Mapa

Jaskyne na Slovensku


Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa

Stratená

Jaskyne priťahujú mnohých turistov. Ich krása a tajomno, ktoré je bežne pred našimi zrakmi ukryté dokáže vyraziť dych. Predstavte si miesto, kam slnečné lúče nedopadajú, kraj bájnych permoníkov. Rozprávková predstava. Na takéto miesto Vás zavedieme. A ešte niečo viac. Dobšinská ľadová jaskyňa je krištáľovo čistým kráľovstvom zamrznutým vo večnom ľade.

Dobšinská ľadová jaskyňa nie je ani zďaleka obyčajnou. Unikátna je jej ľadová výzdoba, aj jej umiestnenie. Jaskyňa je v porovnaní s ostatnými ľadovými jaskyňami nižšie položená. Vzhľadom na všetky tieto unikáty je zapísaná vo svetovom prírodnom dedičstve UNESCO. A do tohto zoznamu sa hocičo nedostane.

Jaskyňu nájdete blízko dedinky Stratená v katastri obce Dobšiná. Tá leží na hlavnom ťahu medzi PopradomRožňavou v krásnom prostredí blízko Slovenského raja. Keď dorazíte do Stratenej, určite sa na prehliadku budete tešiť. A veruže je na čo. Očakávanie zvýši náučný chodník vedúci ku vchodu do jaskyne. Cestou miniete 5 informačných tabúľ, ktoré Vás oboznámia s prírodou Slovenského raja, roklinami v ňom ale aj s rastlinami a živočíchmi. Pred jaskyňou sú ďalšie informačné panely, plné pútavých informácií, zamerané priamo na Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

Jaskyňa kedysi nemala dnes známe honosné meno, domáci ju kvôli šíriacemu sa chladu prezývali „ľadová diera“. Do jej útrob vstúpili prví objavitelia v roku 1870 a už o rok neskôr ju sprístupnili verejnosti. Tak sa stala jednou z najskôr sprístupnených jaskýň na svete. Definitívne elektrické osvetlenie jaskyne bolo zavedené v roku 1887. Zaujímavosťou je, že istú dobu tu bolo povolené verejné korčuľovanie.

Dĺžka trasy prístupnej pre turistov je 515 metrov ľadovej nádhery. Pol hodinová prehliadka Vám ukáže to najvzácnejšie, trvale zaľadnené časti jaskyne. Hlavne Veľkú a Malú sieň. Pripravte sa na poriadny tepelný šok, v najchladnejších častiach jaskyne môže byť až -4 stupne Celzia. Takže nezabudnite si vziať teplé oblečenie.

V jaskyni budete obdivovať nielen podlahový ľad, ale aj ľadové stĺpy či ľadopády. Buďte si istý, že ľad v jaskyni sa hromadil celé stáročia. Dôkazom je jeho najväčšia hrúbka viac ako 26 metrov.

Okolie Dobšinskej ľadovej jaskyne je plné zaujímavostí, za všetko hovorí prekrásna príroda Slovenského raja. Keďže ide o turisticky jednu z najvyhľadávanejších lokalít na Slovensku, nebudete mať núdzu o príjemné ubytovanie. Prevládajú tu príjemné malé penzióny s rodinnou atmosférou, kde sa budete cítiť ako doma. Pestrá je aj ponuka chát v krásnom horskom prostredí, kde Vás bude zobúdzať štebot vtákov. Prostredie Dobšinej je čarokrásne a vedzte, že sa tu budete chcieť čoskoro vrátiť.

Viac

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská Dolina

Liptov svojimi krásami vyráža dych tisícom turistov. Majestátne hory, zábava v najlepších vodných parkoch Slovenska, lyžovačka ako v Alpách či adrenalín vo vzduchu. A niečo sa nájde aj pod povrchom. Najdlhší jaskynný systém na Slovensku, súčasťou ktorého sú aj Demänovské jaskyne. Predstavíme si tú najznámejšiu, Demänovskú jaskyňu slobody.

Túto najnavštevovanejšiu jaskyňu v krajine nájdete len pár kilometrov od Liptovského Mikuláša. Leží v Demänovskej doline, vedúcej k najväčšiemu lyžiarskemu stredisku Jasná. Takže tu nájdete samé superlatívy.

K jaskyni vedie chodník s náučnými panelmi. Možno sa trochu zadýchate, ale oddýchnuť si budete môcť pri získavaní informácií o histórií a sprístupnení jaskyne, ale aj o ostatných jaskyniach na Slovensku. Po výstupe na Vás bude čakať občerstvenie vo forme bufetu.

História sprístupňovania jaskyne siaha do roku 1921, keď do nej vnikli prví jaskyniari. Bolo to netradičným spôsobom, popod vodnú hladinu. Konkrétne najspodnejším ponorom riečky Demänovka. Prvé osvetlenie jaskyne sa nainštalovalo už o 2 roky neskôr a prví návštevníci si jej krásy mohli vychutnať od roku 1924. Odvtedy sa ku trase pripájali stále novoobjavené úseky.

Výzdoba jaskyne vyráža dych. Ide o najpestrejšiu jaskyňu z celého jaskynného systému. Unikátom sú sintrové lekná a iné formy krasového reliéfu vytvorené činnosťou vody, napríklad malé perly. Nachádza sa tu podvodné jazero nesúce názov Veľké jazero. Jeho dĺžka je až 52 metrov a šírka 5-12 metrov. Známym je Veľký dóm, Jánošíkov dóm či Ružová sieň. Kvaple v jaskyni stále rastú, tie vo Veľkom dóme narastajú rýchlosťou okolo 2 mm za 10 rokov. Údaj ľudským okom nepostrehnuteľný, no ide o dôkaz, že jaskyňa stále pracuje.

Teplota v jaskyni kolíše medzi 6-7 stupňami Celzia. Pripravte sa na to s vedomím, že v podzemí strávite minimálne hodinu. Presne hodinu trvá prehliadka kratším okruhom, merajúcim 1150 metrov. Odporúčame však prehliadku dlhším okruhom, ten má 2150 metrov a jeho prehliadka trvá 100 minút. Zavedie Vás na tie najkrajšie miesta Demänovskej jaskyne slobody, na ktoré sa počas krátkeho okruhu nedostanete. Ide hlavne o Veľký dóm, najväčší sprístupnený podzemný priestor na Slovensku a Ružovú sieň.

Podzemné svety fascinujú mnohých. LiptovDemänovská dolina obzvlášť ponúkajú mnohé príležitosti k ich skúmaniu. Demänovská jaskyňa slobody ponúka najdlhšiu sprístupnenú trasu na Slovensku a užijete si na nej viac ako dosť. Ak sa Vám bude predsa len máliť, v tej istej doline nájdete nemenej známu Demänovskú ľadovú jaskyňu. Potom si môžete zájsť na Chopok, či zajazdiť si na bobovej dráhe v Pavčinej Lehote.

Ubytovať so môžete celkom blízko v Demänovskej doline. Nájdete tu hlavne klasické drevené chaty, horské hotely no aj tie najluxusnejšie hotely pre náročných. Obľúbené sú početné apartmánové domy, kde si prenajmete svoj apartmán s kompletným vybavením v najrôznejších cenách pre najrôznejších klientov.

Viac

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa

Dolný Harmanec

Na výskyt jaskýň sú bohaté aj iné pohoria ako Nízke Tatry alebo Slovenský kras. Jedným z nich je Veľká Fatra. V jej južnej časti v blízkosti obce Harmanec leží mnohými opomínaná Harmanecká jaskyňa.

Samotné mesto Harmanec je preslávené hlavne Harmaneckými papierňami. Ich logo nájdete na mnohých papierových výrobkoch v domácnosti. Harmanec sa nachádza medzi Banskou BystricouTurčianskymi Teplicami. Ku jaskyni sa môžete dostať autom, no odporúčame použiť železnicu z dôvodu neobvyklého výskytu železničných tunelov na železničnej trati v počte až 22. Najväčšou pýchou je Čremošiansky tunel dlhý 4,7 km. Ten nájdete hneď kúsok za Harmancom.

Priamo do jaskyne sa dostanete serpentínovým chodníkom. Je do kopca, takže na svoje si prídu aj turisti. Cestu Vám skrátia informačné tabule, ktoré Vás zoznámia s faunou a flórou okolia, ako aj samotnou históriou Harmaneckej jaskyne. Pre istotu choďte väčšia skupina, pravidelné vstupy sú uskutočňované až od 4 osôb, inak musíte pri vstupe počkať, či sa k Vám pridá nejaký iný návštevník jaskyne. Vyvarujte sa návštevy v pondelok, vtedy je jaskyňa zatvorená.

Jaskyňa má unikátnu výzdobu hlavne zásluhou vápenca. Ten jej dodáva zvláštnu bielu farbu, na základe ktorej je jaskyňa prezývaná Bielou jaskyňou. Nachádzajú sa tu nástenné vodopády, záclony a dokonca aj rozprávkové sintrové jazierka. Dych Vám vyrazí Dóm pagod, kde je biela výzdoba najzreteľnejšia. Jaskyňa patrí k tým menej chladným, priemerná teplota v nej sa pohybuje na úrovni okolo 6 stupňov Celzia. V lete tak poskytne príjemné osvieženie. Prehliadková trasa má dĺžku 1 020 metrov a jej návšteva Vám zaberie hodinku času.

Harmanecká jaskyňa je známa svojou históriou. Jej vstupná časť Izbica je známa už celé stáročia. Ľudia však nemali odvahu na to, aby preskúmali jaskyňu hlbšie až do roku 1932. Na sprístupnenie pre verejnosť čakala jaskyňa dlhých 18 rokov do roku 1950. Dnes sú jej krásy dostupné každému. V jaskyni sa darí aj netopierom, monitorovaných je až 11 druhov. Nemusíte sa však obávať, Vám určite neublížia.

V obci Harmanec nie je núdza o ubytovacie zariadenia. Môžete využiť ponuku rodinných penziónov, poskytujúcich služby na vysokej úrovni. Ak hľadáte lacnú dovolenku, k dispozícií je aj turistická ubytovňa alebo rôzne priváty. Domáci Vás určite radi privítajú a aj zásluhou Harmaneckej jaskyne zistíte, že do Harmanca sa oplatí ísť nielen po papierové vreckovky.

 

Viac

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská Dolina

Slovensko je vzhľadom na svoju rozlohu mimoriadne bohaté na jaskyne. Počet evidovaných jaskýň a priepastí je už približne 6 700. Demänovská ľadová jaskyňa je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na Slovensku, ktorý má celkovú dĺžku takmer 36 km.

Demänovská ľadová jaskyňa je jednou z najstarších v Európe. Jej existencia je doložená už v roku 1299. Nachádza sa v blízkosti cesty vedúcej Demänovskou dolinou. Ak ste už boli niekedy v Jasnej, určite ste prechádzali okolo nej. A verte že sa oplatí zastaviť.

Jaskyňa je unikátna svojou ľadovou výzdobou. Zaujímavé je, že ešte pred 500 rokmi bola obyčajnou kvapľovou jaskyňou. Po zrútení niektorých chodieb a zabránení cirkulácie vzduchu sa vytvorili v jaskyni podmienky na tvorbu ľadui. Roku 1885 bola pri jaskyni vybudovaná útulňa a navštevovali ju prví turisti. Nebola ale príliš navštevovaná, významnejšie boli roky 1950 – 1952, kedy sa zaviedlo elektrické osvetlenie. V týchto rokoch silneli obavy o udržanie ľadovej pokrývky, nakoľko pri rekonštrukcií došlo k porušeniu jaskyne a začal v nej znova prúdiť vzduch. Tým by ľadová prikrývky zmizla. Problémy sa našťastie odstránili.

Ku jaskyni vedie náučný chodník so zaujímavými informačnými tabuľami. Ešte pred vstupom do jaskyne sa oboznámite s národným parkom Nízke Tatry, jeho rastlinstvom a živočíšstvom. Prehliadková trasa v jaskyni je dlhá 650 metrov s prevýšením 48 m. Prehliadka Vám zaberie trištvrte hodinu. Poriadne sa oblečte, vzhľadom na ľadovú výzdobu jaskyne sa teplota v nej pohybuje celý rok len tesne nad nulou. Ak to vydržíte, jaskyňa sa Vám odmení nevídaným divadlom. V podzemí budete obdivovať stalaktitystalagmity, ale aj podlahový ľadľadové stĺpy. Tie sú najmohutnejšie v jarných mesiacoch.

V jaskyni bolo zistených 8 druhov netopierov. O tom, že bola živočíchmi vyhľadávaná aj v dávnej minulosti svedčí nález kostí jaskynného medveďa a iných stavovcov.

Demänovská dolina je plná iných zaujímavostí. Po obhliadke Demänovskej ľadovej jaskyne sa môžete vydať do susednej Demänovskej jaskyne slobody. Cestou hore dolinou sa dostanete do Jasnej, najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku. Ale ani v lete sa tu nudiť nebudete. Lanovka Vás vyvezie až na vrchol Chopku, z neho napríklad ku hotelu Srdiečko, odkiaľ to je na skok do ďalšej známej jaskyne - Jaskyne Mŕtvych netopierov.

Ubytovať sa môžete priamo v obci Demänovská Dolina alebo v blízkej Pavčinej Lehote. Obe sú pripravené na nápor turistov a nebude najmenším problémom nájsť si svoju chatku alebo izbu v útulnom penzióne. Rozmach zažívajú aj priváty a ubytovať sa môžete takmer v každom dome. Výhodou takéhoto ubytovania je mimoriadne priaznivá cena. Na dovolenku nemusíte jazdiť len pre lyžovačku alebo pre vodu, ale aj pre spoznávanie podzemných krás a viac ako v Demänovskej doline ich nájdete len veľmi ťažko.

Viac

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtiná

Máte radi prírodu a chcete vidieť niečo unikátne? Niečo jedinečné? Niečo, čo obdivujú ľudia z celého sveta? Niečo také máme. Je to svet podzemnej nádhery s názvom Ochtinská aragonitová jaskyňa. Je zapísaná v svetovom prírodnom dedičstve UNESCO.

Aragonit je vzácny minerál, ktorý sa vyskytuje len veľmi zriedkavo. Je zaujímavý svojou štruktúrou a Ochtinská aragonitová jaskyňa je len jednou zo štyroch sprístupnených svojho druhu na svete. Ďalšie nájdete na Morave, v Mexiku a v Argentíne.

Nachádza sa 25 km od Rožňavy a jej návštevu môžete spojiť s prehliadkou kaštieľa v Betliari. Jaskyňa leží na svahu Hrádok a z parkoviska to máte do jej útrob len pár metrov.

Tie najlepšie veci boli objavené vďaka náhode. To platí aj v prípade Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Okolie Rožňavy bolo už od nepamäti preslávené bohatou baníckou históriou. V roku 1954 sa pri geologickom prieskume jednej zo štôlní uskutočnil oveľa významnejší objav. Bola ním táto unikátna jaskyňa. Sprístupňovanie jaskyne bolo zahájené v roku 1966 a prví návštevníci ju obdivovali v roku 1972.

Zaujímavosťou je mimoriadne dlhý vchod. Vďaka nedostupnosti jaskyne bolo potrebné preraziť až 144 metrov dlhý prístupový tunel. Celé trasa prekrásnym podzemím popod aragonitovú výzdobu má 300 metrov a zaberie Vám pol hodinku času. Teplota v jaskyni je medzi 7 a 8 stupňami Celzia, buďte na to pripravený. Aragonit v jaskyni neustále dorastá a tvorí sa a Vy budete mať možnosť vidieť jeho krásu. Jemné ihličky a bizarné útvary úplne odlišné od klasických kvapľových jaskýň. Aj keď svojou dĺžkou neohúri, tak zaručene ohúri svojou krásou a prírodným bohatstvom. Pol hodinku v podzemí určite nebudete ľutovať, lebo uvidíte niečo, čo miliardy ľudí na planéte ešte nevideli.

Túto nádheru si môžete vychutnať takmer po celý rok s výnimkou pondelkov. Na tento deň v týždni si radšej urobte náhradný program. Spravte si výlet do Slovenského krasu či Slovenského rudohoria. Navštíviť môžete aj nemenej známe jaskyne v okolí, jaskyňu Domica či Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

Blízke obce, ako napríklad Slavošovce či Ochtiná ponúkajú predovšetkým rodinné ubytovanie v súkromí na privátoch. Nájdete tu aj dostatok príjemných chatiek, kde budete mať vytúžené súkromie. O niečo rušnejšie sú mestečká JelšavaRožňava, kde sú Vám k dispozícií aj penzióny či hotely. Všetko záleží na Vašich preferenciách, no pri Ochtinskej aragonitovej jaskyni nie je problém nájsť ubytovanie akejkoľvek kategórie.

Viac

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny

Smolenice

Až budete tráviť dovolenku v Malých Karpatoch alebo pri Smoleniciach, preslávených romantickým zámkom, urobte si výlet do jaskyne Driny. Nemajte obavy, žiadna drina Vás nečaká, jaskyňa patrí medzi tie menšie. Čo však stráca na veľkosti, to dobieha na kráse podzemného sveta.

Jaskyňa Driny sa vyznačuje jedným unikátom. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou na Západnom Slovensku. Nájdete ju severovýchodne od mesta Trnava, len jeden kilometer od spomínaných Smoleníc. Ku jaskyni sa dostanete pohodlnou lesnou cestou, na jej konci sa pripravte na zdolanie posledných 100 schodov. Pri jaskyni nájdete niekoľko informačných tabúľ o pôvode pohoria, jaskyne ale aj o živočíchoch žijúcich v okolitých lesoch. Po výstupe sa môžete osviežiť v priľahlom bare s originálnym názvom - Speleobar.

Prvé zmienky o jaskyni pochádzajú z roku 1866, kedy pri jej vstupe táborili pruské vojská počas rakúsko-pruskej vojny. Tie nemali za cieľ skúmať jaskyňu, prvé objaviteľské pokusy začali až v roku 1920. Zaujímavé je, že jeden z prieskumníkov bol aj Štefan Banič. Že je Vám toto meno povedomé? Malo by. Ide o človeka, ktorý objavil padák. Prístup do jaskyne skúmal spolu so svojim synom Jánom, ktorý vchod o 9 rokov neskôr, v roku 1929 aj objavil. Sprístupnenia pre verejnosť sa jaskyňa dočkala v roku 1934. Dnes je jaskyňa otvorená každý deň okrem pondelka. Na internete nájdete aj presné časy vstupov podľa toho, či sa ju rozhodnete navštíviť počas alebo mimo turistickej sezóny.

Dĺžka sprístupnenej trasy je 450 metrov a prehliadka jaskyne Vám zaberie niečo viac ako pol hodinku. Prevýšenie v nej je 10 metrov, takže ho ani nepocítite, pričom teplota predstavuje príjemných 7-8 stupňov Celzia. V zimných mesiacoch sa tak pod zemským povrchom dokonca zohrejete.

V jaskyni na malej ploche sa nachádza mnoho krasových výtvorov ako napríklad sintrové jazierka alebo závesy s charakteristickým zúbkovaním, typické len pre jaskyňu Driny. Jaskyňa vznikla vďaka systému puklín, ktoré voda po tisíce rokov rozširovala. Nájdete v nej predovšetkým úzke chodby a len niekoľko väčších jaskynných priestorov, siení. Jednou z nich je Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. Aj napriek malej rozlohe jaskyne je mimoriadne obľúbená u netopierov. Svoj domov tu má až 11 druhov týchto zvierat.

Malé Karpaty sú samy o sebe turisticky mimoriadne atraktívne. Nachádza sa tu množstvo turistických chodníkov, Smolenický zámok, hrad Červený Kameň, rekreačné stredisko Jahodník či práve jaskyňa Driny. Vďaka týmto atrakciám nebude problém nájsť ubytovanie v niektorej z blízkych dediniek. Najbližšie sú Horné Orešany a Smolenice. Tu nájdu nároční klienti hotelové ubytovanie so všetkým potrebným komfortom a starostlivosťou. K dispozícii máte aj možnosť rodinného ubytovania v penziónoch alebo si môžete prenajať pre svoj pobyt chatku len pre seba, z ktorej sa bude možné vydať hocikedy na výpravu do podzemia jaskyne Driny.

Viac

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa

Vysoké Tatry mestoTatranská Kotlina

Podzemné svety fascinovali ľudí odjakživa. Jaskyne poskytovali úkryt, dnes sú vyhľadávanými turistickými atrakciami. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku do Vysokých Tatier alebo na Zamagurie, zbystrite pozornosť. Návštevu Belianskej jaskyne by ste nemali vynechať za žiadnych okolností.

Belianska jaskyňa leží v blízkosti obce Tatranská Kotlina. Môžete sa k nej dostať z Tatranskej Lomnice alebo zo Spišskej Belej. Nachádza sa na ľavej strane cesty v masíve Kobylieho vrchu.

Vo Vysokých Tatrách je viacero jaskýň, no Belianska jaskyňa je jedinou sprístupnenou. Má bohatú kvapľovú výzdobu a stojí za prehliadku. Vedie ku nej náučný chodník. Na necelom kilometri miniete informačné tabule, ktoré Vás oboznámia s ochranou životného prostredia, rastlinstvom, živočíšstvom a aj samotnou históriou jaskyne.

Jaskyňa bola objavená už zlatokopmi roku 1826, následne sa však na ňu zabudlo. Znovuobjavená bola roku 1881 a verejnosti bola sprístupnená roku 1884. Zaujímavosťou je, že umelé osvetlenie bolo do jaskyne zavedené roku 1896. Len 12 rokov po vynáleze žiarovky. Ďalšou perličkou je snaha urobiť z obyčajnej kvapľovej jaskyne ľadovú. Spodné partie jaskyne sa mali umelo zaľadniť, došlo však k porušeniu výzdoby, preto sa od plánu upustilo.

Poďme do súčasnosti. V jaskyni Vás čaká 1 370 metrov podzemných krás, 125 metrové prevýšenie a presne 860 schodov. Pred návštevou jaskyne sa dobre oblečte, teplota v nej sa pohybuje medzi 5-6 stupňami Celzia a v podzemí budete viac ako hodinu. Jaskyňa je otvorená celoročne, s výnimkou niekoľkých týždňov v zimných mesiacov. Zatvorená je aj každý pondelok. O návštevných hodinách sa je potrebné informovať vopred na internete, nakoľko sa v sezóne a mimo nej líšia.

V jaskyni Vás upútajú sintrové vodopády, hlavne vo Vysokom a Vodopádovom dóme. Zaujímavá je Hudobná sieň. Jej názov je príznačný. Vďaka výnimočnej akustike sa tu v minulosti a aj dnes konali hudobné koncerty. Ak si myslíte, že podzemie je bez života, ste na omyle. Len v Belianskej jaskyni sa nachádza až 7 druhov netopierov.

Prehliadku Belianskej jaskyne si môžete dopriať z viacerých miest. Priamo pri jaskyni je Tatranská Kotlina. V nej nájdete nádherné štýlové ubytovanie v penziónoch s typickou tatranskou architektúrou. Rovnako na tom sú aj útulné chatky vhodné aj pre zamilované páriky, tak aj pre skupiny priateľov. Množstvo penziónov a privátov nájdete aj v blízkom Ždiari. Belianska jaskyňa je dôkazom, že vo Vysokých Tatrách nie sú hodné pozornosti len nebotyčné štíty, ale aj svet podzemia. Spoznajte Vysoké Tatry spod povrchu.

Viac

Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa

Važec

Na severe Slovenska sa nachádza niekoľko známych jaskýň. V oblasti Vysokých Tatier sú sprístupnené len dve. Jednou z nich je Belianska jaskyňa a tou druhou práve Važecká jaskyňa. Jaskyňa leží v rovnomennej dedinke Važec, ktorá susedí s folklórom preslávenou obcou Východná.

Dedinku Važec nájdete veľmi jednoducho. Je hneď pri diaľnici medzi Liptovským Mikulášom Popradom. Ponúka neopakovateľné výhľady na celé Vysoké Tatry a jaskyňa snáď nemôže mať ani krajšiu kulisu.

Važecká jaskyňa má klasickú jaskynnú výzdobu. Nájdete tu mnoho kvapľov, sintrové jazierka, stalaktity aj stalagmity. Na vlastné oči sa presvedčíte aký je medzi nimi rozdiel. V jaskyni na Vás čaká osvieženie v podobe teploty okolo 7 stupňov Celzia. Jaskyňa je štandardne otvorená takmer po celý rok s výnimkou pondelkov. Na to nezabúdajte, aby ste neboli nepríjemne zaskočený.

Vstup do jaskyne bol domácim obyvateľom známy dlhé roky. Do temných útrob však bádatelia vstúpili prvýkrát až v roku 1922. Prví návštevníci do nej zavítali v roku 1928, to fungovala ešte v provizórnom režime. K definitívnemu sprístupneniu došlo až v roku 1954, dovtedy prebiehali výskumy a objavy nových jaskynných priestorov.

Jaskynná výzdoba je zaujímavá svojim sfarbením. Sú tu nielen klasicky žltkasté dolomity, ale aj modro biele a sklovito modré vápence a dolomity. Vo svetle umelého osvetlenia tak vytvárajú zaujímavý farebný kontrast.

Važecká jaskyňa je známa archeologickým nálezom pozostatkov jaskynného medveďa. Expozícia zameraná na túto šelmu je súčasťou prehliadkovej trasy jaskyne. Nájdete tu jeho pozostatky, zreštaurovanú kostru a sochu jaskynného medveďa. Spravíte si tak lepšiu predstavu o jeho vzhľade a veľkosti. Z náučných panelov sa o jeho živote dozviete ešte viac.

Prehliadková trasa je pomerne krátka, má len 235 metrov a zaberie asi 25 minút. Napriek tomu sa dozviete mnoho zaujímavého a na malej ploche uvidíte výzdobu, akou sa nemôžu pýšiť mnohé iné jaskyne, pričom expozícia o jaskynnom medveďovi zaujme určite mnohých z Vás.

Najvýhodnejšie bude ubytovať sa priamo v dedinke Važec. K dispozícií máte výber z klasických penziónov. Ak uprednostňujete viac súkromia môžete sa ubytovať na priváte, či chalupe. Voľba je na Vás, v každom prípade budete mať Važeckú jaskyňu za rohom a krásy Vysokých Tatier rovno za oknami.

Viac

Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa

Jasov

Jaskyniarstvo na Slovensku má dlhú tradíciu. Veľký vplyv na to má množstvo jaskýň na tak malom území. Obzvlášť v oblasti Slovenského rajaSlovenského krasu. Do druhého menovaného sa teraz pozrieme. Na jeho okraji sa nachádza ďalší z klenotov zapísaných v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO, Jasovská jaskyňa.

Nie je až taká známa ako napríklad Domica, no dokáže zaujať a ak budete v blízkosti Košíc, určite sa oplatí navštíviť ju. Nachádza sa medzi KošicamiRožňavou. V Moldave nad Bodvou odbočíte smerom na sever a keď dorazíte do dediny Jasov, ste na mieste.

Ku jaskyni sa dostanete pohodlne a pred jej areálom sa na prehliadku môžete navnadiť štúdiom informačných tabúľ. Tie obsahujú informácie o okolí, vzniku jaskyne, jej bohatstvách, ale aj o ochrane jej vzácneho prostredia.

Jasovská jaskyňa má jedno zaujímavé prvenstvo. Je najstaršou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Jej časť bola tunajšími mníchmi sprístupnená už v roku 1846. História podzemnej krásavice je však oveľa dlhšia. Prvé zmienky o jaskyni pochádzajú z 12. storočia. Preukázateľný je rok 1452, kedy vznikol jeden z nápisov na stene jaskyne. Nové časti boli odhalené hlavne medzi roku 1922 až 1924. V spomínanom roku 1924 sa vybudovali betónové chodníky a umelé osvetlenie, ktoré zjednodušilo prístup. K úplnému osvetleniu prišlo o dva roky neskôr.

Jaskyňa má neobvykle bohatú sintrovú výzdobu, nájdete tu mnoho dómov, siení či stalagmitov a kamenných vodopádov. Najväčšie stalagnáty, ktoré tu nájdete majú obvod až 18 metrov. V jaskyni sa našli aj pozostatky jaskynného medveďa. Živočíchy tu prebývajú dodnes, jaskyňa je známa výskytom až 19 druhov netopierov. Celkový počet druhov žijúcich na Slovensku je 24, to znamená, že tu môžete vidieť takmer všetky druhy netopierov.

Na prehliadkovú trasu sa pripravte teplejším oblečením, v jaskyni je obvykle okolo 9 stupňov Celzia. Prehliadková trasa má dĺžku 720 metrov, 339 schodov a v podzemí strávite približne trištvrte hodinu. Prevýšenie je však malé, takže sa nemusíte príliš obávať.

Slovenský kras patrí medzi tie menej známe miesta Slovenska. Ukrýva mimoriadne pestré prírodné bohatstvo, dobre skryté pred očami turistov. Takou je aj Jasovská jaskyňa, ktorej by ste sa nemali vyhnúť. Spoznávať Slovenský kras môžete z mnohých dediniek na okolí, napríklad zo spomínaného Jasova. Nájdete tu nielen hotely a prepychové penzióny, ale aj priváty z ktorých dýcha rodinná atmosféra. Prenajať si môžete svoju chatku alebo dokonca rekreačný dom a vrhnúť sa do dobrodružstiev, ktoré na Vás čakajú.

Viac

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrá (okres Brezno)

Na Slovensku máme množstvo známych a mimoriadne navštevovaných jaskýň. Boli ste už v Dobšinskej ľadovej jaskyni, Harmaneckej jaskyni či Domici a hľadáte nejakú menej známu? Máme pre Vás dobrý tip. Je ňou Bystrianska jaskyňa.

Nachádza sa v Nízkych Tatrách, rovnako ako jej sestry, známe Demänovské jaskyne - Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Nájdete ju kúsok od Brezna, tesne pred Mýtom pod Ďumbierom. Leží v rovnomennej dedinke Bystrá. Prečo ju navštíviť?

Charakter jaskyne je o niečo iný ako pri ostatných. V nich nájdete veľké priestranné dómy a siene, no Bystrianska jaskyňa sa od nich líši. Nájdete v nej predovšetkým úzke a vysoké chodby, v ktorých sa budete cítiť ako pravý jaskyniar. Jaskyňa je hlavne z vápenca a dolomitu, ktorý sa ľahko formuje a vznikajú v ňom podobné krasové formy. V jaskyni sa nachádza aj priepasť Peklo, hlboká až 56 metrov. Napriek úzkym chodbám tu nájdete aj krásne siene s kvapľovou výzdobou, napríklad Sieň Baldachýnov či Zrútený dóm. Spoločnosť Vám bude robiť pri Vašej návšteve až 8 druhov rôznych netopierov.

Vstupné časti tejto jaskyne poznali domáci už veľmi dlho. Do ich útrob sa ale dlho neodvážili, prvýkrát to bolo v roku 1923. Jaskyňa sa skladá z dvoch častí, StarejNovej jaskyne. Do tej Novej sa zostupovalo spomínanou priepasťou Peklo. Sprístupneniu pre širokú verejnosť sa jaskyňa dočkala v rokoch 1939-1940.

Dnes sprístupnená trasa jaskyne má dĺžku 545 metrov. Je vhodná aj pre imobilných návštevníkov, nakoľko tu nájdete len 20 schodov, ktoré s pomocou ostatných nie je problém prekonať. Zaujímavosťou jaskyne je, že vchod a východ sú na dvoch rôznych miestach. Iné jaskyne sú niekedy dlhšie, avšak po jednom mieste idete dvakrát. Tu prechádzate takmer všetky časti jaskyne len raz a vidíte toho viac. Pripravte sa však na nízku teplotu a preto sa lepšie oblečte. Celá trasa je takmer bez prevýšenia a užijete si ju v každom veku. Nezabúdajte, že v pondelok je jaskyňa pre verejnosť uzavretá a na návštevu sa vyberte v iný deň.

Okolie je plné príležitostí na trávenie voľného času. Môžete ísť na mohutný Ďumbier, navštíviť blízku jaskyňu Mŕtvych netopierov alebo si zahrať golf. Ako východisko Vám bude slúžiť štýlové horské ubytovanie, napríklad v blízkom Mýte pod Ďumbierom, či Bystrej. Populárne sú chatky v blízkych lesoch alebo útulné penzióny či apartmány s kompletným zariadením. Nízke Tatry sú zaujímavé aj na svojej južnej strane a návšteva Bystrianskej jaskyne je ideálna k tomu, aby ste to zistili na vlastnej koži.

Viac

Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica

Dlhá Ves

Juh Slovenska je mimoriadne bohatý na podzemné krásy. Jednou z nich je jedna z najznámejších slovenských jaskýň, jaskyňa Domica. Jej hlavným lákadlom je niečo, čo v jaskyniach bežne nezažijete. Počas prehliadky sa budete plaviť podzemnou riečkou ako zo starých gréckych bájí.

Jaskyňa leží v bezprostrednej blízkosti hraníc s Maďarskom. Leží asi 25 km južne od Rožňavy, blízko dedinky Plešivec. Jaskyňa je unikátom svetového meradla a je zapísaná v zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO. Zaujímavé je, že cez ňu prechádza štátna hranica. Podzemná rieka pokračuje pod povrchom do jaskyne Baradla, ktorá je už na území Maďarska. Podzemím sa tak dá dostať do susedného štátu. Rôzne zaujímavosti o jaskyni sa dozviete vďaka inštalovaným informačným tabuliam v areáli vstupu.

Prvé zmienky o jaskyne pochádzajú už z roku 1801. Do podzemia ale prenikli prví jaskyniari až v roku 1926 a jaskyňa bola sprístupnená v roku 1932 vrátane elektrického osvetlenia. Domica sa však stretávala s mnohými problémami. Najväčším boli ničivé záplavy. Tá najväčšia prišla v roku 1977. Voda vnikla do jaskyne a zatopila jej podzemné priestory. Zničila časť výzdoby, odniesla vystavené exponáty, zničila elektrické inštalácie a celú jaskyňu pokryla nánosom jemného bahna. Škody boli mimoriadne rozsiahle a uvažovalo sa o uzavretí jaskyne. Našťastie sa tak nestalo a jaskyňa znovu privítala svojich návštevníkov v roku 1984.

Zaujímavosťou jaskyne je pomerne vysoká teplota dosahujúca 10 až 11 stupňov Celzia. Najväčším lákadlom pre mnohých je plavba podzemnou riečkou Styx. Na výber máte z niekoľkých prehliadkových trás. Ak sa nechcete plaviť, môžete si vybrať krátky 780 metrový alebo dlhý 1180 metrový okruh. Pokiaľ sa rozhodnete pre okruh s plavbou, čaká na Vás 930 metrový okruh, z toho sa plavíte na člne 150 metrov. Zaujímavosťou je bohatá sintrová výzdoba, rôzne štíty, kaskády či jazierka. Jaskyňa je unikátna výskytom až 16 druhov netopierov. Rímske kúpele, či Majkov dóm sú názvy unikátnych podzemných priestorov, ktoré musíte vidieť na vlastné oči.

Domica sa nachádza v kraji, kde nie je o jaskyne núdza. Zavítať môžete napríklad do už spomenutej jaskyne Baradla. Alebo navštívte blízku Gombaseckú jaskyňu, rovnako zapísanú v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ubytovať sa môžete napríklad v Dlhej Vsi alebo Plešivci. Nájdete tu cenovo dostupné ubytovanie v rodinných penziónoch alebo tradičných chalupách. Využiť môžete služby turistických ubytovní, či malých privátov. Domáci sú patrične hrdí na svoj svetový unikát a určite urobia všetko preto, aby ste sa na dovolenke u nich cítili dobre.

Viac

Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa

Slavec

Počuli ste už o organizácií UNESCO? A počuli ste už o Gombaseckej jaskyni? Ak nie, mali by ste to zmeniť. Do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO sú zapisované unikáty svetového významu a jedným z nich je aj Gombasecká jaskyňa.

Nájdete ju na juhu Slovenska, len 10 km južne od Rožňavy. Leží tesne pri hranici s Maďarskom a na pár kilometroch štvorcových nájdete až tri prekrásne jaskyne. Ide o jaskyňu Domica, jaskyňu Baradla na území Maďarska a práve spomínanú Gombaseckú jaskyňu.

Prístup do Gombaseckej jaskyne je jednoduchý a nemusíte sa trápiť dlhým chodníkom vedúcim ku jaskyni. Pred ňou je niekoľko informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete o krásnom Slovenskom krase, o jaskyniach, ktoré sú okrem Gombaceskej jaskyne na zozname UNESCO a samozrejme aj o samotnej jaskyni.

Jaskyňa je jednou z neskôr objavených. Preskúmaná bola až v roku 1951 a jaskyniari si museli prístup do nej prekopať. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 1955. Gombasecká jaskyňa je prvou na Slovensku, ktorá sa využívala na speleoterapiu. Tomuto účelu slúžila dlhých 10 rokov.

Gombasecká jaskyňa sa považuje z hľadiska veku medzi tie mladšie na Slovensku. Aj napriek tomu priam prekypuje krásou. Mnoho návštevníkov ju označuje prívlastkom rozprávková jaskyňa. Nenájdete v nej majestátne kvaple a podzemné stĺpy, no jej krása sa ukrýva v detailoch. Raritou sú napríklad biele brčká, ktoré sú pri výške 3 metrov hrubé len neuveriteľné 2-3 mm. Typický pre jaskyňu je červenohnedý povlak na stenách jaskyne, ktorý dodáva vzhľadu ešte rozprávkovejší vzhľad. Široká škála farieb, ktoré hýria v jaskyni a bizarnosť jaskynných útvarov Vás šokujú a nebudete veriť, že niečo tak krásne vytvorila príroda sama. Počas prehliadky možno natrafíte na vzácneho živočícha, jaskynnú mnohonôžku, ktorá môže merať až 26 mm.

Prehliadkový okruh má dĺžku 530 metrov, podstatná časť trasy sa prechádza dvakrát. Aj keď jaskyňa neoplýva dĺžkou prehliadkovej trasy, ponúka všetky krásy, ktoré sme Vám popísali. Najlepšie bude, keď ich uvidíte na vlastné oči. Prehliadka Vám zaberie pol hodinku času a môžete ju navštíviť skoro počas celého roka, s výnimkou pondelkov.

Gombasecká jaskyňa leží pri dedinke Slavec. Je nepochybne zaujímavou destináciou, ktorá dáva možnosť spoznať nepoznané. Divokú prírodu Slovenského krasu ako aj podzemné nádhery slovensko-maďarského pohraničia. Nájdete tu predovšetkým jednoduchšie ubytovanie na privátoch a v rodinných penziónoch. Prekvapený budete ústretovosťou domácich a možnosťami ktoré ponúka okolie. Na prvý pohľad sa to síce nezdá, no tunajšia príroda ponúka mnoho turistických atrakcií a mestá ako Rožňava prekypujú kultúrou. Stačí nabrať odvahu a zažiť možno netypickú, no o to krajšiu dovolenku v blízkosti Gombaseckej jaskyne.

Viac

Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa

Liptovský Ján

Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne sprístupnená jaskyňa na Liptove. Nájdete ju v pohorí Nízke Tatry, v čarovnej Jánskej doline na konci obce Liptovský Ján. Z obce sa sem dostanete pešou, asi 60 minútovou prechádzkou alebo autom, či bicyklom. Zaparkovať môžete priamo pred jaskyňou, čo ju robí skutočne jednoducho prístupnou.

Jaskyňa je ideálnym miestom pre spoznávanie podzemných miest, a to hlavne pre rodiny s deťmi, seniorov či turistov začiatočníkov. Terén totiž nie je náročný a sprievodca pútavo vysvetľuje rôzne zaujímavosti z histórie i z odboru speleológie. Pre návštevníkov je Stanišovská jaskyňa otvorená každý deň v roku, vstupy sú možné od 10:00 do 16:00 hod. Prehliadka trvá približne 45 až 60 minút. Návštevný poriadok i cenník si pred Vašou návštevou vždy overte aj na oficiálnej stránke jaskyne.

Táto prírodná pamiatka sa celým názvom volá Malá Stanišovská jaskyňa. Z celkovej dĺžky 871 metrov je pre verejnosť sprístupnených 177 metrov. Jej priestory boli preskúmané v roku 1974, neobjavili sa v nej žiadne archeologické a paleontologické nálezy. Zaujímavosťou je však množstvo nápisov na stenách, ktoré tu po sebe zanechali minulí návštevníci. Najstarší nápis je datovaný do konca 19. storočia.

V jaskyni taktiež objavíte kópiu šamanského miesta Obo. Obo je posvätná stavba z prírodných materiálov, ktorá obvykle stojí na vrcholoch hôr, pri riekach alebo iných významných miestach. Jedná sa o starobylý zvyk z oblasti Mongolska, Číny a iných východných krajín. Lámovia tieto obetištia stavali, aby si uctili ducha – ochrancu daného miesta.

Počas roka sa v Stanišovskej jaskyni pripravujú rôzne podujatia, kde si Vy i Vaše ratolesti vyskúšate napríklad ako sa pohybuje v tesných priestoroch jaskyne, základy lezenia či tradičnú prípravu jedál. Hlavne deti však budú absolútne nadšené z objavovania bájnej ríše Aghartha. Usilovní jaskyniari zatiaľ objavili niekoľko vstupov do tejto mystickej podzemnej ríše.

Okrem samotnej Stanišovskej jaskyne preskúmajte i Medvediu štôlňuŽiarskej doline, Mincovníčkovo - Podzemie Pod vežami v Liptovskom JánePermoníkovoPodbanskom. Z každej návštevy si odnesiete vzácnu mincu a pri poslednej návšteve dostanete i vzácnu mincu Ríše Aghartha.

Lokalita Liptova ponúka skutočne mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Odporúčame navštíviť blízky liečivý termálny prameň Kaďa Liptovský Ján, v lete sa osviežiť v Termal raji Sorea, navštíviť Hrad Liptovský Hrádok či pomník padlých hrdinov Lesopark Háj-Nicovô odkiaľ sa naskytá úžasný pohľad na mesto Liptovský Mikuláš i na priehradu Liptovská Mara.

Ak sa Vám zacnie po jaskynných priestoroch, za návštevu určite stojí i Demänovská jaskyňa slobodyDemänovská ľadová jaskyňa v obci Demänová. U nás na portáli nájdete veľa možností ubytovania blízko Stanišovskej jaskyne či ubytovanie v Liptovskom Mikuláši. Stačí si len vybrať!

Viac

Krásnohorská jaskyňa

Krásnohorská jaskyňa

Krásnohorská Dlhá Lúka

Menej známa Krásnohorská jaskyňa sa nachádza v Národnom parku Slovenský kras, blízko obce Krásnohorská Dlhá Lúka. Vstup do jaskyne si je potrebné dohodnúť vopred, nakoľko je vždy sprevádzaný skúsenými jaskyniarmi. Minimálny počet účastníkov sú 4 osoby a vzhľadom na náročnosť prehliadky sa neodporúča pre malé deti.

Krásnohorská jaskyňa sa pýši jedinečnou raritou - nachádza sa tu najväčší kvapeľ v miernom klimatickom pásme, s úctyhodnou výškou 34 metrov. Aj preto bola jaskyňa zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Počas Vašej prehliadky sa budete cítiť ako praví jaskyniari, podmienky sa totiž budú veľmi podobať tým, aké majú speleológovia pri objavovaní podzemných priestorov.

Ešte pred prehliadkou dostanete kompletnú jaskyniarsku výstroj a hor sa objavovať! Čaká na Vás príjemná teplota okolo 9 °C a v podzemnom kráľovstve Vás patrične privítajú až 4 druhy netopierov. Adrenalín si zdvihnete počas preliezania sutín, traverzovania podzemného potoku či brodenia cez jeho plytšie časti.

Do Slovenského krasu sa neoplatí ísť len na jeden deň. Odporúčame Vám preto ubytovať sa v blízkosti Krásnohorskej jaskyne alebo si nájsť ubytovanie v Rožňave a naplánovať si ďalšie výlety v Rožňave a okolí. Jednoznačne si nechajte celý deň na spoznávanie Národného parku Slovenský kras. Kúsok histórie Vás čaká na Hrade Krásna Hôrka aj v honosnom Kaštieli Betliar, kde sa natáčal slovenský seriál s názvom 1890. A aby ste podzemný zážitok správne kompenzovali, pozývame Vás na astronomický zážitok priamo do Hvezdárne Rožňava.

Viac

Jaskyňa Zlá diera

Jaskyňa Zlá diera

Lipovce

Jediná sprístupnená jaskyňa na území okresu Prešov dostala pomenovanie Zlá diera. Nachádza sa v obci Lipovce, v kryhe vápencov a dolomitov, prechádzajúcej z Braniska do pohoria Bachureň. Jej výnimočnosť spočíva okrem lokality aj v citlivom sprístupnení so zachovaním pôvodných prírodných dispozícií. Jaskyňa, medzi domácimi známa aj ako Zla Džura, nedisponuje elektrickým osvetlením. Návštevníkom tak ponúka autentický zážitok prechádzky podzemím.

Jaskyňa Zlá diera bola verejnosti sprístupnená v roku 1999. Návšteva podzemia si vyžaduje špeciálne bezpečnostné opatrenia. Pred vstupom do jaskyne Vás pracovníci vybavia ochrannou prilbou a tradičnými jaskyniarskymi karbidkami. Použiť môžete aj vlastné osvetlenie, čelovku alebo baterku. Na prechádzke tajuplným podzemím Vás bude sprevádzať vyškolený sprievodca. Základná trasa nízkej náročnosti trvá približne 40 minút. Návšteva jaskyne je vhodná pre všetky vekové kategórie i pre menej zdatných turistov. Teplota v podzemí sa pohybuje na úrovni 7 ˚C. Odporúčame Vám preto pribaliť si teplejšie oblečenie a pevnú obuv.

Podzemie je dobre prístupné z obce Lipovce. Keď sa vyberiete z Prešova smerom na Poprad, pred obcou Fričovce odbočíte vpravo. Prejdete obcou Lipovce a budete pokračovať až do Lačnova. Auto si môžete nechať na vyhradenom parkovisku pri ceste. Odtiaľ už budete pokračovať pešo cez pasienky a priľahlý les. Trasa je dobre značená, vybavená odpočívadlami a vyhliadkami. Vstup do podzemia Zlej diery je možný spravidla od apríla do konca novembra. Pre zabezpečenie vstupu počas pracovného týždňa Vám odporúčame telefonickú rezerváciu vopred.

Cestou k jaskyni Zlá diera natrafíte na jedinečné miesto, vyvolávajúce pochybnosti o platnosti gravitačného zákona. Na úseku zvanom Lačnovská gravitačná anomália sa lopta kotúľa hore kopcom. Neveríte? Príďte sa o tom presvedčiť na vlastné oči. Výlet sem si spojíte aj s návštevou pozostatkov Lipovského hradu a s turistikou v chránenom území európskeho významu Kamenná baba. V neďalekých Fričovciach si vyskúšate jazdu na obrnenom transportéri a navštívite malebný Fričovský kaštieľ. Vodný relax a množstvo zábavy si užijete v Aquaparku Lipany.

Región Šariš v sebe ukrýva množstvo málo známych turistických pozoruhodností a atrakcií. Ak máte chuť spoznať ich bližšie, zabezpečte si už vopred ubytovanie v okolí jaskyne Zlá diera. Môžete si vybrať z ponuky ubytovania v Lipovciach na našom portáli. Zaujímavé ubytovacie zariadenia nájdete aj na podstránke ubytovanie v Prešove a v priľahlých oblastiach. Chaty a chalupy Prešov sú v sezóne vždy mimoriadne vyťažené. Dajte si preto záležať na výbere a rezervácii vopred.

Viac

Opatovská jaskyňa

Opatovská jaskyňa

Zamarovce

Jaskyňu nad cestou, ktorá je známa i pod názvom Opatovská jaskyňa, nájdete na úpätí svahu pri zrúcanine Kláštora Veľká Skalka, medzi obcami Zamarovce a Skalka nad Váhom. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 230 m n. m. Vezmite svoje deti a vydajte sa na cestu objavovania. Túto nenáročnú túru môžete absolvovať v každom ročnom období. Pri vstupe do jaskyne myslite na svoju bezpečnosť a nezabudnite si nasadiť prilbu s čelovkou.

Priestor jaskyne tvoria dve navzájom prepojené vápencové chodby, ktoré vytvorili tečúce podzemné vody. Západná časť chodieb má dĺžku 38 m a zaskočí Vás tým, že vždy keď si myslíte, že tu sa už cesta končí, sa za zákrutou objaví ďalší priestor. Juhozápadný sektor je menší a meria 22 m. Aj keď sa jedná o krasový útvar, krasovú výzdobu by ste tu hľadali márne. Jaskyňa je zakončená hlinenou zátkou.

Medzi jej stálych obyvateľov patria rôzne druhy jaskynných pavúkov a netopierov. V zimných mesiacoch sa vnútro mení na ľadový palác posiaty cencúľmi. Opatovská jaskyňa bola v roku 1994 zaradená medzi prírodné pamiatky. Návštevu jaskyne môžete spojiť s prechádzkou po Náučnom chodníku Benediktínskymi cestami s 8 informačnými tabuľami. Predposledným zastavením je Kláštor Veľká Skalka, ktorý je najstarším pútnickým miestom na Slovensku. Parkovanie je možné hneď na priľahlom parkovisku.

Po tejto ľahkej túre zájdite do neďalekého Trenčína a dožičte si oddych na letnom kúpalisku. Odtiaľ sa Vám naskytne nádherný výhľad na Trenčiansky hrad. Medzi najzaujímavejšie a najnavštevovanejšie atrakcie v Trenčíne, okrem hradu, patrí Dom mestského kata a Trenčianske múzeum. Výnimočným zážitkom bude i návšteva lanového parku Tarzania Trenčín.

Po náročnom dni strávenom na čerstvom vzduchu sa ubytujte v peknom apartmáne alebo penzióne a naplánujte si ďalšie výlety po okolí. Celú ponuku ubytovania neďaleko Opatovskej jaskyne si môžete prezrieť na našich podstránkach ubytovanie v Zamarovciach i ubytovanie v Skalke nad Váhom.

Viac

Hájska jaskyňa

Hájska jaskyňa

Ráztočno

Nadšenci turistiky a zaujímavých výletných cieľov zaiste spozornejú, keď sa povie Hájska jaskyňa. Táto verejnosti voľne prístupná jaskyňa bez osvetlenia a akýchkoľvek terénnych úprav sa nachádza východne od obce Ráztočno, v okrese Prievidza. Je súčasťou masívu Hájskej skaly v pohorí Žiar. Turistov sem láka nielen tajomný jaskynný priestor s vysokým dómom, ktorý bol podľa nálezov obývaný už v neolite, ale aj prekrásne výhľady na okolitú prírodu, ktoré umožňuje vrchol 20 m vysokej vápencovej skaly.

Hájska jaskyňa poskytuje kratšiu, ale o to zaujímavejšiu prechádzku podzemím. Vstup do jaskyne je situovaný v nadmorskej výške 589 m n. m. Jaskynný priestor je dlhý 25 m a má dva vchody. Chodby vedúce z týchto vstupov sa stretávajú v 6 m vysokom dóme. Jaskyňa vznikla činnosťou priesakových vôd a archeologické nálezy dokazujú, že bola obývaná už tisícky rokov pred naším letopočtom, v mladšej dobe kamennej.

K Hájskej jaskyni sa dostanete po modrej turistickej trase z obce Ráztočno. V oblasti Hájskej skaly potom odbočíte vľavo na neznačenú lesnú cestu, ktorá Vás privedie až k vstupu do podzemia. Prechádzku podzemím si môžete spojiť s výstupom na Hájsku skalu, ktorá je zaujímavá svojimi povrchovými krasovými útvarmi. Jej najväčším lákadlom sú však očarujúce výhľady na Handlovskú dolinu, pohorie Vtáčnik a na Strážovské vrchy. Celá túra patrí medzi tie menej náročné a nezaberie Vám viac ako 90 minút.

Ak plánujete tráviť svoju najbližšiu dovolenku na strednom Slovensku, určite zo svojho výletného plánu nevynechajte ani Hájsku jaskyňu. Je to jedno z tých miest, kde na Vás namiesto davu turistov čaká čarokrásna nepoškvrnená príroda. Po zaujímavej prechádzke sa osviežite a príjemne zrelaxujete na Kúpalisku Ráztočno – Hotel Remata alebo v neďalekých Kúpeľoch Turčianske Teplice. V okolí navštívite majestátny Mestský hrad v Kremnici a určite neobídete ani známu Mincovňu Kremnica. Možnosti sú tu skutočne zaujímavé. Nájdite si na našom portáli ubytovanie v blízkosti Hájskej jaskyne a urobte si pestrý dovolenkový plán. Ubytovanie v Ráztočne a v blízkom okolí predstavuje predovšetkým zaujímavú ponuku chát a chalúp, ktorá sa Vám zaiste postarajú o komfortné dovolenkové zázemie.

Viac

Mučínska jaskyňa

Mučínska jaskyňa

Mučín

Citlivo sprístupnené jaskyne bez výrazných terénnych zásahov a elektrického osvetlenia sú skutočnou lahôdkou pre turistov a milovníkov prírody. Takouto zachovalou prírodnou pozoruhodnosťou je aj Mučínska jaskyňa. Nachádza sa v horskom prostredí obce Mučín, ležiacej v okrese Lučenec. Neveľká a málo známa dedinka je situovaná v doline Mučínskeho potoka, v západnej časti Cerovej vrchoviny. Tajomné podzemie so vzácnymi skameneninami a malým jazierkom je obľúbeným výletným cieľom domácich i návštevníkov tohto regiónu.

Pseudokrasová jaskyňa v Mučíne patrí medzi tie menšie, ale o to pozoruhodnejšie podzemné útvary. Jej chodba má šírku 2,5 mdĺžku približne 12 m. Zaujímavé je, že podľa odborníkov vznikla pravdepodobne zvetraním spadnutého zuhoľnateného stromu, ktorý pokryl sopečný popol. Príroda tento jedinečný úkaz vytvárala viac než 19 miliónov rokov. Vedecké výskumy sa tu realizovali v rokoch 2004 a 2008. Následne bola jaskyňa sprístupnená verejnosti za účelom poznávania jej prírodných a historických hodnôt. V jej interiéri môžete obdivovať vzácne skamenené odtlačky listov a konárov. V zadnej časti narazíte aj na otvor s vodou evokujúci malé jazierko.

Jaskyňa je dobre dostupná náučným chodníkom vedúcim priamo z obce. Cesta sem prechádza údolím pod Bôbovcom a je dlhá približne 3 km. Nenáročnú prechádzku Vám spríjemnia skvostné, stovky rokov staré buky. Pred vstupom do jaskyne Vás privíta náučná tabuľa a drevené posedenie. Tu si môžete odpočinúť a vychutnať si šum lesa. Na cestu kamennou chodbou si nezabudnite pribaliť dobrú baterku alebo čelovku.

Ak sa chystáte na potulky novohradským regiónom, určite nevynechajte ani málo známu, ale o to zaujímavejšiu jaskyňu v Mučíne. Výlet sem si spojíte s relaxom na neďalekom termálnom kúpalisku Novolandia, s prehliadkou Fiľakovského hradu alebo s túrou k jedinečnému, 9 m vysokému Kamennému vodopádu. Ponuka zaujímavostí je v okolí skutočne rozmanitá. Stojí za to zarezervovať si ubytovanie blízko Mučínskej jaskyne a vyhradiť si čas na ich spoznávanie. Na našom portáli si môžete vybrať priamo z ponuky ubytovania v Mučíne alebo z neďalekého ubytovania v Lučenci. Zaujímavosti širokého okolia budete mať v oboch prípadoch ako na dlani.

Viac

Brestovská jaskyňa

Brestovská jaskyňa

Zuberec

Brestovská jaskyňa sa nachádza pri obci Zuberec, neďaleko Múzea oravskej dediny. Je prvou sprístupnenou jaskyňou na Orave, v Západných Tatrách. Dostanete sa k nej jednoducho autom, zaparkujete pri drevenom amfiteátri skanzenu a prejdete len pár krokov pešo k vstupu do samotnej jaskyne.

Pravidelné vstupy do jaskyne sú kvôli bezpečnosti a náročnosti terénu obmedzené na maximálne 15 osôb, minimálny povolený vek je 6 rokov. Je preto vhodné dopredu sa telefonicky objednať na konkrétny termín alebo sa informovať ohľadom voľných miest. Keďže sú povolené len malé skupinky, celú prehliadku si omnoho lepšie vychutnáte. Trasa je dlhá 434 metrov a trvá asi 50 minút.

Cez dno Brestovskej jaskyne dodnes preteká rieka. Práve vďaka prítomnosti vody sa vyznačuje pozoruhodnou morfológiou jednotlivých priestorov a taktiež vzácnou jaskynnou faunou. Očarí Vás sintrová výzdoba i stalaktity, atmosféru dotvárajú malé sintrové jazierka. V ich okolí je možné pozorovať jaskynné kôrovce a iné drobné živočíchy. Nechýbajú ani netopiere, vedci tu napočítali až deväť druhov.

Návštevu jaskyne odporúčame spojiť aj s ďalšími zaujímavými atrakciami v okolí Zuberca. Nájdite si ubytovanie v blízkosti Brestovskej jaskyne a urobte si celodenný výlet Roháčskym vláčikom, navštívte jedinečný skanzen Múzeum oravskej dediny, naplánujte si turistiku na Sivý vrch, Baníkov či Roháčske plesá. Deti poteší návšteva lanovej dráhy Tarzanka Zuberec, ktorá je blízko jaskyne. Naplánujte si zážitkový pobyt a zavŕšte ho perfektným ubytovaním v chate či drevenici v Zuberci.

Viac

Jaskyňa Peško

Jaskyňa Peško

Bretka

Nemusíte byť speleológom, aby ste sa vydali v ústrety dobrodružstvu do jaskyne Peško, ktorá sa nachádza na Gemeri v obci Bretka. Jaskyňa nepatrí medzi najdlhšie, najkrajšie ani najzaujímavejšie, no objavíte z jej blízkosti krásne výhľady na okolitú prírodu a v horúcich letných dňoch sa schladíte v jej útrobách.

Dostať sa do tejto voľne prístupnej jaskyne môžete počas celého roka. Dovedie Vás k nej náučný chodník. Trasa k jaskyni nie je náročná, zvládnu ju aj rodiny s deťmi alebo seniori. Celková dĺžka trasy je v približne 20 až 30 min. v závislosti od Vašej kondície. Výlet k jaskyni je najlepšie naplánovať si priamo z obce Bretka, ktorá leží na severovýchodnom výbežku Rimavskej kotliny. Východiskovým bodom pre Vás tu bude kostol. Od neho sa na asfaltovej križovatke riaďte turistickými značkami, ktoré Vás nasmerujú na neďaleký lesík. V ňom sa ukrýva táto neveľká jaskyňa. Po ceste si môžete oddýchnuť na lavičkách a v horšom teréne Vám pomôže možnosť chytiť sa zábradlia.

Jaskyňa má celkovú dĺžku 17 m, čo nie je až tak veľa. Jej prechod zvládnu so zavretými očami aj ľudia trpiaci strachom z uzatvorených priestorov. Na konci jaskyne Vás čaká pomyselný balkón. Dovidíte z neho na všetky prírodné krásy okolia. Bonusom pre Vás môže byť fotografia z tohto miesta. Pri historickom bádaní tohto miesta sa prišlo na to, že jaskyňa bola obývaná už v dobe kamennej. Počas druhej svetovej vojny sa jaskyňa stala útočiskom pre ľudí utekajúcich pred vojnou.

Vedeli ste, že názov jaskyne Peško vznikol z dvoch rôznych slov? Základ tvorilo slovanské slovo pešť, čo v preklade znamená pec alebo jaskyňa. Druhá časť je odvodená od maďarského slova kő, ktoré znamená skala alebo kameň.

Jaskyňa je súčasťou náučného chodníka Prielom Muráňa. Turisti zväčša pokračujú ďalej po celej jeho trase, ktorá končí pri Hutnianskej jaskyni. Ak Vám postačí aj kratšia časť trasy, po návrate do obce sa môžete „hodiť“ do bazéna kúpaliska Bretka. Omnoho úchvatnejšie pohľady na podzemné výtvory uvidíte v jaskyni Domica. V tejto jaskyni sa počas prehliadky budete plaviť podzemnou riečkou ako zo starých gréckych bájí. Ak máte radšej históriu a chcete poznávať pozostatky jedného z najstarších hradov v regióne, nasmerujte svoje kroky na Gemerský hrad.

Po každom jednom výstupe či už k jaskyni alebo na hrad je fajn „dobiť baterky“. Odpočinutí pobytom vo Vašom ubytovaní v okolí jaskyne Peško sa vydajte v ústrety dobrodružstvu. Môžete si navoliť program podľa Vašich predstáv. Radi Vám pomôžeme s výberom ubytovania v Bretke. Zlákajú Vás roztomilé chaty a chalupy alebo budú Vášmu srdcu bližšie priváty v Bretke?

Viac

Hutnianska jaskyňa

Hutnianska jaskyňa

Bretka

Len málo dediniek na Slovensku sa môže pochváliť svojim vlastným krasovým bohatstvom. Jednou z týchto výnimočných obcí je Bretka ležiaca v okrese Rožňava, necelých 30 km juhozápadne od okresného mesta. Na území tejto neveľkej dedinky si môžete urobiť výlet chráneným územím, ktorého súčasťou je aj Hutnianska jaskyňa. Jej tajomné podzemie bez elektrického osvetlenia dýcha prastarou históriou. Odvážite sa vstúpiť na miesto, kde žili naši predkovia pred tisíckami rokov?

Tesným krasovým údolím, ktorého súčasťou je aj podzemná chodba, Vás prevedie náučný chodník Prielom Muráňa. Východiskom Vášho výletu bude práve obec Bretka. Odtiaľto pôjdete nenáročnou okružnou trasou v dĺžke približne 3,2 km. Hutnianska jaskyňa bude Vašou poslednou, šiestou zastávkou. Podzemná chodba má dĺžku 11 m. Keďže jaskyňa nie je osvetlená, odporúčame Vám pribaliť si baterku alebo čelovku. Mimoriadne vhodná je aj pevná obuv.

Podzemie je bez kvapľovej výzdoby, čo však jaskyni neuberá na jedinečnej tajomnej atmosfére. Archeologický prieskum preukázal, že priestory jaskyne boli osídlené ešte v dobe bronzovej. Neskôr, počas druhej svetovej vojny, tu mali svoj veliteľský úkryt Nemci. Dnes je jaskyňa voľne prístupná návštevníkom za účelom zotavenia a spoznávania jej prírodných krás a historických hodnôt. Podzemie bolo v roku 1994 vyhlásené za prírodnú pamiatku.

Pravdepodobne budete prekvapení, ale Hutnianska jaskyňa nie je jediným sprístupneným podzemím na území Bretky. Cestou náučným chodníkom natrafíte aj na jaskyňu Peško, ktorej podzemná chodba je dlhá 17 m. V blízkom okolí Vám odporúčame navštíviť pozostatky jednej z najstarších slovenských pevností, hradu Gemer. A ak by sa Vám pobyt v podzemí zapáčil, vyberte sa aj do neďalekej jaskyne Domica alebo na výlet chodbami Gombaseckej jaskyne. A ak by ste sa na Gemeri rozhodli pobudnúť dlhšie, zarezervujte si ubytovanie neďaleko Hutnianskej jaskyne. Vybrať si môžete z ponuky ubytovania v Bretke alebo stavte na ubytovanie v Rožňave. Prajeme Vám príjemný pobyt!

Viac

Svoradova jaskyňa

Svoradova jaskyňa

Nitra

Menej známa, no napriek tomu jedinečná Svoradova jaskyňa sa nachádza v okrese Nitra, na vrchu Hradiska Zobor. Je voľne prístupná širokej verejnosti, dostanete sa k nej po značenom turistickom chodníku, ktorý vedie z mesta Nitra, od zastávky autobusov Liečebný ústav Zobor.

Vo výške 355 metrov nad morom Vás privíta nenápadný vchod do Svoradovej jaskyne. Názov dostala podľa legendy o benediktínskom mníchovi Svoradovi, ktorú tu vraj v 11. storočí žil prísnym asketickým životom. Aby Svoradove modlitby neprerušil spánok a únava, vymýšľal rôzne techniky, ako sa udržať pri vedomí. Nosil na hlave drevenú korunu, kde si priviazal 4 kamene. Ak mu hlava padla, kameň ho udrel a zobudil ho. Sedával na pni a okolo naukladal tŕnie. Ak zaspal a telo sa mu nahlo na stranu, tŕne ho opäť prebudili.

Svoradova jaskyňa je 30 metrov dlhá, prechod medzi jednotlivými časťami je však veľmi úzky, väčšinou je teda možné navštíviť len vstupnú sieň. V jaskyni sa nenachádza sintrová výzdoba, na prvý pohľad Vás však upúta kríž so svätým obrázkom.

Ubytujte sa v blízkosti Svoradovej jaskyne a spojte jej návštevu s turistikou. Prejdite po značenom chodníku i na Lyžiarsku lúku alebo na Sedlo pod Zoborom. Oplatí sa aj návšteva Zoborskej lesostepi.

Ak Vás láka samotné mesto, na našej stránke nájdete kvalitné ubytovanie v centre Nitry. Získate tak výborný východiskový bod na spoznávanie ďalších významných atrakcií, ako napríklad Nitrianskeho hradu, Divadla Andreja Bagara v Nitre či Botanickej záhrady.

Viac

Jaskyňa Deravá skala

Jaskyňa Deravá skala

Plavecký Mikuláš

V hustom lese, na pravom svahu Mokrej doliny, v obci Plavecký Mikuláš, v okrese Malacky sa ukrýva jedinečný skalný výtvor našej prírody. Nevynechajte zaujímavú jaskyňu pri návšteve známej oblasti Malé Karpaty. Mohutný skalný previs dlhý približne 30 m je vytvorený na tektonickej pukline, ktorú spôsobila činnosť podzemných vôd a mrazové zvetrávanie. Prezrite si priestor Deravej skaly, ktorá je vysoká asi 15 m a kedysi v dobe paleolitu, neolitu a aj stredoveku bola obývaná.

Ak sa rozhodnete vydať na 2 km dlhú trasu k jaskyni, pri prechádzaní zeleným lesom treba byť naozaj pozorný, aby ste jaskyňu neminuli. Prístup k jaskyni je nenáročný. Z obce Plavecký Mikuláš sa k nej dostanete po zelenej značke a neskôr náučným chodníkom Mokrou dolinou. Jedinečná prírodná pamiatka je zároveň miestom viacerých archeologických nálezov.

V blízkosti Deravej skaly sa nachádza ďalší unikát. Jaskyňa Tmavá skala, vzdialená približne 130 m vo výške 425 m n. m., nie je verejnosti prístupná. Mokrá dolina a obe jaskyne sú súčasťou významnej prírodnej rezervácie Kršlenica, ktorá je známa vzácnou flórou, faunou či skalnými útvarmi a bralami. Návštevu jaskyne môžete spojiť s výstupom na vrch Čierna skala. Do výšky 662 m n. m. sa menej náročnou trasou dostanete približne po 4,5 km z rekreačného strediska Jahodník. Kratšia trasa s dĺžkou asi 3,5 km vedie z Plaveckého Mikuláša, avšak zahŕňa náročnejšie stúpanie. Nechajte sa očariť zaujímavými skalnými výbežkami Malých Karpát

Radi objavujete prírodné či podzemné krásy? Tak potom nevynechajte neďalekú Jaskyňu Driny. V obci Smolenice, vzdialenej približne 20 minút, nájdete síce malú no o to zaujímavejšiu jaskyňu. Jaskyňa s množstvom krasových výtvorov je domovom až pre 11 druhov netopierov. Po ceste si môžete urobiť zastávku pri vodnej nádrži Buková. V lete je vyhľadávanou lokalitou na relax či jazdu vodným bicyklom. Na svoje si prídu aj nadšenci rybolovu. Dominantou Smoleníc je romantický Smolenický zámok. Pri prehliadke budete očarení nielen samotným zámkom či jeho parkom a okolím, ale aj bohatou a zaujímavou históriou.

Ak Vás zlákali dávne časy, máme pre Vás ešte jeden tip. Neďaleké múzeum Molpír Vám priblíži praveké hradisko Molpír, ako aj život známeho vynálezcu padáka, Štefana Baniča, v jeho pamätnej izbe. Tak neváhajte a zarezervujte si ubytovanie v blízkosti jaskyne Deravá skala. Vyberte si komfortný penzión alebo romantickú chalupu a užite si krásne miesta v blízkosti Plaveckého Mikuláša.

Viac

Plavecká jaskyňa

Plavecká jaskyňa

Plavecké Podhradie

Na západnom úbočí Malých Karpát, neďaleko zrúcaniny Plaveckého hradu, nájdete Plaveckú jaskyňu. Vedeli ste, že táto jaskyňa je úplne prvou jaskyňou na Slovensku, ktorá bola sprístupnená verejnosti? Jaskyňu objavil náhodne malý pastiersky chlapec v 18. storočí. Rod Pálfyovcov, ktorý obýval v minulosti Plavecký hrad, ju neskôr sprístupnil širokej verejnosti. Spravte si s rodinkou fantastický výlet a navštívte Plaveckú jaskyňu i Plavecký hrad.

Táto pozoruhodná jaskyňa sa nachádza severne, asi 150 m od Plaveckého hradu a zavedie Vás k nej modro značený turistický chodník. V súčasnosti patrí jaskyňa do národnej prírodnej rezervácie a vstup do nej je možný iba počas dňa otvorených dverí alebo po dohode s jaskyniarmi z Plaveckého Podhradia. V jaskyni nie je svetlo, ani vybetónované chodníky, ako v iných jaskyniach.

Do dnešnej doby bolo objavených okolo 717 m chodieb. Vznikla pôsobením spodnej vody a tektonickej činnosti podzemných priestorov. Vnútro jaskyne je pokryté úchvatnou bielou výzdobou bieleho sintra vápencového pôvodu. Počas objavovania chodieb tu jaskyniari našli predmety z dávnej doby laténskej, rôzne keramické i železné predmety. V zimnom období je jaskyňa útočiskom hibernujúcich netopierov.

Ak sa Vám pošťastí a navštívite jaskyňu v deň otvorených dverí čaká Vás prehliadka, ktorá pozostáva zo spodného a horného poschodia. Spodnú časť tvorí časť jaskyne, ktorá bola sprístupnená už v 19. storočí. Nachádzajú sa tu nálezy kostí a iné predmety, ktoré boli v jaskyni objavené. Do horného poschodia sa dostanete po rebríku a následnom vyšplhaní po krátkej kamennej platni. Pohybovať sa tu dá iba po štvornožky alebo plazením. Odmenou pre Vás bude pohľad na krásne stalagmity, stalaktity, stalagnáty i nádherné steny pokryté bielym sintrom.

Po tejto príma túre si na chvíľu odpočiňte, doplňte zásoby a vydajte do neďalekej dedinky Plavecký Mikuláš. Tam na Vás čaká ďalšia unikátna Jaskyňa deravá skala i impozantná púštna krajina zvaná Šranecké piesky. Na svojich potulkách určite navštívte i prekrásny Smolenický zámok. Širokú ponuku ubytovania neďaleko Plaveckej jaskyne nájdete na našej podstránke ubytovanie Plavecké Podhradie. Neváhajte a zarezervujte si Váš víkendový pobyt v prekrásnej prírode Malých Karpát ešte dnes.

Viac

Grófska ľadovňa vo Vlachove

Grófska ľadovňa vo Vlachove

Vlachovo

Východné Slovensko skrýva mnoho zaujímavých zákutí, ktoré sú verejnosti nie až také známe. Jedným z nich je i Grófska ľadovňa vo Vlachove, ktorá sa nachádza v okrese Rožňava. Samotná obec Vlachovo je spojená najmä s menom rodu Andrássyovcov, ktorí tu mali kedysi sídlo. Na jej okraji sa zachoval aj bývalý kaštieľ tejto rodiny, obklopený rozľahlým parkom s rybníkmi a lesom. Súčasťou tohto areálu je, aj práve spomínaná, ľadovňa.

Pamiatka je sprístupnená verejnosti počas celého roka, pričom chodby vedúce do podzemia sú chránené mrežami. Ľadovňa je situovaná na okraji lesa a je postavená v strmom svahu. Zaujímavosťou je, že má nádych egyptskej architektúry a kedysi jej vchod zdobili takzvané Vlachovské sfingy. Sochy nádherných žien, s rukami obsypanými ovocím, pozývali poľovníkov na oslavu vydareného lovu. Žiaľ ani jedna zo sôch neostala zachovaná, zahliadnuť ich však môžete, na obraze Emanuela Andrássyho, v múzeu Kaštieľa v Betliari.

Egyptská hrobka - tak sa Vám bude javiť dvojpodlažná stavba ľadovne, ktorá je zakončená kamenným ihlanom. K hornému podlažiu vedie po oboch stranách schodisko a stavba je akousi prírodnou chladničkou, ktorá slúžila na skladovanie uloveného mäsa po poľovačkách. Podlaha spodnej časti ľadovne bola vždy v zime pokrytá slamou a následne sa na ňu poukladali bloky ľadu, ktoré poskytli blízke vodné plochy rybníkov. Chlad sa tak udržal, aj v horných priestoroch ľadovne, počas celého roka. Po jej stenách boli umiestnené silné železné háky, na ktoré sa vešalo mäso ulovenej diviny, aby tak ostalo dlhšie čerstvé. Výlet si môžete spestriť opekaním na blízkom turistickom odpočívadle, kde si urobíte príjemnú prestávku a malý rodinný piknik.

Na našom portáli nájdete dostatok možností a tipov na ubytovanie v okolí Grófskej ľadovne vo Vlachove. Vyberte si z ponuky chát, penziónovapartmánov v Rožňavskom okrese, odkiaľ to budete mať na skok aj do roklín Slovenského raja. Počlnkovať a osviežiť sa môžete na vodnej nádrži Palcmanská Maša alebo spoznajte históriu v Hute Etelka v Nižnej Slanej, kde sa nachádza i zrúcanina Hradu Muránčok. Ďaleko to nebudete mať ani do Betliara, kde je situovaný, už spomínaný, známy kaštieľ. V zimnom období si zalyžujete v lyžiarskom stredisku Július – Vyšná Slaná či Alweg v Dobšinej.

Viac

Malá Drienčanská jaskyňa

Malá Drienčanská jaskyňa

Drienčany

Príroda je tvorcom tých najlákavejších zaujímavostí a atrakcií. Presvedčiť sa o tom môžete aj neďaleko obce Drienčany ležiacej v okrese Rimavská Sobota. Malebným Drienčanským krasom Vás tu prevedie zaujímavý náučný chodník, ktorého predposlednou zastávkou je Malá Drienčanská jaskyňa. Menší, ale o to lákavejší krasový útvar Vás očarí nielen svojimi tvarovanými stenami, ale aj pútavou dobovou inštaláciou z obdobia kyjatickej kultúry. Ide o najdlhšiu jaskyňu Drienčanského krasu.

Náučný chodník K Malej Drienčanskej jaskyni bol otvorený v roku 1992. Východiskovým bodom zaujímavej trasy je Centrum Environmentálnej výchovy Drieňok. Chodník má celkovú dĺžku 7 540 m a tvorí ho 15 zastávok s informačnými tabuľami. Malá Drienčanská jaskyňa predstavuje 14. bod na tejto zaujímavej trase. Prechod podzemným priestorom tvorí len malý, ale o to lákavejší úsek chodníka. Jeho zavŕšením sú okrajové krasové jazierka.

Útroby jaskyne Vás očaria nielen svojimi krasovými stenami, ale aj jedinečnou atmosférou, ktorú dotvárajú inštalácie ohniska a makety nádob z obdobia kyjatickej kultúry. Pred chvíľou ste kráčali prírodou a odrazu sa ocitnete v podzemí, v období 500 – 1 000 rokov p. n. l. Jaskynný priestor má jeden vertikálny a viac horizontálnych otvorov. Celková dĺžka jaskyne situovanej na ľavom brehu riečky Blh predstavuje 79 m.

Zaujímavosťou je, že jaskyňa plnila svoj účel aj počas ťažkého obdobia druhej svetovej vojny. Úkryt tu našli miestni obyvatelia, ktorí opustili svoje domovy zo strachu pred nemeckým vojskom. Jaskyňa im poskytla strechu nad hlavou a priestor na krátkodobé prebývanie. V súčasnosti je voľne prístupná verejnosti a vďaka dobrej dostupnosti je možné ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Máte radi prírodné zaujímavosti a miesta, ktoré Vás prinútia na malú chvíľu zastať a vzdať hold tvorbe matky prírody? V tom prípade sa určite vydajte na potulky Drienčanským krasom. Svoj výlet si môžete spojiť s obhliadkou zrúcaniny Hradu Sobôtka alebo s relaxom pri Vodnej nádrži Teplý vrch či na Termálnom kúpalisku Kurinec – Zelená voda. A aby ste si po dni plnom zážitkov dokonale oddýchli, zarezervujte si cez náš portál ubytovanie v blízkosti Malej Drienčanskej jaskyne. Ubytovanie v Drienčanoch a v blízkom okolí predstavuje ponuku apartmánovpenziónov, ktoré Vás svojou pohostinnosťou zaručene nesklamú.

Viac

Silická ľadnica

Silická ľadnica

Silica

Vedeli ste, že najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete sa nachádza v Slovenskom krase? Silická ľadnica je situovaná v nadmorskej výške len 503 m n. m. a zavedie Vás k nej žlto značený turistický chodník vedúci z obce Silica. Dominanta Silickej planiny vznikla v druhohorných strednotriasových vápencoch Silického príkrovu podzemným tokom Čierneho potoka, ktorý sa vlieva do blízkej Gombaseckej jaskyne. Napriek tomu, že jaskyňa nie je voľne prístupná, čaká Vás príjemná turistika, ktorú zvládnu i Vaši najmenší.

Cesta po vyznačenom lesnom chodníčku Vám nenáhlivým krokom zaberie približne 20 minút. Schodisko pri samotnej jaskyni je z dôvodu prítomnej vlhkosti šmykľavé, preto pri schádzaní zvýšte opatrnosť. Istotne Vás uchváti vstupná portálová brána, ktorá je čiastočne zaľadnená. V tejto nadmorskej výške a zemepisnej šírke ide o výnimočný klimatický jav. Táto pozoruhodná ľadová jaskyňa je dlhá 1 100 m a jej útroby siahajú až do hĺbky 100 m. Archeologické nálezy dokazujú, že jaskyňa bola pred zaľadnením osídlená už v dobe neolitu.

Za vstupnou priepasťou sa nachádza skrytý podzemný svet, prístupný iba skúseným jaskyniarom. Hlavná, šikmá časť prepadliska je ohraničená 15 m vysokým ľadopádom, ktorý delí spodnú plochu na dve časti. Na dne ľadovej priepasti je 20 m dlhý otvor, ktorý ústí k Archeologickému dómu. V ňom sa nachádza aktívny horný tok Čierneho potoka, ktorý sa na povrch dostáva neďalekou Čiernou vyvieračkou. Aby sa jaskyniari dostali ďalej, musia použiť potápačskú výstroj a preplávať 60 m dlhý sifón Kufr. Po vynorení sa ocitnú v extrémne gigantickom jaskynnom priestore, ktorý zdobí nádherná kvapľová výzdoba.

Silická ľadová jaskyňa vznikla približne pred 2 000 rokmi prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu. Ak ste sa zamýšľali nad tým, prečo nesie táto jaskyňa prívlastok ľadnica, máme pre Vás jednoduché vysvetlenie. Tí, ktorí tipovali, že sa v nej hromadí studený vzduch, ktorý premieňa vodu na ľad, majú pravdu. Celoročne sa v nej totiž pohybuje teplota okolo -2 až -5 °C. Mínusovým teplotám sa teší nielen, ľadová výzdoba, ale aj niektoré druhy netopierov. V zimných mesiacoch ju obýva netopier obyčajný, podkovár malý i vzácny netopier riasnatý. Pre svoju mimoriadnu hodnotu bola v roku 1982 vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a o trinásť rokov neskôr sa stala súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pokiaľ stále máte chuť objavovať, vydajte sa do neďalekej dedinky Slavec a navštívte, tentokrát už sprístupnenú Gombaseckú jaskyňu. Okrem majestátnych kvapľov, Vás očaria aj tenulinké biele brčká dlhé až 3 m. Zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Silickej ľadnice a venujte pár dní krásam Rožňavského okresu. Bohatú ponuku ubytovacích zariadení nájdete na stránke ubytovanie v Silici. K výnimočným zážitkom pridajte vodný relax na Kúpalisku Roňava, jazdu na koni v Konskom Dvore a návštevu legendami opradeného Hradu Krásna Hôrka.

Viac

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Brezno

Jaskyňa mŕtvych netopierov je jedna z najrozsiahlejších a aj najvýznamnejších vysokohorských jaskýň na území Slovenska. Je taktiež jedinou sprístupnenou vysokohorskou jaskyňou. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 520 m n. m. na južnej strane masívu ĎumbieraNízkych Tatrách

Dostupnosť jaskyne je možná z viacerých smerov. Od obce Bystrá na Trangošku, a odtiaľ pešo približne 1 h horským chodníkom na Chatu M. R. Štefánika. Druhá cesta vedie taktiež od obce Bystrá ale na Srdiečko, kde pôjdete lanovkou na medzistanicu Kosodrevina, poprípade až na vrch Chopku a odtiaľ pešo na už spomínanú horskú chatu. Zo strany Liptova je možný výstup pešo z Liptovského Jána, poprípade z lyžiarskeho strediska Jasná - Biela púť lanovkou na Chopok a odtiaľ pešo na Chatu M. R. Štefánika.

Jaskyňa je sprístupnená od marca do decembra cez víkendy, počas letných prázdnin je otvorená denne. V mesiacoch január a február je úplne zatvorená. Predtým, ako sa sem vyberiete na výlet si overte vstupné a otváracie hodiny priamo na oficiálnej stránke. Každý vstup je potrebné nahlásiť a rezervovať dopredu telefonicky alebo emailom. 

Prehliadka jaskyne je možná na troch trasách. Trasu A, dlhú približne 1 km, absolvujete aj s deťmi. Vedie centrálnym 7 poschodím jaskyne a jej súčasťou sú najmä skalné chodníčky a lanové trapézové istenia. Pre náročnejších sú tu trasy B a C, speleotrekingy sprístupnené speleologickou vodcovskou službou. Tie už sú prístupné len fyzicky zdatným osobám starším ako 18 rokov. Prvá z nich je o niečo menej náročná a trvá približne 2 hodiny. Druhá z nich je už pre pokročilých, ktorí majú lezecké skúsenosti, nakoľko skutočne náročný jaskynný terén je takmer nepretržite exponovaný. Má trvanie približne 3 hodiny.

Kozie chrbty, relatívne drobný vápencový masív s hlbokým zvrásnením má dĺžku 2 km a šírku 300 m. Vo svojich útrobách schováva členitú spleť chodieb na celkovo (doteraz známych) 14 poschodiach a 2 paralelných vetvách. Aktuálne zameraná dĺžka jaskyne je 19 885 m, s hĺbkou 324 m. Najväčší podzemný priestor sa nachádza priamo pod Chatou M. R. Štefánika. Je to známy Bystrický dóm s objemom až 52 500 m3. Je umiestnený na 7 poschodí, v hĺbke 180 m.

Zaujímavosťou je obrovské nálezisko kostičiek netopierov, ktorých vek sa odhaduje na 6 000 rokov. Práve tomuto najväčšiemu pohrebisku netopierov vďačí jaskyňa za svoje pomenovanie. Okrem nich sa tu však našli na okrajoch aj kosti drobných hlodavcov, kún, medveďa hnedého a kozy.

Ďalšou zaujímavosťou jaskyne je výskyt vulkanických hornín z obdobia kriedy. Tie sú vovrásnené do vápencového súvrstvia a objavujú sa na viacerých jaskynných chodbách. Spoznáte ich podľa červenohnedej alebo zelenej farby. Tak isto sa tu vyskytuje bieloružový achát.

Jaskyňa je od roku 2001 vyhlásenou národnou prírodnou pamiatkou. Jej prostredie je chladné, vlhké a tmavé, avšak priaznivo pôsobí na horné dýchacie cesty. Jej priemerná teplota dosahuje hodnotu 3,5 °C, niektoré jej časti však celoročne nepresiahnu teplotu viac ako 1 °C. Aj z toho dôvodu je pre vstup do jaskyne požadované teplé oblečenie a samozrejme vhodná pevná obuv.

Stať sa tak na chvíľu pravým jaskyniarom a navštíviť jednu z pravdepodobne najstarších jaskýň na Slovensku. Ešte stále váhate? Nie je o čom, avšak odporúčame Vám spraviť si na prehliadku dostatočný čas a neponáhľať sa. Ideálne bude zarezervovať si ubytovanie v okolí Jaskyne mŕtvych netopierov, aby ste si exkurziu neunáhlili, ale dokonale ju precítili, prípade spojili tento jedinečný zážitok aj s inými atrakciami v okolí.

Viac

Šarkanova diera

Šarkanova diera

Poráč

Verejnosti voľne prístupná jaskyňa Šarkanova diera patrí k obľúbeným turistickým cieľom obce Poráč. Banícka obec Poráč je najvyššie položenou obcou v rámci okresu Spišská Nová Ves. Zavítajte do Poráčskej doliny a užívajte si všetky jej zákutia. Hlavne, nezľaknite sa ak od miestnych započujete legendu o tom, že v tejto jaskyni sa v minulosti ukrývali draci.

Prečo si zvoliť práve za svoj cieľ Šarkanovu dieru? Pretože táto jaskyňa je okrem najväčšej zaujímavosti v obci významným archeologickým náleziskom a prírodným klenotom. Jaskyňa bola obývaná už ľuďmi z mladšej doby kamennej. Vznikla ako puklinovo-riečna jaskyňa. Vďaka sile vody je v triasových vápencoch uchovaná sintrová výzdoba.

Jaskyňa Šarkanova diera má dĺžku 178 metrov a nachádza sa vo výške 690 metrov nad morom. Už po vstúpení do nej si môžete všímať jednotlivé prírodné úkazy v Pastierskej chodbe. Postupne sa dostanete aj do Vysokého archeologického dómu, kde boli nájdené mnohé kostrové pozostatky medveďa, vlka, jeleňa a jaskynného leva (v roku 1873 Samuelom Rothom). Pokračovaním ďalej objavíte jej poslednú časť nazývanú Galéria.

Jaskyňa ako taká je súčasťou Náučného chodníka Šarkanova diera, ktorý tvoria celkovo 4 informačné tabule. Zvyšné tri tabule sú venované faune a flóre, ľuďom Galmusu a Galmusu ako turistickému systému. Pri jaskyni môžete nahliadnuť aj do menšej 14 metrovej jaskyne Chyža, ktorá však nie je verejnosti prístupná, ako je to práve u vyššie spomínanej.

Po zhruba 1,5 kilometrovom chodníku lesom sa dostanete k popisovanej Šarkanovej diere. Vhodné je si po návrate naspäť vyhľadať ubytovanie pri Šarkanovej diere, aby ste si mohli pozrieť iné atrakcie obce Poráč. Druhá cesta vedie z obce Olcnava. Počas Vášho výletu si môžete ísť zachytiť do Vašich mobilných telefónov výhľady z Prírodnej rezervácie Červené skaly. Ako rodina si z chaty v Poráči zájdite na Ranč Fah. Naplánujte si dovolenku na Slovensku podľa Vašich predstáv aj pomocou fantastického ubytovania na našom portáli.

Viac

Jaskyňa Mažarná

Jaskyňa Mažarná

Blatnica

Obdivovať prírodu v plnej jej sile môžete v Jaskyni Mažarná, ktorá sa nachádza v katastrálnom území obce Blatnica, v okrese Martin, v Žilinskom kraji. Táto jaskyňa je známa hlavne pre turistov, ktorí už aspoň raz vyšli na vrch Tlstá. Preto obujte si svoje turistické topánky na nohy a objavujte všetky krásy Veľkej Fatry.

Pohorie Veľká Fatra je vyhľadávané aj pre veľmi zaujímavú Jaskyňu Mažarná. Táto sa nachádza vo výške 930 m n. m. Je umiestnená asi v prvej tretine výstupu na uvedený vrch, čiže asi 3 km od najbližšieho parkoviska. Preto ak si chcete spraviť zastávku a kochať sa krásami podzemia, určite je zaraďte do svojho celodenného programu výletov.

Jaskyňa ako taká nie je moc veľká, celkovo dosahuje dĺžku 130 m. Obdivovať v nej môžete úchvatnú zvetralú kvapľovú výzdobu, ktorú tvoria hrubé stalagnátové stĺpy, sintrové jazierka a mäkký sinter bielej, žltkastej a béžovej farby. Jedinečnosť spočíva aj v štrbinkách a puklinkách vytvorených pôsobením vody, ktoré jej dodávajú osobitý charakter. Jaskyňa má dve chodby – granátovú (podľa nálezov granátov zo SNP) a stĺpovú, za ktorou je jazierková sieň.

Zaujímavosťou o jaskyni je, že ju obývali ľudia v dobe bronzovej. Jaskyňa tak patrí k najvyššie položeným obývaným jaskyniam na Slovensku. Oplatí sa ju vidieť hlavne počas zimného obdobia. Je to práve preto, že v tom čase sa jaskyňa stáva domovom pre netopiere. Pozor, našli sa tu aj pozostatky jaskynného medveďa.

Ak by ste si zvolili za svoj cieľ len jaskyňu, môžete sa k nej dostať po 4 km žltej značenej trase z obce Blatnica cez Vápennú dolinu. Nemusíte sa obávať žiadneho vstupného ani otváracích hodín – jaskyňa je voľne prístupná. Pri jej objavovaní si môžete všimnúť jeden zo skalných previsov, ktorý mnohým pripomína pootvorenú papuľu veľkého zvieraťa. Dajte na našu radu - vhodné je rezervovať si ubytovanie pri Jaskyni Mažarná. Predsa len, všímať si všetky jej krásy zaberie trošku viac času.

Príďte do obce Blatnica. Jej obyvatelia Vás s radosťou privítajú a poskytnú Vám to najlepšie ubytovanie v Blatnici. Je na Vás, či si zvolíte chatu alebo ubytovanie v súkromí v Blatnici. Obec si mnohí návštevníci obľúbili pre jej viaceré atrakcie. K jedným z nich patrí Blatnický hrad alebo aj Mlynčekovo. Užite si pobyt na našom fantastickom Slovensku.

Viac

Kremenia jaskyňa

Kremenia jaskyňa

Horné Pršany

Nemusíte byť práve speleológom, aby ste poznávali taje podzemia v jaskyni Kremenia, ktorá je situovaná v pokojnej časti malebnej obce Horné Pršany. Táto prírodná pamiatka označovaná ako Kremenia jaskyňa je vyhľadávaným cieľom mnohých turistov aj preto, že ako jedna z mála jaskýň vznikla v hornine (kremeni), v ktorej sa jaskyne bežne netvoria.

Neváhajte ani minútu a obujte si svoje turistické topánky, aby ste mohli poznávať krásy Kremenej jaskyne. Dostanete sa k nej veľmi jednoducho – po žltej turistickej značke od autobusovej zastávky obce. Počas 20 minútového kráčania sa započúvate do štebotu vtákov a nadýchate čerstvej vône lesa. Trasa je nenáročná a bezpečne Vás dovedie na miesto určenia. Vstup do jaskyne je síce mierne odvrátený od chodníka, takže ho nájdete ľahko. Dalo by sa povedať, že Kremenia jaskyňa na prvý pohľad vyzerá ako deravá komnata. Svojim návštevníkom ponúka až päť rôznych prístupov, pričom jeden vchod vytvára krásne skalné okno.

Predmetom tejto chránenej prírodnej oblasti je zabezpečenie ochrany územia s pseudokrasovou jaskyňou, ktorá dokumentuje záverečné fázy postvulkanickej činnosti na území Kremnických vrchov s veľkou pestrosťou povrchových tvarov. Na jej strope sa ojedinele nachádzajú aj drobné 1 – 5 mm bradavicové sintre kalcitovej povahy. Informácie o jaskyni sa dozviete aj na informačných tabuliach na chodníku.

Túto túričku si môžete ozvláštniť aj zastavením sa na Rozhľadni Lažtek, ktorá je súčasťou miestneho náučného chodníka. V obci Malachov sa zas potešíte výborne značeným Malachovským náučným chodníkom. Spolu s deťmi si môžete zájsť aj na Pony farmu Suchý Vrch alebo sa vyšantiť na celý deň v Bounce park 17. Výborne Vám padne aj osvieženie v bazénoch Aqualandu - Plážového kúpaliska Banská Bystrica.

Že sa Vám nechce náhliť do svojich príbytkov? Tak si skúste vyhľadať pre Vás vhodné ubytovanie v blízkosti Kamenia jaskyňa. Veríme, že ponuka chát Horné Pršany ako aj iných ubytovaní v Horných Pršanoch Vás osloví a rozhodnete sa tu ostať dlhšie. Radi Vám pomôžeme s výberom.

Viac



Najvyhľadávanejšie kategórie atrakcií

Pomôžeme Vám s výberom najvhodnejšieho ubytovania

  • Viac ako 6 000 objektov

    Len overení ubytovatelia

  • Viac ako 120 000 hodnotení

    Skúsenosti a názory z prvej ruky

  • Najlepšie ceny ubytovania

    Ceny bez navýšenia, priamo od majiteľov

  • Najnavštevovanejší portál

    Viac ako 40 000 návštevníkov denne