Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2016

6 : 0
(3:0)

Reportáž

Belgie - Andorra 6:0

Andorra si veze z Belgie debakl, který ji odsouvá až na poslední místo ve skupině B. Belgie nadělila svému soupeři dokonce šest branek a dál postupuje v cestě za postupem. O góly se podělili Kevin De Bruyne, Nacer Chadli, Divock Origi a Dries Mertens. Mladý útočník Mertens a De Bruyne skórovali dvakrát.

Belgie se stala horkým favoritem na prvenství ve skupině a svou pouť za tímto snem demonstrovala tím nejlepším způsobem. Belgičané se prosadili šestkrát a Andorra odjíždí s pocitem zmaru a debaklu. V základní sestavě mladého týmu nastoupila hvězda z Lille, která se bude od příští sezony pokoušet o obdiv fanoušků Liverpoolu. Origiho podporovali De Bruyne, Nacer Chadli a Dries Mertens, na Edena Hazarda se nedostalo.

Kevin De Bruyne dělal soupeři velké problémy. Někdejší talent Chelsea, který zkouší štěstí v německé Bundeslize, se dostal do velkého úhlu, ze kterého se přesto odhodlal ke střele. Ta ale první branku utkání nepřinesla, protože trefil jen vzdálenější tyč hostující branky a gólman Ferran Pol si mohl oddychnout. Zkušený stoper Vincent Kompany hezkou přihrávkou do uličky uvolnil Origiho, kterému se míč odrazil od nohy jen za brankovou čáru.

Po dlouhé době a pocitech zoufalství se do základní jedenáctky dostal také defenzivní záložník Radja Nainggolan, který při zranění Nizozemce Kevina Strootmana září v římském AS. Nainggolan se odhodlal ke střele z větší vzdálenosti, ale nepochodil. Branková konstrukce zazněla také o pár minut později, když Lombaerts nacentroval míč na volného Origiho. Ten dokázal i vystřelit, trefil ale jen tyč soupeřovy branky. Festival zahozených šancí a nárazů na tyč pokračoval, když z levé strany odcentroval De Bruyne přímo na nohu Origiho, který tentokrát trefil břevno.

Dries Mertens z Neapole vystřelil nebezpečnou střelu z hranice vápna, trefil se ale jen kousek vedle levé tyče. Skóre se měnilo až po půlhodině hry, když Ayala ve vápně fauloval. Odpískaný pokutový kop obstaral Kevin De Bruyne a nemýlil se - 1:0 pro Belgii.

O pouhých pět minut později se De Bruyne trefil znovu. Mladík dostal ideální pas od Origiho, a poté už si poradil i s gólmanem - 2:0.

Sotva uplynuly dvě minuty, brankář Pol musel do sítě znovu pro míč. Poslal jej tam po centru od Jana Vertonghena zakončující Nacer Chadli, který tak upravil na 3:0 pro Belgičany.

Také ve druhém poločase si Belgie poradila s obrannou linií soupeře bez větších problémů a sama stíhala bránit jeho nemnohé ataky. Střelu z pravé strany obstaral Alderweireld, ale mířil těsně mimo. Mladík Divock Origi je velkým příslibem nejen pro belgickou kopanou, ale také Liverpool, který jej z Lille koupil. Výkony mladíka sleduje bedlivě vedení Reds a muselo být nadšeno, když Origi pěknou umístěnou střelu z hranice vápna na zadní tyč Polovy branky, a zvyšuje stav utkání na 4:0 pro domácí tým!

Pátou branku do rozložené obrany Andorry přidal Dries Mertens, který využil odrazu balonu od břevna. Poslední trefu v utkání měl na svědomí opět Dries Mertens, který si do reprezentační přestávky přenesl výbornou formu z Neapole. Mladý záložník exceloval v dnešním utkání a krátce po uplynutí sedmdesáté minuty skóroval podruhé. Je logické, že Belgičané od té doby nikam nespěchali a utkání dohráli bez větších nervů. Navýšit skóre mohl ještě jednou Dries Mertens, ale i díky zákroku obrany svůj hattrick nedokončil a zůstal "jen" na dvou vstřelených brankách.

Autor: Ondřej Pražák / goal.com, onlajny.cz