Souhrn kvalifikace o ME 2016 - pátek 10.10.

10.10.2014, 22:57, aktualizováno 10.10.2014, 22:57
Komentáře a souhrny
Čeští reprezentanti zvládli těžkou bitvu v Turecku a spolu s Islandem zůstávají v rámci skupiny A stoprocentní. Nizozemci se proti Kazachům vzpamatovali teprve po přestávce a červené kartě pro soupeře a značné problémy měli také Italové s Ázerbajdžánem. Šest bodů mají na kontě ještě Chorvaté, Belgie v premiérovém vystoupení v kvalifikaci deklasovala Andorru...
Skupina A

Lotyšsko - Island 0:3

10.10.2014 20:45

Góly: 66. Gylfi Sigurdsson, 77. Aron Gunnarsson, 90. Rúrik Gíslason

Snový start do kvalifikace zatím zažívají fotbalisté Islandu, kteří dávají jasně najevo, že i přes velkou konkurenci ve skupině budou jednoznačně útočit na postup. Po úvodní výhře 3:0 nad Tureckem smetli Lägerbackovi svěřenci Lotyšsko na jeho půdě stejným rozdílem a pojistili si tak průběžnou první příčku, o skóre před rovněž stoprocentní Českou republikou.

Ještě v poločase přitom pobaltský tým držel bezbrankovou remízu; po obrátce se však postupně prosadili Gylfi Sigurdsson, Áron Gunnarsson a Rurík Gíslason. Lotyši navíc dohrávali o deseti, když byl ještě za bezbrankového stavu vyloučen hvězdný útočník Arťjoms Rudněvs. Nenápadný výběr kouče Marianse Paharse tak po čtyřech zápasech bez prohry a obdrženého gólu krutě narazil.

Prvních pětačtyřicet minut nabídlo možná vyrovnanější fotbal, než mnozí čekali; rozjetý Island sice měl šance, totéž ale platilo také o domácích. Do vůbec první příležitosti se dostal hostující Jon Dadi Bódvarsson, jehož hlavička mířila příliš vysoko; na druhé straně odpověděli rovněž neúspěšně střílející Aleksandrs Fertovs a Valerijs Sabala. Seveřané však měli ze hry přece jen více, což mohl stvrdit Sigurdsson, který pálil hned dvakrát zpoza vápna; branku však netrefil ani on, stejně jako Emil Halfredsson.

Veterán v domácí brance Aleksandrs Kolinko byl tak poprvé povolán do akce až těsně před pauzou, kdy jeho pozornost dvakrát vyzkoušel tentokrát přesněji mířící Halfredsson; v těchto minutách také Rudněvs obdržel první žlutou kartu za faul na Ariho Freyra Skúlasona. To se nakonec ukázalo jako klíčový okamžik - 10 minut po změně stran si totiž zkušený forvard vyšlápl na Gunnarssona, byl napomenut podruhé a poslán pod sprchy.

Oslabení Lotyšové to tak najednou měli s bráněním obávané islandské ofenzivy mnohem těžší, a v 66. minutě poprvé inkasovali - Gunnarssonův pas našel Sigurdssona, který technickou střelou překonal bezmocného Kolinka. Třináct minut před koncem pak o výhře definitivně rozhodl sám Gunnarsson, respektive jeho hlavička po Halfredssonově přímém kopu z levé strany.

Na druhé straně se ještě pokoušel se stavem věcí něco udělat Sabala, hlavičkoval však mimo; islandský gólman Hannes Halldórsson poprvé musel zasahovat až v závěru utkání, kdy jej prověřil Viktors Morozs. To však byl pouze poslední záchvěv před finálním úderem, který demoralizovanému soupeři uštědřil parádním "angličanem" Gíslason.

Více informací k zápasu

Nizozemsko - Kazachstán 3:1

Góly: 62. Klaas-Jan Huntelaar, 82. Ibrahim Afellay, 89. Robin van Persie (pen.) - 17. Renat Abdulin

Kazaši měli na dosah zdaleka největší šok dosavadního průběhu kvalifikace. Na hřišti bronzového medailisty MS z Nizozemska totiž po brzké trefě Renata Abdulina vedli; Oranjes se však dokázali vzpamatovat a nakonec vyhráli 3:1..

Svěřenci Guuse Hiddinka měli v Amsterdamu po úvodní prohře s Českem rychle zareagovat a outsidera vyprovodit s výpraskem, místo toho však šli do kabin za šokujícího stavu 0:1. Obrovský nizozemský tlak však Kazaši zákonitě nemohli vydržet a po hodině hry vyrovnával Huntelaar. Následovala červená karta pro hostujícího Džolčjeva za faul na Afellaye, a právě bývalý barcelonský záložník vsítil osm minut před koncem vítěznou branku. Skóre uzavřel z penalty kapitán Robin van Persie.

Kazaši v úvodním zápase udrželi remízu s Lotyšskem a i na Nizozemce vystartovali překvapivě aktivně; v 17. minutě zahrávali roh, na centr si ve vápně naskočil Abdulin a hlavou umístil míč pod břevno. Pro tým, který měl v tu chvíli na kontě šňůru 17 po sobě jdoucích domácích výher, šlo o pořádně studenou sprchu. Okamžitá reakce na sebe nenechala dlouho čekat, kazašský gólman Mokin si však s Van Persieho pokusem poradil.

Hiddinkův tým pokračoval v tlaku, hosté však nasadili totální defenzivu, vyrovnali se na hraně vlastního pokutového území a soupeřovy útočníky dopředu jednoduše nepouštěli. Jednu z mála šancí si připsal Jeremain Lens, to však domácím fanouškům pochopitelně nestačilo. Ani po obrátce se herní obraz nezměnil a Afellay zkoušel štěstí ránou z nějakých 25 metrů, kazašská obrana však odolávala.

Klíčový okamžik přišel v 55. minutě, kdy Hiddink stáhl defenzivního záložníka Nigela de Jonga a poslal na hřiště Huntelaara. Ten mohl skórovat prakticky ihned po svém příchodu, spolupráce s Persiem však nevyšla; kanonýr Schalke si tak musel počkat do 62. minuty. Celou akci narýsoval aktivní Afellay, jehož přesný pas z hloubi pole našel Huntelaarovu hlavu a obávaný útočník umístil míč k zadní tyči.

Inkasovaná branka rozhodila do té doby perfektně zkonsolidovanou obranu Kazachů, kterým příliš nepomohla ani přímá červená karta pro Džolčjeva. Pak už se prakticky jen čekalo na to, kdy Nizozemci konečně vstřelí rozhodující trefu - Robbenův přímý kop ještě mířil pouze do břevna, proti Huntelaarovi se zase v situaci 1 na 1 blýskl skvělým zákrokem pohotový Mokin, na Afellayovu ránu však už byl i on krátký. Přízemní střela zpoza vápna zapadla s přispěním Abdulinovy teče do pravého rohu brány.

Abdulin, autor úvodní branky, byl nakonec smutným hrdinou celého zápasu - právě po jeho faulu na van Persieho se totiž ještě v 89. minutě kopala penalta, kterou útočník Manchesteru United sám proměnil. Osmnáctou domácí výhru Oranjes v řadě mohl v nastaveném čase ještě pojistit Robben, praporek pomezního však byl proti.

Turecko - Česko 1:2

Góly: 8. Umut Bulut - 15. Tomáš Sivok, 58. Bořek Dočkal

Přestože česká reprezentace brzy prohrávala, odjíždí z Turecka s plným počtem bodů za vítězství 2:1. Na branku Buluta totiž záhy odpověděl Sivok a po změně stran dokonal důležitý obrat Bořek Dočkal. Závěr zápasu si již Češi zkušeně pohlídali a zůstávají i po dvou náročných zápasech skupiny A stoprocentní...

Za mohutné podpory istanbulského publika se Turci zvláště po levé straně pouštěli do řady průniků, a hned v osmé minutě českou obranu právě z této strany prolomili. Na perfektní centr Canera Erkina si naběhl Umut Bulut a citlivě ve výskoku hlavou usměrnil prudce letící míč do sítě okolo bezmocného Čecha. Češi si do té chvíle sotva sáhli na balon a už prohrávali.

Turci si však vedení příliš dlouho neužili. Ránu Rosického po skvělém průniku Krejčího ještě domácí dokázali na poslední chvíli zablokovat, ovšem z následného rohového kopu se již druhý Krejčího centr v krátkém sledu ujal. Nejvýše v pokutovém území totiž vystoupal Tomáš Sivok a rázně hlavou vyrovnal na 1:1. Hektický úvod zápasu však pokračoval i nadále. Zatímco Turci se uchýlili k několika nepřesným střelám zdálky, česká reprezentace po sérii vydařených narážeček málem dokonala obrat skóre po sparťanské kombinaci mezi Kadeřábkem a Dočkalem, ovšem ránu druhého jmenovaného turecká obrana na poslední chvíli zastavila.

V devětadvacáté minutě se zase blýskalo na druhé straně. Do odvážného sóla se pustil Gökhan Töre, jenž obkroužil Sivoka a již z hloubi pokutového území zkoušel obstřelit Čecha přízemní ranou na zadní tyč, avšak naštěstí pro hosty o pár decimetrů minul. I v pětatřicáté minutě čeští příznivci trnuli při táhlé ráně Turana, která jen těsně přeletěla pravý horní růžek branky. A jen chvíli nato se aktivní Turan domáhal odpískání pokutového kopu po nešikovném zákroku Váchy, ovšem sudí Eriksson viděl sporný incident v souladu s pravidly a ke vzteku domácích nechal pokračovat hru.

Závěr prvního poločasu patřil jasně Turkům, kteří otestovali pozornost Petra Čecha hned několikrát. Nejprve nedůrazně pálil Bulut, poté se Erkinovi povedlo z přímého kopu trefit českou levou tyč, a tak hráči odcházeli do kabin za remízového stavu. A nutno dodat, že z českého pohledu šlo o stav milostivý. Ani po změně stran vysoké tempo hry nijak neopadlo a brzy se rodily nové příležitosti na obou stranách. Asi nejblíže ke skórování se v padesáté minutě dostal Darida, jehož pohotová rána z voleje padla asi metr a půl od Zenginovy brány. Na druhé straně nebezpečně zahrozil individuálním průnikem mladý Tufan, až na poslední chvíli jej zastavil Michal Kadlec.

V osmapadesáté minutě utrpěly ambice Turků pořádný šok. Po vydařené kombinaci spoluhráčů z klubového fotbalu Lafata - Kadeřábek - Dočkal se tentokrát sparťanský ofenzivní záložník s ničím nerozpakoval a levačkou z prvního doteku uklidil míč do sítě. Třetí gól večera zápas ještě více rozpumpoval a šance v tu chvíli střídala šanci. Domácí se nejprve málem po Töreho přetaženém centru prosadili zásluhou akrobatického zakončení Turana, které překvapený Čech likvidoval na brankové čáře. Ve skvělé palebné pozici se pak před Zenginem ocitl díky přihrávce Krejčího Vácha, ovšem svou střelu přes soupeřova obránce neprocpal.

Až teprve s blížící se sedmdesátou minutou se přece jen hra trochu rozkouskovala díky několika střídáním a faulům na obou stranách. Češi se navzdory neustávajícímu tureckému napadání dokázali po delší úseky hry udržet na míči a kontrolovat hru. Přesto o sobě Turci znovu dali pořádně vědět pumelicí Erkina, kterou musel Čech všemi silami vyrazit na roh. Když pak turečtí hráči neuspěli zvláště kvůli dominantnímu Sivokovi ani se závěrečnou sérií nebezpečných centrů, uhájili Češi navýsost cenné vítězství 2:1 a drží se spolu s Islandem na čele skupiny A s plným počtem šesti bodů.

Belgie - Andorra 6:0

Góly: 31. Kevin De Bruyne (pen.), 34. Kevin De Bruyne, 37. Nacer Chadli, 59. Divock Origi, 65. Dries Mertens, 68. Dries Mertens

Andorra si veze z Belgie debakl, který ji odsouvá až na poslední místo ve skupině B. Belgie nadělila svému soupeři dokonce šest branek a dál postupuje v cestě za postupem. O góly se podělili Kevin De Bruyne, Nacer Chadli, Divock Origi a Dries Mertens. Mladý útočník Mertens a De Bruyne skórovali dvakrát.

Belgie se stala horkým favoritem na prvenství ve skupině a svou pouť za tímto snem demonstrovala tím nejlepším způsobem. Belgičané se prosadili šestkrát a Andorra odjíždí s pocitem zmaru a debaklu. V základní sestavě mladého týmu nastoupila hvězda z Lille, která se bude od příští sezony pokoušet o obdiv fanoušků Liverpoolu. Origiho podporovali De Bruyne, Nacer Chadli a Dries Mertens, na Edena Hazarda se nedostalo.

Kevin De Bruyne dělal soupeři velké problémy. Někdejší talent Chelsea, který zkouší štěstí v německé Bundeslize, se dostal do velkého úhlu, ze kterého se přesto odhodlal ke střele. Ta ale první branku utkání nepřinesla, protože trefil jen vzdálenější tyč hostující branky a gólman Ferran Pol si mohl oddychnout. Zkušený stoper Vincent Kompany hezkou přihrávkou do uličky uvolnil Origiho, kterému se míč odrazil od nohy jen za brankovou čáru.

Po dlouhé době a pocitech zoufalství se do základní jedenáctky dostal také defenzivní záložník Radja Nainggolan, který při zranění Nizozemce Kevina Strootmana září v římském AS. Nainggolan se odhodlal ke střele z větší vzdálenosti, ale nepochodil. Branková konstrukce zazněla také o pár minut později, když Lombaerts nacentroval míč na volného Origiho. Ten dokázal i vystřelit, trefil ale jen tyč soupeřovy branky. Festival zahozených šancí a nárazů na tyč pokračoval, když z levé strany odcentroval De Bruyne přímo na nohu Origiho, který tentokrát trefil břevno.

Dries Mertens z Neapole vystřelil nebezpečnou střelu z hranice vápna, trefil se ale jen kousek vedle levé tyče. Skóre se měnilo až po půlhodině hry, když Ayala ve vápně fauloval. Odpískaný pokutový kop obstaral Kevin De Bruyne a nemýlil se - 1:0 pro Belgii.

O pouhých pět minut později se De Bruyne trefil znovu. Mladík dostal ideální pas od Origiho, a poté už si poradil i s gólmanem - 2:0.

Sotva uplynuly dvě minuty, brankář Pol musel do sítě znovu pro míč. Poslal jej tam po centru od Jana Vertonghena zakončující Nacer Chadli, který tak upravil na 3:0 pro Belgičany.

Také ve druhém poločase si Belgie poradila s obrannou linií soupeře bez větších problémů a sama stíhala bránit jeho nemnohé ataky. Střelu z pravé strany obstaral Alderweireld, ale mířil těsně mimo. Mladík Divock Origi je velkým příslibem nejen pro belgickou kopanou, ale také Liverpool, který jej z Lille koupil. Výkony mladíka sleduje bedlivě vedení Reds a muselo být nadšeno, když Origi pěknou umístěnou střelu z hranice vápna na zadní tyč Polovy branky, a zvyšuje stav utkání na 4:0 pro domácí tým!

Pátou branku do rozložené obrany Andorry přidal Dries Mertens, který využil odrazu balonu od břevna. Poslední trefu v utkání měl na svědomí opět Dries Mertens, který si do reprezentační přestávky přenesl výbornou formu z Neapole. Mladý záložník exceloval v dnešním utkání a krátce po uplynutí sedmdesáté minuty skóroval podruhé. Je logické, že Belgičané od té doby nikam nespěchali a utkání dohráli bez větších nervů. Navýšit skóre mohl ještě jednou Dries Mertens, ale i díky zákroku obrany svůj hattrick nedokončil a zůstal "jen" na dvou vstřelených brankách.

Kypr - Izrael 1:2

Góly: 67. Konstantinos Makrides - 38. Omar Damari, 45. Tal Ben Chaim

Zatímco pro většinu národních týmů začala kvalifikace mistrovství Evropy již před několika týdny, Izrael svůj zahajovací zápas ve skupině B absolvoval až nyní. Proti se mu postavil nebezpečný Kypr, který již ukořistil nečekaný skalp Bosny a Hercegoviny, ovšem i tak izraelští hráči zvládli roli mírného favorita a zvítězili na půdě soupeře 2:1.

Sedm minut před koncem první půle poslal hosty do vedení Omer Damari, jehož krátce před odchodem do kabin druhým zásahem večera doplnil obránce Tal Ben Haim. Zápas ještě po změně stran zdramatizoval Konstantinos Makridis brankou ze sedmašedesáté minuty, ovšem na víc se již Kypr nezmohl.

Domácí přitom začali nadmíru slibně a Andreas Makris bez rozpaků prověřil pozornost Martziana dalekonosnou ranou, kterou brankář Izraele musel vytáhnout na rohový kop. V desáté minutě pak poprvé zahrozil i izraelský národní tým, když Eran Zahavi zblízka pouze přestřelil. Přesto hosté pokračovali v tlaku a zkoušel protrhnout bezbrankový stav prostřednictvím Vermouthe s Damarim. A právě kombinace obou jmenovaných nakonec přinesla úspěch. V osmatřicáté minutě útočník Austrie Vídeň zužitkoval Vermouthův centr a poslal hosty do vedení.

Ještě než oba celky odešly do šaten, dokázal Izrael šokovat domácí podruhé. Tal Ben Haim totiž povedeným náběhem do šestnáctky soupeře způsobil v kyperské obraně zmatek, jehož sám využil k překonání Giorgallidese. Domácí gólman se musel na začátku druhé půle předvést při ráně Vermouthe a udržel tak svůj tým v naději na zdramatizování zápasu. To se nakonec povedlo v šestašedesáté minutě, když se prosadil Makridis.

Nedlouho poté málem kyperští hráči dokonce vyrovnali, když Pieros Sotiriou dostal příležitost k hlavičce z pouhých několika metrů po Christofiho centru, ovšem trestuhodně přestřelil. Ve čtyřiasedmdesáté minutě pak pro změnu měli smůlu v zakončení hosté, když Zahaviho přízemní ránu zastavila až branková konstrukce. Samotný závěr zápasu si již izraelští pohlídali a pustili soupeře jen k jednomu nadějnému pokusu Labana, s nímž si Martziano úspěšně poradil.

Wales - Bosna a Hercegovina 0:0

Góly: -

Wales nakonec zvládlo ubránit remízový výsledek s favorizovanou Bosnou a Hercegovinou. Ani hvězdy jako Miralem Pjanić nebo Edin Džeko nedokázaly prolomit pevnou obrannou hráz jménem Wales, který tak nadále může pomýšlet na prvenství ve skupině. Druhá Belgie však má zápas k dobru.

Domácí Velšané vstoupili do utkání aktivněji, což se projevilo na počtu centrů, které létaly před Asmira Begoviće. Gunter našel chytře obloukem ve vápně Kinga, toho stihli hosté zablokovat dříve, než se mu povedlo vystřelit. Aktivní Gunter se stal častým střelcem a centrujícím hráčem, ale ani hvězdný Gareth Bale na jeho centr nedoskočil. Po faulu na Edina Džeka hosté rychle rozehráli, Pjanićovu střelu tečoval domácí kapitán. Brankář Hennessey ale zůstal ledově klidný a projektil z kopačky římského tvůrce hry vyrazil.

Gareth Bale byl hlavní hvězdou, na kterou si obrana Bosny a Hercegoviny chtěla dát pozor. Díky jeho rychlosti se to ale hostům příliš často nedařilo. Další nahrávku do běhu dostal Gareth Bale přesně tam, kam chtěl. Ve vápně mu ale do rány vběhl brankář Begović a ani Baleův oblouček přes jeho záda neprošel. Edin Džeko si nabíhal na přihrávku od Hadžiće. Útočník Manchesteru City míč šikovně pustil, to ale Hennessey netušil a jen sledoval, jak míč okolo něj proletěl.

Mladý záložník Miralem Pjanić hledal na hranici vápna Medunjanina, ale toho ustrážila domácí obrana. Hráči hostí se jen těžko prosazovali a když se jim to povedlo, včas zakročili domácí obránci. Mnoho práce neměl ani brankář Hennessey. Po zákroku Chestera se k rozehrávce rohového kopu dostali hráči Bosny a nepříjemný centr do vápna zakončoval Vedad Ibišević. Ani zkušený zakončovatel, který si jméno udělal v Bundeslize, se však netrefil.

Edin Džeko se na hrotu bosenského útok pral s přesilou udatně, ale bez většího výsledku. Dnes večer nedostával takové míče, aby mohl ohrozit domácí svatyni. A to ani přesto, že měl za sebou hráče jako Miralem Pjanić. Musel se proto častěji stahovat pro míče až do středu pole, ale poté zase chyběl v zakončení. Po návratu ze šaten se pokoušel opět prosadit Edin Džeko, který obdržel přihrávku před vápnem od Medunjanina. Vysoký útočník si připravil míč na levačku, ale trefil pouze domácího gólmana.

Medunjanin poté za vápnem vyslal skákavou střelu, se kterou si Hennessey dokázal poradit jen s vypětím sil. Nastalého zmatku ale nevyužili ani Edin Džeko s Vedadem Ibiševićem, kteří si v zakončení dávali přednost a poskytli obráncům Walesu dostatek prostoru i času na odklizení míče. Po ruce domácího hráče se k míči při exekuci přímého volného kopu dostal Miralem Pjanić, ale jeho oblíbená disciplína dnes nenesla kýžené ovoce. Technickou ranou se mladý záložník z AS neprosadil a mířil jen těsně vedle tyče.

Bale poslal míč do vápna, kde se objevil před Begovićem volný Ashley Williams. Když už si domácí tribuny mohly myslet, že se Wales dočká vedení, Williams poslal míč nepochopitelně mimo a zklamal domácí fandy. Trestat mohl opět Miralem Pjanić, který byl sice hodně vidět, ale ani jeho technická rána z dalšího přímého kopu nenesla ovoce. Mířil totiž jen těsně vedle tyče. Míč sice ve vzduchu "zaplaval", ale brankář Hennessey jej přesto chytil. Bale postupoval po levé straně, před vápnem prudce vystřelil a jeho ránu musel s vypětím všech sil likvidovat Asmir Begović. Ten se stal jednou z hlavních hvězd dnešního utkání, ve kterém domácí rozhodně nepřesvědčili.

Góly: 36. Nikolaj Bodurov (vl.)

Chorvatsko zatím v kvalifikační fázi zůstává stoprocentní, neboť na horké bulharské půdě dokázalo díky vlastní brance Bodurova zvítězit těsně 1:0. Bulhaři sice po většinu zápasu dokázali chorvatskou útočnou hrozbu eliminovat, jenže nešťastný zásah hlavou klubového hráče Fulhamu z šestatřicáté minuty nakonec hostům na výhru i tak postačil.

Trenér chorvatského národního týmu Niko Kovać své hráče dopředu varoval, že musí počítat s disciplinovaným výkonem soupeře, který dokáže kontrolovat výsledek, a podle toho také utkání vypadalo. První z mála šancí, kterých během devadesáti minut hry bylo na trávníku vidět, připadla domácím, jenže Ivelin Popov zblízka dokázal hlavičkovat příliš vysoko, aby se ve čtrnácté minutě mohl radovat z úvodního gólu.

Trvalo skoro celou půlhodinu, než si něco vypracovali také Chorvaté. Domagoj Vida ovšem po rohovém kopu rovněž poslal svou střelu hlavou pouze nad břevno. Přesto ještě do přestávky první gól opravdu přišel na řadu. Po Milanovově faulu na Modriće rozehrávali hosté standardní situaci, kterou rozehrál Ivan Rakitić a Nikolaj Bodurov si pod tlakem Oliće nastřelený centr téměř neomylně hlavou posunul do vlastní sítě.

Jen málo chybělo Marceli Brozovićovi k tomu, aby vedení Chorvatů navýšil, jenže Vladislav Stojanov v bulharské brance dokázal konečky prstů jeho prudkou ránu pod břevno vytěsnit na roh. Na druhé straně se výjimečně dostal ke slovu i brankář Subašić, jehož prověřil Gadžev. Po změně stran dokonce akce před oběma brankami ještě ubylo a za zmínku stojí snad jen Subašićův zákrok při ráně Popova ze sedmasedmdesáté minuty a Ćorlukův včasný blok, jímž pět minut před koncem oprostil svého brankáře od zákroku. V samotném závěru ještě Chorvaté měli skrze Perišiće s Brozovićem šance na navýšení vedení, ovšem neuspěli, a tak zápas skončil hubeným výsledkem 1:0.

Itálie - Ázerbájdžán 2:1

Góly: 44. Giorgio Chiellini, 82. Giorgio Chiellini - 75. Giorgio Chiellini (vl.)

Itálie si díky jedinečnému výkonu obránce Giorgia Chielliniho připisuje těsnou výhru nad hosty z Ázerbájdžánu a v Palermu získává tři body. Obránce Juventusu se postaral o všechny tři góly, přičemž dvakrát se trefil do sítě soupeře, jednou neomylně zamířil do vlastní brány.

Dres Itálie před diváky na stadionu Renza Barbery oblékl například turínský obránce Matteo Darmian, do základu se dostal také římský záložník Alessandro Florenzi. Ofenzivní dvojici tvořili mladí přátelé Simone Zaza a Ciro Immobile. Ve středu zálohy se objevil také uzdravený Andrea Pirlo, takže jen lavička zbyla na borce jako Marco Verratti, Mattia Destro nebo Antonio Candreva z římského Lazia.

Z pravé strany hřiště odcentroval italský obránce De Sciglio a do jeho centru se položil Zaza, ale jeho pokus nemířil přesně. Mladík oblékající barvy Sassuola mířil těsně vedle. Matteo Darmian hodně zlobil obranu soupeře a po pár minutách od začátku utkání se dostal do zajímavého průniku. Následný centr pod sebe posílal na nabíhajícího Claudia Marchisia, ale zkušený záložník, který hájí barvy turínského Juventusu, mířil nakonec hodně mimo.

Itálie několikrát profitovala z umění zkušeného záložníka Pirla. Mozek Staré dámy zahrával nebezpečný rohový kop a hned je z toho problém pro obranu Ázerbájdžánu. Na míč si totiž naběhl obránce Bonucci a hlavou posílá míč k levé tyči, gólman Kamran Ağayev jen reflexivně vyrazil na rohový kop. Andrea Pirlo se postavil k rozehrávání další standardní situace, ale ani jeho přímý volný kop neznamenal vedení Azzurri. K míči se dostal Andrea Ranocchia, ale obránce Interu Milán pálil mimo.

Andrea Pirlo se stal hlavním nahrávačem dnešního úspěchu Itálie. Tým trenéra Contiho se krátce před poločasem konečně dočkal, když Pirlo rozehrál další rohový kop a posadil míč na hlavu nabíhajícího spoluhráče z dresu Bianconeri. Giorgio Chiellini se skvěle zorientoval a jeho přesná hlavička zamířila přesně k tyči!

Tři minuty po změně stran se do zakončení dostal dravý mladík Simone Zaza. Další centr za obranu hostí vymyslel aktivní obránce Bonucci, který nahrával na zakončujícího Zazu. Mladík ze Sassuola se efektivně pověsil do vzduchu a zakončoval nůžkami do brány. Brankář Kamran Ağayev ale včas zasáhl. Simone Zaza se dostal také do další šance, kdy mohla Itálie navýšit skóre utkání a pojistit si výhru. Po centru se v pokutovém území dostal ke střele, ale nezamířil přesně a brankář Kamran Ağayev si mohl oddychnout.

Zajímavý okamžik prožil Giorgio Chiellini. Oceňovaný obránce turínského Juventusu se nachomýtl k nenápadné situaci, když míč z rohového kopu dostal do špatné brány. Zkušený brankář Gianluigi Buffon byl bez šance a Itálie musela dotahovat. To byl pro Azzurri šok, ale Giorgio Chiellini se s rolí zatracence nesmířil.

Skvělá souhra dvou hráčů jednoho týmu z ligy i reprezentace byla k vidění po akci střídajícího Sebastiana Giovinca. Sebastian Giovinco poslal do vápna skvělý centr, na který si naběhl právě stoper Giorgio Chiellini. Ten se do míče opřel znovu a znovu měl úspěch. Brankář Kamran Ağayev nestačil napravit zaváhání svých spoluhráčů a kapituloval podruhé. Chiellini se mohl radovat z prvního hattricku v reprezentaci. Co na tom, že jeden z gólů padl do špatné brány? Itálie si díky němu ponechala tři body. Nic na tom nezměnila ani povedená rána Giovincova, kterou zastavilo břevno. Azzurri pod Contem nadále vyhrávají a zdá se, že se celý tým dává opět dohromady.

Malta - Norsko 0:3

Góly: 22. Mats Møller Daehli, 26. Joshua King, 49. Joshua King

Žádné drama se nakonec nekonalo - favorizované Norsko udolalo Maltu na jejím hřišti pohodlně 3:0 a bez problémů napravili zaváhání z úvodního domácího duelu s Itálií. Reprezentanti středomořského ostrova naopak stále čekají na první body..

Hrdinou zápasu se stal útočník Blackburnu Joshua King, který zatížil domácí konto dvěma brankami. Už od začátku byli Seveřané výrazně aktivnější a gólman Andrew Hogg se musel hodně ohánět; čisté konto nakonec udržel celých 20 minut, než jej konečně poprvé propálil Mats Möller Daehli. Mladík z Cardiffu se prosadil poté, co zpracoval Kingův dlouhý pas.

Sám King se krátce nato převtělil z asistenta v zakončovatele, potáhl si míč na levé straně vápna a nekompromisní ránou zvýšil na 2:0, čímž de facto vyřadil Malťany ze zápasu. Ostrované už v tuto chvíli tušili, že se prvních bodů nedočkají, stále však mohli doufat alespoň v premiérovou branku kvalifikace. Do ojedinělých šancí se dostali Clayton Failla a Michael Mifsud, norský gólman Orjan Haskjold však odolal.

A tak se místo toho radovali ještě jednou diváci na druhé straně - hned po změně stran centroval z hloubi pole kapitán Per Skjelbred, King se zorientoval nejlépe a hlavou propálil Hogga potřetí. Blackburnský útočník následně mohl zaznamenat i hattrick, dokonce hned několikrát, pozorný gólman mu však už další radost nedopřál. A ještě jeden detail - Martin Odegaard na svůj rekordní zápis stále čeká. Teprve patnáctiletý záložník dnes proseděl celý zápas na lavičce.