Souhrn kvalifikace o ME 2016 - čtvrtek 9.10.

09.10.2014, 22:46
Komentáře a souhrny
Slovensko si před vlastními fanoušky poradilo s favorizovaným Španělskem a se šesti body se ujalo vedení ve skupině C. Další tři body má Anglie, která si s chutí zastřílela proti San Marinu. Švédsko se ve šlágru skupiny G rozešlo s Ruskem smírně. Ani svůj druhý zápas nezvládlo Švýcarsko, které odjíždí ze Slovinska bez bodu...
Skupina C

Bělorusko - Ukrajina 0:2

09.10.2014 20:45

Góly: 82. Aljaksandr Martynovič (vl.), 90+3. Serhij Sydorčuk

Bělorusko dlouho hrálo s Ukrajinou na remízu a poctivě bránilo, ale Ukrajina v samém závěru zápasu dvakrát udeřila. Tři body si připsala díky zásahům domácího Martynoviče a střídajícího Serhije Sydorčuka.

Ukrajinci se na svého soupeře vrhli od prvních minut. Přímý volný kop si již po třech minutách vzal na starost Jevhen Konopljanka, ale mířil jen do zdi. O centr do vápna se z křídelního prostoru pokoušel i Andrij Jarmolenko, ale brankář Jury Žawnow byl včas na svém místě a míč zachytil. Nadále aktivní Ukrajince mohl do vedení poslat Konopljanka. Ten nejprve mířil mimo, následně našel lobem Ševčuka, který nebezpečně centroval před branku. Roman Zozulja však na míč nedosáhl.

Ukrajina obléhala pokutové území soupeře a velmi často jí kombinace vycházely. Až na finální fázi. Hostům se dokonce nedařila ani přímá střela na bránu. Bělorusko se do šancí dostávalo sporadicky, a když už hrozilo, pak převážně z rohových kopů. V další akci se ocitl Roman Zozulja, který zakončoval na přední tyči, ale centr Konopljanky namířil jen těsně nad břevno.

Bělorusko se na malou chvíli uhnízdilo na polovině Ukrajiny. Další ze série rohových kopů rozehraje kapitán Kalačev, ale ani jeho snaha nevedla ke vstřelení branky. Po dalším rohovém kopu stejného hráče už situace vypadala mnohem lépe, když si na centr naskočil Filipenka, ale narazil na skvělé reflexy brankáře Pjatova!

Druhý poločas začal lépe pro domácí. Po přímém kopu ohrozil branku hostí Martynovič, ale neuspěl. Předvést se musel také brankář Jury Žawnow, kterého ohrozil přímý volný kop z kopačky Rotana. I díky skvělým reflexům ale Bělorusové neinkasovali. Oběma týmům ale chyběla chuť rozhodnout a po dobu celého utkání jsme se nedočkali ani náznaku dramatu či soustavného tlaku. Následně byl Rotan střídán.

Kapitánskou pásku po odcházejícím hráči převzal Kučer, ale ani pod jeho vedením se Ukrajincům nedařilo. Naopak mohli inkasovat, protože Krivecův přímý volný kop propadl přes celé vápno až na tyč brankáře Pjatova! O rychlý kontr se pokusil Jevhen Konopljanka, ale ani on ukrajinským fandům radost neudělal a ránu vyslal hodně vysoko nad bránu. Stěpaněnkova rána z dvaceti metrů skončila také mimo tři tyče.

Do další slibné šance si nabíhal Andrij Jarmolenko, který dnes večer nebyl vidět tolik, jak by si asi představoval. A ani v posledních fázích zápasu se k němu štěstí nepřiklonilo, protože obránci Běloruska si jej pečlivě přebírali a nenechali jej ani vystřelit. To mu však nakonec vadit nemuselo, protože deset minut před koncem utkání ze sebe konečně hostující tým shodil břímě favorita a ujal se vedení v zápase.

I když se Ukrajinci dočkali vlastně zásluhou domácích. Jevhen Konopljanka nacentroval z levého křídla přímo na koleno překvapeného stopera Martynoviče, který poslal míč do vlastní sít. Brankář Žawnow nemohl s nechtěným projektilem již nic udělat a kapituloval - 1:0 pro hosty.

Martynović nebude na dnešní utkání vzpomínat v dobrém, protože své zaváhání nestihl odčinit. Pět minut před koncem utkání byl totiž stažen a nahrazen Savickým. Přesto mohli domácí srovnat. Dostali se totiž k nebezpečné situaci, po nepřímém kopu se k dorážce dostal Filipenka, jehož střela opět zamířila nad brankou hostí. A Ukrajina trestala. Konopljanka našel Jarmolenka, který se řítil úplně sám na branku, ale volil nahrávku na nabíhajícího Sydorčuka, který pohodlně střelou do prázdné brány uzavřel skóre zápasu.

Více informací k zápasu

Makedonie - Lucembursko 3:2

Góly: 20. Aleksandar Trajkovski, 66. Adis Jahović (pen.), 90+2. Besart Abdurahimi - 39. Stefano Bensi, 44. David Turpel

Dramatický zápas plný zvratů byl k vidění v Makedonii, kam zavítal outsider z Lucemburska. Hosté však nastupovali s nabraným sebevědomím po úvodní remíze s Běloruskem a dali Makedoncům pořádně zabrat, i když nakonec kvůli Abdurahimiho brance v nastaveném čase prohráli 3:2.

Skóre sice otevřel domácí Aleksandar Trajkovski, ovšem dva rychlé zásahy Stefana Bensiho s Davidem Turpelem znamenaly nečekanou vzpouru trpaslíka a obrat na 2:1. Z pokutového kopu pak vyrovnal Adis Jahović a až v samotném závěru strhnul všechny body na stranu domácích Abdurahimi povedenou ranou zpoza šestnáctky. Makedonci si tak po úvodní prohře ve Španělsku splnili povinnost a zůstávají plně ve hře o kvalifikaci na mistrovství Evropy.

První šance utkání připadla Jovanu Kostovskému, jenž po rohovém kopu dostal prostor k zakončení, ovšem netrefil míč mezi tři tyče. Domácí přesto zoufat dlouho nemuseli, již v devatenácté minutě se totiž prosadil po Joubertově nepovedeném odkopu Trajkovski přesnou přízemní ranou. Ještě do poločasu však došlo na nečekaný zvrat, když Bensi šest minut před odchodem do šaten vyvedeně zakroutil do sítě míč z přímého kopu a pět minut nato dokonal makedonskou zkázu Turpel, jehož k zakončení vybídl citlivým přizvednutím míče Bensi.

Po změně stran tak domácí měli co dělat, ovšem této role se nakonec zhostili chvályhodně. Zprvu ještě Daniel Mojsov s Kostovským se svými nepřesnými pokusy neuspěli, ale v šestašedesáté minutě lucemburská defenziva přece jen povolila podruhé v zápase. Chris Phillips totiž ve vlastní šestnáctce fauloval Abdurahimiho a střídající Jahović se pokutového kopu zhostil na výbornou. Oba národní týmy se v závěru snažily strhnout vítězství na svou stranu, což nakonec dokázali Makedonci zásluhou aktivního Abdurahimiho z druhé minutě nastavení.

Slovensko - Španělsko 2:1

Góly: 17. Juraj Kucka, 87. Miroslav Stoch - 82. Paco Alcácer

Diváci na stadionu v Žilině se stali svědky teprve dvanácté prohry Vicenteho Del Bosqueho na lavičce španělské reprezentace. O překvapivou výhru Slovenska 2:1 se góly postarali Juraj Kucka s Miroslavem Stochem, ovšem velké uznání si za soudržný obětavý výkon zaslouží celý tým včetně trenéra Kozáka.

Zatímco favorizované Španělé nastoupili takřka v nejsilnější možné sestavě, domácí kouč Kozák se rozhodl pro zajímavý tah s Markem Hamšíkem na postu falešné devítky v rozestavení 4-3-3. Slováci vlétli do utkání bez přehnaného respektu a záhy si vytvořili první velkou šanci zápasu. Po umné kombinační akci se nedaleko značky pokutového kopu našel s míčem u nohy Mak. Slovenský křídelník již zvedal ruce nad hlavu, jenže jeho ránu brilantně zastavil Iker Casillas , přestože šla do jeho protipohybu. Nedlouho poté málem prolomili bezbrankový stav Španělé, když spoluhráči z londýnské Chelsea Cesc Fabregas a Diego Costa jako obvykle předvedli své sladěné myšlení v praxi, kterému chybělo jen Costovo přesnější zakončení hlavou.

První gól však na sebe i tak nenechal dlouho čekat. Nakrátko rozehraný přímý kop zakončil asi z dvaceti metrů Juraj Kucka, jehož rána sice postrádala přesnost, ovšem tento nedostatek vynahradila razancí a rotací. Přesto bude Iker Casillas pořádně zpytovat svědomí, jak mu mohla. proklouznout za záda střela přímo doprostřed branky. Ani poté se domácí nerozhodli přenechat herní iniciativu soupeři, ba naopak. Zvláště duo Kucka - Hamšík hrálo ve velké pohodě a brzy se znovu do permanence dostal Casillas, když musel vyrazit Pečovského ránu z hranice pokutového území.

Vzhledem k tomu, že Španělsko naposledy na hřišti soupeře dokázalo zvrátit nepříznivý průběh utkání ve svůj prospěch před pěti lety proti Rakousku, začala slovenskému národnímu výběru svítat naděje na velký úspěch. Ten málem zchladil pád Diega Costy v pokutovém území po souboji se Škrtelem, ovšem píšťalka sudího zůstala němá. Pak o sobě dal výrazně vědět i brankář Kozáčik, jenž v krátkém sledu musel zlikvidovat Piquého hlavičku i Busquetsovu dorážku z voleje. Do kabin se tak šlo za překvapivého, ovšem zaslouženého vedení Slovenska 1:0.

Po změně stran favorit očividně přidal na tempu hry, ovšem ani na pohled hezké kombinace zprvu nevedly k žádné nové střele na Kozáčikovu branku. Domácí nadále hrozili z nebezpečných kontrů, jeden takový nepovedenou střelou z třiadvaceti metrů zahodil jinak výtečný Hamšík. Na druhé straně po další kvalitní kombinaci Busquetse, Juanfrana a Fabregase poslední jmenovaný neuspěl se svým zakončením. Kozáčik se musel překonávat i chvíli nato, když se skvěle v pokutovém území uvolnil Diego Costa, jenž dost možná hrál svůj doposud nejlepší zápas ve španělském dresu. Na změnu skóre to však pořád nestačilo.

Vicente Del Bosque již v osmapadesáté minutě sáhnul k drastické změně sestavy, když Raúla Albiola ze středu obrany nahradil barcelonským útočníkem Pedrem. Kýžený efekt to ovšem na hru Španělů nemělo, naopak zdánlivě přišli i o svůj šmrnc z počátku druhé půle a slovenští hráči mohli poměrně pokojně kontrolovat vedení. Ve snaze zvrátit nepříznivý průběh místo Davida Silvy přišel dvacet minut před koncem Paco Alcácer, pro nějž šlo teprve o třetí soutěžní start v národním týmu. A právě útočník Valencie dokázal hned deset minut po pobytu na trávníku po Albově přihrávce na hranici ofsajdu zpracovat centr a pohotově zakončit.

Kdo v tu chvíli čekal povolení doposud pevné slovenské hráze, musel být pět minut po Alcácerově gólu v šoku. V sedmaosmdesáté minutě totiž do rozhozené obrany hostí vlétl z pravé strany Ďuriš a perfektním centrem na zadní tyč vybídl ke skórování Stocha, jenž v jednoduché pozici šancí nepohrdl a vrátil domácím vedení. Střídání Santiho Cazorly za pravého beka Juanfrana se v tu chvíli ukázalo jako Del Bosqueho fatální chyba. Ani závěrečný územní tlak hostů na výsledku nic nezměnil, Slovensko si tak připisuje další tři body do tabulky a může se chlubit cenným skalpem španělského národního týmu.

Anglie - San Marino 5:0

Góly: 25. Phil Jagielka, 43. Wayne Rooney (pen.), 49. Danny Welbeck, 72. Andros Townsend, 78. Alessandro Della Valle (vl.)

Angličané si na známé půdě poradili s outsiderem ze San Marina poměrně snadno. Brankář Simoncini tahal míč ze sítě celkem pětkrát, o góly se podělili Phil Jagielka, Wayne Rooney, Danny Welbeck, Andros Townsend a také Alessandro Della Valle, autor vlastní branky.

Angličané se od prvních minut hnali do útoku a nechtěli nic ponechat náhodě. Přeci jen, nízké skóre proti San Marinu - a nedej bože remíza - by bylo považováno za jednoznačnou blamáž a národní tragédii. Tragédie ale spíše vystihovala úvodní počínání hostí, kteří zmateně pobíhali kolem vlastní šestnáctky. Angličanům vlastně vše dost usnadňovali vlastními a často triviálními chybami. Jako v páté minutě, když Simoncini nahrával "malou domů" a Marcin Borski pískal. Ani pokus Waynea Rooneyho se ale mezi tři tyče nevešel.

Po patnácti minutách klidné rozehrávky, kdy hráči Albionu kontrolovali utkání i balón, se do zakončení prohnal Raheem Sterling, který se objevil sám před brankářem. Toho ale neprostřelil a i kdyby se mu to povedlo, jeho radost by byla zbytečná, neboť mladík z Liverpoolu se nacházel v ofsajdu.

Angličané se dostali k zahrávání rohového kopu, který se stal San Marinu osudným. Po centru ze strany se totiž ve vápně nejlépe zorientoval Phil Jagielka, kterého protivník neustrážil, a poslal míč hlavou do opuštěné brány - 1:0.

O Angličanech se říká, že jsou zrozeni k vládnutí a obětem. V dnešním zápase to byla spíše první část úsloví, protože domácí ve Wembley naprosto dominovali. Po rychlém útoku mohli přidat druhou branku, když ofsajdová past sklapla naprázdno a Welbeck s Hendersonem se dostali až před brankáře Simonciniho. Toho ale nepřekonal ani jeden.

Sterlingovy rychlé nohy motaly hlavy obráncům San Marina, které mohl potrestat i Danny Welbeck. Střelec Gunners ale narazil na pozorného brankáře Simonciniho. I ten však byl krátký na střelu Waynea Rooneyho. Selva totiž fauloval ve vlastní šestnáctce a sudí Borski neváhal. K pokutovému kopu se postavil zkušený Rooney a proměnil šanci ve druhý gól.

Manažer Roy Hodgson viděl, že je čas dát příležitost novým hráčům, protože soupeř nekladl žádný odpor. I proto se na hřiště dostali Adam Lallana a Alex Oxlade-Chamberlain. První jmenovaný vybojoval pro domácí rohový kop, po němž už se Anglie mohla radovat. Pět minut po změně stran se totiž prosadili potřetí. Oxlade-Chamberlain vybojoval míč na kraji šestnáctky, nahrál pod sebe na nabíhajícího Dannyho Welbecka, který neměl problém se vstřelením další branky - 3:0.

Do další skvělé šance se dostával Wayne Rooney, který však nepřekonal pozorného brankáře Simonciniho a s lobem neuspěl. K další ráně tímto směrem se dostal střídající Alex Oxlade-Chamberlain, který dokonce Simonciniho prostřelil, ale sudí Borski na radu svého asistenta gól neuznal z důvodu domnělého ofsajdu.

Simoncini si dnes musel připadat jako hlavní cíl veškerých ran Angličanů, protože byl v neustálé permanenci. Dvacet minut před koncem utkání sice vychytal laxně zakončujícího Waynea Rooneyho, ale sotva předvedl bravurní zákrok, byl svými obránci ponechán na holičkách. Střídající Andros Townsend totiž skvělou ranou před vápnem prostřelil žalostně vypadajícího brankáře San Marina počtvrté.

Rooney dostal nahrávku do šestnáctky, chtěl nacentrovat pod sebe, ale jeho centr byl lehce tečován Della Vallem - 5:0. Anglii chtěl udělat radost také Oxlade-Chamberlain, ale nerozuměl si s Rooneym. San Marino mohlo inkasovat ještě jednou, ale střelu Androse Townsenda vykopl z brankové čáry Brolli. Albion mohl skórovat ještě jednou, ale Milner ani nadvakrát neprošel do vápna.

Litva - Estonsko 1:0

Góly: 76. Saulius Mikoliūnas

Pobaltské derby toho podle očekávání po fotbalové stránce příliš nenabídlo. Nakonec mohou být spokojenější domácí Litevci, kteří udolali Estonsko jedinou trefou Sauliuse Mikoliunase a výrazně tak vylepšili svou pozici pro případný boj o postup do baráže.

Mikoliunas se prosadil až v 76. minutě, kdy jeho hlavička z bezprostřední blízkosti nedala zkušenému gólmanovi Sergeji Parejkovi žádnou šanci. Asistenci si připsal Deividas Matulevičius. Hosté navíc byli nuceni dohrávat v deseti poté, co byl v 86. minutě po dvou žlutých kartách vyloučen Ken Kallaste. Litva se tak ve skupinové tabulce dočasně posunula na druhé místo za Anglii.

Pokud se k zápasu dostal nějaký neutrální divák, musel mít ke spokojenosti hodně daleko - oba týmy prakticky rezignovaly na nějaké útočné manévry a na hřišti vládla především touha nedostat branku. Litevci nicméně působili herně lepším dojmem, a Parejko byl rozhodně tím zaměstnanějším z obou brankářů.

Těch několik domácích šancí, které rozřízly jinak nudnou první půli, snad ani nestálo za řeč. Teprve s blížícím se závěrem jako by Litevci pocítili touhu rivala porazit, a výsledkem byla první a poslední branka zápasu - Matulevičius nacentroval z levého rohu vápna a střídající Mikoliunas vystřihl perfektní hlavičku, na kterou byl i do té doby spolehlivě chytající Parejko krátký.

Estonská snaha zmrazit euforii soupeře vyrovnávací brankou nakonec přišla vniveč, přestože hosté měli své šance - zejména Ats Purje, který se do zajímavé situace dostal hned dvakrát, ani jednou však netrefil. Pozdní vyloučení Kallasteho tak pouze podtrhlo smolný večer estonského týmu.

Slovinsko - Švýcarsko 1:0

Góly: 79. Milivoje Novakovič (pen.)

Slovinsko doma porazilo Švýcary, ačkoli bylo po celé utkání horším týmem. Ani aktivita hosty nespasila, protože pálili jednu šanci za druhou. To se jim nakonec stalo osudným, rozhodla penalta Novakoviće.

Hostům se dařilo napadat rozehrávku soupeře a připsat si první útočné akce. Postupně se švýcarský celek dostával k nebezpečným centrům stále častěji a domácí Slovinci nestíhali bránit rychlé výpady krajních obránců. V tom vyniká především Ricardo Rodriguez, který neustále vyvážel míč z vlastního vápna a centroval před bránu soupeře. Brankář Samir Handanović ale patří ke světové špičce a s většinou akcí si poradil bez problémů.

O zakončení se poprvé postaral také hvězdný záložník Xherdan Shaqiri. Ten sice v Bayernu Mnichov nenastupuje příliš často, ale na druhou stranu je z jeho pohybu cítit obrovský hlad a touha skórovat. Jeho první střelecký pokus ale zablokovala pozorná obrana domácích. Podobně se jí dařilo také po centru Rodrigueze a zakončení obránce Djoroua. Slovinci poprvé výrazněji zahrozili až díky snaze Stephana Lichtsteinera, ale jeho pokus byl opět zablokován.

Švýcarská reprezentace ovládala utkání a mohla vstřelit první branku utkání po patnácti minutách. Odražený míč se dostal do palebné pozice Xherdana Shaqiriho, ale ten napálil míč o pár metrů vedle. Domácí zvýšili tempo a švýcarský výběr málem litoval promarněných šancí. Obrana hostů zapomněla na volného Ljubijankiće, jehož střela byla zablokována pohotovým obráncem Senderosem.

Po půlhodině hry se k míči dostali opět švýcarští hráči. Shaqiri posunul míč Seferovićovi a mladý útočník krásnou ranou zazvonil na tyč brankáře Handanoviće. Toho nepřekonal ani Xhaka, který pálil jen do brankáře. A branku v prvním poločase nepřinesla ani akce mladíků Seferoviće s Drmićem. Aktivní švýcarští obránci byli velkou podporou svým ofenzivnějším kolegům a například rána Rodrigueze měla gólové parametry. Prostor tří tyčí minula jen o kousek.

Brankář Handanović se vyznamenal také před koncem první půle, když zasahoval proti samostatnému postupu Seferoviće. Ten však pas od Lichtsteinera nedopravil do sítě. Do druhé půle už nenastoupil Ljubijankić, kterého v poli nahradil Jasmin Kurtić. Ofenzivní síly švýcarského národního celku se spojily pět minut po změně stran, když si míč vyměnil Shaqiri s Drmićem a druhý jmenovaný pelášil na bránu. Naštěstí pro domácí se ale včas vrátili obránci Slovinců.

Po faulu Kampla se k míči dostal Rodriguez a jedovatou ranou pořádně vystrašil brankáře Samira Handanoviće. Ten se musel hodně natahovat, aby ránu mladého obránce zlikvidoval. Rychlonohý Shaqiri se nenechal o míč obrat a vypálil i přesto, že byl tísněn obranou, ale mířil jen těsně vedle tyče. Do rychlého protiútoku se dostal Haris Seferović, ale vše uspěchal a netrefil míč ideálně. Po něm se o zajímavou ránu zasadil také Inler, který v dresu Neapole proslul střelami z větší vzdálenosti. NA brankáře Handanoviće ale dojem neudělal, hráč Interu Milán poslal míč na rohový kop.

Slovinci se po dlouhé době dostali do zajímavé šance, když Lazarević našel hlavu Novakoviće, který však v nepohodlné pozici hlavičkoval mimo. Chvíle nepozornosti stála švýcarský celek tolik úsilí. Kampl padl v pokutovém území po souboji s Djourouem a sudí Wolfgang Stark pískal penaltu. K ní se postavil zkušený útočník Milivoje Novaković a neváhal!

Ofenzivní snahy švýcarského týmu se začaly bortit, protože se jednalo spíše o chaotickou agónii. Hosté byli po většinu utkání jasně lepšími a domácí mnohokrát držel nad vodou jen výborný Handanović, ale ve fotbale se počítá jen a jen skóre. Seferović sice vstřelil gól, ale kvůli ofsajdu nebyl uznán.

Góly: -

Fotbalový trpaslík s Lichtenštejnska dokázal v domácím prostředí udržet na uzdě favorizovanou Černou Horu a připsal si svůj první bod v kvalifikační skupině G. Udržet čisté konto, a tím pádem i bezbrankovou remízu, se Lichtenštejnsku povedlo navzdory ztrátě brankářské jedničky Petera Jehleho kvůli zranění.

Zvláště po prohře 4:0 v Rusku na úvod kvalifikace jde pro domácí o velmi cenný výsledek, který značí posun vpřed. Sami navíc měli řadu šancí skórovat. Černohorci musí na tento zápas pohlížet jako na ušlou příležitost, ovšem i tak zůstávají na dostřel rivalům z Ruska a Švédska, neboť i vzájemné utkání zmíněných reprezentací skončilo remízou, a tak již nikdo z celé skupiny nemá na kontě plný počet bodů.

Rozdíl v žebříčku FIFA mezi oběma zeměmi činí propastných 129 míst, a přesto to byli podceňovaní domácí, kdo si jako první vytvořil brankovou příležitost. Hned ve čtvrté minutě se v šestnáctce uvolnil Seyhan Yildiz a snažil se zakončit centr Franze Burgmeiera, ovšem útočník FC Balzers svou chabou hlavičku nakonec poslal pouze nad břevno. Poté se již podle očekávání jali diktovat tempo hry Černohorci, kteří si vytvořili střelecké příležitosti skrze Vukčeviče a Zverotiče. Gólman Jehle však poctivě odolával a v poločase tak trvalo skóre 0:0.

Po změně stran poněkud opadlo tempo hry a ani jeden z týmů zprvu neměl žádnou větší příležitost. Lichtenštejnsko však po hodině hry utrpělo ránu v podobě zranění Jehleho, jehož musel mezi třemi tyčemi nahradit Cengiz Bicer. Nerozchytaného gólmana měl brzy nato šanci překonat známý útočník Manchesteru City Stevan Jovetić, jenže ani on v koncovce neuspěl a navíc se brzy poté zranil a musel předčasně opustit hřiště. Víc šancí si již ani domácí, ani hosté nevypracovali, a tak utkání skončilo bez branek.

Moldavsko - Rakousko 1:2

Góly: 27. Alexandru Dedov (pen.) - 12. David Alaba (pen.), 51. Marc Janko

Rakušané se dočkali první výhry v kvalifikaci na Euro, když na půdě nevyzpytatelné Moldávie triumfovali 2:1. I přes těsný výsledek je nutno dodat, že si tři body zasloužili - domácí totiž nedokázali ze hry ani jednou vystřelit na bránu a jedinou trefu zaznamenali z penalty..

Pokutové kopy se v zápase kopaly celkem dva; ten první proměnila už ve 14. minutě největší hvězda Rakušanů David Alaba. Po půlhodině hry sice z totožné situace vyrovnával Alexandru Dedov, rozhodující slovo ale měl krátce po změně stran Marc Janko. Hrotový útočník hostujícího týmu se následně v závěru nechal vyloučit po faulu na brankáře Ilie Cebanua, na konečném skóre se však už nic nezměnilo.

Po opatrném začátku nabraly věci rychlý spád v okamžiku, kdy Ion Jardan fauloval ve vápně aktivního Janka. Vysloužil si za to žlutou kartu a hostům byla poskytnuta výhoda penalty; Alaba při exekuci nezaváhal a poslal Cebanua na špatnou stranu. Na šance ze hry však bylo utkání vyloženě chudé, oba celky se snažily hlavně neudělat chybu, a gólové šance stále nepřicházely.

O vzrušení se tak musela postarat až další penalta; Sebastian Prodl nedovoleným zákrokem ve vápně skolil Artura Ionitu, míč si na bílý puntík postavil Dedov a bylo vyrovnáno. Rakušané dávali herně najevo, že mají výrazně kvalitnější tým, moldavská obrana jim však způsobovala velké problémy. Před pauzou se do šance dostal už pouze Alaba z přímého kopu, Cebanu však byl na místě. Domácí gólman následně zlikvidoval také Prodlovu střelu po rohovém kopu.

Asi nepřekvapí, že ve vítězné brance měl prsty právě Alaba - mladý bek Bayernu Mnichov skvěle zahraným rohem našel hlavu Janka, který se příliš nerozpakoval a poslal míč nekompromisně za záda bezmocného Cebanua. Sedm minut před koncem se Janko s brankářem střetl podruhé, tentokrát to pro něj však dopadlo mnohem hůře; fauloval a byl nucen odejít předčasně pod sprchy. Rakušané však svůj těsný náskok bez problémů uhájili.

Švédsko - Rusko 1:1

Góly: 49. Ola Toivonen - 10. Aleksandr Kokorin

Švédsko si bez hvězdného Zlatana Ibrahimoviće neporadilo s Ruskem a z utkání si bere jen bod. První gól zápasu vstřelil Kokorin, na jeho trefu reagoval zkraje druhé půle Ola Toivonen.

Do první střelecké pozice se dostal hostující Glušakov, jeho tvrdá rána prolétla těsně mimo. Rusové hráli od prvních momentů prim a domácí hráče nepustili k míči. Po sérii krátkých nahrávek se Ignaševič rozhodl pro dlouhý nákop na Artjoma Dzjubu, který hlavou sklepával míč pro spoluhráče, ale včas zakročila pozorná obrana švédského výběru.

Utkání mělo velmi rychlý spád, bohužel pro domácí se hrálo jen na jednu branku - tu jejich. Domácí sice měli světlé chvíle, ale ty neměly dlouhého trvání. Po akci rychlíka Toivonena se k míči dostal Samedov, který skvěle našel volného Alexandra Kokorina a ten už si nedělal těžkou hlavu. Přesnou ranou prostřelil brankáře Isakssona a Rusové vedli o jednu branku - 1:0.

Domácím došlo, že s tímto přístupem si koledují o debakl a začali hrát. Durmaz proběhl do vápna a tam jej fauloval Smolnikov. Sudí Rizzoli bez váhání ukázal na značku pokutového kopu a domácí fandové ožili. Radost jim ale zkazil Larsson, který míč poslal na stejnou stranu, kam skákal brankář Igor Akinfejev! Švédská jedenáctka se pokoušela vtisknout utkání vlastní styl a donutit Rusy chybovat. Ale ani střely Källströma s Larssonem nevedly k úspěchu.

Aktivnější Rusové toužili po pojistce ještě před poločasovou přestávkou, ale přáno jim nebylo. Mladík Alexandr Kokorin byl sice na hranici vápna poslaný k zemi, avšak faul se nepískal. Balon se odrazil k Artjomu Dzjubovi, který ale nastřelil jen brankáře Isakssona. Rusové měli míč mnohem častěji pod kontrolou a zkušený brankář Isaksson měl plné ruce práce, aby alespoň vytěsnil zakončení Dzjuby. To se mu však povedlo a do šaten oba týmy vstupovaly za stavu výhodnějšího pro hosty.

Občas se říká, že spravedlnost je slepá. Platilo to i dnes, protože Rusové sice byli aktivnějším týmem, ale přesto inkasovali. Jimmy Durmaz měl na levé straně hodně prostoru a jeho střílený centr z první napálil do sítě Ola Toivonen - 1:1.

Ve snaze o otočení výsledku byl na hrací plochu vyslán zkušený útočník Johan Elmander, který vystřídal unaveného střelce vyrovnávací branky. Nový muž na hřišti se téměř ihned zapojil do ofenzivních snah svého týmu, ale brankáře Akinfejeva se mu hlavičkou překonat nepodařilo. Ve dvou po sobě rychle jdoucích akcích se ocitl mladý útočník Alexandr Kokorin, který po další ráně jen marně skrýval hlavu do dlaní. Na opačné straně se k míči nedostal zkušený Kim Källström a zakončovat mohl až Durmaz. Ten si ale nepočínal ideálně a míč namířil jen vedle tyče.

Rusové se s přibývajícím časem dostávali ke střelám stále častěji, ale ani Grigorjev si na pozorného brankáře Isakssona nepřišel. Obránci ruského výběru si zase poradili s centrovaným míčem od Larssona, takže ani Akinfejev nemusel kapitulovat. Po rychlé narážečce středem hřiště se do zakončení dostával Kokorin. Byl ve velmi dobré pozici, ale vracející se obránci švédského týmu mu znemožnili další postup a vše navíc jistil pohotový brankář Isaksson.

Zkušený záložník Fajzulin poslal míč znovu na levé křídlo na rozběhnutého Kombarova, jehož další centr do vápna byl mnohem zajímavější. Ani naskakující Dzjuba na něj ale těsně nedosáhl. V páté minutě nastavení se o centr pokoušel Wernbloom, ale jeho pas byl příliš dlouhý.