Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2016

0 : 3
(0:0)

Reportáž

Lotyšsko - Island 0:3

Snový start do kvalifikace zatím zažívají fotbalisté Islandu, kteří dávají jasně najevo, že i přes velkou konkurenci ve skupině budou jednoznačně útočit na postup. Po úvodní výhře 3:0 nad Tureckem smetli Lägerbackovi svěřenci Lotyšsko na jeho půdě stejným rozdílem a pojistili si tak průběžnou první příčku, o skóre před rovněž stoprocentní Českou republikou.

Ještě v poločase přitom pobaltský tým držel bezbrankovou remízu; po obrátce se však postupně prosadili Gylfi Sigurdsson, Áron Gunnarsson a Rurík Gíslason. Lotyši navíc dohrávali o deseti, když byl ještě za bezbrankového stavu vyloučen hvězdný útočník Arťjoms Rudněvs. Nenápadný výběr kouče Marianse Paharse tak po čtyřech zápasech bez prohry a obdrženého gólu krutě narazil.

Prvních pětačtyřicet minut nabídlo možná vyrovnanější fotbal, než mnozí čekali; rozjetý Island sice měl šance, totéž ale platilo také o domácích. Do vůbec první příležitosti se dostal hostující Jon Dadi Bódvarsson, jehož hlavička mířila příliš vysoko; na druhé straně odpověděli rovněž neúspěšně střílející Aleksandrs Fertovs a Valerijs Sabala. Seveřané však měli ze hry přece jen více, což mohl stvrdit Sigurdsson, který pálil hned dvakrát zpoza vápna; branku však netrefil ani on, stejně jako Emil Halfredsson.

Veterán v domácí brance Aleksandrs Kolinko byl tak poprvé povolán do akce až těsně před pauzou, kdy jeho pozornost dvakrát vyzkoušel tentokrát přesněji mířící Halfredsson; v těchto minutách také Rudněvs obdržel první žlutou kartu za faul na Ariho Freyra Skúlasona. To se nakonec ukázalo jako klíčový okamžik - 10 minut po změně stran si totiž zkušený forvard vyšlápl na Gunnarssona, byl napomenut podruhé a poslán pod sprchy.

Oslabení Lotyšové to tak najednou měli s bráněním obávané islandské ofenzivy mnohem těžší, a v 66. minutě poprvé inkasovali - Gunnarssonův pas našel Sigurdssona, který technickou střelou překonal bezmocného Kolinka. Třináct minut před koncem pak o výhře definitivně rozhodl sám Gunnarsson, respektive jeho hlavička po Halfredssonově přímém kopu z levé strany.

Na druhé straně se ještě pokoušel se stavem věcí něco udělat Sabala, hlavičkoval však mimo; islandský gólman Hannes Halldórsson poprvé musel zasahovat až v závěru utkání, kdy jej prověřil Viktors Morozs. To však byl pouze poslední záchvěv před finálním úderem, který demoralizovanému soupeři uštědřil parádním "angličanem" Gíslason.

Autor: Dominik Zezula / espnfc.com