Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2016

1 : 2
(0:2)

Reportáž

Kypr - Izrael 1:2

Zatímco pro většinu národních týmů začala kvalifikace mistrovství Evropy již před několika týdny, Izrael svůj zahajovací zápas ve skupině B absolvoval až nyní. Proti se mu postavil nebezpečný Kypr, který již ukořistil nečekaný skalp Bosny a Hercegoviny, ovšem i tak izraelští hráči zvládli roli mírného favorita a zvítězili na půdě soupeře 2:1.

Sedm minut před koncem první půle poslal hosty do vedení Omer Damari, jehož krátce před odchodem do kabin druhým zásahem večera doplnil obránce Tal Ben Haim. Zápas ještě po změně stran zdramatizoval Konstantinos Makridis brankou ze sedmašedesáté minuty, ovšem na víc se již Kypr nezmohl.

Domácí přitom začali nadmíru slibně a Andreas Makris bez rozpaků prověřil pozornost Martziana dalekonosnou ranou, kterou brankář Izraele musel vytáhnout na rohový kop. V desáté minutě pak poprvé zahrozil i izraelský národní tým, když Eran Zahavi zblízka pouze přestřelil. Přesto hosté pokračovali v tlaku a zkoušel protrhnout bezbrankový stav prostřednictvím Vermouthe s Damarim. A právě kombinace obou jmenovaných nakonec přinesla úspěch. V osmatřicáté minutě útočník Austrie Vídeň zužitkoval Vermouthův centr a poslal hosty do vedení.

Ještě než oba celky odešly do šaten, dokázal Izrael šokovat domácí podruhé. Tal Ben Haim totiž povedeným náběhem do šestnáctky soupeře způsobil v kyperské obraně zmatek, jehož sám využil k překonání Giorgallidese. Domácí gólman se musel na začátku druhé půle předvést při ráně Vermouthe a udržel tak svůj tým v naději na zdramatizování zápasu. To se nakonec povedlo v šestašedesáté minutě, když se prosadil Makridis.

Nedlouho poté málem kyperští hráči dokonce vyrovnali, když Pieros Sotiriou dostal příležitost k hlavičce z pouhých několika metrů po Christofiho centru, ovšem trestuhodně přestřelil. Ve čtyřiasedmdesáté minutě pak pro změnu měli smůlu v zakončení hosté, když Zahaviho přízemní ránu zastavila až branková konstrukce. Samotný závěr zápasu si již izraelští pohlídali a pustili soupeře jen k jednomu nadějnému pokusu Labana, s nímž si Martziano úspěšně poradil.

Autor: Martin Kantor / espnfc.com