Mapa

Kaštiele na Slovensku


Kaštieľ Dolná Krupá

Kaštieľ Dolná Krupá

Dolná Krupá

Jedinečný klasicistický kaštieľ, ktorý pochádza z 18. storočia, nájdete v obci Dolná Krupá, v okrese Trnava. Súčasťou kaštieľa je rozľahlý anglický park. Užite si romantickú prechádzku v tomto čarovnom prostredí. Preskúmajte výstavné priestory kaštieľa a nahliadnite do minulosti. Prehliadku je ideálne potvrdiť vopred telefonicky.

Pri vstupe Vás na nádvorí kaštieľa zaujme fontána. Kaštieľ je považovaný za najkrajší vzor vidieckej klasicistickej architektúry na Slovensku. Jeho vtedajší majitelia, rodina Brunswickovcov, preslávila nielen kaštieľ ale aj obec Dolná Krupá svojimi umeleckými zbierkami obrazov, kníh či minerálov. Kaštieľu nechýbala ani divadelná budova. Brunswickovci boli milovníci umenia a hudby. Ich dcéry vyučoval hre na klavíri, priamo v kaštieli, samotný Ludwig van Beethoven. Pre svoj neurodzený pôvod skladateľ býval v záhradnom domčeku a nie s panstvom v kaštieli. Pamätník Ludwiga van Beethovena je súčasťou záhrady. Pri prehliadke kaštieľa nahliadnete aj do hudobného múzea.

Rod Brunswickovcov, neskôr Chotekovcov bol posledným, ktorý zažil veľkú slávu kaštieľa. Toto honosné sídlo, kde sa stretávala smotánka, začalo od čias prvej svetovej vojny upadať. Kedysi sa spomínaný park tešil veľkej popularite svojou flórou. Medzi poslednými obývala kaštieľ, až do polovice 20. storočia, grófka Márie Henrieta Choteková, ktorá v parku vytvorila nádherné rozárium, ktoré bolo najväčšie v strednej Európe. Pôvodný park tvorili aj tri jazerá. Žiaľ v súčasnosti je zachované len pôvodné torzo. Kaštieľ sa dočkal rozsiahlej rekonštrukcie, z ktorej sa tešia nielen obyvatelia Dolnej Krupej.

Využite toto krásne prostredie a okolie, ktoré ponúka možnosti na prechádzky či aktivity v prírode. Poďte sa prejsť na neďaleký chránený areál Trnavské rybníky, ktoré sú známe pre pozorovanie viac ako 200 druhov vtáctva. Hľadáte letné osvieženie? Vodná nádrž Suchá nad Parnou v blízkej obci s rovnomenným názvom je miestom pre dokonalý relax a užívanie slnečných lúčov. Prostredie s výhľadom na Malé Karpaty je vyhľadávanou rekreačnou lokalitou. Jedinečné prírodné kúpanie ponúka kúpalisko Kamenný mlyn v blízkom meste Trnava. Súčasťou areálu sú aj možnosti na aktívne trávenie voľného času športovými hrami.

Tak už ste si vybrali miesto na svoju dovolenku alebo výlet. Poďte s nami navštíviť tieto krásne miesta. Zarezervujte si ubytovanie v okolí kaštieľa Dolná Krupá. Vyberte si rodinný penzión alebo chatu či chalupu učupenú v malebnej prírode a zažite krásne chvíle.

Viac

Kaštieľ v Betliari

Kaštieľ v Betliari

Betliar

Iba 3 kilometre severne od obce Rožňava sa nachádza malebná dedinka Betliar, ktorá sa právom pýši honosným šľachtickým sídlom zo 17. storočia. Kaštieľ Betliar vznikol pôvodne ako predsunuté opevnenie Hradu Krásna Hôrka. Vedeli ste, že Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po skončení 2. svetovej vojny zachoval so svojim pôvodným zariadením a zbierkami? Všetky exponáty, ktoré si môžete prezrieť v jeho interiéri kedysi patrili uhorskému šľachtickému rodu Andrássy. Ten sa považoval za najvýznamnejších aristokratov v Európe. Na Slovensku boli známy vďaka štyristo ročnému vlastníctvu Hradu Krásna Hôrka a Kaštieľa Betliar.

Na mieste pôvodného staršieho renesančného kaštieľa, vzniklo v rokoch 1881 – 1886 v skutku luxusné sídlo, ktoré dal zrenovovať gróf Emanuel I. Andrássy. Poslanec Uhorského snemu a člen Uhorskej akadémie vied sa nechal inšpirovať anglickými vidieckymi sídlami. O ďalšiu modernizáciu sa zaslúžil jeho syn Gejza I., čím vznikla prepychová rezidencia s elektrickým osvetlením, ústredným kúrením, 16 kúpeľňami, prekrásnou knižnicou a početnými apartmánmi, ktoré v časoch povestných poľovačiek obývala aj spoločenská elita. Andrássyovci boli vášnivými cestovateľmi, čo sa prejavilo aj na zariadení interiéru. Kaštieľ zaplnili množstvom vzácneho nábytku, umeleckými dielami i rozsiahlymi zbierkami, ktoré tvoria exotické predmety, poľovnícke trofeje a obrazy realistov 19. storočia.

Kaštieľ slúžil ako sídlo rodiny do roku 1945. V povojnovom období ho zoštátnili a v súčasnosti v ňom sídli múzeum zachytávajúce život tohto významného šľachtického rodu. Expozícia bytovej kultúry šľachty v 18. a 19. storočí bola zriadená a verejnosti sprístupnená po celkovej rekonštrukcii budovy v roku 1994. Muzeálna výstava je zriadená na prvom a druhom poschodí a zaberá plochu 2 308 m. Tvorí ju takmer 50 obytných miestností a viacero úžitkových priestorov, ako sú kúpeľne, šatník či pracovné miestnosti. Popri exkluzívnych kusoch nábytku s vkusnými textíliami a čalúnením si môžete prezrieť i strieborné predmety, úžitkový porcelán, sklo a keramiku i orientálne koberce a závesy. Starobylý Egypt oddávna fascinoval nielen vedcov a bádateľov, ale i vášnivých cestovateľov a nebolo tomu inak v prípade rodiny Andrássyovcov. Prízemie kaštieľa je preto venované unikátnej kolekcii egyptologických cenností. Azda najatraktívnejším artefaktom je múmia kňaza boha Amona dovezená z pohrebiska v Gíze. Jej vek sa odhaduje na 12. storočie pred Kristom. Ďalšou vzácnosťou je mumifikované telo neznámeho egyptského dieťaťa a hrobové nálezy vo forme amuletov a ich fragmentov.

Andrássyovci boli aj vášnivý poľovníci. Tomuto koníčku v kombinácii s fascináciou exotických krajín je zriadená Výstava exotických trofejí. Za zakladateľa tejto unikátnej zbierky považujeme grófa Emanuela, ktorý v roku 1849 podnikol dobrodružnú cestu do Indie. V jeho šľapajach pokračoval aj jeho syn Gejza I., ktorý sa preslávil ako výnimočný poľovník a nadšenec všetkého napínavého a nebezpečného. Expozícia obsahuje preparáty z Afriky a Ázie a je inštalovaná v priestoroch zimnej záhrady, aby v návštevníkoch vyvolala pútavú a avanturistickú atmosféru. Medzi najväčšie pozoruhodnosti múzea patrí aj hlavná knižnica, ktorú v roku 1790 založil Leopold Andrássy. V čase jej vzniku mala 565 kníh najmä z oblasti histórie, medicíny, fyziky a filozofie. Dnes pozostáva z viac ako 14 tisíc zväzkov teologických, filozofických, historických i geografických diel z 15. až 19. storočia, ktoré boli napísané v šiestich rôznych jazykoch. Najvzácnejšími exemplármi sú prvotlače. Tou najstaršou je medicínska kniha vydaná v Benátkach v roku 1486. Vaša prehliadka končí v nádhernom anglickom parku s vodopádom, jaskyňou a tromi fontánami, ktorý bol v roku 1977 zapísaný do zoznamu historických záhrad a parkov sveta.

Po vyčerpávajúcej, ale o to vzrušujúcejšej prehliadke kaštieľa si ešte spravte prechádzku k neďalekej Hermesovej studni. Pekný deň zavŕšte v štýlovej izbičke rodinného penziónu. Pokiaľ však hľadáte viac súkromia, kliknite na stránku ubytovanie v Betliari a zobrazí sa Vám kompletná ponuka ubytovania v blízkosti Kaštieľa Betliar. Nájdete v nej množstvo romantických chát i štýlových apartmánov. Nasledujúce dni si vyhraďte na poznávanie krás Slovenského rudohoria a Volovských vrchov.

Viac

Kaštieľ Svätý Anton

Kaštieľ Svätý Anton

Svätý Anton

Vo Svätom Antone patrí k dominantám obce práve kaštieľ, ktorý ročne navštívia tisíce turistov z celého Slovenska. Kaštieľ je označovaný aj ako Koháriovský kaštieľ alebo Kaštieľ Antol. Je radený k barokovo – klasicistickým kaštieľom. Neodmysliteľnou súčasťou je krásny anglický park. Príďte do Kaštieľa Svätý Anton, ktorý je situovaný v úžasnom prostredí Štiavnických vrchov.

Kaštieľ samotný vznikol pôvodne ako múzeum v roku 1962, keď tu našli viaceré zbierky z lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene svoje stále miesto. V kaštieli ako takom nájdete viaceré expozície. K najhlavnejším a najatraktívnejším patrí práve poľovnícka, ktorá okrem vzácnych trofejí zveri obsahuje aj mnohé zbrane, obrazy, knihy, časopisy a iné umelecké predmety.

S kaštieľom je naviazaná rodina KoháryováCoburgová. Jej predstavitelia sem sústredili bohatstvo z rôznych končín sveta. Na nej je odzrkadlený vtedajší spôsob života, vkus a záľuby týchto dvoch rodín. Unikátom je, že v rámci kaštieľa sa zachovali pôvodné nábytky, ktoré ako inak v tých časoch ľudia rozkrádali alebo predávali.

Súčasťou kaštieľa je krásna kaplnka, kde svoje dni trávili obyvatelia kaštieľa v modlitbách. Na nádvorí je umiestnená baroková kamenná fontána. Ak prídete len rozjímať, naplánujte si prechádzku anglickým parkom, ktorého súčasťou sú dve jazierka s vodopádmi a kaskádami. Určite ste nepočuli o tom, že v rámci kaštieľa sa nachádza umelo vytvorená jaskyňa – grotta.

O kaštieli sa traduje legenda spojená so symbolikou kalendára. Kaštieľ mal pôvodne 4 vchody symbolizujúce ročné obdobia, 7 arkád pripomínajúcich dní v týždni, 12 komínov ako mesiacov, 52 izieb označujúcich týždňov roka a 365 okien – tak ako je dní v roku. Tieto detaily si môžete všimnúť pri prehliadke kaštieľa zvonku. Umelci zo západu Európy si na diele dali skutočne záležať.

Ak sa aj Vy rozhodnete poznávať všetky jeho zákutia, nezabudnite si pozrieť a zarezervovať vopred ubytovanie pri Kaštieli Svätý Anton. Vybrať si môžete či už penzión vo Svätom Antone alebo izbu v ubytovaní v súkromí. Výber ubytovaní je pestrý. Aj ponuka na mnohé atrakcie je bohatá. Veď poruke je mesto Banská Štiavnicabetlehemom, bankou lásky alebo historickým námestím. Tešíme sa, že zavítate priamo do kaštieľa.

Viac

Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky

Spišská Belá

V severnej časti Popradskej kotliny, na sútoku Popradu a Belianskeho potoka leží mestečko Spišská Belá. Práve tu nájdete skvost slovenskej renesančnej architektúry, Kaštieľ Strážky. Spišská Belá je situovaná v Prešovskom kraji, v okrese Kežmarok, približne 20 km severne od Popradu, vstupnej brány do turistami milovaných Vysokých Tatier. Miestny kaštieľ láka návštevníkov nielen svojou okúzľujúcou architektúrou, ale aj vzácnymi stálymi expozíciami a príležitostným programom Slovenskej národnej galérie. Čaro tohto jedinečného miesta dotvára anglický park z 19. storočia ako stvorený na romantickú prechádzku.

Milovníci umenia sa môžu v Kaštieli Strážky nechať okúzliť štyrmi stálymi expozíciami. Dve z nich sú prezentáciou výtvarných diel. Expozícia Portrét 17. – 19. storočia na Spiši je kolekcia portrétov, ktorá z veľkej časti pozostáva z diel rodovej galérie predchádzajúcich majiteľov kaštieľa (rodov Horváth-Stansith, Szirmay, Mednyánszky a Czóbel, ako aj spišských rodín Csáky, Esterházy a pod.). Druhá výtvarná expozícia nesúca názov Ladislav Mednyánszky a Strážky je jedinou stálou expozíciou na Slovensku prezentujúcou diela jedného z hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia, Ladislava Mednyánszkyho. Expozícia je výberom z obsiahleho súboru diel umelca , ktoré pochádzajú predovšetkým z jeho raných období a dokumentujú jednotlivé etapy vývinu jeho umeleckého štýlu.

Treťou zaujímavou expozíciou malebného kaštieľa je Historická knižnica Strážky, ktorá je súčasťou národného kultúrneho dedičstva. Jej počiatky siahajú až do poslednej štvrtiny 16. storočia. Impozantná zbierka obsahuje neuveriteľných 8 500 zväzkov, časopisov a máp. Poslednú expozíciu Slovenskej národnej galérie si môžu návštevníci pozrieť v areáli Kaštieľa Strážky. Pod názvom Sochárstvo na Slovensku v 20. storočí sú tu v pôsobivom prostredí anglického parku prezentované práce významných slovenských sochárov druhej polovice 20. storočia. Malebný areál parku sa príjemne prepája na koryto rieky Poprad a okolitú krajinu. Vytvára tak nádhernú scenériu pre príjemnú prechádzku s umeleckou príchuťou.

Nádherným umeleckým objektom je bezpochyby aj samotná budova Kaštieľa Strážky. Tento bol postavený na základoch gotického hradu. Neskorší majitelia Horváth-Stansithovci ho postupne prebudovali na prekrásny renesančný kaštieľ. Dnešnú podobu získal tento malebný kaštieľ prestavbou v 17. storočí. Typický štvorcový pôdorys s vnútorným nádvorím bol vybudovaný doplnením štvrtého krídla po požiari na začiatku 18. storočia. Kaštieľ Strážky spolu s Kostolom sv. Anny a renesančnou zvonicou v historickom centre mesta tvoria národnú kultúrnu pamiatku.

Viete sa nadchnúť umením a architektonickými pamiatkami zasadenými v jedinečnej exteriérovej scenérii? Ak áno, určite si počas svojej dovolenky v Tatrách nenechajte ujsť návštevu Spišskej Belej a Kaštieľa Strážky. Výlet sem si môžete spojiť s obhliadkou Belianskej jaskyne, najväčšej a jedinej sprístupnenej vysokohorskej kvapľovej jaskyne v Tatranskom národnom parku. Samozrejmosťou dovolenky v tomto regióne je široká ponuka ubytovania v blízkosti Kaštieľa Strážky. Ubytovanie v Kežmarku predstavuje široké spektrum apartmánov, penziónov, malebných viliek, chatiek a chalúp. Určite si tu prídete na svoje.

Viac

Kaštieľ Lednické Rovne

Kaštieľ Lednické Rovne

Lednické Rovne

Krutému lednickému hradnému pánovi, Michalovi Telekessimu, sa jedného dňa vraj zachcelo väčšieho komfortu ako mal za chladnými múrmi svojho hradu. Dal si preto na vyvýšenine nad riekou Lednica postaviť honosný kaštieľ. A tak sa začala písať história architektonického klenotu. Kaštieľ Lednické Rovne je dnes situovaný priamo v rovnomennej obci, v okrese Púchov. Jeho mladšie dejiny sa spájajú s rozkvetom sklárskej tradície v obci Lednické Rovne a s rodinou Schreiberovcov. Krásna historická stavba je aj v súčasnosti sídlom expozície sklárskej výroby. Okolie kaštieľa tvorí skvostný anglický park ako stvorený pre romantickú prechádzku.

História rovnianskeho kaštieľa siaha do polovice 16. storočia. Pôvodne išlo o renesančnú stavbu na pôdoryse v tvare písmena E. V 18. storočí prešiel kaštieľ barokovou rekonštrukciou, počas ktorej pribudlo prvé poschodie a kaplnka. O ďalších 100 rokov bola budova upravená v klasicistickom duchu. V tom čase získal lednické panstvo Jozef Schreiber, ktorý tu vybudoval najmodernejšie sklárne v celej Európe. Práve on realizoval poslednú väčšiu rekonštrukciu historickej stavby. V 20. storočí bol kaštieľ prebudovaný na školu a jeho obnova sa uskutočnila až v 80. rokoch. Následne bola do priestorov prekrásnej stavby situovaná expozícia Slovenského sklárskeho múzea. Počas jej prehliadky sa zoznámite s dejinami sklárskej výroby na našom území od praveku až po súčasnosť.

Krásny kaštieľ dnes obklopuje malebný anglický park. Bol vybudovaný ešte v roku 1800 a o jeho založenie sa zaslúžil gróf Aspremont. Na začiatku 19. storočia patril medzi najväčšie parky v Uhorsku. Počas prechádzky tu natrafíte na niekoľko vzácnych drevín, idylickú žblnkajúcu fontánu, ale aj na mauzóleum z bieleho mramoru. Práve tu našiel miesto svojho posledného odpočinku Jozef Schreiber. Tento malebný park sa dokonca významne zapísal i do dejín slovenského filmu. V jeho prostredí natočil Jozefov syn Eduard prvý hraný film na Slovensku. Pravdepodobne vedel, prečo si ako kulisy pre svoje dielo zvolil práve okolie krásneho kaštieľa. Vyberiete si toto prostredie aj Vy ako miesto pre svoj výlet či dovolenkovú rekreáciu?

Prehliadku historickej stavby, ktorá v sebe ukrýva krehké poklady z rúk majstrov sklárov, Vám odporúčame spojiť s rekreáciou na kúpalisku Lednické Rovne alebo s výletom k pozostatkom Lednického hradu. Prekrásne výhľady si zas vychutnáte z neďalekej rozhľadne Púchovskej dolinyDohňanoch. Ak sa rozhodnete stráviť na Strednom Považí dlhší čas, zarezervujte si ubytovanie v okolí kaštieľa Lednické Rovne. Aj na našom portáli nájdete zaujímavú ponuku ubytovania v Lednických Rovniach. Medzi najvyhľadávanejšie ubytovacie zariadenia v tomto regióne patria bezpochyby chaty a chalupy, ponúkajúce kombináciu komfortu a súkromia.

Viac

Renesančný kaštieľ Humenné

Renesančný kaštieľ Humenné

Humenné

V centre mesta Humenné nájdete monumentálny renesančno-barokový kaštieľ známy aj ako Humenský zámok. Postavený na mieste niekdajšieho stredovekého vodného hradu je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň sídlom múzea. Ak zavítate na východné Slovensko, nevynechajte mesto Humenné a kaštieľ, ktorý je jeho dominantou.

Niekdajšie sídlo rodu Drugetovcov, ktoré postavili v renesančnom štýle v 14. storočí, bolo na začiatku 19. storočia prestavané v barokovom slohu pod vlastníctvom rodu Andrášiovcov. Sídlo upravili podľa vlastných predstáv, čím získalo jednotnú architektonickú podobu. Ku kaštieľu dobudovali anglický a francúzsky park. Viaceré miestnosti získali krby a stropy zas bohatú ozdobnú štukatúru. Koncom 2. svetovej vojny bol Humenský zámok poškodený skrz požiaru, ktorý zasiahol strechu. K jej oprave došlo až po takmer 20 rokoch. Aj vďaka tomu, môžeme dnes obdivovať priestory kaštieľa a umelecké a historické pamiatky, ktoré sa v ňom nachádzajú.

V Humenskom kaštieli nájdete Vihorlatské múzeum s jeho stálymi expozíciami. Múzeum sa venujem umelecko-historickým pamiatkam ako aj prírodovedným výstavám. Poslednou otvorenou stálou expozíciou je Sakrálna expozícia s kaplnkou Panny Márie, ktorú si prezriete v pôvodných priestoroch kaštieľa. Zároveň múzeum počas roka pripravuje pre svojich návštevníkov široké spektrum podujatí a výstav.

Tak neváhajte a navštívte jeden z najväčších a najrozľahlejších kaštieľov na Slovensku. V areáli kaštieľa nájdete priľahlý park s fontánou, v ktorom môžete zakončiť prehliadku príjemnou prechádzkou. Ak Vás zlákala história a dávne časy, nevynechajte expozíciu ľudovej architektúry a bývania v Skanzene Humenné.

Skvelým tipom je denné alebo večerné pozorovanie oblohy vo Vihorlatskej hvezdárni Humenné. V astronomickom observatóriu nájdete druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. Vďaka nízkemu svetelnému znečisteniu sa oplatí prísť práve na večerné pozorovanie oblohy plnej hviezd. Stačí si len vybrať to správne ubytovanie v blízkosti Renesančného kaštieľa Humenné a hor sa spoznávať mesto a všetko čo ponúka. Zarezervujte si blízky apartmán alebo príjemný penzión a užite si Váš výlet naplno.

Viac

Kaštieľ vo Veľkých Uherciach

Kaštieľ vo Veľkých Uherciach

Veľké Uherce

Klenot kultúrneho dedičstva Veľkých Uheriec a celého okresu Partizánske, Kaštieľ vo Veľkých Uherciach pripomína svojou architektúrou anglické stredoveké hrady. Malebná stavba v romantickom neogotickom slohu s nárožnými vežami a bielou fasádou pôsobí akoby bola vystrihnutá z rozprávky o krásnej princeznej. Rozsiahly plot obklopuje anglický park plný historickej zelene. Kaštieľ vrátane areálu je v súkromnom vlastníctve potomka pôvodných majiteľov a nie je prístupný verejnosti. Vytvára však prekrásne kulisy pre prechádzku, ktoré s obľubou využívajú turisti a návštevníci tohto regiónu.

Kaštieľ vo Veľkých Uherciach bol pôvodne postavený na mieste opevneného hrádku z 15. storočia ako renesančný kaštieľ so stredovekým jadrom. Jeho prvým majiteľom bol Michal Bossányi s manželkou. Neskoršia prestavba pod taktovkou majiteľa Jána Keglevicha mu dala romantickú neogotickú podobu. Práve on sa dal pri rekonštrukcii inšpirovať podobou anglických stredovekých hradov. Neskôr kaštieľ opakovane menil majiteľov, až sa koncom 19. storočia stal majetkom nemeckej rodiny Thonetovcov. Po druhej svetovej vojne v kaštieli sídlila škola, internáty i textilné sklady. Súčasným majiteľom je potomok Thonetovcov, ktorý kaštieľ kúpil v roku 2009.

Kaštieľ púta pohľady okoloidúcich svojou prekrásnou architektúrou. Štvorkrídlová budova je doplnená malebnými nárožnými vežami. Súčasťou dvojtraktového prízemia je gotická kaplnka. Interiér tvoria reprezentačné miestnosti s fascinujúcimi vyrezávanými stropmi a jedinečnými vzorovými parketami. Rytiersku sieň zdobia busty udatných rytierov, slávnostná sieň je dekorovaná pompéznym gobelínom. Interiér kaštieľa v súčasnosti nie je prístupný verejnosti.

Výlet k malebnému Kaštieľu vo Veľkých Uherciach Vám odporúčame ako spestrenie slnečných dní strávených v regióne Ponitrie. Spojiť si ho môžete s vodným osviežením na Kúpalisku Dúha alebo na Termálnom kúpalisku Malé BielicePartizánskom. Ak Vás okrem kultúrnych pamiatok fascinuje aj vesmír, hviezdy a vzdialené galaxie, určite navštívte Hvezdáreň Partizánske. Za pozoruhodnosťami malebnej prírody sa zas vyberte spleťou turistických chodníčkov Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Ponuka zážitkov je v tomto regióne skutočne rozmanitá. Podobne ako ponuka ubytovania v blízkosti Kaštieľa vo Veľkých Uherciach. Vyberte si z ubytovania Veľké Uherce alebo si zvoľte ubytovanie v Partizánskom a začnite s prípravami na pobyt plný zážitkov.

Viac

Fričovský kaštieľ

Fričovský kaštieľ

Fričovce

V obklopení malebnej prírody regiónu Horný Šariš, v okrese Prešov, v pokojnej časti obce Fričovce nájdete skutočný skvost slovenskej renesančnej architektúry. Prekrásny kaštieľ Fričovce pochádza zo začiatku 17. storočia, kedy vrcholila výstavba kaštieľov na Slovensku. Jeho jedinečnosť spočíva predovšetkým v exteriérovej sgrafitovej figurálnej výzdobe zobrazujúcej asi 150 historických a mytologických postáv. Okrem prekrásnej architektúry láka kaštieľ návštevníkov aj výbornou reštauráciou a priľahlým parkom s jazierkami a historickými drevinami.

Očarujúca pamiatka bola postavená v rokoch 1623 – 1630 rodinou Berthóty. Autorom figurálnej výzdoby je maliar a grafitár Martin Waxman. Umelecké dielo na fasáde budovy vytvoril technikou dvojfarebného sgrafita, pričom použil slonovú kosť a sivočierny uhlík. Zaujímavosťou figúr je ich väčšia hlava v porovnaní s telom. Autor pri tvorbe bral do úvahy vertikálnu perspektívu pohľadu diváka zdola nahor. Obsahovo môžete na výzdobe obdivovať až 150 postáv z najrozličnejších oblastí. Nájdete tu antických bohov, postavy symbolizujúce ľudské cnosti, postavy uhorskej a poľskej histórie, kráľov, sultánov a cisárov Rímskej ríše.

V roku 1998 sa majiteľmi kaštieľa stali Tomkovci, ktorí po viac ako 40 rokoch vdýchli schátranej budove nový život. Rozsiahla rekonštrukcia zahŕňala statické opravy, obnovu exteriéru, interiérov, hospodárskych budov i parku. Základom zelene sú listnaté stromy dosahujúce vek 100 až 150 rokov. Obdivovať tu môžete staré lipy, gaštany, javory, ale aj paorech, morušu, ľaliovník či ginko. Krásnu scenériu dotvárajú malé jazierka. Okrem prehliadky historickej stavby a prechádzky malebným parkom si môžete v kaštieli dopriať aj chutný obed či posedenie pri lahodnej káve. Priamo v historických priestoroch kaštieľa nájdete obľúbenú reštauráciu s výberom kulinárskych špecialít slovenskej kuchyne.

Prehliadku prekrásneho kaštieľa si môžete vo Fričovciach spojiť so zaujímavým adrenalínovým dobrodružstvom, jazdou na obrnenom transportéri. Máte chuť ocitnúť sa na malú chvíľu v roli vojaka a spoznávať okolitú prírodu z paluby tanku? Alebo dáte prednosť ceste za históriou a urobíte si výlet k zrúcanine Lipovského hradu? V neďalekých Lipovciach sa môžete vybrať aj do tajomného podzemia neosvetlenej jaskyne Zlá diera alebo na zaujímavé miesto popierajúce zákonitosti fyziky s názvom Lačnovská gravitačná anomália. Odhalíte jeho tajomstvo?

Tento región sa môže pochváliť celým radom zaujímavostí a atraktívnych, hoci menej známych turistických chodníčkov. Aby ste ich mali čas všetky spoznať, odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie v okolí kaštieľa Fričovce. Ponuka obľúbených chát vo Fričovciach a v priľahlých obciach je skutočne pestrá. Ak by ste mali chuť na komfort penziónu alebo preferujete ubytovanie v apartmánoch, odporúčame Vám vybrať si z ponuky ubytovania v Prešove. Určite tu nájdete dovolenkové zázemie podľa svojich predstáv.

Viac

Hradný kaštieľ F. Rákocziho II. - Borša

Hradný kaštieľ F. Rákocziho II. - Borša

Borša

Prijmite naše vrúcne pozvanie do Hradného kaštieľa Františka Rákocziho II., ktorý sa nachádza v obci Borša, v okrese Trebišov, na juhu Zemplína. Tento renesančný kaštieľ, v ktorom sa narodil už spomínaný F. II. Rákoczi Vás zaujme nielen svojou architektúrou, ale aj službami, ktoré v ňom nájdete.

Vydajte sa v čase otváracích hodín do priestorov kaštieľa. Jeho vznik sa datuje do polovice 16. storočia, kedy bol podľa dokumentov postavený na starších základoch pôvodného stredovekého vodného hradu. Dal ho tu postaviť ako kúriu tokajský hradný kapitán Zeleméri Kamarás. Až neskôr za vlády Zuzany Loránttfy a kniežaťa Juraja I. Rákocziho sa z kúrie stal vodný hrad. Následne prešiel viacerými úpravami.

Pôdorys kaštieľa je do tvaru písmena L. Ešte pred jeho staršou časťou je vidieť náznak priekopy, ktorá pravdepodobne prislúchala k vodnému hradu. Môžete si všimnúť aj nárožnú štvorcovú hranolovú baštu, ktorá mohla byť pozostatkom veže. V strede kaštieľa sa na prízemí nachádza polkruhovo ukončený portál s pravouhlým orámovaním. Práve toto mohlo v minulosti slúžiť ako priestor pre padajúcu mrežu či most. Priamo v kaštieli si môžete všimnúť rovné stropy a renesančné klenby.

Počas prechádzky úžasným areálom zahliadnete aj robustnú bronzovú bustu Františka II. Rákocziho. Je to hlavne z toho dôvodu, že si tu miestni obyvatelia chceli pripomenúť narodenie vodcu posledného protihabsburgského povstania Františka Rákocziho II. Ten tu uzrel svetlo sveta v roku 1676, no život prežil na hrade v Mukačeve.

Doprajte si úžasné zážitky v kaštieli. Nazrite do etnografickej expozície s pamätnými izbami Rákocziho. Aj vďaka virtuálnej realite môžete na vlastnej koži okúsiť, aké to bolo žiť v dobe narodenia tohto kniežaťa. Ste skôr ten typ, ktorý má radšej niečo záživnejšie? Tak potom zavítajte do Escape room priamo v kaštieli, v ktorej účastníci hry plánujú útek kniežaťa pred jeho popravením. Nielen školy oceňujú panoramatické premietanie v sále s kapacitou 15 ľudí. V krátkych filmoch si môžete pozrieť život tohto panovníka či okolie obce.

Stačí si teda pred kaštieľom zaparkovať svoje auto a užívať si toto jedinečné prostredie. Areál kaštieľa je prístupný bez akýchkoľvek poplatkov, na vstup do kaštieľa je potrebné sa objednať vopred. Spolu s návštevu kaštieľa Vám odporúčame pozrieť si aj ďalšie zaujímavosti regiónu. Myslite však pritom na to, že je dobré vopred si zarezervovať ubytovanie pri Hradnom kaštieli F. Rákocziho II. - Borša.

Nadšenci vodnej turistiky môžu splavovať okolité rieky. Na Zemplíne sa nachádza mnoho cyklotrás, ktoré Vás dovedú k netradičnej Rozhľadni Tokaj. Do histórie opäť nahliadnete v Kaštieli v Trebišove. Pozorovať krásy oblohy môžete v Hvezdárni Trebišov. A na záver Vám už len odporúčame Degustovať vína v Tokajskej pivnici.

S dobrou náladou sa môžete vracať do Vášho ubytovania v Borši. Pokojne si môžete zarezervovať útulné ubytovacie zariadenia v podobe obľúbených apartmánov Borša. Rodinky s deťmi preferujú hlavne samostatné chaty a chalupy v tejto obci. Samozrejme, výber toho najlepšieho ubytovania Vám ponúkneme na našom portáli.

Viac

Kubínyiovský kaštieľ

Kubínyiovský kaštieľ

Vyšný Kubín

Prekrásny kaštieľ ako vystrihnutý z ľudovej rozprávky alebo z romantického historického filmu je situovaný na Orave, v obci Vyšný Kubín. Rodisko P. O. Hviezdoslava, dedinka s rozmanitým kultúrno-historickým bohatstvom leží v okrese Dolný Kubín, asi 5 km od okresného mesta. Neprehliadnuteľný areál s nádhernou stavbou v barokovom štýle nesúcou názov Kubínyiovský kaštieľ je dominantou obce lákajúcou návštevníkov. Necháte sa aj Vy pri svojich potulkách Oravou pozvať do kaštieľa s cibuľovými vežami a čarovným anglickým parkom? Tu, v priestore dýchajúcom históriou, sa na chvíľu vrátite v čase, necháte pookriať telo i dušu vo wellness centre alebo si doprajete pohár kvalitného vína z miestnej vínnej pivnice.

Kubínyiovský kaštieľ pochádza zo 17. storočia, kedy ho Beňadik Kubínyi postavil ako renesančnú kúriu. Svoju dnešnú barokovú podobu nadobudol až o jedno storočie neskôr, keď ho zrekonštruoval Jozef Kubínyi so svojou manželkou. Kaštieľ bol v tom čase obohatený o tri cibuľové veže a nádherné stropné maľby v interiéri. V posledných rokoch tento architektonický skvost chátral. Nový dych mu vdýchli jeho majitelia až v roku 2010 zásadnou, ale veľmi citlivou rekonštrukciou rešpektujúcou pôvodný architektonický ráz tohto miesta. Okrem samotnej budovy sa opäť nadýchlo aj okolie kaštieľa a bývalé stajne, v ktorých sa dnes nachádza reštaurácia.

Už pri príchode ku kaštieľu Vás doslova pohltí atraktivita celého areálu. Prekrásny anglický park s upravenou zeleňou je ako stvorený pre romantickú prechádzku. V samotnej historickej budove majú pre Vás pripravenú komentovanú prehliadku, počas ktorej navštívite renesančnú aj barokovú časť kaštieľa a ukončíte ju s obľúbeným nápojom v ruke v reštauračnej časti. Celá prehliadka trvá približne 40 minút a je potrebné si ju vopred zarezervovať.

Jedným z najstarších a súčasne najúchvatnejších miest v kaštieli je jeho podzemie s renesančnou vínnou pivnicou. Dominuje jej prírodný kameň elegantne doplnený drevenými prvkami a krásnymi valenými klenbami. Tu sa môžete nielen dotknúť 400 ročnej histórie, ale aj ochutnať z ponuky kvalitných vín. Nezabudnuteľným zážitkom sa pre Vás zaiste stane návšteva wellness centra situovaného priamo v priestoroch kaštieľa. Tu si zaplávate v bazéne s protiprúdom, osviežite sa pod efektným tropickým dažďom alebo si zregenerujete telo i myseľ v suchej a parnej saune. Ak máte chuť len tak odpočívať, zverte sa do rúka maséra, prípadne sa zrelaxujte v oddychovej zóne ponúkajúcej magický výhľad na Veľký Choč.

Ak zavítate do Vyšného Kubína, rozprávkový kaštieľ Vás bude svojou vizuálnou atraktivitou doslova pozývať na návštevu. Výlet sem si môžete spojiť s obhliadkou neďalekého Dreveného artikulárneho kostola Leštiny alebo unikátneho archeoparku Praveká osada Mokrý Kút rozprestierajúceho sa na lúke neďaleko obce Vyšný Kubín. O architektonické pamiatky v tomto kraji skutočne nie je núdza. Rovnako ako o ubytovanie v blízkosti Kubínyiovského kaštieľa. Zarezervujte si chatu vo Vyšnom Kubíne alebo v priľahlom okolí a nechajte sa pozvať k objavovaniu klenotov Oravy.

Viac

Arpádovský kaštieľ

Arpádovský kaštieľ

Vyšný Kubín

Máte radi historické pamiatky? Ak áno, predstavujeme Vám Arpádovský kaštieľ, ktorý je dominantou obce Vyšný Kubín. Vedeli ste, že obec Vyšný Kubín je okrem iného aj rodiskom slovenských spisovateľov Pavla Országha HviezdoslavaMargity Figuli? Vráťte sa s nami v čase a spoznajte históriu tohto zaujímavého miesta.

Kaštieľ bol postavený v 18. storočí a druhej polovici 19. storočia prešiel prestavbou do pseudobarokového štýlu. Táto poschodová budova je výnimočná svojim arkádovým rizalitom a vysokou dekoratívnou bosážou. Hneď na prízemí je umiestnená trvalá expozícia, ktorá je venovaná Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi. Cieľom tejto unikátnej expozície je priblížiť návštevníkom postavu tohto najvýznamnejšieho  rodáka a tiež jeho vrúcny vzťah k rodisku. Vyšný Kubín zohral veľmi dôležitú úlohu na ceste jeho životom i básnickej tvorby. V Básnických prviesenkach Jozefa Zbranského (Jozef Zbranský bol jedným z jeho pseudonymov) vyznáva lásku k svojej rodnej dedine, k Vyšnému Kubínu.

Ďalšia časť expozície je venovaná dejateľom, ktorí boli počas svojho života výrazne spätí s obcou. Svoje čestné miesto tu má aj Margita Figuli, ktorá sa narodila v rovnakom dome ako Pavol Országh Hviezdoslav. Ďalším zaujímavým faktom o tejto známej slovenskej spisovateľke je, že bola priamym potomkom Jana Amosa Komenského. Posledná časť expozície sa venuje dejinám, histórii a vývoju obce Vyšný Kubín, ktorá patrí k najstarším obciam na Orave. Túto historickú budovu prislúchajúcu vyšnokubínskemu obecnému úradu nájdete v širšom centre obce.

Obec Vyšný Kubín ponúka svojim návštevníkom aj ďalšie výnimočné atrakcie. Určite sa neponáhľajte domov, ale zostaňte na Orave dlhšie. Ubytovanie neďaleko Aparpádovského kaštieľa nájdete na našej stránke ubytovanie Vyšný Kubín. Naplánujte si túru a vydajte sa na najvyšší vrch Chočských VrchovVeľký Choč. Odmenou za náročný výstup Vám bude prekrásny panoramatický výhľad na MalúVeľkú Fatru, Oravskú Maguru, Oravské Beskydy, ZápadnéNízke Tatry. Odtiaľ to máte už iba na skok do archeoparku Praveká osada Mokrý kút. V susednej obci Dolný Kubín na Vás čaká obľúbený aquapark AquaRelax Dolný Kubín, v ktorom si užijete veľa zábavy v multifunkčnom i plaveckom bazéne s dvomi skvelými toboganmi. Prajeme Vám príjemnú dovolenku plnú výnimočných zážitkov.

Viac

Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa

Radoľa

Jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach, Kaštieľ Radoľa, slúži ako expozičná budova Kysuckého múzea už od roku 1983. Historická stavba je jednou z mála renesančných pamiatok na Kysuciach. Ako už názov kaštieľa napovedá, situovaný je v obci Radoľa ležiacej v okrese Kysucké Nové Mesto. Okrem samotnej budovy pochádzajúcej zo 16. storočia sem lákajú návštevníkov aj skutočne zaujímavé expozície, výstavy a podujatia múzea. Tu môžete vidieť, ako bývali mešťania na Kysuciach, dozviete sa zaujímavosti z najstarších dejín regiónu, ale aj o obrovskom požiari, ktorý v roku 1904 zničil takmer celé okresné mesto.

Kaštieľ Radoľa je skutočným architektonickým skvostom. Prvá zmienka pochádza z roku 1575. Kaštieľ bol pôvodne renesančným typom zemianskeho sídla, ktorú nechali postaviť Suňogovci, majitelia Budatínskeho panstva. Mal podobu obytnej veže zrejme opevnenej hradobnými múrmi. O jeho renesančnom charaktere ešte dnes vypovedajú plastické nadokenné rímsy, krížová klenba s hrebienkovou výzdobou, či nárožné kvádrové maľovanie. V 17. storočí sídlil na kaštieli veľký majer s množstvom dobytka, priľahlými stodolami, ovocnými sadmi, pivovarom, mlynom a dokonca i s rybníkmi, v ktorých sa chovali ryby. V neskorších obdobiach slúžil kaštieľ na obytné účely.

Od 80. minulého storočia rokov patrí kaštieľ Kysuckému múzeu. Okrem troch stálych expozícií sa tu koná široké spektrum príležitostných výstav a podujatí skutočne zaujímavého zamerania. Stála expozícia predstavujúca mestský životný štýl druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia nesie názov Meštianske bývanie na Kysuciach. Návštevníkov pozýva bližšie spoznať život remeselníkov, obchodníkov a neskôr i živnostníkov, inteligencie a úradníkov, ale aj statkárov v priereze čias. Tu môžete vidieť, akú architektúru mali ich domy, v akom interiéri žili, v akej jedálni jedli, aké boli ich príborníky, obývacie izby či spálne.

Expozícia s názvom Svet dávnych predkov zachádza oveľa hlbšie do histórie Kysúc. Návštevníkom predstavuje najznámejšie archeologické lokality v tomto regióne. Rozdelená je na tri samostatné časti. Prvá z nich je venovaná lužickej kultúre z doby bronzovej, druhá časť predstavuje dobu železnú a posledná približuje stredovek a výskum kostola a cintorína v Radoli. Zaujímavým exemplárom tejto expozície je model mamutieho mláďaťa a zub mamuta.

Najnovšia stála expozícia múzea je návštevníkom prístupná pod názvom 695 rokov – Cesta dejinami. Bola otvorená pri príležitosti 695. výročia udelenia mestských výsad Kysuckému Novému Mestu. Výstava je venovaná starším dejinám mesta. Návštevníkov prevádza stredovekom a novovekom až po osudný rok 1904, kedy Kysucké Nové Mesto zasiahol katastrofický požiar obrovských rozmerov. Robí tak prostredníctvom písomností týkajúcich sa mestských dejín, pečatidiel, mestskej knihy, najstarších pohľadníc mesta, či dobových predmetov súvisiacich s remeselníckou a cechovou výrobou.

Chystáte sa pri svojich dovolenkových potulkách Kysucami navštíviť aj obec Radoľa? V tom prípade sa určite nechajte pozvať historickou budovou kaštieľa na prechádzku v čase. V lete si výlet sem spojíte s prechádzkou k Rozhľadni na Marťákovom kopci nad obcou Zákopčie alebo s Jazdou na koni v Nesluši. V zimných mesiacoch si zas výborne zalyžujete v lyžiarskom stredisku SKI Šerkov Ochodnica. Možnosti sú na Kysuciach naozaj široké podobne ako ponuka ubytovania v blízkosti Kaštieľa Radoľa. Turistom a dovolenkárom sú v Radoli a v okolí k dispozícii chaty a chalupy, ale aj komfortné penzióny a cenovo dostupné ubytovne.

Viac

Kaštieľ v Oponiciach

Kaštieľ v Oponiciach

Oponice

Renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov je situovaný pod úpätím pohoria Tribeč, v obci Oponice ležiacej v okrese Topoľčany. Sídlo, ktoré svojho času navštívili také osobnosti ako Roosevelt, Josephine Bakerová či preživší pasažier Titanicu, dnes víta návštevníkov v noblesných zrekonštruovaných priestoroch a v zelenej oáze priľahlého parku. Najväčším lákadlom Kaštieľa v Oponiciach je bezpochyby jeho baroková knižnica, ktorá svojho času slúžila ako prvá verejná knižnica v Bratislave a v celom Hornom Uhorsku. Jej priestory sú právom považované za jeden z najkrajších historických interiérov na Slovensku.

Majestátne sídlo šľachtického rodu vzniklo prestavbou pôvodnej kamennej stavby na prelome 16. a 17. storočia. V architektúre kaštieľa sa snúbia prvky renesancie a klasicizmu. Interiéru dominujú biele klenby a podlahy vyložené ružovým španielskym mramorom. Majitelia kaštieľa, Apponyiovci, boli veľmi významným a bohatým uhorským rodom. Za zásluhy vo vojenstve boli niektorí členovia cisármi povýšení na barónov a grófov. Po smrti posledného člena rodu patril kaštieľ krátko rodu Slezákovcov, ktorým bol po druhej svetovej vojne znárodnený. Budova kaštieľa prešla nákladnou rekonštrukciou v rokoch 2007 – 2011.

Najväčšou pýchou a klenotom kaštieľa je bezpochyby jeho trinásta komnata. Takto býva označovaná vzácna Apponyiovská knižnica, ktorú v roku 1770 založil gróf Anton Juraj Apponyi. Medzi pôvodnými zväzkami bolo viac ako 400 vzácnych prvotlačí vrátane Danteho Božskej komédie či Gutenbergovej Biblie. Knižnica bola pôvodne založená vo Viedni, neskôr presťahovaná do Bratislavy. Tu slúžila ako prvá verejná knižnica v meste i v celom Hornom Uhorsku. Gróf Anton Apponyi ju dal napokon presťahovať do svojho Kaštieľa v Oponiciach, kde jej postavil vlastnú galériu.

Sídlo knižnice vynikalo svojím nadčasovým charakterom. Zo severného krídla kaštieľa viedli obrovské terasové dvere do prekrásneho parku. Knižnica disponovala dômyselnými ochozmi vybudovanými tak, aby bol zabezpečený prístup ku všetkým zväzkom. Po rokoch bol tento interiér ocenený vzácnym Fénixovým krídlom. Priestory knižnice boli po znárodnení kaštieľa zdevastované, aby pri rekonštrukcii prešli ohromnou obnovou. Knižnica bola znovu postavená podľa zachovaných dokumentov, fotografií a pohľadníc. Nájdete tu vzácne diela Machiavelliho, Galilea, Da Vinciho, Newtona a mnohých ďalších majstrov písaného slova.

Okrem kultúrno-historického bohatstva ponúka krásny kaštieľ aj dokonalé priestory pre relax a odpočinok. Čarovné chvíle môžete stráviť prechádzkou v priľahlom parku bohatom na vzácne dreviny. Zeleni tu dominujú súbory platanov a dáždniková forma vzácneho ginka. Idylickú atmosféru dotvára parkové jazierko. V interiéri kaštieľa si môžete dopriať dokonalý relaxačný pôžitok vo wellness centre s relaxačným bazénom, jacuzzi a s bohatým saunovým svetom. Unavené telo zregenerujú ruky skúsených masérov. V ponuke nájdete aj vzácnu apiterapiu, prírodnú liečbu využívajúcu blahodarne pôsobenie včiel. Ak preferujete športové aktivity, v priestoroch kaštieľa a priľahlého parku si môžete zahrať bowling, tenis, minifutbal a požičať si bicykle pre svoje cyklotúry v okolí.

Návštevu čarovného kaštieľa, ktorý svojho času inšpiroval umelcov a hostil slávne osobnosti, si môžete spojiť s výletom k ďalšiemu historickému klenotu obce, k Oponickému hradu. V neďalekom Jelenci zas širokému okoliu dominujú ruiny hradu Gýmeš a miesto, kde pradávno stál starý Studený hrad, láka návštevníkov prekrásnymi výhľadmi. Začnite si hľadať ubytovanie v blízkosti Kaštieľa v Oponiciach a vydajte sa na cestu za pokladmi tohto regiónu. Ubytovanie v Oponiciach a v blízkom okolí Vás poteší širokou ponukou obľúbených chatiek, komfortných penziónov i súkromných apartmánov poskytujúcich výbornú východiskovú polohu za miestnymi pozoruhodnosťami.

Viac

Kaštieľ Eberhard v Malinove

Kaštieľ Eberhard v Malinove

Malinovo

Aj obec Malinovo, ktorá sa nachádza v okrese Senec v blízkosti Malého Dunaja sa môže pýšiť krásnou architektonickou pamiatkou. Je ním Kaštieľ Eberhard, ktorý tu bol postavený už v roku 1209. Kladiete si otázku ako je možné, že v období stredoveku stavali kaštiele?

Pri nahliadnutí do prvej písomnej zmienky môžeme zistiť, že stavba, ktorá je v súčasnosti radená medzi neskoro renesančné objekty, bola pôvodne postavená na základoch stredovekého hradu Eberhard. Hrad kedysi obkolesovala vodná priekopa. Jej zvyšky si môžete všimnúť aj dnes. Vznik hradu sa datuje do roku 1209, kedy bolo panstvo v rukách Svätého Jura z Pezinka. O niekoľko storočí neskôr, v roku 1677, bol vodný hrad prestavaný do podoby renesančného kaštieľa s kaplnkou. Vzhľad neoklasicistického hradu dostal až po užívaní rodom Aponiovcov v 19. storočí.

Objekt je tvorený budovou so 4 krídlami a 2 podlažiami. V nárožiach sú polkruhovité prístavby. Upúta Vás aj ústredné nádvorie so skvelou akustikou a vstupná brána, nad ktorou sa nachádza terasa. V interiéri sú ešte stále dochované erby arcibiskupa Szelepcsényiho a štukové maskaróny ranobarokovej výzdoby.

Exteriér kaštieľa aj park sú voľne prístupné. Kaštieľ v Malinove, ktorý je známy aj ako Apponyiho kaštieľ, sa rozprestiera takmer v centre tejto obce a obklopuje ho nádherný krajinný anglický park. Výborne Vám tak padne prechádzka jeho areálom, kde sa môžete kochať krásou prírody a nechať sa opájať jej vôňou. Vedzte, že táto chôdza s osviežením Vášho tela aj duše bude mať pozitívny vplyv na Vaše zdravie.

A ako nájsť tento kaštieľ? Cez obec vedie hlavná cesta. Vedľa miestneho hostinca sa nachádza odbočka, kde je pred bránou do parku menšie parkovisko. Dostať sa do vnútra kaštieľa je možné len po dohode s riaditeľom odbornej zdravotníckej školy, ktorá v jeho priestoroch ešte donedávna vyučovala svojich žiakov.

Región Podunajska je zaujímavý aj na ďalšie atrakcie, ktoré sa oplatí navštíviť. Svoje kroky môžete nasmerovať aj na zrúcaninu hradu Čeklís, ktorý Vám poskytne nádherné výhľady na prírodné scenérie. Milovníci golfu ale aj tí, čo sa ho chcú naučiť môžu zájsť do Black River Golf Resort Bratislava. Ak by ste si mysleli, že na jazere Miloslavka sa budete môcť okúpať, ste na omyle. Toto miesto vyhľadávajú hlavne rybári. Plávanie aj vodné športy je možné praktizovať na Jazere Nové Košariská. Detičky môžete zabaviť aj v unikátnom detskom svete KidsHouse, kde sa môžu hrať zimné aj letné hry.

Páči sa Vám tá predstava, kedy si doprajete chvíľku len pre seba a užijete si všetko, čo sa Vám počas jedného dňa ponúka? V takomto prípade, ak by ste si chceli dopriať ešte viac času, odporúčame Vám vyhľadať si ubytovanie v okolí Kaštieľa Eberhard v Malinove. Ako rodinka s deťmi Vás v našom katalógu možno zaujmú súkromné chaty v Malinove. Alebo si prídete spraviť romantický víkend so svojou polovičkou do penziónu v Malinove? Rozhodnutie je len na Vás, my Vám s ochotou pomôžeme vybrať si to správne ubytovanie.

Viac

Seredský kaštieľ

Seredský kaštieľ

Sereď

Príďte sa na pozostatky histórie zasahujúce do súčasnosti popozerať do Seredského kaštieľa v Seredi. Je to klasicistický kaštieľ, ktorý stojí na bývalom Šintavskom hrade. V súčasnosti patrí medzi národné kultúrne pamiatky, ktoré pri návšteve Serede určite nevynechajte.

História tohto kaštieľa je zaujímavá. Pôvodne stredoveký hrad zo 17. storočia bol premenený na renesančnú pevnosť a potom kaštieľ. Dejiny kaštieľa spojeného s hradom tak siahajú do 11. storočia, kedy základom bola len viacpodlažná hranolová veža. Postupom času sa hrad pretváral a rozširoval o nové časti. Ak by ste žili v tej dobe, určite by Vás zaujala vstupná brána s vežou a padacím mostom ponad priekopu. Aj keď opevnenia hradu boli postupne rozobraté a priekopy zasypané, určite Vás očarí celková atmosféra.

V priebehu troch storočí sa štvorbastiónová pevnosť zmenila na barokový kaštieľ, ktorý bol neskôr prestavaný do klasicistického štýlu. Mohlo to byť úžasné prechádzať sa letným salónom, knižničným salónom s viac ako tisíckou titulov kníh, grófkinou prezliekarňou, striebornou izbou alebo herňou. Celkovo 14 miestností a chodby kaštieľa boli na tú dobu ozaj honosné. Okolie kaštieľa bolo priam stvorené na prechádzky, pretože sa tu nachádzal udržiavaný anglický park. Využívanie kaštieľa nemeckými vojakmi počas druhej svetovej vojny, spustošenie ruskou armádou či dokončenie skazy miestnymi obyvateľmi zanechalo na tejto pamiatke škody.

Prevažne počas leta a kultúrnych akcií môžete navštíviť priestory Seredského kaštieľa. Inokedy je to možné len po dohode so zamestnancami mesta. Kaštieľ je totižto aktuálne v rukách mesta, ktoré sa snaží obnoviť túto monumentálnu pamiatku. Aj poslanci si povedali, že by bola škoda nevyužiť priestory, preto sa tu občas konajú výstavy, koncerty alebo iné podujatia. Zväčša je to v areáli, nie v budove. Možno sa Vám podarí zavítať na takúto akciu a budete potrebovať vopred zarezervovať vhodné ubytovanie pri Seredskom kaštieli.

V Seredi nájdete mnoho možností, ako stráviť spoločný čas. Mráz po chrbte behá v Múzeu holokaustu. Je dobré však ukazovať mladým ľuďom, čo sa dialo v minulosti. Možno si práve po takomto zážitku zájdete prevetrať hlavu na Plaváreň ZŠ Juraja Fándlyho. Voda má veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus a v kombinácii so športom spravíte niečo prospešné pre Vaše telo.

Neobávajte sa toho, že si nenájdete ubytovanie v Seredi. Je to pomerne veľké mesto, ktoré poskytuje viacero ubytovacích zariadení. Možno Vás zaujme práve niektorá drevenička v blízkej chatovej osade. Omnoho viac priestoru pre ubytovanie poskytujú ubytovne Sereď. Myslite tak na to, že dôležité je vybrať si správny typ ubytovania a stráviť skvelý pobyt spojený s návštevou kaštieľa.

Viac

Kaštieľ v Budimíre

Kaštieľ v Budimíre

Budimír

Na východnom Slovensku sa v malebnej obci Budimír môžete dozvedieť množstvo zaujímavých informácií nielen o jej histórii. Pri jej návšteve Vám odporúčame zavítať do Budimírskeho kaštieľa, v ktorom sa dnes nachádza pobočka Slovenského technického múzea Košice.

Kaštieľ v Budimíre bol pôvodne hrádkom, ktorý neskôr prestavali na kaštieľ. Svojou architektúrou sa radí do obdobia klasicizmu. Na pohľad je to krásna dvojpodlažná trojtraktová budova, ktorej fasádu zdobí plastický erb rodiny Ujházyovcov. Tí v kaštieli prežívali krásne obdobie svojho života. V interiéri kaštieľa si môžete všimnúť valené krížové a kláštorné klenby. V kedysi miestnosti slúžiacej na reprezentáciu a prijímanie návštev je na strope ešte stále empírová nástenná maľba. Aj okolie budovy je pekne upravené. Nachádza sa tu krásny francúzsky park, v ktorom sa môžete poprechádzať a užívať si kľudné harmonické prostredie. Nechýba ani oplotenie v klasicistickom slohu.

Pri návšteve interiéru zistíte, že jedna časť budovy je venovaná expozícii historických hodín s vybranou kolekciou exponátov hodín. Umiestnená je v reprezentačnej miestnosti. Pri prehliadke si všimnete dobový nábytok, obrazy aj bytové doplnky. Ďalšie priestory často striedajú rozmanité výstavy, ktoré sú zamerané na dejiny techniky, ale i na históriu, umenie a zberateľstvo. Z pomerne bohatého zbierkového fondu dominantného múzea sa tu vystavujú exponáty z fondu hutníctva, baníctva či strojárstva.

Okrem aktivít múzejného charakteru a rôznych podujatí si tu na svoje môžu prísť aj zanietené umelecké duše. Na stenách kaštieľa sú v pravidelnom rozostupe vyobrazované diela nášho výtvarného umenia, fotografické výstavy aj výtvory súčasných autorov.

Naozaj pútavý výklad lektorov spolu s jedinečným prostredím si Vás získa natoľko, že sa sem budete chcieť neustále vracať. Svoju návštevu môžete spojiť aj s poznávaním ďalších atrakcií v Budimíre, prípadne v jeho okolí. Veriacich poteší možnosť stíšiť sa v modlitbe v rímskokatolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža. Máte radi zvieratá? V takomto prípade si môžete zvoliť za svojich nových kamarátov kone. V Jazdeckej škole Kráľovce Vás s nimi zblížia a naučia Vás správne jazdiť na ich chrbte. Voda sa nedá skrotiť, no plaviť sa na jej vlnách môžete počas raftingu na Hornáde. Do výšky takmer 12 m sa pýši turistická rozhľadňa Čerešenka. Plavci aj milovníci vody sa môžu tešiť na bazény Kúpaliska Ryba Anička.

Pokiaľ by ste tu chceli ostať na dlhšie ako jeden deň, je dobré rezervovať si ubytovanie pri Kaštieli v Budimíre. V našej katalógovej ponuke ubytovacích zariadení si na základe zvolených filtrov môžete vybrať to, ktoré sa Vám bude páčiť a spĺňať Vaše požiadavky. Rodiny s deťmi preferujú chaty v Budimíre, páry si zas neváhajú objednávať apartmány. Na dlhšie obdobie sú vhodné aj ubytovania v súkromí Budimír. Radi Vám pomôžeme s prípadnými otázkami.

Viac

Barokový kaštieľ v Hronseku

Barokový kaštieľ v Hronseku

Hronsek

Viete si predstaviť tú atmosféru, kedy ako šľachtic žijete v kaštieli? Predstava je to krásna, zhmotnenú si ju môžete pozrieť priamo v Barokovom kaštieli v Hronseku. Táto stavba patrí k najvýznamnejším stavbám v obci a tiež k veľmi pekným stavbám na Pohroní. Naplánujte si druhú májovú sobotu voľno a zavítajte do priestorov barokového kaštieľa, kedy je prístupný návštevníkom.

Barokový kaštieľ v Hronseku bol postavený v roku 1 775. Už z tohto obdobia je jasné, že bol preferovaný barokový sloh s nárožnými baštami. Na fasáde kaštieľa si môžete všimnúť detaily s prvkami rokoka. Hrad obývala rodina Géczyovská s manželkou Juraja - Estery, čo sa prejavila aj pri erbe umiestnenom v trojuholníkovom tympanone. Podlažia oddeľuje kordónová rímsa. Po vstupe do kaštieľa si môžete všimnúť pruské zrkadlové klenby s občasnou štukovou výzdobou.

Aj napriek tomu, že kaštieľ neprešiel rekonštrukciou je v celkom zachovalom stave. Zaujímavosťou je, že v období socializmu tu sídlila materská škola. Ak prídete v letnom období, určite Vás zaujme úchvatná záhrada. V nej je vedľa kaštieľa vyše 200 ročná lipa malolistá s výškou 25 m a obvodom kmeňa takmer 500 cm. Vďaka svojej histórii je lipa vyhlásená za chránený strom. Čo tak sa pozrieť na ňu a kaštieľ zblízka?

V okolí kaštieľa môžete obdivovať starý, taktiež vyše 200 ročný dub. V rámci mobiliáru zámockej záhrady pribudli lavičky, odpadkové koše i osvetlenie. Celkové prostredie dotvára aj fontána. Určite si naplánujte výlet a prezrite si všetky priestory kaštieľa počas druhej májovej soboty. V iné dni je prístupný Drevený artikulárny kostol alebo Renesančný kaštieľ - vodný hrad. Stačí si vybrať ubytovanie v okolí Barokového kaštieľa v Hronseku.

Ak Vás Hronsek nadchol, je fajn zarezervovať si tu ubytovanie. Môžete sa vydať spoznávať jeho krásy. V blízkosti sú turistami obľúbené atrakcie Hronseka. Počas celého roka je prístupné Termálne kúpalisko Sliač alebo aj Kúpele v Sliači. V Arboréte Borová hora si zas vychutnáte skvelú prechádzku. Spolu s deťmi si môžete zájsť do Hvezdárne na Vartovke a stráviť tak jedinečný čas. Na penzióne v Hronseku Vás tak po aktívne strávenom dni počká personál recepcie a nachystá Vám večeru. Výber ubytovania je len na Vás!

Viac

Renesančný kaštieľ v Hronseku - Vodný hrad

Renesančný kaštieľ v Hronseku - Vodný hrad

Hronsek

V obci Hronsek, v okrese Banská Bystrica, stojí renesančný kaštieľ známy ako Vodný hrad. Dominanta obce, postavená v roku 1576, je jej najstaršou stavbou. V súčasnosti, vďaka súkromnému vlastníctvu, v ňom prebieha rozsiahla rekonštrukcia. Hoci je pre verejnosť zatiaľ neprístupný, prehliadka zvonka sa isto vyplatí. Pôvodne mal vybudovaný obranný múr so strážnymi vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom. Dôvodom boli vtedajšie turecké nájazdy. Príďte sa poprechádzať po okolí a prehliadnite si zaujímavý Vodný hrad.

Pivnice kaštieľa slúžili ako väzenie a v časoch Rákocziho povstania sa v nich razili mince. Kaštieľ počas svojej histórie vystriedal mnoho vlastníkov. Zaujímavosťou je, že napriek vodnej priekope, pivnice nikdy nenasiakli vodou. Poslední majitelia ich teda využívali na uskladňovanie potravín. Od konca 17. storočia slúžil kaštieľ na slávenie služieb Božích až do čias postavenia evanjelického kostola.

V obci Hronsek na Vás čakajú aj ďalšie unikátne pamiatky. Drevený artikulárny kostol, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je spolu so zvonicou jednou z najväčších drevených stavieb v Strednej Európe. Evanjelický kostol môžete navštíviť aj počas pravidelných nedeľných služieb Božích. Jedinečnou pamiatkou je Barokový kaštieľ v Hronseku, ktorý pochádza z roku 1775. Jeho krásnu záhradu zdobia viac ako 200 ročná lipa a rovnako starý dub. Lipa je vysoká viac ako 25 m a dominuje okoliu. Predstavte si tie spomienky a históriu, ktoré pamätajú tieto stromy. Staré časy si pripomínajú obyvatelia Hronseku vždy v druhú májovú sobotu, na ktorú pripadá Slávnostný deň obce Hronsek a kaštieľ je otvorený.

Máte radi okrem histórie aj kultúru? Tak nevynechajte Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici. Stále, moderné expozícii Vás prevedú nielen históriou mesta, ale aj vývojom spoločnosti. Keď už navštívite toto atraktívne mesto, vydajte sa na známy vrch Urpín. V kedysi strážnej veži dnes stojí vyhľadávaná Hvezdáreň. Hľadáte ubytovanie v okolí Renesančného kaštieľa v Hronseku  – Vodného hradu? Prezrite si našu ponuku a zarezervujte si moderný apartmán alebo štýlovú chatu. Neváhajte a navštívte obec Hronsek a jeho okolie.

Viac

Kaštieľ v Sobotišti

Kaštieľ v Sobotišti

Sobotište

Renesančno-barokový Kaštieľ v Sobotišti leží na Záhorí, na úpätí Bielych Karpát, na rozhraní MyjavskejChvojnickej pahorkatiny. Tento tzv. Veľký alebo Nyaryiovský kaštieľ, ako ho miestni nazývajú, je v súčasnosti domovom múzea Samuela Jurkoviča, ktoré sa venuje 150 ročnej histórii, ktorý ovplyvnil život mnohých generácií na Slovensku . Okrem toho tu sídli mestský úrad i knižnica.

Nyáryovský kaštieľ dal postaviť v roku 1637 šľachtic Ľudovít Nyáryi. V roku 1645 ho zničil rozsiahly požiar. Už o osem rokov neskôr bol čiastočne prestavaný a obnovený, pričom jeho dispozícia sa zachovala do dnešných čias. Dnešná podoba je výsledkom pamiatkovej obnovy, ktorá sa realizovala v rokoch 1976 – 1982.

V kaštieli nájdete unikátne Družstevné múzeum Saumela Jurkoviča, ktoré prezentuje bohaté dejiny slovenského družstevníctva od jeho začiatkov po súčasnosť. Samuel Jurkovič bol vzdelanec, národný buditeľ a priekopník nie len slovenského, ale aj európskeho družstevníctva. Začal učiť ľudí plánovite sadiť stromy, priúčal ich ovocinárstvu, snažil sa zlepšiť hospodársko-kultúrne pomery slovenského ľudu pomocou nedeľných škôl, vzdelávacích spolkov a zakladaním knižníc. Založil i Slovenské národné divadlo nitranské a je spoluzakladateľom Matice slovenskej.

Expozícia dokumentuje zrod a vývin družstevnej myšlienky na Slovensku a jej uplatnenie v praxi. Nachádza sa tu i pracovný kútik Samuela Jurkoviča či súčasné výrobky slovenských družstiev. V múzeu nájdete i expozíciu zameranú na kultúru a tradície obce, kde môžete obdivovať rôzne ľudové nástroje, súčasti starých krojov či habánsku keramiku. Vzácne exponáty dopĺňa i moderný audiovizuálny materiál.

Za kaštieľom sa nachádza upravený park s detským ihriskom, v ktorom si po exkurzii môžete oddýchnuť. Po prehliadke kaštieľa si spravte výlet do Senice a zrelaxujte v zrekonštruovanej Mestskej plavárni, kde na Vás okrem plaveckého a detského bazéna čakajú i dva tobogany, detské vodné atrakcie a vírivka. Na svojich potulkách sa zastavte i pri Kunovskej priehrade.  Zostaňte na Záhorí dlhšie a spoznajte aj ďalšie zaujímavé atrakcie v okolí. Ubytovanie neďaleko Kaštieľa v Sobotišti nájdete na našej stránke ubytovanie Sobotište. Veríme, že Vám tento kraj učaruje a domov sa vrátite plní skvelých zážitkov.

Viac

Kaštieľ v Trebišove

Kaštieľ v Trebišove

Trebišov

Medzi honosné stavby mesta Trebišov patrí aj jeho barokovo-klasicistický kaštieľ. Ak plánujete výlet na východné Slovensko, konkrétne do Košického kraja, určite Vám odporúčame pozrieť si Kaštieľ Trebišov. Dokonca sa dostanete aj do jeho vnútra a navštívite jednu z viacerých zaujímavých expozícií aktuálne tu sídliaceho Vlastivedného múzea.

Kaštieľ vznikol v roku 1786 na podnet Imricha Csákyho. Postavený bol z neskorobarokovom štýle, ktorý bol po čase upravený podľa klasicistických predlôh. Táto dvojpodlažná stavba je zaujímavá hlavne svojou síce krátkou, no o bohatou históriou. Ak by ste skúmali, z čoho je stavba postavená, zostali by ste pravdepodobne prekvapení. Murivo tvorí materiál z neďalekého Hradu Parič. Kaštieľ má dve postranné barokové veže. Bystrému oku každého návštevníka neujde ani plastický erb rodiny Csákyovcov. Vedľa neho môžete zbadať aj znak so symbolom lovu. To evokuje, že išlo o lovecký kaštieľ.

Ak sa poobhliadnete po jeho interiéri, zaujmú Vás rôzne mozaikové parkety, intarzovaný dobový nábytok, veľmi cenné umelecké diela, plastiky aj závesy, striebro, porcelán či iné luxusné výrobky. Samozrejme, najcennejšie časti boli odvezené mimo kaštieľa.

V minulosti slúžil kaštieľ ako nemocnica s poliklinikou v Trebišove. Aj preto v jeho priestoroch môžete vidieť pozostatky z tejto činnosti. Neskôr bol kaštieľ opustený. Až po rekonštrukcii sa do kaštieľa rozhodlo mesto umiestniť Vlastivedné múzeum, ktoré má priamo v jeho interiéri ako aj jeho priľahlých pamiatkovo-chránených objektoch veľmi zaujímavé expozície. Nenechajte svoje oči len na exponátoch v priestoroch budov. Vedzte, že ešte krajšiu atmosféru Vám navodí prechádzka upraveným parkom, kde môžete sledovať rôzne druhy listnatých či ihličnatých stromov.

Spomínané Vlastivedné múzeum alebo aj Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína Vás privíta v čase otváracích hodín. Môžete si tu pozrieť rôzne expozície týkajúce sa tradičnej ľudovej kultúry Zemplína, vinohradníctva a vinárstva, poľovníctva a ochrany zveri, remesiel alebo nahliadnuť do filumenistiky - dejín ovládania ohňa človekom až po vynález zápalky. Za pár drobných si vychutnáte naozajstné skvosty tohto regiónu. Stačí Vám už len zarezervovať si ubytovanie pri Kaštieli v Trebišove a užívať si celkovú dobovú atmosféru.

Ak budete mať omnoho viac času a budete bažiť po viacerých informáciách zo spomínaných expozícií, určite si prezrite všetko, čo Vám toto Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína ponúka. Možno Vás zláka predstava pozrieť sa na zrúcaninu Hradu Parič. V horúcich letných dňoch môžete svoje kroky smerovať do bazénov v Areáli vodných športov Trebišov. Keďže región je známy vinárstvom a vinohradníctvom, neodmietnite ani zaujímavú Degustáciu vín v Tokajskej pivnici.

Dobre naladení a obohatení o nové vedomosti môžete zájsť do Vášho ubytovania v Trebišove. Či už je to len izba apartmánu alebo ste si zarezervovali celú chatu a chalupu v Trebišove, to všetko je len na Vás. Rovnako tak je vo Vašej réžii aj to, kam Vaše kroky povedú v tomto meste a jeho okolí. Radi Vám ponúkneme kompletnú ponuku ubytovacích zariadení.

Viac

Kaštieľ v Markušovciach

Kaštieľ v Markušovciach

Markušovce

Kaštieľ v obci Markušovce je jednou z najreprezentatívnejších stavieb južného Spiša. Spolu s letohrádkom Dardanely je situovaný v prostredí nádherného francúzskeho parku s tromi stupňovitými terasami. Príďte si pozrieť unikátnu expozíciu klávesových hudobných nástrojovhistorického nábytku. Letohrádok je zároveň miestom kde sa pravidelne konajú rôzne hudobné podujatia, najmä koncerty vážnej hudby.

História kaštieľa siaha až do roku 1643 a viaže sa k menu František Mariássy. Pôvodná stavba bola v renesančnom slohu. Po výmene majiteľov bol v rokoch 1770 – 1775 prestavaný do rokokového štýlu. Krátko na to dal nový majiteľ Wolfgang Mariássy postaviť v záhrade letohrádok Dardanely. Kaštieľ slúžil svojim majiteľom ako opevnené sídlo vyše 100 rokov. Po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa, ktorá prebehla v rokoch 1983 – 1994, tu je umiestnená stála expozícia historického nábytku.

Hlavným cieľom expozície historického nábytku je poukázať na vývoj jednotlivých typov interiérových doplnkov a ich chronologické usporiadanie od 17. storočia až po začiatok 20. storočia. Jednotlivé kúsky, ktoré pochádzajú zo staršieho obdobia klasicizmu, empíru či biedermeieru, nájdete na poschodí. Nábytky z mladšieho obdobia, ktoré predstavujú historizmy, nájdete na prízemí. Výstava je doplnená ukážkami z remesiel, úžitkového výtvarníctva a nájdete tu aj zbierky zo skla, porcelánu i dobové kostýmy. Zaujímavá je aj zbierka historických zbraní, hodín a zrkadiel. Osobitnou časťou sú obrazy významných maliarov ako J. Rombauer, J. Czauczik či J. J. Stunder. Vystavené kusy nábytkov pochádzajú z Kaštieľa Markušovce i z Kaštieľa Hodkovce.

Nádherná reprezentačná sála v letohrádku Dardanely je zdobená veľkolepými freskami a dodnes slúži ako koncertná sieň. Vedeli ste, že túto okúzľujúcu budovu postavili špeciálne kvôli uvítaniu cisára Jozefa II.? V letohrádku si môžete prezrieť skvostnú výstavu historických klávesových hudobných nástrojov, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku.

Kaštieľ v Markušovciach spolu s letohrádkom Dardanely sa určite oplatí navštíviť. A ak máte ešte chuť objavovať, obujte si Vaše turistické topánky a vydajte sa do Hornádskej kotliny. Približne 5 km od obce Markušovce nájdete Markušovský skalný hríb, ktorý je údajne najväčším svojho druhu v celej Európe. Deti sa určite potešia ak s nimi navštívite zoologickú záhraduAlex parkSpišskej Starej Vsi. Región Spiš je priam nabitý skvelými atrakciami, preto si zarezervujte Vašu vysnívanú dovolenku ešte dnes. Širokú ponuku ubytovania v okolí Kaštieľa Markušovce nájdete na našej stránke ubytovanie Markušovce. Prajeme Vám vydarenú dovolenku plnú nezabudnuteľných zážitkov.

Viac

Kaštieľ v Stropkove

Kaštieľ v Stropkove

Stropkov

O tom, kde sa v Stropkove nachádza kaštieľ vie takmer každý jeho obyvateľ. Málokto už ale vie, že Kaštieľ v Stropkove je zároveň aj pozostatkom hradu z 15. storočia. Príďte si aj Vy prehliadnuť toto zaujímavé miesto a oboznámiť sa s jeho históriou.

Pôvodný hrad dali postaviť Balickovci a neskôr ho prevzali Perenyovci. O jeho rozkvet a vybudovanie sa však postarali až Pethöovci z Gese, ktorí na hrade aj žili. Prvé písomné zmienky nájdeme v donačných listinách kráľa Žigmunda Luxemburského z roku 1408. Pôvodná stavba mala tvar päťuholníka (pentagonu) s piatimi nárožnými vežami. Objekt obsahoval palác a farský kostol. Hradné múry boli vystavané v 16. storočí ako obrana proti tureckým nájazdom. V roku 1814 vypukol v kováčskej dielni požiar, ktorý hrad takmer úplne zničil. Koncom 18. storočia prestali múry hradu plniť svoju obrannú funkciu, a preto boli rozobraté a použité miestnymi obyvateľmi ako stavebný materiál. Postupom času zostal na voľnom priestranstve už len kostol a kaštieľ, ktorý prešiel viacerými stavebnými úpravami v priebehu storočí. Asi najcennejšou časťou tejto veľkolepej stavby je renesančná rytierska sieň, ktorú sa podarilo zachovať aj vďaka poslednej rekonštrukcii v roku 2006.

Goticko-renesančný kaštieľ nájdete na Zámockej ulici neďaleko kostola. V súčasnosti je majetkom mesta. Priamo pred kaštieľom je malé parkovisko pre návštevníkov, ktorí môžu navštíviť expozície múzea a galérie umiestnené na prízemí a v podkroví. Už v spomínanej rytierskej sieni je expozícia venovaná histórii mesta a jeho okolia. Galéria v podkroví prezentuje niekoľko desiatok umeleckých diel miestneho rodáka a maliara Františka Veselého. Obrazy s tematikou ekológie a fyziológie sú zatiaľ neobjavené, ale umelecky veľmi hodnotné.

Vaše ratolesti budú určite nadšené aj z expozície bábik a Vy budete s nostalgiou spomínať na staré detské časy. Nájdete tu bábiky odeté v rôznych odevoch z rôznych miest celého sveta. Viete si predstaviť hodinu zemepisu alebo literatúry v takejto expozícii? Hovoríte, že nie? Navštívte toto jedinečné miesto a presvedčte sa o vynaliezavosti tunajších sprievodcov.

Po prehliadke kaštieľa Vám odporúčame pokračovať vo svojom výlete do Zoo parku Stropkov. Poznačený únavou Vám možno dobre padne osvieženie v Letnom kúpalisku Stropkov. A potom sa choďte pozrieť na jedinečný Drevený kostolík sv. Paraskievy v obci Potoky. Milovníci histórie ocenia návštevu Múzea Tokajíckej tragédie a obdivovatelia tradičnej architektúry zase radi navštívia Skanzen ukrajinskej dediny vo Svidníku.

Pri návšteve Stropkova Vám odporúčame využiť služby našich ubytovateľov. Pokojne si môžete zarezervovať ubytovanie pri Kaštieli v Stropkove a užívať si atmosféru tohto mesta. Široké spektrum ubytovacích zariadení Vám zaručí to, že si budete môcť zvoliť práve také prenocovanie, ktoré Vám vyhovuje. Na jeden deň to pokojne môže byť aj izba v penzióne Stropkov a na dlhšie napríklad ubytovanie v súkromí. Neváhajte si vybrať z našej ponuky.

Viac

Kaštieľ v Nitrianskej Blatnici

Kaštieľ v Nitrianskej Blatnici

Nitrianska Blatnica

Ak zavítate do Nitrianskej Blatnice, určite si príďte prehliadnuť dominantu obce - renesančný kaštieľ, nachádzajúci sa v jej severnej časti. Ak máte viac času, určite Vám odporúčame navštíviť túto zaujímavú atrakciu.

Obec, v ktorej sa nachádza, má bohatú históriu. Preslávili ju najmä archeologické objavy z čias Veľkomoravskej ríše. Základy Kaštieľa v Nitrianskej Blatnici vznikli už v roku 1569, kedy tu Ladislav Zeleméry postavil kúriu. V roku 1583 ju s povolením kráľa Rudolfa prestavali na opevnený kaštieľ s dvoma opevnenými baštami, ktorý mal slúžiť ako útočisko pred nájazdami Turkov. Po neskorších najmä renesančných a barokových prestavbách kaštieľ stratil svoj pevnostný charakter a nadobudol podobu luxusného panského sídla.

Po Zeleméryovcoch sa stali vlastníkmi kaštieľa viaceré šľachtické rody. Spomeňme aspoň tie významnejšie: Dóczyovci, Esterházyovci a Leonhardyovci. Práve podľa posledných vlastníkov nesie kaštieľ dodnes svoje meno. Po druhej svetovej vojne slúžil Leonhardovský kaštieľ ako ozdravovacie stredisko pre vojnových veteránov. Neskôr v ňom bola aj škola, kino, obecný úrad a tiež sídlo poľnohospodárskeho družstva. Bohužiaľ po roku 1989 došlo k postupnej devastácii kaštieľa. Súčasný majiteľ ho postupne rekonštruuje. V roku 2008 dostal novú strechu a boli vykonané aj menšie murárske práce. Kaštieľ je aj napriek tomu verejnosti neprístupný a môžete ho obdivovať len z exteriéru. Veríme, že táto národná kultúrna pamiatka čoskoro nadobudne dôstojný vzhľad a bude slúžiť aj pre rozvoj turistického ruchu.

Návštevníci si okrem kaštieľa môžu prehliadnuť aj rozsiahly blízky park, ktorý je založený v prírodno-krajinárskom slohu. Predstavuje nerušené miesto na romantické prechádzky a oddych. Príďte sa aj Vy pokochať krásou starobylých stromov a načerpať pokoj a energiu, ktoré Vám poskytne prechádzka spleťou chodníkov pod ich korunami.

V okolí obce sa nachádzajú aj iné zaujímavé miesta. Možno Vás svojim vzhľadom a históriou zaujme neďaleká Rotunda sv. Juraja. Alebo Vás skôr uchváti pohľad z Rozhľadne na Marháte? Milovníkom histórie určite odporúčame navštíviť zaujímavé Archeologické múzeum Veľkej Moravy v Bojnej. Ranč pod Babicou v Bojnej s priľahlým jazierkom osloví zas tých, ktorí majú radi dobré jedlo a vidiecky život.

Pri plánovaní Vašej návštevy si nezabudnite rezervovať ubytovanie v blízkosti Kaštieľa v Nitrianskej Blatnici. Možno to budete práve Vy, ktorí zažijete neopakovateľné chvíle v apartmánoch Nitrianska Blatnica alebo využijete pohostinnosť a útulnosť chát Nitrianska Blatnica. Príďte si vychutnať jedinečnosť tohto krásneho kúta Slovenska s Vašou rodinou, či priateľmi. Určite to neoľutujete.

Viac

Kaštieľ v Šali

Kaštieľ v Šali

Šaľa

Kaštieľ v Šali je najstaršou a najhodnotnejšou kultúrnou a zároveň aj historickou pamiatkou mesta. Nachádza sa priamo v centre mesta Šaľa, hneď vedľa kostola Sv. Margity Antiochijskej. Ak chcete poznávať všetky atrakcie Šale, určite sa na ne príďte pozrieť na vlastné oči.

Kaštieľ je v podstate kópiou renesančného zámku Thurzovcov v Bytči. Má pôdorys uzatvoreného štvoruholníka a na jeho rohoch sa nachádzajú kruhové obranné bašty. Nad vstupnou bránou sa týči štvorhranná veža so strieľňami. Jeho história siaha do začiatku 13. storočia, kedy bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu. V 16. storočí bol nitrianskym arcibiskupom Petrom Pazmáňom prestavaný na renesančný kaštieľ a v druhej polovici 17. storočia slúžil kaštieľ ako obranný objekt proti tureckým vpádom. Od 18. storočia slúžil už len ako sídlo úradov a archív.

Zaujímavosťou je, že po vzniku ČSR tu sídlila škola a žandárska stanica. V súčasnosti je v kaštieli sídlo pobočky bratislavského štátneho archívu a nie je prístupný pre verejnosť. Ak sa však chcete na túto honosnú stavbu prísť pozrieť, priamo pred kaštieľom je menšie parkovisko pre osobné autá. Stačí Vám tu zaparkovať svoj dopravný prostriedok a užívať si krásny čas. Možno Vám nebude stačiť len jeden deň na poznávanie Šale a tak si zarezervujete ubytovanie pri Kaštieli v Šali.

O niekoľko ulíc ďalej nájdu návštevníci mesta Dom ľudového bývania, ktorý je vysunutou expozíciou Nitrianskeho múzea. Ide o dobovo zariadený roľnícky dom s trstinovou strechou z prvej polovice 19. storočia. Po prechádzke cez námestie si môžete všimnúť artézsku studňu. Načerpať novú energiu môžete počas leta v Ava aquaparku v Diakovciach a v zime na Plavárni AquaSport Duslo. Na vodnej nádrži Kráľová je zas možnosť windsurfingu, jachtingu a vodného lyžovania alebo tiež rekreačného rybolovu.

V meste Šaľa je v ponuke mnoho ubytovacích zariadení. Stačí si len vybrať, či sa chcete pomerne lacno ubytovať v ubytovni Šaľa alebo si skôr priplatíte za komfort a rezervujete si apartmány v Šali. Tento zaujímavý región sa určite oplatí spoznávať, preto neváhajte s rezerváciu toho najlepšieho ubytovania cez náš portál.

Viac

Kaštieľ v Šimonovanoch

Kaštieľ v Šimonovanoch

Partizánske

Najstarší zachovaný goticko-renesančný kaštieľ na Slovensku je situovaný v mestskej časti ŠimonovanyPartizánskom. Kaštieľ v Šimonovanoch, známy aj pod názvom Vodný hrad, je pozostatkom nížinného hradu z 12. storočia. Jeho najstaršie základy sa nachádzali na ostrove obkolesenom meandrami rieky Nitra. Odtiaľ pochádza aj jeho neoficiálne pomenovanie. Historická budova prešla v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou a v súčasnosti je prístupná širokej verejnosti. V interiéri skromného kaštieľa môžete navštíviť knižnicu s čitárňou a študovňou i expozíciu mestského múzea.

Na mieste súčasného kaštieľa pôvodne stál neskororománsky hrad s opevnenou obrannou vežou, ktorá súčasne plnila aj obytnú funkciu. Pevnosť bola strategicky umiestnená a prirodzenú ochranu je tvorili vodné toky rieky Nitra. V blízkosti pôvodnej veže bola v 14. storočí postavená veža súčasného kaštieľa. Neskôr k nej pristavili palác a celý objekt opevnili. Renesančné architektonické prvky získal kaštieľ rekonštrukciou v 16. storočí. Rozľahlé opevnenia boli zničené bytovou výstavbou po druhej svetovej vojne. Z okolia kaštieľa sa zachoval len menší priľahlý park.

Budova kaštieľa má obdĺžnikový pôdorys a disponuje dvomi podlažiami. Jednoduchej stavbe dominuje vstupná veža. Na náprotivnej severozápadnej strane vystupuje zo základného pôdorysu menší výklenok prepojený s portálom. Každé podlažie je rozdelené na tri hlavné miestnosti. V interiéri kaštieľa sú poznateľné prvky gotickej architektúry. Okolie kaštieľa je rozlohou skromnejšie, ale o to čarovnejšie. Upravená zeleň, košaté dreviny, kamenné chodníky a drevené mosty vytvárajú idylické kulisy pre príjemnú prechádzku alebo posedenie na lavičke s obľúbenou knihou.

Okrem návštevy kaštieľa Vám v Partizánskom odporúčame aj exkurziu vo hvezdárni a vodný relax na kúpalisku Dúha. Ak budete mať chuť pokračovať v putovaní kultúrno-historickými pamiatkami, určite navštívte aj malebný Kaštieľ vo Veľkých Uherciach, zrúcaninu hradu Uhrovec či jedinečný hrad Skýcov. Turisticko-rekreačné možnosti sú na Hornej Nitre skutočne rozmanité. Nemenej pestrá je však ponuka ubytovania v okolí Kaštieľa v Šimonovanoch. Ubytovanie v Partizánskom a v blízkom okolí sa môže pochváliť naozaj výbornou lokalitou so štedrou ponukou zaujímavostí a atrakcií. Vyberte si z obľúbených chát a chalúp alebo komfortných penziónov na našom portáli. Sklamaní zaručene nebudete.

Viac


Kaštieľ Bardoňovo

Kaštieľ Bardoňovo

Bardoňovo

V malebnej obci Bardoňovo, v okrese Nové Zámky, stojí klasicistická kúria z 19. storočia, známa ako Kaštieľ Bardnoňovo. Pôvodne malé barokové sídlo patrilo rodu Kelecsényi. Postupnými úpravami z neho vybudovali kaštieľ, ktorý si zo života svojich majiteľov pamätá nielen šťastné, ale žiaľ aj tie smutné príbehy a udalosti. Nahliadnite do priestorov kaštieľa a vychutnajte si krásne okolie, ktoré môžete využiť na romantickú prechádzku.

Rod Kelecsényi postupne získal majetky v okolí a zvýšil svoje postavenie. Z toho dôvodu bolo potrebné dať kúrii nový šat a rozhodli sa ju teda zväčšiť a prestavať. Koncom 19. storočia Rafael Kelecsényi, ktorý bol osobnosťou kultúrneho i politického diania vo vtedajšej Tekovskej župe, dal rozšíriť severnú časť kúrie a dobudoval celé východné krídlo. Kaštieľ a jeho fasády získali prvky neobarokového slohu. Neskôr sa kaštieľ stal sídlom dcéry Ireny. Vo svojom živote sa musela vyrovnať so smrťou manžela, ktorého zastrelili sovietsky vojaci počas 2. svetovej vojny. Kaštieľ bol vyrabovaný, najskôr slúžil nemeckému veliteľstvu a neskôr ako nemocnica, ktorú zriadili sovietsky vojaci. Krátko po skončení vojny sa Irena odsťahovala do Maďarska. Kaštieľ chátral až do roku 1991 kedy sa dočkal rozsiahlej rekonštrukcie.

Dominantou stavby kaštieľa je polkruhová časť, v ktorej sa nachádza slávnostná sála, ktorá sa v súčasnosti využíva na rôzne spoločenské, kultúrne či súkromné podujatia. Vďaka kapacite až pre 120 osôb je kaštieľ vyhľadávaný najmä na svadby. V pravom krídle nájdete celoročne otvorenú kaviareň. Príďte si obzrieť túto zaujímavú pamiatku z blízka a vychutnajte si kávu či osviežujúci nápoj v priestoroch kaviarne.

Kaštieľ Bardoňovo môže byť jednou z Vašich zastávok napríklad aj pri letnej dovolenke v Podhájskej. Užite si leto, slnečné lúče a osviežujúce bazény na Termálnom kúpalisku Podhájska. Rovnako skvelým miestom pre zábavu malých aj veľkých môže byť Adventure Minigolf Podhájska. Ak do okolia zavítate v zimných mesiacoch a bude na Vás čakať bohatá snehová nádielka, nevynechajte neďaleký Lyžiarsky vlek Čechy Pallag.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek a svoju dovolenku či výlet si naplánujete v lete alebo zime, nezabudnite si vopred rezervovať ubytovanie v okolí Kaštieľa Bardoňovo. V blízkosti nájdete niekoľko skvelých penziónov. Ak preferujete súkromie, vyberte si z ponuky komfortných a moderných apartmánov. Spoznajte nové miesta a vychutnajte si Vaše zážitky naplno.

Viac

Dubnický kaštieľ

Dubnický kaštieľ

Dubnica nad Váhom

Pokiaľ ste ten typ, ktorého zaujíma história a udalosti, ktoré sa v minulosti odohrávali v autentickom prostredí, zavítajte do Dubnice nad Váhom. Toto mesto na Považí Vás očarí svojím pôvodne renesančným kaštieľom, v ktorom dnes sídli múzeum, informačné centrum aj galéria. Zavítajte do Dubnického kaštieľa.

Dubnický kaštieľ je zaradený k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku. Nájdete ho v jedinečnom prostredí lesoparku Dubnice nad Váhom. Toto mesto je tiež najväčším kultúrno-hospodárskym strediskom Ilavskej kotliny, ale nepatrí medzi okresné mestá v Trenčianskom kraji. Dostať sa ku kaštieľu je možné tak, že zaparkujete Vaše auto na bezplatnom parkovisku na Cintorínskej ulici.

Pri pohľade na túto štvorkrídlovú budovu s renesančným jadrom sa myšlienkami môžete preniesť do čias jeho najväčšieho rozkvetu. Kaštieľ bol pôvodne postavený na starších základoch v renesančnom štýle a neskôr čiastočne prestavaný do barokového štýlu. Súčasťou stavby bola vodná hradná priekopa. Tá mala slúžiť na obranu. Prvotná stavba mala len 3 krídla, ktoré boli chránené nárožnými vežami, strieľňami a spomínanou priekopou. Vďaka dobudovaniu 4. krídla sa vytvorilo átrium. V čase najväčšieho rozmachu bola v pôvodnom francúzskom parku zriadená zoologická záhrada s mnohými zaujímavými zvieratami aj grotta (dekoratívna umelá jaskyňa). Na začiatku 19. storočia sa obytné krídlo predĺžilo a kaštieľ tak získal dnešnú podobu.

Pri vstupe do tohto objektu si môžete vychutnávať expozíciu mestského múzea so 16 miestnosťami, ktorá má vlastivedný charakter. Zaujímavý a pútavý výklad od lektora ocení nejeden návštevník tohto miesta. Dozviete sa tu o histórii kaštieľa, jeho významných rodoch, ktoré tu žili a panovali. Neuniknú Vám ani dejiny mesta a regiónu Považie. V zbierkovom fonde tohoto múzea sa nachádzajú unikátne historické artefakty, dobové písomnosti, cenné umelecké diela či predmety úžitkového umenia a umeleckých remesiel. Nájdete tu však aj množstvo predmetov z oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Nechýba ani galéria, v ktorej sa na stenách vyníma stála expozícia diel dubnických autorov.

Počas návštevy tohto kaštieľa si nenechajte ujsť ani slovenský unikát, ktorým je Dubnická grotta. Je to umelo vybudované kamenné bludisko s jaskyňou, pri ktorej je postavená drevená vyhliadková veža. Dal ju vybudovať rod Ilešháziovcov. V miniatúre predstavuje hrad stojaci na vysokej skale, s výhľadom do ďalekého okolia. Z jej vyhliadkovej plošiny sa Vám naskytne krásny výhľad na okolie.

Ak budete mať histórie už naozaj dosť a zatúžite po inom type aktivity, vydajte sa pokojne do bazénov kúpaliska v Nemšovej. Pre milovníkov oddychovania nielen vo vode ale aj počas kúpeľných procedúr sa oplatí zájsť do Kúpeľov Trenčianske Teplice. Jazdiť na koni sa dá na Gazdovstve Uhliská. Poznávať krásy podzemia je možné, ak sa vydáte do Opatovskej jaskyne. Zahrať sa môžete aj adrenalínovú hru Paintball v obci Dolná Súča.

Pokiaľ budete potrebovať prenocovať na istý čas, odporúčame Vám vybrať si z ponuky ubytovania pri Dubnickom kaštieli. Môžete si vybrať z krásnych izieb v ubytovniach, kde sa pokojne dá stráviť aj viac ako jedna noc. Alebo si radšej zvolíte komfortné apartmány Dubnica nad Váhom? Výber ponecháme len a len na Vás!

Viac

Najvyhľadávanejšie kategórie atrakcií

Pomôžeme Vám s výberom najvhodnejšieho ubytovania

  • Viac ako 6 000 objektov

    Len overení ubytovatelia

  • Viac ako 120 000 hodnotení

    Skúsenosti a názory z prvej ruky

  • Najlepšie ceny ubytovania

    Ceny bez navýšenia, priamo od majiteľov

  • Najnavštevovanejší portál

    Viac ako 40 000 návštevníkov denne