Mapa

Kúpele na Slovensku


Kúpele Trenčianske Teplice

Kúpele Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa nachádza na Západnom Slovensku, v údolí potoka Teplička, juhozápadne od Strážovských vrchov. Mesto leží neďaleko hraníc s Českou republikou, južne od Dubnice nad Váhom a severovýchodne od Trenčína. Mesto je vďaka polohe uprostred prírody označované aj ako „perla Karpát“. Dlhoročná kúpeľná tradícia sa zakladá najmä na využívaní prírodnej sírnej termálnej vody. Všetky kúpeľné budovy stoja v centre mesta, a preto na procedúry nie je potrebné dochádzať viac ako 300 metrov.

Kúpele Trenčianske Teplice patria nielen medzi najvyhľadávanejšie slovenské kúpele, ale aj medzi tie najstaršie. Podľa legendy, objavil liečivé pramene pastier, ktorý hľadal stratenú kozu a z blízkeho jazierka zacítil sírový zápach. V jazierku si máčal boľavé nohy a uľavilo sa mu od bolesti. Postupne sa v okolí rozšíril chýr o liečivej vode. Je však pravdepodobné, že o prameňoch a ich účinkoch sa vedelo už predtým, poznali ich pravdepodobne aj lovecké národy Kvádov alebo rímske légie v 2. storočí. V písomnostiach sa liečivé účinky tunajšej vody spomínajú už v polovici 13. storočia. Od 13. do 16. storočia patrili Trenčianske Teplice vrátane prameňov panovníkom trenčianskeho hradu. Najväčší rozmach zažili kúpele za čias rodiny llésházyovcov, ktorá ich vlastnila viac ako dve storočia. V tom období sa kúpele radili k najobľúbenejším v Rakúsko-Uhorsku. Prelomový bol pre kúpele rok 1835, kedy ich kúpil viedenský finančník Juraj Sina. Ten ich zmodernizoval a prebudoval. Jeho rodina pokračovala v ďalšej prestavbe. Syn Šimon nechal postaviť hotel a rozšíriť kúpeľný park. Dcéra Ifigénia prispela v roku 1888 výstavbou Hammamu v orientálnom maurskom slohu, ktorý je najvzácnejšou historickou pamiatkou zachovanou dodnes.

Základom liečby je prírodná termálna sadrovo-sírna voda. Vďaka teplote 37 až 40 °C nemusí prechádzať žiadnou úpravou, ochladzovaním ani transportom. To prispieva k zvýšeniu liečebného účinku, pretože sírovodík, ktorý miestna termálna voda obsahuje, rýchlo uniká do vzduchu práve pri ohrievaní, ochladzovaní alebo transporte. Termálnu vodu si môžu kúpeľní hostia užívať v piatich bazénoch s rôznymi teplotami a takisto aj v individuálnych vaňových kúpeľoch. V procedúrach sa využíva tiež sírne minerálne bahno, ako aj mnohé pohybové liečebné metódy. Liečia sa tu ochorenia pohybového ústrojenstva, nervové ochorenia, choroby z povolania, civilizačné choroby a taktiež kožné ochorenia vrátane psoriázy. Voda jedného z prameňov pôsobí prostredníctvom pitnej kúry priaznivo pri chorobách tráviaceho traktu a látkovej výmeny.

Návštevníci môžu využívať okrem liečebných procedúr aj celoročne otvorený vonkajší bazén Grand s teplotou vody 31 °C, rehabilitačný bazén s vodnými bicyklami či plavecký bazén. Obľúbené sú turecké kúpele Hammmam, postavené podľa vzoru skutočných orientálnych kúpeľov z konca 19. storočia. Vyznačujú sa krásnou orientálnou architektúrou. V minulosti sa Hammam využíval na vaňové kúpele, v súčasnosti slúži ako odpočiváreň a priestor pre podávanie masáží.

Trenčianske Teplice sa môžu pochváliť krásnym parkom, ktorý je možné využiť nielen na prechádzky ale aj bicyklovanie. Kúpeľná dvorana je v lete miestom, kde sa konajú koncerty. Kúpele sú od roku 2016 dejiskom multižánrového festivalu umenia ART IN PARK, čo je umelecký projekt, ktorý spája film, divadlo, hudbu a výtvarné umenie a je určený pre všetky vekové kategórie.

Poloha Trenčianskych Teplíc je je ideálna na spoznávanie nielen prírodných krás, ale aj kultúrnych pamiatok Považia. Len 7 km od kúpeľov je vzdialená Opatovská jaskyňa. O najlepší výhľad v okolí sa postará rozhľadňa Soblahov - Dúbravka. Najväčším kultúrnym lákadlom je Trenčiansky hrad a v Trenčíne nájdete aj múzeum, galériu, dom mestského kata, mestskú vežu či synagógu. Pre tých aktívnych z Vás môžeme odporučiť okrem prechádzok v prírode aj trenčiansku Tarzániu.

Poriadny kúpeľný pobyt trvá aspoň tri dni a preto budete potrebovať ubytovanie v blízkosti kúpeľov Trenčianske Teplice. Priamo v centre mesta, kde sa nachádzajú aj budovy kúpeľov, si môžete zarezervovať apartmány, rodinné penzióny, lacné ubytovne a samozrejme hotely. Ak preferujete súkromie, zamerajte svoje hľadanie na územie mimo centra alebo na okolie Trenčianskych Teplíc, kde natrafíte na útulné chaty a chalupy.

Viac

Kúpele Turčianske Teplice

Kúpele Turčianske Teplice

Turčianske Teplice

Turčianske Teplice, mesto ležiace na prameni termálnej minerálnej vody, nájdete na juhu Turca, medzi Žilinou a Banskou Bystricou. Kúpele Turčianske Teplice, ktoré sa môžu pýšiť prívlastkom „zlaté“, patria nielen k najstarším, ale zároveň aj k najmodernejším slovenským kúpeľom. O regeneráciu celého organizmu sa tu postará optimálne zloženie a teplota turčianskej liečivej vody, klimatické podmienky aj zázračné účinky samotného zlata. V kúpeľoch sa liečia pacienti s ochoreniami pohybového aparátu, urologickými, nervovými a gynekologickými ochoreniami. Medzi slovenskými kúpeľnými mestami sú ako jedny z mála zamerané na liečbu chorôb obličiek a močových ciest.

Turčianska termálna minerálna voda vďačí za svoje liečivé účinky vysokému obsahu minerálnych látok, najmä vápnika, horčíka a fluóru. Liečivou vodou sa bežne označuje voda s obsahom rozpustených tuhých látok presahujúcich množstvo 1 000 mg/l, tá turčianska sa môže pochváliť až 1 524 mg v 1 litri a tak sa radí k najviac mineralizovaným, nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Hlavný minerálny prameň je zároveň najviac používaným prameňom v kúpeľoch, slúži nielen na balneoterapiu a vodoliečbu, ale nájdete ho aj v Smaragdovom bazéne. Na kúpanie sa využíva aj Modrý bazén, ktorého voda sa musí ochladzovať, Červený bazén a Ľudový bazén. Na pitné kúry slúžia pitné pramene Kollár a Živena, ako aj minerálne vody Budiš a Fatra.

Liečivú vodu v kúpeľoch podľa legendy využíval aj kráľ Žigmund Luxemburský a práve vďaka tomu sa údajne dožil vysokého veku. V roku 1535 získalo termálne kúpele kráľovské mesto Kremnica, ktorému patrili až do roku 1949. Prichádzali sem mnohé známe osobnosti z rôznych krajín. Najväčší rozmach zažili kúpele v 19. a 20. storočí, keď vyrástol kúpeľný dom Jána Kollára, Modrý kúpeľ a Malá Fatra. V 80-tych rokoch 20. storočia vznikol kúpeľný hotel Veľká Fatra a liečebný dom Aqua. V roku 2007 bol dokončený a otovrený Spa & Aquapark a rok 2011 priniesol rekonštrukciu balneoterapie.

Kúpele sa špecializujú na liečbu chorôb tráviaceho a pohybového ústrojenstva, onkologických, nervových a ženských chorôb a tiež niektorých chorôb z povolania. Medzi procedúry, ktoré majú pacientom uľaviť, sa radia čiastočné i celkové kúpele v liečivých minerálnych termálnych prameňoch. K obľúbeným kúram patria aj tie pitné, a to najmä pri diagnózach ako zápal prostaty, osteoporóza, obličkové kamene či črevné ťažkosti, keďže turčianska voda pôsobí protizápalovo. K týmto procedúram sa pridávajú aj ďalšie, ktoré nie sú spojené s minerálnou vodou. Môže ísť o elektroliečbu, masáže, teploliečbu a svetloliečbu, pohybové procedúry či turčiansku špecialitu - liečbu zlatom.

Okrem uvedených procedúr si kúpeľní hostia môžu užívať wellness v Spa & Aquaparku s viacerými bazénmi, atrakciami a saunami (fínskou, parnou a suchou), ktorý navyše ponúka aj masáže, zábaly a balneoterapiu. V areáli kúpeľov sú v ponuke aj ďalšie služby, vrátane solária, fitness centra, kaderníctva a kozmetiky. V rámci pobytových balíkov bývajú v ponuke často aj animačné programy a výučba tanca. Vo voľnom čase zvyknú návštevníci spoznávať aj centrálny kúpeľný park, ktorý je kultúrnou pamiatkou. Okrem viacerých botanicky zaujímavých drevín sa tu nachádzajú sochy a netradičné kúpeľné lavičky.

Kúpeľní hostia, ktorí už majú dosť procedúr, sa môžu vydať spoznávať okolie. Nadšenci histórie by nemali vynechať Blatnický hrad, milovníci prírody si užijú Harmaneckú jaskyňu a Necpalské vodopády. O zábavu a adrenalín sa postará Skalka relax centum. Pre tých aktívnejších a zdatnejších sú ako stvorené Via ferrata Skalka a Ferrata HZS Martinské hole. V zimnom období sa o skvelú lyžovačku aj sánkovačku postarajú strediská Ski Valča, Ski TMG Remata, Ski Jasenská dolina, Ski Kľačno, Ski Krahule a ďalšie.

Či už plánujete ozdravovací pobyt alebo relaxačný pobyt, určite budete potrebovať ubytovanie v blízkosti Kúpeľov Trenčianske Teplice. V Turčianskych Tepliciach sa najčastejšie vyskytujú apartmány, penzióny a hotely. Do kúpeľov je to blízko z obce Čremošné, kde sa môžete ubytovať v chatách a chalupách.

Viac

Kúpele Bojnice

Kúpele Bojnice

Bojnice

Kto by nepoznal Bojnice - domov najstaršej a súčasne najväčšej slovenskej zoologickej záhrady, zámku a obľúbených kúpeľov? Nachádzajú sa v Trenčianskom kraji, v okrese mesta Prievidza. Kúpele ležia v nadmorskej výške 297 m n. m. a pýšia sa v priemere 2 000 slnečnými hodinami ročne. Keď k tomu prirátame množstvo listnatých aj ihličnatých stromov, príjemnú teplotu ovzdušia a 9 výdatných minerálnych prameňov, vychádza nám z toho ideálne miesto na liečebný pobyt. Tým Kúpele Bojnice bezpochyby sú. Za účelom liečby sem chodia pacienti s indikovanými chorobami pohybového ústrojenstva, ženskými chorobami, chorobami z povolania, nervovými chorobami, chorobami obličiek a močových ciest a onkologickými chorobami.

Bojnické minerálne pramene boli na liečebné účinky využívané už dávno pred vznikom prvých kúpeľov. Dokazuje to listina kráľa Kolomana z 12. storočia, z roku 1113. Jeden z majiteľov Bojnického zámku, Alex Thurzo z Betlanoviec, vybudoval prvé bojnické kúpele v prvej polovici 16. storočia. V 17. storočí sa po ich rekonštrukcii v kúpeľoch nachádzal jeden bazén z kameňa, štyri z dreva. Ďalšou rekonštrukciou si prešli spolu s posledným hradným pánom, grófom Pálfim. Rozvoj moderných kúpeľov začal v 30. rokoch 20. storočia, keď sa majiteľom Kúpeľov Bojnice stál Ján Baťa. Od roku 1959 má mesto Bojnice štatút kúpeľného miesta a býva pravidelne navštevované ako domácimi, tak aj zahraničnými pacientmi.

Každý pacient, ktorý absolvuje kúpeľnú liečbu v Bojniciach, dostane plán procedúr na mieru po absolvovaní komplexného lekárskeho vyšetrenia. To Vám zabezpečia práve odborní lekári kúpeľov. Balneoterapia ponúka kúpele v hypertermálnych, rehabilitačných i vonkajších bazénoch, whirlpool, hydrokineziterapiu a vodoliečbu vo vaniach perličkových, uhličitých aj vírivých. Súčasťou procedúr môže byť aj reflexná liečba vo forme masáží, manipulačnej liečby chrbtice či akupunktúry. Teploliečba pracuje s rozličnými typmi zábalov a obkladov - parafangovými, parafínovými, rašelinovými i diatermiou. Svetloliečba pracuje so soluxom, soláriom a polarizovaným svetlom. Ďalšími procedúrami sú všetky typy elektroliečby, ktoré sú v súčasnej dobe využívané. Taktiež môžete vyskúšať pitné kúry, kyslíkovú terapiu a telesnú výchovu, zahrňujúcu rehabilitácie a mechanoterapiu. Súčasťou Kúpeľov Bojnice je komplex termálnych bazénovWellness – Saunový svet. V ňom môžete využiť sanárium, fitness, fínsku saunu, soľný alebo bylinkový kúpeľ.

V čase medzi procedúrami si môžete posedieť alebo sa prejsť v areáli kúpeľného parku. Svoje čaro má aj večer strávený v altánku, pri vonkajšom krbe a rozprávaní zážitkov či historiek. Príjemné posedenie ponúka kaviarnička situovaná priamo v centre kúpeľov, v priestoroch Jánovho bazénu. Práve toto miesto je dejiskom mnohých zaujímavých aktivít, ktoré bývajú kúpeľmi organizované. Pravidelne sa zabavíte počas hudobných večerov. Ďalšia kaviareň sa nachádza v kúpeľnom dome Mier a býva dejiskom rozličných tanečných zábav. Veď počas ozdravného pobytu sa nemá liečiť len telo, ale aj duša.

V Kúpeľoch Bojnice sa nachádza aj beauty zóna. Môžete vyskúšať rôzne kozmetické ošetrenia pleti, mezoterapiu, oxygenoterapiu, kryoterapiu a iné kozmetické ošetrenia pleti, krku i dekoltu. Obľúbený je aj ďalší salón, kde Vám spravia pedikúru aj japonskú manikúru. Mnohlí návštevníci ocenia spaľovanie tukov pomocou prístroja Cyklik, výživové poradenstvo a najrozmanitejšie druhy masáží. V Bašte pri prameni, za liečebným domom Bôrina, si môžete nechať zorganizovať rodinné alebo firemné stretnutie. Aj si pri tom zatancujete, aj sa dobre najete, a dokonca si aj začlnkujete na prírodnom jazierku. V areáli kúpeľov je v letných mesiacoch otvorené prírodné termálne kúpalisko Čajka.

Určite si však vyhraďte priestor aj na spoznávanie okolia. Bojnice právom patria medzi najobľúbenejšie slovenské mestá. „Povinnou jazdou“ by mal byť Bojnický zámok, ZOO Bojnice, Múzeum pravekuVyhliadková veža Bojnice. Máte radi prírodu? Tak práve pre Vás bude vhodný výlet k Prepoštskej jaskyni. Alebo si obujte turistické topánky a vydajte sa po niektorom z turistických chodníčkov. Je ich tu dostatok a náročnosť si zvolíte podľa seba. Ak do Kúpeľov Bojnice zamierite v zime, nemusíte sa nudy obávať. V okolí sa nachádzajú taktiež lyžiarske strediská.

Raz vidieť, je však lepšie ako stokrát čítať. Navštívte stránku ubytovanie Bojnice a vyberte si to pravé ubytovanie v blízkosti Kúpeľov Bojnice práve pre Vás. Zvyšok výletu a procedúry sa Vám už potk budú omnoho lepšie plánovať.

Viac

Bardejovské kúpele

Bardejovské kúpele

Bardejov

Bardejovské kúpele sa radia medzi špičku slovenského kúpeľníctva. Poskytujú vysoko profesionálnu úroveň svojich služieb, povznášajú telo aj ducha. Svojou polohou spĺňajú predpoklady pre klimatické kúpeľné aj balneologické miesto. Sú časťou mesta Bardejov, blízko masívu Magury. Pobyt v Bardejovských kúpeľoch pomôže najmä pacientom s indikovanými onkologickými, ženskými aj nervovými chorobami, chorobami obehového, pohybového a tráviaceho ústrojenstva, chorobami z poruchy látkovej výmeny, netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, chorobami obličiek a močových ciest, chorobami z povolania.

Bardejovské kúpele majú bohatú históriu, ktorá sa datuje až do roku 1247. Kráľ Béla vtedy daroval ich územie mestu Bardejov. Už vtedy sa na území nachádzali pramene. V roku 1505 bola postavená kabína určená na kúpenie chorých. 60. roky 18. storočia, kedy začali budovať murované stavby sa považujú za oficiálny vznik kúpeľov. Dobré chýry o kúpeľoch sa šírili aj do zahraničia, stali sa obľúbeným ozdravným miestom poľskej a maďarskej šľachty. Po uzdravení Tomáša Lisického z Lisiec, ťažko postihnutého poľského šľachtica, už o Bardejovských kúpeľoch vedeli aj na panovníckych dvoroch. Medzi významnými osobnosťami, ktoré strávili svoj pobyt v Bardejovských kúpeľoch, patria Jozef II. (rakúsko-uhorský cisár), Mária Lujza (neskoršia manželka Napoleona), Alexander I. (ruský cár), Mária Kazimiera Sobieska (poľská kráľovná, manželka Jána III.) a cisárovná Alžbeta (známa ako „Sissi“, manželka Františka Jozefa I.).

Liečivé účinky bardejovských prameňov podrobili analýze v roku 1795. Už vtedy zistili, že je voda vhodná pri indikácii liečby kontraktúr, bolestí hlavy, epilepsie, hypochondrie, pedagry, močových kamienkov, žalúdočných a ženských ochorení. Začali ju taktiež plniť a vyvážať. Na konci 18. storočia tak patrili Bardejovské kúpele k najnavštevovanejším kúpeľom v Uhorsku, najväčší rozmach však zažili v prvej polovici 19. storočia. Bol vybudovaný nový kúpeľný dom a z pôvodných 7 minerálnych prameňov sa ich už využívalo 13.

Počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch sa o pacientov stará kvalifikovaný tím. Medzi používané liečebné metódy patrí pitná kúra minerálnymi vodami prameňov Alexander, Alžbeta, František, Herkules, Hlavný, Klára, Lekársky a Napoleón. Do liečebných metód vodoliečby patria kúpele minerálne, perličkové, vírivé, rašelinové, soľné, prísadové klasické aj pivné, turecké parné a striedavé šliapacie, škótske streky, hydromasáž, subaquálna masáž a Kneippove polevy. Pri aplikácii teploliečby sa aplikuje včelí vosk, parafín, rašelina, infračervené žiarenie, elektromagnetické vlny a sauny, termoterapia. K uhličitým terapiám patria suché uhličité kúpele a plynové injekcie. V rámci fototerapie a elektroterapie sa využíva solux, biolampa, laser, ultrazvuk, diatermia, fyaction a hydrogalvan. Ďalšími metódami liečby sú rehabilitácie (nordic walking, telesná výchova, hydrokinetiterapia, terénna kúra, systém Redcord Neurac), liečebné inhalácie vrátane oxygenoterapie, lymfodrenáž, fytoterapia, dietoterapia, klimatoterapia. Skvele si oddýchnete pri masážach, v ponuke je bankovanie, masáž klasická, lávovými kameňmi, bio telovými sviečkami, medová detoxikačná, aromaterapeutická, bambusová, reflexná masáž tela aj chodidiel.

Veľmi obľúbený je pobyt vo Wellness spa spolu s Beauty Studiom. V saunovom svete si pacienti, ale aj široká verejnosť posilnia krvný obeh, oživia pleť aj skvalitnia činnosť srdca. Saunový svet ponúka suchú saunu, parnú saunu, inhalačnú saunu a infrasaunu. Súčasťou je aj tepidárium, Kneippov kúpeľ, vyhrievaná lavica a rozličné sprchy (prívalová, tropická, masážna). Vo vodnom svete sa nachádza detský bazén s atrakciami v podobe šmýkačky, vodného ježka a zvona. Veľký rekreačný a kľudový bazén tiež ponúkajú atrakcie, ktoré Vám pobyt v nich spríjemnia. Nachádzajú sa tam hydromasážne trysky v stene, dnová perlička, rúrkové ležadlo, sedacia hlavica do vzduchom, vodná čaša a vodné delo. Plávanie je možné vďaka protiprúdu. Wellness spa je zabezpečené rozličnými bezpečnostnými prvkami, ktoré eliminujú riziko zranenia. Beauty Studio sa zaoberá kozmetickými kúrami a tvarovaním postavy.

Bardejovské kúpele ponúkajú rôzne typy balíčkov, ktoré sú svojimi procedúrami priamo šité na mieru hostí. Sú to beauty balíčky, balíčky zamerané na deti a na seniorov aj tematické balíčky. Na posilnenie imunity či celkovú zimnú vitalitu. Ozdravné aj relaxačné pobyty. Každý si nájde to pravé pre svoje potreby.

Voľný čas môžete tráviť v kúpeľnom parku. Široké chodníky, upravené trávniky, vysadené kvetinky. Množstvo stromov a zelene. Oku lahodiace mostíky, hneď pri nich lavičky na chvíľkové posedenie či čítanie knihy. Športovo založení hostia určite ocenia telocvičňu s fitness centrom a rozličnými posilňovacími strojmi. Areál kúpeľov ponúka taktiež letné kúpalisko, tenisové kurty, tenisovú halu, miniaturgolf i kyslíkovú dráhu. Ale veľmi pekné je ako mesto Bardejov a celé jeho okolie. Ste pasívny dovolenkár či aktívny športovec? Nadšenec histórie či milovník umenia? Radi si obúvate túlavé turistické topánky? Všetky tieto potreby Vám naplní okolie Bardejova.

Priamo v meste Bardejov sa nachádza krásne námestie s miestnymi kaviarničkami a obchodíkmi, i obľúbená spievajúca fontána. Po stopách histórie sa vydáte, ak navštívite Kalváriu Bardejov, Múzeum šarišskej dediny, Baziliku sv. Egídia v Bardejove alebo Múzeum ľudovej architektúry Bardejov. Pekný výlet Vás čaká aj na Zborovský hrad či Drevený kostolík v Hervartove. Pobyt v prírode si môžete ozvláštniť návštevou Rozhľadne pri Kráľovej studni alebo Regetovského rašeliniska. Turisti si môžu vyšliapať na vrch Busov alebo Čergovský Minčol. V zime vyskúšate svahy lyžiarskeho strediska vo Fričkovciach či Regetovke.

Už máte všetky potrebné informácie a nič Vám teda nebráni v tom, aby ste si našli vhodné ubytovanie v okolí Bardejovských kúpeľov. Skúste navštíviť stránku ubytovanie Bardejov, nájdete tam množstvo výhodných ponúk. A budete to mať len na skok ku všetkým ozdravným a liečebným kúram, ktoré Vám kúpele ponúkajú.

Viac

Kúpele Piešťany

Kúpele Piešťany

Piešťany

Kúpele Piešťany nájdete na Považí v Trnavskom kraji na Južnom Slovensku. Mesto Piešťany obklopené pohoriami Malé Karpaty a Považský Inovec sa stalo vyhľadávanou destináciou domácich aj zahraničných hostí. Kúpele sa nachádzajú na ostrove ležiacom na rieke Váh. Kúpeľný ostrov je plný zelene, krásne upravených záhrad a láka nielen svojou architektúrou, ale aj jedinečnou atmosférou a kultúrnym vyžitím.

Spoločenský život je tu bohatý. Kúpele radi navštevujú známe osobnosti a konajú sa tu rôzne kultúrne podujatia a výstavy. Kaviarničky a reštaurácie sú plné ľudí a môžete tu ochutnať výnimočné špeciality. Svojou profesionalitou a unikátnymi liečebnými postupmi si získali návštevníkov aj zo zámoria - maharadžov či šejkov, ale aj slávnych umelcov ako Alfonz Mucha, ktorého dcéra sa tu vyliečila.

História piešťanských kúpeľov siaha až do 16. storočia, kedy sa objavili prvé zmienky o liečivých účinkoch bahna vyvierajúceho z pod zeme. V 19. storočí si bohatí šľachtici na svojich pozemkoch postavili prvé bazénové kúpele. Najväčší rozmach však Kúpele Piešťany zažili, keď ich prebrali do nájmu bratia Winterovci.

Ľudovít Winter mal len 20 rokov, keď ho otec poveril riadením kúpeľov. Mladá krv sa osvedčila. Spolu s bratom postupne vybudovali štýlové hotely, pozývali do Piešťan talentovaných lekárov a položili základ Balneolgickému múzeu. Ako symbol úspešných vyliečení tu dali postaviť sochu muža lámajúceho barlu, ktorá sa nachádza pre vchodom do sanatória.

Piešťanské kúpele majú 200-ročnú tradíciu. Liečia sa tu pacienti s reumatizmom, s ochoreniami pohybového aparátu, s ochoreniami chrbtice, skoliózou, so stavmi po poraneniach a operáciách. Úspešná je aj liečba kožných ochorení a porúch nervového systému.

Kúpeľné liečenie sa opiera v prvom rade o minerálno-termálnu vodu a hojivé sírne bahno. Voda, ktorá vyviera z hĺbky 2 000 metrov má teplotu okolo 67 až 69 stupňov. Obsahuje vysoký podiel síry, ktorý ma blahodarný účinok na pohybové ústrojenstvo. Sírne bahno pozitívne vplýva na ochorenia kĺbov, znižuje zápaly a zvyšuje ich pohyblivosť. Využíva sa buď ako kúpeľ – bahenisko, v ktorom pacient sedí alebo dostáva z bahna zábaly s teplotou okolo 45 stupňov. Na jeden zábal sa spotrebuje až 60 kíl bahna.

Kúpele Piešťany majú v ponuke až 60 druhov procedúr. Patria medzi ne balneoterpia, bazénový kúpeľ, perličkový kúpeľ, uhličitý vaňový alebo uhličitý plynový suchý kúpeľ, škótske streky, elektroliečba, svetloliečba, laseroterapia a mnoho ďalších. K dispozícií sú rôzne druhy masáží či akupunktúra. Samozrejmosťou sú vonkajšie aj vnútorné bazény a saunový svet.

Súčasťou liečby je rehabilitácia, cvičenie jógy, individuálny telocvik, rehabilitačný chodník či dokonca severská chôdza – nordic walking. Využívať tu môžete fitness centrum, športoviská, tenisové kurty či golfové ihrisko Golf & Country Club, ktoré sa nachádza priamo na kúpeľnom ostrove a bolo prvým založeným golfovým ihriskom na Slovensku.

Ak sa vyberiete zrekreovať do Piešťan, okrem kúpeľného ostrova Vám odporúčame aj vyhliadkovú plavbu loďou po rieke Váh, po vodnej nádrži Sĺňava. Začína od Kolonádového mosta v Piešťanoch. Ďalšie tipy na výlet v okolí mesta sme pre Vás pripravili na našom portáli. Nájdete tu aj príjemné ubytovanie v blízkosti Kúpeľov Piešťany. A je si z čoho vyberať. Ponúkame útulné apartmány, komfortné penzióny, či ubytovanie v súkromí.

Kúpele Piešťany sú uznávaným a navštevovaným miestom. Rodiny s deťmi, páriky, ale aj seniori, všetci si v tomto kúpeľnom meste prídu na svoje. Tak neváhajte a rezervujte si svoju dovolenku v Piešťanoch už dnes.

Viac informácií o Kúpeľoch Piešťany sa dozviete na: https://domalenka.sk/kupele-piestany

Viac

Kúpele Číž

Kúpele Číž

Číž

Ak chcete stráviť skvelý relaxačný či ozdravný pobyt v Kúpeľoch Číž, zamierte do okresu Rimavská Sobota. Neďaleko maďarských hraníc, vo výške 174 m n. m., v oblasti s priemerne 240 slnečnými dňami počas roka, Vás čaká miesto priam stvorené na oddych. Žriedlové kúpele sú zasadené do krásnej prírody celoročne udržiavaného lesoparku. Kúpele Číž sú vďaka zloženiu svojej vody jedinečné nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Sú zamerané na liečenie chorôb pohybového a obehového ústrojenstva, kožných, nervových a gynekologických chorôb, chorôb z povolania a z poruchy látkovej výmeny.

Kúpele Číž za svoj vznik vďačia „náhode“. Pri kopaní stupne v roku 1862 naďabil Harnócz Andráš na slanú vodu. Miestni ju využívali na varenie a pre dobytok. V roku 1865 v Budapešti urobili jej chemický rozbor. Ten potvrdil jej liečivé účinky vďaka prítomnosti jódu a brómu. Prvý prameň bol pomenovaný Themis. Následne dali vykopať ďalšie studne. Boli teda objavené ďalšie pramene, Hygiea (využívaný na pitnú vodu) a Neptún (využívaný spolu s Themisom na vaňové kúpele).  

V roku 1888 sa začalo s budovaním kúpeľov. Bolo vybudovaných niekoľko liečebných domov, ako aj vojenské penzióny. Tie slúžili na doliečovanie, avšak mimo ochorení pľúcnej tuberkulózy. Kúpele mali dve časti. Dolné kúpele sa nazývali aj čistými. Horné kúpele boli určené pacientom s otvorenými ranami. Pobyt v kúpeľoch bol ponímaný ako spoločenská udalosť. Okrem využívania procedúr pacienti mali k dispozícii tanečné večery, klavír, hudbu v parku, tenisový kurt a možnosti vodných športov v Rimave, dokonca telefón a poštu.

Čížska voda získala množstvo ocenení za svoju kvalitu. Začala sa plniť aj do fliaš a expedovať do USA. Tak isto z nej boli vyrábané kvalitné mydlá. Za čias prvej Československej republiky tu bola zriadená detská ozdravovňa. Po 2. svetovej vojne boli kúpele znárodnené a od roku 1956 prešli zo sezónnej na celoročnú prevádzku. Bol dobudovaný ďalší kúpeľný dom. Od roku 1996 sú Kúpele Číž pod správou akciovej spoločnosti a prešli kompletnou rekonštrukciou.

Liečivá sila Kúpeľov Číž je tvorená kombináciou vody, bioklímy a vhodných liečebných metód a procedúr. Pobyt vo vaňových kúpeľoch je doplnený o pitné kúry, vodoliečbuelektroliečbu. Ďalej je pacientom podávaná kineziterapia, rehabilitáciazábaly rašelinové i parafínové. V prípade potreby je nasadená aj medikamentózna liečba. Metódou s dobrými výsledkami je hipoterapia. Jedná sa o rehabilitačnú metódu, ktorá je znásobená silnou energiou, ktorú pacientovi dá jedine zviera, v tomto prípade kôň. V kúpeľoch Číž sa používa najmä pre indikáciách neurologických a ortopedických ochorení. Všetky procedúry sú vhodne doplnené stravovacím systémom, ktorý je založený na diétnej a vyváženej strave.

Kúpele majú aj skvelý wellness. Jeho súčasťou sú vitálny saunový svet a vonkajší bazénový komplex. Využiť môžete bazén plavecký, neplavecký, relaxačný s vodnými tryskami, malý s vodnými atrakciami a trojdráhovú šmýkačku. Práve pre detských pacientov je  pobyt v bazénoch veľmi obľúbený. Saunový svet zase ponúka fínsku saunu, soľnú saunu, šliapací kúpeľ, tropický a studený dážď, zázračnú sprchu, bazén s vírivkou a kľudový bazén s podvodnými masážnymi tryskami. Voľný čas môžete stráviť aj aktívne. Kúpele ponúkajú možnosť zahrať si volejbal, nohejbal, basketbal, tenis, minigolf alebo stolný tenis. Nadšenci cvičenia ocenia fitness a telocvičňu. Pre ľudí hľadajúcich len pasívny oddych odporúčame nenáročnú prechádzku kúpeľným parkom, návštevu kúpeľnej galérie a knižnice.

Okolie Kúpeľov Číž Vás svojimi možnosťami vábi, aby ste ho prišli spoznávať. Jedna z možností je aj zo sedla bicykla. Počas výletov odporúčame navštíviť jaskyňu Peško, Hutniansku jaskyňu, jaskyňu Domica, Drienčanský hrad, aj trošku vzdialenejší kaštieľ Betliar alebo hrad Krásna Hôrka. Navštívte stránku ubytovanie Číž alebo ubytovanie v okrese Rimavská Sobota, kde nájdete tipy na ubytovanie v okolí Kúpeľov Číž. Prajeme Vám príjemný pobyt.

Viac

Kúpele Brusno

Kúpele Brusno

Brusno

Kúpele Brusno patria medzi obľúbené slovenské kúpele. Ležia na severovýchod od mesta Banská Bystrica, v pohorí Slovenské rudohorie. Brusniansku dolinu, v ktorej sa kúpele nachádzajú nazývajú aj údolie Pekla. Nie kvôli pekelným ohňom, ale kvôli prítoku rieky Peklo, ktorý sa do potoka Brusnianka vlieva. Čerstvý vzduch, pokojné prostredie a krásna okolitá príroda sú ako stvorené na kúpeľný pobyt v tejto lokalite.

Brusnianske kúpele datujú svoju históriu do začiatku 19. storočia, kedy sa začal budovať prvý kúpeľný dom. Pramene liečivej minerálnej vody však pravdepodobne boli využívané už omnoho skôr miestnymi drevorubačmi a uhliarmi. Najväčší rozmach zažili Kúpele Brusno počas majiteľa Ľudovíta Rosenauera, ktorý investoval nemalé peniaze do vrtu teplého prameňa. Navŕtať sa mu prameň síce nepodarilo, ale počas jeho hospodárenia sem prúdili maďarskí úradníci a obchodníci za rekreáciou.

Rozpadom Rakúska-Uhorska Brusnianske kúpele stratili svoju maďarskú klientelu, dobre sa však etablovali v novom Česko-Slovenskom štáte. Pre podobné chemické zloženie minerálnej vody ich začali prezývať "slovenské Karlove Vary". Až výstavbou Liečebného domu Poľana, ktorej investormi boli Kúpele Sliač, sa začala prevádzka kúpeľov v roku 1985, tak ako ju poznáme dnes.

Ku kúpeľnej liečbe sa využíva minerálna voda Brusnianka. Nájdeme tu sedem prameňov, z ktorých štyri Ondrej, Ludvig, Paula a Ďumbier sa používajú na pitnú kúru a prameň Ondrej aj na prípravu minerálno–uhličitých kúpeľov. Všetky pramene majú podobné zloženie – hydrogenouhličité a vápenato-horečnaté.

Určite ste už počuli o minerálke Brusnianka. Tá sa plní priamo tu v kúpeľoch Brusno a pochádza z prameňa Ondrej. Nazývajú ju tiež kyselkou. Táto minerálna voda má liečivé účinky a pomáha pri srdcovo-cievnych chorobách, žalúdočných ťažkostiach, poruchách tráviaceho traktu ako aj pri ochoreniach pohybového ústrojenstva.

Kúpele Brusno sa zameriavajú tiež na choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz a na rozšírenú chorobu - cukrovku. Rovnako Vás sem lekár môže odporučiť na liečbu niektorých chorôb z povolania. Medzi liečebné procedúry patrí balneoterapia – minerálne a bazénové kúpele, masáže, saunovanie a zábaly. Využiť tu môžete aj plynové injekcie či liečbu kyslíkom – oxygenoterapiu. Nemenej dôležité pri liečebnom procese je cvičenie skupinové, individuálne či fitness.

Kúpeľný park v Brusne je ako stvorený na odpočinok a relax pre seniorov. Okrem toho sa v liečebnom dome pravidelne konajú kultúrne podujatia, hudobné vystúpenia a tanečné večierky. Či hľadáte romantický pobyt alebo prídete ako celá skupina priateľov, potešia Vás prechádzky, bicyklovanie alebo turistika. Toto všetko ponúka krásny kraj Horehronia. Z Kúpeľov Brusno môžete obdivovať aj končiare Nízkych Tatier. Ak sa tu rozhodnete stráviť dovolenku, máme pre Vás pár tipov na výlety po okolí Brusna.

Rodiny s deťmi iste potešia výlety Čiernohronskou železničkou, návšteva Bystrianskej jaskyne či Hradu Slovenská Ľupča. Pre tých, čo hľadajú aktívnu dovolenku na Horehroní, odporúčame splav Hrona alebo výlet do Dobročského pralesa, ktorý Vás ohromí svojou tajomnosťou.

Relaxačný pobyt v Brusne si môže dopriať skutočne každý. Na našom portáli nájdete ubytovanie v blízkosti Kúpeľov Brusno alebo ubytovanie v Slovenskom rudohorí. Vyberte si z našej ponuky hotelov, penziónov alebo apartmánov na Horehroní. Ak preferujete ubytovanie v súkromí, máme pre Vás širokú škálu chát a dreveníc, kde bude Vaša dovolenka naozaj vydarená.

Viac

Kúpele Dudince

Kúpele Dudince

Dudince

Kúpele Dudince sa nachádzajú v rovnomennej obci na Južnom Slovensku. Niekedy sa im hovorí aj „najstaršie najmladšie kúpele“. Je to preto, že boli využívané ešte za čias Rimanov, ale ich moderná forma existuje len relatívne krátko. Špeciálna tunajšia voda pomáha pacientom s indikovanými chorobami obehového ústrojenstva, nervovými chorobami, pohybovými ochoreniami a chorobami z povolania. Avšak čoraz častejšie ich navštevujú i ľudia trpiaci pocitom vyhorenia či nadmerným stresom z práce. Nachádzajú tu pokoj, relax a do práce aj bežného života sa vracajú s novou dávkou energie. Zdravší, šťastnejší, vyrovnanejší.

História Kúpeľov Dudince je veľmi pestrá nakoľko siaha až do doby Rímskej ríše. Koluje historka o tom, že liečivá sila prameňa vznikla vďaka víle Dudinke. Tá údajne výmenou za prepustenie zajatých domorodcov vyliečila syna cisára Marka Aurélia. Odvtedy už voda nebola mŕtvou, ale živou. Po tom, ako Rimanom víla prezradila tajomstvo budúcnosti, postavili na tomto území prvé kúpele. Ich pozostatky stoja na okraji areálu súčasných kúpeľov dodnes. Tvoria ich rôzne bazéniky a jamy, ktoré sú vytesané do travertínovej skaly.

Z roku 1551 pochádza najstaršia potvrdená zmienka o tunajších minerálnych prameňoch. Podrobné preskúmanie jednotlivých prameňov, ich opis a pomenovanie si vzal pod patronát v roku 1848 Jozef Török. Moderné kúpele, tak ako ich poznáme dnes, sa začali budovaním kúpeľných domov v 60. rokoch 20. storočia. Miestna voda je považovaná za klenot medzi liečivými vodami, preto dostali aj kúpeľné domy svoje názvy podľa nerastných klenotov.

Miestni nazývajú dudinskú minerálnu vodu „prdľavka“. Patrí medzi najvzácnejšie minerálne vody sveta, podobné zloženie nájdete v Európe už len na jedinom mieste. Vo francúzskom Vichy. Jej zloženie je špeciálne vďaka súčasnej prítomnosti sulfánu aj oxidu uhličitého. Práve ich vzájomná kombinácia má ojedinelú liečiacu silu, ktorá blahodarne pôsobí aj pri kombinovaných liečbach. Kúpele Dudince majú širokú ponuku viac než 50 rozličných procedúr. Niektoré sú len na lekársky predpis, na mnohé však potrebný nie je.

Základom procedúr sú minerálne kúpele. Procedúrami elektroliečby sú ultrazvuk, biostimul lampa, magnetoterapia, hydrogalvan, pfyaction a tecar SIN terapia. Vodoliečba využíva škótske streky, podvodnú celotelovú masáž a z kúpeľov sú to Kneippov šliapací, vírivý a perličkový s prísadou. Nasledujú procedúry telesnej výchovy a rôzne masáže, zábaly, inhalácie, kryoterapia, lymfodrenáže, liečba kolagénom, kineziotaping a iné. Vyhľadávanou procedúrou je suchý plynový uhličitý kúpeľ.

Navštíviť môžete aj Vitálny svet Wellnea, ktorý v sebe spája vírivý a saunový svet. K dispozícii máte relaxačný vírivý bazén, tepidárium, whirlpool s oddychovou zónou, solárium aj relaxačnú duo vaňu využívanú najmä zaľúbenými dvojicami. Nevynechajte určite ani sauny, na výber sú suché, parné a infra. Dokonalý relax zavŕši niektorá z ponúkaných masáží. Tie najlepšie vyskúšate v kúpeľnom Thai relax centre. Kúpele dokonca na terase jedného z kúpeľných domov pre svojich návštevníkov vybudovali nudistickú „pláž“ s vírivkou, saunou a sprchou. Kúpeľný park ponúka aromaterapiu a vyhradenú časť Fitpark Smaragd, kde vyskúšate pocitový chodník naboso. Športovo založení hostia využijú vonkajší plavecký bazén, rekondično-rehabilitačné centrum či Sport centrum Rubín. Posledné menované zahŕňa bowlingové dráhy, squashové ihrisko, tenisový kurt, biliard, stolný tenis aj petangue. Zacvičíte si aj vo vonkajšom fitness, alebo si požičajte bicykle či palice na nordickú chôdzu a vydajte sa preskúmať okolie.

To je známe nielen svojou krásnou prírodou, či blízkym lesoparkom Búroš. Pri potulkách nájdete rodinné vínne pivnice, turistické chodníčky, keď zájdete trošku ďalej tak aj pamiatkové rezervácie či rôzne historické mestáatrakcie. Určite neobíďte Skalné obydlia Brhlovce, Hrad Čabraď alebo Levický hrad, S deťmi sa vyberte preskúmať Jurský Park, na hviezdnu oblohu si posvietite v Tekovskej hvezdárni. Nevynechajte ani Pevnosť Bzovík či Vodný mlyn Bohunice. Naplánujte si procedúry a výlety po okolí, ale ešte predtým navštívte stránku ubytovanie Dudince a zarezervujte si ubytovanie blízko Kúpeľov Dudince. Garantujeme Vám, že pobyt práve v týchto kúpeľoch neoľutujete a stanete sa ich pravidelným návštevníkom.

Viac

Kúpele Kováčová

Kúpele Kováčová

Kováčová (okres Zvolen)

Kúpele Kováčová sa nachádzajú v podhorskej obci Kováčová. Oblasť sa rozprestiera vo Zvolenskej Kotline, neďaleko obcí Zvolen, Sliač Turová. Klíma v Kováčovej má nížinatý charakter, je to dokonca jedna z najmenej veterných oblastí Slovenska. Svojou charakteristikou spadá do klimoterapeutickej oblasti so stupňom stimulácie 0 (švajčiarska klasifikácia). Toto zaradenie v spojitosti s okolím, ktoré je tvorené prevažne ihličnatým kúpeľným lesom je vhodné práve pre zameranie tunajších kúpeľov. Kúpele v Kováčovej pomáhajú liečiť choroby pohybového aj tráviaceho ústrojenstva, choroby nervového pôvodu, choroby obličiek a močových ciest, choroby látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou aj ženské choroby.

História Kúpeľov Kováčová sa datuje do konca 19. storočia. Kúpeľníctvo v tejto oblasti vzniklo vďaka zvolenskej továrni Union, ktorá robila v Kováčovej a jej okolí prieskumné vrty. Pri jednom z nich, v roku 1898, bol nájdený v hĺbke 405 m prameň 45 °C teplej vody. Miestni vzniknuté jazierko využívali na rekreáciu a kúpanie. Neskôr prebehli rôzne prieskumy, boli uskutočnené ďalšie vrty. V roku 1983 bol vybudovaný terajší zdroj kúpeľného prameňa. Má vysokú výdatnosť 50 l/s a radí sa k najvýdatnejším slovenským prameňom. Termálna, 48,5 °C horúca minerálna voda v ňom je síranovo-uhličitá, vápenato-horečnatá.

Procedúry, ktoré Kúpele Kováčová ponúkajú sú nielen liečebné, ale aj relaxačné. Blahodarne pôsobia na organizmus a budete sa po nich cítiť ako znovuzrodení. Vodoliečba zahŕňa rozličné druhy kúpeľov, medzi nimi vaňový termálny minerálny, hydromasážny (celotelový, horných alebo dolných končatín), perličkový, kyslíkový, uhličitý, Kneippov šliapací a magnéziový. Okrem kúpeľov ešte zahŕňa škótske streky, subaquálnu celotelovú masáž a pobyt v termálnom minerálnom bazéne. Po niektorých kúpeľoch nasleduje teploliečba v podobe zábalu termálneho lávového alebo termálneho rašelinového. Elektroliečebné procedúry zahŕňajú diadynamik, ultrazvuk, rebox, ionomodulátor, bioptron, laseroterapiu, inhaláciu a magnekon. Veľmi obľúbenými procedúrami je morský kúpeľ a niektorá z masáží. Tie sú v ponuke viaceré, stačí si vybrať. Klasická, reflexná, medová, čokoládová, BIO masáž (body fit, maratónec, 9 kvetov), s lávovými kameňmi a vákuová (bankovanie). Súčasťou procedúr je aj pobyt vo fínskej alebo suchej saune a samozrejme, liečebný telocvik. Ten je buď formou rehabilitácie, cvičenia vo vode alebo nordickej chôdze.

Voľný čas v kúpeľoch nemusíte stráviť pri televízore. Rozhodne odporúčame ísť von, na čerstvý vzduch. A nielen my, odporučia Vám to aj zamestnanci, ktorí sú súčasťou kvalifikovaného liečebného tímu kúpeľov. Prechádzku v tunajšom kúpeľnom parku zvládne skutočne každý. Pokiaľ by ste chceli ísť spoznávať aj širšie okolie Kúpeľov Kováčová, môžete skúsiť niektorú z viac či menej náročných turistických vychádzok. Obľúbené sú napríklad výlety na Pustý hrad vo Zvolene, Borovú Horu, Harmanec či do niektorého z okolitých miest. Je tu však aj veľa možností pre absolvovanie cyklistického výletu. Trasy sú vhodné ako pre cestné, tak aj pre horské bicykle. Priamo v areáli kúpeľov sa nachádza rybník, ktorý ponúka možnosť príjemného relaxu, ale aj športového rybárčenia. Priamo v kúpeľoch si zahráte aj tenis. V obci Kováčová si dokonca môžete zajazdiť na koni.

Termálne kúpalisko Kováčová sa nachádza neďaleko Kúpeľov Kováčová. Voda v ňom pochádza taktiež z liečivého vrtu, ako aj kúpele. Milovníci golfu si zahrajú neďaleko letiska Sliač. Kúpeľní hostia si veľmi radi robia výlety do historických banských miest Kremnice a Banskej Štiavnice. Zo Sliača a Očovej štartujú aj vyhliadkové lety, vďaka ktorým uvidíte okolité krásy z úplne inej perspektívy. Ani v zime sa tu nudiť rozhodne nebudete. Lyžiarske stredisko Donovaly, Jasenská dolina aj Králiky Vám ponúknu perfektne upravené svahy.

Na stránke ubytovanie Kováčová nájdete to najlepšie ubytovanie v okolí Kúpeľov Kováčová. Pokojne so sebou vezmite celú rodinu alebo partiu priateľov. Pobyt, v ktorom sa skombinujú ozdravné a relaxačné procedúry spolu s výletmi po okolí je totiž skvelý nápad, ako stráviť tohtoročnú dovolenku.

Viac

Kúpele Nimnica

Kúpele Nimnica

Nimnica

Kúpele Nimnica sa nachádzajú v nadmorskej výške 300 m n. m., u údolí rieky Váh, medzi mestami PúchovPovažská Bystrica. Radia sa medzi najmladšie slovenské kúpele, niektorí ich volajú „minerálna perla Slovenska“. Minerálne pramene skôr chladnejšej vody (10 – 15 °C) obohatené o horčík, draslík, sodík, jód chlór, vápnik železo a voľný oxid uhličitý blahodarne vplývajú na liečbu pacientov. Tí sem chodia s indikovanými chorobami obehového a tráviaceho ústrojenstva, onkologickými chorobami, chorobami z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, nervovými chorobami, ženskými chorobami, chorobami pohybového ústrojenstva a chorobami z povolania.

Keď bola pri hĺbení rieky Váh v roku 1953 objavená čistá, slaná, šumiaca voda, začala sa písať história Kúpeľov Nimnica. Prebiehali analýzy a prieskumy, aby sa zistilo jej zloženie. Ako robotníci ďalej pracovali na budovaní Nosickej vodnej nádrže, pili vyvierajúcu vodu. Už vtedy sa zistili jej liečivé účinky, ktoré rozbory vody už len potvrdili. Voda blahodarne pôsobí ako zvonku, tak aj zvnútra. A hoci kúpele fungujú len „pár“ rokov (od 1959) v porovnaní so staršími slovenskými stálicami, právom si vybojovali svoje miesto. Ako skutočne liečebné miesto, odkiaľ ľudia odchádzajú zdravší, energickejší, šťastnejší.

Kúpele Nimnica si našli svojich návštevníkov ako v radách domácich, tak aj zahraničných. Čoraz viac ich totiž navštevujú hostia zo zahraničia. Pramene liečivej minerálnej vody sa využívajú na rozličné metódy. Liečenie prebieha vo forme pitnej kúry, inhalačnej kúrykúpeľnej kúry. Posledná spomínaná využíva viaceré procedúry. Sú nimi vodoliečba, ionoforéza, fyzikálna terapia, galvanizácia, krátkovlnná diatermia, horské slnko, faradizácia, telesná výchova. Zaujímavosťou je metóda mimotelovej šokovej vlnovej terapie (ESWT). Býva často vyhľadávaná aj športovcami. Obľúbené sú taktiež masáže klasické, reflexné, lymfatické, medové detoxikačné, s lávovými kameňmi aj bankovanie. Všetko je samozrejme vhodne doplnené liečebnou výživou. Strava je prispôsobená potrebám jednotlivých klientov, je vyvážená, diétna. Je možné využiť taktiež služby psychológa.

Medzi hosťami je veľmi obľúbené medicínske wellness centrumsoľná jaskyňa. Vo wellness centre sa nachádza bazén s teplou vodou, whirlpool, Kneippov kúpeľ, tepidáriá a rôzne druhy sáun. Fínska, bylinková, parná, infra, soľná, ktorá je Vaším favoritom? Soľná jaskyňa zas ponúka inú formu relaxu. Je tu veľmi špecifická mikroklíma. Vplýva na dýchanie a úspešne pomáha s bojom proti únave a stresu. Odporúča sa pacientom a návštevníkom, ktorí majú problémy s tráviacim traktom, so zníženou činnosťou štítnej žľazy, trpia dermatologickými ochoreniami. A samozrejme sa, v prvom rade, odporúča ako podporná liečba horných a dolných dýchacích ciest.

Z kúpeľov má hosť odísť celkovo zregenerovaný, aj preto využite beauty služby v podobe kaderníctva, kozmetiky a pedikúry. A čo tak si v kúpeľoch spraviť nielen pobyt relaxačný a ozdravný, ale aj priam nezabudnuteľný? Konkrétne máme na mysli svadbu alebo oslavu významného jubilea. Poprípade je tu aj možnosť pre firmy. Kúpele Nimnica majú totiž na prenájom ako luxusné, tak aj štandardné priestory určené na rôzne školenia či konferencie. Pouvažujte nad tým, zamestnanci by takýto zaujímavý zážitok určite privítali.

Máte obavy, ako si vyplníte medzi jednotlivými procedúrami voľný čas? To vôbec nemusíte! V areáli kúpeľov sa nachádza fitness centrum, spoločenský pavilón aj kaviareň. Športovo zdatní hostia sa potešia multifunkčnému ihrisku, biliardu, bowlingu, stolnému tenisu aj vonkajšiemu šachu. Okolie Kúpeľov Nimnica ponúka mnoho potešenia najmä milovníkom prírody. Nachádza sa tu množstvo cyklistických aj peších chodníčkov. Tie Vás zavedú do neďalekého lesoparku aj do vzdialenejších kútov Javorníkov. Neďaleká Nosická vodná nádrž je obľúbenou rekreačnou oblasťou. Na priehrade sa môžete venovať kúpaniu, vodným športom, rybolovu, ale vyskúšať môžete aj plavbu výletnou loďou. Pohupujúc sa na vlnách zistíte, že všetko má zrazu akýsi iný nádych.

Okolie však ponúka aj mnohé pamiatky a atrakcie, ktoré by bolo škoda nenavštíviť. V Púchove sa nachádza vyhľadávané archeologické múzeum aj múzeum kolies, v Lednických Rovniach zase Slovenské sklárske múzeum. Vydať sa po stopách výroby skla, ktorou je táto oblasť vychýrená je skutočný zážitok. Ilava je známa nielen väznicou, ale aj krásnym kaštieľom, ktorý je domovom ďalšieho múzea. Trenčín je známy svojou dominantou, ktorú mnohí obdivujú už z diaľnice. Samozrejme je reč o stredovekom Trenčianskom hrade.

Zarezervujte si ubytovanie v okolí Kúpeľov Nimnica a príďte sami spoznávať krásy trenčianskeho regiónu. Z pobytu si odnesiete nielen pevnejšie zdravie, možno nové kamarátstvo či lásku, ale aj mnoho zážitkov. Stránka ubytovanie Nimnica Vám poradí s ubytovaním, to ostatné už bude len a len na Vás.

Viac

Kúpele Sliač

Kúpele Sliač

Sliač

Kúpele Sliač sa nachádzajú medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen na Strednom Slovensku. Malé kúpeľné mestečko Sliač je známe svojou liečivou vodou, ktorá ma priaznivé účinky na liečbu pohybového aparátu a obehového systému. Okrem kúpeľného pobytu je Sliač výnimočný svojim medzinárodným a vojenským letiskom, kde sa každoročne konajú obľúbené letecké dni.

História Kúpeľov Sliač siaha až do roku 1244. Práve z obdobia, kedy Kráľ Bela IV. povýšil Zvolen na kráľovské mesto nachádzame aj prvé zmienky o sile liečivého prameňa v okolí. Podľa povesti si vraj miesta žena, trpiaca zavodňovaním tela, pri močení konope máčala v termálnej vode aj nohy. Nohy jej po kúpeli odpuchli a choroba časom úplne vymizla.

Časť Sliačov Rybáre, kde sa nachádzali močiare s teplou vodou v minulosti vzbudzoval záujem, ale aj strach. Z neznámych dôvodov tu uhýnali vtáky a všetko živé. Neskôr sa zistilo, že to spôsobuje vysoká koncentrácia oxidu uhličitého, teda výpary z minerálnej liečivej vody.

Do Rybárskych kúpeľov zablúdili prví hostia už koncom 17. storočia, ale až v 18. storočí bola uznaná ich liečivá sila aj oficiálne. Pomerne rýchlo sa vybudovali priamo nad prameňom kúpeľné budovy, ubytovacie a stravovacie zariadenia. Dobré meno kúpeľov sa šírilo po celom Rakúsko-Uhorsku. Na chudokrvnosť sa sem chodil liečiť aj sám Jozef Habsburský.

Medzi indikácie, ktoré sa v kúpeľoch liečia patria onkologické ochorenia, ochorenia obehového systému – srdce a cievy, ochorenia pohybového ústrojenstva a tiež ženské ochorenia. Kúpele poskytujú liečbu pacientom na základe odporúčania lekára cez niektorú zdravotnú poisťovňu. V ponuke sú však aj pobyty pre seniorov a samoplatcov.

Na unikátny spôsob liečby sa využíva prírodný žriedlový plyn, ktorý sa odoberá priamo z kúpeľného prameňa. Obsahuje 98% oxidu uhličitého. V kombinácií s ostatnými plynovými zložkami má nezameniteľný lekársky význam. Okrem toho sa využíva aj samotná termálna minerálna voda. Jej teplota je 33,3 °C a tým pádom sa dá bez akýchkoľvek zásahov používať na kúpeľnú liečbu.

V kúpeľoch sa nachádzajú štyri pramene liečivých vôd a každý z prameňov je vhodný pri inom ochorení. Prameň Štefánik je vďaka vysokému obsahu železa odporúčaný pri liečbe chudokrvnosti a na podporu trávenia. Ak Vás trápi žalúdok voda z prameňa Bystrica je pre Vás ako stvorená. Prameň Lenkey Vám zase pomôže pri ochoreniach štítnej žľazy alebo očí. A voda z prameňa Adam sa požíva na liečbu močového mechúra.

Voda aj plyn sa dostávajú priamo z prameňa do kúpeľných miestností, kde sa konajú liečebné procedúry. Za hlavné procedúry sa považuje balneoterapia – uhličité kúpele, rehabilitačné bazény a inhalácia minerálnej vody. Ďalšími procedúrami sú hydroterapia, saunovanie, teplotná terapia v podobe zábalov, fyzioterapia či dokonca soľná jaskyňa.

Kúpele Sliač sú obklopené prírodným lesoparkom. Sú tu vybudované anglické záhrady s jazierkami a v lete sa tu rozžiaria všetky farby kvetov. V parku si veselo skackajú veveričky a niektoré sa nechajú kŕmiť aj priamo z ruky. Okolie je ako stvorené na oddych a načerpanie nových síl. Ak sa sem vyberiete na kúpeľný pobyt, pozrite si aj niektoré tipy na výlet v okolí mesta Sliač, ktoré sme pre Vás pripravili.

V blízkosti kúpeľov Sliač sa nachádza aj termálne kúpalisko. Rodiny s deťmi si sem radi chodia odpočinúť a deti sa vybláznia na ihrisku či v detskom bazéne. Voda na kúpalisku pochádza z minerálneho prameňa, je silne železitá, preto je sfarbená do hneda. Bazén je ale prietokový, to znamená, že voda sa v ňom neustále vymieňa.

Po relaxe na kúpalisku môžete navštíviť neďaleký Zvolenský hrad, ktorý je dominantou mesta Zvolen. Nenechajte si ujsť ani výlet na Pustý hrad alebo Harmaneckú jaskyňu. Nádych histórie Vás čaká v pamiatkovej ľudovej rezervácii Špania Dolina.

Dovolenka pre rodiny s deťmi, pre seniorov alebo páriky je v kúpeľnom meste Sliač pre Vás tou pravou. Vyberte si z našej širokej ponuky apartmánov, penziónov či chát. Ubytovanie v blízkosti kúpeľov Sliač nájdete na našom portáli. Užite si relaxačný pobyt na Sliači a rezervujte si ubytovanie u nás už dnes.

Viac

Kúpele Smrdáky

Kúpele Smrdáky

Smrdáky

Prírodné liečebné kúpele Smrdáky sú klenotom slovenských kúpeľných zariadení zameraných na liečbu kožných ochorení spojených s pohybovými ochoreniami. Dokonca obstoja aj vo veľmi veľkej konkurencii v zahraničí. Sú situované v rovnomennej obci, v malebnom regióne Záhorie neďaleko hraníc s Českou republikou. Nedajte sa odradiť zápachom, po chvíli si naň Váš nos zvykne. Tunajšie liečebné účinky sú skutočne legendárne. Kúpele patria medzi zariadenia s najväčšou úspešnosťou liečby kožných ochorení a svalových porúch vo svetovom meradle! Liečba je zameraná ako na deti, tak aj na dospelých s indikáciami chorôb pohybového aparátu a kožných ochorení.

Kúpeľom Smrdáky sa niekedy hovorí aj „slovenské Mŕtve more“, nakoľko obsahujú minerálne vody s vysokým obsahom sírovodíkasírneho bahna. Kedysi, ešte veľmi dávno bola táto oblasť skutočne zaliata morom. Prvá zmienka o Kúpeľoch Smrdáky sa datuje do roku 1617, kedy sa o nich zmienil urbár. V roku 1763 prebehla analýza vody s predikciou na založenie kúpeľov. Prvý kúpeľný dom postavili v prvej polovici 19. storočia, neskôr pristavili aj impozantný kaštieľ. Slúžil pre rodinu a hostí podžupana Vietorisa. Zlatú éru zažili kúpele pred 2. svetovou vojnou. V rokoch 1953 a 1957 pri hĺbkových vrtoch boli objavené výdatné pramene. Druhý nájdený má vodu s najvyšším obsahom dvojmocnej síry zo všetkých doteraz známych vôd v Európe.

Voda v Kúpeľoch Smrdáky má okrem veľmi vysokej koncentrácie síry aj obsah iných minerálov a solí. Tie sú najmä na báze sodíka, horčíka a kalcia. Ich prítomnosť zosilňuje terapeutický účinok. Tak isto veľmi blahodarne pôsobí sírne bahno. Zábaly z neho sa používajú na kĺby a na chrbticu. Kúpele pacientom ponúkajú mnoho liečebných procedúr. Z kúpeľov využijete minerálny vaňový, perličkový, hypermangánový, vírivý a šliapací. Výborný liečebný, ale aj relaxačný účinok majú masáže. Vyskúšate klasickú, podvodnú, reflexnú aj lymfomasáž horných končatín. Samozrejmosťou sú procedúry ako škótske streky, minerálne ručné a nožné vane, sauna, whirlpool, bahenný zábal, magnetoterapia, elektroliečba – endomed, diadynamik, minerálna misa, ultrazvuk, parafínové zábaly, solux a fototerapia. Pohyb vo Vás rozprúdi rehabilitácia a fitness.

Voľný čas počas kúpeľného pobytu môžete stráviť napríklad v kúpeľnom parku. Má rozlohu 16 ha a počas prechádzky v ňom naďabíte na rozličné domáce i cudzokrajné rastliny. Sú to rôzne kry, listnaté dreviny aj ihličnany, rôzne trávy. V parku je zdravá mikroklíma, ktorá má tiež veľmi dobrý podporný účinok liečby. Lieči aj dušu, nakoľko pri posedení na lavičke sa môžete započúvať do malebného spevu miestneho vtáctva a oddýchnete si tak od neustáleho premýšľania a problémov. Pôsobí to veľmi relaxačne a pokojne. Aktívni jedinci môžu využiť niektoré z kúpeľných športovísk. Či to bude volejbalové alebo tenisové ihrisko, stolný tenis alebo biliard, necháme na Vás. Po športovaní si dajte masáž a možno aj saunu, po následnom výdatnom spánku vstanete ako znovuzrodení.

Okolie Kúpeľov Smrdáky je veľmi atraktívne, pre pacientov sú dokonca realizované aj rôzne fakultatívne výlety. V neďalekom okresnom meste Senica sú v ponuke rozličné nákupné možnosti, ale oceníte aj veľmi peknú Kunovskú priehradu. Navštívte taktiež Kaštieľ v Sobotišti, jeho architektúra zaujme nejedného milovníka histórie a umenia. Medzi trošku vzdialenejšie, no stále dostupné atrakcie, ktoré sa určite oplatí vidieť patrí napríklad zrúcanina hradu Branč, Veterný mlyn pri Holíči, Holíčsky zámok, Holíčske megality, Bazilika Panny Márie v Šaštíne či slávna Mohyla M. R. Štefánika na Bradle. Milovníci prírody a turistiky si však tiež prídu na svoje. Prechádzka v okolí Vyhliadkovej veže Hrajky v Myjave či Rozhľadne v Cerovej – Rozbehoch je nenáročná a v obklopení krásnej prírody. Alebo stačí prejsť hranicu, a u bratov Čechov môžete navštíviť hneď niekoľko krásnych prírodných rezervácií či parkov.

Už viete aké procedúry Vás čakajú, viete ako strávite voľný čas. Čo neviete je, aké ubytovanie v okolí Kúpeľov Smrdáky si zarezervujete. S tým Vám však pomôže naša stránka ubytovanie Smrdáky, kde nájdete ponuku tých najbližších ku kúpeľom. Tak čo, už sa tešíte na pobyt?

Viac

Kúpele Štós

Kúpele Štós

Štós

Kúpele Štósklimatickými kúpeľmi v rovnomennej obci. Ležia v nadmorskej výške 650 m n. m. na juhovýchodnom Slovensku, v Košickom kraji. Množstvo slnečných dní zabezpečuje vysokú intenzitu slnečného infračerveného aj ultrafialového žiarenia, ktoré napomáha liečbe. Kúpele sa rozprestierajú v čarokrásnej prírode, plnej ihličnanov, ktoré šíria do ovzdušia svoje liečivé silice. Na rozhraní Slovenského krasu a Volovských vrchov, ktoré sú súčasťou Spišského rudohoria sa nachádzajú najmä smrekové a jedľové porasty. Vďaka klasifikácii klímy so stupňom stimulácie 1 (švajčiarska klasifikácia) sú priam predurčené na plnenie svojho účelu, teda na liečbu dýchacích ciest. Okrem tejto indikácie sa tu liečia choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, onkologické choroby, duševné choroby a choroby z povolania.

Historicky sa vznik Kúpeľov Štós spája s tradičným baníctvom, ktoré na tomto území prekvitalo od 14. storočia. Baníctvo podporilo i vznik nových výrobných fabrík a prílev zahraničných pracovníkov. Práve nožiarsky majster Róbert Komporday, ktorý pracoval vo firme SANDRIK propagoval účinky vodoliečby. Na jeho podnet sa v roku 1882 začali budovať kúpele. Už v roku 1883 bola zahájená prvá kúpeľná sezóna.

Rozmach Kúpelov v Štóse nastal počas pôsobenia Dr. Dezidera Czirfusza, po roku 1888. Ten v zimnej sezóne pôsobil v San Remo vo funkcii rakúsko-uhorského konzula a pritiahol do Štósu početnú klientelu. Práve preto boli postupne vybudované ďalšie objekty. Vila Mária, Vila Hungaria, Vila dr. Czirfusza, Vila Tatra. Následne tanečná dvorana a ostatné objekty. Pre Kúpele Štós bol významným i rok 1963. Na liečebné účely tu totiž zaviedli do prevádzky prvú klasickú fínsku saunu, ktorá vďaka rekonštrukcii slúži dodnes. Kúpele si tak zapísali prvenstvo na celom území vtedajšieho Československa.

Kúpele Štós boli navštevované rôznymi zvučnými menami. Spomenieme Eduarda Beneša, Ema Bohúňa, Ivana Olbrachta, Karla Hašlera, Vlada Clementisa, Beatu Poničanovú, Maxa Friča či Karla Konráda. Laco Novomeský tu zložil báseň „Pod jedľou“, Jaroslav Ježek tu koncertoval a Vojtech Löffler tu tvoril svoje sochy.

Kúpele majú mnohoročnú tradíciu v speleoterapii. Jedná sa o skutočne unikátnu liečbu s vynikajúcimi výsledkami, ktorá prebieha v neďalekej Jasovskej jaskyni. Toto prírodné inhalatórium napomáha zvyšovať odolnosť ľudského organizmu. Vitálny vodný svet, ktorý je súčasťou pobytu v kúpeľoch, patrí medzi obľúbené formy relaxu. Návštevníci tu využijú celý komplex vodných a parných kúpeľov. Blahodarne pôsobí pobyt v niektorej zo sáun. Vybrať si môžu z fínskej, bylinkovej a eukalyptovej. Ďalšími vnútornými atrakciami sú vitálny dážď, vodná cesta, tepidárium a hydromasážny bazén. Hostia si zaplávajú v klasickom modernom plaveckom bazéne, ale aj v relaxačnom bazéne s protiprúdom, vodným chrličom a masážnymi tryskami.

Ďalšími procedúrami, ktoré v kúpeľoch návštevníci aj pacienti môžu absolvovať sú masáže. V ponuke sú masáže klasické, reflexné, športové, aromaterapeutické aj lymfodrenážne. Medzi vodné procedúry sa radia kúpele parné, perličkové klasické aj prísadové so suchým zábalom, whirlpool so suchým zábalom, škótske streky aj fínska sauna. Obľúbenými procedúrami sú rašelinové zábaly a aplikácia parafínu. Súčasťou liečby sú aj rehabilitácie, fitness a trakcie. Overené výborné účinky má elektroliečba, ktorá sa v kúpeľoch aplikuje rozličnými procedúrami. Sú to bioptron, diadynamické prúdy, interferenčné prúdy, diatermia krátkovlnová aj ultrakrátkovlnová, magnetoterapia, ultrazvuk a solux. Samozrejmosťou sú plynové injekcie a rozličné lekárske aj laboratórne vyšetrenia, vrátane EKG a spirometrie.

Na dušu blahodarne pôsobí pobyt v miestnom lesoparku, ktorý sa rozprestiera na ploche 4,5 ha. Patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Preteká ním potôčik s viacerými kaskádami a fontánou. Nachádza sa tu viac než 200 rôznych rastlín i exotických drevín, mnohé z nich sú vzácne. Návštevníci si posedia pri sekvoji aj kanadskom javore, pokochajú sa pohľadom na azalky a rododendrony. Deti sa tu taktiež nudiť nebudú, je tu pre ne vybudovaná detská herňa Macík. Kým sa deti hrajú, rodičia si posedia v spoločenskej miestnosti. Voľný čas v kúpeľoch trávia návštevníci často aj v kaviarnifitness centre.

Okolie Kúpeľov Štós je plné historických aj prírodných pamiatok. Po absolvovaní liečebných procedúr sa teda rozhodne nudiť nebudete. Hrad Krásna HôrkaKaštieľ Betliar Vás nadchnú svojou atmosférou. Milovníci prírody sa potešia Zádielskej tiesňave, ale aj návšteve Krásnohorskej jaskyneOchtinskej aragonitovej jaskyne. Ako na dlani budete mať celý Národný park Slovenský kras. Jednoznačne si naplánujte výlet do Hvezdárne a planetária Medzev, po ceste navštívte technickú pamiatku Hámora v Medzeve a oplatí sa zájsť i k Vodnému mlynu v KováčovejHájskym vodopádom. Ani v zime tu nie je nuda, svoje svahy ponúka stredisko Štós – Šikmá stráň.

Na absolvovanie liečebného, ozdravného či relaxačného pobytu je potrebné si zarezervovať ubytovanie v okolí Kúpeľov Štós. Bohatý výber ponúka aj stránka ubytovanie Štós. Už si teda len zbaľte kufor, naplánujte procedúry, výlety v okolí a skvelá dovolenka môže začať.

Viac

Kúpele Štrbské Pleso

Kúpele Štrbské Pleso

Vysoké Tatry mestoŠtrbské Pleso

Kúpele Štrbské Pleso sa nachádzajú v rovnomennej obci, v nádhernej lokalite Vysokých Tatier. Nadmorská výška 1 351 m n. m., čistý vysokohorský vzduch, sviežosť a rozsiahle porasty ihličnanov sú ideálnym miestom pre liečebné a ozdravné pobyty. Pýšia sa titulom najvyššie položené klimatické slovenské kúpele. Veľký význam z pohľadu liečby má dĺžka a intenzita žiarenia, a to slnečného aj ultrafialového. Návštevníkov nabije nielen dobrou náladou, ale aj vysokou dávkou vitamínu D. Vlhkosť vzduchu, priemerná teplota ovzdušia a ionizácia vzduchu vykazujú hodnoty ideálne pre liečbu práve na Štrbskom Plese.

Terapeuticky účinná vysokohorská klíma prináša významné účinky liečby najmä pacientov s astmou a nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest. Medzi indikované choroby patria alergické nádchy, bronchiálna astma, dermorespiračný syndróm, hypertrofické zápaly alebo atrofické zmeny horných dýchacích ciest, chronická bronchitída, chronické sinusitídy a sinobronchitídy, následky poškodenia dýchacích ciest leptavými parami, plynmi a dráždivými prachmi, stavy po opakovaných zápaloch pľúc, stavy po operáciách horných a dolných dýchacích ciest.

Prvá zmienka o Kúpeľoch Štrbské Pleso pochádza z roku 1719. Začiatky ich využitia na prvé liečebné a balneologické procedúry sa datujú do roku 1877. Oficiálne však bolo Štrbské Pleso vyhlásené za kúpeľné miesto až v roku 1885. Svoje uplatnenie vo forme liečebne našli kúpele po prvej, ale aj druhej svetovej vojne, kedy sa tu liečili mnohí vojnoví rekonvalescenti. Neskôr bolo sanatórium využívané na liečbu tuberkulózy a nešpecifických ochorení dýchacích ciest. V súčasnosti Kúpele Štrbské Pleso pozostávajú z komplexu hotelov, apartmánov a liečebných domov.

Skúsený tím zdravotníkov využíva osvedčené liečebné metódy a procedúry, ktoré majú na liečbu pacientov vysoko účinný efekt. Základom je klimatoterapia, ktorá je doplnená o rehabilitácie. Ďalšími procedúrami sú rôzne masáže – klasická, reflexná, podvodná či akupresúrna. Z kúpeľov sú v ponuke perličkový, prísadový aj vírivý. V rámci komplexnej liečby sa ešte využívajú škótske streky, bazén klasický aj masážny vírivý, sauna – phyaction solux, diatermia, infraterapia, ultrazvuk, plynové injekcie, lavaterm, kúpele a zábaly z rašeliny a rôzne iné. Všetko je samozrejme doplnené racionálnym a vyváženým diétnym stravovaním.

Okolie Štrbského Plesa asi netreba nejako špecificky predstavovať. Jedná sa o jednu z najviac turisticky vyhľadávaných lokalít Slovenska, a to počas celého roka. Väčšina z nás absolvovala prechádzku okolo jazera Štrbské pleso ešte v kočíku. Je to veľmi nenáročná a príjemná prechádzka, ktorá návštevníkom ponúka famózne výhľady na naše majestátne pohorie Vysoké Tatry. A snáď neexistuje turista, ktorý by zo Štrbského plesa odišiel bez typickej fotky so známym hotelom v tvare nahnutého trojuholníka ležiacom pri skokanskom mostíku. Od jazera prejdete len krátku trasu, a ste pri ďalších obľúbených miestach. Sú nimi Popradské plesoNové Štrbské pleso. Výlety na Predné Solisko, Kôprovský štít či k Vodopádu Skok patria medzi tatranské stálice.

Popri liečebných procedúrach si voľný čas vyplníte kvalitnou turistikou. Na spestrenie sú však v okolí aj ďalšie zaujímavosti. Zábavu pre celú rodinu zažijete vo Fun Parku Štrbské pleso aj vo Veveričom lanovom parku. Nemusíte byť vlastníkom auta. Stačí, keď sadnete na električku a pohodlne sa dostanete kamkoľvek v Tatrách. Tatranská Lomnica ponúka Múzeum Tatranského národného parkuGalériu Dobrá hračka. Zastavte sa v obci Nová Lesná a preskúmajte jedinečné slnečné hodiny. Starý Smokovec zaujme Tricklandiou a počas pekného slnečného počasia Vám odporúčame zažiť jazdu letným tubingom. Nezabudnite si naplánovať výlet pozemnou lanovkou na Hrebienok. Rýchlo a jednoducho sa tak dostanete k známemu Tatranskému ľadovému dómu na Hrebienku. Cestu dole zvládnete príjemnou prechádzkou po asfaltovej ceste. Park Snow Štrbské Pleso Vám v zime poskytne skvelú lyžovačku.

Kúpele Štrbské Pleso patria medzi najvýznamnejšie klimatické miesta liečby astmatických pacientov celého sveta. Ich zaradenie medzi svetovú špičku teda potvrdzuje kvalitu a vysokú úroveň poskytovaných služieb. Využite ponuku ubytovania v blízkosti Kúpeľov Štrbské Pleso a zarezervujte si to pravé pre Vás na stránke ubytovanie Štrbské Pleso ešte dnes. Potom Vám už nič nebráni vychutnať si dokonalý oddych v srdci tatranskej prírody.

Viac

Kúpele Lúčky

Kúpele Lúčky

Lúčky (okres Ružomberok)

Kúpele Lúčky ležia v rovnomennej obci, v malebnom podtatranskom území, v regióne Liptov. Na mieste, kde Ráztočná dolina ústi do Liptovskej kotliny. Pod majestátnymi Chočskými vrchmi. Tiché prostredie plné zelene tvorenej prevažne smrekovými lesmi, čistý vzduch a k tomu liečivá sila prírodného minerálneho prameňa. To je skvelá kombinácia, za ktorou sem cestujú návštevníci z celého Slovenska. Kúpele pomáhajú pacientom s indikovanými onkologickými chorobami, chorobami tráviaceho ústrojenstva, chorobami z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, nervovými chorobami, chorobami pohybového ústrojenstva, ženskými chorobami a chorobami z povolania.

História Kúpeľov Lúčky sa datuje do obdobia roku 1712. Kúpeľníctvo nadviazalo na ľudové liečiteľstvo. Život pri prameňoch v Lúčkach sa však rozprúdil až okolo roku 1760. Aby sa ľudia popri liečení aj zabavili, vybudovali tu hostinec s maštaľou. V roku 1864 boli Lúčky prestavané na kúpeľný dom. V roku 1872 získali Lúčky nového majiteľa, ktorý sa postaral o ich komplexnú rekonštrukciu. Na prelome 19. a 20. storočia boli Kúpele Lúčky navštevované aj zahraničnou klientelou z USA, Rumunska, Čiech, cárskeho Ruska, Viedne aj Budapešti. V roku 1912 požiadali o zaradenie do zoznamu liečivých kúpeľov Uhorska.

Po 2. svetovej vojne boli kúpele znárodnené. 60. roky 20. storočia sa niesli v duchu začiatku novej výstavby. Napriek vybudovaniu nových lôžok ich počet stále nepostačoval, nakoľko o liečbu bol enormný záujem. Pristavili sa teda nové kúpeľné domy, vrátane spoločenských priestorov. Balneo oddelenie dostalo svoju súčasnú podobu po rekonštrukcii v roku 1998. Moderný AQUA – VITAL Park Lúčky bol vybudovaný v roku 2008.

Pre poskytnutie kvalitnej liečby je okrem daru prírody v podobe minerálneho prameňa potrebný aj kvalifikovaný tím. Kúpele Lúčky majú v talóne skutočných odborníkov v podobe lekárov, zdravotných sestier a ostatného personálu. O zvyšok sa už postarajú jednotlivé liečebné procedúry. Balneoterapiu vhodne dopĺňajú vaňové kúpele v minerálnej uhličitej vode, minerálnej perličkovej vani, vírivej vani a prísadovej minerálnej vani. Na zábaly je využívaný parafín aj rašelina – peloidy. Ponuka masáží pozostáva z masáže klasickej, podvodnej, reflexnej, lávovými kameňmi, medovej, bambusovej a taktiež z masáží formou vírivky, škótskej sprchy a lymfodrenáží. V Lúčkach sa využíva taktiež elektroterapia. Elektroliečba pozostáva z diatermie, diatrónu, diadynamických prúdov, endomedu, TENSu, magnetoterapie, biolaseru, liečebného ultrazvuku a galvanoterapie. Svetloliečba využíva bioptron, horské slnko, sanoterm a solux. Ďalšími procedúrami sú intrador, telesná výchova, plávanie v bazéne, psychorelaxácia, autotrakcia, inhalácia, oxygenoterapia a vitamínoterapia. Kúpele ponúkajú taktiež prémiové skrášľovacie procedúry s použitím prírodnej kozmetiky.

Keď uvidíte niekoho sedieť na lavičke pod drevenými krídlami, medzi veselou dvojicou Maťko a Kubko, nerušte ho. Nazbieral totiž vnútornú odvahu a sadol si na Lavičku vďaky a prianí. Na miesto, ktoré je určené k utriedeniu si myšlienok. Je to priestor, kde človek môže, v duchu alebo aj nahlas, vysloviť svoje najtajnejšie priania a dopriať vesmíru možnosť splniť mu ich. Tí najodvážnejší ich napíšu na papier a vložia do otvoru na krídle. Lavička je tichým spoločníkom, ktorý si vypočuje Vaše súženia. Uľavte duši, povedzte jej, čo Vás trápi. Aj to môže výrazne napomôcť Vašej liečbe. Ak ste totiž do kúpeľov zavítali, asi potrebujete s niečím pomôcť. Môže to byť zdravie, ktoré potrebujete zlepšiť. Energia, ktorú potrebujete dobiť. Duša, ktorú potrebujete vyliečiť. Alebo vnútorný smútok, ktorý potrebujete spracovať.

Veľmi obľúbený je vstup do wellness centra. AQUA – VITAL Park ponúka vnútorný bazén. Má teplú, minerálnu, liečivú vodu. Vonkajšie bazény disponujú mnohými atrakciami. Protiprúd, vodná čaša, masážne trysky, chrliče vody, vzduchové lehátka, to všetko môžete skúsiť vo vonkajšom rekreačnom bazéne. Nachádza sa pri ňom aj teplý sedací bazén, ktorý Vám ponúka oddych v liečivej vode plnej minerálov. Samozrejmosťou sú oddychové atrakcie, ako detské a volejbalové ihrisko. Okrem bazénov sa oplatí vstúpiť aj do saunového sveta. Čo v ňom skúsite je len na Vás. V ponuke sú fínska sauna, mentolová sauna, tepidárium, Kneippov kúpeľ, rímsky kúpeľ obsahujúci prírodné inhalačné esencie. Následne Vás schladí turbo sprcha alebo dažďová sprcha. Ďalšie wellness sa nachádza v Dependance Liptov. Vyskúšate jacuzzi so slanou vodou, sauny (fínska, infra) a ochlaďte sa v kadi. A do tretice, môžete taktiež využiť vstup do mokrej aj suchej soľnej jaskyne. Ľahnite si, zavrite oči, započúvajte sa do relaxačnej hudby a zhlboka dýchajte.

Voľný čas medzi jednotlivými procedúrami strávite príjemným posedením v kaviarni. Ponúka chutné občerstvenie aj zaujímavé osvieženie. Ďalšou možnosťou je zacvičiť si vo fitness centre s ponukou rôznych prístrojov a športového náčinia. Energiu počas cvičenia Vám bude sústavne dobíjať výhľad na čarokrásnu okolitú prírodu. Kúpele ponúkajú aj ďalšie doplnkové služby, ktoré určite oceníte. Kaderníctvo, kozmetika, manikúra, pedikúra, ktoré využijete? Keď už relaxačný alebo ozdravný pobyt, tak so všetkým, čo k tomu patrí!

A patrí k nemu okrem iného aj spoznávanie okolia. Návštevníci Kúpeľov Lúčky si ho nevedia vynachváliť, ponúka totiž nespočetné možnosti trávenia voľného času. Len chvíľka chôdze, a ocitnete sa pri krásnom Lúčanskom vodopáde, ktorý je častým cieľom domácich aj turistov. Padajúca voda má upokojujúci účinok a okolitá príroda zas dodáva energiu. Navštíviť odporúčame Liptovský hrad v Kalamenoch. Zaujímavé je aj okolie vodnej nádrže Liptovská Mara. Keď pri nej budete, určite navštívte Bešeňovské travertíny a Archeoskanzen Havránok. Pekná prechádzka Vás čaká aj v okolí Vodopádu Červené piesky či Pravekej osady Mokrý kút. Ak budete mať chuť na turistiku, vyberte sa na Veľký Choč. Milovníkom histórie sa bude páčiť aj Kubínyiovský kaštieľ, deti sa zase potešia KinderlandiiBabylandu. Zalyžujete si v Ski Parku Malinô Brdo.

Už chýba len jediné – ubytovanie v okolí Kúpeľov Lúčky. Inšpiráciu pri jeho výbere dostanete na stránke ubytovanie Lúčky. Budete zaručene blízko kúpeľov, so skvelou dostupnosťou do okolia. Veríme, že si pobyt užijete, a odídete v neho zdravší a šťastnejší.

Viac

Kúpele Nový Smokovec

Kúpele Nový Smokovec

Vysoké Tatry mestoStarý Smokovec

Kúpele v Novom Smokovci patria medzi najznámejšie klimatické kúpele Slovenska. Vďaka svojej vysokohorskej polohe v centre Tatranského národného parku, v nadmorskej výške 1 010 m n. m. pod Slavkovským štítom si ich pre čistý horský vzduch častokrát vyberajú ľudia s dýchacími problémami či astmou. Práve tatranské klimatické podmienky totiž charakterizuje neobyčajná čistota vzduchu (nad prachovou a dymovou zónou) s vôňou prírodných silíc, znížený atmosférický tlak, vysoké hodnoty slnečného svitu aj ultrafialového žiarenia a priemerná vlaha. Kúpeľné zariadenie Nový Smokovec pomáha pacientom s indikáciou netuberkulóznych chorôb dýchacích ciest, chorôb z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, duševných chorôb a chorôb z povolania.

Historický vývoj Kúpeľov Nový Smokovec je zaujímavý a inšpiratívny zároveň. Nový Smokovec bol založený Mikulášom Szontaghom, absolventom lekárskej fakulty Viedenskej univerzity. Pôsobil ako kúpeľný lekár v Starom Smokovci, ale nebol nadšený z pomerov, ktoré tam vládli. Keď bola možnosť, počas letných sezón pracoval v prímorských aj horských kúpeľných domoch v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku, na Balkáne. Najviac mu však učarovali kúpele v Montane, Arose, Opatii, Merane a Davose, vtedy začal snívať svoj sen o vlastnom ústave. V roku 1875 sa mu začal napĺňať, zahájila sa výstavba Nového Smokovca. V roku 1876 už bolo najstaršie sanatórium, ako prvá špecializovaná liečebňa tuberkulózy Uhorska, otvorené.

Veľkú zásluhu na výstavbe mali veľkoslavkovskí urbárnici, ktorí mu prenajali pozemok za symbolickú cenu, darovali mu drevo potrebné na výstavbu sanatória a po čase mu za výhodné ceny odpredali aj ďalšie pozemky. Pri začatí výkopových prác v roku 1874 bol prekvapením nález striebornej mince z čias Marca Aurélia a neskôr aj nálezisko metalurgického pracoviska. Vybudované sanatórium sa po 2. svetovej vojne stalo štátnymi kúpeľmi, od roku 1995 fungujúcimi ako akciová spoločnosť. Postupne boli rekonštruované hotely, pribudol bazén a zmodernizovali sa jednotlivé liečebné procedúry. V roku 2006 sa komplex rozšíril o športovú halu, kongresové centrum, od roku 2007 aj o wellness centrum, časom aj o relax zónu s hrami. Súčasťou kúpeľného komplexu je reštauráciatri hotely. Momentálne fungujú na vysokej úrovni a poskytujú svojim klientom starostlivosť na špičkovej úrovni.

Vďaka vysokohorskému prostrediu kúpeľov je základnou liečebnou metódou pacientov klimatoterapia a aktívny pohyb na čistom horskom vzduchu. Okolie Vysokých Tatier je ideálne na nenáročné prechádzky či ľahké túry. K tomu majú pacienti nariadenú dychovú rehabilitáciu a LTV, rôzne inhalácie, balneologické aj fyziatrické procedúry. Všetko je doplnené vyváženým, racionálnym stravovaním, v prípade potreby zohľadneným o rôzne diéty a intolerancie.

Kúpele Nový Smokovec používajú rokmi osvedčené a overené liečebné procedúry, ktoré pacientom prinášajú výsledky. Oxygenoterapia, tatranská nosová sprcha, biolampa, krátkovlnná diatermia, solux, rašelinové obklady, rôzny druhy masáží, magnetoterapia, ultrazvuk, 4-komorový hydrogalvan, vírivý, perličkový aj suchý uhličitý kúpeľ, škótske streky, nordick walking, rôzne zameraná telesná výchova, inhalácia a diadynamické prúdy. Toto všetko môžete vyskúšať práve v Novom Smokovci. Postará sa o Vás tím kvalifikovaných atestovaných lekárov, zdravotných aj rehabilitačných sestier a samozrejme aj ostatných kúpeľných pracovníkov.

Kúpele čoraz častejšie navštevujú osoby s cieľom zregenerovať svoje telo a oddýchnuť si od stresu. Preto je pobyt v Novom Smokovci možný ako pre klientov cez zdravotnú poisťovňu, tak pre samoplatcov. Viac než 100 ponúkaných wellness atrakcií a procedúr absolvovaných priamo v srdci prírody je totiž pre každého zárukou dokonalého relaxu. Kúpele ponúkajú aj možnosť pobytov pre firmy, či už vo forme rekondičného pobytu, alebo organizovaného s eventami. Komplex totiž disponuje 3 kongresovými sálami až pre 330 ľudí, samozrejme so zabezpečením špičkovej techniky. Dokonca nie je ničím nezvyčajným si v Kúpeľoch Nový Smokovec nechať zorganizovať svadbu. Elegantné prostredie sály s francúzskymi oknami, v pozadí úchvatné tatranské štíty, zabezpečená hudba, výzdoba aj jedlo, kostol na cirkevný obrad hneď pri kúpeľoch. Znie to priam dokonalo, nemyslíte?

Pobyt v Kúpeľoch v Novom Smokovci si určite ozvláštnite výletmi, počas ktorých spoznáte a vyskúšate atrakcie Vysoké Tatry. V okolí Smokoviec skvelo strávite čas napríklad v Tricklandii, výletom k Tatranskému ľadovému dómu Hrebienok, jazdou pozemnou lanovkou na Hrebienok či prechádzkou k niektorému z vodopádov, napríklad k Obrovskému či Dlhému. Ste milovníci hôr? Vyšliapte si to na niektorý z majestátnych štítov Vysokých Tatier. Je tu toho veľa čo zažiť, stránka ubytovanie mesto Vysoké Tatry Vám pomôže nájsť ten vhodný nocľah. Určite kliknite aj na stránku ubytovanie Nový Smokovec, kde si vyberiete to pravé ubytovanie pri Kúpeľoch Nový Smokovec. Takýto pobyt rozhodne neoľutujete, odídete odtiaľ ako nový človek. Zdravší, oddýchnutý, plný energie. Tak nad čím ešte váhate?

Viac

Kúpele Rajecké Teplice

Kúpele Rajecké Teplice

Rajecké Teplice

Kúpele Rajecké Teplice ležia na ceste medzi mestom Rajec a Žilina, v blízkosti turistickej oblasti Súľovských skál. Tieto významné slovenské kúpele sú vyhľadávané pacientmi s poruchami pohybového a nervového aparátu. Vďaka liečivej minerálnej vode poskytujú kúpele svojim hosťom nielen dokonalý relax, ale aj úspešnú liečbu.

Prvé zmienky o liečivých účinkoch minerálneho prameňa v Rajeckých Tepliciach spadajú do minulosti. Panovník neďalekého Lietavského panstva, Juraj Turzo, tu dal postaviť prvý Kúpeľný dom už v roku 1610. Stretávali a rekreovali sa tu jeho priatelia, ktorých sem pozýval. Po jeho smrti kúpele zatvorili a majetok prerozdelili dedičom. Kúpele obnovili až v 18. storočí, keď sa tu začali stretávať páni z cisárskeho viedenského dvora. V tomto období sa vybudovala aj železnica na trati Rajec - Žilina, ktorá Rajeckými Teplicami prechádzala a zároveň ich zásobovala.

Na začiatku 20. storočia sa kúpele dostali pod súdnu správu Ladislava Hausera, ktorý ich ako správca neskôr odkúpil. Založil tu školu pre deti z Teplíc, aby nemuseli ďaleko dochádzať. Pôsobil tu aj prvý kúpeľný lekár MUDr. Rudolf Flamm, ktorý miestnym obyvateľom poskytoval liečbu zadarmo. Počas 1. svetovej vojny však kúpele upadli, navyše časť zničila povodeň.

Až zmenou majiteľa v roku 1925 sa začala výstavba kúpeľných domov a Kúpele Rajecké Teplice získali podobu, v akej ich poznáme dnes. V roku 1989 dostali Rajecké Teplice štatút mesta. Vybudovali sa športoviská, parky i obchodný dom. V slávnom mestečku, ktoré je mimochodom 4. najmenšie na Slovensku, osadili aj sochu „Žena po kúpeli“, ktorá ho reprezentuje.

Kúpele Rajecké Teplice poskytujú liečebnú starostlivosť v niekoľkých kúpeľných domoch. Sústreďujú sa na ochorenia pohybového aparátu, stavy po operáciách chrbtice, kĺbov a medzistavcových platničiek. Z neurologických ochorení sa tu liečia pacienti po detskej obrne, ľudia s Parkinsonovou chorobou a ľudia s chorobami z povolania.

Medzi najúčinnejšiu liečbu kúpeľov patrí balneoterapia minerálnou vodou. Teplú 38 stupňovú hydrouhličitanovo-vápenato-horečnatú vodu používajú bez ďalších úprav. Okrem sily liečiť má aj analgetické účinky – uľavuje od bolesti. Ďalšími procedúrami sú fyzioterapia, laserová terapia, indukčná terapia a vodné trakcie. Súčasťou liečebných postupov je skupinové spinálne cvičenie a jóga.

Kúpele majú k dispozícií niekoľko druhov bazénov. Nájdete tu minerálno-termálny bazén, relaxačný, rehabilitačný, plavecký bazén, ale aj turecký kúpeľ, ktorého striedanie studenej a horúcej vody posilňuje srdce a imunitu. Saunový svet, ktorým kúpele disponujú Vás určite milo prekvapí. Fínska, bylinková, mentolová, arabská či soľná sauna nielen vyhrejú vaše kosti, ale zrelaxujú celé Vaše telo. Oddýchnuť si tiež môžete ešte pri niektorej z masáži, či nechať sa zhýčkať na skrášľovacej procedúre.

Kúpele Rajecké Teplice sú nielen ideálnym miestom pre seniorov či pacientov, ktorí sa sem prídu liečiť. Ženy zbystrite pozornosť. Kúpele majú pre Vás špeciálne miesto. Aphrodite Spa je určené všetkým dámam, ktoré potrebujú starostlivosť a zastaviť čas. Omladzujúce procedúry či kozmetický salón z Vás urobí skutočnú bohyňu Afroditu.

Keď naberiete ďalšie sily v kúpeľoch, môžete si vychutnať ostatné aktivity. Dva krásne parky vo francúzskom a anglickom štýle žiaria farbami kvetov a čakajú na Vašu prechádzku po Rajeckých Tepliciach. Nenechajte si uisť ani výlet na Lietavský hrad. Táto zrúcanina Vám poskytne prenádherné výhľady na okolitú prírodu. Rodinám s deťmi odporúčame navštíviť Farmu Prístavky pri obci Kunerad.

Stráviť dovolenku v Rajeckej doline a oddýchnuť si v kúpeľoch je naozaj nezabudnuteľný zážitok. Pozrite si ubytovanie v Rajeckých Tepliciach alebo ubytovanie Rajecká dolina na našom portáli. U nás nájdete aj ďalšie tipy na výlety po okolí. Tak na čo ešte čakáte? Rezervujte si Vás hotel, penzión či apartmán v blízkosti kúpeľov Rajecké Teplice už dnes.

Viac

Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice

Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice sú liečebnými termálnymi kúpeľmi, ktoré sa radia k tým najstarším na území Slovenska. Rozprestierajú sa v nadmorskej výške 400 m n. m., na úpätí Štiavnických vrchov, zasadené do malebnej prírody Sklených Teplíc. Pramene v kúpeľoch majú vďaka svojmu zloženiu s vysokým obsahom magnézia a kalcia blahodarný vplyv na pomoc pacientom pri liečbe ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. Kúpele Sklené Teplice sa môžu pochváliť tým, že sú pravdepodobne poslednými kúpeľmi, v ktorých sa chemicky neupravuje voda. Je len ochladzovaná, aby bola pre pokožku človeka prijateľná.

História Kúpeľov Sklené Teplice sa začínala písať okolo roku 1550, kedy sa o nich zachovala prvá zmienka. Veľkou zvláštnosťou vtedajšej doby bolo nájdenie prameňov, ktoré vyvierali z travertínového pokrovu. Bolo ich niekoľko, no dva boli predsa len o niečo významnejšie, a bolo to vďaka teplote ich vody. Jeden bol príjemne teplý, druhý až horúci, s teplotou 52,3 °C. Ďalšou nájdenou prírodnou zvláštnosťou bol jaskynný parný kúpeľ – Parenica. Jedná sa o európsky unikát, kedy voda vyviera pod jaskyňou. Jeho teplota je 42 °C. Do konca 17. storočia boli ich vlastníci rozliční feudálni majitelia, potom sa kúpele stali štátnym majetkom. Vďaka správe Banského úradu v Banskej Štiavnici prebehla výstavba kúpeľných domov. Následne sa vyvierajúce minerálne pramene začali využívať aj na liečebné účely. Prameňov bolo 14, každý s vlastným menom, v súčasnosti sa využíva 7 z nich.

Kúpele Sklené Teplice ponúkajú viac než 60 procedúr s rozličným zameraním. Procedúrami na lekársky predpis sú bioptron, diatermia, diadynamické a interferenčné prúdy, hydrogalvan, magnetoterapia, oxygenoterapia, phyaction, solux, plynové injekcie, škótske streky. Okrem nich sú ešte na výber rôzne iné procedúry, na ktoré predpis lekára potrebný nie je. Vodnými procedúrami sú perlivý kúpeľ klasický alebo s vôňou, vírivý kúpeľ horných aj dolných končatín, vírivá kaskáda, šliapací kúpeľ, whirlpool. Využiť môžete pobyt v 5 termálnych bazénoch. Je to jaskynný parný kúpeľ, banský termálny kúpeľ, bazén Relax Thermal, bazén v Kúpeľnom dome Goethe a kúpeľ Márie Terézie.

Môžete sa tešiť na masáž klasickú, s vonnými olejmi, reflexnú, ajurvédsku, indickú, podvodnú, s lávovými kameňmi, bankovanie, ale aj na rôzne druhy thajských masáží. Obľúbené sú skrášľujúce procedúry, medzi nimi anticelulitídový aj vyhladzujúci peeling, kakaový zábal na tvár, body forming, rolletic, zoštíhlenie Prestige body Wrap, solárium, zlatá terapia. Sauny ponúkajú wellness saunový svet aj rodinnú saunu v antickom štýle. Medzi ostatnými procedúrami sa ešte nachádza ozonoterapia, parafín, parafango, kineziotejping, hydrokineziterapia, rašelinový zábal, rôzne druhy lymfodrenáže, inhalácie, soľná jaskyňa, telesná výchova.

Nakoľko Kúpele Sklené Teplice patria medzi skutočne obľúbené, nie je vylúčené, že počas Vášho pobytu zahliadnete známu osobnosť. Pobyt a procedúry u nás často využívajú známi herci, športovci, speváci, politici. Bol u nás liečený dokonca člen kráľovskej rodiny z Bahrajnu. V minulosti kúpele poctil návštevou dokonca nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe, ktorého meno nesie jeden z kúpeľných domov. Pobyt v Kúpeľoch Sklené Teplice je vhodný aj pre športové sústredenia. Sústredenia tu už absolvovali kluby futbalistov, fitnessiek aj karatistov.

Kúpele sú ideálnym miestom aj pre organizovanie firemnej alebo súkromnej akcie. K dispozícii je salónik aj zasadacia miestnosť. Samozrejmosťou je ich vybavenie modernou technikou. K tomu Vám personál kúpeľov zabezpečí podávanie výbornej stravy. Veď čo je lepším vyvrcholením pracovného školenia, ako dobrá domáca večera? Asi už len pobyt v príjemne teplej liečivej vode. Alebo si radšej necháte Vaše telo hýčkať skúsenými rukami masérov? Je to len na Vás.

Počas kúpeľnej liečby sa zaručene nudiť nebudete. Krásny kúpeľný park prepojený s lesoparkom ponúka dokonalú oázu pokoja, kde si pod korunami stromov upokojíte myšlienky. Pri kávičke a chutnom koláči si posedíte v dennom bare alebo v historickej kaviarni, zahráte si stolný tenis aj bowling. Nechajte sa skrášliť v kaderníctve a užite si tematický večierok so živou hudbou. Neďaleko je možný aj komerčný rybolov, pešia či cyklistická turistika a určite Vám v kúpeľoch aj ponúknu fakultatívny výlet po okolitých banských mestách. V blízkosti kúpeľov sa nachádza taktiež Pustý hrad, zrúcanina hradu Teplica.

Širšie okolie Sklených Teplíc Vás zavedie do okolitých miest a zákutí. Planetárium, kaštieľ a hrad v Žiari nad Hronom. Hrad vo Zvolene. Banka lásky aj betlehem v Banskej Štiavnici. Katedrála sv. Františkahvezdáreň v Banskej Bystrici. Ak máte radi prírodu, vydajte sa k jazeru Počúvadlo, tajchu Klinger, Vyhnianskemu travertínu, vyskúšajte skalolezectvo v Štiavnických vrchoch alebo si zalyžujte v Salamandra resort v Banskej Štiavnici.

Okolie Kúpeľov Sklené Teplice už poznáte. Ponúkané procedúry tiež. Chýba v zozname ešte niečo? Jasné, ubytovanie v blízkosti Kúpeľov Sklené Teplice! Ale nezúfajte, aj s tým Vám radi pomôžeme. Navštívte stránku ubytovanie Sklené Teplice a nájdite pre Vás to pravé. Tak, a teraz už nič nebráni skvelému relaxačnému a ozdravnému pobytu. Domov sa vrátite zdravší, šťastnejší a bohatší o zážitky.

Viac

Tatranské kúpele Lučivná

Tatranské kúpele Lučivná

Lučivná

Tatranské kúpele Lučivná ležia v prekrásnej podtatranskej prírode, v nadmorskej výške 816 m n. m. Lesopark, v ktorom sú situované, má celkovú rozlohu 30 ha a okrem liečebných domov na ňom ležia polyfunkčné športové ihriská i detské parky. Prítomnosť ihličnatých lesov, priaznivá klíma a čistý vzduch priaznivo vplývajú na ozdravný proces. Kúpele Lučivná sú najväčšími a najmodernejšími rodinnými kúpeľmi Slovenska. Veľmi si zakladajú na rodinnej atmosfére a snažia sa deťom vytvoriť priestor, kde nebudú mať nepríjemný pocit, ale práve naopak. Hlavným poslaním kúpeľov je pomôcť deťom s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest. Ak teda trpia astmami, bronchitídami alebo sú po prekonanej operácii pľúc, neváhajte ani chvíľu, pobyt v Lučivnej im zaručene pomôže!

V roku 1872 založil Kúpele Lučivná v malebnom prostredí lesíka Donáth IV. Várady – Szakmáry. Od roku 1874 bol prístup k nim výrazne zľahčený, nakoľko bola odvtedy v prevádzke železničná stanica Lučivná. Zo začiatku sa pacienti liečili základnou vodoliečbou doplnenou o prechádzky, ale aj člnkovanie, rybačky, chytanie rakov a poľovačky. Od roku 1885 boli zaradené medzi liečebné ústavy. Kúpele si však prechádzali náročným obdobím. V roku 1921 keď to už vyzeralo tak, že zaniknú, ich odkúpila Národná poisťovňa. Fungovali v stave ako dovtedy, v roku 1937 im pristavili ďalšie priestory pre procedúry, aj pre školu.

Od roku 1948 boli kúpele liečebňou detskej tuberkulózy. Dr. Pátroš v nich zaviedol moderný chirurgický spôsob liečby ako pľúcnej, tak aj kostnej tuberkulózy. V roku 1953 sa ústav začlenil medzi plnohodnotné liečebné ústavy tatranskej oblasti. V roku 1964 bola detská liečebňa priradená k Československým štátnym kúpeľom v Novom Smokovci a v Lučivnej boli zriadené moderné prírodné liečebné kúpele. Ich zameranie na liečenie detí s chorobami dýchacích ciest pretrváva dodnes.

Kúpele Lučivná poskytujú svojim pacientom a klientom moderné procedúry. Na výber je balneoterapia, klimatoterapia, inhalácie, svetloliečba, sauny (bylinková, fínska, parná, infra), floating, masáže, elektroliečba, rehabilitácia, telesná výchova. Kúpele poskytujú aj program liečby detskej obezity, ktorá sa stáva v našej spoločnosti skutočne veľkým strašiakom. Bohužiaľ, čoraz častejšie sa vyskytujúcim.

Samozrejme, počas liečby pacientov sa nepreruší ich vzdelávací proces. Nie je to však len memorovanie nového učiva, ale aj prihliadnutie na celkový rozvoj detí. Vedomostný, kultúrny, športový. Práve preto má školský tím kvalifikovaných pedagógov, aj kultúrnych a športových animátorov. Triedy sú moderné, zariadené najnovšou technikou a deti podnecujú k záujmu o štúdium. Z kultúrnych aktivít spomenieme tvorivé dielne, karneval, diskotéku, rozprávkový les, spev, karaoke či zábavná angličtina. Športové aktivity prebiehajú na polyfunkčných ihriskách – bedmintonovom, tenisovom, streetbalovom, floorbalovom, petangovom, plážovom volejbalovom a plážovom nohejbalovom. Navyše si deti zahrajú šach, celokúpeľné hry či stolný tenis.

Strava je pacientom podávaná v reštaurácii. K dispozícii majú taktiež čajovňu. Strava je zostavená kvalifikovanou diétnou sestrou, ktorá zohľadní stravovacie obmedzenia, intolerancie a vstupné lekárske vyšetrenie. Pacienti môžu liečbu absolvovať sami alebo v sprievode rodiča. Majú zabezpečené vyplnenie voľného času. Veľa z neho trávia von, na čerstvom vzduchu. Blahodarne to pomáha nastavenému liečebnému procesu. V prípade nepriaznivého počasia môžu využívať vnútornú herňu, telocvičňu, fitness centrum. Deti sú plné pozitívnej energie a elánu, vznikajú tu nerozlučné kamarátstva. Domov odchádzajú s preukázateľne lepším zdravotným stavom.

Okolie Lučivnej je ako stvorené na prechádzky a rôzne výlety. Rozhodne sa nebudú nudiť ani deti, ani dospelí. Motokáry Tatry vo Svite či jazda na koni v Mengusovciach? Skúste oboje, sú blízko kúpeľov. Jazda ozubnicovou železnicou má tiež svoje čaro. Medzi obľúbené aktivity patrí aj výlet k Štrbskému plesu, výlet k Popradskému plesu, jazda pozemnou lanovkou na Hrebienok či bláznivé fotenie v Tricklandii. V zime zažijete kopu zábavy na lyžiarskom svahu či pri spúšťaní sa na sánkarskej či tubingovej dráhe. Zbožňujú Vaše deti korčuľovanie? Skvelé! Využívať môžu neustále udržiavanú ľadovú plochu. Tak neváhajte, liečebný pobyt v zime má nesporné výhody vďaka dýchaniu chladného horského vzduchu. Netreba sa toho vôbec báť.

Aby ste mohli so svojimi deťmi tráviť čo najviac času, zabezpečte si ubytovanie blízko Tatranských Kúpeľov Lučivná. Budete to mať len na skok k nim, aj do malebnej tatranskej prírody. Skúste kliknúť na stránku ubytovanie Lučivná, zarezervujte si pobyt a vyrazte za dobrodružstvom.

Viac

Kúpele Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy ležia v rovnomennej obci, v staroľubovnianskom okrese. Klimatické a minerálne kúpele sú situované v nadmorskej výške 617 m n. m. na južnom úpätí Spišskej Magury, v oblasti tatranských horských pásiem. Chodia sem ľudia z rôznych kútov Slovenska s indikovanými onkologickými chorobami, chorobami obehového ústrojenstva, chorobami tráviaceho ústrojenstva, metabolickými chorobami, netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, chorobami pohybového ústrojenstva, chorobami obličiek a močových ciest, duševnými chorobami, ženskými chorobami a chorobami z povolania.

Kúpele začali stavať v roku 1595, kedy bola vybudovaná hlavná budova, bazén, kuchyňa, jedáleň a spoločenská miestnosť. Bolo to za čias pôsobenia starostu Sebastiána Ľubomirského, menovaného poľským kráľom Kazimírom. Stanislav Ľubomirský, syn Sebastiána, kúpele zveľaďoval a spravil z nich významné stredisko poľskej a uhorskej šľachty. Po vymretí rodu Ľubomirských začali kúpele chradnúť. Spôsobili to časté zmeny majiteľov, až kým sa nedostali naspäť pod správu Uhorska.

Až v roku 1825 sa dočkali prestavby vďaka snahe baróna von Jony. Dal vystavať kaštieľ, nový kúpeľný dom aj zrkadlový kúpeľ, a kúpele znovu začali ožívať. Následne sa o ne staral jeho syn Daniel, v roku 1865 padli do majetku Kežmarského lýcea, kým ich v roku 1882 neodkúpil Andrej Zamoyski, poľský gróf. Ten tu dal v roku 1923 vystavať prírodné termálne kúpalisko, v tom čase najväčšie na Slovensku. Od tejto doby sa kúpele začali meniť na jedny z najmodernejších na našom území. Bol postavený Biely dom, jedna z dominánt kúpeľov.

Kúpele sa dočkali dokonca veľaváženej a významnej návštevy, keď do nich ešte v časoch pred 2. svetovou vojnou prišiel španielsky kráľ a princ z Bourbonu. Bolo to zrejme aj preto, že po smrti Zamoyského kúpele zdedil syn Ján s manželkou Izabelou de Bourbon. Izabela bola neterou španielskeho kráľa. Následne 2. svetová vojna zmarila plány na ďalší rozmach kúpeľov. Tie boli neskôr znárodnené, v roku 1952 prešli pod správu ROH, v roku 1957 pod správu štátu.

O zdravie pacientov aj klientov sa postará voda z hlavného termálneho prameňa Izabela spolu s vodou z termálneho prameňa Jozef (prameň „pri pošte“). Izabela je najvýdatnejší prameň v celej Európe, s prietokom 20 litrov za sekundu. Tečie v ňom stredne mineralizovaná vlažná voda, vápenato-horečnatá, hypotonická. Jozef je zase prameň so studenou stredne mineralizovanou pitnou vodou, uhličitou, ktorá obsahuje zvýšený podiel vápnika, horčíka aj fluóru. Okrem hlavného prameňa vyviera liečivá voda v 14 ďalších, o niečo menej výdatných prameňoch.

Ľudia chodia do Kúpeľov Vyšné Ružbachy aj preto, aby si prezreli jazierko Kráter. Jedná sa o zaujímavé prírodné travertínové jazierko s termálnou vodou. S priemerom 20 m a hĺbkou 3 m je najväčším svojho druhu na Slovensku. V roku 1967 ho označili za chránený prírodný výtvor. Krásne dopĺňa priestor Bieleho domu a spolu vytvárajú skutočne oku lahodiaci celok. Okrem neho sa tu nachádzajú aj hotelové komplexy. Samozrejmosťou sú wellness služby a reštaurácia.

V kúpeľoch môže hostia využiť niekoľko rôznych typov procedúr. Vodné procedúry ponúkajú na výber podvodnú masáž, masážny bazén, termálny sedací bazén, uhličitý vaňový kúpeľ, perličkový kúpeľ, škótske streky, striedavý šliapací kúpeľ, plávanie a vírivku na dolné končatiny. Procedúrami pohybovej liečby sú kardiovaskulárna rehabilitácia, nordic walking, hydrokinezioterapia, fitness a rôzne zameraná telesná výchova. Psychoterapeutickými procedúrami sú muzikoterapia, relaxácia, EEG biofeedback, HRB biofeedback a hippoterapia. Ďalšími procedúrami, ktoré môžete absolvovať sú podtlaková terapia vacu well, vibrosauna, manuálna lymfodrenáž, lymfodrenáž pneuven-bevuk, aquavibron, parafínový zábal klasický alebo s rašelinou, sauna, solux, inhalácie, plynové injekcie, suchý uhličitý kúpeľ biotherik, laseroterapia, bioptron, solárium, elektroliečba klasická alebo s prístrojom BTL-06, hydrogalvan, ultrazvuk, magnetoterapia, diatermia, diadynamické prúdy, masáž klasická alebo reflexná. Samozrejmosťou sú lekárske vyšetrenia.

Voľný čas počas pobytu v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy môžete stráviť aktívnym aj pasívnym oddychom. V blízkom okolí sa nachádza Letné termálne kúpalisko Izabela s prírodnou liečivou vodou. Milovníci histórie by nemali obísť Ľubovniansky hrad, Ľubovniansky skanzen, Nestville Park či Stredoveký vojenský tábor. Zábavu trošku spojenú s adrenalínom zažijete pri splave Dunajca na pltiach či priamo na raftoch. Turisti sa potešia možnostiam prechádzok či túr v Pieninskom národnom parku. Ani v zime sa nudiť nebudete, zalyžujete si v strediskách vo Vyšných Ružbachoch, v Litmanovej či v Starej Ľubovni.

Pobyt v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy má na klientov blahodarný efekt. Jeho tajomstvo spočíva v spojení liečivých uhličitých prameňov s okolím čarokrásnej prírody, do ktorej sú kúpele citlivo vsadené. Spolu pôsobia ako na telo, tak na dušu, a prinášajú dokonalý balans. Z kúpeľov každý návštevník odíde zdravší, šťastnejší, plný energie a elánu. Zarezervujte si ubytovanie v okolí Kúpeľov Vyšné Ružbachy, tú najlepšiu ponuku nájdete na stránke ubytovanie Vyšné Ružbachy.

Viac

Kúpeľno-rehabilitačný ústav MV SR BYSTRÁ

Kúpeľno-rehabilitačný ústav MV SR BYSTRÁ

Liptovský Ján

Kúpele Bystrá sa nachádzajú v dedinke Liptovský Ján v Národnom parku Nízke Tatry. Liečebný ústav v lone prírody Liptova je obľúbenou destináciu kúpeľných hostí a pacientov s poruchami látkovej výmeny, tráviacich a reumatologických ochorení. Aj vďaka prírodnej liečivej vode, ktorá v Liptovskom Jáne vyviera sa Kúpele Bystrá tešia svojej bohatej návštevnosti.

Kúpele Bystrá sú položené v nadmorskej výške 672 m n. m. v Jánskej doline. Prostredie tejto doliny je bohaté na minerálne a termálne pramene. Jánska voda, ako ju miestni obyvatelia nazývajú má silné protizápalové účinky. Voda, ktorá vyviera z pod travertínov je sírovodíková a silne uhličitá. Už v minulosti potvrdili jej blahodarné účinky. Jánske ženy si pri močení konope vo vode umývali nohy. Nemali reumu a dokonca vraj vydržali dlhšie tancovať.

Medzi indikácie, ktoré sa v Kúpeľoch Bystrá liečia patria predovšetkým reumatologické choroby, žalúdočné a črevné ťažkosti, problémy s pečeňou a žlčníkom, gynekologické a onkologické ochorenia a alergie. Ak trpíte niektorým z týchto ochorení, vyskúšajte liečbu v Kúpeľno-rehabilitačnom ústave Bystrá.

Ústav patrí pod Ministerstvo vnútra Slovenskej Republiky, preto je často využívaný na rekreáciu práve ich zamestnancami. Prijímajú však pacientov aj zdravotných poisťovní na odporúčanie lekára, ako aj samoplatcov na krátkodobé pobyty. Liečebné procedúry, ktoré poskytujú sú podávané len na základe vstupnej lekárskej prehliadky.

Medzi ponúkanými procedúrami sú rôzne typy masáží: klasická masáž, reflexná masáž, bankovanie či masáž prístrojom. K dispozícií je saunovanie, rôzne druhy kúpeľov, škótske streky, hydromasážne a perličkové kúpele. Ďalšie účinné terapie sú inhalácie a oxygenoterapia – liečba kyslíkom, ktorá je veľmi prospešná pri odstraňovaní škodlivín z organizmu. Zvýšeným okysličením tela sa zrýchľuje proces rekonvalescencie a zabraňuje sa starnutiu buniek.

Okrem účinnej liečby a dokonalého relaxu v Kúpeľoch Bystrá Vám Liptovský Ján ponúka ďalšie možnosti vyžitia. Pre milovníkov prírody a turistiky je Jánska dolina ako stvorená na výlet po horách. Nájdete tu tiež Stanišovskú jaskyňu netopierov, v ktorej sa naozaj aj netopiere ukrývajú. Skúste si vyjsť na Svätojánsku rozhľadňu a naskytne sa Vám dychberúci výhľad na Liptov a Západné Tatry.

V lete môžete vyskúšať termálne kúpalisko Termal raj Sorea Liptovský Ján. Užijete si tak oddych pri vode obklopený prírodnou scenériou. Nezabudnite ochutnať aj miestu minerálnu vodu z prameňa Teplica. Jej vôňa síce nie je lákavá a chuť je trochu železitá, má však liečivé účinky na Váš organizmus. Prameň sa nachádza hneď vedľa populárnej Jánskej kade. Termálna voda v kadi má celoročne okolo 20 stupňov a Liptáci do nej chodia zrelaxovať po náročnom dni.

Jánske Kúpele Bystrá sú určite jedny z najkrajšie položených kúpeľov na Slovensku. Ubytovanie v Liptovskom Jáne alebo ubytovanie v blízkosti Kúpeľov Bystrá nájdete práve na našom portáli. Rezervujete si svoj pobyt v hoteli, penzióne alebo apartmáne už dnes. Dovolenka na Liptove je ako stvorená na oddych pre seniorov, turistov ale aj pre rodiny s deťmi. V ponuke pre Vás máme aj obľúbené chaty. A keď už tu budete, neváhajte a pozrite si aj ostatné atrakcie na Liptove. Tipy na výlety v okolí Liptovského Jána nájdete na našich stránkach.

Viac

Rekreačný areál Predná Hora

Rekreačný areál Predná Hora

Muráň

Predná Hora je obľúbený rekreačný areál v obklopení panenskej prírody Národného parku Muránska planina. Rekreačný areál v sebe spája špičkové wellness centrum, rôzne druhy rekondičných pobytov, relaxačno-rehabilitačné programy pre svojich klientov, možnosti ubytovania a výbornú reštauráciu. Relax v areáli ozdraví Vaše telo, pobyt v malebnej prírode ozdraví Vašu dušu. Návštevníci odtiaľto odchádzajú oddýchnutí, plní energie a dobrej nálady.

História nielen liečebne Predná Hora, ale aj celého okolia sa datuje do čias panovania bulharského cára Ferdinanda Coburg. Ten miloval celý kraj, dokonca aj po svojej abdikácii na Slovensko pravidelne chodil. Jeho sídlom bol Antolský kaštieľ, ktorý bol ešte v dávnejších časoch poľovníckym zámkom rodiny Coburgovcov. Cár Ferdinand však začal stavať aj svoje zimné sídlo, kaštieľ, no žiaľ, nepodarilo sa mu výstavbu úplne dokončiť. Stal sa z neho Liečebný ústav.

Dnes je z neho využívaný Odborný liečebný ústav psychiatrický, n.o. Predná Hora. Pôvodne bol využívaný ako tuberkulózne sanatórium. Lieči pacientov, ktorí dobrovoľne alebo z nariadenia súdu podstupujú liečbu závislosti na alkohole, drogách a patologického hráčstva. Pacienti potrebujú nielen odbornú pomoc, ale aj prírodu, ktorá od nepamäti pomáha liečiť. Presne to sa im tu dostáva plnými dúškami. Už stačí len pevná vôľa, podpora najbližších a uzdraví sa celá myseľ.

Rekreačný areál Predná Hora ponúka wellness centrum (ako súčasť penziónu), kolibu, hvezdáreň, športoviská, detské ihrisko a ubytovacie zariadenia. Je obľúbenou destináciou pre rôzne skupiny hostí. Rodiny s deťmi, firemní zákazníci, skupiny seniorov či turisti, všetci sú tu vítaní. A všetci tu nájdu presne to, čo potrebujú. Areál je multifunkčný a vďaka tomu, že Muránska planina ešte nie je veľmi rozšírená medzi turistami, zažijete tu aj v súčasnosti tak veľmi vzácne súkromie.

Rodiny s deťmi ocenia detský kútik - Vodný svet, v ktorom sa vybláznia už tí najmenší. Vyšplhajú sa na hrad – detský domček, zvezú dole na šmykľavke a zahrajú s množstvom hračiek. Interaktívna obrazovka s množstvom hier je taktiež veľkým lákadlom. Rodičia ocenia vstup do detského kútika. Ten je totiž možný jedine z Wellness baru. Znamená to, že kým sa Vaše deti budú hrať a nadväzovať kamarátstva, Vy si nerušene vychutnáte nápoj. To všetko bez strachu, že Vám dieťa nepozorovane utečie za okolitými lákadlami. Ďalší detský kútik – salónik sa nachádza hneď vedľa reštaurácie a baru. V prípade priaznivého počasia určite strávte čas na vonkajšom drevenom ihrisku s preliezačkami, hojdačkami, šmýkačkou aj pieskoviskom. Staršie deti sa potešia herni so stolným futbalom, biliardom, šípkami a sadou na poker.

Areál je ideálnym miestom pre firmy, je priam predurčený na najrôznejšie indoorové aj outdoorové aktivity. Menšie školenie si spravíte v salóniku s modernou technikou. Pokiaľ Vám kapacitne nebude postačovať, využijete priestory reštaurácie. Nejedna firma tu už absolvovala školenie či teambuilding, ktorý im pomohol vzpružiť tím, upevniť vzťahy a získať nový pohľad ako na kolegov, tak aj na firmu a celú svoju prácu.

Rekreačný areál Predná Hora má dokonca aj svoj vlastný pivovar. V obmedzenom množstve, pri dôraze nie na kvantitu, ale na kvalitu, už od roku 2017 varia pivné špeciály. Majú rôzne príchute a špičkové suroviny, čo nie je pri bežne dostupných pivách vždy samozrejmosťou. Oddych za tónov príjemnej hudby, ochutnávanie piva a rôznych pochutín a k tomu výhľad na prekrásne Stolické vrchy aj lazy Muránskej Zdychavy.

Okolím prechádzajú rôzne turistické chodníky a trasy, nájdete tu červenú, modrú, žltú aj zelenú turistickú značku. Šindliarka, Salašná, Hrdzavá dolina či Jaskova Muka. Otvára sa pred Vami celý Národný park Muránska planina. Odporúčame Vám navštíviť Muránsky hrad, zrúcaninu tretieho najvyššie položeného hradu na Slovensku. Super výlet si spravíte aj k Vodopádu pod Orlovou, Rozhľadni Zbojská alebo ku Slavošovskému tunelu. V zime si zalyžujete v strediskách BánovoRejkovo v Tisovci.

Aby ste mohli toto všetko absolvovať, prvým krokom bude nájdenie si vhodného ubytovania v blízkosti Rekreačného areálu Predná Hora. Ubytovanie Muráň Vám ponúkne to najbližšie možné ubytovanie, aby ste to do rekreačného areálu mali len na skok. Zvyšok plánovania výletu už necháme na Vás, ak však chcete využiť naše tipy na výlety v okolí obce Muráň, radi Vás inšpirujeme.

Viac

Klimatické kúpele Tatranské Zruby

Klimatické kúpele Tatranské Zruby

Vysoké Tatry mestoTatranské Zruby

Klimatické kúpele Tatranské Zruby nájdete v rovnomennej osade Tatranské Zruby, ktoré sú časťou mesta Vysoké Tatry. Toto nádherné vysokohorské prostredie na ceste medzi Štrbským Plesom a Starým Smokovcom je ideálnym miestom na relax, oddych a kúpeľnú liečbu. Mladí aj seniori si prichádzajú do klimatických kúpeľov liečiť prevažne dýchacie cesty, alergie a choroby z povolania. 

Kúpele Tatranské Zruby ležia v nadmorskej výške 1 000 m n. m. v Tatranskom národnom parku. Svoje služby poskytujú pacientom zdravotných poisťovní, ako aj samoplatcom, ktorí si sem prídu vychutnať svoj kúpeľný pobyt. Kúpele ponúkajú ubytovanie aj stravovanie na vysokej európskej úrovni, preto sem často zavítajú aj zahraniční turisti.

V Tatranských Zruboch je vzduch výrazne chladnejší, nie sú tu prudké vetry a teplotné rozdiely medzi dňom a nocou sú veľmi veľké. V kombinácií so silným slnečným žiarením tak vytvárajú prakticky bezalergénne prostredie. Toto miesto je preto vhodné najmä pre ľudí, ktorí si sem chodia liečiť alergie.

Klimatická liečba je účinná pre pacientov s netuberkulozným ochorením dýchacích ciest ako astma, chronická bronchytída, stavy po operačných zákrokoch pľúc či alergické nádchy. Všetky tieto indikácie sú liečené prostredníctvom niekoľkých procedúr.

Okrem hlavnej liečby klimatoterapie sú pre kúpeľných pacientov k dispozícií inhalácie, balnoterapia, svetloterapia a elektroterapia. V ponuke sú rôzne typy masáží, zábalov, lymfodrenáž či oxygenoterapia – liečba kyslíkom. Všetky procedúry sú odporúčané po lekárskom vyšetrení.

V roku 2010 tu bolo spustené do prevádzky oddelenie vodoliečby. Môžete tu vyskúšať najrôznejšie typy kúpeľov ako perličkový kúpeľ, vírivá vaňa, spa vaňa či škótske streky. V Klimatických kúpeľoch Tatranské Zruby sa nachádza aj rehabilitačné centrum, kde pacienti využívajú aj liečbu telesnou výchovou.

Kúpele sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, nájdete tu detský kútik aj detské ihrisko. Tí väčší môžu využiť športoviská: volejbalové, basketbalové či futbalové ihrisko aj tenisové kurty. Celý areál kúpeľov poskytuje dokonalú starostlivosť o telo aj ducha. A keď Vám bude málo, Vysoké Tatry ponúkajú ďalšie možnosti vyžitia.

Na svoje si prídu turisti či lyžiari. Vyberte sa napríklad peši alebo pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok. Odtiaľ môžete absolvovať niektorú tatranskú túru na Zbojnícku Chatu, Rainerovu útulňu alebo k vodopádom Studeného potoka. Neďaleké lyžiarske stredisko Štrbské Pleso Vás vyvezie až na Solisko. Máme pre Vás aj ďalšie tipy na výlety po okolí na našich stránkach.

Kúpeľný pobyt vo Vysokých Tatrách stojí za to. Ponúkame Vám ubytovanie v blízkosti Klimatických kúpeľov Tatranské Zruby na našom portáli. U nás si isto vyberiete. Či už hľadáte luxusný hotel, komfortný penzión alebo súkromie na chate. V ponuke máme ubytovanie pre seniorov, rodiny s deťmi či páriky. Vysokohorský vzduch má blahodarné účinky, tak už neváhajte a vyberte sa dovolenkovať do Tatier.

Viac

Smerdžonka - Kúpele Červený Kláštor

Smerdžonka - Kúpele Červený Kláštor

Červený Kláštor

Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka sa nachádzajú v malebnom území Pienin. Tunajší čistý vzduch, spolu s krásnym prostredím a liečivou vodou sú blahodarnou kombináciou, ktorá neustále láka množstvo ľudí. Kúpele pomáhajú pri liečení pacientov s indikovanými onkologickými chorobami, chorobami z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, chorobami z povolania, duševnými chorobami a netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest.

V 14. storočí prišli na územie kúpeľov mnísi Kartuziáni, a neskôr po nich Kamalduli. Mnísi začali ako prví využívať vodu vyvierajúcu z prameňa na liečivé účely. Odporúčali jej pitie pri nechutenstve i problémoch s tráviacim traktom. Určite poznáte legendu o lietajúcom mníchovi Cypriánovi, ktorý bol jedným z nich. Okrem iného svoj život zasvätil aj štúdiu byliniek, z čoho vzišlo jeho životné dielo Herbár. V 19. storočí bol ich kláštor zrušený, ale liečivý prameň bol naďalej využívaný. Bolo to vďaka miestnemu mlynárovi, svojím spôsobom priekopníkovi, ktorý vynašiel spôsob jeho využitia na relaxačné účely. Ľuďom čakajúcim na zomletie úrody na múku spríjemnil čakanie. Ohrial im liečivú vodu v kotli a následne ju vlial do drevenej kade. Kým sa múka namlela, zákazníci si užívali príjemný a ozdravujúci kúpeľ.

V období okolo roku 1820, približne po 100 rokoch od svojho vzniku, niesli kúpele názov Kúpele pod Troma Korunami. Veľmi významný bol rok 1887, ktorý priniesol ich začlenenie medzi oficiálne kúpele Uhorska. Dokonca patrili medzi najvýznamnejšie kúpele v Uhorsku. Počas 1. svetovej vojny boli kúpele zničené a následnej obnovy sa dočkali až v roku 1928. Kúpeľná liečba znovu začala fungovať, avšak nie nadlho. Obdobie po 2. svetovej vojne znamenalo koniec kúpeľníctva v Červenom Kláštore.

Zmena prišla v roku 2010, kedy bol tunajší prameň vyhlásený za prírodný liečivý zdroj. To malo za následok výstavbu Domu zdraviaobnovenie tradície kúpeľníctva. V roku 2012 sa brány nových kúpeľov slávnostne otvorili pre verejnosť, a začala sa písať nová kapitola kúpeľníctva v Červenom Kláštore. Zo začiatku sa tu liečili ochorenia kože. Od roku 2016 sú kúpele vďaka čistému vzduchu Pienin klimatickými kúpeľmi. To umožnilo rozšíriť zoznam indikovaných ochorení na všetky, ktoré v súčasnosti Kúpele Smerdžonka pomáhajú liečiť.

Liečivý prameň Smerdžonka má stredne mineralizovanú vodu. Má vysoký obsah minerálov a solí, najmä síry, sodíka, magnézia a kalcia. Významné je jej použitie v balneoterapii. Sírovodík má blahodarné analgetické, antiseptické a protizápalové účinky. Voda je vhodná ako na celotelové, tak čiastkové kúpele.

V súčasnosti Kúpele Červený Kláštor poskytujú svojím klientom celý rad procedúr. Vyskúšate tu minerálny, saturovaný, bylinný i olejový vaňový kúpeľ, elektroliečbu, ultrazvuk, solux, oxygenoterapiu, inhalácie, teploliečbu, nordic walking, hygienu horných dýchacích ciest, UVB fototerapiu, bioptron, fyzioterapiu, dýchaciu gymnastiku, koordinačný tréning, cvičenie s overball a fitloptou, sauny (fínsku i infrasaunu) so soľnou terapiou, kozmetické procedúry, vyšetrenie materských znamienok, ošetrenie tekutým dusíkom, remodeláciu, edukáciu dýchania, stoja a chôdze, rôzne typy masáží – celotelová, tváre, šije, lávovými kameňmi, reflexná masáž chodidiel, thajská masáž chodidiel paličkami. Procedúry je možné využiť v rámci celého liečebného či relaxačného pobytu, alebo aj samostatne a individuálne.

Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka sú vhodným miestom aj pre stretnutie sa so širšou rodinou a priateľmi. Či už ide o rodinnú oslavu, svadbu, významné jubileum, stretnutie po rokoch zo školy, promócie, krstiny či akúkoľvek inú významnú udalosť vo Vašom živote, môžete ho spoločne prežiť v kúpeľoch. Budete mať zabezpečené reštauračné priestory, tanečný parket, zimnú záhradu, kolibu či ďalšie priestory, záleží len na Vás, ktorý uprednostníte.

Kúpele sú veľmi vyhľadávané aj firmami, ktoré tu organizujú rôzne akcie, teambuildingy či kongresy. K dispozícii je samozrejme aj kongresová sála s potrebnou technikou. Zakončite školenie niektorým zo zážitkových dobrodružstiev, ktoré Vám v kúpeľoch pripravia. Pravá domáca zabíjačka, goralský večer, ľudová veselica či rôzne tematické večery, čo z toho si vyberiete? Veľmi obľúbené sú aj tipy na zdravotné cvičenia, ocenia ich nielen Vaši pracovníci, ktorí sedia celý deň zhrbení za počítačom. Nevšedný zážitok v rámci teambuildingu môže byť aj spoznávanie Pienin, či už formou výletu k top atrakciám, cykloturistikou alebo adrenalínovým splavom Dunajca na pltiach či raftoch.

Súčasťou Kúpeľov Smerdžonka je navyše aj wellness centrumšportový areál. Využijete minifutbalové, volejbalové a basketbalové ihriská, vonkajšie fitness stroje, vnútornú telocvičňu s vybavením. Voľný čas strávite aj hraním niektorej z hier, stačí si vybrať. Bude to petang, veľký šach, ruské kuželky alebo niečo úplne iné? Možno radšej skúsite Kneipp terapiu a prejdete sa balančným chodníkom. V každom prípade, aj vďaka tomuto vybaveniu, je pobyt vhodný aj pre školy, školské pobyty a rôzne športové sústredenia.

Ako strávite zvyšný voľný čas pri pobyte v Červenom Kláštore? Možností je nespočet, stačí si vybrať. Ak máte radi turistiku, vydajte sa na Tri koruny alebo Haligovské skaly. Zo sedla bicykla môžete spoznať mnohé krásy Pieninského národného parku. Dunajec zase ponúka možnosť raftingu či splavu na pltiach. Svoje čaro má aj Prielom Dunajca. Ak Vás zaujíma história, navštívte kláštor rehole Kartuziánskych mníchov, v ktorom je zriadené múzeum. Ani v zime sa nudiť nebudete, skvelú lyžovačku zažijete vo Vyšných Ružbachoch aj Bachledovej doline.

Už teda neostáva nič iné, len sa prísť na vlastné oči presvedčiť o krásach Pieninského národného parku a najmä, o liečebných účinkoch kúpeľov. S výberom ubytovania blízko Kúpeľov Červený Kláštor Smedžonka Vám pomôže stránka ubytovanie Červený Kláštor. Určite tu nájdete ten správny nocľah, kde Váš pobyt strávite.

Viac

Ľubovnianske kúpele

Ľubovnianske kúpele

Stará Ľubovňa

Ľubovnianske kúpele kedysi patrili medzi jedny z najvyhľadávanejších na Slovensku. Osada leží v údolí potoka Ľubovnianka, v Spišsko-šarišskom medzihorí, podcelku Hromovec. Katastrálne spadajú pod obec Nová Ľubovňa a patria medzi klimaticky najčistejšie oblasti strednej Európy. Minerálne pramene kúpeľov sa nachádzajú v nadmorskej výške 556 m n. m., na konci 2,5 km dlhej doliny v obklopení ihličnatých lesov.

Vznik Ľubovnianskych kúpeľov sa datuje do polovice 19. storočia. Vznikli pri železito-zemitých minerálnych prameňoch, z ktorých je dodnes najvýznamnejší prameň Andrej. V čase svojho vzniku sem chodili ľudia s problémami spôsobenými chorobami zažívacieho traktu. Kúpele menili vlastníkov, v roku 1825 ich od Uhorskej komory odkúpil Andrej Probstner st., ktorý ku kúpeľom zabezpečil lepší prístup. Stalo sa tak vďaka prepojeniu cesty medzi Levočou a Starou Ľubovňou.

Kúpele boli neskôr zavreté, pravnuk Andreja Probstnera st., Alfréd Artúr Probstner, sa o ne však zaujímal. V roku 1870 dal do prevádzky niekoľko obytných objektov, v roku 1915 po svojom odchode do dôchodku sa o ne začal starať naplno. V roku 1921 sa pre ich prevádzkovanie úplne zanietil a po povolení Spišskej župy o ich obnovu bola opravená aj prístupová cesta k nim. Dokonca v ďalšom období poskytoval zľavy na kúpeľnú liečbu pre štátnych úradníkov, členov nemocenských pokladní a nemajetných. Získal taktiež licenciu na výrobu a predaj minerálnej vody. Možno ste doteraz ani nevedeli, že práve odtiaľto voda s názvom „Ľubovnianka“ pochádza.

Doteraz z prameňov vyteká liečivá voda. Prameň Andrej patrí medzi pramene so stredne mineralizovanou vodou s teplotou 6,5 – 7,5 °C. Radí sa medzi slovenské pramene s najvyšším obsahom prírodného horčíka. Pôsobí blahodarne na srdce, svalovú sústavu aj proti vyčerpanosti. Jeho výdatnosť je 12 – 15 litrov za minútu. Prameň má účinky aj pri liečbe zažívacieho traktu.

Popri zvyšných prameňoch (Emílii, Alfrédovi, Márii a Novom prameni) vedie náučný chodník so 6 zastávkami, ktorý sa tiahne priamo cez park areálu Ľubovnianskych kúpeľov. Jednotlivé panely návštevníkom podávajú informácie o histórii kúpeľov, tunajšej faune, flóre a vzácnych drevinách. Tými sa môže pochváliť lesopark. Nachádzajú sa tu 200-ročné buky a duby, vzácne druhy borovíc a bielych jedlí. Dokonca tu môžete vidieť veľmi vzácnu borovicu hladkú, nazývanú aj vejmutovka, ktorá pôvodne pochádza z oblasti severovýchodnej Ameriky. Tak isto sa tu nachádza borovica pyrenejská ako na jedinom mieste na Slovensku. Prechádzka popri týchto krásnych drevinách Vás nabije pozitívnou energiou, vôňa ihličia prebudí všetky zmysly.

Keď sa ocitnete v okolí Starej Ľubovne, určite si vymedzte dostatok času na spoznanie okolia. Je totiž skutočne nádherné. Milovníkom histórie sa bude páčiť Ľubovniansky hrad, Dom Ľubovnianskeho mešťana, Galéria provinčný dom aj Ľubovniansky skanzen. Okúpete sa v Ružbašských kráteroch a objavte tradičné ľudové remeslá a expozíciu liehovarníctva v Nestville Parku. Okolie Novej Ľubovne je obklopené krásnym prírodným prostredím, bola by škoda neobuť si turistické topánky a nevydať sa po stopách niektorého z turistických chodníčkov. Môžete schodiť kopce Levočských vrchov aj Spišskej Magury. Lyžovačka? Žiadny problém! Lyžiarsky areál sa nachádza priamo za osadou Ľubovnianskych kúpeľov alebo využite skvelý Ski park Vyšné Ružbachy.

Čo viac dodať? Asi len, že toto miesto je potrebné vidieť na vlastné oči. Zarezervujte si ubytovanie v okolí Ľubovnianskych kúpeľov, napríklad na stránkach ubytovanie Nová Ľubovňaubytovanie Stará Ľubovňa, a príďte si vychutnať zaslúžený oddych. Od smogu, hlučných susedov, otravného šéfa, drzej kolegyne či každodennej rannej zápchy cestou do práce.

Viac

Kúpele Horný Smokovec

Kúpele Horný Smokovec

Vysoké Tatry mestoHorný Smokovec

Kúpele Horný Smokovec sú v nadmorskej výške 960 m n. m. najvyššie položenými kúpeľmi pre deti a dorast. Špecializujú sa na liečbu detí vo veku od 3 do 18 rokov. Sú jedinými tatranskými kúpeľmi zameranými na liečbu nešpecifických ochorení dýchacích ciest. Využívajú prítomnosť kvalitného horského vzduchu spolu s klímou vhodnou na aktívny pohyb na čerstvom vzduchu. Už pri pohľade na kúpele budú mať deti pocit, že sú skôr na dovolenke ako na liečení. Moderné budovy, mnohé ihriská, všade navôkol zeleň a v pozadí panoráma tatranských majestátnych štítov.

Manželia Opatrní liečebňu sprevádzkovali v roku 1928. Už na vtedajšiu dobu bola moderne a nadštandardne zariadená a zameriavala sa na liečbu detí s tuberkulózou. V roku 1948 bola liečebňa znárodnená a fungovala pod názvom Detská ozdravovňa Horný Smokovec. V roku 1971 sa jej zameranie zmenilo, začali sa tu liečiť deti s ochoreniami horných dýchacích ciest. Ozdravovňa sa stala súčasťou štátnych kúpeľov, najskôr československých, neskôr slovenských. V roku 1997 sa vrátila do rúk vnučiek pôvodných majiteľov, ktoré pokračovali v práci svojich starých rodičov, a zachovali tradíciu liečebne pre deti s ochoreniami dýchacích ciest.

Do Kúpeľov v Hornom Smokovci prichádzajú častokrát deti s veľmi oslabenou imunitou. Základom liečby je klimatoterapia, ktorá spolu so špeciálnymi rehabilitáciami napomáha k posilneniu imunity a tým aj skvalitneniu a zlepšeniu života. Liečba klimatoterapiou je ďalej dopĺňaná inhaláciami, elektroliečbou (diatermia), svetloliečbou (solux a bioptron), horským slnkom, parafínom, pobytom v saunách (infrasauna, fínska, parná a soľná) a bazéne, masážami, relaxom v odpočinkovej miestnosti a telesnou výchovou.

Kúpele sa snažia v deťoch nevyvolávať pocit, že sú na liečení. Dbajú na domácu kvalitnú stravu s prihliadnutím na špeciálne potreby jednotlivých pacientov. Deťom zabezpečujú športový, kultúrny aj voľnočasový program, nikdy sa tu nenudia. Vonkajšie ihrisko má šmykľavky, preliezačky či pieskovisko. Dobre padne aj posedenie v oddychovom altánku či pri záhradnom ohnisku. K dispozícii sú futbalové, volejbalové aj basketbalové ihriská, samozrejmosťou je tenisový kurt. Komplex disponuje vlastným fitness centrom a saunami.

V kúpeľoch je zriadená základná škola, materská škola a školský klub detí, ktoré deti riadne navštevujú počas dopoludňajších hodín. Kúpele Horný Smokovec majú najstaršiu školu pri zdravotníckom zariadení na území Slovenskej republiky, ktorá zabezpečuje primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie. Pedagógovia postupujú podľa plánu, ktorý dieťa donesie so svojej školy. Ak ho neprinesie, tak podľa vlastného plánu. Vyučovanie okrem klasických vedomostí prináša aj mnoho doplnkových aktivít. Organizujú sa výlety za účelom spoznania regiónu Vysoké Tatry aj návštevy rôznych galérií a múzeí. Na programe sú i bábkové hry, hry na hudobný nástroj, športové, výtvarné či spevácke súťaže a besedy na rozmanité témy. Pedagógovia sa snažia myšlienky detí odpútať od ich choroby. Chcú ich naučiť žiť s ňou, usmievať sa, nestrácať elán a vrhnúť sa naplno do života. Chcú, aby každé dieťa dostalo šancu na úspech. A mnohokrát práve toto nastavenie mysle veľmi napomáha celému liečebnému procesu.

Samozrejmosťou liečby je aj vyplnenie voľného času deťom, ktoré sú na pobyte bez sprievodu rodiča. Vždy keď sa dá, sú deti von, na čerstvom vzduchu. Deťom to preukázateľne pomáha a pozdvihuje celkovú pozitívnu náladu. Obrazovka televízora či počítača im vôbec nechýba. Získavajú zdravšie návyky do života, ktoré budú mať dlhodobo nesporné účinky.

Okolie Horného Smokovca ponúka mnohé možnosti výletov a atrakcií, ktoré môžete spolu s Vašimi deťmi absolvovať. Veľa zábavy ponúkajú aj okolité časti Vysokých Tatier. Navštívte múzeá, galérie, núkajú sa i pestré možnosti turistiky. Zábavu zažijete na Bobovej dráhe v Tatranskej Lomnici. V meste odporúčame navštíviť aj Botanickú záhradu Tatranská Lomnica, Múzeum Tatranského národného parku, Indoor Fun Park Kamzíkovo či Galériu Dobrá hračka. Vyveziete sa pozemnou lanovkou na Hrebienok kde si prezriete Tatranský ľadový dóm Hrebienok. Urobte si výlet k Svištej krajinke alebo k niektorému z vodopádov vo Vysokých Tatrách. Možnosti sú takmer neobmedzené.

Deti v kúpeľoch získajú kamarátstva na celý život. Hravou formou v krásnom prostredí absolvujú liečbu a domov sa Vám vrátia zdravšie, pozitívnejšie a odolnejšie. Celá personál kúpeľov, či už odborný zdravotný alebo pedagogický, je vysoko kvalifikovaný, a o Vaše dieťa bude skvelo postarané. Samozrejme, rodičia sa môžu rozhodnúť absolvovať liečenie spolu so svojím dieťaťom. Častokrát dokonca príde celá rodina a všetok čas mimo liečebných procedúr trávia na výletoch v okolí. Ak túžite po podobnom rodinnom zážitku, u nás si určite nájdete vhodné ubytovanie blížko Kúpeľov Horný Smokovec. Pozrite sa na ponuku na stránke ubytovanie Horný Smokovec a vyberte si to pravé!

Viac

Kúpele Vyšné Hágy

Kúpele Vyšné Hágy

Vysoké Tatry mestoVyšné Hágy

Kúpele Vyšné Hágy sú najznámejšie kúpele na liečbu tuberkulózy a respiračných chorôb. Nachádzajú sa vo Vysokých Tatrách v rovnomennej osade Vyšné Hágy medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom. Aj vďaka vysokohorskému vzduchu je liečba pľúcnych ochorení veľmi úspešná práve tu v Národnom ústave tuberkulózy a pľúcnych chorôb.

Kúpele vo Vyšných Hágoch boli vybudované Ústrednou sociálnou poisťovňou. V roku 1935 sa začal projekt výstavby veľkého sanatória, kvôli zvýšenému počtu ochorení na tuberkulózu. Pre prvých pacientov otvorili kúpele svoje brány v júni 1941. V tom čase bol tento liečebný ústav jedným z najväčších v Strednej Európe. Dodnes si zachováva svoju kvalitu liečebných metód a postupov.

Sanatórium má 8 podlaží a dĺžku 270 metrov. Zaujímavosťou je, že leží v nadmorskej výške 1 130 m n. m. Okrem toho má skoro 2 000 miestností a okolo 500 lôžok pre pacientov. Od začiatku svojho vzniku sa Kúpele Vyšné Hágy špecializujú na pľúcnu aj mimo-pľúcnu tuberkulózu. V roku 1948 tu MUDr. Karol Šiška vykonal prvú resekciu pľúc na Slovensku. V roku 1958 bolo týchto operácií spravených až 286.

Počas celého obdobia od vzniku až do dnes si liečebné kúpele udržiavajú vysoko kvalifikovaných odborníkov, rovnako aj modernú prístrojovú techniku a vybavenie. V roku 1988 tu bolo zriedené Centrum pre hrudníkovú chirurgiu. Ústav diagnostikuje a lieči rôzne druhy respiračných ochorení, vrátane pľúcnych nádorov a funkčné vyšetrenie pľúc. Svoje pôsobenie rozšírilo aj o ďalšie lekárske oblasti a to: urológiu a gynekológiu, oftalmológiu, imuno-alergológiu a gastroenterológiu.

Vyšné Hágy sú známe nielen ako kúpeľné mestečko. Mnohí možno vedia, že tu nájdu najvyššie položenú základnú školu na Slovensku. Nachádza sa tu stará, už nevyužívaná železnička a tunel, cez ktorý kedysi kúpele zásobovali nielen potravinami, ale aj uhlím na kúrenie. Život v obci je viac menej podriadený miestnym kúpeľom a väčšina obyvateľov pracuje práve v ich službách. Vyšné Hágy nie sú však jedinými kúpeľmi vo Vysokých Tatrách. Neďaleko sa nachádzajú aj ďalšie, ako Kúpele Nový Smokovec alebo Kúpele Horný Smokovec.

Vysoké Tatry sú vyhľadávané počas celého roka nielen kúpeľnými hosťami, ale aj turistami. Vo Vyšných Hágoch tiež nájdeme turistické značky. Vedie odtiaľto strmý chodník k Tatranskej magistrále aj k Batizovskému plesu. Pacienti kúpeľov využívajú prechádzky po okolitých tatranských dedinkách ako Štôla, Starý Smokovec či Nová Polianka.

Tatry sú proste stvorené na rekreáciu v kúpeľoch nielen kvôli zdravému čerstvému vzduchu, ale aj množstvu voľnočasových aktivít. V zime či v lete si vychutnáte výlet lanovkou napríklad na Skalnaté Pleso, Lomnický štít alebo Solisko. Obľúbený je aj výlet Tatranskou elektrickou železnicou k Štrbskému plesu, či zubačkou z Tatranskej Štrby.

Ak sa sem vyberiete s deťmi, vezmite ich do Galérie Dobrá hračka v Tatranskej Lomnici. Určite ocenia aj Tricklandiu v Starom Smokovci. Samozrejme v zime si v horách užijete sánkovačku, bežkovanie alebo zjazdové lyžovanie. Preto sú Vysoké Tatry ideálnou destináciou na dovolenku pre rodiny s deťmi.

Ubytovanie v blízkosti Kúpeľov Vyšné Hágy, ako aj ubytovanie vo Vysokých Tatrách Vám ponúkame na našom portáli. K dispozícií sú pre Vás hotely a penzióny s wellness službami, apartmány, chaty, ale aj ubytovanie v súkromí. Ubytovacie zariadenia poskytujú výhodné balíčky pre seniorov, rodiny s deťmi, ale aj aktívnych turistov. Stačí si len vybrať a dovolenka či kúpeľný pobyt vo Vyšných Hágoch môže začať.

Viac

Najvyhľadávanejšie kategórie atrakcií

Pomôžeme Vám s výberom najvhodnejšieho ubytovania

  • Viac ako 6 000 objektov

    Len overení ubytovatelia

  • Viac ako 120 000 hodnotení

    Skúsenosti a názory z prvej ruky

  • Najlepšie ceny ubytovania

    Ceny bez navýšenia, priamo od majiteľov

  • Najnavštevovanejší portál

    Viac ako 40 000 návštevníkov denne