Mapa

Jazerá a vodné plochy na Slovensku


Vodná nádrž Zemplínska šírava

Vodná nádrž Zemplínska šírava

Kaluža - Zemplínska Šírava

Vodná nádrž Zemplínska šírava leží v okrese MichalovceSobrance. Je treťou najväčšou priehradou na Slovensku a spolu s Liptovskou MarouOravskou priehradou patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Vďaka dlhým slnečným letám a priemernej dĺžke slnečného svitu až 2 200 hodín ročne, je ideálnym miestom pre trávenie letnej dovolenky na Slovensku. Priehrada je navyše verejnosti prístupná celoročne.

V lete má voda príjemných 25 °C, okrem plávania sú preto vyhľadávané i vodné športy, obľúbené vodné bicykle či vyhliadková plavba jachtou alebo výletnou loďou. Raz ročne sa tu koná Medzinárodný zjazd motorkárov, ktorý je doplnený festivalovým programom. Častými návštevníkmi Zemplínskej šíravy sú rodiny s deťmi, skupiny priateľov, rybári, ale aj seniori, ktorí sem zavítajú s cieľom kvalitnej rekreácie.

Na brehoch priehrady je Vám k dispozícii 7 turistických stredísk s upravenými plážami, bufetmi, reštauráciami i zábavným celodenným programom. Najväčšie stredisko Hôrka, je centrom zábavy a nočného života. Populárne je i vďaka najkrajším pieskovým a štrkopieskovým plážam, veľkému výberu outdoorových športov (tenisové kurty, ihrisko na plážový volejbal, streetbal, minigolf a detské ihrisko) i kvôli Hipocentru Hôrka s ponukou výuky jazdenia, či prechádzok na konskom chrbte. Taktiež sa tu nachádza jachtársky klub, kde Vám radi predstavia základy tohto jedinečného športu.

Medzi ďalšie obľúbené strediská patrí Kaluža, ktorá sa hrdí obľúbeným aquaparkom Thermal Šírava. V Medvedej hore Vás čaká jedinečný zážitok. Keď sa totiž ponoríte pod hladinu bývalého lomu, doplávate až k budove, ktorá bola kedysi súčasťou komplexu. Tá sa dnes už nevyužíva, vo vodách lomu však nájdete zaujímavý podvodný svet. Biela hora, Kamenec, Paľkov a samozrejme Klokočov tiež stoja za návštevu. Pestré možnosti ubytovania v týchto strediskách nájdete na našom portáli.

Okolie vodnej nádrže Zemplínská šírava vyhľadávajú i turisti a cyklisti. Lákadlom sú totiž početné túry vo Vihorlatských vrchoch. Výhľady na celé okolie ponúka vrch Vihorlat aj o niečo nižší Sninský kameň. Nádherné pohľady ponúka i obľúbené jazero Morské oko. Táto nenáročná prechádzka okolo jazera je vhodná aj pre menšie detičky. Počas pobytu pri Zemplínskej šírave odporúčame navštíviť blízke Vinianske jazero a starobylý Viniansky hrad.

Výhodou pobytu pri vodnej nádrži Zemplínska šírava je i ľahká dostupnosť do okolitých miest. Okrem relaxácie pri vode si tak môžete pobyt spestriť tiež návštevou mesta Michalovce, kde odporúčame navštíviť Hvezdáreň alebo si urobte výlet do Skanzenu Humenné.

Aby ste stihli všetky zaujímavé atrakcie, odporúčame Vám rezervovať si aspoň týždňový pobyt. Vhodné ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Zemplínska šírava si zarezervujte priamo na našich stránkach, kde nájdete aj inšpiráciu na výlety v okolí.

Viac

Slnečné jazerá Senec

Slnečné jazerá Senec

Senec

Slnečné jazerá alebo Senecké jazerá patria medzi najnavštevovanejšie rekreačné strediská na Slovensku. Nájdeme ich v meste Senec. Každoročne túto lokalitu navštívi mnoho rodín s deťmi, mladých aktívnych dovolenkárov i seniorov. Výhodou je nízka cena vstupného i možnosť zakúpenia celosezónnej permanentky a množstvo atrakcií v okolí. Slnečné jazerá v Senci sú obľúbené i medzi rybármi, ktorí sa tu bez obáv môžu venovať svojmu koníčku.

Jazerá boli umelo vytvorené v roku 1845, kedy sa po bagrovaní štrku vytvorilo päť samostatných jazier. Tie sa neskôr zliali do jednej vodnej plochy s rozlohou 120 hektárov a hĺbkou až 12 metrov. Od roku 1919 sa miesto začalo využívať ako prírodné kúpalisko. Vtedy bolo známe aj pod názvom Slovenské Tahiti.

Dnes je stredisko rozdelené na tri zóny - severnú, južnú a východnú. Severná strana je vhodná najmä pre rodiny s deťmi keďže sa tu nachádza aquapark Aquathermal Senec s vodnými atrakciami a ihrisko pre deti. V každej časti však nájdete rôzne atrakcie pre aktívnych dovolenkárov. Oceníte ihriská na plážový volejbal, futbal i tenisové kurty.

Vodné športy sú tu samozrejmosťou. Zacvičíte si zumbu i jógu, okolie rýchlejšie prebádate na kolobežkách, ktoré si môžete zapožičať. Počas leta sú veľmi obľúbené tiež rôzne hudobné podujatia, ktoré sa konajú priamo v areáli.

Za ďalšími zaujímavosťami nemusíte chodiť ďaleko. Navštívte Včelársky skanzen, Oázu sibírskeho tigra v Kostolnej pri Dunaji, vychutnajte si zážitkové lety z Kráľovej pri Senci alebo adrenalínový splav Malého Dunaja. Zarezervujte si ubytovanie pri Slnečných jazerách Senec a naplánujte si dovolenku nabitú zážitkami!

Viac

Vodná nádrž Liptovská Mara

Vodná nádrž Liptovská Mara

Liptovský Mikuláš

Vodná nádrž Liptovská Mara sa nachádza v čarovnej lokalite Liptova. V objatí Nízkych a Západných Tatier, medzi mestami Liptovský MikulášRužomberok, patrí medzi vodné plochy s najlepšou lokalitou na trávenie dovolenky.

Je známa aj pod názvom Liptovské more. Je totiž druhou najväčšou priehradou na Slovensku a ponúka dovolenkárom nespočetné možnosti využitia voľného času. Na svoje si príde naozaj každý, nezáleží na veku, pohlaví ani kondícii.

Priehrada Liptovská Mara bola umelo vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Pred výstavbou muselo byť presídlených 13 obcí, dokopy viac než 4 000 obyvateľov. Presunuté boli aj významné pamiatky, ktoré teraz môžete nájsť napríklad v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Vodná nádrž momentálne zaplavuje územie s rozlohou 27 km² a jej hlavným účelom je protipovodňová ochrana. Vďaka výbornej lokalite je však obľúbenou rekreačnou oblasťou, najmä v letnom období.

V obci Liptovský Trnovec nájdete kemp a pláž, prístupnú pre verejnosť za menší poplatok. Okrem plávania a chytania bronzu na zatrávnených plochách rovno pri brehu jazera využijete počas celého leta pestrú ponuku vodných športov. Veľmi obľúbené sú vodné bicykle, skútre či paddleboardy, ktoré si zapožičiate v MaraFUN. Takmer celé pobrežie uvidíte počas prehliadky výletnou loďou.

Okolie Liptovskej Mary svojich návštevníkov nabáda aj ku spoznávaniu ďalších miest a atrakcií. Neďaleko Mary, na úpätí vrchu Úložisko sa nachádza jedinečný Archeoskanzen Havránok. Výlet sem zvládnu i rodiny s deťmi, či aktívni seniori. Dozviete sa o histórii Keltov, môžete sa pozrieť ako vyzeralo ich pôvodné obydlie i svätyňa.

Ak Vás skôr láka adrenalín, do sýtosti si ho užijete v aquaparku Tatralandia alebo v Hurricane Factory Tatralandia. Za kultúrou a dobrým jedlom sa vyberte do mesta Liptovský Mikuláš. No a za prírodou sa môžete vydať ktorýmkoľvek smerom.

Objavte mnohé turistické trasy, vychutnajte si nádherné výhľady zo Sivého vrchu a odmeňte sa čerstvým vzduchom a dokonalým pocitom slobody na vrchu Veľký Choč. Aby ste stihli vyťažiť zo svojej dovolenky na Liptove čo najviac, odporúčame Vám nájsť si vhodné ubytovanie v blízkosti Liptovskej Mary a užiť si tu naplno aspoň niekoľko dní pobytu.

Viac

Vodná nádrž Duchonka

Vodná nádrž Duchonka

Prašice - Duchonka

Keď sa povie Duchonka, každý si predstaví pohodu pri jazere. A je to skutočne tak. Toto miesto je ako stvorené na dovolenku pre rodinu s deťmi, pre partiu mladých, ale aj pre seniorov. Nachádza sa na západnom Slovensku, 18 kilometrov od mesta Topoľčany a 4 kilometre od dedinky Prašice.

Vodná nádrž Duchonka leží na potoku zvanom Železnica. Tento názov pochádza z čias, keď sa tu ťažila železná ruda. Aj zvláštne meno Duchonka je pravdepodobne odvodené z týchto čias, keď sa dúchalo do ohňa, aby sa tavilo železo.

Borovice a brezy na brehu jazera Vám vytvoria počas Vašej letnej dovolenky príjemný chládok. Môžete sa tu venovať viacerým vodným športom. Užijete si plávanie, člnkovanie, surfovanie či rybárčenie. Okolo jazera bolo vybudovaných množstvo ubytovacích zariadení: chaty, chalupy dokonca aj kemping Duchonka. Bufety a reštaurácie sa postarajú o to, aby ste neboli hladní.

Okolie jazera poskytuje kopec zábavy. V lete sa tu konajú festivaly a koncerty. Nájdete tu požičovňu vodných bicyklov, tenisové kurty, stolný tenis, volejbalové ihrisko, či atrakcie pre deti.

Vodná nádrž Duchonka si svojou polohou v pohorí Považský Inovec získa aj turistov či hubárov. Vydajte sa preskúmať okolie početnými turistickými chodníkmi, či cyklochodníkmi. Pre rodiny s deťmi odporúčame Náučný chodník Považský Inovec, kde sa nachádza Hradisko Valy a Rozhľadňa Marhát.

Za zmienku určite stojí aj Lovecký kaštieľ, ktorý môžete neďaleko Duchonky obdivovať. Počas vojny bol síce vypálený, ale po mnohých rokoch je opäť zrekonštruovaný. Nachádza sa tu Európsky inštitút, ktorý v prípade záujmu poskytuje ubytovanie s možnosťou stravovania.

Ak sme Vás presvedčili o tom, že toto miesto je na dovolenku pre Vás ideálne, prezrite si ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Duchonka na našom portáli. Určite si vyberiete!

Viac

Vodná nádrž Oravská priehrada

Vodná nádrž Oravská priehrada

Námestovo

Vodná nádrž Oravská priehrada sa rozprestiera na sútoku riek Biela a Čierna Orava pri meste Námestovo. Počas výstavby bola zaplavená časť tohto mesta, a preto tu nenájdeme jeho historické centrum. Oravská priehrada je však populárnou turistickou destináciou, kde sa oplatí stráviť Vašu dovolenku.

Pre výstavbu Oravskej priehrady sa rozhodli kvôli početným záplavám v tejto oblasti. Najmä v období roztápania snehu prichádzali ľudia na území týchto riek o svoje obydlia. Medzi zaplavenými dedinkami bola aj Slanica. Dnes z vody vykúka už len vrch Slanický ostrov, rozdelený na 2 časti: Ostrov umenia a Vtáčí ostrov. Ostrovy sú prepojené a v prípade nízkej hladiny sa dá z jedného na druhý prejsť pešo. Nájdete tu rímskokatolícky kostolík s výstavou oravského ľudového umenia. Z času na čas sa v ňom organizujú slávnostné koncerty.

Vybudovaním priehradného múru v roku 1953 spustili do prevádzky elektráreň, ktorá sa nachádza pod ním. Za múrom sa sútoky riek spájajú a ďalej pretekajú už ako jedna - známa rieka Orava. Súčasťou vodného diela je aj vyrovnávacia nádrž v meste Tvrdošín. Oravská priehrada je nielen funkčným výsledkom, ale aj zaujímavým miestom na dovolenku. V okolí jazera bolo postavených množstvo ubytovacích zariadení: chaty, penzióny, apartmány či kemping. Vyberie si naozaj každý.

Turisti sem radi chodia za zábavou či vodným športom. Premávajú tu vyhliadkové lode, môžete sa tu člnkovať, jazdiť windsurfing, požičať si vodný bicykel či stále viac obľúbený paddleboard. Okrem toho tu nájdete reštaurácie, bufety, ako aj atrakcie pre deti. V lete sa oplatí navštíviť najmä južnú a západnú časť, kde sú plytké brehy ideálne na kúpanie. V zime priehrada na niektorých častiach zamŕza. Odvážlivci využívajú prechádzky po zamrznutej hladine a obdivujú prírodu Oravského regiónu.

Rybári pozor! Oravská priehrada je ideálnym miestom na poriadnu rybačku. Svojou rozlohou 35 km2 poskytuje súkromie v tichých zákutiach pod stromami. Neváhajte navštíviť toto okúzľujúce miesto a vyberte si ubytovanie v blízkosti Oravskej priehrady priamo u nás. Vaša dovolenka na Orave sa môže začať.

Viac

Klinger

Klinger

Banská Štiavnica

Klinger je jeden z najkrajších tajchov banskoštiavnického regiónu. Nachádza sa neďaleko obľúbeného Banského múzea v prírode. Krásna, miestami až tyrkysová voda jedinečne včlenená do prírodného prostredia je ideálnym miestom na odpočinok. V tajchu je síce chladnejšia voda, ale zato leží v lone nepoškvrnenej prírody, obklopená okolitými lesmi. Je preto vyhľadávaným miestom aj pre rodiny s deťmi. K tajchu Klinger sa dostanete je príjemnou prechádzkou.

Bol umelo vytvorený v roku 1759 ako zdroj energetickej vody pre šachty Ondrej a Žigmund. Jeho maximálna hĺbka je 21 metrov. Neskôr, v roku 1850 z rozhodnutia ministerstva niekdajšej Viedenskej vlády, bolo na tomto mieste vybudované kúpalisko pre „zabezpečenie zdravia a čistoty baníckeho ľudu“. Vzhľadom k vtedajšej dobe platili rozličné obmedzenia. Zaujímavým je určenie času kúpania, ktorý bol vymedzený pre ženy na doobedie, pre mužov na poobedie.

Historickou zaujímavosťou je, že kvôli nutným prácam na jeho oprave bola v 30-tych rokoch 19. storočia vybudovaná prvá slovenská povrchová koľajová trať. Tajch Klinger bol dokonca vyobrazený na slovenských známkach v roku 2003, ako významná technická pamiatka.

Turisti objavujúci okolie považujú vodnú nádrž Klinger len za akúsi „oddychovú stanicu“, nakoľko po prejdení hrádze sa dostanete na chodníček. Ten Vás s prijateľným stúpaním popri prepadlisku (bývalá šachta Weiden) a bývalej šachte Amálke dovedie do starej banskej osady Horná Roveň. Odtiaľ si užijete neskutočné výhľady na starodávny štiavnický stratovulkán i na vrch Sitno.

Banská Štiavnica právom patrí medzi najkrajšie slovenské mestá. Priamo v nej, ale aj v blízkom okolí je toľko atrakcií, že na ich návštevu Vám zaručene nebude jeden deň stačiť. Odporúčame zarezervovať si pobyt na stránke ubytovanie Banská Štiavnica a možno práve počas posedenia pri tajchu si naplánovať zvyšok Vášho pobytu.

Viac

Jazero Izra

Jazero Izra

Slanská Huta

Veľmi obľúbeným miestom rekreantov v Slanských vrchoch, na juhovýchodnom úpätí Veľkého Miliča, je Jazero Izra. Jeho názov vznikol zo slova „jozra“, čo v preklade z maďarčiny znamená jazero. Nachádza sa v katastrálnom území obce Slanská Huta, v nadmorskej výške 445 m n. m. Pýši sa rozlohou 5,1 ha a najväčšou hĺbkou  7 m. Na svojom mieste však nebolo odjakživa, ale vytvorilo sa postupne tým, že dochádzalo k zosuvom pôdy a skál, ktoré vytvorili akúsi hrádzu.

Na Slovensku sa k mnohým miestam viažu rôzne báje či povesti a inak tomu nie je ani v prípade Jazera Izra. V dávnych časoch sa údajne Izra, dcéra tureckého veľkovezíra, zamilovala do uhorského grófa, ktorý bol nepriateľ. Keď boli spolu s Izrou na člnku, jej otec grófa zastrelil. Izra od nešťastia skočila do jazera, ktoré ju spolu s jej veľkou láskou, uhorským grófom, navždy pochovalo.

Či sa Izra skutočne na jazere člnkovala, to už asi nezistíme. Isté je však to, že Vy sa na ňom člnkovať môžete. A nie len to, môžete sa aj kúpať či rybárčiť. Okolie jazera je krásne, tiché, plné zelene. Je priam stvorené na pokojné rodinné prechádzky či turistiku do okolitých prírodných rezervácií. Blízko to budete mať do Veľkého Miliča, Malého Miliča aj Marockej hole. Keď sa sem vyberiete, určite si teda okrem plaviek vezmite aj turistickú obuv.

Jazero Izra je dostupné priamo z obce Slanská Huta, odkiaľ je možné prísť viacerými spôsobmi. Buď po spevnenej ceste motorovým vozidlom, bicyklom po značenej cyklotrase alebo peši po zelenej turistickej značke. Spravte si teda výlet a zarezervujte si ubytovanie v okolí Jazera Izra, ideálne na stránke ubytovanie Slanská Huta. Vezmite so sebou rodinu či priateľov, nezabudnite na plavky a turistické topánky a príďte zažiť skvelý oddych.

Viac

Vodná nádrž Teplý vrch

Vodná nádrž Teplý vrch

Teplý Vrch

Vodná nádrž Teplý vrch sa nachádza medzi obcami Teplý vrch, Budikovany a Drienčany neďaleko Rimavskej Soboty. Na takmer 5,98 km² si môžete dopriať všetky vodné radovánky. V letnom období tu voda dosahuje neuveriteľných 28 stupňov, aj preto je táto vodná nádrž vyhľadávanou dovolenkovou lokalitou Slovenska.

Vodná nádrž bola vybudovaná na riečke Blh. Jej brehy lemuje piesočnatá aj kamienková pláž. Pláž vyhľadávajú nielen milovníci oddychu počas leta. Spolu s deťmi si môžete naplánovať aj trošku vzdelávania v chránenom areáli cudzokrajného hikóriového porastu, prípadne po ceste náučným chodníkom Driečanský kras. Odvážnejších zas nadchne možnosť požičania si športových potrieb v požičovni. Tá Vás vybaví všetkým potrebným na windsurfing, vodné bicyklovanie či člnkovanie.

Po vodných radovánkach sa môžete občerstviť aj v niektorom z blízkych reštauračných zariadení. Ak si nezabezpečíte ubytovanie v tejto lokalite sami priamo cez náš portál, môžete prísť so stanom či karavanom a využiť miestny kemping. Taký pobyt má už iné čaro. Alebo zvolíte radšej izbu v penzióne, ubytovni či niektorej z okolitých chát pri nádrži?

V letnom období sa po hladine nesie hudba z rôznych kultúrnych podujatí a koncertov. V chladnejšom období si tu zas nájdu svoj raj rybári. Uloviť si kapra riečneho je pre nich radosťou. Odporučiť Vám môžeme aj cyklovýlet k zvernici, v ktorej majú daniele a muflóny. Možností trávenia voľného času je tu naozaj neúrekom.

Samozrejmosťou pri vodnej nádrži sú hygienické zariadenia. V okolí nádrže sa nachádza krásna príroda vhodná na výlety a turistiku. Tak už len naplánovať pobyt a využívať všetky atrakcie a prípadne aj dostupné aktivity na vodnej nádrži Teplý vrch.

Viac

Morské oko

Morské oko

Remetské Hámre

Morské oko v Remetských Hámroch je najväčšie jazero Vihorlatských vrchov. Dokonca sa pýši titulom tretie najväčšie prírodné jazero na území našej krajiny. Pred ním sú len tatranské plesá - Štrbské plesoVeľké Hincovo pleso. Morské oko si zachováva svoj prirodzený pôvab, krásnu okolitú scenériu a jemný nádych romantiky. Aby ste mohli prísť tunajšiu atmosféru nasávať plnými dúškami, musíte navštíviť Košický kraj, konkrétne okres Sobrance.

V minulosti bolo jazero známe pod názvom Veľké Vihorlatské jazero. Leží v nadmorskej výške 618 m n. m. Jeho rozloha je 13,8 ha a najväčšia hĺbka až v 25,1 m. Jeho vznik je podobný, ako u menšieho brata, neďalekého jazera Malé morské oko. Môžu zaň zosuvy pôdy a sopečných hornín. Lokalita, v ktorej sa jazerá nachádzajú, patrí do ochranného pásma Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Tá je od roku 2007 zapísaná taktiež v zozname UNESCO. Vzhľadom k 5. stupňu ochrany majte počas pobytu pri jazere na pamäti, že platí prísny zákaz kúpania, rybolovu aj iných vodných aktivít.

Do Morského oka ústi 6 stálych prameňov a potom aj niekoľko sezónnych. Jeho ustálenú hladinu udržiava potok Okna, ktorý odvádza všetku prebytočnú vodu z jazera preč. Jazero je však veľmi zaujímavým prírodným úkazom. Aj vďaka tomu je celé okolie na rozlohe 108,48 ha vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu Morské oko, ktorá je zároveň územím sústavy NATURA 2000.

Jazero je veľmi obľúbené najmä u najmenších turistov. Krištáľovo čistá voda sa krásne jagá a pod hladinou uvidíte mihotať sa väčšie či menšie ryby. Pri jazere sa nachádzajú taktiež lavičky, aby ste si na výlete dokonale oddýchli. Hoci je tu zakázané táboriť a stanovať, rodinný piknik si tu určite spraviť môžete. Pokojne si so sebou vezmite aj deku, piknikový košík plný dobrôt a prípadne zaujímavú knihu. Niektoré brehy majú vo svojom okolí totiž zatrávnené plochy ako stvorené práve na takéto rodinné zblíženie či leňošenie pri zvukoch šumiaceho lístia stromov. Berte ale na vedomie, že čo so sebou donesiete, to musíte odniesť. Je totiž zakázané znečisťovať toto územie akýmikoľvek odpadkami.

Keď sme spomínali, že jazero majú v obľube najmä deti, mysleli sme samozrejme aj na cestu k nemu. Tá je dostupná aj menej zdatným turistom, seniorom či menším deťom. Od parkoviska je to k jazeru totiž len približne 1 km dlhá prechádzka s miernym stúpaním. Nie je to nič náročné a za ten pokoj, ktorý pri jazere panuje, to rozhodne stojí. Kto však nemá v úmysle len tak nečinne sedieť, môže sa vybrať na prechádzku okolo jazera. Vaše kroky povedú priamo cez Vihorlatský prales, po peknej lesnej cestičke.

Pri Vašom pobyte pri jazere Morské oko určite neminiete Sninský kameň. Vypína sa do výšky 1 006 m n. m. a patrí medzi dominanty Vihorlatských vrchov. Z jeho vrcholu sa Vám naskytne skutočne podmanivý výhľad na Vihorlat a okolie. Z Hámrov – Zemplínskych aj Remetských – sa tam dostanete po modrej turistickej značke. Okolím jazera vedie taktiež náučný chodník v dĺžke 2,5 km s nenáročným terénom.

Určite stojí za to prísť sem a stráviť nejaký čas pri magickej, miestami až tyrkysovej vode prírodného jazera. Zarezervujte si ubytovanie v okolí Morského oka a počas pobytu dôkladne spoznajte všetky jeho brehy aj celé ich zložité členenie. Ak si nájdete ubytovanie v Remetských Hámroch, miestni Vám určite poradia aj mnohé iné tipy na výlety v okrese Sobrance. Stačí si vziať len batoh, kvalitnú obuv a skvelá dovolenka môže začať.

Viac

Vodná nádrž Boleráz

Vodná nádrž Boleráz

Boleráz

Vodnú nádrž Boleráz môžete nájsť v Trnavskom kraji len 1 kilometer od obce s rovnakým menom Boleráz. Od mesta Trnavy je vzdialená 14 kilometrov a je vyhľadávaným miestom pre rodinami s deťmi, seniorov či vášnivých rybárov. Vodná plocha Boleráz sa nachádza na úpätí Malých Karpát, a aj preto sem mnohí návštevníci chodia za krásnymi výhľadmi na kopce, či ligotajúci sa hladinu Bolerázu v mesačnom svite.

Nádrž Boleráz má tri prítoky: Trnávka, Smolenický potok a Luhový potok. Rozprestiera sa na ploche 80 hektárov a prvýkrát bola zarybnená v roku 1966. Táto vodná plocha slúži predovšetkým ako zásobáreň vody pre okolité podniky ako Chemolak Smolenice či továreň Doktora Oetkera.

Ak milujete chytať ryby na vodnej nádrži Boleráz si určite prídete na svoje. S platným rybárskym lístkom tu môžete chytiť kapre, štuky, pstruhy, zubáče, plotice či červenice. Rybám sa tu naozaj darí. Svedčí o tom aj fakt, že v roku 2020 tu bolo ulovených až 21 000 kilogramov kapra. Takže milí rybári zoberte svoje udice a poriadna rybačka môže začať.

Nemusíte byť však len rybárom, ak chcete navštíviť Boleráz. Máte radi pokojné miesta na prechádzky či dokonca romantiku v prírode? Okolie tejto vodnej nádrže Vám ich zaručene ponúkne. Dostanete sa sem pohodlne autom z Trnavy či zo Senice. Rodinky s deťmi sa sem v lete chodia k vode vyšantiť. Plávanie je síce len na vlastné riziko, ale voda v horúcich letných dňoch isto osvieži.

Vodnú nádrž Boleráz si poľahky môžete prezrieť aj z vtáčej perspektívy. Miestne letisko Boleráz ponúka vyhliadkové lety pre jednotlivcov či pre skupiny. Ak sa túžite stať pilotom, v leteckej škole sa tu môžete prihlásiť aj na výcvik. Tak čo poviete? Páčilo by sa Vám kochať sa výhľadmi na vodnú plochu Boleráz či okolitú krajinu z lietadla?

Vyberte sa na dovolenku k vodnej nádrži Boleráz. Ponúkame Vám ubytovanie Boleráz alebo ubytovanie v okrese Trnava na našom portáli. Pripravili sme pre Vás aj tipy na výlety po okolí. Skúste navštíviť neďaleký Smolenický zámok alebo jaskyňu Driny a určite neoľutujete. Rezervujte si Vašu chatu, chalupu, penzión či apartmán v okrese Trnava už dnes a užite si romantickú dovolenku pri vode.

Viac

Vodná nádrž Veľká Domaša

Vodná nádrž Veľká Domaša

Dobrá (okres Trebišov)

Vodná nádrž Veľká Domaša je právom považovaná za zelenú perlu východného Slovenska. Zasahuje až do dvoch okresov - Vranova nad Topľou a Stropkova. Rozprestiera sa v čarokrásnej Ondavskej vrchovine na úctyhodných 1 422 ha. Je v poradí 4. najväčšia vodná nádrž na Slovensku. Účelom jej výstavby bola regulácia prítokov vôd, priemyselné využitie, ako aj zásobáreň úžitkovej a pitnej vody. Okrem iného je veľmi obľúbeným a vyhľadávaným miestom na rekreáciu a vodné športy.

Vybudovanie vodného diela trvalo 6 rokov, od februára 1962 do decembra 1967. Vznikom Veľkej Domaše zaniklo 6 dedín – Dobrá nad Ondavou, Kelča, Petejovce, Trepec, Veľká Domaša a Valkov. Pri potápaní môžete naďabiť na pozostatky základov, múrov a pivníc jednotlivých zaplavených obydlí. Kostoly boli odstrelené pyrotechnicky, vzácne kostoly v Kelči a Bžanoch boli ochránené tým, že boli vybudované ochranné hrádze.

Vodné dielo Veľká Domaša je atraktívnou letnou lokalitou. Nakoľko sa nachádza v nadmorskej výške 162,4 m n. m., voda v nej dosahuje teplotu aj 23 °C, čím sa radí medzi najteplejšie priehrady Slovenska. Okrem toho, že jej zelenomodrá farba vody so samočistiacou schopnosťou priam láka, aby ste si v nej zaplávali, môžete vyskúšať aj rôzne vodné športy, či plavbu vyhliadkovou loďou.

Celkovo Domaša disponuje piatimi rekreačnými strediskami - Valkov-Tíšava, Dobrá, Poľany, Holčíkovce a Nová Keľča. Ich brehy ponúkajú detské i športové ihriská, upravené pláže aj možnosti stravovania. Jedna z najobľúbenejších pláží je v Novej Kelči. Na svoje si tu prídu aj rybári, nakoľko sa v Domaši výborne darí 23 druhom rýb. Bohaté možnosti úlovkov poskytuje aj priľahlá nádrž Malá Domaša, ktorá plní vyrovnávaciu funkciu.

Leto na Domaši už tradične znamená skvelú zábavu, nočné diskotéky a rôzne hudobné a kultúrne podujatia. Pravidelne organizovaná Miss Domaša má vždy veľký úspech. Staňte sa aj Vy súčasťou niektorého z obľúbených podujatí a spravte si dovolenku tu u nás, na Slovensku. Tí, ktorí krásy našej krajiny poznajú na ne nedajú dopustiť. Naplánujte si Váš pobyt, kontaktujte ubytovateľov na stránke ubytovanie okres Vranov nad Topľou alebo ubytovanie okres Stropkov a príďte spoznávať krásy a atrakcie Prešovského kraja.

Viac

Jazero Štrbské pleso

Jazero Štrbské pleso

Vysoké Tatry mestoŠtrbské Pleso

Jazero Štrbské pleso ukryté v pohorí Vysokých Tatier patrí medzi najznámejšie slovenské plesá. Pomenovanie dostalo podľa obce Štrba, keďže leží v jej katastrálnom území. Vďaka jeho dobrej dostupnosti a vybudovanej infraštruktúre je atraktívne pre rodiny s deťmi, turistov, cyklistov i aktívnych seniorov.

Druhé najväčšie pleso na Slovensku leží v nadmorskej výške 1 346,6 m n. m., s rozlohou takmer 20 hektárov a úctyhodnou hĺbkou až 26 metrov. Kvôli jedinečnej prírode a čerstvému horskému vzduchu sa pleso stalo obľúbeným miestom oddychu. Už v 19. storočí sa na plese začalo rekreačne člnkovať a túto atrakciu si môžete vyskúšať dodnes.

Zážitkom je nepochybne aj jazda ozubnicovou železnicou zo Štrbského Plesa až do obce Tatranská Štrba. Samotné jazero je východiskovým bodom mnohých turistických chodníkov, pričom krátkou prechádzkou sa dostanete na Symbolický cintorín či Popradské pleso. Rodiny s deťmi aj seniorov poteší prechádzka Náučným chodníkom Štrbské Pleso, ktorý ponúka zaujímavé informácie o histórii obce a okolitej faune i flóre. Všetci bez rozdielu veku sa výborne zabavia v blízkom Fun Parku Štrbské pleso. Vyskúšajte snowtubing, snowrafting, snowball či pravý tatranský karling. V lete Vašu šikovnosť preverí Veveričí lanový park

Zdatnejší turisti si vychutnajú túru na Veľké Hincovo Pleso alebo Batizovské Pleso. Kto má chuť pokoriť okolité štíty, môže sa vybrať na celodennú túru na symbol Slovenska - Kriváň i na 8 hodinovú túru na obľúbené Rysy. Cyklisti si tiež prídu na svoje. Z obce Štrbské Pleso je vybudovaná 19 km dlhá cyklotrasa, ktorá vedie popri jazere Štrbské pleso až k električkovej zastávke Popradského plesa.


Zaujímavý je fakt, že miestni obyvatelia chceli v roku 1860 pleso vypustiť, aby získali cenné pasienky, našťastie sa tieto plány neuskutočnili. Práve na Štrbskom plese, ktoré je 155 dní roka pokryté ľadom, sa totiž v roku 1925 uskutočnili majstrovská sveta v ľadovom hokeji.

Štrbské pleso ponúka skutočne pestrú paletu zážitkov a atrakcií, či už formou turistiky, oddychu v prírode, blízkych možností lyžovania alebo poznávania okolitých obcí a ich histórie. Najlepšie je preto stráviť v tejto horskej lokalite aspoň niekoľko dní. Na našom portáli ponúkame široký výber ubytovania v blízkosti jazera Štrbské pleso, i v samotnej lokalite Vysokých Tatier.

Viac

Jakubovské rybníky

Jakubovské rybníky

Jakubov

Čo môže byť väčším rajom rybárov, ako priestranné rybníky plné dokonalých úlovkov? Ešte k tomu v krásnom prírodnom prostredí plnom zelene a zvierat? Jedným z takýchto malých rajov sú aj Jakubovské rybníky, ktoré nájdete v Jakubove, v okrese Malacky. Dokonalá oáza pokoja. Lokalita, ktorej ticho pôsobí ako balzam na dušu pre všetkých návštevníkov.

Rybníky sú spolu dva, jeden je súkromný, druhý pod správou rybárskeho zväzu. Spolu zaberajú plochu 24 ha. Môžete si uloviť kapra šťuku alebo pstruha, avšak v súkromnom rybníku nájdete aj mnohé iné exempláre. Za poplatok si tu môžete uloviť pleskáča, zubáča, tolstolobika, karasa, amura ši sumca. To je už celkom slušný dôvod na to prísť skúsiť šťastie, čo poviete? Niektorí rekreanti sa vo vode dokonca aj okúpu, je to však len na ich vlastné riziko.

Tí ostatní sa prídu v okolí len poprechádzať, načerpať silu a energiu z prírody. Potešiť svoje oči pohľadom na húfy bahenného vtáctva. Lokalita je významným hniezdiskom, ako aj migračnou lokalitou na Záhorí. Na jar tu uvidíte skutočne typické vodné vtáky, čo je zážitkom najmä pre menšie deti. Na hladine môžete spozorovať volavku bielu i popolavú, potápku chochlatú, hus divú, chochlačku vrkočatú, lysku čiernu aj čajku smejivú. Svoj domov tu našlo dokonca aj zvieratko z radu cicavcov - bobor.

Či už sem z Jakubova prídete pešo, bicyklom alebo autom, nezaberie Vám to veľa času. Rybníky sú od obce vzdialené len približne 2,5 km. Vezmite so sebou určite aj deti či starých rodičov, ocenia spoločne strávený čas, navyše keď je v takom krásnom prostredí. Ak ste z ďaleka, možnosťou pre Vás je zarezervovať si ubytovanie v okolí Jakubovských rybníkov, napríklad na stránke ubytovanie Jakubov alebo ubytovanie v okrese Malacky. Určite si domov odnesiete nejednu krásnu fotografiu na pamiatku a mnoho zážitkov.

Viac

Tajch

Tajch

Nová Baňa

Vodná nádrž Tajch je umelou vodnou plochou, ktorá sa nachádza pri meste Nová Baňa v okrese Žarnovica v Banskobystrickom kraji. Toto jazero je miestom oddychu a relaxu pre rodiny s deťmi, pre seniorov či skupinky rekreantov. Tajch Nová Baňa je obklopený pokojnou prírodou pohoria Pohronský Inovec. Užijete si tu nielen výhľady na krajinu, ale aj slnko, pláž a vodu.

Vodná plocha Tajch bola vybudovaná už v 18. storočí ako súčasť vodohospodárskeho banského systému. Slúžila ako zásobáreň vody pre miestne bane. Dnes je nádrž využívaná nielen miestnymi obyvateľmi, ktorí sa sem chodia v lete kúpať a v zime korčuľovať, ale aj dovolenkármi.

Pri jazere Tajch nájdete kemping, ubytovacie zariadenia, či rôzne športoviská. Máte radi plážový volejbal, bedminton alebo tenis? Tak ste na správnej adrese. Okrem volejbalového ihriska, či tenisových kurtov pri Tajchu nájdete aj ihrisko pre deti. Pre milovníkov vodných športov je k dispozícií požičovňa člnov aj vodných bicyklov. Na svoje si prídu turisti aj cyklisti. Pri Tajchu nájdu značené cyklochodníky a turistické trasy na výlet po okolitých kopcoch.

Ak sa rozhodnete len tak oddychovať a vychutnávať si okolitú prírodu, sadnite si na terasu v jednej z miestnych kaviarní. Občerstviť sa môžete aj v bufete alebo v reštaurácií. Prípadne si k vode prineste vlastnú deku a piknik.

Vodná nádrž Tajch pri Novej Bani je obľúbená aj u rybárov. V medzi sezóne si tu lovci rýb nájdu tiché miesto na poriadnu rybačku. Loviť tu môžete len s platných rybárskym lístkom. V hlavnej sezóne sa v areáli pri jazere Tajch konajú koncerty či menšie festivaly. O kvalitnú hudbu a zábavu je vždy postarané.

Či túžite po aktívnej dovolenke alebo po oddychu pri vode, Tajch pri Novej Bani je na to ako stvorený. Ponúkame Vám ubytovanie Nová Baňa, ubytovanie v Tekovskom regióne alebo ubytovanie v blízkosti Tajchu na našom portáli. Vyberte sa navštíviť aj ostatné atrakcie v okolí Novej Bane. Neváhajte a rezervujte si Vašu dovolenku pri vode už dnes.

Viac

Veľké Richnavské jazero

Veľké Richnavské jazero

Štiavnické Bane

Veľké Richnavské jazero je väčším z dvoch Richnavských jazier alebo tajchov. Tieto boli vytvorené pri obci Štiavnické Bane ešte v 18. storočí ako zásobník vody pre banský priemysel. Pôvodne sa začalo so stavbou jedného veľkého tajchu, ale po problémoch s presakovaním hrádze bola postavená prídavná hrádza, ktorá nádrž predelila na dve časti. Malé Richnavské jazero už nikdy nebolo napustené na plnú kapacitu.

V letných mesiacoch využívajú tajchy rekreanti nielen na kúpanie ale aj na vodné športy a to aj napriek tomu, že pri jazerách nie sú žiadne zariadenia, ktoré by poskytovali služby. Voda je v jazerách prevažne hlboká, preto je lepšie nevzďaľovať sa príliš od brehov. Obľúbené je tu aj rybárčenie a pravidelné školenia a kurzy tu usporadúvajú potápači. Prístup k vode je dobrý a dopravíte sa sem nielen na bicykli či pešo, ale aj autom či autobusom.

V blízkosti odporúčame spoznať aj ďalšie tajchy ako napríklad Počúvadlo či Vindšachta. Oplatí sa vyjsť aj na vrch Sitno s rovnomenným hradom a zaujať môže aj zrúcanina Richnavského hradu. Blízko je aj historické mesto Banská Štiavnica, ktoré pozýva na spoznávanie Starého a Nového zámku, Banského múzea v prírode či Banky lásky v dome Sládkovičovej Maríny.

Nájsť ubytovanie v blízkosti Richnavských jazier s pomocou nášho katalógu je hračka. Najbližšie k tajchom je obec Štiavnické Bane, ktoré ponúkajú pestrý výber chát a chalúp. Pre náročnejších turistov, ktorí chcú zároveň spoznávať aj mesto, môžeme odporučiť ubytovanie v Banskej Štiavnici, kde sú v ponuke apartmány v centre mesta, penzióny pre rodiny s deťmi či chalupy na okraji mesta.

Viac

Vodná nádrž Ružiná

Vodná nádrž Ružiná

Ružiná

Ružiná je umelo vybudovaná vodná nádrž v okrese Lučenec. Zasahuje do katastrálneho územia dvoch obcí, RužináDivín. Vďaka svojej polohe vo nadmorskej výške 385 m patrí medzi najteplejšie vodné nádrže na území našej krajiny, s priemernou teplotou vody 23 °C. Je zasadená do čarovnej prírody Lučenskej kotliny, obklopená jej lesmi a zeleňou.

Bola vybudovaná na Budinskom potoku v rokoch 1969 – 1973, pričom jej rozloha dosahuje rozmedzie minimálne 45 ha, maximálne 170 ha. Jej pôvodným účelom bola ochrana pred povodňami a priemyselná potreba, vyrovnáva toky Budinského a Krivánskeho potoka. Avšak už od jej vybudovania patrí aj medzi obľúbené športovo-rekreačné lokality so širokým spektrom aktivít. Samozrejme, môžete sa v nej kúpať či surfovať, požičať si člny aj vodné bicykle. Zahráte si rôzne športy, k dispozícii sú volejbalové ihriská a tenisové kurty. Ponúka však aj možnosti kempovania, rybárčenia a aktívneho oddychu. Tým môže byť napríklad čoraz viac populárna cyklistika, nakoľko je okolo priehrady dokonca vybudovaná aj cyklotrasa.

Priehrada dosahuje maximálnu hĺbku 7 m a na jej dne žije veľká populácia sladkovodných lastúrnikov škľabiek riečnych a korýtok maliarskych. Okrem toho tu taktiež hniezdia rôzne chránené druhy vodného vtáctva. Neďaleko od priehrady sa nachádzajú prírodné rezervácie Príbrežie RužinejRužinské jelšiny.

Krásny výhľad na priehradu a jej okolie sa Vám naskytne z kopca, kde leží zrúcanina Hradu Divín. Okrem nej táto neveľká obec skrýva ešte ďalšie pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť. Konkrétne sú to renesančný Zichyho kaštieľ, Kostol Všetkých Svätých, Kaplnka sv. Anny a budova fary, v ktorej sú najstaršie slnečné hodiny v Novohrade.

Stráviť leto pri Ružinej je výborný nápad. Skvelo si tu oddýchnete, načerpáte potrebnú energiu a perfektne sa pri tom zabavíte. Ostáva Vám už len nájsť si vhodné ubytovanie v okolí vodnej nádrže Ružiná. Pozrite sa na stránku ubytovanie Divín alebo ubytovanie v okrese Lučenec, určite nájdete také, ktoré Vám bude vyhovovať.

Viac

Veľký Draždiak

Veľký Draždiak

BratislavaBratislava - Petržalka

Veľký Draždiak je krásne jazero nachádzajúce sa v mestskej časti Bratislava V nazývanej Petržalka. Uprostred ruchu hlavného mesta Bratislavy si pri vodnej ploche Veľký Draždiak môžete vychutnať trochu kľudu a pokochať sa výhľadom na trblietajúcu hladinu vody. V letných mesiacoch sa pri vode šantia deti, opaľujú sa miestny obyvatelia prípadne hrajú plážový volejbal. Jazero nie je síce vyhláseným kúpaliskom, ale napriek tomu veľmi obľúbeným všetkými milovníkmi vodných športov.

Jazero Veľký Draždiak vniklo bagrovaním štrku pri výstavbe Petržalky v roku 1982. Domáci ho kvôli tomu prezývali „Šutrovka“. Jazero má 13 hektárov a rozkladá sa medzi Chorvátskym ramenom a areálom nemocnice na Antolskej ulici. Veľký Draždiak je obľúbenou vodnou plochou aj pre vodné vtáctvo. Kačky a labute sem chodia kŕmiť miestny ľudia.

Okolie Veľkého Draždiaku je vyhľadávané bežcami. Dokonca tu v roku 2013 bola vybudovaná aj bežecká dráha. Okrem toho sa tu radi zastavujú cyklisti. Cyklistickým chodníkom sa totiž k Veľkému Draždiaku dostanete z neďalekej mestskej časti Čuňovo či Rusovce. Po bicyklovaní sa môžete občerstviť v niektorom z miestnych bufetov. Ak ste vyznávači piknikov, prineste si deku alebo využite niektorú z lavičiek a užite si čas strávený pri vode s kamarátmi alebo rodinou.

Jazero Veľký Draždiak je ideálne miesto pre rodiny s deťmi. Pre najmenších tu postavili detské ihrisko. K dispozícií je tiež športovisko, volejbalové ihrisko a v lete sa tu prenajímajú vodné bicykle. Psičkári využívajú okolie Draždiaku na prechádzku so svojimi štvornohými miláčikmi. Ak radi otužujete v zimných mesiacoch sa v jazere kúpu otužilci zo spolku Ľadové medvede.

Neďaleko Veľkého Draždiaku sa nachádza jeho menší brat - jazero Malý Draždiak. Nájdete ho na známom petržalskom sídlisku Zrkadlový Háj. Aj toto jazero vzniklo pri ťažbe štrku a je využívané najmä na rybárčenie, na ktoré napríklad Veľký Draždiak nie je kvôli početným návštevníkom veľmi vodný. Keďže Veľký Draždiak nie je oficiálne kúpalisko, určite tu nehľadajte plavčíka. Ľudia sa tu napriek tomu predsa len kúpu. Voda v jazere je celkom čistá a hlavne počas horúcich letných dní medzi panelákmi veľmi osviežujúca.

Pri Veľkom Draždiaku sa nachádzajú aj ubytovacie zariadenia. Ak sa teda rozhodnete stráviť tu predĺžený víkend alebo rovno dovolenku využite služby nášho ubytovacieho portálu. Ponúkame Vám ubytovanie v blízkosti jazera Veľký Draždiak, ubytovanie v Petržalke a ubytovanie v Bratislave. Vyberte si z ponuky komfortných hotelov, rodinných penziónov či súkromných apartmánov. Prezrite si aj ostatné atrakcie v Bratislave, ktoré Vám spríjemnia Váš výlet do hlavného mesta.

Viac

Kráľová

Kráľová

Galanta

Vodná nádrž Kráľová sa nachádza na hranici Trnavského a Nitrianskeho kraja medzi mestami Sereď a Šaľa. Táto nádrž leží na rieke Váh, a tak ako aj ostatné Vážske priehrady bola postavená na reguláciu vody v najdlhšej slovenskej rieke. Vodné dielo Kráľová nazývajú aj vodná nádrž Kaskády. Je obľúbeným miestom cyklistov, rybárov a ľudí, čo si radi vychutnajú relax pri vode.

Nádrž Kráľová a vodná elektráreň, ktorá nesie rovnaké meno bola spustená do prevádzky v roku 1985. Okrem využitia ako elektrárne sa tu ťažili štrkopiesky. Vodu z nádrže využívajú aj na zavlažovanie a priehrada slúži samozrejme ako protipovodňová ochrana. Približne každých 10 – 15 rokov nádrž vypustia kvôli údržbe. Je to v skutku zaujímavá udalosť a mnohí návštevníci sem chodia zo zvedavosti pozorovať, čo sa nachádza na jej dne. Nájde sa tu napríklad veľké množstvo lastúr.

Vodné dielo Kráľová je v miesto so silnou veternou činnosťou. Keďže vietor tu fúka až pričasto, je nádrž Kráľová ideálnym miestom vodných športov ako napríklad windsurfing, jachting, vodné lyžovanie či splavovanie. Kúpanie vo vodnej nádrži je len na vlastné nebezpečenstvo, ale mnohí obyvatelia z okolitých obcí ako Šoporňa či Váhovce túto možnosť využívajú.

K nádrži Kráľová radi jazdia aj cyklisti, pretože okolie je ideálne na dlhé a príjemné cyklo-výlety po rovinke. Na západnom brehu pri rekreačnej oblasti je vybudovaný cyklochodník, ktorý využívajú aj inline korčuliari. Ostatné cestičky okolo nádrže sú spevnené a priaznivé pre peších turistov, ako aj pre cyklistov. Vodná nádrž je tiež Chráneným vtáčím územím. Milovníci vtákov sem chodia pozorovať ohrozené druhy a ich hniezdenie. Vidieť tu môžete volavku popolavú aj chavkoša nočného.

Vodná plocha Kráľová je rybárskym revírom a veru rybári sem chodia za úlovkom zo širokého okolia. Môžete tu chytiť kapre, zubáče, sumce i pleskáče. Tiché prostredie, krásna okolitá príroda - to je nádrž Kráľová a ponúka Vám rybolov, ako sa patrí. Zoberte si svoje udice a vydajte sa sem na rybačku, isto nebudete ľutovať.

Ak sa rozhodnete pre dovolenku v tejto oblasti, vyberte si ubytovanie v blízkosti nádrže Kráľová, ubytovanie v Šali alebo ubytovanie v okrese Galanta na našom portáli. V ponuke nájdete chaty, chalupy, apartmány, hotely aj penzióny. Pripravili sme pre Vás aj ďalšie tipy na výlety pri Seredi. Či hľadáte dovolenku pre rodinu s deťmi alebo aktívnu dovolenku na dvoch kolesách, neváhajte a rezervujte si ju už dnes.

Viac

Vodná nádrž Palcmanská Maša

Vodná nádrž Palcmanská Maša

Dedinky

Palcmanská Maša sa nachádza v Slovenskom raji a je jeho najväčšou vodnou nádržou. Na brehoch priehrady sa rozprestiera obec Dedinky. Hoci turistov zaujíma predovšetkým rekreačné využitie nádrže, jej hlavným cieľom je zhromažďovanie vody pre vodnú elektráreň Dobšiná a vyrovnávanie prietokov rieky Hnilec. Časom získala Palcmanská Maša aj environmentálny význam. Nachádzajú sa tu zariadenia rybného hospodárstva a toto prostredie napájané vodami Hnilca a horských potokov umožňuje chov sivoňa amerického a pstruha dúhového. Aj preto je vodná nádrž obľúbeným rybárskym revírom.

Priehrada je v lete obľúbená najmä pre vodné športy a člnkovanie. Dá sa v nej aj kúpať, ale treba počítať s tým, že je to jedna z najchladnejších nádrží na Slovensku. Vďaka obľube turistov postupne v oblasti vznikali ubytovacie a reštauračné zariadenia, takže počas pobytu pri Palcmanskej Maši bude pre Vás jednoduché zabezpečiť si ľahké občerstvenie ako aj kompletný obed. V obci Dedinky sú k dispozícii rovnako požičovne člnov, vodných bicyklov ale aj klasických bicyklov, pre tých ktorí chcú lepšie spoznať okolie.

Či už na bicykli alebo pešo, na výber majú turisti množstvo rozmanitých trás, kam sa vydať od vodnej nádrže. Dlhá okružná trasa okolo priehrady má dĺžku 10 km, začína v obci Dedinky, prechádza cez Stratenú pílu, Stratenú, rázcestie Pod Čižmou, Dobšinskú Mašu a naspäť do Dediniek. V obci Stratená je vytvorený bezbariérový náučný chodník Stratenský kaňon.

Pri pobyte v tejto oblasti sa odporúča prechádzka do Zejmarskej rokliny s Nálepkovými vodopádmi. Obdivovať môžete aj ďalšie vodopády v okolí, vrátane Korytového, Dúhového či Závojového. Nevynechajte návštevu ani Dobšinskej ľadovej jaskyne, tí odvážnejší zdolajú Ferratu Kyseľ. Ak sa do Národného parku Slovenský raj chystáte na lyžovačku, v tesnej blízkosti pri Palcmanskej Maši nájdete hneď niekoľko lyžiarskych stredísk: Dedinky, Mlynky - Biele Vody alebo Kruhová - Gugeľ.

Do Slovenského raja sa nechodí na jednodňové výlety, odporúča sa zostať dlhšie a spoznať toho čo najviac. Preto budete potrebovať pohodlné ubytovanie, kde po celodenných túrach zložíte hlavu. Za ubytovaním nemusíte chodiť vôbec ďaleko od Palcmanskej Maše. V obci Dedinky sú k dispozícii viaceré apartmány aj chaty, Mlynky ponúkajú aj penzióny či ubytovanie v súkromí.

Viac

Vodná nádrž Hričov

Vodná nádrž Hričov

Divinka

Vodná nádrž Hričov je súčasťou Vážskej kaskády – priehrad vybudovaných na rieke Váh. Nachádza sa nad sútokom rieky Váh s riekami Rajčianka a Kysuca pri obci Divinka v Žilinskom kraji. Od mesta Žilina je vzdialená 8 kilometrov a od mesta Bytče 11 kilometrov. Na vodnej nádrži sa nachádza aj rovnomenná vodná elektráreň Hričov. Okolie Hričovskej nádrže a Váhu je využívané hlavne cyklistami. Ak milujete bicyklovať alebo dlhé prechádzky istotne sa vydajte na výlet k tejto vodnej nádrži.

Vodnú nádrž Hričov začali budovať v roku 1958. Bolo to hlavne kvôli početným záplavám, ktoré ľudom z miestnych obcí spôsobovali nemalé ťažkosti. Počas výstavby museli zatopiť časť žilinskej mestskej časti Strážov. Ostatné okolité obce ako Horný Hričov, či Dolný Hričov ostali našťastie nedotknuté. Pri vodnej hrádzi v roku 1962 spustili do činnosti aj vodnú elektráreň. Voda v nádrži vzhľadom na príval nečistôt nie je vhodná na kúpanie ani vodné športy.

Ak však máte radi rybárčenie, vodná plocha Hričov je na to ako stvorená. Rybári sem chodia zo široko ďaleka, aby si vychutnali tú správnu rybačku. Darí sa tu kaprovitým rybám a chytiť na udicu tu môžete kapra, sumca, zubáča, amura či štuku. Navyše pokojné prostredie ako aj ľahký prístup k vode dopraje k dokonalému rybárčeniu.

Popri vodnej nádrži Hričov nájdete niekoľko cyklotrás. Od nádrže smerom na juh vedie popri Hričovskom kanály cyklistická trasa dlhá až 28 kilometrov. Vydať sa môžete smerom na Bytču a obdivovať v pozadí aj neďaleké Súľovské skaly. Od Hričovskej nádrže to nie je ďaleko bicyklom či dokonca peši ani na Budatínsky hrad.

Ak sa vyberiete na dovolenku do tejto lokality, ponúkame Vám ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Hričov alebo ubytovanie v okrese Žilina na našom portáli. U nás nájdete aj ďalšie tipy na výlety po okolí. Rezervujte si ubytovanie podľa Vášho gusta na našich stránkach, vydajte sa dovolenku a spoznajte krásy Hričova.

Viac

Kuchajda

Kuchajda

BratislavaBratislava - Nové Mesto

Jazero Kuchajda je prírodné kúpalisko. Nachádza sa v mestskej časti Nové Mesto v Bratislave, neďaleko železničnej stanice. Je obľúbeným miestom letných koncertov, kúpania, ale aj športovania.

Názov pochádza z nemčiny zo slova Kuhheiden. Kedysi toto miesto slúžilo ako pasienok pre kravy. Bagrovaním štrku vznikla obrovská jama, ktorú zaplnila podzemná voda. Dnes je v tesnej blízkosti jazera veľké nákupné stredisko, budovy kancelárií a premávajú sem električky. Nič to ale nemení na tom, že uprostred hlavného mesta si na Kuchajde môžete dokonale odpočinúť a relaxovať.

Jazero Kuchajda má vybudované štrkové pláže s pozvoľným vstupom do vody. Hneď ako sa v Bratislave oteplí, prineste si sem deku a pohoda na kúpalisku môže začať. Vodu pravidelne kontrolujú kvôli výskytu siníc a o jej bezpečnosti informujú na tabuliach alebo na stránke mestskej časti. Toto prírodné kúpalisko je tak vhodné pre malých aj veľkých.

Deti sa môžu vyšantiť na ihrisku so šmykľavkou a preliezačkami. Nadšenci športu si na Kuchajde zahrajú volejbal, futbal, stolný tenis či petang. Okolo celého jazera sa nachádza chodník dlhý 1,5 kilometra, vhodný na beh počas celého roka. Návštevníkom sú k dispozícií aj sprchy a prezliekarne.

Aj keď sa táto vodná plocha nachádza uprostred rušného mesta Bratislavy, nájdete tu dosť zelene a stromov. Ľudia si sem radi chodia oddýchnuť na lavičky, porozprávať sa s priateľmi alebo prečítať si knihu. Dá sa tu dobre občerstviť v niektorom z miestnych bufetov i reštaurácií. V lete sa tu konajú koncerty a párty.

Určite sa Vám sem oplatí prísť na dlhšie. Bratislavská časť Nové Mesto ponúka mnoho zaujímavých miest. Tipy na výlet v Bratislave nájdete aj u nás. Nezabudnite si rezervovať ubytovanie v blízkosti jazera Kuchajda. Či hľadáte komfortné ubytovanie v chate pri Kuchajde alebo moderný hotel v Bratislave, na našom portáli si isto vyberiete.

Viac

Nosice

Nosice

Považská Bystrica

Vodná nádrž Nosice sa rozkladá na ploche skoro 6 kilometrov v Trenčianskom kraji medzi mestami Púchov a Považská Bystrica. Je tiež súčasťou Vážskej kaskády – súboru priehrad, ktoré sú vybudované na rieke Váh - ako napríklad Liptovská Mara, vodná nádrž Bešeňová či Sĺňava. Nádrž Nosice mnohí poznajú aj pod názvom Priehrada mládeže. Táto vodná plocha oplýva krásnym prírodným okolím a scenériou, ktorú si vychutnávajú nielen miestny obyvatelia.

Vodná nádrž Nosice je najstaršou priehradou na Váhu. Začali ju stavať už v roku 1949. Vodnú elektráreň, ktorá je súčasťou priehradného múru postavili až o čosi neskôr a to v roku 1957. Tak ako aj ostatné nádrže na Váhu slúži najmä na vyrovnávanie prietoku vody v najdlhšej slovenskej rieke a tiež aby sa predchádzalo záplavám okolitých miest a obcí.

Vodná plocha Nosice nemá rekreačné stredisko a nie je natoľko známa. Napriek tomu ju ľudia radi využívajú napríklad na člnkovanie, windsurfing a na niektorých miestach dokonca aj na kúpanie. Cyklisti zase radi bicyklujú popri nádrži a obdivujú výhľady na okolité kopce pohoria Javorníkov. Zaujímavý tvar písmena S robí z nádrže Nosice obľúbený výlet nielen pre cyklistov, ale aj vyznávačov dlhých prechádzok.

Počas výkopov vodnej nádrže Nosice pri obci Nimnica náhodou objavili vodu, ktorá bola slaná a šumela. Po preskúmaní zistili, že je to vzácny minerálny prameň s liečivými účinkami, a tak vznikli aj najmladšie slovenské kúpele s rovnakým názvom Nimnica. Kúpele nájdete na južnej strane nádrže blízko priehradného múru a elektrárne Nosice.

Vo vodnej nádrži Nosice sa veľmi darí kaprovitým rybám. Rybári tu môžu loviť zubáče, pleskáče, úhory, kapre i štuky. Rybársky revír je označovaný ako revír Pod Dubovcom a rozprestiera sa od mestskej časti Považskej Bystrice Orlové až po obec Udiča časti Upohlav. Tiché prostredie a nádherná okolitá príroda robia z tejto nádrže ideálnym miestom na dobrú rybačku.

Rozhodli ste vybrať sa na výlet či dovolenku do tejto lokality? Ponúkame Vám ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Nosice, ubytovanie Púchov, či ubytovanie v Považskej Bystrici na našom portáli. U nás nájdete aj ďalšie zaujímavé tipy na výlet v okolí Púchova. Neváhajte a rezervujete si Vašu chatu, chalupu či apartmán už dnes a užite si dovolenku pri vode.

Viac

Vodné dielo Gabčíkovo

Vodné dielo Gabčíkovo

Gabčíkovo

Gabčíkovo je vodné dielo, ktoré bolo vybudované na rieke Dunaj, v blízkosti mesta Gabčíkovo, v okrese Dunajská streda. Táto viacúčelová stavba sa nachádza len asi 50 km od Bratislavy. Hlavnou funkciou diela je výroba elektrickej energie, pričom pokryje asi 8 % celkovej spotreby na Slovensku a až 12 - 15 % v Maďarsku. Okrem toho slúži aj na ochranu pred záplavami a reguluje výšku hladiny Dunaja, vďaka čomu je rieka splavná a hladinu je možné upraviť aj počas prípadných krízových situácií.

Už v 19. storočí vznikol plán odkloniť sa od pôvodného koryta rieky, aby vznikla stála a spoľahlivá plavebná dráha. Rozhodnutie v prospech výstavby urýchlila ropná kríza v roku 1973. So stavbou vodného diela sa začalo v roku 1977, po podpise medzinárodnej zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom. Od stavby maďarskej časti krajina v roku 1989 jednostranne odstúpila po protestoch občanov a ukončila práce v časti Nagymaros. Následne sa realizovali len práce na slovenskej strane a to v pozmenenej podobe, pričom výstavba maďarskej časti bola odsunutá. Prevádzka slovenskej časti diela bola uvedená do prevádzky v októbri 1992, elektráreň začala pracovať v roku 1996. V októbri 1997 rozhodol Medzinárodný súdny dvor, že maďarské odstúpenie od zmluvy nebolo oprávnené.

Vodné dielo Gabčíkovo má niekoľko častí. Zdrž Hrušov akumuluje vodu pre ideálnu prevádzku vodnej elektrárne. Stojí prevažne na slovenskom území, má dĺžku 16 km a šírku 1 až 4 km. Stupeň Gabčíkovo tvoria dva objekty, plavebné komory na ľavej strane rieky a vodná elektráreň na pravej. Komory umožňujú prekonať výškový rozdiel od 16 do 23,3 m. Dozorňa preplavovania sa nachádza na 30-metrovom pilieri. Prevádzka elektrárne je plne automatizovaná. Ponad stupeň je postavený cestný most so šírkou 10 m. Zdrž Hrušov a stupeň Gabčíkovo spája prívodný kanál dlhý 17 km. Odpadovým kanálom dlhým 8,2 km sú odvádzané vody z vodnej elektrárne naspäť do Dunaja.

Možnosti rekreácie v okolí Gabčíkova

Vodná nádrž Gabčíkovo sa využíva aj na rekreačné účely. Kúpanie je možné na niekoľkých plážach, rekreanti obľubujú napríklad časť Čilistov. Vodné športy ponúka areál Divoká voda v Čunove. Vyskúšať sa tu dá nielen rafting a plavba kajakom, ale aj jazda na vodnom skútri či vodných lyžiach alebo surfing. Populárne sú aj vyhliadkové plavby loďami. Začať je možné na rôznych miestach a doplaviť sa dá napríklad do Budapešti či Ostrihomu. Rybárov poteší, že lov je povolený takmer všade a v priehrade bolo napočítaných viac ako 60 druhov rýb. Najlepšie podmienky sú na dunajskom pôvodnom koryte.

Okúpete sa v jazerách medzi Bodíkmi a Vojkou nad Dunajom. Tieto vodné plochy vznikli pri ťažbe štrku. Rekreanti sa zvyknú vykúpať aj v starom dunajskom koryte. Okrem prírodného kúpania sa v blízkosti nachádzajú aj viaceré kúpaliská, ako termálne kúpalisko v Šamoríne či kúpalisko v gabčíkovskom lesoparku. Rekreáciu ale ponúka aj okolie vodnej plochy. Známa a obľúbená je cyklotrasa, ktorá začína a končí v Bratislave a jej najkrajší úsek prechádza práve popri vodnom diele Gabčíkovo. Po ceste je možné sa občerstviť v niekoľkých bufetoch. Nielen na hrádzi, ale aj v ramennej sústave sú vytvorené aj pešie trasy, vďaka ktorým je možné lepšie spoznať okolie.

K najznámejším a zároveň aj najzaujímavejším atrakciám na vodnom diele patrí múzeum Danubiana. Toto múzeum moderného umenia je umiestnená na polostrove v Čunove. Okolie múzea tvorí sochársky park, ktorý neponúka len umelecké výtvory, ale aj očarujúce pohľady na okolie, ako aj faunu a flóru polostrova.

Nájsť ubytovanie pri vodnej nádrži Gabčíkovo bude jednoduché, keďže sa môžete ubytovať priamo v Bratislave. Záleží len na Vašich preferenciách, či si vyberiete apartmán v centre mesta alebo zvolíte lacný penzión. Samozrejmosťou sú v pestrej škále ubytovania v Bratislave aj hotely alebo ubytovne. Nazrite aj na ponuku ubytovania v Šamoríne alebo trochu viac vzdialenom Senci.

Viac

Vodná nádrž Buková

Vodná nádrž Buková

Buková

Vodná nádrž Buková sa nachádza v okrese Trnava, pri obci Buková v Bukovskej doline. Tá patrí do strednej časti pohoria Malé Karpaty. Nádrž vznikla na potoku Hrudky a jej hlavným účelom je zavlažovanie dedín, ktoré sú položené nižšie, vrátane Plaveckého Mikuláša či Plaveckého Petra.

Okrem tohto účelu sa využíva aj na rekreáciu, v lete sa stáva obľúbeným turistickým centrom. Brehy nádrže sú mierne a trávnaté, príjemný úkryt pred letnou horúčavou poskytujú listnaté stromy. Popri plávaní sú tu k dispozícii napríklad aj požičovne vodných bicyklov. Bukovú obľubujú aj milovníci rybárčenia. A kto má radšej súš ako vodu ocení množstvo turistických a cyklistických chodníkov v okolí nádrže.

Od vodnej nádrže je možné spraviť si výlet na vrchol najvyššieho vrchu Malých Karpát - Záruby. Vedľa tohto vrchu stojí zrúcanina hradu Ostrý Kameň, niekdajšie letné sídlo grófa Pálfyho. Územie severovýchodne od nádrže je od roku 1988 chránené 4. stupňom ochrany, ide totiž o prírodnú rezerváciu Buková, ktorá spadá do CHKO Malé Karpaty. Rezervácia vznikla, aby boli chránené zamokrené lúky, na ktorých sa vyskytujú vzácne a chránené rastliny a živočíchy. Je to jediné miesto v Malých Karpatoch, kde sa vyskytuje žltohlav európsky.

Ak budete hľadať ubytovanie pri vodnej nádrži Buková, odporúčame Vám začať v obci Smolenice, kde si určite vyberiete to vhodné práve pre Vás. Zaujímavé možnosti ubytovania poskytujú aj Dechtice, Dolné Orešany či Dobrá Voda. Prezrite si náš katalóg a určite nájdete ubytovanie presne podľa Vašich predstáv, nezáleží na tom, či sa v Bukovej chcete ubytovať ako rodina s deťmi alebo osamelý rybár či cyklista.

Viac

Lipovina

Lipovina

Bátovce

Vodná nádrž Lipovina sa nachádza v Nitrianskom kraji pri obci Bátovce neďaleko mesta Levice. Táto vodná plocha leží na pomedzí Podunajskej nížiny a Štiavnických vrchov. Je obľúbeným miestom nielen lokálnych ľudí, ktorí sem chodia za odpočinkom pri vode, ale aj rybármi či dovolenkármi, ktorí sa chcú vykúpať či zrelaxovať sa.

Lipovina bola vybudovaná na potoku zvanom Jabloňovka v 60-tych rokoch 20. storočia. Jej účelom bolo predovšetkým poľnohospodárske využitie na zavlažovanie okolitých polí. Okrem toho nádrž slúžila vyrovnávanie vodného prietoku a ako protipovodňová ochrana. Vodná plocha Lipovina vždy lákala miestnych obyvateľov a tí sa starali aj o jej okolie. Vystavali tu sociálne zariadenia, bufety, reštauráciu a dokonca aj kemping.

Keďže prítok potoka Jabloňovka už nie je taký silný, voda v nádrži Lipovina viac stojí, ako sa vymieňa. Preto aj kvalita vody už nie je taká ako v minulosti a kúpanie je vyhlásené len na vlastné nebezpečenstvo. Napriek tomu sa tu radi stretávajú rodiny s deťmi i skupinky kamarátov. Deti sa čľapocú vo vode a dospelí sa občerstvujú v bufetoch a vychutnávajú si slnkom zaliatu pláž. Prístup do vody je pozvoľný a krásna okolitá príroda plná stromov poskytuje aj dostatok tieňu, ak sa chcete pred slnkom schovať.

K vodnej nádrži Lipovina sa pohodlne dostanete autom, ale aj peši či na bicykli po náučnom chodníku s názvom „Okolo mesta kráľovien“. Tak kedysi prezývali Bátovce. Začína pri rímskokatolíckom kostole Svätého Martina v Bátovciach a končí pri vodnej nádrži. Jeho dĺžka je 5,3 kilometra a prevedie Vás popri Bátovskej kúrií, cez Barokový most, ďalej cez vinohradnícku osadu Ľochy, kde sa pestuje odroda hrozna Lipovina, až k nádrži s rovnakým menom. Informačné tabule Vám porozprávajú kus histórie o meste, kde sa stretávali kráľovné.

Bátovské jazero ako ho tiež prezývajú je rajom pre rybárov. Darí sa tu kaprovitým rybám a vzhľadom na tichú a pokojnú polohu je nádrž Lipovina ako stvorená na poriadnu rybačku. Okrem kaprov a zubáčov tu v minulosti zarybnili aj sumce. Takže rybári berte udice a ulovte si svoju rybku.

Rozmýšľate nad dovolenkou v tokajskej oblasti? Ponúkame Vám ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Lipovina a ubytovanie v okrese Levice na našom portáli. Či hľadáte komfortný penzión, rodinný apartmán, chatu alebo chalupu, u nás si isto vyberiete. Pripravili sme pre Vás aj tipy na ďalšie atrakcie v Nitrianskom kraji. Rezervujte si Vašu dovolenku čo najskôr a nebudete ľutovať.

Viac

Vindšachtské jazero

Vindšachtské jazero

Štiavnické Bane

Vindšachtské jazero, ktoré je známe aj pod názvami Veľká Vindšachta alebo Tajch Vindšachta, leží v prostredí Chránenej prírodnej oblasti Štiavnické vrchy, neďaleko obce Štiavnické Bane. Jeho história sa začala v roku 1715, kedy bolo vybudované ako súčasť tajchov vytvorených pre potreby miestnych baní. Konkrétne toto jazero zásobovalo energiou slávnu Bieber štôlňu. V súčasnosti je obľúbenou oddychovou destináciou rekreantov najmä počas letných mesiacov.

Jazero sa využíva na aktívny oddych už dlhú dobu. Stalo sa miestnym prírodným kúpaliskom, ktoré je obkolesené trávnatými i štrkovými brehmi. Brehy sú pomerne plytké, a preto sú vhodné aj na kúpanie pre deti. Plocha jazera je 4,4 ha a pokiaľ by ste sa chceli potápať v jeho najnižšom mieste, dostali by ste sa až do hĺbky 13,5 m. Okrem kúpania na ňom môžete vyskúšať aj rôzne vodné športy. Hneď pri nádrži sa nachádza požičovňa vodných bicyklov.

Okolie je však atraktívne aj na turistiku či cyklistiku. Nachádza sa tu množstvo trás a chodníkov, ktoré čakajú, kým po nich prejdete. Okrem toho sú samozrejmosťou okolia najrôznejšie atrakcie a pamiatky. Ako prírodné, tak aj historické. Obľúbeným miestom výletov v prípade pobytu pri Vindšachtskom jazere je bezpochyby Banská Štiavnica. Či už navštívite Banku lásky, Banskoštiavnický betlehem alebo niektorý zo štiavnických zámkov – Nový zámok alebo Starý zámok – určite sa skvele zabavíte a dozviete mnoho informácií. Ak hľadáte možnosti turistiky, Štiavnické vrchy sú pre Vás tým pravým.

Keď budete v Štiavnických Baniach, jazero hravo nájdete, zaparkujete dokonca až pri ňom. Ak ste z okolia, odporúčame Vám prísť na bicykli. Ak bývate ďalej, je pre Vás vhodné nájsť si ubytovanie v okolí Vindšachtského jazera. Budete priamo v lone krásnej prírody. Pri viacdennom pobyte dokonca stihnete aj kúpanie sa vo viacerých banskoštiavnických tajchoch. Pozrite si ponuku na stránke ubytovanie Štiavnické Bane a vyberte si to najvhodnejšie pre Vás.

Viac

Počúvadlianske jazero

Počúvadlianske jazero

Štiavnické Bane

Počúvadlianske jazero sa nachádza pri obci Počúvadlo, neďaleko Banskej Štiavnice a jedným z najkrajších a najnavštevovanejších tajchov. Toto umelo vytvorené jazero je zasadené do nádhernej prírody chránenej oblasti Štiavnické vrchy. V období od 16. do polovice 19. storočia boli v tejto oblasti vybudované viaceré vodné nádrže, ktoré mali hospodársky význam, najmä pri banských právach. Dnes patrí medzi obľúbené letné aj zimné destinácie.

Ako jediný zo všetkých tajchov na Slovensku má až päť hrádzí. Nachádza sa v nadmorskej výške 550 m n. m.. Jeho rozloha je 12 ha a maximálna hĺbka je takmer 11 m. Okrem prívlastku „najväčší tajch“ mu patrí aj ďalší, a to „najchladnejší tajch“. To však ani v lete neodrádza rekreantov. Práve naopak, nachádzajú v ňom počas horúcich letných dní príjemné schladenie. Na jeho brehoch tiež nájdu rôzne bufety s výborným čapovaným pivom, reštaurácie a tiež športové vyžitie.

Okolie ponúka mnohé rekreačné, cyklistické, turistické, ale aj kultúrne možnosti. Atrakcie v Banskej Štiavnici patria medzi veľmi vyhľadávané, už ste ich navštívili aj Vy? Ak nie, je ten najvyšší čas skombinovať ich s Vaším pobytom pri Počúvadlianskom jazere. Tak isto vo Vás zanechá zážitok aj návšteva Hradu Sitno či výstup na vrch Sitno. Východiskový bod túry sa nachádza práve pri jazere.

Pohľad z vtáčej perspektívy, keď vidíte nádhernú prírodnú scenériu Vás myšlienkami prenesie do rozprávky. A je takmer isté, že presne tak, ako v rozprávke, sa budete cítiť aj pri pobyte pri tajchu Počúvadlo. Odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie na stránkach ubytovanie Počúvadlo alebo ubytovanie Banská Štiavnica na niekoľko dní a dokonale si vychutnať toto nádherné miesto.

Viac

Vodná nádrž Nová Bystrica

Vodná nádrž Nová Bystrica

Nová Bystrica

Vodná nádrž Nová Bystrica leží na rieke Bystrica v prekrásnej prírode regiónu Kysuce. Nachádza sa v blízkosti rovnomennej obce Nová Bystrica v okrese Čadca v Žilinskom kraji. Okolie nádrže je vďaka svojim scenériám a cyklistickým možnostiam vyhľadávaným najmä turistami a cyklistami. Každoročne sa tu tiež stretávajú obyvatelia dediniek Harvelka a Riečnica, ktoré boli pri jej výstavbe zaplavené.

Vodné dielo Nová Bystrica vybudovali v 80-tych rokoch 20. storočia. Nádrž o veľkosti necelých 6 hektárov je využívaná ako zásobáreň pitnej vody pre mestá Čadca a Žilina. Kúpanie, vodné športy či dokonca rybolov je tu preto zakázaný. Voda v nádrži je kryštálovo čistá a napríklad pstruhom sa tu veľmi darí. Lovenie sa však trestná prísnou pokutou.

Mnohí možno nevedia, že ešte pred výstavbou vodnej nádrže Nová Bystrica sa v spomínaných vieskach Harvelka a Riečnica točili známe slovenské filmy Sedím na konári a je mi dobre a Pole neorané. Staršie ročníky si istotne spomenú na velikána spomedzi slovenských hercov Jozefa Kronera, ktorí si vo filme Pole neorané tiež zahral.

Popri vodnej ploche Nová Bystrica vedie cyklochodník v dĺžke 30 kilometrov. Vyberte sa po ňom na cyklovýlet. Je ako stvorený pre malých aj veľkých cyklistov. Vedie okolo celej nádrže a môžete tu vidieť nielen krásnu prírodu, ale aj kus histórie potopených obcí. Nachádza sa tu Riečnicky kostolík zasvätený narodeniu Panny Márie, ktorý je zároveň jediným pozostatkom obcí Harvelka a Riečnica. Tento romantický kostolík je národnou kultúrnou pamiatkou.

Ak si chcete pozrieť vodné dielo Nová Bystrica z vtáčej perspektívy, vydajte sa na rozhľadňu Harvelka. Táto zaujímavá túra a ešte lepší výhľad na celú nádrž Novej Bystrice z nej, Vás isto očarí. Odporúčame Vám navštíviť aj staršiu sestru Novej Bystrice a to Starú Bystricu. Nielen kvôli známemu Slovenskému orloju, ktorý tu môžete nájsť, si zaslúži svoju pozornosť.

Na našom portáli Vám ponúkame ubytovanie v Novej Bystrici aj ubytovanie na Kysuciach. Vyberte sa navštíviť krásy tejto časti Slovenska. Rezervujte si chatu, chalupu, apartmán či penzión a užite si dovolenku Kysuciach, ako sa patrí. Pripravili sme pre Vás aj ďalšie tipy na výlety v okolí Čadce. Tak neváhajte a prezrite si ich už dnes.

Viac

Vajnorské jazerá

Vajnorské jazerá

BratislavaBratislava - Vajnory

S Bratislavou si poväčšine turisti spájajú Bratislavský hrad, ZOO Bratislava alebo sochu Čumila. Ale to, že si tu skvele oddýchnu pri jazerách, tak to mnohí nevedia. Vajnorské jazerá sa nachádzajú v rovnomennej bratislavskej mestskej časti Vajnory. Jedná sa o sústavu dvoch umelých jazier prepojených kanálom. Miestni ich volajú veľmi jednoducho „Bager“. Za názov vďačia svojmu vzniku. Kedysi sa tu totiž ťažil štrk.

Sú zasadené v čarokrásnom prírodnom prostredí a možno Vás pri leňošení ani nenapadne, že ste vlastne v našom rušnom hlavnom meste. Nachádzajú sa neďaleko Zlatých pieskov, ktoré k letu tiež neodmysliteľne patria. Na Vajnorských jazerách však rozpálené leto znamená množstvo ľudí bažiacich po schladení. Či už je Vaším cieľom opaľovanie sa, kúpanie, šliapanie do pedálov vodného bicykla alebo rybárčenie, zaručene si tu prídete na svoje. Potešia určite aj stánky s občerstvením, určite teda neostanete hladní. Na kúpanie je určené iba veľké jazero, v malom sa nachádza mnoho vodných rastlín. V zime však jazerá tiež nezívajú prázdnotou. Nájdete tu rodinky s deťmi, ako sa šmýkajú a korčuľujú. Ktovie, možno tu raz vyrastie aj hviezda krasokorčuľovania alebo NHL.

Pláž jazier je štrkovitá, okolo hlavnej pláže je však zatrávnená plocha. Počas prechádzok okolím uvidíte mnohé stromy aj kvety. Tí šťastnejší možno aj štvorlístok, len treba dobre hľadať. Uprostred jazera môžete pozorovať malý ostrov s lesíkom s vŕbami a topoľmi v obklopení lúčnej vegetácie. Vajnorské jazerá sú jednoducho synonymom oddychu, relaxu a času pre rodinu. A ako sa k nim dostanete?

Ak ste miestni, je to veľmi jednoduché. Ak však do Bratislavy cestujete ako turisti, máme pre Vás skvelý tip, ako si zarezervovať ubytovanie v blízkosti Vajnorských jazier. Stačí navštíviť stránku ubytovanie Bratislava Vajnory a vybrať si z ponúkaných možností. A neverte poverám, že Bratislavčania sú „horenosi“. Stačí sa spýtať a dostanete nejeden tip na skvelú reštauráciu, výlet či múzeum.

Viac

Vodná nádrž Sĺňava

Vodná nádrž Sĺňava

Piešťany

Vodná nádrž Sĺňava sa nachádza medzi mestami Piešťany a Drahovce. Toto prekrásne slnečné jazero na úpätí pohoria Považský Inovec si získalo turistov a je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou. Sĺňava dostala svoje meno oprávnene. Počet slnečných dní v roku tu vysoko prevyšuje priemer. Ak ste milovník slnka neváhajte sa sem vydať na dovolenku.

Nádrž Sĺňava je súčasťou vodnej priehrady Drahovce–Madunice. Táto priehrada bola vybudovaná na rieke Váh, aby odvádzala vodu z okolitých tokov. Slúži tiež ako zásobáreň vody pre atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Vodná plocha Sĺňava má úctyhodnú rozlohu 4,3 km2 a okolo brehu vystavali 12 kilometrový asfaltový chodník, ktorý využívajú najmä cyklisti a milovníci behu. Pokojne sa sem však vyberte na prechádzku aj s deťmi.

Jazero Sĺňava je obľúbené vďaka vodným športom. Je vhodné predovšetkým na člnkovanie, windsurfing či jachting. V lete je v prevádzke vodný vlek. Skúsili ste už vodné lyžovanie alebo surfovanie? Táto atrakcia je vhodná pre všetkých fanúšikov adrenalínu. Vodný vlek nájdete v obci Ratnovce, v Ratnovskej zátoke. Každoročne sa tu konajú preteky na kajakoch a majstrovstvá sveta vo vodnom lyžovaní. Sĺňava je vhodná aj na kúpanie. Je tu viacero pláží a oddychových zón s bufetmi a reštauráciami pre dokonalú dovolenku a relax.

Rodiny s deťmi si užijú krásnu vyhliadkovú plavbu po jazere, ktorá začína pri Kolonádovom moste v Piešťanoch. Kolonádový most je najdlhší krytý most na Slovensku. Nazývajú ho tiež Sklený most a spája mesto Piešťany s jeho kúpeľnou časťou. Keď už tu budete, navštívte aj Kúpele Piešťany. Vďaka svojej liečivej vode a unikátnej architektúre patria k jedným z najobľúbenejších.

Jazero Sĺňava je i miestom rybolovu. Tiché časti a zákutia ponúkajú príjemnú rybačku. Zaujímavosťou odnej nádrže je umelo vybudovaný „vtáčí ostrov“, nazývaný Čajka. Bol zapísaný na zoznam UNESCO ako chránená prírodná rezervácia, vďaka významným vodným vtákom, ktoré tu hniezdia. Sú to predovšetkým rybáriky, kormorány, žeriavniky a rôzne druhy čajok.

Rozhodli ste sa stráviť Vašu dovolenku v tejto lokalite? Ubytovanie v blízkosti jazera Sĺňava splní každé Vaše očakávanie. Či už chcete byť v úzkom spojení s prírodou a využiť niektorý z kempov alebo hľadáte chatu či apartmán, na našom portáli si istotne vyberiete.

Viac

Sigord

Sigord

Kokošovce

Vodná nádrž Sigord leží pri obci Kokošovce, neďaleko Prešova, obklopená krásnou prírodou. Pri budovaní tejto vodnej plochy v rokoch 1965 až 1967 sa myslelo najmä na protipovodňovú ochranu a zavlažovanie pre účely miestneho poľnohospodárskeho družstva. Od tohto zámeru sa však už čoskoro upustilo, a domáci sem začali prichádzať za rekreáciou. Sigord bol taký populárny, že mesto Prešov tam nechalo vybudovať mólo.

Po povodniach v roku 2008 bola nádrž vypustená pre nevyhovujúci technický stav. Dno postupne zarástlo náletovými drevinami. K renovácii nádrže došlo v rokoch 2011 – 2012, kedy ju znovu napustili a bola tu vypustená viac ako tisícka rýb. Priehradu s rozlohou dva hektáre v súčasnosti využívajú prevažne rybári, ale na vlastné riziko je možné sa v nej aj vykúpať. Pri vodnej ploche funguje lodenica, ktorá sa stará nielen o letné člnkovanie, ale aj zimné korčuľovanie a organizáciu kultúrnych, športových či ekologických akcií počas celého roka. V areáli lodenice sú pre návštevníkov pripravené paletové sedenia a ohniská.

O rozvoj lokality sa zaslúžilo občianske združenie Čavargy, ktoré v roku 2018 s pomocou dobrovoľníkov vybudovalo aj tzv. Sigordské koľečko, teda náučný chodník okolo nádrže. Jeho súčasťou sú tri informačné tabule, ktoré prezrádzajú niečo o miestnej faune a nové lavičky s výhľadom na vodnú hladinu. Prechádzka pohodlnou chôdzou trvá asi 30 minút. V lete tu premáva aj turistický vláčik na trase Malý Muk – Sigord Racová a späť.

Vodná nádrž sa nachádza asi 12 km od centra mesta Prešov. Je možné sa sem dostať aj hromadnou dopravou. Ak zvolíte auto, odstavíte ho na parkovisku nad lodenicou. V blízkosti vody sa nachádza rekreačné stredisko, ktoré poskytuje aj možnosti stravovania.

Kryté kúpanie aj s atrakciami ponúka neďaleký Aquapark Delňa. Keď už bude kúpania dosť, ponúkajú sa výlety do okolia, kde natrafíte na niekoľko zrúcanín hradov, Zbojnícky hrad, Bodoň, Šebeš a Soľnohrad. Za kultúrou môžete vyraziť do Prešova, ktorý má v ponuke skutočne z každého rožku trošku, nájdete tu Divadlo Jonáša Záborského, Šarišskú galériu aj kalváriu s výhľadom na mesto.

Ak sa rozhodnete ubytovať pri vodnej nádrži Sigord, hľadanie nocľahu začnite priamo v Kokošovciach, na výber je ubytovanie v penzióne alebo chatách. Širokú ponuku má samotné mesto Prešov, kde si môžete zarezervovať apartmán v centre mesta alebo izbu v penzióne. Sigord si získal späť niekdajšiu popularitu a je to miesto, kde to žije počas celého roka. Príďte sem aj vy zažiť zaujímavú dovolenku.

Viac

Vodná nádrž Nováky

Vodná nádrž Nováky

Nováky

Vodná nádrž Nováky (alebo jazero Nováky) je situované v meste Nováky, presnejšie v mestskej časti Horné Lelovce. Pôvodným účelom tejto umelej vodnej plochy s rozlohou 18 ha bolo ochladzovanie vodnej nádrže Elektrárne Nováky. V súčasnosti je však mestskou rekreačnou, oddychovou a športovou zónou. Rekreanti sa sem prichádzajú prechádzať, chytať ryby a v zime aj korčuľovať na zamrznutej hladine.

Prechádzka okolo priehrady je nenáročná, zvládnu ju všetky vekové kategórie, dokonca aj rodičia s menšími deťmi, či dokonca kočíkom. A kto by cestou potreboval oddych, využije lavičky. Pri prechádzke môžete pozorovať aj početné vodné vtáctvo, ktoré sa tu zabývalo počas viac ako 50 rokov existencie tejto vodnej nádrže.

Priehrada je využívaná pre účely rýchlostnej kanoistiky. Začiatky kanoistiky v meste sa spájajú práve s výstavbou vodnej nádrže v päťdesiatych rokoch, kedy tu vznikla prvá lodenica. So pravidelnými tréningami sa však začalo až v roku 1972, odvtedy sa tu zároveň každý rok konajú preteky s názvom Novácka 500-vka. Klub vychoval mnoho osobností slovenskej kanoistiky, ktoré domov doniesli niekoľko stoviek titulov.

Ak by ste okrem prírodnej vodnej plochy chceli vyskúšať aj kúpaliská, máte šťastie, pretože táto lokalita je na to ideálna a ponúka hneď viacero možností. Priamo v meste Nováky nájdete Národné vodnopólové centrum, ktoré okrem profesionálov slúži aj širokej verejnosti. Obľube sa tešia aj termálne kúpalisko Chalmová v Bystričanoch alebo vodný svet a termálne kúpalisko Čajka v Bojniciach. Absolútny relax zaručujú kúpele Bojnice. A keď už vody budete mať dosť, tak navštívte Bojnický zámok alebo zoologickú záhradu.

Hľadanie ubytovania v blízkosti vodnej nádrže Nováky môžete začať v Novákoch, kde lacno prespíte v ubytovni alebo ubytovaní v súkromí. Pestrejšie možnosti nájdete v Opatovciach nad Nitrou, kde sú k dispozícii apartmány aj penzióny. Samozrejme najlepšie je na turistov pripravené mesto Bojnice, kde nájdete nespočetné množstvo penziónov, ale aj luxusné apartmány, chaty na okraji mesta alebo lacné ubytovanie v súkromí. Vyberte si to najvhodnejšie ubytovanie a príďte k vodnej nádrži Nováky stráviť pohodovú dovolenku.

Viac

Vodná nádrž Krpeľany

Vodná nádrž Krpeľany

Krpeľany

Vodná nádrž Krpeľany leží tesne pod sútokom rieky Orava s riekou Váh. Nachádza sa pri obciach Krpeľany a Šútovo v Žilinskom kraji na hranici Malej Fatry s Veľkou Fatrou. Krpeľany patria do sústavy Vážskej kaskády. Elektráreň, ktorá je na tomto vodnom diele vybudovaná nesie rovnaké meno Krpeľany. Priehrada je v skutku stavebným dielom a mnohí sa tu práve preto zastavia, aby si vychutnali nielen výhľady, ale ocenili aj architektonickú stavbu.

Vodné dielo Krpeľany začali budovať v roku 1949 a je prvým stupňom v kaskáde vodných elektrární Krpeľany – Sučany – Lipovec. Je tu vybudovaný aj umelý kanál, ktorý vodu odvádza k ďalšiemu stupňu k elektrárni Sučany a odtiaľ k Lipovcu. Elektráreň spustili do činnosti v roku 1957. Na obec Krpeľany celá výstavba vodnej nádrže mala veľký vplyv.

Malá obec medzi Martinom a Ružomberkom sa zrazu rozrástla nielen nových obyvateľov – robotníkov, ktorí sa sem presťahovali z celými rodinami. Postavili sa tu aj nové domy, bytovky, materská škôlka, športové ihrisko, obchodný dom a dokonca aj kino. Z malej dedinky Krpeľany sa tak dnes stalo obľúbené miesto na život, ale aj turizmus.

Vodná nádrž Krpeľany nie je síce využívaná ako rekreačne stredisko, ale mnohí turisti aj cyklisti sa tu zastavia na svojich potulkách okolitou krajinou. Ak sa vyberiete na cykloturistiku odporúčame Vám trasu zo Sučian smerom na Turany, popri kanáli až na Krpeľany a cez priehradný múr popri Váhu cez obce Nolčovo, Konské, Podhradie až k Turčianskej Štiavničke. Trasa má okolo 18 kilometrov a je nenáročná a rovinatá.

Vodná plocha Krpeľany nie je využívaná na kúpanie, plávanie či vodné športy. Ľudia sa skôr kúpu a deti šantia v neďalekom Šútovskom jazere. Krpeľany ale milujú rybári. Rybársky revír je plný kaprovitých rýb. Chytať tu môžete sumce, zubáče, kapre aj pstruhy. Okolie nádrže je tiché a pokojné, ideálne na dobrú rybačku.

Ak sa vyberiete na dovolenku do tejto lokality, ponúkame Vám ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Krpeľany, ubytovanie Šútovo alebo ubytovanie v okrese Martin. Okrem toho sme pre Vás pripravili aj prehľad ostatných atrakcií v okolí Martina. Neváhajte a rezervujete si svoju chatu, chalupu, apartmán alebo penzión už dnes.

Viac

Vinianske jazero

Vinianske jazero

Vinné

Vinianske jazero sa nachádza v južnej časti Vihorlatských vrchov. Je vzdialené približne 2 km od obce Vinné, 11 km od Michaloviec. Okolie tvorí krásna príroda a lesy. Aj vďaka porastu stromov sem nepreniká silný vietor. A to je dôvod, prečo je jazero mimoriadne teplé a príjemné na čľapkanie. V lete je vyhľadávanou lokalitou ako dovolenkárov, tak aj turistov. Počas jesene si tu na svoje prídu rybári a hubári, v zime je často využívané na zimné radovánky, napríklad korčuľovanie.

Jazero sa rozprestiera na ploche 8 ha, s maximálnou hĺbkou 3,8 m. Bolo umelo vytvorené výstavbou hrádze a následným privedením vody z Vinianskeho potoka. Leží v objatí vrchov Marečková a Šutová, v nadmorskej výške 205 m n. m. Výstup na tieto vrchy majú turisti veľmi radi pretože turistické chodníky sa ťahajú naprieč jedinečnou prírodou a vedú cez pralesy Vihorlatských vrchov.

Okolie jazera ponúka plnú vybavenosť, ktorú ako dovolenkári jednoznačne oceníte. Nachádzajú sa tu možnosti stravovania, detské ihrisko s atrakciami, ihrisko na plážový volejbal. Máte radi neobvyklé vodné športy? Tu sa priučíte napríklad aj jachtingu. Ak zatúžite po prechádzake, blízko jazera je začiatok žltej turistickej trasy, ktorá vedie na veľmi obľúbený Viniansky hrad.

Príďte objavovať krásy Košického kraja i zaujímavosti regiónu Zemplín. Možností vyžitia, či už prírodných alebo adrenalínových a kultúrnych je tu neúrekom. Aj atrakcie v okrese Michalovce sú zaujímavé a rozhodne Vám odporúčame ich navštíviť. Zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Vinianskeho jazera. Rôzne možnosti nájdete na stránkach ubytovanie Vinné alebo ubytovanie Michalovce. Naplánujte si už teraz pobyt a výlety v tejto časti Slovenska a doprajte si skutočne nezabudnuteľnú dovolenku.

Viac

Zlaté piesky

Zlaté piesky

BratislavaBratislava - Ružinov

Jazero Zlaté piesky je veľmi obľúbeným prírodným kúpaliskom v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Jedná sa o príjemnú, pokojnú a tichú lokalitu, ktorá sa stáva čoraz vyhľadávanejšou aj práve vďaka tomuto prírodnému kúpalisku. V strede jazera púta pozornosť ľudí lesnatý ostrovček.

Vodná plocha je vhodná pre kúpanie ako dospelých, tak aj detí. Šírka jazera je približne 400 m, maximálna hĺbka 30 m. Voda je mimoriadne čistá, nenachádzajú sa v nej vodné rastliny. Rekreanti ocenia piesočnú pláž na brehu, kde je možné zapožičanie ležadiel, slnečníkov či náčinia pre rôzne športové aktivity na brehu i vo vode. Samozrejmosťou sú možnosti stravovania.

Aktívni dovolenkári si zahrajú tenis, volejbal, minigolf či streetball. Na všetky tieto športy sú tu ihriská. Skúšali ste už wakeboarding? Naženie Vám do krvi trochu adrenalínu a je to fakt super zábava. Aj túto atrakciu Zlaté piesky ponúkajú. Samozrejme sa nezabudlo ani na najmenších. O deti je pri jazere postarané vďaka programu a atrakciám. Skvelý je tobogan, plážové ihrisko so slnečnou clonou i lezecká stena.

Vedeli ste, že na Zlaté piesky sa 28. júla 1976 zrútilo lietadlo? Jednalo sa o let medzi Prahou a Bratislavou a táto obrovská tragédia si vyžiadala 76 životov. Vtedajší režim sa snažil nehodu ututlať. Zachovalo sa len málo vizuálneho materiálu, nakoľko príslušníci Verejnej bezpečnosti zhabali dovolenkárom, ktorí boli vtedy na jazere, filmy z fotoaparátov. Túto mimoriadne tragickú udalosť veľmi realisticky popisuje kniha „Katastrofa letu 001 na Zlatých pieskoch“.

Leto na Zlatých pieskoch sa nesie na vlnách zábavy a sršiacej energie. A to vďaka rôznym akciám, či už kultúrnym alebo hudobným. Uprising Reggae Festival a MTV Disco TV patria určite medzi tie najobľúbenejšie.

Zažite aj Vy neopakovateľnú atmosféru Zlatých pieskov. Aby ste navštívili všetky zaujímavé atrakcie mesta Bratislava, odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie pri Zlatých pieskoch na niekoľko dní. Vhodné ubytovanie nájdete na stránke ubytovanie Bratislava alebo na stránke mestskej časti ubytovanie Bratislava Ružinov.

Viac

Evičkino jazero

Evičkino jazero

Štiavnické Bane

Evičkino jazero je umelo vybudovaná vodná plocha na okraji obce Štiavnické Bane. Jeho história siaha až do stredoveku, je to jeden z najstarších tajchov v okolí Banskej Štiavnice. Evička, tak ako aj ostatné tajchy, slúžila pre banské účely, konkrétne bola zásobárňou vody pre známu štôlňu Horná Bieber, ktorá je nazývaná aj „Matka všetkých baní“. V tejto štôlni bol v roku 1629 vykonaný svetovo prvý zdokumentovaný banský odstrel, po ktorom sa spustila doslova revolúcia v razení.

V súčasnosti je tajch využívaný na letnú rekreáciu a rybolov. Prístup k jazeru aj do vody je bezproblémový, vodná plocha je obklopená miernymi svahmi, kde sa rekreanti zvyknú opaľovať, venovať športovým aktivitám alebo len tak oddychovať v tieni stromov a obdivovať krásy okolia. Kvalitu vody v jazere pravidelne kontroluje Úrad pre verejné zdravotníctvo a je nazávadná. K letnej rekreácii patrí aj občerstvenie, ani pri Evičke tomu nie je inak, k dispozícii je tu bufet.

Popri jazere Evička prechádza aj Piargsky vodohospodársky náučný chodník, ktorý na 16 informačných tabuliach ozrejmuje fungovanie a históriu tajchov a vodných štôlní. Tento chodník v CHKO Štiavnické vrchy má dĺžku okolo 15 km, aj keď je možné zvoliť kratšiu trasu s dĺžkou 10 km. V rámci tohto nenáročného chodníka navštívite okrem Evičky aj tajchy Počúvadlo, Bakomi či Richnavské jazerá. Okrem všetkých jazier v tejto oblasti Vám odporúčame navštíviť aj mesto Banská Štiavnica, ktoré na Vás dýchne históriou. Pozrieť si tu môžete Nový aj Starý zámok, Slovenské banské múzeum či Banku lásky v dome Sládkovičovej Maríny.

Najbližšie ubytovanie k Evičkinmu jazeru nájdete priamo v obci Štiavnické Bane, kde sú najčastejšie k dispozícii chaty, ale nájde sa aj apartmán či penzión. Na ešte pestrejšiu ponuku narazíte v Banskej Štiavnici, zarezervovať si môžete izbu v penzióne pri vode, pohodlnú chalupu na okraji mesta alebo moderný apartmán. Táto lokalita je skutočným unikátom, keďže asi nikde inde na Slovensku nemáte na výber také množstvo vodných plôch. Príďte a vyskúšajte nielen Evičkino jazero ale aj ostatné tajchy.

Viac

Miloslavka

Miloslavka

Miloslavov

Miloslavka je sladkovodné jazero s rozlohou 7 ha, ktoré sa nachádza v katastri obce Miloslavov, v okrese Senec. Lokalita je vzdialená len 5 km od Bratislavy, východne od Podunajských Biskupíc. Jazero vzniklo okolo roku 1970, keď boli bagrované dunajské štrkové nánosy. Nový biotop začal v jazere vznikať po prečistení v rokoch 1995 až 2000. Od roku 2002 slúži táto vodná plocha na rybárske účely. Pomenovanie Miloslavka dostalo jazero až v roku 2005.

Rybolov na Miloslavke je možný od apríla do októbra, vždy len s vedomím správcu, odporúča sa telefonická objednávka a rezervácia konkrétneho miesta podľa lovného plánu jazera. Kúpanie tu nie je povolené.

Návštevu tejto lokality môžeme odporučiť aj skupinám, v ktorých nie sú všetci členovia zameraní na rybolov. Kým sa rybári budú venovať svojmu hobby, ostatní sa môžu do sýtosti vykúpať na Nových Košariskách, ktoré sú vzdialené len necelých 5 km. Odskočiť si môžete aj na splav Malého Dunaja alebo spoznávať Bratislavu, kde nájdete skutočne z každého rožku trošku, počnúc Bratislavským hradom, cez zoologickú záhradu až po hrad Devín.

Pri hľadaní ubytovania v blízkosti jazera Miloslavka môžete začať v Rovinke, kde nájdete možnosti ubytovania v súkromí. Ďalšou možnosťou sú napríklad bratislavské mestské časti Podunajské Biskupice, Vrakuňa a Ružinov. Bratislava ponúka aj lacné ubytovne, vhodné na krátke pobyty, napríklad aj na jednu noc.

Viac

Kunovská priehrada

Kunovská priehrada

Senica

Mestská časť Senice – Kunov – v sebe ukrýva skutočný klenot trávenia voľného času rekreantov. Je ním Kunovská priehrada, ktorej voda je vhodná ako na kúpanie, tak na vodné športy či rybolov. Nachádza sa na výbežku Bielych Karpát, preto je lokalita vyhľadávaná aj turistami. Najčastejšie však v okolí priehrady stretnete rodinky s deťmi, partie priateľov či seniorov, ktorí sem vyrážajú za aktívnym aj pasívnym oddychom.

Celková plocha Kunovskej priehrady je 65 ha, nepatrí teda medzi úplne najmenšie. Jej hĺbka dosahuje 2 až 8,5 m. Okolie je zatrávnené a ponúka ideálny priestor napríklad na rodinný piknik. Dokonca aj ak nechcete ísť do vody, vezmite si aspoň knihu a prečítajte si ju len tak, ležiac na deke, so zvukom šumiacich listov stromov v pozadí. Je to práve magická sila prírody, ktorá Vám dobije Vaše vnútorné baterky.

Ku Kunovskej priehrade sa z mesta dostanete veľmi pohodlne aj na bicykli či kolieskových korčuliach. Poslúži Vám na to cestička zasadená do krásnej prírody, vedúca popri potoku Teplica. Prístup je však samozrejme aj peši či autom, pričom o parkovacie miesto sa vôbec nemusíte báť. Celoročne je Vám totiž k dispozícii 300 parkovacích miest. Keď sa k nej dostanete, ocitnete sa pri skutočne priestrannej a vybavenej rekreačnej oblasti.

Čakajú tu na Vás prezliekárne, sociálne zariadenia a počas letnej sezóny taktiež občerstvenie. Vzhľadom k tomu, že na priehrade môžete vykonávať aj rôzne vodné športy, nájdete tu lodenicu, v ktorej si priamo aj zapožičiate loďku či vodný bicykel. Aktívni jedinci ocenia volejbalové a tenisové ihrisko, minigolf, ruské kolky či obrie šachy. Myslelo sa aj na najmenších, detské ihrisko ponúka pieskoviská, hojdačky aj preliezačky.

Z aktivít v okolí odporúčame prechádzku po Náučnom chodníku Senica – Kunovská priehrada, ktorý má celkovú dĺžku 5 km. Trvať Vám to bude približne 90 minút a zo vstavaných informačných tabúľ sa dozviete zaujímavosti o zachovaných pôvodných biotopoch, faune, flóre a ochrane prírody. Na trase na nachádza niekoľko lavičiek, na ktorých si môžete oddýchnuť. Aby ste toto všetko mohli absolvovať a navštíviť aj iné atrakcie v Senici a jej okolí, zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Kunovskej priehrady, napríklad aj priamo niektoré zo stránky ubytovanie Senica. Nezabudnite vziať aj rodinu či priateľov, zažijete tak oveľa viac zábavy a dobrodružstiev.

Viac

Vodná nádrž Zelená voda

Vodná nádrž Zelená voda

Nové Mesto nad Váhom

Vodná nádrž Zelená voda sa nachádza na Západnom Slovensku, v blízkosti Nového Mesta nad Váhom. Dobrá prístupnosť autom z diaľnice D1, ale aj pešo či na bicykli, robí z tohto jazera obľúbenú destináciu najmä v lete. Ľudia sa sem chodia kúpať, relaxovať, chytať ryby či športovať.

Jazero Zelená voda vzniklo bagrovaním štrku a názov dostalo pre jeho typicky zelenú vodu. Tá je mimochodom nezávadná a pravidelne hygienikmi kontrolovaná. Dobrú prístupnosť z brehu a pozvoľný vstup do vody ocenia najmä pre rodiny s deťmi. Letnú dovolenku si tu užijete bez obáv.

Zelená voda je ideálnym miestom na vodné športy. Člnkovanie, windsurfovanie či plávanie si tu naplno vychutnáte. V prevádzke je aj požičovňa vodných bicyklov. Ak budete mať vody dosť, môžete si zahrať plážový volejbal, tenis, futbal alebo minigolf. V areáli rekreačného strediska Zelená voda nájdete aj sociálne zariadenia, sprchy a prezliekarne.

Miestne bufety a reštaurácie ponúkajú rozmanité jedlá a malí maškrtníci isto ocenia aj zmrzlinu. Nenechajte si ujsť niektorú z akcií, ktoré sa konajú počas hlavnej sezóny. V lete tu zažijete kopec zábavy na festivale či koncerte. Populárna je aj súťaž vo varení guľášu. Jazero Zelená voda je vyhľadávané i rybármi. Keďže vodná plocha disponuje rozlohou 1,1 km², určite si každý rybár nájde pokojné a tiché miesto v tieni stromov, ďalej od hluku turistov.

Ak sa vyberiete na dovolenku do tejto oblasti, odporúčame Vám navštíviť aj okolité atrakcie a pamiatky. Nevynechajte neďaleké hrady Beckov a Čachtice. Ďalšie tipy na výlety v okolí Nového Mesta nad Váhom nájdete na našom portáli.

Nájdite si vhodné ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Zelená voda. Nachádza sa tu kemp aj obľúbené chaty či mobilné domčeky. Pre tých náročnejších sú k dispozícií apartmány a penzióny. Neváhajte a rezervujte si Vašu dovolenku u nás už dnes.

Viac

Jazero Nové Košariská

Jazero Nové Košariská

Rovinka

Jazero Nové Košariská I., nazývané aj Veľké Košariská alebo Veľké jazero Rovinka, sa nachádza neďaleko obcí Rovinka a Dunajská Lužná, len 3 km od bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice. V tejto lokalite sa nachádzajú aj ďalšie jazerá, Malé Košariská (Nové Košariská II.) a Nové Košariská (bágrovisko). Všetky tri vznikli ako dôsledok ťažby štrku.

Veľké Košariská majú dĺžku 870 m a šírku 500 m, skladajú sa z dvoch častí, ktoré oddeľuje malý poloostrov. Jedna z častí je plytšia a obklopená stromami. Druhá časť je hlboká, od plytčiny ju oddeľuje štrkový zlom a obľubujú ju potápači, keďže dosahuje hĺbku až 40 m a to v tesnej blízkosti brehu. V jazere žije hneď niekoľko druhov rýb, medzi tie bežné sa radia napríklad kapre či šťuky, často sú pozorované sumce, zubáče a úhory a na jeseň sa výnimočne vyskytujú sladkovodné medúzovky.

Leto láka ku Košariskám rekreantov, ktorí sa radi osviežia v priezračnej vode, ktorá je kvalitou takmer pitná, ako dokázali opakované oficiálne merania. Nie všetky brehy jazera ponúkajú rovnako dobrý prístup k vode, najlepší je zo štrkovej pláže, ktorá sa nachádza vo východnej časti. Tí odvážnejší a slobodomyseľnejší môžu zavítať na nuda pláž. Zvyšné brehy sú strmé, v niektorých miestach zastavané rekreačnými chatami a preto často neprístupné. Pri jazere sú pre rekreantov k dispozícii aj bufety, toalety či požičovňa vybavenia na vodné športy, vrátane vodných bicyklov. Zapožičať sa tu dajú aj ležadlá so slnečníkom. Najbežnejší spôsob dopravy k jazeru je auto, neodporúča sa bicykel, keďže tu chýba cyklotrasa.

Ak zavítate do tejto lokality, určite nezostaňte len pri kúpaní a slnení pri vode. Pozrite sa aj do Bratislavy a spoznajte históriu a kultúru hlavného mesta. Milovníkom umenia odporúčame návštevu múzea umenia Danubiana na vodnom diele Gabčíkovo. Nadšenci adrenalínu by zase mali zájsť do Areálu Divoká voda v Čunove.

Hľadanie ubytovania pri Nových Košariskách bude určite jednoduché, keďže je to čo by kameňom dohodil do Bratislavy, ktorá má v ponuke skutočne všetky typy ubytovania. Záleží len na Vás či preferujete pokoj a vyberiete si ubytovanie v súkromí na okraji mesta alebo potrebujete mať všetky služby nablízku a zvolíte apartmán v centre. Vyberať si môžete aj podľa rozpočtu, v ponuke sú hotely, penzióny aj lacné ubytovne.

Viac

Vodná nádrž Stará Myjava

Vodná nádrž Stará Myjava

Stará Myjava

Vodná nádrž Stará Myjava leží na rieke Myjava, v rekreačnej oblasti v katastri obce Stará Myjava, neďaleko mesta Myjava a patrí medzi najobľúbenejšie vodné plochy regiónu. Staromyjavská priehrada začala vznikať v roku 1968 a po prvý raz do nej napustili vodu v roku 1973. Zaberá plochu 12 km² a v najhlbšom bode dosahuje 11 m.

Toto vodné dielo ukryté medzi lesmi vyhľadávajú v letnej sezóne nielen domáci ale aj turisti, užívajú si aktívny pohyb vo vode či na súši. Kúpanie je tu povolené, rovnako ako aj ďalšie vodné športy vrátane člnkovania. Voda má krásnu tyrkysovo-modrú farbu. Brehy priehrady sú mierne, prevažne trávnaté. K dispozícii sú športové plochy pre volejbal, futbal alebo stolný tenis. Deti ocenia lanový park a detské ihrisko. Stará Myjava je zároveň aj obľúbenou rybárskou lokalitou. Prístup k vodnej nádrži je jednoduchý, dostanete sa sem pohodlne autom, pešo alebo na bicykli, ale tiež môžete využiť hromadnú dopravu. Keďže je priehrada taká obľúbená, nechýbajú tu ani možnosti stravovania či rýchleho občerstvenia.

Myjavská pahorkatina, kde sa Stará Myjava nachádza, je oblasťou bohatou na stredne náročné značené turistické chodníky. Niektoré z nich vedú aj popri priehrade. Nemusíte ale vyrážať na žiadne dlhé túry, aby ste videli niečo zaujímavé. V blízkosti vodnej nádrže sa nachádza napríklad pamätník SNP v osade Nárcie či vyhliadková veža Poľana. Dobrú správu máme aj pre tých, ktorí sa sem chystajú v zimnom období, neďaleko priehrady nájdete lyžiarske stredisko Ski Land Stará Myjava.

Nájsť ubytovanie pri vodnej nádrži Stará Myjava by malo byť pomerne jednoduché, keďže táto oblasť je turisticky obľúbená. Hľadanie začnite priamo v obci Stará Myjava, kde sú k dispozícii chaty a chalupy či ubytovanie v súkromí. Pestrú ponuku chát má aj Stará Turá. Ak preferujete služby, ktoré ponúka mesto, svoju pozornosť zamerajte na Myjavu, kde si prenajmete napríklad izbu v penzióne. Nenechajte si ujsť príležitosť stráviť dovolenku na myjavských kopaniciach a zarezervujte si svoje ubytovanie čo najskôr.

Viac

Vodná nádrž Nitrianske Rudno

Vodná nádrž Nitrianske Rudno

Nitrianske Rudno

Vodná nádrž Nitrianske Rudno leží na hornom toku rieky Nitrica, v okrese Prievidza. Názov má rovnaký ako neďaleká obec v Rudnianskej kotline. Jej plocha zaberá 89,7 ha, maximálna hĺbka je 13,5 m. Okolie je na pohľad veľmi krásne, dotvára ho pohorie Rokoš so siluetou tzv. spiaceho mnícha.

Priehrada bola postavená v rokoch 1951 – 1958 pre účely elektrárne v Novákoch. V lete je to veľmi obľúbená a atraktívna lokalita rekreantov. V jazere je povolené kúpanie, vyskúšať môžete aj rôzne vodné športy, napríklad jachting, surfing, alebo šliapanie do pedálov vodného bicykla. Nie je neobvyklé, že stretnete aj partiu rybárov, nakoľko sa jedná o dokonalý rybársky revír ako aj obľúbený revír športových rybárov. Do návnady sa Vám zahryzne kapor, šťuka i sumec.

Na brehoch nádrže Nitrianske Rudno nájdete niekoľko stravovacích zariadení, kde sa občerstvíte. Obľúbenou atrakciou turistov aj domácich je 1 330 m dlhý náučný chodník Vodná nádrž Nitrianske Rudno, ktorý návštevníkom priblíži faunu, flóru, históriu regiónu, ako aj najvzácnejšie a najohrozenejšie biotopy. Bol vybudovaný aj za účelom ochrany najvzácnejších a súčasne najviac ohrozených rastlín aj živočíchov. Prispel k tomu aj fakt, že obec Nitrianske Rudno spadá do katastra chráneného vtáčieho územia Strážovské vrchy a Národnej rezervácie Rokoš. Obidve majú európsky význam pre zachovanie populácie niektorých druhov živočíchov.

Pobyt pri vodnej nádrži Nitrianske Rudno si v letných mesiacoch spríjemníte aj účasťou na niektorom kultúrnom podujatí, koncerte, a možno sa akurát bude konať aj auto-moto zraz. V lete to tu jednoducho žije, ľudia sa bavia, dobrá nálada je priam nákazlivá a energiu cítiť na každom kroku. Stretnete tu partie priateľov, rodiny s deťmi, zahranične hovoriacu mládež aj večer sa prechádzajúcich seniorov.

Bola by škoda nevyskúšať to aj na vlastnej koži. A výlet si môžete spríjemniť aj inými atrakciami. Zarezervujte si ubytovanie pri vodnej nádrži Nitrianske Rudno a užite naplánujte si návštevu atrakcií v okrese Prievidza. Aj neďaleké Bojnice ponúkajú program na celý deň. Navštívte obľúbenú zoologickú záhradu, zámok, kúpele či rozhľadne. Ak chcete spoznať okolie, odporúčame Vám inšpirovať sa na stránke ubytovanie Nitrianske Rudno alebo ubytovanie Bojnice. Určite si pomocou nich naplánujete skvelú dovolenku.

Viac

Ružbašské krátery

Ružbašské krátery

Stará Ľubovňa

V obci Vyšné Ružbachy sa nachádza Kráter, najväčšie travertínové jazierko na území našej krajiny. Je súčasťou Ružbašských kráterov, pričom tu nájdete štyri veľké a niekoľko menších kráterov. Tie vznikli prepadnutím travertínových kôp v okolí liečivého minerálneho prameňa. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 620 m n. m. v areáli Kúpeľov Vyšné Ružbachy, pri Spišskej Magure, v okrese Stará Ľubovňa.

Už spomínané jazierko Kráter má priemer približne 20 m, takmer kruhový tvar, hĺbku v maximálnom bode 3 m a to všetko na vodnej ploche s rozlohou 300 m2. Ako jediný z Ružbašských kráterov je naplnený 24 °C teplou vodou, dokonca termálnou minerálnou, bohatou na vápnik. Od roku 1967 je zapísaný do zoznamu chránených prírodných útvarov Slovenska, a kúpanie v ňom je z tohto dôvodu zakázané.

Ďalším z tunajších kráterov je Kaplnkový kráter, nachádzajúci sa blízko kaplnky Panny Márie Lurdskej. Vďaka jeho rozmerom 51 x 32 x 4,5 m ho radíme k najväčším útvarom svojho druhu v našej krajine. Za zmienku ešte určite stojí aj kráter s názvom Jama smrti. Ten je podobne ako ostatné, okrem Krátera, bezvodným kráterom a je známy aj pod názvom Smerdžonka. A prečo ten zimomriavky navodzujúci názov? Uniká z neho totiž oxid uhličitý, ktorý vyvoláva dusenie a stratu vedomia. Pri páde do jamy už tak zahynulo niekoľko domácich zvierat obyvateľov z okolia či hlodavcov a vtákov.

Mnohí turisti krátery obchádzajú, lebo bez vody im neprídu zaujímavé. Je to ale škoda, patria určite medzi jedinečné prírodné úkazy. Pri Vašich potulkách po Hornom Spiši si nájdite čas a príďte sa nimi pokochať. Vynahraďte si na to dostatok času, odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie v blízkosti Ružbašských kráterov. Skvelé tipy na nájdenie nocľahu nájdete na stránke ubytovanie Stará Ľubovňa. Užite si pobyt a nezabudnite so sebou vziať aj priateľov či rodinu. Veď potulky prírodou prinesú tie najlepšie zážitky práve vtedy, keď ich neabsolvujete sami.

Viac

Ružínska priehrada

Ružínska priehrada

Margecany

Vodná nádrž Ružín bola umelo vybudovaná na rieke Hornád, pri sútoku s riekou Hnilec, v rokoch 1963 až 1972. Je zasadená do údolia Bujanovských vrchov, do krásnej hornatej prírody východného Slovenska. Nachádza sa neďaleko Košíc a pokiaľ sa na ňu pozriete z vtáčej perspektívy, má tvar vykriveného písmena „V“. Hoci je voda pomerne chladná aj počas najhorúcejšieho leta, právom sa radí medzi najkrajšie vodné plochy Slovenska.

Jazero Ružín sa rozprestiera v nadmorskej výške 327 m n. m., na ploche 600 ha, s maximálnou hĺbkou až 50 m. Jeho vybudovaním došlo k čiastočnému alebo úplnému zatopeniu obcí Jaklovce, Košické Hámre, Malý Folkmár, Margecany, Rolová Huta a Ružín. Vodná nádrž tvorí sústavu dvoch vodných diel. Ružín I. sa tiahne od priehradného telesa po železničný most Margecany a využíva sa na kúpanie. Ružín II., známy aj pod pomenovaním vodná nádrž Malá Lodina, má funkciu vyrovnávacej nádrže k prečerpávanej vodnej elektrárni Ružín I.

Cez priehradu vedie známy železničný Ružínsky viadukt, ktorý patrí medzi často fotografované objekty. Brehy vodnej nádrže sú zväčša kamenisté a strmé, scenéria okolia je krásne dotváraná listnatými stromami. Nakoľko je celá vodná nádrž dostatočne dlhá, nachádza sa pri nej hneď niekoľko rekreačných oblastí. V niektorých sú k dispozícii i možnosti stravovania, ihriská, plážoviská vodných športov a samozrejme sa tu môžete aj okúpať. Tie obľúbené sú napríklad Potoky, Táleng, Košické Hámre alebo Jaklovce. Pestré možnosti využitia voľného času pre dovolenkárov ponúka stredisko Lodenica, kde sa nachádza požičovňa člnov a vodných bicyklov a upravená pláž s lehátkami a slnečníkmi.

Priehrada Ružín sa postupne stala vyhľadávanou a obľúbenou lokalitou nielen medzi rekreantmi hľadajúcimi oddych a schladenie počas horúceho leta, ale aj medzi rybármi a vodákmi. Tí nedajú dopustiť na opustené tiché zákutie s dvomi ostrovčekmi. Tými sú Ostrov lásky a Malý ostrov. Priehrada sa radí medzi najkrajšie revíry Slovenského Rybárskeho Zväzu. Najobľúbenejšími revírmi sú tie v obci Margecany a Opátska zátoka.

Pobyt pri Ružínskej priehrade si môžete spríjemniť aj turistikou. Obľúbeným miestom je vrch Sivec, z ktorého budete mať celú priehradu ako na dlani. Okrem nej uvidíme Volovské vrchy, a ak Vám bude počasie priať, tak dokonca aj Vysoké Tatry. Určite nebudete ľutovať, ak si spravíte výlet na Drienkovú skalu, Národnú prírodnú rezerváciu Bujanovvrch Holica, známy aj ako Napoleónov klobúk.

Viac Vám už neprezradíme, príďte sa na vlastné oči presvedčiť, aké krásy región Spiš skrýva. Zarezervujte si ubytovanie v okolí vodnej nádrže Ružín, napríklad aj na stránke ubytovanie Margecany alebo ubytovanie Košice, zbaľte batoh, doňho plavky, trekingové topánky a môžete vyraziť.

Viac

Vodná nádrž Pod Bukovcom

Vodná nádrž Pod Bukovcom

Bukovec (okres Košice-okolie)

Vodná nádrž Pod Bukovcom sa nachádza pri obci Bukovec, v Košickom kraji. Nádrž bola umelo vybudovaná v 60-tych rokoch minulého storočia. Slúži ako havarijná nádrž úžitkovej vody, dnes je však veľmi populárna hlavne pre turistov. V letnom období láka mnohých návštevníkov vďaka mimoriadne čistej vode a príjemnej teplote okolo 20 °C.

Návštevníci vodnej nádrže tak môžu nerušene relaxovať v peknom prírodnom prostredí, na dvoch upravených plážach a okúpať sa v čistučkej vode. Priehrada Pod Bukovcom však ponúka aj pestré možnosti vodných športov, medzi obľúbené patrí windsurfing či člnkovanie.

Hlavne rodiny s deťmi ocenia detské ihriská vybavené preliezačkami, hojdačkami a kolotočmi. Aktívni dovolenkári si energiu vybijú na športových ihriskách. Rybári rovnako obľubujú pobyt pri brehoch vodnej nádrže Pod Bukovcom, keďže je tu povolený i tento nenáročný šport.

Okolie vodnej nádrže nabáda ku kratším prechádzkam, turistike či cykloturistike v blízkych lesoch. Prejdite sa i k druhej nádrži Bukovec. Tá slúži ako zásobáreň pitnej vody pre oblasť Košíc, prístup priamo k samotnej vodnej ploche je preto zakázaný.

Naplánujte si predĺžený víkend a ubytujte sa v blízkosti Vodnej nádrže Pod Bukovcom. Na našich stránkach nájdete ubytovanie presne podľa Vašich predstáv. Príjemný oddych pri brehu nádrže tak môžete skombinovať so spoznávaním neďalekého mesta Košice. Za návštevu tu rozhodne stojí Dóm svätej Alžbety. Do histórie mesta sa prenesiete počas prechádzky cez Uličku remesiel či počas prehliadky zrúcaniny Košického hradu. Atrakcií v okolí je skutočne mnoho, stačí si len vybrať.

Viac

Vodná nádrž Dubník

Vodná nádrž Dubník

Stará Turá

Vodná nádrž Dubník leží v blízkosti mesta Stará Turá, je od neho vzdialená asi 2 km. Vznikla na potoku Kostelník a nachádzajú sa tu až dve nádrže, Dubník I a Dubník II alebo starý a nový Dubník, ktoré sú od seba vzdialené asi 700 m.

Nižšie položený je Dubník I, ktorého súčasťou je aj malý ostrovček. Začiatok výstavby priehrady sa datuje do roku 1953. Okrem priehrady bol vybudovaný aj Klubový dom, prístupové cesty a parkovisko. K uvedeniu do prevádzky došlo 9. mája 1954. Presne o rok neskôr bol otvorený Klubový dom, táto niekdajšia lodenica v súčasnosti už neexistuje, zachovali sa z nej len betónové základy. Pôvodne tu bola spravená len rybničná hrádza, neskôr došlo k zmene projektu a následne hrádzu dosypali na dnešnú úroveň, úplne dokončená bola až v roku 1964. Koruna hrádze je dlhá 126 m a široká 6 m, vedie po nej asfaltová cesta. Dubník I zaberá plochu 18 ha a dosahuje maximálnu hĺbku 6,67 m.

Vodná nádrž Dubník I je už roky obľúbenou oblasťou letnej rekreácie, aj preto tu vznikla pláž a potrebné služby. Počas leta je populárne nielen kúpanie, ale aj ďalšie vodné športy, svoje služby ponúka aj požičovňa vodných bicyklov a lodiek. Miestni by Vám na kúpanie odporučili skôr Dubnik II, kde je vraj čistejšia voda, avšak prístup k vode je náročnejší. V oboch nádržiach sa okúpete na vlastné riziko.

Na svoje si prídu aj rybári. Nielenže si tu môžu tak bežne zachytať, ale pravidelne sa tu konajú rybárske súťaže. V júli sa každoročne organizuje víkendový motorkársko-hudobný festival Tanec Slnka. A aby sme nezabudli na športovcov, spomenieme aj obľúbený Staroturanský triatlon na konci augusta. Pri Dubníku I sú k dispozícii prevádzky občerstvenia a reštaurácie, aj rôzne športové ihriská a pre najmenších detské ihrisko.

Ak kúpanie a slnenie nie je pre Vás, môžete sa vybrať na prechádzku okolo starého Dubníka alebo môžete túto trasu prejsť na bicykli. Milovníkom vlakov odporúčame zájsť do Starej Turej, kde je v ponuke Železničné múzeum. Lesy v okolí mestečka sú na Vás dýchnu históriou Slovenského národného povstania. Natrafíte tu na zrekonštruovanú partizánsku nemocniu a niekoľko bunkrov. Tých aktívnejších možno zláka túra na vrch Veľká Javorina na česko-slovenskej hranici. S deťmi môžete zájsť na Minifarmu Lubina. Pri pobyte v tejto oblasti odporúčame navštíviť aj legendárny Čachtický hrad.

Najbližšie ubytovanie pri vodnej nádrži Dubník poskytujú chaty v Starej Turej. Nezabúdajte, že táto oblasť je obľúbená a preto sa možnosti míňajú rýchlo. Ak by sa Vám neušlo ubytovanie v Starej Turej, skúsiť môžete šťastie aj v neďalekej Starej Myjave, kde takisto nájdete príjemné chaty a chalupy či ubytovanie v súkromí. Ak ste sa rozhodli letnú dovolenku stráviť na Slovensku a pri vode, vodná nádrž Dubník je vynikajúcou voľbou, pozrite si ponuku ubytovania ešte dnes.

Viac

Hodrušské jazero

Hodrušské jazero

Hodruša - Hámre

Jedným z najvyhľadávanejších tajchov v Banskobystrickom kraji je bezpochyby Hodrušské jazero. Nachádza sa v malebnom prostredí Štiavnických vrchov, v katastrálnom území obce Hodruša-Hámre. Spolu s niekoľkými ďalšími objektami bolo zapísané do zoznamu UNESCO, a to v rámci územia Banská Štiavnica a okolie. Nachádza sa v nadmorskej výške 528 m n. m. Pre zaujímavosť uvedieme aj pár technických parametrov. Jazero má objem 641 000 m3, rozlohu 4,33 ha a maximálnu hĺbku 21 m.

Tento tajch vznikol, podobne ako aj ostatné v lokalite Banskej Štiavnice, pre potreby hutníctva. Stalo sa tak v 18. storočí, následne prešiel niekoľkými úpravami. V súčasnosti je obľúbeným miestom rekreantov z celého okolia, ale aj vzdialenejších kútov Slovenska. Je zasadený do čarokrásneho prírodného okolia, ktoré ponúka rozmanité možnosti viac či menej náročnej turistiky, prechádzok aj návštev rôznych atrakcií v okrese Žarnovica.

Kúpanie sa v Hodrušskom jazere oceníte aj pokiaľ k nemu pricestujete spolu s deťmi. Jeho brehy sú upravené tak, aby bol vstup do vody pozvoľný. Hlavne na jeseň sa Vám ukážu dychberúce výhľady na trblietavú sa vodu, v ktorej sa odrážajú krásne žiarivé farby lesa na okolitých kopčekoch. Vy si pri tom pokojne na tráve rozložte deku a spravte piknik. Verte nám, na takýto spoločný výlet Vaše deti ani Vy len tak ľahko nezabudnete.

Vy ste pri Hodrušskom jazere ešte neboli? Tak to potom asi ani neviete, že keď sa budete pýtať na cestu k nemu, môžete spomenúť pokojne aj Dolné Hodrušské jazero, Dolnohodrušské jazero, Dolný Hodrušský tajch či Dolnohodrušský tajch – ide totiž stále o to isté. Príďte spoznať jeho krásu na vlastné oči. Zarezervujte si ubytovanie v okolí Hodrušského jazera, napríklad na stránke obce ubytovanie Hodruša-Hámre. Naplánujte si výlet ideálne na viac dní – verte nám, máte tu čo objavovať.

Viac

Vodná nádrž Zbrojníky

Vodná nádrž Zbrojníky

Zbrojníky

Pobyt pri vode nemusí byť spájaný len s kúpaním. Dôkazom toho je vodná nádrž Zbrojníky, poskytujúca výborné podmienky pre rybolov a relax na brehu. Situovaná je priamo v obci Zbrojníky, v okrese Levice, približne 20 km od okresného mesta. Výborná poloha a nenáročný prístup autom až k jazeru je dôvodom popularity tohto miesta nielen medzi rybármi. Prichádzajú sem aj turisti či rodinky s deťmi vychutnávajúce si idylické prostredie, ticho a pokoj pri vodnej hladine.

Dvojhektárové jazero s hĺbkou od 90 do 180 cm je malým rajom rybárov. Žijú tu kapre, sumce, zubáče, pleskáče a jesetery. Rybárčenie sa tu praktizuje metódou chyť a pusť. Rybky sa chytajú, ale hneď na to sa bezpečne púšťajú späť do vody. Vodná nádrž je umelo zarybnená. Ak si budete chcieť ryby pred chytaním zakŕmiť, v areáli nádrže Vám radi požičajú čln. Nachádza sa tu však aj 5 zastrešených mól. Každý rybár môže prísť s dvomi udicami. Príležitostne tu dokonca organizujú nočné chytanie. Na dodržiavanie pravidiel dozerá správca.

Na rybačku Vám odporúčame prísť s celou rodinkou. Okolie jazera je ako stvorené na prechádzku, ležanie s knihou na deke, slnenie, piknik či hranie hier. Neďaleko brehu si môžete rozložiť stan, grilovať a vychutnávať si príjemné spoločné chvíle s rodinou alebo v kruhu priateľov. V areáli rybníka môžete dokonca stráviť víkend pod stanom.

Po kvalitnom rybárskom úlovku si urobíte výlet do neďalekého Jurského parku, pôjdete sa osviežiť na termálne kúpalisko Santovka wellness. Prípadne sa vyberiete až do Levíc a tu si okrem obhliadky mesta urobíte aj obhliadku Tekovskej hvezdárne alebo navštívite jedinečné miesto, stredisko zážitkového učenia, Atlantis Center. Ak máte chuť všetko toto zažiť už najbližšie leto, zarezervujte si ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Zbrojníky. Môžete si zvoliť z ponuky ubytovania v Zbrojníkoch a v priľahlých oblastiach alebo si vyberiete ubytovanie v Leviciach. V každom prípade budete mať všetky zaujímavosti a atrakcie ako na dlani.

Viac

Jezerské jazero

Jezerské jazero

Jezersko

Jezerské jazero dostalo pomenovanie podľa dedinky Jezersko v jeho blízkosti. Obec je vzdialená len 15 kilometrov od Slovenskej Vsi a cestou sem sa môžete kochať výhľadmi na Vysoké Tatry či Belianske Tatry. Jazero Jezersko sa nachádza pod hrebeňom Spišskej Magury a túto oblasť nazývajú aj bohom zabudnutú, pretože je málo známa medzi turistami. Ak teda túžite po pokojnom horskom prostredí a vychutnať si ticho, vydajte sa k brehom Jezerského jazera.

Neveľké jazero leží v nadmorskej výške 919 m n. m. V roku 1967 bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu. Voda sem tečie z okolitých svahov a jeho hĺbka je okolo 2 metrov. Z jazera odteká Jezerský potok, ktorý neraz potrápil miestnych obyvateľov záplavami. K jazeru sa dostanete turistickou značkou buď z obce Jezersko, trasou dlhou asi 3 kilometre alebo z populárnej Bachledovej doliny.

Niektorí turisti si výlet k jazeru spájajú s cestou na Bachledovu rozhľadňu, ktorá sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury. Odtiaľto sa Vám naskytne krásny výhľad na celé jazero aj s okolím. K Jezerskému jazeru sa viaže aj niekoľko povestí o duchoch žijúcich v ňom, či o silnej moci, ktorá podľa legendy spôsobuje silný dážď, keď niekto zotne strom v blízkosti jazera. Možno je to pravda a možno nie, jedno je isté. Magické tyrkysové sfarbenie vody vo Vás istotne zanechá čarovný pocit.

K Jezerskému jazeru sa viete dostať turistickou cestou aj z obce Ždiar alebo Malá Franková či Veľká Franková. Belianske Tatry sa Vám tak budú ukazovať v plnej svojej paráde. Pri jazierku boli vybudované lavičky aj informačná tabuľa o miestnej faune a flóre, kde sa dozviete napríklad aj to, že tu žijú mloky. Žiaľ silné veterné kalamity si v minulých rokoch vyžiadali obete na okolitom lese a bude trvať niekoľko rokov, kým tu vyrastú nové stromy.

Okolie Jezerska je stvorené na aktívnu dovolenku. Vychutnať si okrem výletu k jazeru môžete aj Chodník korunami stromov v Bachledovej doline, či prekrásny Pieninský národný park. Pre lyžiarov sa v blízkosti Jezerska núka aj výborná lyžovačka v Bachledka Ski & Sun. Skipark sa v lete mení na Bike Park a je u cyklistov veľmi obľúbený. Využite služby nášho ubytovacieho portálu a rezervujte si ubytovanie v blízkosti Jezerského jazera, napríklad na stránkach ubytovanie Bachledova dolina. Objavte aj ďalšie zaujímavé tipy na atrakcie v Belianskych Tatrách. Nečakajte a vydajte sa za dobrodružstvom, čo najskôr.

Viac

Vrbické pleso

Vrbické pleso

Demänovská Dolina

Vrbické pleso, ktoré zdobí Demänovskú dolinu, je najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Táto vodná plocha v nadmorskej výške 1 113 metrov nad morom je morénového pôvodu a tým sa podobá plesám vo Vysokých Tatrách. V jeho najhlbšom bode bola nameraná hĺbka 8 metrov. Jazero je prírodnou pamiatkou od roku 1975 a v súčasnosti je chránené piatym, teda najvyšším, stupňom ochrany.

Pleso je veľmi jednoducho dostupné. Prechádzka sa začína v obci Demänovská Dolina pri rozcestníku Jasná - Biela Púť, v blízkosti je možné jednoducho zaparkovať. Od rozcestníka vedie k plesu chodník značený žltou farbou, po ktorom to k plesu trvá len približne 5 minút.

Okolo jazera, ktoré meria 115 metrov na dĺžku a 62 metrov šírku, vedie nenáročný turistický chodník. Jeho prejdenie trvá 20 až 60 minút, podľa tempa chôdze či dĺžky Vášho posedenia na lavičkách a obdivovania fotogenického horského okolia. Je to ideálna prechádzka pre rodiny s deťmi. O vzniku plesa ako aj jeho faune informujú turistov informačné tabule. Samozrejmosťou sú lavičky pri jazere, stojí tu aj niekoľko altánkov. Pre najmenších turistov je tu vybudované detské ihrisko.

Vrbické pleso nemusí byť Vaším konečným cieľom. Začínajú totiž pri ňom zaujímavé turistické trasy. Je možné vystúpiť na Rozhľadňu na Ostredku či na Krakovu hoľu. Žltý chodník vedie od plesa na Tri Vody alebo až do Sedla Poľany, modrý chodník zase zavedie turistov k Demänovskej jaskyni slobody.

Vrbické pleso určite nebude jediným miestom v tomto regióne, ktoré máte v pláne navštíviť. Ak plánujete dlhšiu dovolenku na Liptove, naša ponuka ubytovania Vám určite príde vhod. Priamo v Demänovskej doline, len pár krokov od Vrbického plesa, nájdete hotely, lacné penzióny, pohodlné apartmány aj útulné chaty.

Viac

Čanianske jazerá

Čanianske jazerá

Čaňa

V najväčšej obci okresu Košice-okolie, v Čani, sa nachádza komplex viacerých jazier, ktoré sú známe ako Čanianske jazerá. Vznikli počas ťažby štrku, postupne od roku 1854. Vtedy tu boli z dôvodu výstavby železnice medzi Košicami a Miškolcom otvorené povrchové bane na štrk, ale aj zeminu. V súčasnosti sa jazerá (okrem jedného) využívajú na rekreáciu.

Najznámejšie z tunajších jazier je medzi domácimi nazývané Tajvan. Je najčastejšie vyhľadávané, nakoľko je ako jediné prispôsobené turizmu. Má pláže, ktoré sú pokryté štrkom, neďaleko sa nachádza aj chatová oblasť. Počas leta tu najmä domáci radi trávia chvíle počas voľných večerov. Je to totiž dejisko konania sa diskotéky priamo pod hviezdnou oblohou. Jedinou nevýhodou je fakt, že v ňom z hygienických dôvodov nie je povolené kúpanie.

Ak si však chcete aj zaplávať, zvoľte o niečo menej známe štrkovisko Geča. Tam sa aj okúpete, aj si oddýchnete. Nie je ničím výnimočným stretnúť tam aj rybárov. Na jeho brehoch sa dokonca nachádza aj neoficiálna nudistická pláž. Takže ak sa pre schladenie počas horúceho leta rozhodnete len tak, počas prechádzky po okolí, vôbec nemusíte riešiť plavky, ktoré ostali doma.

Ak chcete aj Vy navštíviť krásne Čanianské jazerá, je to veľmi jednoduché. Prvým krokom by malo byť zarezervovanie si ubytovania v okolí Čanianskych jazier, ideálne priamo na stránke ubytovanie Čaňa. Ak ale túžite po ruchu väčšieho mesta, pozrite sa na ponuku stránky ubytovanie Košice. Tie sa totiž nachádzajú len približne 15 km od Čane a ponúkajú mnohé tipy na výlety. Ďalším krokom by malo byť naplánovanie si aktivít, ktoré chcete počas pobytu stihnúť. A ako posledný, avšak rovnako dôležitý krok bude rozhodnúť sa, koho vezmete so sebou. Dovolenka akokoľvek skvelá, napríklad aj tá na Čanianskych jazerách, je totiž oveľa lepšia, keď sa o zážitky podelíte s blízkymi.

Viac

Orešanská priehrada

Orešanská priehrada

Horné Orešany

Orešanská priehrada sa nachádza v krásnom prostredí Malých Karpát v Trnavskom kraji pri obci Horné Orešany. Obklopuje ju tiež príroda Lošonského hája. Vodná nádrž Horné Orešany je vyhľadávanou lokalitou miestnych obyvateľov, ale aj turistov. Ak si chcete napríklad dobre zarybárčiť, alebo si užiť relax pri vode Orešanská priehrada je na to ako stvorená.

Priehradu začali stavať už v roku 1988, aby zachytávala prívalovú vodu pri silných dažďoch, či topení snehu. Okolité obce Horné Orešany, Dolné Orešany či Lošonec tak uchránila od záplav. Leží na potoku Parná. V roku 2005 museli priehradu kvôli kontrole úplne vypustiť. Akciu sprevádzala záchrana rýb. Rybári zo širokého okolia sa podujali na dobrovoľnú činnosť a zachránili tak stovky rýb, ktoré boli umiestnené v okolitých vodných nádržiach ako Boleráz či Doľany.

Kúsok pod Orešanskou priehradou sa nachádzajú chovné rybníky Parina. Darí sa tu lososovitým rybám ako pstruh dúhový či potočný. Pri priehrade Horné Orešany bolo vybudované lesné stredisko Majdán. Náučný chodník Majdán má 10 zastávok a vedie okolo celej Orešanskej priehrady. Z informačných tabúľ sa dozviete zaujímavosti o miestnej prírode, faune i flóre.

Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty a teda aj vodná nádrž Horné Orešany sú vyhláseným Chráneným vtáčím územím. Hniezdi tu napríklad bocian čierny, ktorý sem každoročne prilieta z Afriky, aby tu vychoval svoje potomstvo. Okolité lesy sú ako stvorené na prechádzky pre rodiny s deťmi počas celého roka. V lete si môžete oddýchnuť pri vode, či venovať sa spomínanému rybolovu.

Malé Karpaty sú ideálnym miestom na dovolenku pre rybárov, pre rodiny s deťmi či seniorov. Príďte sem načerpať nových síl a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Ponúkame Vám ubytovanie v blízkosti vodnej nádrže Horné Orešany či ubytovanie Malé Karpaty na našom portáli. Vydajte sa výlet po Trnavskom kraji a vychutnajte si napríklad Smolenický zámok. Pripravili sme pre Vás zoznam atrakcií, ktoré stojí za to navštíviť. Neváhajte a rezervujte si svoju dovolenku pri Orešanskej priehrade už dnes.

Viac

Vodná nádrž Hrabovo

Vodná nádrž Hrabovo

RužomberokHrabovo

V blízkosti mesta Ružomberok sa nachádza známa Hrabovská dolina. V prekrásnom lesnom prostredí nájdeme neveľkú Vodnú nádrž Hrabovo. Pekné okolie a turistické atrakcie z nej robia obľúbenú destináciu na výlet.

Vodná nádrž Hrabovo bola pôvodne vybudovaná pre bavlnárske závody ako zásobovač vody. Dnes je umelé jazero Hrabovo miestom oddychu. Na brehu jazera sú upravené trávnaté pláže, voda je však relatívne studená. Kúpanie je povolené len na vlastné riziko. Lokalita však láka i milovníkov vodných športov. Člnkovať sa tu môžete počas celého leta do sýtosti, funguje tu i požičovňa vodných bicyklov, ako aj adrenalínových atrakcií. Skúsili ste už aquazorbig? Vo veľkej nafukovacej guli sa snažíte na vodnej hladine udržať rovnováhu. Tak túto zábavu budú Vaše deti milovať. Pod vedením skúsených inštruktorov tu môžete opáčiť aj „vodného vtáka"- aquaskipper, nepotrebuje žiadny pohon. Keď sa ho naučíte ovládať, poskakujete na ňom po vode ako vták. A verte, že sa pritom aj zapotíte.

Keď postavili kabínkovú lanovku na kopec Malinô Brdo, stala sa dolina Hrabovo východiskovým lyžiarskym bodom. Zároveň je vstupnou bránou do národného parku Veľká Fatra. Vodu z jazera dnes využívajú aj na zasnežovanie lyžiarskeho strediska Ski Park Ružomberok Malinô Brdo. V teplom období sa skipark mení na Bike Park Malinô Brdo. Za zjazdom na bicykli sem chodia cyklisti z celého sveta. Konajú sa tu kempy pre bikerov a aj Majstrovstvá v MTB - v horskom zjazdovom bicyklovaní.

V neposlednom rade je určite najväčším lákadlom Lanový park Tarzania Hrabovo alebo Zipline Hrabovo Ružomberok. Nachádza sa tu najdlhší prejazd na lane na Slovensku. Spustite sa ponad vodnú nádrž Hrabovo a o adrenalín vo Vašom tele máte postarané. Pre rodiny s deťmi je ideálna menšia lanová dráha Tarzania medzi stromami. Požičiate si tu výstroj a Vaše ratolesti si bezpečne vyskúšajú lezenie.

Jazero Hrabovo je obľúbeným miestom rybárov. Rybárčenie je tu povolené s platným rybárskym lístkom, ktorý si zakúpite v Slovenskom rybárskom zväze. Zachytať si môžete v tichšej časti, v tieni lesa a dokonale si tak užijete tento mierumilovný šport.

Z Hrabovskej doliny máte len na skok do Čutkovskej doliny. Nevynechajte turistiku v tejto nádhernej lokalite. Navyše aj tu nájdete atrakcie, ktoré stojí za to navštíviť. Obrov park Čutkovo je pre deti veľkým lákadlom, ako aj mini farma na Salaši Pastierska. Vychutnajte si tu syry a domáce špeciality priamo v reštaurácií.

Ubytovanie v blízkosti Vodnej nádrže Hrabovo je Vám k dispozícií na našom portáli. A je z čoho vyberať. Nájdete tu romantické chaty ale aj moderné apartmány či hotely. Neváhajte a navštívte toto rekreačné miesto obklopené horami a Vašu dovolenku si skutočne užijete.

Viac

Vodná nádrž Brestovec

Vodná nádrž Brestovec

Brestovec (okres Myjava)

Vodná nádrž Brestovec sa nachádza pri obci s rovnakým menom Brestovec, približne 2 kilometre od Myjavy na Záhorí. Leží na rieke Myjava, ktorá preteká Myjavskou pahorkatinou. Ak ste milovníci rybárčenia, isto sa sem vydajte ryby. Vodná nádrž Brestovec je ideálnym miestom na relax a odpočinok pri vode.

V lete ju poniektorí využívajú na kúpanie, ale dávajte si pozor, lebo kúpať sa tu môžete len na vlastné riziko. V zime, keď voda zamrzne sa sem miestni obyvatelia chodia korčuľovať či zahrať si hokej. Okolitá príroda je ako stvorená na prechádzky pre rodiny s deťmi. K priehrade Brestovec sa pohodlne dostane autom, peši či na bicykli. Nachádza sa na ceste z Myjavy do Starej Myjavy. Oddýchnite si pri vode a pokochajte sa výhľadmi myjavských kopčekov.

Priehrada Brestovec ako revír na rybačku patrí do správy Slovenského rybárskeho zväzu v meste Senica. S platným rybárskym lístkom tu môžete loviť kaprovité ryby. Toto miesto je pre rybárov rajom. Keďže sem nechodí veľa ľudí, môžete si tu postaviť svoje udice a v kľude si zarybárčiť.

Záhorie je obľúbenou lokalitou na dovolenku. Ak hľadáte ubytovanie pri vodnej nádrži Brestovec alebo ubytovanie v Myjave, ponúkame Vám služby nášho portálu. Nájdete tu aj ďalšie atrakcie na Záhorí či tipy na výlety v Trenčianskom kraji. Rezervujete si Vaše obľúbenú chatu na Záhorí, rodinný penzión, alebo komfortný apartmán a užite si príjemné chvíle v tejto časti Slovenska.

Viac

Vodná nádrž Starina

Vodná nádrž Starina

Starina

Vodná nádrž Starina, na hornom toku rieky Cirocha v Bukovských vrchoch, slúži ako zásobáreň pitnej vody a je najväčšou svojho druhu na Slovensku, je to tiež najväčší zdroj pitnej vody v strednej Európe. Táto vodná plocha leží v najvýchodnejšom cípe Slovenska, v severovýchodnej časti Zemplína, presnejšie v katastri obce Stakčín, v okrese Snina. Toto územie je súčasťou Národného parku Poloniny.

Nádrž s objemom 59,8 mil. m³ vody sa rozprestiera na ploche 311,4 ha. Výstavba nádrže prebiehala v rokoch 1981 až 1988, ešte predtým došlo k vysťahovaniu siedmich dedín, dôvodom bola nutnosť vzniku ochranného pásma zdroja pitnej vody. Okolo nádrže platí aj v súčasnosti prísny zákaz vstupu motorových vozidiel. V Starine je tiež zakázané sa kúpať, chytať ryby, člnkovať alebo sa vôbec približovať k jej brehom.

Panoramatický výhľad na vodnú plochu sa naskytne z Vyhliadky nad Starinou, na južnom okraji priehrady. Nachádza sa na ceste medzi obcami Stakčín a Kolbasov. V blízkosti vyhliadky sú umiestnené tabule, ktoré informujú nielen o vodnom diele, ale aj o nočnej oblohe a svetelnom smogu.

Okolie vodnej nádrže sa vyznačuje rastlinným bohatstvom. Voda v nádrži slúži aj vydrám, bobrom či jelenej a diviačej zvery. V blízkosti vodného diela sa vyskytuje aj zubor hrivnatý, ktorý na Slovensku žije len v Národnom parku Poloniny. Vodnú plochú využíva na oddych aj migrujúce vtáctvo, ochranári tu zaznamenali viac než 50 druhov vtákov.

Táto oblasť môže zaujať aj nadšencov histórie. Vo vysídlenej obci Ostružnica nájdete ruiny kostola z roku 1806, v bývalej obci Veľká Poľana stojí pôvodný dom, rovnako ako aj v obci Zvala. V ďalších vysťahovaných obciach sa nachádzajú vojenské cintoríny, pomníky či kaplnky. Prvú svetovú vojnu pripomína vrch Hodošík nad Veľkou Poľanou, ktorý je s nadmorskou výškou 851 m n. m. najvyššie položeným cintorínom z 1. svetovej vojny na Slovensku. V zozname kultúrnych pamiatok je zapísaný aj štvorkilometrový úsek historickej cesty, ktorá prechádzala slovensko-poľskou štátnou hranicou za čias 2. svetovej vojny, v horskom priesmyku Ruské sedlo.

Návštevu tohto vodného diela veľa turistov absolvuje počas pobytu v Národnom parku Poloniny. Ak aj Vy plánujete dlhší pobyt v tejto oblasti, pozrite si na našom portáli ponuku chalúp v Uliči či ubytovanie v súkromí v Zemplínskych Hámroch. Po ubytovaní sa môžete poobezerať aj v okresnom meste Snina, prípadne trochu vzdialenejšom Humennom.

Viac

Popradské pleso

Popradské pleso

Vysoké Tatry mestoŠtrbské Pleso

V Mengusovskej doline sa nachádza štvrté najväčšie jazero na Slovensku - Popradské pleso. Popradské pleso sa rozprestiera na ploche skoro 7 hektárov, je vo výške 1494 m n. m. a je hlboké 17 metrov. Vyhľadávané je rovnako ako aj ostatné plesá vo Vysokých Tatrách.

Pleso vzniklo v poslednej dobe ľadovej po ústupe ľadovcov natečením vody z okolitých štítov a dolín. Cesta k nemu je vhodná pre každého odhodlaného človeka, pretože túto trasu dokážu zvládnuť aj ľudia na vozíčku - prístup je totiž zabezpečený aj po asfaltovej ceste. Vyhľadajte si tak blízke ubytovanie pre rodinky s deťmi, mnohopočetné skupiny kamarátov, cyklistov, vitálnych seniorov či zamilované páriky a užívajte si Popradské pleso!

Popradské pleso bolo v 18. storočí označované aj ako Rybie pleso. Prečo? Ako jediné, nachádzajúce sa na južnej strane Tatier, poskytovalo domov pstruhovi potočnému. V roku 1879 tu postavili prvú turistickú Chatu pri Popradskom plese, nazývanú aj ako Chata kpt. Morávku. Zaujímavosťou Popradského plesa je tiež Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier, ktorý sa nachádza v limbovom háji pod Ostrvou. Aj na ňom si uctili 13 obetí pádu lavíny z roku 1974.

Okrem modrej turistickej trasy môžete zvoliť aj iné obtiažnosti Vašej túry na Popradské pleso. Záleží len na Vás, či si zvolíte ako vychádzajúci bod stanicu Popradské Pleso, Štrbské Pleso alebo Sliezsky dom.

Ak plánujete zostať v Tatrách dlhšie, určite Vám doporučujeme vybrať si z našej ponuky ubytovaní, kde sú hotely pri Popradskom plese, prípadne súkromné chaty pri Popradskom plese. Alebo radšej zvolíte očarujúce penzióny Popradské pleso? Rozhodnutie je na Vás. Ponuka je u nás naozaj pestrá, stačí len rezervovať.

Viac

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso

Vysoké Tatry mestoTatranská Lomnica

Skalnaté pleso je jedným z najobľúbenejších turistických miest vo Vysokých Tatrách. Dostanete sa sem z Tatranskej Lomnice peši po vyznačenom turistickom chodníku alebo lanovkou. Je to krásny výlet aj pre rodiny s deťmi.

Skalnaté pleso sa nachádza vo výške 1755 m n. m. a okolo neho vedie náučný chodník, ktorý zabaví aj najmenších. Na vrchu lanovky sa nachádza reštaurácia so slnečnou terasou a hneď vedľa detské ihrisko - Svištia krajinka, kde sa deti môžu do vôle vyšantiť. Nájdete tu drevené sochy svišťov, preliezačky, svištiu chalúpku a mnoho ďalších atrakcií.

Pleso je morénového pôvodu, vzniklo prirodzeným spôsobom po dobe ľadovej. Nežijú v ňom žiadne ryby a jeho hladina sa mení. Zaujímavosťou je, že v suchých obdobiach jazero vyschýna, čo ovplyvnili nielen klimatické zmeny, ale aj výstavba stanice visutej lanovky.

Zo Skalnatého plesa sa dostanete lanovkou na Lomnický štít, ktorý sa týči do výšky 2634 m n. m. priamo nad plesom a vytvára tak dychberúce výhľady. V blízkosti plesa vo výške 1781 m n. m. objavíte aj Astronomické observatórium, ktorého súčasťou je rovnako hvezdáreň.

Skalnaté pleso je nádherné v zime aj v lete. Počas zimnej lyžovačky si tu odpočiniete predtým, ako sa spustíte na lyžiach, mimochodom najstrmšou zjazdovkou na Slovensku. Nezabudnite si však skontrolovať počasie. Vysoké Tatry bývajú premenlivé. Vydajte sa sem na výlet a určite neoľutujete. Ubytovanie v blízkosti Skalnatého plesa si zarezervujte priamo u nás.

Viac

Štrkáreň - Komjatice

Štrkáreň - Komjatice

Komjatice

Vo východnej časti obce Komjatice, v smere do Černíka, sa pri ceste rozlieha malebná vodná plocha s ostrovmi. Štrkáreň - Komjatice, ako už názov napovedá, vznikla vybagrovaním pri ťažbe štrku. V súčasnosti je využívaná domácimi i návštevníkmi regiónu Dolná Nitra pre letnú rekreáciu, vodné športy a rybolov. Okolie vody poskytuje prostredie vhodné pre odpočinok, pobyt v prírode a pre športové aktivity. V zimnej sezóne je zas zamrznutá vodná plocha oázou korčuliarov.

Štrkáreň sa môže pochváliť rozlohou 45 ha a maximálnou hĺbkou 18 m. Poskytuje výborné podmienky pre plávanie a pestovanie vodných športov ako je potápanie, windsurfing či člnkovanie. Voda je tu príjemná, čistá a ponúka osvieženie, relax i aktívny oddych pre všetky vekové kategórie. Jazero je tiež obľúbeným rybárskym revírom. Žijú tu kapre, sumce, šťuky, zubáče, ostrieže, liene, karasy aj pleskáče. Starostlivosť zabezpečuje Rybárska spoločnosť Komjatice, ktorá návštevníkom poskytuje možnosť zakúpenia hosťovacieho rybárskeho lístka.

Okolie jazera sa môže pochváliť volejbalovým ihriskom vhodným pre plážový volejbal. Na svoje si tu prídu aj dovolenkujúce rodinky s deťmi. Na spevnených brehoch jazera sa nachádza niekoľko prístreškov poskytujúcich priestor pre odpočinok, piknik a trávenie spoločných chvíľ na čerstvom vzduchu. Trávnaté brehy jazera sú zas ako stvorené pre leňošenie na deke a slnenie. Na vyhradených miestach je povolené grilovanie. Kladenie ohňov je však na celom území štrkárne prísne zakázané.

Príjemný vodný relax si v okolí môžete užiť aj na obľúbenom prírodnom kúpalisku Tona BeachŠuranoch či vo vyhľadávanom ThermalParku Nitrava v neďalekom Poľnom Kesove. Ak by ste si chceli pobyt pri vode spestriť návštevou kultúrnych zaujímavostí, vyberte sa do Mestského múzea v Šuranoch alebo do miestneho Archeoparku Nitriansky Hrádok známeho aj pod názvom „Slovenská Trója“. A keď Vám jeden deň na spoznávanie tohto regiónu nebude stačiť, nájdete si ubytovanie v okolí štrkárne - Komjatice. Ubytovanie v Komjaticiach a v blízkom okolí láka návštevníkov najmä bohatou ponukou chát a chalúp poskytujúcich záruku súkromia.

Viac

Brzotínsky rybník

Brzotínsky rybník

Brzotín

Vyhľadávaným miestom dlhších prechádzok počas slnkom zaliatych dní je Brzotínsky rybník. Je to sústava 9 vodných plôch, ktorá sa nachádza v obci Brzotín v okrese Rožňava, na ľavom brehu potoka Čermošná pod Silickou planinou.

Tomuto miestu sa tešia predovšetkým rybári, ktorí tu majú vhodné miesto na vykonávanie svojej krásnej záľuby. Rybníky sú hospodárky využívané na chov rýb. V ich vodách môžete nájsť hlavne ladne sa vlniaceho kapra obyčajného. Možno sa Vám však pred očami mihne, alebo na háčik udice chytí aj šťuka, lieň alebo úhor. Vodné nádrže majú aj estetickú a turistickú funkciu. Žiaľ, milovníci kúpania si tu neprídu na svoje. 

Na brehoch jazera sa nachádzajú rôzne biotopy rastlín. Vďaka pálke širokolistej aj trstine sa tu udomácnili vodné vtáky ako trsteniarik malý a trsteniarik bahenný. V zozname zvierat žijúcich v tejto lokalite je aj kačica, bocian alebo volavka.

Celkovo 9 rybníkov je v správe Slovenského rybárskeho zväzu. Okolo vodnej plochy vedie chodník, ktorým sa môžete vybrať aj Vy. Urobíte tak niečo pre svoje zdravie a užijete si tu príjemný čas. Okrem tela si v tomto tichom prostredí perfektne oddýchne hlavne Vaša duša. Pohľad na pokojnú vodnú hladinu, na ktorej sa odrážajú lúče slnka, príjemné štebotanie vtákov alebo nasávanie jedinečnej atmosféry tohto miesta si Vás určite podmania.

Upokojení sa vydajte k ďalším zaujímavostiam regiónu. Dívať sa na svet z konského chrbta sa môžete na Konskom Dvore. Obdivovať sústavu náhorných plošín, kaňony riek, tiesňavy a množstvo povrchových i podzemných krasových javov je možné v Národnom parku Slovenský kras. Milujete leto a s ním spojené všetky radovánky? V takomto prípade sa Vám oplatí zájsť na kúpalisko Rožňava. O nekončenom vesmíre, jeho tajomstvách a úkazoch sa dozviete ak navštívite Hvezdáreň Rožňava.

Viac

Vodná nádrž Suchá nad Parnou

Vodná nádrž Suchá nad Parnou

Suchá nad Parnou

Suchovská vodná nádrž sa rozprestiera v blízkosti Sušianskeho hája na okraji obce Suchá nad Parnou. Nachádza sa v prekrásnom lesnom prostredí s úžasným výhľadom na Malé Karpaty. Svojou priezračne čistou vodou láka turistov zo širokého okolia. Ak patríte k vyznávačom plávania v pokojnejších vodách, ste na správnom mieste. Spravte si s rodinou výlet a doprajte si dokonalý relax pri vode spojený s kúpaním a opekačkou.

Vodná nádrž Suchá vznikla prehradením Podhájskeho potoka kvôli ochrane priľahlých obcí pred povodňami. Bola vybudovaná v rokoch 1974 – 1978. Jej hĺbka v miestach pôvodného potoka dosahuje 4 – 6 metrov. Na rozlohe 40 ha sa v priemere drží približne 1,7 milióna m³ vody. Okolo vodnej nádrže vedie i náučný chodník s 11 info panelmi, ktorého cieľom je zlepšiť environmentálne povedomie netradičnou formou výchovy – priamo v prírode.

V súčasnosti sa vodná nádrž využíva na rekreáciu i športový rybolov a chov sladkovodných rýb, ako sú kapry, šťuky, pstruhy, zubáče, liene, pleskáče a sumce. Pokiaľ ste vášnivým rybárom, na obed si môžete pochutnávať na svojom vlastnom úlovku. Okrem plávania či rybolovu si deň pri vode spríjemnite prechádzkou okolo nádrže a vychutnávajte si pokoj, ktorý z tohto miesta vyžaruje.

V priľahlých lesoch rastie množstvo chutných hríbov a lesných plodov, takže si nezabudnite na svoj výlet pribaliť aj hubársky košík. Vodná nádrž má svoje čaro v každom ročnom období. Ak ste sa rozhodli navštíviť ju v zime, na zamrznutej vodnej ploche si môžete zakorčuľovať alebo zahrať hokej.

Suchá nad Parnou ponúka množstvo možností na pešiu turistiku. Ak už máte chodenia dosť, objednajte si vyhliadkový let z blízkej obce Boleráz a pozrite sa na svet zhora. Z Bolerázu tu máte už iba na skok do Trnavy, kde sa môžete kultúrne vyžiť a pozrieť si Dóm sv. Mikuláša, Katedrálu sv. Jána Krstiteľa či Galériu Jána Koniarka. Ak sme Vás navnadili, nečakajte a zarezervujte si svoj pobyt na Dolnom Považí ešte dnes. Najlepšiu ponuku ubytovania neďaleko Vodnej nádrže Suchá nad Parnou nájdete na našej podstránke ubytovanie v Suchej nad Parnou.

Viac

Najvyhľadávanejšie kategórie atrakcií

Pomôžeme Vám s výberom najvhodnejšieho ubytovania

  • Viac ako 6 000 objektov

    Len overení ubytovatelia

  • Viac ako 120 000 hodnotení

    Skúsenosti a názory z prvej ruky

  • Najlepšie ceny ubytovania

    Ceny bez navýšenia, priamo od majiteľov

  • Najnavštevovanejší portál

    Viac ako 40 000 návštevníkov denne