Chcete sa stať freelancerom? Budete sám sebe pánom, na toto sa však pripravte

Zdroj: thinkstockphotos.com

Snívate o tom, že sa rozlúčite so striktne danou pracovnou dobou od-do, nezmyselnými poradami a prácou, ktorá vám niekedy nezdáva zmysel? Riešením je začať si zarábať sám na seba, činnosťou, ktorá vás baví a napĺňa. Najväčšími výhodami freelancingu je, že si môžete vyberať, s kým, kde a kedy budete pracovať, na čom budete pracovať a hlavne to, že pracujete sám na seba. Zvažujete, že sa stanete sám sebe pánom? Pozor, pripravte sa na tieto hlavné úskalia.

 

 

  1. Nepracujete na TPP
    To znamená, že musíte rátať s tým, že ak nemáte klienta, nemáte výplatu. Pravidelné výplaty sa týkajú iba ľudí zamestnaných na trvalý pracovný pomer, prípadne ak ste sa dohodli so zamestnávateľom, že preňho budete pracovať, funguje však na živnosť alebo ako spoločnosť s ručením obmedzením. Ak si však sami zháňate klientov, rátajte s tým, že sa môže vyskytnúť „hluché“ obdobie, ktoré musíte prežiť z rezervy, respektíve kým sa neobjaví nový platiaci zákazník.
  2. Freelancing nie je len o tom, že ste profesionál v tom, čo robíte
    Musíte sa totiž vedieť aj predať, nájsť spôsob, aby sa o vás potenciálni klienti dozvedeli. Je síce fajn, ak máte skvelé nápady či fantastické zručnosti, vaši zákazníci sa o tom musia dozvedieť. Základom je mať webovú stránku, networkovať a zabezpečiť, aby sa o skvelej spolupráci s vami dozvedeli aj ostatní. Určite sa zaregistrujte aj na dostupných weboch združujúcich profesionálov ako ste vy – nikdy neviete, kto na vás natrafí.
    Byť sám sebe pánom je tiež spojené so zodpovednosťou za finančné prostriedky – musíte sa naučiť vystavovať faktúry, zaoberať sa odvodmi a mať vyriešenú aj otázku súvisiacu s daňami.
  3. Začiatok freelancingu je tá najťažšia časť
    Pozdáva vám, aké výhody plynú z freelancingu? Nenechajte sa však oklamať – cesta k užívaniu si týchto benefitov nie je jednoduchá, a to predovšetkým začiatku. Nečakajte totiž, že vám niekto bude platiť obrovské sumy. Zo začiatku pravdepodobne budete zarábať menej, je tiež možné, že prvé projekty budú zaplatené slabšie, prípadne ich budete robiť zadarmo, len aby ste presvedčili klientov, že ste naozaj dobrý a spolupráca s vami sa im vyplatí. Istá mladá žena, ktorá funguje ako freelancerka 10 rokov, tvrdí, že až v posledných troch rokoch začala zarábať viac ako v predchádzajúcej práci.
  4. Práca freelancera je často osamelá
    Žiadne ranné kávy v kuchynke, obedy s kolegami či pivo po práci. Ako freelancer pracujete väčšinou sám, výnimkou sú stretnutia s klientmi či ich návštevy, na ktorých preberáte priebeh vašej spolupráce. Ak sa chcete stať freelancerom, rátajte s istým obmedzením sociálneho života – tú však vymeníte za slobodu, pretože to, kedy budete pracovať, si určíte vy sami.

Tak ako má práca na trvalý pracovný život svoje plusy a mínusy, rovnako ich prináša aj freelancing. Je len na vás, čoho sa budete vedieť „vzdať“ a čo má pre vás väčšiu hodnotu.

Viac o téme: Sro Živnostník Eseročka Ako Stať Freelancer Freelancerom
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: businessinsider; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy