Viete, aký vplyv má strava na váš mozog? Mení náladu, spánok i správanie

Fotogaléria
Zdroj: istock

Ako sa stravujeme, takí sme! A neplatí to len o našej hmotnosti a fyzickej podobe. To, aké živiny a ďalšie látky v strave prijímame ovplyvňuje aj náš mozog, naše myslenie, správanie, fyzické, ale aj psychické zdravie. Pozrime sa na to ako.

Odborníci v súvislosti so stále rastúcou obezitou upozorňujú, že jedlo má priamy vplyv na náš mozog – strava ovplyvňuje fungovanie mozgu. K najdôležitejším poznatkom, ktoré by sme mali o súvislosti medzi našou stravou a mozgom vedieť patria nasledujúce, obohatené o výsledky nedávnej štúdie:

1. Mozog na svoje fungovanie potrebuje kvalitné tuky

Keby sme z mozgu odčerpali všetku tekutinu, väčšinu jeho hmotnosti by tvorili lipidy, teda tuky. Zvyšok pozostáva z glukózy, stopových prvkov, aminokyselín a proteínov. Tie si náš mozog čerpá zo stravy, ktorú prijímame. Na to, aby náš mozog bol zdravý a dobre fungoval teda potrebujeme výdatnú stravu obsahujúcu kvalitné tuky.

Top
Diva.sk Toto sú tie najhoršie raňajky, aké si môžete dať

Sú to predovšetkým orechy, semená a tučné ryby. Tieto potraviny s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín pomáhajú vytvárať a udržiavať nové bunkové membrány, ale aj predchádzať degeneratívnym stavom mozgu. Kvalitná strava bohatá na tieto živiny, a tiež bielkoviny a aminokyseliny môže pozitívne ovplyvniť fungovanie mozgu aj vo vyššom veku.

2. Jedlo ovplyvňuje kvalitu spánku

Samozrejme, opäť je to spôsobené vplyvom jedla na náš mozog. Ak sa uprostred noci zobúdzate a máte problém zaspať alebo po obede bývate letargickí, unavení – je to pravdepodobne preto, že váš mozog nie je spokojní s tým, aké potraviny a jedlá ste v ten deň konzumovali. Ťažké mastné potraviny krátko pred spaním vám nedovolia zaspať, pretože potrebujú od nášho tráviaceho systému veľa času a námahy na to, aby ich strávil.

Kofeín a čokoláda tiež komplikujú zaspávanie a môžu spôsobiť plytký spánok, počas ktorého si mozog neoddýchne dostatočne, a tiež časté nočné budenie. Navyše kofeín pôsobí aj močopudne, takže budete chodiť v noci častejšie na toaletu, čo tiež prekáža v kvalitnom spánku.

3. Trans tuky sú veľkým zlom pre mozog

Trans tuky sú pre mozog doslova zabijakmi, roky neznámymi, či dobre utajovanými. Nachádzajú sa vo všetkých vyprážaných jedlách, ale aj v mnohých spracovaných potravinách. Nadmerná spotreba ohrozuje zdravie mozgu. Ich konzumácia zhoršuje pamäť a podľa správ z vedeckého magazínu Live Science majú ľudia, ktorí ich pravidelne konzumujú vo väčších množstvách menší mozog. Ak trans tuky sú aj na vašom jedálničku, obmedzte ich príjem – poďakuje sa vám nielen mozog, ale i váš obvod pásu.

4. To, čo jete ovplyvňuje aj vaše pocity, nálady a stavy

Výskumy z Mayo Clinic potvrdzujú, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, horčík, trypofán, kyselinu listovú a ostatné B vitamíny má schopnosť zlepšiť našu nálada a ovplyvniť pohľad na každodennú realitu. Keď zaradíte do jedálnička potraviny obsahujúce hojne tieto látky – zeleninu, ovocie, bielkoviny, komplexné sacharidy, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a dostatok pitnej vody, budete spokojnejší, šťastnejší, optimistickejší a najmä – cítiť sa podstatne lepšie.

Top
Diva.sk 5 typov ženského brucha: Spoznajte ten svoj a už nikdy nepriberiete

Trpíte zmenami nálad? Máte problém udržať pozornosť? Sústrediť sa? Rada je jednoduchá: vyhnite sa sacharidom s vysokým glykemickým indexom – bielemu pečivu, dezertom a maškrtám, ktoré raketovým tempom zvýšia v krvi hladinu cukru a odošlú ho aj do mozgu.

Potom hladina zase prudko klesne a vyvolá to veľký pocit hladu, zmeny nálad, neschopnosť sústrediť sa a často aj depresívne stavy. Komplexné sacharidy, ktoré nájdete v strukovinách a celozrnných výrobkoch zvyšujú hladinu cukri v krvi pomalším tempom. Mozog sa tak dokáže viac sústrediť a udržať pozornosť.

Pozrite sa, ako to funguje

Čítajte viac o téme:
Všetky témy