Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2016

3 : 1
(0:1)

Reportáž

Nizozemsko - Kazachstán 3:1

Kazaši měli na dosah zdaleka největší šok dosavadního průběhu kvalifikace. Na hřišti bronzového medailisty MS z Nizozemska totiž po brzké trefě Renata Abdulina vedli; Oranjes se však dokázali vzpamatovat a nakonec vyhráli 3:1..

Svěřenci Guuse Hiddinka měli v Amsterdamu po úvodní prohře s Českem rychle zareagovat a outsidera vyprovodit s výpraskem, místo toho však šli do kabin za šokujícího stavu 0:1. Obrovský nizozemský tlak však Kazaši zákonitě nemohli vydržet a po hodině hry vyrovnával Huntelaar. Následovala červená karta pro hostujícího Džolčjeva za faul na Afellaye, a právě bývalý barcelonský záložník vsítil osm minut před koncem vítěznou branku. Skóre uzavřel z penalty kapitán Robin van Persie.

Kazaši v úvodním zápase udrželi remízu s Lotyšskem a i na Nizozemce vystartovali překvapivě aktivně; v 17. minutě zahrávali roh, na centr si ve vápně naskočil Abdulin a hlavou umístil míč pod břevno. Pro tým, který měl v tu chvíli na kontě šňůru 17 po sobě jdoucích domácích výher, šlo o pořádně studenou sprchu. Okamžitá reakce na sebe nenechala dlouho čekat, kazašský gólman Mokin si však s Van Persieho pokusem poradil.

Hiddinkův tým pokračoval v tlaku, hosté však nasadili totální defenzivu, vyrovnali se na hraně vlastního pokutového území a soupeřovy útočníky dopředu jednoduše nepouštěli. Jednu z mála šancí si připsal Jeremain Lens, to však domácím fanouškům pochopitelně nestačilo. Ani po obrátce se herní obraz nezměnil a Afellay zkoušel štěstí ránou z nějakých 25 metrů, kazašská obrana však odolávala.

Klíčový okamžik přišel v 55. minutě, kdy Hiddink stáhl defenzivního záložníka Nigela de Jonga a poslal na hřiště Huntelaara. Ten mohl skórovat prakticky ihned po svém příchodu, spolupráce s Persiem však nevyšla; kanonýr Schalke si tak musel počkat do 62. minuty. Celou akci narýsoval aktivní Afellay, jehož přesný pas z hloubi pole našel Huntelaarovu hlavu a obávaný útočník umístil míč k zadní tyči.

Inkasovaná branka rozhodila do té doby perfektně zkonsolidovanou obranu Kazachů, kterým příliš nepomohla ani přímá červená karta pro Džolčjeva. Pak už se prakticky jen čekalo na to, kdy Nizozemci konečně vstřelí rozhodující trefu - Robbenův přímý kop ještě mířil pouze do břevna, proti Huntelaarovi se zase v situaci 1 na 1 blýskl skvělým zákrokem pohotový Mokin, na Afellayovu ránu však už byl i on krátký. Přízemní střela zpoza vápna zapadla s přispěním Abdulinovy teče do pravého rohu brány.

Abdulin, autor úvodní branky, byl nakonec smutným hrdinou celého zápasu - právě po jeho faulu na van Persieho se totiž ještě v 89. minutě kopala penalta, kterou útočník Manchesteru United sám proměnil. Osmnáctou domácí výhru Oranjes v řadě mohl v nastaveném čase ještě pojistit Robben, praporek pomezního však byl proti.

Autor: Dominik Zezula / espnfc.com