Cieľ EÚ v recyklovaní odpadu: V roku 2030 70 percent

Slovensko patrí medzi členské štáty s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného odpadu, ktorý predstavuje len 12 percent.

15.03.2017 15:03
debata

Priemerný podiel odpadu určeného na recykláciu by sa mal do roku 2030 v členských krajinách Európskej únie vrátane Slovenska zvýšiť zo súčasných 44 na 70 percent, 50-percentnú recykláciu chce EÚ dosiahnuť do roku 2020. Vyplýva to z pozmeňovacích návrhov k legislatívnemu balíku o odpadoch, ktoré v utorok schválil Európsky parlament.

Poslanci tiež chcú obmedziť podiel skládkovaného odpadu na päť percent a dosiahnuť zníženie plytvania potravinami do roku 2030 o 50 percent. Europoslanci čoskoro začnú rokovania s Radou ministrov životného prostredia o finálnom znení novej legislatívy. „Opakované využitie, recyklácia a zhodnocovanie sa stávajú kľúčovými slovami, okolo ktorých je nutné vybudovať novú paradigmu podpory udržateľnosti, inovácií a konkurencieschop­nosti, aby odpad prestal byť problémom a stal sa zdrojom," vyhlásila talianska europoslankyňa Simona Bonafé.

Na skládky len 10 percent, poslanci chcú 5

Návrh z dielne Európskej komisie počítal so znížením množstva komunálneho odpadu, ktorý končí na skládkach, na 10 percent do roku 2030. Poslanci presadzujú, aby sa množstvo skládkovaného komunálneho odpadu obmedzilo do roku 2030 len na päť percent.

Zároveň by však členským štátom, ktoré v roku 2013 uložili na skládkach viac ako 65 percent svojho komunálneho odpadu, chceli dať možnosť požiadať o posunutie termínu o ďalších päť rokov. Odpad z potravín v EÚ v súčasnosti predstavuje približne 89 miliónov ton, čo znamená asi 180 kg na osobu. Poslanci presadzujú zníženie miery potravinového odpadu o 30 percent do roku 2025 a o 50 percent do roku 2030.

Štatistiky za rok 2014 ukazujú, že v EÚ sa v priemere recykluje alebo kompostuje 44 percent komunálneho odpadu. Slovensko pritom patrí medzi členské štáty s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného odpadu, ktorý predstavuje len 12 percent.

Sme 154 kilogramov nad priemerom

Až 88 percent komunálneho odpadu sa na Slovensku skládkuje alebo spaľuje. Produkcia komunálneho odpadu na Slovensku sa v roku 2014 zvýšila a predstavovala 475 kg na obyvateľa za rok, priemer EÚ je 321 kg na obyvateľa za rok. Európska komisia preto odporúča Slovensku postupne zvyšovať dane zo skládok a využiť tieto príjmy na podporu financovania separovaného zberu, triedenia a recyklácie.

Ministerstvo životného prostredia uvádza, že jednou z jeho priorít je zvyšovať objem vytriedeného a recyklovaného odpadu, a tým znižovať ukladanie komunálneho odpadu na skládky. Z tohto dôvodu už pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, keďže Slovensko má jeden z najnižších poplatkov v Európskej únii.

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #recyklácia #separovanie odpadu #kompostovanie