Mapa

Zámky na Slovensku


Smolenický zámok

Smolenický zámok

Smolenice

Romantický Smolenický zámok sa nachádza na hranici oblastí Malé KarpatyTrnavská pahorkatina. Vypína sa na skalnom kopci nad obcou Smolenice. Cesta na Smolenický zámok je jednoduchá, zvládnu ju aj menšie deti či seniori. Stačí zaparkovať na Zámockej ulici a asfaltovou cestou sa pešou, asi 20 minútovou prechádzkou dostanete až k samotnému zámku.

Zámok je pre verejnosť otvorený od júla do augusta každý deň. Počas mesiacov máj, jún, september a október je otvorený len v nedeľu poobede. Aktuálne otváracie hodiny a ceny vstupného odporúčame overiť na oficiálnej stránke Zámku Smolenice. V prípade záujmu si môžete dohodnúť aj individuálnu prehliadku len pre Vašu skupinku.

Pôvodný hrad bol pravdepodobne postavený okolo roku 1457 a počas svojej existencie prešiel vlastníctvom mnohých grófov a významných rodov, má teda veľmi pestrú a zaujímavú históriu. V roku 1705 sa napríklad hrad stal dejiskom bojov Rákocziho povstalcov a generála Heistera. Rákocziho povstalci obkľúčili hrad s cisárskymi vojakmi a odstrihli ho od mesta Smolenice. Nastali vtedy veľké suchá a cisárski vojaci museli piť namiesto vody iba víno. Nakoniec vyčerpaní vojaci hrad opustili.

Po roku 1864 sa majiteľom hradu stal Móric Pálffy a po ňom jeho syn. Vtedy do priestorov rozvalín vstavali romantický zámok. Do súčasnej podoby bol však zámok zrekonštruovaný až v rokoch 1949 - 1957. Interiér bol zároveň zmodernizovaný, aby ho mohla využívať akadémia vied, ktorá ho ako kultúrne centrum využíva dodnes. Na zámku sa dnes konajú i rôzne kultúrne podujatia a konferencie, v rámci ktorých je možné zarezervovať i pobyt.

Okolo zámku sa rozlieha priestranný udržiavaný anglický park s rybníkom. Urobte si piknik a vcíťte sa do dôb minulých, keď sa tu prechádzali vážení páni a dvorné dámy. Smolenické okolie ponúka i mnoho ďalších atrakcií a prírodných krás. Zarezervujte si cez náš portál ubytovanie blízko Smolenického zámku a vydajte sa po značkovanom chodníku na pešiu túru či cykloturistiku. Bicykle Vám požičajú i priamo na zámku.

Autom sa zas rýchlo a pohodlne dostanete do okolitých historických miest, napríklad na zrúcaninu Hradu Molpír, zrúcaninu Hradu Ostrý kameň či známy Hrad Červený kameň. Za návštevu jednoznačne stojí i Hlbočiansky vodopád alebo blízka Jaskyňa Driny. Deti aj dospelí sa potešia jazde Lesnou železnicou Katarínka. Jedno je však isté, nudiť sa tu rozhodne nebudete.

Viac

Bojnický zámok

Bojnický zámok

Bojnice

Zámok v krásnom kúpeľnom meste Bojnice patrí medzi najkrajšie a najvýznamnejšie pamiatky na území Slovenska. Nachádza sa v Trenčianskom kraji, na západnom okraji mesta Bojnice, v okrese Prievidza. Patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie na Slovensku, a to nielen vďaka svojmu úchvatnému vzhľadu a pestrej histórii, ale aj okoliu.

Ako sa z dreveného hradu stal romantický zámok

Prvá zmienka o existencii hradu s podhradím sa datuje do roku 1113, kedy bol ešte drevený. Neskôr, v 13. storočí, sa postupne prebudoval na kamennú stavbu na vyvýšenine, travertínovom kopci, ktorý má v strede hlboký kráter s minerálnym prameňom. Ten bol neskôr prestavaný na studňu s hĺbkou 27 m, ktorá sa nachádza v hlbokej kruhovej jaskyni. Tá má priemer viac než 20 m, je 6 m vysoká a verejnosti prístupná od roku 1967. Okolo jaskyne sa nachádzajú jazierka hlboké až 9 m.

V 13. storočí bolo jadro hradu obklopené širokým opevnením. Dovtedy bol hrad majetkom rodu Poznanovcov, koncom storočia sa ho však zmocnil Matúš Čák, ktorému patril do roku 1321. Následným majiteľom bol jeho nemanželský syn Ján Korvín, po smrti kráľa Mateja hrad obývali Zápoľského vojská. V roku 1527 dostal od kráľa Františka hrad darom Alexander Turzo a Turzovci jadro hradu prestavali. Nakoľko mohutné opevnenie, ktoré sa budovalo postupne od konca 15. storočia na ochranu postačovalo, začal sa klásť dôraz na reprezentáciu a komfort bývania. Tým sa pôvodne gotický hrad zmenil na renesančný zámok. Po vymretí rodu Turzovcov v roku 1636 hrad opäť pripadol korune, a o rok neskôr ho cisár František III. dal do zálohy Pavlovi Pálfimu.

V roku 1643 Pálfiovci (niekde uvádzané Pálffyovci) dostali hrad do dedičnej držby, opäť sa začalo jeho prestavovanie a napokon získal koncom 17. storočia barokovú podobu. Jeho vzhľad sa v ďalšom období výrazne nezmenil. V roku 1852 získal panstvo po dlhšej dobe stagnácie a úpadku jeho posledný majiteľ šľachtického roku, gróf Ján František Pálfi. Ten sa inšpiroval rôznymi gotickými francúzskymi i tirolskými hradmi, pápežským palácom v Avignone i ranorenesančnou talianskou architektúrou a prestaval hrad na romantický zámok. Hoci prestavba mala svojho architekta, Jozefa Huberta, sám gróf navrhol, nakreslil a riadil všetky práce veľkolepej neogotickej prestavby, ktorá trvala dlhých 22 rokov. Gróf zabezpečil na rôznych európskych aukciách starožitnosti, ktorými dekoroval interiér. Veľmi výrazné je obloženie stien Tureckej sály zo 17. storočia zo Srbska. Do kaplnky nainštaloval taliansky gotický oltár z druhej tretiny 14. storočia. V kartuši vyrezávaného stropu v Zlatej sále je dokonca majiteľov portrét. Bohužiaľ sa pohľadu na hotové dielo nedožil, v roku 1908, dva roky pred ukončením prestavby, zomrel.

Následne po Pálfiho smrti prepukli spory o dedičstvo. Po priateľskej dohode grófových dedičov a československého štátu sa vyčlenili určité zbierky, ktoré ostali zachované, ostatné sa vydražili v rokoch 1924 – 1926. V roku 1939 firma Baťa kúpila zámok a pozemky, avšak po vojne a vydaní Benešových dekrétov majetok prepadol štátu.

Od roku 1950 sa v zámku nachádza múzeum, ako súčasť Slovenského národného múzea. Touto myšlienkou sa už zaoberal aj Ján František Pálfi, dokonca vo svojom testamente z roku 1907 vyslovil želanie, aby bol Bojnický zámok spolu s umeleckými dielami sprístupnený verejnosti. Nejaký čas to tak aj bolo. Avšak všetko zmenil rok 1950, kedy vypukol 9. mája veľký požiar, ktorý zničil všetky zámocké veže, potom boli prehliadky interiéru zakázané. Po následnej obnove zničených častí zámku sa postupne jeho brány opäť začali verejnosti otvárať. Napokon sa po určitých organizačných zmenách a po začlenení pod Ministerstvo kultúry SSR v roku 1970 stal Bojnický zámok národnou kultúrnou pamiatkou.

Súčasnosť Bojnického zámku a jeho okolie

Doteraz návštevníkov fascinuje pohľad na okolité prírodné prostredie. Priľahlý zámocký park, ktorého súčasťou je zámocké jazierko s romantickým altánkom, disponuje mnohými krásnymi mohutnými exemplármi stromov. Medzi ne patrí liečivý strom Ginkgo biloba s tzv. Matejovou lipou. Matejova lipa, inak známa aj ako Lipa kráľa Mateja, bola podľa povesti zasadená Matúšom Čákom Trenčianskym v roku 1301. Kráľ Matej Korvín pod ňou rád usporadúval hostiny, práve po ňom dostala meno. Ako čas plynul, začala chátrať a tak bolo potrebné priebežne ju ošetrovať. V roku 1969 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

Na zámku sa pravidelne usporadúvajú rozličné podujatia, ktoré doň lákajú tisícky návštevníkov. Špeciálne valentínske prehliadky, divadelný festival Rozprávkový zámok, či nočné prehliadky. Na zámku stretnete aj strašidlá, Svetlonosa alebo dokonca sv. Mikuláša.

Hneď pri zámku sa nachádza Národná zoologická záhrada Bojnice. Hrdí sa titulom najstaršia a zároveň najnavštevovanejšia ZOO na Slovensku. Najčastejšie býva prehliadka zámku návštevníkmi spájaná práve s návštevou zoologickej záhrady. Expozícia susediaceho Dino Adventure Parku ohúri nielen deti. Obrie sochy dinosaurov sa v niektorých prípadoch dokonca hýbu a vydávajú zvuky. Zaujímavá je taktiež prehliadka Múzea praveku, ktoré by ste tiež nemali vynechať.

Či už potrebujete ozdravnú kúru alebo si chcete len dopriať relax, ako stvorené sú na to Kúpele Bojnice. Ak cestujete spolu s deťmi, navštívte plážové kúpalisko alebo veľmi obľúbené a vyhľadávané Termálne kúpalisko Bojnice, z ktorého bazénov budete pozerať priamo na zámocké veže. Dokonalý výhľad sa Vám však naskytne aj z Vyhliadkovej veže Bojnice, z ktorej budete mať celé okolie ako na dlani.

Ako je zrejmé, prezrieť si atrakcie v Bojniciach sa za jeden deň jednoducho nedá. Riešením v tomto prípade bude spraviť si viacdňový výlet. Zarezervujte si ubytovanie pri Bojnickom zámku a vyrazte za dobrodružstvom, ktoré tu Vás čaká.

Viac

Haličský zámok

Haličský zámok

Halič

Novohradskom regióne, ktorého centrom je mesto Lučenec, stojí už po stáročia skvostný Haličsky zámok. Klenot Novohradu, ako sa zámok prezýva, tróni na osamelom kopci v obci Halič a pohľad naň je ako vystrihnutý z rozprávkovej knižky. Predpokladá sa, že počiatky pôvodného kamenného hradu siahajú až do 12. storočia. Za svoju dlhú existenciu si však prešiel i ťažkými časmi. Dve svetové vojny, ako aj necitlivý prístup komunistov, narušili jeho pôvodnú architektúru a tak kedysi honosné sídlo grófov začalo chátrať. Nový život mu vdýchla až posledná rekonštrukcia v rokoch 2005 – 2016, ktorá premenila opustený zámok na veľkolepý zámocký hotel s nádherným lesoparkom a rybníkom.

Prvá písomná zmienka o Zámku Halič pochádza z roku 1386, kedy uhorská kráľovná Mária povolila šľachticovi Štefanovi Lossoncymu postaviť kamennú pevnosť. V 16. storočí vystriedal pôvodných majiteľov rod Forgachovcov, ktorí vlastnili renesančno-barokovú nehnuteľnosť až do roku 1948. Búrlivé časy plné povstaní a rebélií sa však podpísali na jeho zovňajšku. Posledná rekonštrukcia, ktorú inicioval rod Forgachovcov prebehla v roku 1897. K najväčšiemu poškodeniu sídla došlo počas 1. svetovej vojny, keď ho v roku 1919 vyrabovali maďarskí vojaci. Následný nástup komunistického režimu v roku 1948 si z historickej monumentálnej stavby urobil sídlo JRD. V jeho neprospech prispel aj Ústav sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutú mládež Lučenec, ktorý tu sídlil v 60. rokoch. Od roku 1993 ostala táto historická budova bez vlastníka a tak začala chradnúť. Ku skaze prispela aj samotná príroda a asociálne skupiny obyvateľstva.

Nádej na znovuzrodenie zámku svitla v roku 2005, keď sídlo bývalej aristokracie odkúpila košická firma. Po náročných rekonštrukčných prácach, ktoré trvali desať rokov sa z ruiny stal luxusný hotel s reštauráciou, ktorý ponúka i exkurzie po vyhradených priestoroch. Ak sa pýtate čo si môžete na zámku pozrieť, odpoveď je jednoduchá. Hneď pri príchode Vás uchváti zámocká dvorana Arkádia, ktorá sa nachádza pod zasklenou kupolou. Po prehliadke si tu môžete oddýchnuť v štýlovej zámockej kaviarni. Druhým najväčším a zároveň najreprezentatívnejším miestom je Župná sieň, ktorá sa pýši nádhernými freskami z roku 1762. V miestnosti sa nachádzajú i unikátne rokokové kachľové pece zdobené zlatým ornamentom. Na stenách visia obrazy pôvodných majiteľov, predovšetkým z rodu Forgachovcov. Ďalšou zaujímavou miestnosťou je Reprezentačný apartmán s originálnymi drevenými trámami a historickým nábytkom.

Vaša prehliadka bude pokračovať na 1. poschodie, kde Vás nadchne chodba s cyklom jedinečných nástenných malieb uhorských panovníkov zo 16. – 17. storočia. Súčasťou Haličského zámku je aj prekrásna baroková fontána, zámocký park s rozáriomvodná priekopa. Zámocký hotel je ideálnym miestom pre všetkých milovníkov histórie a noblesy, ako aj na romantickú svadbu. Svoje „áno“ si môžete povedať v miestnej kaplnke, ktorá bola vysvätená v roku 2017. Ak ste sa rozhodli navštíviť zámok počas letnej sezóny, v priľahlom rybníku si môžete dopriať romantickú plavbu loďkou či piknik na jeho brehoch.

Pokiaľ ešte máte chuť objavovať, zájdite do neďalekej obce Divín, kde nájdete zrúcaninu gotického Hradu Divín a Zichyho kaštieľ, ktorý bol kedysi domovom miestnych zemepánov. Náročný deň plný histórie zakončite v pohodlnej izbe Haličského apartmánu. Kompletná ponuka ubytovania v okolí Zámku Halič sa Vám zobrazí na stránke ubytovanie v Haliči. Ďalší deň môžete tráviť na brehoch Vodnej nádrže Ľadovo alebo v bazénoch mestského Kúpaliska v Lučenci. Prajeme Vám krásny pobyt plný výnimočných zážitkov.

Viac

Vígľašský zámok

Vígľašský zámok

Vígľaš

Vígľašský zámok patrí medzi najzaujímavejšie zámocké hrady na Slovensku. Hrdo sa týči priamo nad obcou Vígľaš, v detvianskom okrese neďaleko Zvolena. Jeho základy sú postavené na výbežku kopca Javorie, pod ktorým tečie rieka Slatina. Vďaka svojej jedinečnosti sa nachádza na zozname Národných kultúrnych pamiatok. Zaujímavá je nielen jeho história, ale aj jeho súčasné využitie a okolie.

Premeny Vígľašského zámku

Hradná história siaha až do slovanského obdobia. Z pôvodného hradiska, ktorý postavil Ľudovít I., vyrástol kláštor, a ten bol následne prestavaný na poľovnícky zámok pod vedením Žigmunda Luxemburského. Potom sa dostal do rúk jeho druhej manželky Barbory, neskôr Jodokovi Justovi z Kusavy. Počas pôsobenia Mateja Korvína sa v nádherných kráľovských lesoch usporadúvali aj poľovačky. Zámok Vígľaš bol výnimočným miestom stretnutí rôznych rytierskych rádov, okrem iných aj Uhorskej bratskej milície (Rád rytierov sv. Juraja) či Rádu draka.

Protiturecké boje v 16. storočí mali tiež veľký vplyv na vývoj zámku. V tomto období sa rozšíril o štyri veže. Po náročných bojoch sa ho podarilo znova opraviť a rozšíriť o predhradie na západnej strane a vybudovali sa tiež dve delové bašty. Čo je veľmi zaujímavé je aj to, že Turci zámok nikdy nedobili.

Na začiatku 17. storočia sa vedenia zámku zmocnili povstalci Štefana Bočkaja. O niečo neskôr sa dostal do súkromného vlastníctva Csákyovcov a Eszterházyovcov. Potom sa k moci dostal Fridrich Habsburský a od roku 1918 bol zámok vo vlastníctve Československého štátu. V tunajšom zámku sa teda stretnete so skutočne známymi menami z histórie.

Rok 1945 mal pre zámok Vígľaš katastrofálne následky. Keďže sa stal pre vojakov obranným miestom počas druhej svetovej vojny, bol zničený, a až do roku 2007 bol v dezolátnom stave. Našťastie sa však našli investori, ktorým sa podarilo zámku vrátiť jeho zašlú slávu a lesk. V roku 2014 už bol pripravený prijímať prvých nadšencov. V tom istom roku sa zámok stal oficiálnym sídlom Rádu mečov kruhu.

Súčasnosť – prehliadky, wellness, rekreácia

Po rozsiahlej rekonštrukcii dnes zámok slúži ako kongresový hotel The Grand Vígľaš. Jeho výnimočnosť a krásu si môžu prezrieť ubytovaní hostia, ale aj široká verejnosť. Na areál zámku, vstupné nádvorie a hradby sa môžete pozrieť bezplatne. K dispozícii je aj možnosť zakúpenia vstupu na prehliadku vnútorných priestorov s odborným výkladom. Fascinujúci pohľad je na gotickú kaplnku, ale aj prehliadka zbierky replík stredovekých zbraní za to naozaj stojí. Naozajstným skvostom je Veľká Kongresová sála kráľa Žigmunda vytesaná do skaly či dve rytierske sály. Na tomto úžasnom, históriou voňajúcom mieste sa nudiť určite nebudete.

Zámok Vígľaš ponúka úžasné hotelové wellness centrum – Queen Barbara Spa. Takisto je v unikátnych priestoroch zámku aj možnosť usporiadania rôznych kongresov, školení, svadieb a podobne. Svojou výnimočnosťou je atraktívnym miestom aj pre oddych a rekreáciu rodín s deťmi, keďže aj samotné okolie zámku má čo ponúknuť.

Detva, spolu s celým regiónom, ponúka pestré možnosti ubytovania. Zámok Vígľaš nie je tým jediným, čo sa v týchto končinách oplatí vidieť. Priamo v obci sa môžete pozrieť aj na historický vlak a Podpolianske múzeum, kúpalisko v Detve či neďaleké kúpele Sliač. Kto by histórie a hradov nemal dosť, v blízkosti nájdete aj Zvolenský hrad, Dúbravicu, Pustý hrad či Barokový kaštieľ v Hronseku. V okolí vedie aj nádherná cyklotrasa okolo Poľany. Výber najrôznejších možností ubytovania v okolí Vígľašského zámku a úžasných príležitostí pre spoznávanie tohto kraja je tu pre Vás k dispozícii. Výber je už len na Vás!

Viac

Budmerický kaštieľ

Budmerický kaštieľ

Budmerice

Príďte a vychutnávajte si krásy Budmerického kaštieľa, ktorý sa nachádza v obci Budmerice a patrí k dominantám tejto obce. Je to nielen vďaka jeho úchvatnému vzhľadu, ale aj vďaka úžasnému anglickému parku z 19. storočia. Ročne ho navštívia nielen domáci, ale aj zahraniční turisti.

Tento krásny kaštieľ dal vybudovať gróf Ján Pálffy spolu so svojou manželkou. Gróf bol milovníkom poľovačiek a tak kaštieľ pôvodne slúžil hlavne na tieto účely. Kaštieľ ako taký vychádza z viacerých slohov. Inšpirovaný bol najmä renesanciou z Francúzska. Hoci exteriér pripomína staré umelecké slohy, interiér je prispôsobený požiadavkám bývania vtedajšej modernej doby. Zaujímavosťou je, že sa tu nachádza výťah na jedlo, centrálne vykurovanie aj mnoho schodísk.

Jedinečné pocity zažívali domáci už aj vtedy počas prechádzky anglickým parkom. V jeho blízkosti dal gróf Pálffy postaviť kaplnku Panne Márii Lurdskej. Ku kaštieľu sa viaže legenda, v ktorej sa gróf zamiloval do francúzskej kontesy. Svoje dve sídla chcel premeniť do štýlu francúzskych zámkov a tak si ju zobrať. Kým sa mu to podarilo, tak sa už vraj z mladej dámy stala pani.

Po smrti grófa sa kaštieľ premenil na centrum spoločenského života, v ktorom syn Pavol organizoval rôzne stretnutia a poľovačky. Po 2. sv. vojne bol kaštieľ vykradnutý, následne prešiel do rúk štátu a v súčasnosti je pod rukami Ministerstva kultúry. V čase otváracích hodín si tu môžete pozrieť jeho stálu expozíciu. Viete si predstaviť, aké by to bolo stráviť tu jednu noc? Zatiaľ žiaľ nereálne, no pokojne si môžete rezervovať ubytovanie pri Kaštieli Budmerice.

Budmericiach sa pokocháte touto úžasnou stavbou. Vedzte, že si svoj výlet môžete rozšíriť aj o návštevu Hradu Červený Kameň. S Vašimi ratolesťami sa dá jazdiť na koni na Margitinom dvore. Počas horúcich dní sa schladíte vo vodnej nádrži Suchá nad Parnou. Myslite na to, že je fajn si dopredu rezervovať výhodné ubytovanie v Budmericiach. Okrem kvalitných apartmánov tu nájdete aj chaty a chalupy. S výberom ubytovania ako aj s ponukou kam na výlet Vám radi pomôžeme. Stačí si všetko vyhľadať na našom portáli MegaUbytovanie.sk

Viac

Hlohovský zámok

Hlohovský zámok

Hlohovec

Kaštieľ v Hlohovci, inak nazývaný aj Hlohovský alebo Hlohovecký zámok, je najvýznamnejšou historickou pamiatkou tohto krásneho mesta v Trnavskom kraji. Stojí južne od Hlohovca, na okraji veľkého stromového parku s francúzskymi terasami. Jeho prehliadka sa dá nazvať aj ako „história v modernom šate“. Nech sa páči, vstúpte a nasávajte atmosféru.

Pôvodne na tomto mieste stál Hlohovský hrad, ktorý bol postavený v 11. storočí. Prvá písomná zmienka o pôvodnom stredovekom hrade Hlohovec sa spomína v takzvanej zoborskej listine z roku 1113. Od roku 1275 patril hrad Abovcom, keď ho uhorský kráľ Ladislav IV. daroval prvému feudálovi, Abovi Veľkému. Hrad mal viacerých majiteľov. Vlastnil ho Matúš Čák, rod Ujlakyovcov, v 15. storočí sa stal sídlom Husitov, v rokoch 1524 až 1636 bol v rukách Thurzovcov a od roku 1720 patril Erdődyovcom. Práve Erdődyovci prestavali pôvodný hrad na barokový kaštieľ a dostali ho do podoby ako ho poznáme aj dnes.

V roku 1945 do mesta vnikli sovietske vojská a z Hlohoveckého kaštieľa sa stala nemocnica pre sovietskych vojakov. Určitý čas po ich odchode na zámku sídlila posádka česko-slovenskej armády. Dnes je zámok vo vlastníctve mesta Hlohovec, ktoré si svoj historický klenot chráni a neustále ho zveľaďuje.

Prepojenie moderna s históriou? V Hlohovci žiadny problém!

Že dejiny sú nuda? Návšteva Hlohoveckého zámku Vás presvedčí o opaku. Ponúka totiž neobyčajný zážitok v podobe prežitia histórie cez virtuálnu realitu. Usadíte sa do otočných 180 stupňových kresiel, nasadíte si 3D okuliare a ocitnete sa v ďalekej minulosti. Pozriete si ako žili a trávili svoj čas i kratochvíľne rozmary šľachtické rody. Pomocou tabletov cez rozšírenú realitu si môžete prezrieť nezrekonštruované priestory zámku, v priamej konfrontácií s úžasnou grafickou vizualizáciou ich pôvodného stavu. Prehliadkou trvajúcou 60 minút Vás budú sprevádzať odborne vzdelaní sprievodcovia, ktorí poskytnú kvalitné informácie a pridajú aj korenisté príbehy a pikošky.

Obľúbeným miestom na prechádzky sú francúzske terasové záhrady v zámockom parku. A nielen pre zaľúbencov. Medzi Hlohovčanmi kolujú legendy o únikových tuneloch zo zámku. Predpokladá sa, že sú skutočne pravdivé. Georadarovým  prieskumom v zámockej záhrade sa skutočne odhalili lokálne dutiny v zhruba štvormetrovej hĺbke. Tie mali viesť od bataliónu smerom ku skleníkom po hrane svahu.

Nezabudnuteľný zážitok je návšteva zámku vo večerných hodinách, kedy sa zámok rozžiari siedmimi farbami vďaka veľkolepému a honosnému osvetleniu meniacemu farbu a intenzitu. Vďaka modernému výťahu a bezbariérovému sociálnemu zázemiu je kaštieľ prístupný aj imobilným návštevníkom. Nechýba ani predaj suvenírov, ktoré Vám tento nádherný hlohovecký skvost budú ešte dlho pripomínať.

Za okolitými atrakciami vďaka ubytovaniu v Hlohovci

V blízkom okolí sa nachádza unikátne Empírové divadlo, jediné zachovalé šľachtické divadlo v strednej Európe. Bolo postavené grófom Jozefom Erdődym v roku 1802 pri príležitosti návštevy cisára Františka II. Otvárací koncert pre cisára odohral Ludwig van Beethoven. Jeho busta je umiestnená pred divadlom. Prekrásnu panorámu mesta Vám poskytne pohľad z Vyhliadky Šianec, ale počas Vášho pobytu určite odporúčame navštíviť aj Hvezdáreň a planetárium M.R. Štefánika. Priamo z prehliadky hradu môžete vyraziť aj na cyklotúru či na kúpalisko, možností máte viacero.

Ubytovanie v okolí Hlohovského zámku nájdete napríklad aj na našej podstránke ubytovanie Hlohovec. Toto miesto je ako stvorené na strávenie romantického víkendu aj rodinného pobytu. Prajeme Vám príjemný kultúrny zážitok počas návštevy kaštieľa, ktorý by vďaka svojmu vzhľadu pokojne mohol byť aj vo filmovej rozprávke.

Viac

Bytčiansky zámok

Bytčiansky zámok

Bytča

Renesančný zámok sa nachádza v centre mesta Bytča, ktoré leží na pravom brehu rieky Váh v Žilinskom kraji. Objekt pozostávajúci z niekoľkých budov má nesporný architektonický a historický význam a právom sa nazýva klenotom severozápadného Slovenska. Od roku 1970 je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Kaštieľ v Bytči bol postavený na mieste menšieho gotického hradu v rokoch 1571 až 1574 Františkom I. Turzom, zakladateľom bytčiansko-oravskej vetvy Turzovcov a súčasne najmocnejším feudálom v oblasti severozápadného Slovenska. Zaujímavý je fakt, že stavbou bol poverený taliansky majster Giovanni Kilián z Milána, ktorý bol po dokončení zámku povýšený do šľachtického stavu, a jeho osoba je zvečnená na freske na prízemí renesančnej stavby. Po smrti Františka I. Turza sa Bytčiansky kaštieľ stal stálou rezidenciou jeho syna Juraja Turza – palatína a radcu cisára Rudolfa ll., známeho diplomata, podporovateľa Slovákov a protestantizmu. Juraj Turzo nechal v roku 1601 v areáli kúrie postaviť aj tzv. Sobášny palác, jediný svojho druhu na Slovensku, slúžiaci na slávnostné rodinné udalosti a predovšetkým svadobné hostiny Jurajových siedmich dcér. Je pôsobivé, že v sále sa dodnes vykonávajú svadobné obrady.

Zámok bol sídlom správy turzovských majetkov a centrom renesančnej kultúry a humanistickej vzdelanosti až do vymretia rodu Turzovcov v roku 1635, kedy sobášom pripadol rodu Esterháziovcov. Esterháziovci na objekte nevykonali významnejšie zmeny, keďže kaštieľ nebol ich hlavným sídlom. V roku 1868 panstvo predali obchodníkovi Leopoldovi Popperovi, v ktorého vlastníctve upadalo. Zadĺžený podnikateľ prestaval objekt na 12 bytov a administratívne priestory. Tie prenajímal, pričom zásahy do dispozície a následné reštaurátorské práce poškodili okrem iného aj vzácne nástenné maľby na nádvorí. Napokon, v roku 1950, sa Bytčiansky zámok dostal do správy a vlastníctva štátu. S realizáciou pamiatkovej obnovy sa začalo po roku 1960.

Kaštieľ má štvorhranný pôdorys, stredový dvor, okrúhle bašty na nárožiach a vstupnú šesťposchodovú vežu uprostred severného krídla. V objekte kaštieľa od roku 1955 sídli Štátny oblastný archív, v ktorom sú archivované vzácne dokumenty, napr. najstaršia listina z roku 1263, erbové listiny, inventár Bytčianskeho zámku, a iné. Pozoruhodná je skutočnosť, že v zámku slúžil ako vojak strážneho oddielu legendami opradený zbojník Juraj Jánošík, ktorý sa tu zoznámil s uväzneným zbojníkom Tomášom Uhorčíkom a ten ho nahovoril, aby sa dal na zbíjanie.

Sobášny palác pri kaštieli je jednoposchodová budova s obdĺžnikovým pôdorysom a bohato zdobenou fasádou. Vo veľkej sále Sobášneho paláca sa nachádzajú výstavné priestory Považského múzea a stála expozícia je tu pripomienkou jedinečnej osobnosti palatína Juraja Turza.

Mesto Bytča, rovnako ako celý Žilinský kraj, ponúka množstvo historických pamiatok, dobrodružných atrakcii a krásnych zážitkov. Ak Vás Bytčiansky kaštieľ a jeho okolie zaujali, zarezervujte si ubytovanie v okolí Bytčianskeho hradu čím skôr. V našej ponuke však máme aj priamo ubytovanie v Bytči, ako i v okolitých obciach.

Viac

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Holíč

Nemusíte byť milovníkom histórie, aby ste si dopriali upokojujúcu prechádzku k Holíčskemu zámku. Nachádza sa na západnom okraji mesta Holíč v okrese Skalica. Dostať sa k nemu môžete aj autom. Stačí Vám len zaparkovať na Zámockej ulici a prejsť k nemu pár metrov. Pri návšteve tohto miesta si uvedomíte, v akom veľkom rozmachu sa nachádzala naša krajina pred niekoľkými storočiami.

Holíčsky zámok mnohí poznajú aj pod názvom Holíčsky kaštieľ alebo Holíčsky hrad. Vďaka svojej architektúre sa radí do barokového klasicistického štýlu s bastiónovým opevnením. Tento zámok vznikol prestavbou stredovekého vodného hradu. O jeho výzor, tak ako ho poznáme do dnešnej doby, sa zaslúžil v roku 1736 František Lotrinský. Bol to manžel Márie Terézie. Z tohto miesta si spravil letné cisárske sídlo. V roku 1963 bol zámok vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Bohužiaľ odvtedy časť jeho priestorov chátra.

Obdivovatelia týchto rozsiahlych monumentálnych stavieb si už pri pohľade na Holíčsky zámok môžu všimnúť jeho úžasný exteriér. Objekt tvoria tri krídla v tvare písmena U. Prístup do zámku je riešený pomocou dvoch mostíkov vedúcich ponad suchú priekopu. Nechýbajú tu ani štyri bastióny. Súčasťou tohto zámku bola aj budova koniarne a budova tabačiarne. Pri vstupe do objektu si aj dnes môžete popozerať priestory čínskej sály, ktorá je pokrytá tapetami s motívmi čínskej krajiny. Neunikne Vám ani úžasná baroková kaplnka alebo slávnostné schodisko s technicky zaujímavou konštrukciou. Po roku 1918 bola v kaštieli zriadená škola, priľahlé budovy boli využívané na poľnohospodárske účely. Mesto dnes využíva akustiku kaplnky na koncerty vážnej hudby. Niektoré z priestorov boli rekonštruované a slúžia na kultúrne a spoločenské podujatia. V jednej časti zámku sa v súčasnosti nachádza múzeum.

K monumentálnej stavbe prislúchal aj niekdajší park. Keďže v minulosti patrili medzi obľúbené spoločenské akcie aj poľovačky, predstavitelia šľachty tu mali svoju vlastnú bažantnicu. Samozrejmosťou bol aj rybník. Uvedené priestory sú aj dodnes ohradené kamenným barokovým múrom. Možno vďaka atmosfére, ktorú tu zažijete, sa môžete preniesť do čias minulých a predstaviť si život na zámku. V jeho blízkosti môžete nájsť i krásne ubytovanie pri Holíčskom zámku.

Keďže mesto Holíč leží na severe Záhorskej nížiny a je vstupnou bránou do Česka. Vydajte sa spoznávať krásy nášho rodného kraja, prípadne atrakcie u našich susedov. Odporúčame Vám navštíviť jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Počuli ste už o slovenskom Stonehenge? Nájdete ho pomenovaný ako Holíčske Megality. Rajom všetkých rybárov sú blízke Skalické rybníky. Možno Vás v regióne zaujme Mlyn bratov Pilárikových.

Spoznávať tento región je naozaj úžasné. Aby ste neprichádzali domov unavení a mohli ste sa naplno oddávať všetkým atrakciám Holíča, zarezervujte si tu ubytovanie. V ponuke ubytovacích zariadení sú okrem v útulných apartmánov Holíč aj krásne penzióny. Pri výbere ubytovania Vám s radosťou pomôžeme.

Viac

Budatínsky zámok

Budatínsky zámok

Žilina

Väčšina slovenských hradov alebo zámkov stojí na skalnatých bralách, kopcoch alebo neprístupných vrchoch. Výnimkou je Budatínsky zámok alebo Budatínsky hrad, ktorý sa nachádza na sútoku riek Váh a Kysuca. Určite si zamilujete nielen jeho interiér, ale aj exteriér, ktorý je výnimočný úžasným parkom. Naplánujte si teda výlet na severné Slovensko do Žiliny, nášho krajského mesta, a užívajte si expozíciu zámku.

Zámok ponúka mnohé zaujímavé expozície a výstavy. Jeho súčasťou je Považské múzeum, ktoré v ňom sídli. Počiatky Budatínskeho zámku ako strážneho hradu siahajú do druhej polovice 13. storočia. Práve tu sa vyberalo kedysi clo, keďže má strategicky významnú polohu. Základom hradu bola mohutná kruhová obytná veža. Tá stojí dodnes. Pôvodne bol zámok vo vlastníctve Matúša Čáka Trenčianskeho. V rámci troch storočí sa zmenilo viacero majiteľov, spolu s ktorými sa prestaval hrad na základe dobových požiadaviek. V súčasnosti má mestská časť Žiliny renesančný zámok s gotickou pevnosťou a barokovou kaplnkou.

Na tomto zámku si môžete čase otváracích hodín za poplatok prejsť hradné expozície alebo sa bezplatne poprechádzať parkom, či pozrieť si kaplnku z 18. storočia. Za symbolické vstupné si tak užijete priestory tohto skvostu Žiliny. Na výber máte expozície Dejiny Žiliny a Dobový interiér. Na druhom nadzemnom podlaží zámku je sprístupnená expozícia Pred hradbami, za hradbami, ktorá je venovaná opevneniam hradu v rôznych obdobiach. V priľahlej hospodárskej budove z 18. storočia je pre návštevníkov pripravená výstava drotárstva v Drotárskom pavilóne.

Prehliadka hradu trvá zhruba jednu hodinku. Nenechajte si preto ujsť pútavý výklad od sprievodcu i mnohé vystavované predmety. Veľa ľudí si vie predstaviť noblesnú svadbu na zámku. To tu žiaľ nie je možné. Pekné fotografické momenty však zachytíte pri vopred dohodnutom termíne. Ak by ste hľadali ubytovanie pri Budatínskom zámku, zobrazí sa na našom portáli široká ponuka. Nakombinujte si ju spolu s inými atrakciami Žiliny a strávte tu naozaj krásny čas.

V Žiline sa dá počas slnečných letných dní schladiť na Kúpalisku Žilina alebo si zájsť do celkom zaujímavej Galérie plusmínusnula. Vtedy, keď teplota ukazuje pod nulou, sa dobre lyžuje na svahoch Lyžiarskeho strediska Straník. Zabavia sa tu predovšetkým rodiny s deťmi. Všetko ale závisí len na Vašich preferenciách a na tom, v ktorom ročnom období navštívite Žilinu.

Mesto Žilina je naozaj rozľahlé a ponúka množstvo ubytovacích kapacít. Nemusíte sa teda obávať, že by izba v hoteli Žilina alebo privátne ubytovanie boli naplno obsadené, i keď sa to nedá úplne vylúčiť. Odporúčame Vám vopred si naplánovať čo všetko chcete vidieť a kam sa chcete vybrať na výlet v Žiline. Následne si u nás zarezervujte ubytovanie v Žiline, ktoré Vám bude najviac vyhovovať. Radi Vám s tým aj pomôžeme.

Viac

Topoľčiansky zámok

Topoľčiansky zámok

Topoľčianky

Pôvodne neskorogotický Topoľčiansky zámok je situovaný v obci Topoľčianky ležiacej na severnom výbežku Podunajskej nížiny, v okrese Zlaté Moravce. Prekrásna stavba v renesančnom a barokovom slohu sa môže pochváliť tromi klasicistickými krídlami, z ktorých jedno sa pokladá za najkrajší a najčistejší prejav klasicizmu v architektúre na Slovensku. Nie je náhoda, že práve tento prekrásny zámok slúžil v minulosti ako letné sídlo prezidentov republiky. Pre svoju nádhernú architektúru a umeleckú hodnotu bol tento historický skvost vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Veľakrát je hľadaný aj pod názvom Kaštieľ Topoľčianky.

Objekt zámku slúžil v 13. – 16. storočí ako protiturecká pevnosť. Až v 16. storočí ho gróf Rákoczi s manželkou prestaval na zámok v renesančnom slohu so zámockou kaplnkou. Južné zámocké krídlo bolo dostavané na začiatku 19. storočia grófom Jánom Keglevičom. Práve táto časť zámku si vyslúžila atribút najkrajší prejav klasicizmu na Slovensku. V neskorších rokoch sa jednou z majiteľov zámku stala aj vnučka cisára Františka Jozefa I. a slávnej cisárovnej Sisi.

Renesančné krídla zámku sú v súčasnosti verejnosti prístupné ako priestory reštaurácie a múzea. Jedinečná expozícia dobového interiéru sa môže pochváliť ozajstnými skvostami vzácneho historického nábytku, bytových doplnkov a zbraní. Obdivovať tu budete vzácne obrazy, dobové portréty, staré hodiny, keramiku, koberce, orientálne vyšívané závesy i impozantné zrkadlá. Za všetky skvosty muzeálnej expozície spomeňme napríklad 200 ročnú zámockú knižnicu, ktorá obsahuje viac než 14 tisíc kníh, pracovňu prvého prezidenta, Tomáša G. Masaryka alebo porcelán vyrobený vo francúzskej fabrike Madam De Pompadour.

Ak dostanete chuť na obed v štýle urodzenej cisárovnej, určite si nenechajte ujsť návštevu miestnej reštaurácie. Ponuka špecialít predstavuje výber atraktívnych jedál a vína miestnej značky. To všetko v dokonalej zámockej atmosfére interiéru alebo na terase na nádvorí. Tu si môžete počas letných mesiacov príjemne posedieť, vychutnať letnú kávičku, sladkú štrúdľu a prekrásne, históriou dýchajúce prostredie.

Výlet na Topoľčiansky zámok si určite naplánujte spolu s návštevou národného žrebčínu a vyhľadávanej zubrej zvernice. V blízkom okolí sa môžete vybrať k zrúcanine Hrušovského hradu, naplánovať si rybačku v Súkromnom rybníku Žikava alebo si vychutnať výhľad z rozhľadne na Drieňovej. A keď po dni plnom zážitkov zistíte, že by ste si chceli pobyt v tomto regióne predĺžiť, vyhľadáte si na našom portáli ubytovanie v blízkosti Topoľčianskeho zámku. Ubytovanie v Topoľčiankach a v blízkom okolí ponúka obľúbené chaty a chalupy, ale aj cenovo výhodné ubytovne. Stačí si len vybrať.

Viac

Kuneradský zámok

Kuneradský zámok

Kunerad

Kuneradský zámok je situovaný v ústí Svitačovej doliny, blízko obce Kunerad. Ochrannú stráž údolia drží vo výške 600 m n. m. a jeho okolie zdobí malebná príroda. Dva požiare v nedávnych rokoch zámok zničili natoľko, že momentálne je verejnosti neprístupný. Napriek tomu je však navštevovanou turistickou atrakciou v Rajeckej doline, najmä z dôvodu, že v jeho tesnej blízkosti vedú turistické chodníky na obľúbené vrcholy lúčanskej Malej Fatry.

Noví majitelia, žijúci vo Švajčiarsku, sa snažia zámok zachrániť a uchovať tak tento poklad pre ďalšie generácie. Prebiehajúce práce je možné pozorovať z priľahlého zámockého parku a lúk, kde môžete absolvovať príjemnú rodinnú prechádzku. V parku nájdete tiež Pamätník SNP, ktorý bol pre verejnosť zrekonštruovaný v roku 2020.

Kuneradský zámok uzrel svetlo sveta v roku 1912 a pôvodne išlo zámok grófa Balestréma, ktorý ho využíval s rodinou najmä v poľovníckej sezóne. Zámok bol postavený s prvkami francúzskej secesie. Romanticky pôsobiacej stavbe dodávali atraktivitu veže, arkády, terasy i vonkajšie schodiská. Interiér bol taktiež honosne zariadený a zámok mal dokonca vlastnú elektráreň na vodný pohon. Grófska rodina zriadila na zámku aj kaplnku. Počas Slovenského národného povstania zámok obsadili partizáni a bol fašistami vypálený. Po rekonštrukcii už priestory slúžili ako liečebňa neďalekých Kúpeľov Rajecké Teplice.

Určite Vás poteší, že v blízkosti Kuneradského zámku nájdete i príjemné ubytovanie. Chatypenzióny v Rajeckých Tepliciach naplnia Vaše očakávania do bodky. V neďalekej obci Kunerad sa oplatí cestou navštíviť miestny liečivý prameň, ktorý familiárne nesie meno "Studnička Zuzička". Ďalší deň môžete navštíviť Stratený budzogáň alebo sa vydajte na Lietavský hrad. Zaslúžený relax si zas môžete dopriať v Kúpeľoch Rajecké Teplice a v lete si slniečko užijete na Termálnom kúpalisku Laura. Po turistickom chodníku sa od zámku dostanete až na Martinské hole a môžete tak prebádať i jeho zákutia. Neváhajte a objavte tento kraj, pri Vašej dovolenke na Slovensku.

Viac

Kaštieľ Predná Hora

Kaštieľ Predná Hora

Muránska Huta

Malebná krajinná oblasť Muránska planina ponúka návštevníkom okrem širokých turistických možností aj jedinečné kultúrno-historické pamiatky a zaujímavosti. Jednou z nich je aj Kaštieľ Predná Hora, ktorý tu dal ako zimné sídlo svojho času postaviť bulharský cár Ferdinand Coburg. Impozantný kaštieľ, ku ktorému patrí aj reprezentatívny poľovnícky zámoček, sa nachádza v obci Muránska Huta, v okrese Revúca. Jedinečnú atmosféru tohto miesta dotvára rozsiahly park a malebná okolitá príroda, ktorá svojho času učarovala aj bulharskému panovníkovi. Necháte sa týmto prekrásnym prostredím spájajúcim spoznávanie histórie s relaxom v prírode zlákať aj Vy?

Ferdinand Coburg začal stavať Kaštieľ Predná Hora ako svoje zimné sídlo na začiatku 20. storočia. V tom čase tu už mal situovaný svoj reprezentatívny poľovnícky zámoček, ktorý kúpil na poľovníckej výstave vo Viedni. Budovanie impozantnej stavby prekazili vojnové roky a cár Ferdinand svoje dielo dokončiť nestihol. Kaštieľ neskôr prešiel do majetku štátu a bol využívaný ako tuberkulózne sanatórium. Od roku 1973 sídli v jeho priestoroch Odborný liečebný ústav psychiatrický pre liečbu závislostí. Interiér kaštieľa aktuálne verejnosti nie je prístupný. Historická budova a jej malebné okolie však vytvára ideálne kulisy pre prechádzky a odpočinok.

Stálu Expozíciu Ferdinanda Coburga nájdete v neďalekom poľovníckom zámočku. Tu na Vás čaká pútavá prednáška o živote panovníka a jeho rodiny spojená s prehliadkou siedmich miestností a ukončená premietaním dokumentu s názvom Panovník prírodovedec. Súčasťou jedinečnej expozície sú fotografie dokumentujúce výstavbu zámočku, maliarske diela Johanna Eliasa Ridingera, umelecké výrobky z parohoviny, historický nábytok z exotického dreva, zbierka poľovníckych trofejí, ale aj autentická pracovňa Ferdinanda Coburga či kuchyňa s pôvodným medeným riadom a zaujímavými jedálnymi lístkami. Originálna prírodovedná miestnosť poteší najmä malých milovníkov prírody, ktorí budú mať príležitosť nájsť v replike prekrásneho slovenského lesa ukryté zvieratká.

Ak Vás láka malebné prostredie Muránskej planiny, určite si do svojho výletného plánu zaraďte aj návštevu skvostného Kaštieľa Predná Hora. Putovanie históriou si spojíte s relaxom v Rekreačnom areáli Predná Hora, s obhliadkou zrúcaniny Muránskeho hradu alebo s výstupom na Kráľovu hoľu. A to sa nám už črtá zaujímavý dovolenkový plán. Zostáva len nájsť vhodné ubytovanie v blízkosti Kaštieľa Predná Hora a môžete začať s prípravami. Veríme, že ubytovanie v Muránskej Hute a v blízkom okolí dokáže naplniť všetky Vaše očakávania.

Viac

Kaštieľ v Diviakoch

Kaštieľ v Diviakoch

Turčianske Teplice

Menší renesančno-barokový Kaštieľ v Diviakoch je obľúbeným výletným a vychádzkovým cieľom návštevníkov Turčianskych Teplíc. Okresné mesto je nielen jedným z najstarších kúpeľných miest na Slovensku, ale aj historickým centrom Horného Turca. Výraznou dominantou a historickým klenotom jeho mestskej časti Diviaky je práve malebný kaštieľ. Napriek tomu, že interiér nie je verejnosti prístupný, návštevníci sem prichádzajú pokochať sa pôvabnou architektúrou stavby a nadýchať sa atmosféry so závanom čias dávno minulých. Máte na takýto výlet chuť aj Vy?

Kaštieľ v Diviakoch bol postavený v roku 1630 na príkaz Františka Platthyho. Pôvodne renesančná stavba bola v 18. storočí prestavaná na renesančno-barokový komplex, ktorý plnil obrannú funkciu. Neskôr boli ku kaštieľu dostavané aj hospodárske budovy a sýpka. Posledným vlastníkom budovy bol gróf Karol Pongrácz. Následne kaštieľ dlhé roky chátral a obnovený bol až v 50. rokoch 20. storočia. V tom čase bol v správe Matice slovenskej. V súčasnosti je kaštieľ sídlom Slovenskej národnej knižnice, ktorá ma v jeho bývalej maštali umiestnené historické knižné fondy.

Pri návšteve tohto miesta sa Vám naskytne rozprávkový pohľad na dvojpodlažnú budovu s pôdorysom v tvare písmena U. Na západnej strane dominujú stavbe dve štvorcové veže. Lákavejší je však pohľad z nádvoria, ktoré uzatvárajú dve kratšie krídla. Budova má štvorcové a obdĺžnikové okná s rímsami a kamennými šambránami. Nárožia kaštieľa tvorí plastické kvádrovanie. Na nádvorí, ktoré zo strany ulice ukončuje budova sýpky, sa nachádza studňa.

Zaujímavé je, že krásna architektúra historickej budovy nefascinuje len súčasníkov. Pôvabný exteriér Kaštieľa v Diviakoch vyzdvihol vo svojom diele i slávny polyhistor a zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku, Matej Bel. Kaštieľ svojho času označil za veľkú ozdobu obce. V súčasnosti môžeme k tomuto atribútu pokojne pridať aj prívlastok vzácna kultúrno-historická pamiatka.

Ak plánujete svoje najbližšie dovolenkové chvíle stráviť v Kúpeľoch Turčianske Teplice alebo v priľahlom Spa & Aquaparku, určite po dni strávenom v objatí liečivej vody nevynechajte ani prechádzku ku Kaštieľu v Diviakoch. Odmenou Vám budú čarovné scenérie, v atmosfére ktorých zaručene zabudnete na všetky každodenné starosti. Zarezervujte si už teraz cez náš portál ubytovanie v blízkosti Kaštieľa v Diviakoch a začnite sa tešiť na dovolenku v obľúbenom kúpeľnom mestečku. Ubytovanie v Turčianskych Tepliciach, to je široká ponuka chát a chalúp, ale aj komfortných penziónov a vkusných apartmánov. Zaiste naplnia i Vaše dovolenkové očakávania.

Viac

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ Chtelnica

Chtelnica

Na úpätí Malých Karpát, v okrese Piešťany, nájdete obec Chtelnica. Ak máte radi históriu, očarujúce miesta a pamiatky nevynechajte návštevu kaštieľa, ktorého pôvod siaha až do 16. storočia. Prezrite si priestory kaštieľa, ktorý kedysi navštívila aj Mária Terézia. Unikátom kaštieľa sú pravidelné rozmiestnené pavilóny, ktoré v súčasnosti slúžia ako regionálne múzeumMalokarpatská galéria. Poďte nahliadnuť do minulosti a nechajte sa očariť Kaštieľom Chtelnica.

Dominanta obce kedysi patrila šľachtickému rodu Erdődyovcov. Ich sídlo prešlo v 18. storočí veľkou rekonštrukciou a z pôvodne renesančného kaštieľa sa stal barokový. Túto podobu si zachoval až do dnes. Zariadenie kaštieľa bolo skutočne prepychové. Ján Erdődy, prezident uhorskej kráľovskej komory, zariadil kaštieľ a jeho okolie luxusom na počesť návštevy panovníčky Márie Terézie. Pri jej návšteve usporiadal veľkolepý ples, ohňostroj či poľovačky. Neskôr v 19. storočí, prevzali sídlo Pálffyovci. Kaštieľ a jeho okolie nadobudli nový šat dostavaním anglického parku so vzácnymi rastlinami, promenádou či alegorickými sochami.

Expozícia regionálneho múzea má tri časti, historickú, paleontologickú a speleologickú časť. Okrem expozície máte možnosť nahliadnuť aj do priestorov kaštieľa. Priestranné pivnice boli skladom veľkého množstva vína. Malokarpatská galéria, ktorá sa nachádza v severnom pavilóne, má všestranné zameranie. Hoci najmä oboznamuje s výtvarnou činnosťou a tvorbou regionálnych umelcov, svoje umiestnenie si tu nájdu fotografi, maliari, rezbári či sochári.

Vo východnom pavilóne sa nachádza Kaplnka ukrižovania. Súčasťou sprístupnenej kaplnky je expozícia liturgických odevov a kresťanskej literatúry. Prehliadku môžete zakončiť prechádzkou v parku s rybníkom.

Kúsok z mladšej histórie si v tomto zaujímavom kraji pripomeniete pri návšteve neďalekej obce Košariská.  Múzeum Milana Rastislava Štefánika, ktoré sa tu nachádza, Vám priblíži život významnej osobnosti našich dejín. Ak sa na Váš výlet či dovolenku vyberiete s deťmi, skvelým zážitkom pre nich bude jazda historickým vláčikom. Lesná železnica Katarínka-*, ktorá sa nachádza v blízkosti obcí Naháč Dechtice, Vám priblíži ako kedysi premávala banská lokomotíva. Tak už si len stačí vybrať to správne ubytovanie v blízkosti Kaštieľa Chtelnica a vydať sa za skvelými zážitkami. Moderný penzión alebo útulný apartmán? Nech sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že s výberom budete spokojní. 

Viac

Grasalkovičov palác

Grasalkovičov palác

BratislavaBratislava - Staré Mesto

Prezidentský palác, pod ktorého názvom možno túto pamiatku poznáte, bol postavený v 18. storočí v rokokovom štýle a je výborným východiskovým bodom do historického centra hlavného mesta Bratislava. Urobte si zastávku v Starom Meste a spoznajte toto krásne miesto. Záhrada paláca je ideálna napríklad aj na malý piknik s Vašimi deťmi či romantickú prechádzku vo dvojici.

Palác je pomenovaný podľa jeho prvého majiteľa, uhorského politika Antona Grasalkoviča, ktorý bol obľúbencom panovníčky Márie Terézie. Grasalkovič v ňom rád organizoval letné slávnosti a bály pre členov cisárskeho dvora. Svojou návštevou ho poctila aj samotná cisárovná Mária Terézia. Palác vystriedal niekoľko majiteľov. Neskôr počas 1. svetovej vojny sa stal sídlom vojenského veliteľstva. V období 2. svetovej vojny v paláci, v rezidencii prezidenta Slovenského štátu, pôsobil prezident Jozef Tiso. Po ňom palác využívala pionierska mládež a až v roku 1996 sa stal prezidentským palácom. Sídlo prezidenta Slovenskej republiky využíval ako prvý, prezident Michal Kováč.

Napriek svojej atraktívnosti a výbornej polohe, na Hodžovom námestí mesta Bratislava, Prezidentský palác nie je bežne prístupný verejnosti. Svoje brány pre návštevníkov otvára len na deň otvorených dverí, ktorý je raz ročne a pripadá na výročie inaugurácie. Výraznou dominantou paláca je nádvorie s čestnou strážou, cez ktoré sú prijímané návštevy. Čestná stráž zabezpečuje stráženie vždy počas prítomnosti hlavy štátu a striedanie čestnej stráže prebieha o 12:00. Vo vstupnej hale sa na schodisku vyníma bohatá sochárska výzdoba. Hlavná sála s čiastočne zachovanou zlatou výzdobou slúži na reprezentačné účely. Kedysi hudobná sieň je dnes prijímacím salónom. Súčasťou Grasalkovičovho paláca je aj Kaplnka sv. Barbory. Počas dňa otvorených dverí si v nej návštevníci môžu pozrieť aj mozaikový obraz Madony, ktorý bol darom od pápeža Jána Pavla II. pri návšteve Slovenska.

Počas celého roka je však k dispozícii Prezidentská záhrada, ktorá bola vybudovaná vo francúzskom štýle. Grasalkovičova záhrada, ako sa jej zvykne hovoriť, je miestom pre pokojné prechádzky ale aj pre oficiálne návštevy prezidenta, spoločenské udalosti a koncerty. Súčasťou záhrady je Aleja prezidentov, ktorú lemujú pamätné stromy, vysádzané počas návštev prezidentov iných krajín.

Práve Prezidentská záhrada môže byť miestom aj Vášho oddychu po návšteve historických pamiatok Bratislavy. V tejto turistickej atraktívnej lokalite, v dostupnej pešej vzdialenosti, nájdete Dóm sv. Martina či známu Michalskú bránu. Scenériou mesta sa môžete potešiť výhľadom z Bratislavského hradu. Cestou na Hviezdoslavovo námestie, kde si užijete kaviarenskú atmosféru alebo pochutnáte na skvelom jedle v niektorej z reštaurácií, si môžete pozrieť ikonickú bronzovú Sochu Čumila, známeho aj ako Man at Work. Vyberte si z našej ponuky a zarezervujte si ubytovanie v okolí Grasalkovičovho paláca. Či už sa rozhodnete pre apartmán alebo penzión, verte, že si užijete všetko čo bratislavské Staré Mesto ponúka.

Viac

Pezinský zámok

Pezinský zámok

Pezinok

Ak sa rozhodnete navštíviť známe vinohradnícke mesto Pezinok, máme pre Vás výborný tip. Nevynechajte návštevu Pezinského zámku, ktorý je historickou a architektonickou dominantou tohto mesta. Zúčastnite sa prehliadky priestorov, prezrite si jeho expozície či nahliadnite do pivníc s bohatou zbierkou vín. Návštevu zámku zakončíte v Zámockej reštaurácii, kde si vychutnáte výborné jedlo. Romantické miesto, známe aj ako Šimák Zámok Pezinok, si vychutnáte vo dvojici ale aj ako rodina s deťmi.

Začiatky hrad siahajú už do 13. storočia a vystriedalo sa v ňom niekoľko vplyvných grófov. Renesančný zámok, ktorý nájdete blízko centra v Zámockom parku, bol pôvodne postavený ako vodný hrad. Obklopený dvomi priekopami odolával útokom vojsk Přemysla Otakara II. V 16. storočí začali na hrade opravné práce, v ktorých sa pokračovalo až kým hrad nezískal novú, renesančnú podobu a pribudli mu nové obytné a hospodárske budovy.

V 19. storočí hrad stratil obranný charakter a v jeho blízkosti bol vybudovaný nádherný anglický park s jazerom a so vzácnou výsadbou. Následne sa vlastníkom stalo slovenské vinohradnícke družstvo. Štefan z rodu Šimákovcov stál za vybudovaním exkluzívneho vinárstva, expozície vína, skla a rodiny Pálffyovcov. Súčasťou vtedajšieho zámku bol aj hotel, ktorý tu nájdete dodnes.

Zámok Pezinok je ľahko prístupný z centra mesta. Nevynechajte túto historickú pamiatku a prezrite si jeho priestory. Poseďte si na malebnom nádvorí s fontánou, nahliadnite do histórie, vypočujte si pútavý výklad alebo vezmite svoje deti do Zámockého parku, kde Vás očaria voľne pobehujúce pávy a divé kačky.

Ak ste sa nechali stiahnuť atmosférou zámku, máme pre Vás ešte jeden jedinečný zážitok. Vozenie na koči PezinokFrizáci z Panhloca Vám doprajú jazdu nielen na tradičnom kočiari, ale aj terénnom koči. Potešte sa jazdou po okolí a užite si krásne výhľady. Ak do Pezinka zavítate koncom septembra, užijete si aj Pezinské vinobranie. Zaplnené ulice, tradičný predaj a ochutnávky vína či kultúrny program Vás budú sprevádzať celý víkend. Nestíhate? Nevadí. Malokarpatské múzeum Vás prevedie históriou vína a vinohradníctva. Dozviete sa rôzne zaujímavosti a interaktívne prevedenie preverí Vaše čuchové zmysly.

Stála Vás však mrzí, že ste nestihli ochutnávku počas Pezinského vinobrania? Nezabúdajte, že v pivniciach Pezinského zámku, ju môžete kedykoľvek zažiť. Prípadne si kvalitné víno vychutnáte spolu s ešte lepším jedlom v Zámockej reštaurácii. Vyberte si z našej ponuky a zarezervujte si ubytovanie v okolí Pezinského zámku. Preferujete hotel, penzión alebo radšej súkromie v útulnej chate? Výber ponecháme na Vás a prajeme Vám krásne zážitky pri spoznávaní vinohradníckeho kraja.

Viac

Pálffyovský kaštieľ Malacky

Malacky

Oblasť Záhoria oplýva bohatou históriou, svojským nárečím a v neposlednom rade malebnou prírodou Malých Karpát. Pri Vašich potulkách týmto krajom určite nemôžete minúť Kaštieľ Malacky, ktorý bol celých 300 rokov sídlom Pálffyovcov. Historická budova sa nachádza v okrajovej časti okresného mesta Malacky a je obklopená nádherným zámockým parkom. Poďte spoločne s deťmi objaviť kus kultúrneho dedičstva, ktoré sa skrýva v tejto majestátnej pamiatke.

Kaštieľ si počas svojho života prešiel naozaj mnohými zmenami a peripetiami. Bol sídlom urodzeného rodu, františkánskym internátom, vojenskými kasárňami a dokonca aj nemocnicou. V súčasnosti je kaštieľ vo vlastníctve mesta Malacky, ktoré areál postupne rekonštruuje a sprístupňuje verejnosti. Počas hlavnej sezóny, ktorá trvá od júna do septembra, pamiatka otvára svoje brány denne. V období mimo sezóny je potrebné si prehliadku rezervovať vopred telefonicky.

Vznik kaštieľa je úzko spätý so šľachtickým rodom Pálffyovcov. Bol vybudovaný v prvej polovici 17. storočia a tento rod tu prebýval až do roku 1918, kedy poslední potomkovia odišli do Rakúska. Po tomto roku obývali kaštieľ rôzny štátny úradníci, ako aj predstavitelia armády. Následne kaštieľ s parkom slúžil františkánom, až pokým ho v poslednom roku druhej svetovej vojny neobsadili nacisti. Po vojne slúžil isté obdobie ako kasárne pohraničnej stráže a následne v ňom bola zriadená nemocnica. Od roku 2007 je areál pod správou mesta, ktoré organizuje dokonca verejné zbierky na jeho záchranu a rekonštrukciu.

Budova kaštieľa má štvorcový pôdorys, dve podlažia a priestranné podzemné priestory. Unikátne je, že vykurovací systém celého objektu bol taký obrovský, že potreboval k správnemu fungovaniu až 23 komínov. Pri prechádzaní nádvorím Vášmu oku určite neujdú zaujímavé slnečné hodiny. Interiér bol pôvodne vyzdobený množstvom poľovníckych trofejí, vzácnymi kúskami nábytku a nachádzala sa tu i rozsiahla zbierka zbraní. V areáli zámockého parku to žije počas celého roka. Usporadúvajú sa tu rôzne podujatia, koncerty či divadelné predstavenia pod holým nebom.

Pokiaľ sa zdržíte na niektorom z podujatí, nemusíte sa vôbec obávať, nie je núdza o ubytovanie v blízkosti Pálffyovského kaštieľa Malacky. Stačí si len vybrať z ponuky penziónov, apartmánov či chát v Malackách, ktoré majú na našom portáli stabilné miesto. Spoznávať môžete ďalšie pamiatky ako je Kaplnka Svätých schodov alebo Františkánsky kláštor. Svoj príbeh by Vám taktiež mohla rozpovedať i Malacká synagóga. V letných dňoch určite dobre padne osvieženie na letnom Kúpalisku Malacky. Aktívny oddych si zas môžete dopriať pri golfe vo White Eurovalley Golf Park Malacky. Neváhajte a spoznajte i tento kúsok Slovenska.

Viac

Najvyhľadávanejšie kategórie atrakcií

Pomôžeme Vám s výberom najvhodnejšieho ubytovania

  • Viac ako 6 000 objektov

    Len overení ubytovatelia

  • Viac ako 120 000 hodnotení

    Skúsenosti a názory z prvej ruky

  • Najlepšie ceny ubytovania

    Ceny bez navýšenia, priamo od majiteľov

  • Najnavštevovanejší portál

    Viac ako 40 000 návštevníkov denne