Mapa

Zrúcaniny na Slovensku


Plavecký hrad

Plavecký hrad

Plavecké Podhradie

Milovníkov turistiky vždy nadchne možnosť užívať si unikátne výhľady. Jeden taký sa naskytá aj pri návšteve Plaveckého hradu, ktorý v súčasnosti patrí už len k zrúcaninám. Uchváti Vás však jeho veľkoleposť a neopísateľná atmosféra tohto miesta.

Hrad môžete nájsť na okrajovom vápencovom vrchu Malých Karpát, ktorý sa nachádza nad Záhorskou nížinou, priamo nad obcou Plavecké Podhradie. Hrad je verejne prístupný a túra naň nie je náročná. Zvládnu ju aj rodinky s menšími deťmi a seniori s dobrou kondíciou. K hradu vedie cesta z obce Plavecké Podhradie. Pár metrov pred miestnym kaštieľom sa popri bytovke dostanete k stromovej aleji. Prechádzkou cez ňu si môžete užívať štebotanie vtákov aj očarujúcu vôňu stromov. Za alejou je parkovisko, z ktorého zbadáte značenú modrú turistickú značku po lesnej cestičke. Tá Vás po približne 25 minútach pešou chôdzou dovedie do cieľa.

Hrad vznikol po vpáde Mongolov na naše územie. Presný rok nie je známy no odhaduje sa, že to bolo v 50. až 60. rokoch 13. storočia. Pôvodne mal strážnu funkciu. Bolo z neho možné dovidieť až na naše hranice s Českom. Vďaka dohľadu na okolité hrady si Plavecký hrad s nimi mohol vymieňať signály v prípade ohrozenia. V rokoch 1579 až 1584 fungovala na hrade jedna z prvých kníhtlačiarní na Slovensku. Spod rúk protestantského spisovateľa a cirkevného hodnostára Petra Bornemisu tu boli vydané kalendáre, biblie, spevník a iné tlačoviny. V 16. storočí bol hrad prestavaný na renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami. Žiaľ, od 17. storočia bol opustený. V súčasnosti tu prebiehajú konzervačné práce. Pri jeho prehliadke si môžete všimnúť dodnes zachované vonkajšie murivo rozsiahleho opevnenia, ale aj výraznú delovú baštu a murivo paláca z ústrednej veže. Obdivovať môžete tiež kamennú renesančnú bránu.

S takmer každým hradom sa spája povesť alebo legenda. Ani tu to nie je výnimkou. Povráva sa, že hrad bol dejiskom príbehu, kde mala vypuknúť nová Trójska vojna. V druhej legende nedominuje žena, ale muž zvaný Pavol, ktorý sa vďaka nešťastnej poľovačke stal sirotou, no kráľ si ho vzal pod svoj patronát. Na smrteľnej posteli mu kráľ daroval svoje kráľovstvo.

Už Vám začala pracovať fantázia a radi by ste sa aj Vy prišli pozrieť na toto miesto? Naplánujte si sem výlet a poznávajte ďalšie zaujímavosti v okolí. Na rovnakom vrchu sa nachádza aj hradisko, Plavecká jaskyňa aj zvyšky z múrov zaniknutého kláštora. V obci je možnosť pozrieť sa na renesančný kaštieľ. Nemusíte cestovať k moru aby ste si užili púšť. Tá Slovenská má názov Šranecké piesky. K obľúbeným miestam letnej rekreácie patrí vodná nádrž Buková. K ďalším sprístupneným jaskyniam na Západnom Slovensku patrí krásna Jaskyňa Driny.

Poznávať tak úžasný región sa oplatí na viac ako len jeden deň. Aby ste nemuseli cestovať do svojich príbytkov a zmenili atmosféru domáceho prostredia, odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie pri Plaveckom hrade. Ponuka nie je limitovaná a je len na Vás, či si z nej vyberiete pre Vás súkromie zabezpečujúce chaty Plavecké Podhradie, alebo Vám postačí aj cenovo výhodné ubytovanie v súkromí Plavecké Podhradie. S radosťou Vám pomôžeme.

Viac

Šarišský hrad

Šarišský hrad

Veľký Šariš

Prešovskom kraji, iba 5 km od mesta Prešov sa na Šarišskom vrchu nad obcou Veľký Šariš, týčia pozostatky rozľahlého Šarišského hradu. Svojou rozlohou 2,7 ha patrí medzi najrozsiahlejšie stredoveké pevnosti na Slovensku. Hrad bol postavený v 12. storočí a mal za úlohu chrániť dôležitú obchodnú cestu pozdĺž údolia rieky Torysa. V prvej písomnej zmienke z roku 1245 sa spomína ako „Castrum Sarus“. Prístup k zrúcanine je pomerne jednoduchý a nenáročný. Na hradný kopec Vás zavedie žlto značený turistický chodník, ktorý vedie priamo z parkoviska pod hradom. Ľahkým krokom Vám výstup po asfaltovej cestičke potrvá približne 40 minút.

Andezitový vrch bol od pradávna posvätnou horou, na ktorej sa konali najstaršie náboženské obrady a slávnosti. Základom prvého hradu bolo valové opevnenie, ku ktorému neskôr pribudli drevené palisády. Táto prvotná pevnosť sa po tatárskom vpáde začala pretvárať na kamenný hrad. Už od počiatku svojej existencie bol hrad Šariš kráľovským hradom, na ktorom sa zdržiavali panovníci počas svojich návštev Abova a Šariša. V 40. rokoch 13. storočia sa stal centrom Šarišského komitátu – správnej organizácie územia a sídlom šarišských županov.

Začiatkom 14. storočia sa hradu zmocnil rod Omodejovcov, ktorý nemal v láske uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou. Noví majitelia rozšírili hradný komplex o obytné a hospodárske objekty. Rozšírili a zosilnili i hradné opevnenie. Po bitke pri Rozhanovciach v roku 1312 sa však pevnosť opäť stala kráľovským majetkom. Neskôr, v roku 1405, ho kráľ Žigmund Luxemburský daroval Petrovi Perényimu. Od tých čias prešiel mnohými majiteľmi i viacerými stavebnými úpravami. V roku 1642 sa dostal do vlastníctva rodu Rákociovcov. Výbuch pušného prachu v roku 1660 sa podpísal pod začiatok jeho konca. Hradné budovy boli natoľko poškodené, že sa v nasledujúcich rokoch využíval iba pre potreby vojska. Jeho osud spečatil požiar v roku 1687.

Centrom Šarišského hradu bola vysoká hranolová veža, tzv. donjon, s rozmermi 13,2 x 13,2 metrov. Opevnenie predstavovalo mohutné múry so štrnástimi vstavanými baštami a strieľňami. Nádvorie tvoril hradný palác, cisterny, hospodárske budovy i obranné veže. Vďaka archeologickému výskumu a následnej konzervácii a dostavbe niektorých objektov, dnes môžete obdivovať obvodové múry i 15 metrov vysokú vyhliadkovú vežu, z ktorej sa Vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na štíty Vysokých Tatier, Levočské vrchy, pohorie ČergovSlanské vrchy. Dobre viditeľné sú i pozostatky KapušianskehoKamenického hradu. Celý hradný vrch je vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu.

Hrad je prístupný počas celého roka. Ak si však naplánujete výlet na koniec júla, máte jedinečnú príležitosť zúčastniť sa filmového festivalu Filmová noc. Počas trojdňového programu sa môžete tešiť na kvalitné umenie mladých filmárov i rôzne workshopy a programy pre deti. V auguste si môžete zmerať sily počas bežeckých pretekov Hradná míľa a koniec prázdnin sa nesie v duchu tradičných historicko-divadelných predstavení Šarišské hradné dni. Noc zo 14. na 15. septembra je venovaná nočnej prehliadke hradu.

Výlet k pozostatkom unikátnej stredovekej pevnosti spojte s návštevou šarišskej metropoly. Medzi najkrajšie pamiatky Prešova jednoznačne patrí Prešovská kalvária a Konkatedrála sv. Mikuláša. Na svoj dovolenkový zoznam zaraďte aj zábavu v Aquaparku Delňa a uzdravujúci relax v soľnej jaskyni. Ak chcete objaviť aj ďalšie zaujímavosti Šarišského regiónu, odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie neďaleko Hradu Šariš. Ubytovanie vo Veľkom Šariši, to sú čisté a útulné izby v romantických penziónoch i cenovo dostupných ubytovniach.

Viac

Hrad Uhrovec

Hrad Uhrovec

Uhrovec

Zrúcanina hradu Uhrovec parí medzi jedny z najzachovalejších na území Slovenska. Nachádza sa na hradnom kopci nad obcou Uhrovec. Remeselné mestečko s trhovými právami je známym rodiskom takých významných osobností, akými boli Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Hrad, ktorý storočia stráži toto pôvabné mestečko, sa vypína na výbežku Nitrických vrchov, ktoré sú súčasťou Strážovských vrchov v nadmorskej výške 591 m n. m.

Na hrad sa dostanete z obce Uhrovské Podhradie. Auto zaparkujte v bývalom kameňolome nad obcou. Odtiaľ pokračujte cestičkou až k informačnej tabuli. Za ňou odbočte doprava. Následne máte možnosť vybrať sa strmšou zelenou trasou alebo pohodlnejšou modro značenou turistickou trasou. Podľa toho, ktorú si vyberiete, Vám cesta potrvá 40 až 60 min. Celkové prevýšenie trasy je 276 m.

Po príchode na vrchol kopca nájdete pomerne zachovalú zrúcaninu hradu. Pôdorys má trojuholníkovitý tvar a na rohoch sa vypínali nárožné bašty. Jedna z nich bola trojhranná, druhá hranolovitá a tretia typu donjon. Posledný typ je obytná veža, ktorá slúžila ako posledné útočisko osádky hradu pri jeho dobývaní. Pomerne zachovalou a jedinečnou na Slovensku je aj neskororománska kaplnka s emporou. Pôvodne neskorogotický palác prešiel rozsiahlymi renesančnými prestavbami. Obrannú funkciu plnil najmä v časoch tureckých nájazdov. V 18. storočí ho zničil požiar. Keďže panstvo uprednostnilo život v pohodlnejšom kaštieli v obci, hrad pomaly chátral. Dnes sú snahy o jeho konzerváciu a čiastočnú rekonštrukciu.

Vznik hradu je historicky datovaný do druhej polovice 13. storočia. O jeho výstavbu sa zaslúžil majetný trenčiansky župan Báša. Prvá písomná zmienka o jeho existencii v ktorej sa uvádza, že Matúš Čák Trenčiansky vymenil pozemky na Tekove za hrad Uhrovec, však pochádza z roku 1295. Ten vlastnil hrad až do svojej smrti (1321). Následným vlastníkom sa stal jeho nástupca kráľ Karol Róbert, potom Žigmund Luxemburský, Stibor z Beckova i Albrecht Habsburský. V 15. storočí vlastnili hrad Pongrácovci, ktorí sú spájaní s falšovaním peňazí. Posledným významným rodom, ktorý sa spájal s hradom až dve storočia, bol rod Zayovcov.

K hradu sa viažu dve legendy. Jedna z nich je z obdobia tureckých nájazdov. Spomína sa v nej, že vtedajšia hradná pani zasiahla smrteľnou strelou z luku veliteľa tureckej družiny, ktorý sa kúpal v potoku pod hradom. Keď to uvideli jeho druhovia, vyľakali sa a cvalom ušli. Stŕpli nad presnosťou a účinkom ženskej strely a predstavili si, čo sa bude diať, keď začnú strieľať muži. A o čom je druhá legenda? To sa dozviete pri Vašej návšteve hradu z informačnej tabule.

Po výstupe na hrad máte viacero možností ako tráviť svoj čas. V horúcich letných dňoch Vás možno poteší ochladzujúci kúpeľ alebo rybolov na vodnej nádrži Prusy, či Termálnom kúpalisku Pažiť pri Bánovciach nad Bebravou. Pohľad na oblohu plnú záhad si môžete užiť v Hvezdárni Partizánske. Tiež máte možnosť navštíviť zrekonštruovaný kaštieľ v Šimonovanoch. Región ponúka množstvo kultúrnych atrakcií, ale najmä rôzne termálne kúpaliská ako napríklad Termálne kúpalisko Malé Bielice alebo Termálne kúpalisko Chalmová, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Unavení turistikou a termálnymi vodami určite oceníte ponuku ubytovania od našich ubytovateľov, tak si zarezervujte ubytovanie v blízkosti hradu Uhrovec. Odporúčame Vám útulné apartmány Uhrovec ale aj romantické chaty a chalupy Uhrovec. Je len na Vás, ktorú voľbu si vyberiete. Všade zažijete jedinečné okamihy.

Viac

Levický hrad

Levický hrad

Levice

V meste Levice nájdete priamo v centre kamenný hrad pochádzajúci z 13. storočia. Napriek tomu, že ide o ruiny, pamiatka je stále impozantná. V súčasnosti sa v areáli hradu nachádza Tekovské múzeum. Príďte nahliadnuť na pozostatky gotického paláca, opevnenia či bašty, ktorá kedysi slúžila ako letohrádok. Určite sa dozviete mnoho zaujímavostí z histórie našej krajiny ako aj samotného hradu, ktorý vystriedal tých najznámejších majiteľov a dokonca odolával tureckým vojskám.

K výstavbe hradu sa nezachovali žiadne písomnosti, ktoré by potvrdzovali, v ktorom roku bol hrad presne dokončený. Hrad však vybudovali na mieste so strategickým významom. Išlo o lokalitu, ktorú chránila časť Štiavnických vrchov a okolie malo sťažený prístup s močariskami. K strážnej funkcii prispievali aj ďaleké výhľady, ktoré hrad svojím postavením ponúkal. Ako prvý vlastnil hrad jeden z najznámejších zemepánov - Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr, keď sa hrad stal kráľovským majetkom a jeho postavenie silnelo, ľudia sa začali sťahovať do jeho blízkosti a tak vznikla v 14. storočí nová obec Nové a Veľké Levice.

V 16. storočí tak ako veľká časť našej krajiny, tak aj Levický hrad odolával tureckým nájazdom. Počas tohto obdobia bol hrad dostavaný o renesančný kaštieľ s mohutným opevnením. Kým boje Turkov naberali na sile, koncom 17. storočia sa hradný vicekapitán rozhodol odovzdať hrad Turkom bez boja. Po necelom roku sa podarilo cisárskym vojskám hrad dobyť späť.

Táto významná vojenská pevnosť pamätá aj na osobnosť stavovských povstaní proti Habsburgovcom. Frantiček II. Rákoczi a jeho kuruci hrad pred ústupom z Levíc, na začiatku 18. storočia, zničili a podpálili. Vodná priekopa a hradná studňa boli zasypané, čím hrad stratil dôležité črty vojenskej pevnosti.

Po tých udalostiach nebol hrad už nikdy obnovený, postupne chátral a dávne časy nám pripomínajú už len ruiny. Navštívte Levický hrad a pripomeňte si kúsok našej histórie. Na dobu minulú môžete zaspomínať aj pri prehliadke niektorej z expozícii, ktoré nájdete v Tekovskom múzeu. Jeho jedinečná zbierka sa pýši viac ako 100 000 exponátmi. Ak zavítate do Levíc, nevynechajte ani Tekovskú hvezdáreň, kde preskúmate hviezdnu oblohu alebo sa dozviete zaujímavosti z vesmíru. Príjemným miestom na trávenie voľného času prechádzkou alebo výletom na bicykli nájdete v okolí Chráneného areálu Levické rybníky. Počas horúcich dní oceníte návštevu Termálneho kúpaliska Margita – Ilona, kde zažijete tú pravú letnú atmosféru.

Navštívte región Tekov, historické Levice a spoznajte zaujímavosti okolia. Ak hľadáte ubytovanie v blízkosti Levického hradu, máme pre Vás pár tipov. Rezervujte si niektorý z ponúkaných rodinných penziónov či útulnú chatku v okolí a vydajte sa za novými zážitkami.

Viac

Pustý hrad

Pustý hrad

Zvolen

Nad sútokom riek Hron a Slatina sa vo výške 475 – 571 m n. m., v katastri mesta Zvolen, týči Pustý hrad. Jedná sa o komplex dvoch častí, Dolného a Horného hradu, ktorý sa rozprestiera na celkovej ploche 7,6 ha. Medzi týmito časťami sa nachádza takmer 400 m dlhá spojovacia chodba, pri Dolnom hrade ju v dĺžke 206 m tvorí múr. Napriek tomu, že sa jedná o zrúcaninu, právom o ňom sa hovorí ako o jednom z najväčších hradov sveta, ktoré boli vystavané na kopci. Od roku 2009 je tu realizovaný archeologický výskum zastrešovaný Slovenskou akadémiou vied v Nitre.  

Pri rozsiahlom archeologickom výskume na Hornom hrade bola dokázaná existencia pravekého valu, na ktorom hrad stál. Okrem toho sa našiel črepový materiál z obdobia neskorej doby bronzovej, nálezy lužickej, pilinskej a badenskej kultúry, črepy kyjatickej kultúry i keramika laténskej doby. Výskum na Dolnom hrade preukázal existenciu o niečo staršieho pravekého valu. Aj tu sa našli rôzne nálezy, konkrétne z mladšej a neskorej doby bronzovej.

História hradu sa datuje do obdobia 12. storočia, z ktorého pochádza veža zvolenského kráľovského komitátu. Nasledovala výstavba veľkého opevnenia v rokoch 1241 – 1255. Horný hrad mal na najjužnejšom cípe svojho opevnenia vybudovanú monumentálnu prechodovú vežovú bránu, ktorej zvyšky sú symbolom celého objektu. Donjon, obytná veža Dolného hradu, je najvýznamnejší stavebný objekt Pustého hradu.

Po tom, ako bol v meste postavený gotický zámok, ktorý sa stal novým sídlom kráľovského komitátu, stratil hrad svoj význam. Postupom času sa stal ubytovaním vojenských oddielov, až kým ho v roku 1452 nezničil požiar. Odvtedy je z neho ruina.

Ako väčšina hradov, aj Pustý hrad má svoje povesti. Tá najznámejšia je o zakliatom Barátovi. Je to mních s konským kopytom miesto jednej nohy, ktorý stráži tunajšie poklady. Návštevníkom sa môže zjaviť v podobe pustovníka alebo zvieraťa a väčšinou ich na smrť vystraší.

Je viacero možností ako sa na Pustý hrad dostať, rozhodne najzaujímavejšia z nich je však trasa po náučnom chodníku Pustý hrad. Iná trasa začína blízko Zvolenského zámku, ponad rieku Slatina, stále po hlavnej ceste. Keď prídete na parkovisko na konci Zvolena, na rozcestníku si môžete vybrať trasu po modrej alebo zelenej turistickej značke. Od hradu sa Vám potom naskytne výhľad na Zvolenskú kotlinu spolu s okolitými pohoriami.

Nájdite si pekné ubytovanie pri Pustom Hrade, vydajte sa po stopách našich predkov a zavítajte na miesta, kde ľudia žili už v mladšej dobe bronzovej. Okrem Pustého hradu, ktorému sa niekedy hovorí aj Zvolenský hrad alebo Starý Zvolen, nájdete aj iné atrakcie vo Zvolene a jeho okolí, ktoré čakajú za to, aby ste ich navštívili. Nechajte si na spoznávanie lokality aspoň predĺžený víkend. Navštívte aj stránku ubytovanie Zvolen, kde nájdete určite to pravé pre Vás a naplánujte si skvelý výlet.

Viac

Hrad Sokoľ

Hrad Sokoľ

Sokoľ

Pozostatky tajomného Hradu Sokoľ sa nachádzajú západným smerom od rovnomennej obce, na konci doliny Uhrič, na vrchu Hrádek. Obec Sokoľ leží v okrese Košice – okolie. Z jej centra vedie náučný chodník až k zrúcanine stredovekému hradu, ktorého vznik a pôvod je dodnes opradený rúškom tajomstva. Okrem ruín kamennej stavby láka turistov na Hrádek aj hradná jaskyňa smerujúca pod ústredie niekdajšej stavby. Nájdete odvahu vstúpiť do hradného podzemia?

Predpokladá sa, že Hrad Sokoľ vznikol po devastačných mongolských vpádoch, ktorými bol poznačený začiatok 13. storočia. Toto obdobie sa označuje aj za obdobie rozmachu výstavby kamenných hradov v ťažko prístupných terénoch, ktoré mali slúžiť ako útočisko v prípade návratu mongolských vojsk. Aj Hrad Sokoľ bol priam ukrytý v hustých horách, ďaleko od osídlenej oblasti. Prvá písomná zmienka o jeho existencii pochádza z roku 1299. Stavba bola pravdepodobne v 15. storočí zbúraná mestom Košice, ktorému ho mal darovať kráľ Žigmund.

Podľa súčasných nálezov sa usudzuje, že išlo o menší hrad, ktorý disponoval strážnou vežou a obytným palácom. Do dnešných dní sa po ňom zachoval len val s priekopou a pozostatky hradných múrov. Najväčším lákadlom pre návštevníkov je hradná jaskyňa nachádzajúca sa pod hradom. Dosahuje dĺžku 27 m a smeruje pod ústredie niekdajšej stavby. Vstup do jaskyne nájdete asi 12 m pod hradom na severovýchodnom svahu. Ide o umelo dobudovanú pôvodnú jaskyňu, ktorá pravdepodobne slúžila ako pivnica.

K ruinám hradu a k hradnej jaskyni sa dostanete náučným chodníkom vedúcim až z obce Sokoľ. Pred hradnou priekopou Vás privíta tabuľa ponúkajúca bližšie informácie o hrade. Celý areál je upravený, nachádzajú sa tu lavičky ponúkajúce priestor pre pokojný odpočinok a osadený dvojkríž. Trasa z obce na toto miesto je nenáročná s dĺžkou asi 6 km.

Vyberte sa na túru za históriou takmer zabudnutého slovenského hradu. Výlet sem si môžete spojiť s návštevou najväčšej slovenskej ZOO, Zoologickej záhrady Košice alebo s túrou na Vyhliadku Jánošíkova bašta ponúkajúcu prekrásny pohľad na panorámu doliny Hornádu. Alebo by ste dali prednosť výletu Košickou detskou historickou železnicou? Výber je len na Vás. Rovnako ako voľba ubytovania v blízkosti Hradu Sokoľ. Na našom portáli nájdete ponuku ubytovania v Sokoli a v blízkom okolí, ale aj zaujímavé spektrum ubytovacích zariadení v Košiciach. Začnite sa pripravovať na pobyt plný zážitkov.

Viac

Hrad Kráľovský Chlmec - Csonkavár

Hrad Kráľovský Chlmec - Csonkavár

Kráľovský Chlmec

Ak aj Vy patríte medzi milovníkov histórie a kultúrnych pamiatok, nemôžete pri svojej návšteve Zemplínskeho regiónu vynechať návštevu starobylého Hradu CsonkavárKráľovskom Chlmci. Toto malé mestečko sa nachádza takmer na juhovýchodnej hranici Slovenska v nadmorskej výške 130 m n .m., na úpätí Chlmeckých vrchov, približne 30 km južne od Trebišova.

Hrad vznikol prebudovaním zemepanskej tvrdze v roku 1526. Pôvodná stredoveká kamenná stavba pravdepodobne ani nebola opevnená hradbami, aby plnila obrannú funkciu. Stavba bola sprvoti dvojposchodová a plnila úlohu akéhosi predchodcu panského kaštieľa - tvrdze. V dnešnej dobe môžete obdivovať už len čiastočne zachovalé pivničné priestory a chabé pozostatky hradných múrov s klenbami, okienkami a nárožia stavby, ktoré boli vybudované s tesaných tufových kvádrov. V takomto stave je hrad už celé storočia, a možno aj preto dostal názov Csonkavár, čo v preklade z maďarčiny znamená Hrad trosiek.

Zaujímavosťou je, že hrad patril medzi najkratšie trvajúce hrady na území Slovenska i celého Uhorska. V pôvodnej podobe stál len 22 rokov. V roku 1548 ho dal zbúrať kráľ Ferdinand I. O hrade sa zachovalo len málo písomných zmienok, preto je jeho história zahmlená rúškom tajomstva. V 18. storočí potomkovia palatína Juraja Turzu dali v Chlmci postaviť kaštieľ, ten tu stojí dodnes.

Na hrad sa dostanete či už pešou chôdzou alebo i priamo autom. Túto možnosť odporúčame len menej pohyblivým návštevníkom, pretože na pomerne strmom hradnom kopci nie je moc priestoru na parkovanie. Prehliadka už tejto zrúcaniny je prístupná celoročne a bez akýchkoľvek poplatkov. Ak budete mať šťastie, na neďalekom mestskom amfiteátri môžete navštíviť aj kultúrne podujatie.

V prehliadke regiónu mažete pokračovať návštevou kamenného hradu vo Veľkom Kamenci alebo hradného kaštieľa F. Rákocziho II. v obci Borša. Milovníci krásnych výhľadov ocenia výstup na rozhľadňu Tokaj v Malej Tŕni. A keď budete v tomto vychýrenom regióne, určite nevynechajte degustáciu vín v Tokajskej pivnici. Po nej už len nasmerovať svoje kroky do ubytovania pri Hrade Kráľovský Chlmec – Csonkavár.

Posilnení dobrým vínkom a dobre naladení atmosférou tokajských pivníc vytesaných v tufovej hornine určite oceníte, keď nebudete musieť cestovať domov. Môžete si vybrať z viacerých ubytovacích zariadení. Obľúbené sú apartmány Kráľovský Chlmec, ktoré ponúkajú dostatok súkromia, no rovnako tak aj ubytovanie v súkromí. Práve vďaka rozprávaniu našich miestnych ubytovateľov sa dozviete aj ďalšie zaujímavosti. Kompletnú ponuku objektov na prenocovanie nájdete na našom portáli.

Viac

Považský hrad - Bystrica

Považský hrad - Bystrica

Považská Bystrica

V okolí rieky Váh sa na západnom Slovensku nachádza región Považie, ktorého charakteristickým znakom a dominantou je Považský hrad - Bystrica. Túto v súčasnosti už zrúcaninu hradu môžete nájsť v blízkosti Považskej Bystrice. Či už zavítate na hrad v lete alebo až po napadnutí súvislej vrstvy snehu, určite Vás táto atrakcia zaujme.

K najstarším častiam nepochybne patrí veža a gotický palác. Hrad kedysi dávno obklopoval hradný múr. Dnes tu môžete vidieť časti múrov paláca, horný palác, dolný hrad, pozostatky komína a kuchyne, nádvoria a opevnenia. Musel to byť naozaj zaujímavý život na hrade, keďže v niektorých priestoroch môžete ešte stále zazrieť zvyšky renesančných klenieb.

Považský hrad alebo aj inak nazývaný ako hrad Bystrica či Bystrický hrad bol oficiálne postavený v roku 1316 jeho majiteľom Matúšom Čákom Trenčianskym. Zhruba po sto rokoch ďalších sto rokov jeho priestory obýval rod Podmanických. V čase jeho osídlenia tu vznikol veľký požiar, ktorý poškodil jednotlivé stavby. Po vymretí tohto rodu sa sem nasťahovali noví majitelia Balassovci. Aj keď sa im podarilo hrad opraviť, nebol to pohodlný spôsob ich života. Preto sa presťahovali do kaštieľa v Podhradí. Keďže v 17. storočí obliehali hrad vojská, dobový cisár ho nechal v roku 1698 zničiť, aby predišiel tomu, že sa z hradu stane sídlo povstalcov.

Ak by si chceli prísť urobiť posedenie na deke alebo stráviť príjemný čas s rodinou, určite si vyhraďte minimálne niekoľko hodín Vášho času. Najkratšia trasa vedie z časti mesta Považské Podhradie. Trvá asi 15 minút a vyjdete k nemu žltou značkou po spevnenej lesnej ceste. Fantastické výhľady poskytuje novovybudovaný vyhliadkový mostík so zábradlím a výhľadom na Bytčiansku kotlinu, Váh aj Považskú Bystricu.

Možno preferujete skôr stanovačku a komfortné ubytovanie pri Považskom hrade - Bystrica nie je pre Vás až takým veľkým lákadlom. Mladí, plní entuziazmu a chuti spoznávať niečo nové tu tak pozorujte východy či západy slnka. Rodinky s deťmi volia túto atrakciu skôr ako miesto, kde sa dá na chvíľku vypnúť od každodenného stresu. Vstup na hrad sa neplatí a je na vlastné riziko. A predtým, ako sem prídete, nezabudnite si naštudovať povesti. K hradu sa viažu viaceré ako napríklad o krásnej Hedvige, kráľovi Matejovi, vrchu Cigánka alebo Jánovi Podmanickom.

Či už si zvolíte za svoj dopravný prostriedok auto, bicykel alebo autobus, určite je fajn popozerať si aj iné atrakcie Považia. Horúce letné dni sú ideálne na schladenie sa vo Vodnej nádrži Nosice. Možno ste práve ten typ, ktorý preferuje hýčkanie svojho tela. Odporúčame Vám minerálnu perlu Slovenska, najmladšie slovenské kúpele, Kúpele Nimnica.

Môžeme Vám ukázať viacero možností, ako tráviť čas. V ponuke máme rôzne druhy ubytovania v Považskej Bystrici, z ktorých sa dá plánovať, kam sa vyberiete na výlet. Možno najjednoduchšie sa Vám bude vyrážať z hotela v Považskej Bystrici, v ktorom si doprajete chutné raňajky. O čosi viac súkromia ponúkajú chaty a chalupy v Považskej Bystrici. S radosťou Vám pomôžeme vybrať si to najlepšie ubytovanie na Slovensku.

Viac

Hrad Jasenov

Hrad Jasenov

Jasenov (okres Humenné)

Na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy sa v nadmorskej výške 392 m n. m. nachádza zrúcanina hradu Jasenov. Leží necelé 4 km od mesta Humenné a len 1 km od rovnomennej obce Jasenov

Návštevu hradu ocenia najmä milovníci turistiky a krásnych výhľadov. Tých si z hradného kopca užijete dostatok a môžete sa do sýtosti pokochať pohľadom na okolitú krajinu. Na hrad sa dostanete z Humenného najskôr po modrom a neskôr po žlto značenom turistickom chodníku. Túto túru pokojne zvládnu aj deti, a tak o deň plný zaujímavých zážitkov máte postaraný.

Hrad vznikol v 13. storočí ako opevnenie chrániace obyvateľstvo pred nájazdom Tatárov zásluhou rodu Račkajovcov. Zároveň strážil obchodnú cestu vedúcu z juhu na sever. Od 14. do 17. storočia patril pôvodne talianskemu rodu Drugetovcov. V roku 1644 obsadilo hrad vojsko Juraja Rákociho, ktoré ho pri dobývaní značne poškodilo a odvtedy sa hrad neobnovoval. V 18. storočí sa hrad dostal do rúk Čákiovcom a v 19. storočí Andrásiovcom. V roku 1963 vyhlásili Jasenovský hrad za národnú kultúrnu pamiatku a od roku 2011 tu prebiehajú rekonštrukčné práce na záchranu hradných ruín pod dohľadom obce.

Aj dnes môžete obdivovať veľkoleposť a mohutnosť hradu. Zo 14. storočia pochádzajúci Horný hrad pozostáva z paláca, štvorhrannej veže a z hradieb. Neskôr k nemu pristavili delostrelecké bašty a opevnenie so strieľňami. V 17. storočí pribudli delostrelecké bastióny talianskeho typu. Do dnešnej doby sa zo Starého hradu zachovali steny paláca a veže. Z pôvodných architektonických detailov môžete obdivovať gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením a vstupnú polkruhovú renesančnú bránu vedúcu na prvé nádvorie. Keď privriete oči, môžete sa aj Vy pri troche predstavivosti preniesť pár storočí do minulosti, kedy pod hradbami hradu cvendžali šable.

Zaujímavosťou je, že v 16. storočí Drugetovci razili na hrade falošné peniaze, pričom falšovali najmä poľské groše. Vedúceho majstra tejto dielne (známeho Mikuláša) za jeho nezákonnú činnosť popravili v roku 1551 v Prešove. Ďalšou zvláštnosťou je chodba vytesaná do hradnej skaly. Má dĺžku 15 m a nevie sa, či išlo o únikovú chodbu alebo pokus o dobytie hradu z vonkajšej strany. V okolí sa nachádzajú hrady Brekov, ČičvaViniansky hrad.

Medzi turisticky vyhľadávané atrakcie regiónu patrí aj Skanzen Humenné s typickou drevenou architektúrou. Odporúčame Vám navštíviť aj zaujímavé Vihorlatské múzeum či Vihorlatskú hvezdáreň v Humennom. A možno po náročnom dni plnom turistiky radšej oceníte relax na Kúpalisku Humenné alebo výlet na koníkoch na Farma Hippospring v Pietčí.

Je možné, že na všetky tieto výlety Vám bude jeden deň málo. Ak chcete objavovať všetky atrakcie v Jasenove, pokojne si rezervujte ubytovanie pri Hrade Jasenov. Oslovia Vás práve chaty a chalupy Jasenov alebo si vyberiete cenovo dostupnejšie ubytovanie v súkromí? Naši ubytovatelia Vás s radosťou prenocujú na tak dlhý čas, ako budete potrebovať. Neváhajte si vybrať z ponuky ubytovacích zariadení v Jasenove.

Viac

Dračí hrádok

Dračí hrádok

Borinka

Zrúcaninu Dračieho hrádku, známeho tiež pod názvom Hadí hrad, nájdete v pohorí Malých Karpát, na vrchu Úboč, približne 2 km od obce Borinka. Jeho vznik spadá do 13. storočia, keď majiteľmi dovtedajšieho kráľovského Hradu Pajštún boli grófi zo Svätého JuraPezinka. Kráľovský pôvod naznačuje i podobnosť veže na Dračom hrádku s vežami na iných kráľovských hradoch (Hradu Beckov, Plaveckého hradu).

Tento pomaly sa strácajúci hrad na Vás čaká skrytý nad údolím Stupavského potoka, v nadmorskej výške 370 m. O tom, ako hrádok vyzeral v minulosti, nie je veľa informácií. Rytina, ktorá pravdepodobne zachytáva jeho podobu, sa nachádza v Mestskej galériiBratislave. Odborníci sa však v názoroch rozchádzajú a sú aj takí, ktorí tento predpoklad odmietajú.

Areál hrádku sa skladá z dvoch vyvýšených častí, centrálnej hranolovej veže a zvyškov murovaného osadenia vstupného mosta. Hrádok podľa všetkého zanikol v 15. storočí, počas husitských vpádov na územie Západného Slovenska. Navyše, bol postavený na geologicky nestabilnom podloží, čo bolo zrejme jedným z hlavných dôvodov, prečo ho po poškodení už neobnovili.

K zvyškom hradu Vás zavedie asfaltová cesta z obce Borinka, ktorá pokračuje lesnou cestou. Zruba po 800 m natrafíte na malý priestor, vhodný na zaparkovanie auta. Žlto značená trasa Vás po mierne náročnom výstupe zavedie priamo k zrúcanine. Od zrúcaniny Dračieho hrádku môžete vo Vašom bádaní pokračovať ďalej a dostanete sa až k ruinám Pajštúnskeho hradu.

Ak Vás predstava takejto túry nadchla, zarezervujte si ubytovanie v okolí Dračieho hrádku ešte dnes. Záhorie je plné turistických i kultúrno-historických pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. Je len na Vás, ktorým smerom sa vydáte. Neopakovateľným zážitkom určite bude i Vyhliadková plavba loďou po Dunaji či návšteva Bratislavského hradu. Veríme, že sa Vám na Záhorí bude páčiť a domov si odnesiete množstvo skvelých zážitkov.

Viac

Lietavský hrad

Lietavský hrad

Lietava

Lietavský hrad je najrozsiahlejším hradným objektom na Slovensku. Rozprestiera sa na hradnom kopci nad obcou Lietava, v Žilinskom kraji. Veľkým lákadlom pre návštevníkov je okrem prekrásnej scenérie tejto zrúcaniny a úchvatného výhľadu na okolité pohoria aj jeho výborná poloha. Hrad je situovaný len 10 km južne od krajského mesta Žilina. Stáva sa tak obľúbeným výletným miestom dovolenkárov smerujúcich z Terchovej alebo z Kysúc do Rajeckých Teplíc.

Lietavský hrad bol postavený koncom 13. storočia na skalnatom hrebeni Súľovskej vrchoviny. Pôvodne išlo pravdepodobne o menší palác a štvorpodlažnú vežu štvorcového pôdorysu, od ktorej sa tiahla hradba. Predpokladá sa, že stavbu dali postaviť Balašovci. Začiatkom 14. storočia ju obsadil slávny Matúš Čák, neskôr sa hrad stal kráľovským majetkom a bol prideľovaný krajinským sudcom a vojvodom. V nasledujúcich rokoch Lietava viackrát vystriedala pánov, ktorí sa rôznym spôsobom zaslúžili o jej prestavbu. Od polovice 18. storočia je hrad opustený a za 250 rokov chátrania sa z neho stala zrúcanina.

Hovorí sa, že kto prežil na Lietavskom hrade západ slnka alebo svitanie, ten nepochybuje, že ide o jedno z najkrajších miest našej krajiny. Práve očarujúci výhľad je veľkým lákadlom hradného kopca nad Lietavou. Po krátkom a nenáročnom výstupe budete mať ako na dlani Strážovské vrchy, MalúVeľkú Fatru. Kulisy Vám bude robiť zrúcanina pamätajúca časy dávno minulé, ktorej múry dodnes nesú vzácne architektonické detaily. Na juh od veže môžete vidieť piatu bránu hradu, obytné budovy i neskorogotický palác. Na severe je predhradie, rovnobežne s ktorým sa tiahne ďalšie predhradie s delostreleckými bastiónmi a renesančnou vstupnou bránou. Expozičná časť venovaná histórii Lietavského hradu, archeologickým nálezom a palným zbraniam je tu otvorená od roku 2017. Situovaná je v Strednom paláci.

K hradu sa dostanete po značených turistických chodníkoch z obcí Lietava a Lietavská Svinná. V závislosti od zvolenej trasy trvá výstup od 30 do 60 min. Návštevníkom je areál hradu prístupný neobmedzene. Expozičná časť situovaná v Strednom paláci a Kinižiho veža sú pre verejnosť otvorené nepravidelne, väčšinou počas víkendov a sviatkov. Otváracie hodiny Vám odporúčame overiť telefonicky.

Ak budete pri svojich dovolenkových potulkách prechádzať okolo Žiliny, určite sa nechajte pozvať aj na hradný kopec týčiaci sa nad Lietavou. Vychutnajte si skvostný výhľad v atmosfére historického miesta, ktoré sa tu dokonale zosúladilo s okolitou prírodou. Výlet sem si môžete spojiť s návštevou Kúpeľov v Rajeckých Tepliciach alebo túrou pod kopec Žibrid k skvostnému sochárskemu výtvoru matky prírody, k Stratenému budzogáňu. Alebo dáte prednosť relaxu pri bazéne na Kúpalisku Žilina? Dovolenkové možnosti sú tu naozaj pestré. Podobne ako ponuka ubytovania v blízkosti Lietavského hradu. Ubytovanie v Lietave a v blízkom okolí predstavuje široké spektrum chát a chalúp, ktoré majú skvelý potenciál stať sa počas dovolenky Vaším dočasným domovom.

Viac

Hrad Jelšava

Hrad Jelšava

Jelšava

Ak patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí majú radi turistiku, históriu a krásne výhľady, odporúčame Vám návštevu starého Jelšavského hradu. Hrad sa nachádza na kopci uprostred lesa, neďaleko mesta Jelšava, v regióne Gemer, okrese Revúca, v nadmorskej výške 477 m n. m.

K hradu sa dostanete tak, že po opustení mesta odbočíte pred magnezitovými závodmi doľava. Pokračujte približne 1 km na miesto, kde sa cesta rozvetvuje. Tu je možné zaparkovať auto. Modrá turistická značka Vás zavedie až k zrúcanine hradu. Výstup Vám potrvá približne 30 – 40 minút. Rátajte s prevýšením 133 m. Túru zvládnu aj rodiny so staršími deťmi. Nádherné výhľady na údolie a mesto Jelšava sú za pekného počasia tou najkrajšou odmenou za vynaloženú námahu.

Starý Hrad Jelšava nebol veľký. Rozkladal sa na ploche približne 60 x 20 m. Jeho dominantou bola štvorhranná veža s pôdorysom 10 x 10 m, ktorá mala až 3 m široké múry. Hrad obklopovalo opevnenie s polkruhovitou vežičkou z lomového kameňa. Cesta do hradu viedla ponad priekopu a bola chránená palisádami.

O výstavbu hradu sa zaslúžil palatín Lenstach Jolsvai z rodu Ratoldovcov. Hrad bol postavený v 14. storočí. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza až z roku 1421. V 15. storočí zohral hrad významnú úlohu v bojoch s vojskami Jána Jiskru a bratríkmi. Tieto udalosti ho však vážne poškodili. V roku 1461 ho obnovili Perényiovci. Význam hradu postupne zanikal a centrom hospodárskeho i spoločenského života sa postupne stal neďaleký Muránsky hrad. Definitívny zánik Jelšavského hradu pravdepodobne spôsobili ťažké boje s Turkami v roku 1566. Túto dramatickú historickú udalosť popisuje vo svojej básni aj známy slovenský poet Samo Chalúpka, ktorý študoval na neďalekom gemerskom evanjelickom gymnáziu.

Ak sa nachádzate v tomto regióne, určite si nenechajte ujsť návštevu neďalekej jedinečnej Ochtinskej aragonitovej jaskyne, ktorú prichádzajú obdivovať turisti z celého sveta. Bola objavená náhodou pri razení prieskumnej banskej štôlne a obsahuje jedny z najkrajších aragonitových výzdob na svete. Možno Vás svojou históriou a vzhľadom zaujme Hrad Štítnik. A ak patríte medzi obdivovateľov technických pamiatok, nevynechajte zo svojich plánov návštevu Slavošovského tunela. Po zaujímavých výletoch po hradoch a jaskyniach Vám možno dobre padne aj osvieženie na letnom Kúpalisku v Revúcej.

Hovoríte si, že by ste chceli navštíviť všetky tieto zaujímavé miesta? Jeden deň Vám na to nebude stačiť. V takom prípade možno oceníte ponuku našich ubytovateľov. Zarezervujte si už teraz ubytovanie v blízkosti Hradu Jelšava. Je len na Vás, či si vyberiete útulné chaty a chalupy alebo uprednostníte pohodlné apartmány v Jelšave.

Viac

Hrad Skýcov

Hrad Skýcov

Skýcov

Pôvodný rytiersky Hrad Skýcov sa súčasnou architektúrou radí skôr medzi kaštiele. Situovaný je v obci Skýcov ležiacej v okrese Zlaté Moravce. Opevnená historická stavba v románskom slohu s nárožnými vežami pochádza z konca 17. storočia. História tohto tajomného miesta sa však začala písať o celých 200 rokov skôr. Gotický kamenný hrádok, okolo ktorého sa rozvinul pôdorys dnešnej stavby, tu stál pravdepodobne už v 15. storočí. Interiér kultúrnej pamiatky v súčasnosti nie je prístupný verejnosti, ale stavba s atmosférou dávnej histórie vytvára prekrásne prostredie pre prechádzku s možnosťou pokochať sa neorománskou architektúrou.

Rozľahlý trojpodlažný dvojtraktový kaštieľ je dominantou centra obce. Pôvodne renesančná stavba s pôdorysom v tvare písmena "L" bola v 19. storočí prebudovaná na romantický neorománsky zámok. Jeho centrum tvorila slávnostná sála určená pre veľkolepé oslavy a hostiny. Tu sa panstvo zabávalo a hodovalo. Kulisy im tvorili skvostné klenby tiahnuce sa až k vrcholu veže. Súčasťou opevneného jadra je viacero veží, ktorým dominuje kamenná nárožná veža kruhového tvaru. Svojho času dostala príznačné pomenovanie, Nebojsa. Objekt chránila vodná priekopa, ponad ktorú viedol padací most.

Kaštieľ bol po druhej svetovej vojne vypálený a k jeho obnove došlo až v 90. rokoch minulého storočia. Lákadlom pre turistov je okrem dominantnej nárožnej veže aj malebné dekorovanie fasád s kvádrovaním a opornými piliermi s nádychom romantizmu. Necháte sa aj Vy pozvať na romantickú prechádzku s kulisami krásnej historickej stavby? Okolie kaštieľa je výborne dostupné s možnosťou parkovania len pár metrov od objektu.

Výlet do histórie si môžete predĺžiť návštevou zrúcaniny hradu Hrušov alebo prechádzkou k strážnej Živánskej veži. Pohľad na priľahlú prírodu z vtáčej perspektívy si zas doprajete výstupom na Rozhľadňu na Drieňovej a s deťmi iste navštívite aj Zubriu zvernicu Topoľčianky. Vyhľadajte si už teraz na našom portáli ubytovanie v okolí Hradu Skýcov a začnite plánovať svoj dobrodružný pobyt. Či sa už rozhodnete pre ubytovanie v Skýcove alebo si nájdete ubytovanie v Zlatých Moravciach, miestne zaujímavosti a atrakcie budete mať ako na dlani.

Viac

Likavský hrad - Likava

Likavský hrad - Likava

Likavka

Zrúcanina Likavského hradu sa nachádza vo výške 630 m n. m. v katastri obce Likavka, v okrese Ružomberok. Likava je najväčším hradom na území Liptova a v minulosti bolo jeho úlohou a poslaním strážiť cestu z Považia na Oravu a do Poľska. Dokonca sa jeho hradný komplex radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na území Slovenska. Hrad je pod správou Liptovského múzea v Ružomberku. Stála expozícia dejín hradu je pre návštevníkov prístupná od roku 2004 v Hunyadyho bašte.

K hradu sa dostanete po červenej turistickej značke z Ružomberka (približne 1 h) a Likavky (približne 30 min), smerom na Veľký Choč. Cesta je mierne náročná, je možné si ju skrátiť cez les, ale veľmi sa to neodporúča. Pre verejnosť je prístupná Huniadyho veža a dve nádvoria v dolnej časti hradu. Aktuálne otváracie hodiny odporúčame pred návštevou preveriť.

Prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1315, kedy hrad dostal darom od Karola Róberta zvolenský župan Donč. Následne hrad prestriedal niekoľko majiteľov, medzi nimi aj významné rody Hunyadyovcov, Illésházyovcov a Thökölyovcov, kým po potlačení povstania Thökölyho (niekde uvádzané Tököliho) neprešiel pod správu eráru. V období 1431 až 1434 bol hrad významnou pevnosťou husitov. Od roku 1447 bol stoličným hradom a súčasne aj strediskom kráľovského hradného panstva Likava.

V roku 1435 pristavili ku pôvodnému jadru dolný hrad. V druhej polovici 15. storočia bol horný hrad prestavaný do gotického štýlu. Po roku 1533 ho upravili do štýlu renesančného. Ďalšia prístavba prebehla počas rokov 1642 – 1700, kedy boli vybudované nové opevnenia, pribudlo 5 bášt. Cisárske vojská v roku 1670 hrad značne poškodili. V období okolo roku 1685 hrad slúžil ako ubytovňa pre vojakov a stoličná väznica. Povstalecké vojská kniežaťa Františka II. Rákocziho sa hradu v roku 1703 zmocnili, a v roku 1707 ho na jeho príkaz zbúrali.

Hrad je opradený aj rôznymi povesťami. Veľmi známa je povesť o Helene, likavskej čiernej pani, dcére Jána Kružica. Helena jedného dňa zmizla a odvtedy ju živú nikto nevidel. Traduje sa však, že kto uvidí krásnu Helenu prechádzať sa po jeho poliach, môže očakávať hojnú úrodu. V okolí hradu môžete počuť aj rôzne rozprávania o thökölyovských pokladoch, ktoré sú tu ukryté a stráži ich popravený čeľadník, ktorý sa o polnoci prechádza po hrade a pod pazuchou má svoju sťatú hlavu. Hovorí sa aj o úteku Imricha Thökölyho. Ten sa údajne prezliekol za poddanskú dievčinu, aby sa prešmykol popred cisárskych vojakov.

Nielen Hrad Likava, ale aj iné atrakcie na Liptove sa oplatí navštíviť, keď zavítate do tohto vyhľadávaného slovenského kraja. Zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Hradu Likava, prípadne sa inšpirujte aj na stránke ubytovanie Liptov, kde nájdete mnoho krásnych objektov i tipy na výlety a vyrazte za dobrodružstvom.

Viac

Markušovský hrad

Markušovský hrad

Markušovce

Priamo v obci Markušovce, ktorá je usadená v Hornádskej kotline, stojí na skalnom vŕšku pri kostole sv. Michala zachovalá zrúcanina hradu, opradená niekoľkými povesťami a legendami. Navštívte túto historickú obec v okrese Spišská Nová Ves a prebádajte sídlo rodiny Máriássyovcov. Autom sa pohodlne dostanete až k hradu. Prebiehajúca čiastočná rekonštrukcia nebráni návšteve hradu, ktorý je otvorený pre verejnosť. Zároveň je miestom kultúrnych podujatí ako sú deň otvorených dverí, hradné slávnosti či hudobné koncerty.

Pôvodný hrad pochádzal zo začiatku 13. storočia. Jednoduchý zemepanský hrádok rozšírili jeho najznámejší vlastníci Máriássyovci. Dominantou hradu je veľká obytná veža, ktorá prešla prestavbou už v 15. storočí. V tom čase pribudlo k hradu nádvorie s polkruhovými baštami pri vstupe. Neskôr v 16. storočí vzniklo opevnené predhradie aj s ďalšími obytnými či hospodárskymi budovami. Postupne vzniklo ďalšie opevnenie aj so strieľňami. Vo vnútri pribudol palác, ktorý slúžil na bývanie. Hrad vo svojej histórii zažil plienenie Levočanov kvôli nezhodám pri voľbe uhorského kráľa. Po udobrení vzťahov sa rodu podarilo získať majetky naspäť a hrad prešiel renesančnou prestavbou. V tomto slohu sú zachované renesančné združené okná vrátane kamenných nadokenných ríms. Po rekonštrukcii bola v hrade založená zemianska škola a ako rodinné sídlo slúžil ešte viac ako pol storočie. V súvislosti so súčasnou rekonštrukciou bola realizovaná archeologická sonda, výsledkom ktorej sú významné nálezy.

Neváhajte a zavítajte do Markušoviec, obce ktorá ovplyvnila život a historické dianie v regióne Spiš. Atraktivitu obce zvyšujú aj ďalšie kultúrne a historické pamiatky v okolí. Nevynechajte kaštieľ Markušovce. Jedna z najkrajších stavieb južného Spiša je usadená v jedinečnom prostredí francúzskej záhrady so stupňovitými terasami. Pre návštevníkov je pripravená expozícia hudobných nástrojov či historického nábytku. Obec sa môže pýšiť aj unikátnym prírodným úkazom. Poďte preskúmať Markušovský skalný hríb. Najznámejší skalný útvar je vysoký 8 m a dostupný náučných chodníkom.

Pre deti je lákadlom neďaleká Zoologická záhrada Spišská Nová Ves. Užite si aktívny deň, ktorý zakončíte s Vašimi ratolesťami v Alex Parku. Vyberte si z ponuky naši chát, útulných dreveníc či pohodlných apartmánov a zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Markušovského hradu.

Viac

Drienčanský hrad

Drienčanský hrad

Drienčany

V malebnej obci Drienčany v okrese Rimavská Sobota, v rodisku známeho rozprávkara Pavla Dobšinského, nájdete zrúcaniny hradu vybudovaného v 13. storočí. Hoci sa z hradu zachovali len minimálne pozostatky jeho múrov, kedysi stredoveké sídlo je opradené rôznymi historkami a povesťami k jeho zániku. Láka Vás spoznávať tajomné zákutia? Vydajte sa nájsť hradný vrch a prezrite si zvyšky zrúcaniny Drienčanského hradu.

K hradu sa dostanete priamo z obce Drienčany. Zrúcanina sa nachádza na okraji obce na vyvýšenom hradnom vrchu. K hradu Vás nasmeruje informačná tabuľa v obci. Niektorí z miestnych obyvateľov pamätajú legendy o vytopení hradu Huňadyho vojskami. Hrad však podľa existujúcich zdrojov spustol až v 17. storočí. Od tohto času postupne chátral až jeho posledné zvyšky hradných múrov obrástla bohatá vegetácia. Zrúcanina hradu sa nachádza v blízkosti bývalého kameňolomu. Jedna z historiek spomína práve pracovníkov kameňolomu, ktorí odpálením dynamitu prerazili múry pivníc, už vtedy spustnutého hradu. Vraj v nich našli víno tak staré, že už nebolo ani tekuté. Na lúke hradného vrchu je stále počuť na niektorých miesta počas chôdze dunivý zvuk. Aj táto skutočnosť má byť dôkazom hradných pivníc, ktoré však už nie sú nijako prístupné.

Ak Vás lákajú staré hrady a zrúcaniny, máme pre Vás pár tipov okolí. Nevynechajte Hrad SobôtkaRimavskej Sobote či Hrad Blh v neďalekej obci Veľký Blh. Hoci sa zachovali len zvyšky múrov, ktoré sotva pripomínajú kedysi majestátne hrady s obrannými hradbami, tieto miesta majú najmä pre milovníkov zrúcanín stále svoje čaro. 

Do histórie Vás vtiahne aj Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, ktoré je piatym najstarším múzeom na Slovensku. Nahliadnite na stále expozície ako História umenia či Etnológia, ktorá sa venuje viacerým celkom ľudovej kultúry v regióne Gemer. Vyberte si ubytovanie v blízkosti Drienčanského hradu a spoznajte krásne zákutia. Zarezervujte si moderný apartmán alebo útulný penzión a užite si Váš výlet.

Viac

Hrad Biely Kameň

Hrad Biely Kameň

Svätý Jur

Zrúcaninu Hradu Biely Kameň nájdete v Malých Karpatoch, tesne nad obcou Svätý Jur, v okrese Pezinok. Vedeli ste, že obec Svätý Jur je mestskou pamiatkovou rezerváciou a významnou zastávkou Malokarpatskej vínnej cesty? Spravte si rodinný výlet a objavte pozostatky tohto ranogotického hradu. Nenáročnú túru zvládnu i malé deti.

Z kedysi monumentálneho hradu sa zachovalo už len niekoľko ruín. História Hradu Biely Kameň siaha do 13. storočia, do čias, keď sa rodina svätojurských grófov v dôsledku majetkových sporov rozdelila na dve vetvy. Prvá zmienka o novopostavenom hrade je z roku 1271, keď sa spomína v súvislosti s nájazdmi českého kráľa Přemysla Otakara II. Hrad tvoril súčasť sústavy malokarpatských hradov, ktoré slúžili na ochranu západnej hranice Uhorska.

Predpokladá sa, že hrad zanikol v roku 1663, keď Svätý Jur vyplienili turecké vojská. Vonkajšok obklopovala dodnes viditeľná hradná priekopa, ktorá bola z vonkajšej strany posilnená valom. Z ruín je možné vidieť pozostatky okenných otvorov, zvyšky gotickej tehlovej klenby, pivnice i obvodových múrov. Najlepšie zachovanou časťou hradu je torzo veže, ktorá zosilňovala opevnenie na východnej strane.

Ideálnym východiskovým bodom ku zrúcanine je obec Svätý Jur. Pešia túra sa začína pri Farskom kostole sv. Juraja a vedie po ulici Mariánska cesta, z ktorej sa odbáča doľava na nespevnenú cestu popod vinohrady. Trasa vedie popri chatkách a napája sa na žlto označený turistický chodník.

Zaujímavosťou je, že o pozostatky hradu sa stará skautský oddiel z Trnavy, v rámci projektu „Odklínanie hradov“. Toto tajomné a zároveň čarovné miesto odporúčame všetkým, ktorí chcú aspoň nachvíľu spomaliť a užiť si pobyt na čerstvom vzduchu. Región Malé Karpaty ponúka množstvo skvelých atrakcií, ktoré určite stoja za návštevu. Jedným z nich je určite aj Malokarpatské múzeumPezinku, ktoré Vám poodhalí bohatú históriu vinohradníctva v tejto oblasti. Ubytovanie v okolí zrúcaniny Hradu Biely Kameň nájdete na našej stránke ubytovanie Svätý Jur. Prajeme Vám príjemný a ničím nerušený pobyt.

Viac

Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad

Fiľakovo

Slovensko je krajina, ktorá je bohatá na rôzne zaujímavé hrady či zámky. Nielen milovníci histórie určite ocenia návštevu mesta ležiaceho v Banskobystrickom kraji v okrese Lučenec. Je ním Fiľakovo, nad ktorým sa na vŕšku vypína majestátny Fiľakovský hrad. Navštívte jeho priestory a načerpajte atmosféru z dávnych dôb.

Fiľakovský hrad pochádza zo stredoveku. Pôvodne stál na mieste hradného vrchu kamenný hrad. Prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1242. Píše sa v nej, že Fiľakovský hrad odolal mongolským nájazdom. Toto opevnené sídlo šľachticov bolo v rukách viacerých vlastníkov. K významným vlastníkom patril i Matúš Čák Trenčiansky. Hrad bol viackrát dobitý, no vždy sa ho podarilo obnoviť. Možno to bolo aj práve preto, že sa na hrade uskutočňovali zasadnutia a porady okolitých žúp. V roku 1682 hrad vyhorel a v popole spolu s ním ostal aj župný archív a mesto. Odvtedy sa ho žiaľ nepodarilo obnoviť do pôvodnej podoby. Vzmohol sa len tak, že v jeho priestoroch je v súčasnosti vybudovaná expozícia Hradného múzea vo Fiľakove.

V hradnom komplexe si môžete pozrieť už len jedinú pôvodnú baštu. V minulosti bol hrad tvorený štvorbokou vežou s obvodovým múrom, palácom a pravdepodobne valom s palisádami. Postupom času sa podarilo hrad prebudovať a dobudovať aj ďalšie stavby. Ak ho navštívite dnes, na jeho troch spodných podlažiach päťposchodovej Bebekovej bašty môžete objavovať rôzne vytavené exponáty. V expozícii s názvom Stáročia Fiľakovského hradu objavíte aj časť Hodejovského bronzového pokladu alebo niektoré z kovaní opaskov z obdobia avarského kaganátu. Okrem histórie hradu sa dozviete viac aj o dejinách mesta. V druhej stálej expozícii prebádate mnoho zaujímavostí zo skameneného života v okolí Fiľakova. Popozerať si môžete odtlačky rastlín a lastúrnikov alebo iné múzejné predmety. Nevynechajte ani expozíciu s názvom Fiľakovo 1938 - 1945, ktorá Vám v podzemí priblíži život počas ukrutnej vojnovej doby.

Múzeum sa snaží priblížiť všetkým typom návštevníkom, a preto je na jednom podlaží vytvorený oddychový kútik. Jeho dominantou sú veľkoplošné obrazovky, na ktorých sa premietajú videozáznamy s 3D rekonštrukciou pôvodného stavu hradu. Zábery sú doplnené o videá z rozličných podujatí, ktoré sa konali na tomto hrade. Pravidelne sa v priestoroch hradného komplexu uskutočňujú aj dočasné výstavy s rôznymi zaujímavými témami. Naplánujte si tak návštevu v čase otváracích hodín a aspoň sčasti sa presuňte do minulosti.

Aby ste po prehliadke hradu neostali úplne unavení, odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie pri Fiľakovskom hrade. Budete ho mať na dosah a spoznáte tak aj iné atrakcie, ktoré toto mesto ponúka. Prechádzkou po námestí môžete obdivovať budovu radnice postavenú v secesnom štýle. Nechýba ani barokový kaštieľ alebo farský kostol. O čosi zábavnejšia môže byť pre Vás jazda na koni na farme Julova dolina. Upokojujúco môže pôsobiť aj prechádzka mestským parkom, ktorý pôvodne vznikol z tureckých záhrad. Ohromujúci pohľad zažijete počas návštevy kamenného vodopádu. V lete parádne padne osvieženie sa v bazénoch termálneho kúpaliska Novolandia.

S radosťou Vám pomôžeme vyhľadať si to najlepšie ubytovanie na Slovensku. Máme v ponuke viacero ubytovacích zariadení, ktoré sa nachádzajú priamo v meste Fiľakovo a jeho okolí. Ak by ste sa chceli zobúdzať v príjemnej a mäkučkej postieľke, objednajte si apartmán Fiľakovo. Možno že Vás práve z hľadiska ceny osloví skôr ubytovanie v súkromí Fiľakovo. Všetko to záleží len od Vašich preferencií. Radi Vám poradíme.

Viac

Hrad Bodoň

Hrad Bodoň

Zlatá Baňa

Dalo by sa povedať, že Slovensko je krajinou hradov a zámkov. Mnohé z nich však nahlodal zub času, iné zničili znepriatelené armády. Vyčíňanie tatárskych vojsk nevydržal ani Hrad Bodoň, ktorý bol postavený ako obranný hrádok na západných svahoch Slanských vrchov. Prvá písomná zmienka o pevnosti pochádza z roku 1285 a ako správne predpokladáte, názov nesie podľa vrchu Bodoň, na ktorom sa v dnešných časoch nachádzajú už iba jej zvyšky. Hrad zanikol v roku 1299, čo znamená, že si svoju obrannú funkciu plnil len jedno desaťročie.

Pevnosť bola postavená na skalnej vyvýšenine v nadmorskej výške 855 m. Jej zakladateľom bol šľachtic Budun z Ploského. Vrch skalného brala má štvorcový pôdorys s rozmermi 52 x 50 m a tvoril obytnú plochu hradu. Tá bola po obvode chránená obvodovými múrmi. V najvyššie položenej časti plošiny sa na severnej strane nachádzala kruhová kamenná veža s vonkajším priemerom až 8 m. Predpokladá sa, že za hradbami stáli drevené obydlia a hospodárske objekty.

K ruinám sa dostanete z obce AbranovceZlatá Baňa. Pokiaľ ste sa rozhodli využiť druhú – ľahšiu možnosť, na hrad Vás zavedie približne 4 km dlhý, žlto značený turistický chodník. Cesta z Abranoviec je o čosi náročnejšia, ale zato zaujímavejšia. Približne v tretine výstupu narazíte na zvláštny prírodný útvar tzv. Raslavkameň. Viaže sa k nemu niekoľko legiend. Tá najznámejšia hovorí o tom, že mladý rytier z Hradu Bodoň, sa proti vôli svojej matky stretával s neurodzenou dievčinou z Prešova. Aby ho vojaci nemohli vystopovať, prikul koňovi podkovy naopak. Matka to však zistila a Raslava prekliala. Ten na mieste skamenel. Miestni veria, že z kameňa vyžaruje liečivá energia. O tom, či má kameň magickú silu, sa musíte presvedčiť sami.

Po krátkom stúpaní sa dostanete na plošinu, ktorej dominuje obrovské skalné bralo. V súčasnosti tvoria stopy po hrade už iba zvyšky kamennej veže a hradného opevnenia. Na lesnej čistinke pod hradom sú lavičky, kde si môžete oddýchnuť. Na trojhodinový výlet si okrem dostatočného množstva vody nezabudnite pribaliť aj špekáčiky a slaninku. Na odpočívadle nájdete totiž veľké ohnisko, ktoré je ako stvorené na rodinnú opekačku.

Cestou z hrádku sa zastavte pri unikátnom 4-metrovom drevenom megafóne. Sadnite si do vnútra a vychutnajte si zosilnené zvuky ozývajúce sa z lesa. Po náročnej túre si dožičte odpočinok v útulnej izbičke príjemného penziónu. Celú ponuku ubytovania v okolí Hradu Bodoň si môžete poprezerať na našej stránke ubytovanie v Zlatej Bani. Nasledujúci deň si spravte výlet do neďalekej obce Červenica a objavte tajuplný podzemný svet najstarších opálových baní na svete. Opály zo Slovenských opálových baní sú známe svojou intenzívnou hrou farieb a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Váš pobyt v Prešovskom kraji ukončite šantením v bazénoch letného kúpaliska Plaza Beach Solivar. Skvelou alternatívou počas zlého počasia je krytý Aquapark Delňa Prešov.

Viac

Hrad Šomoška

Hrad Šomoška

Šiatorská Bukovinka

Ako väčšinu hradov v Novohradskom regióne, aj Šomošský hrad postavil šľachtický rod Kácsicsovcov. I k tejto pevnosti bol osud nemilosrdný a na hradnom kopci nad obcou Šiatorská Bukovinka už nájdete iba jej ruinu. Za svoje pomenovanie vďačí blízkej maďarskej obci Somoskö, nad ktorou sa hrdo vypína už niekoľko storočí. Je vybudovaná z atypických šesťbokých čadičových stĺpov čím si získala prívlastok „unikát" medzi slovenskými hradmi. K zachovalej zrúcanine Vás zavedie náučný chodník, ktorý začína priamo na parkovisku pred vstupom do národnej prírodnej rezervácie. Ľahkým krokom Vám vychádzka bude trvať približne 45 minút.

Hrad vznikol po ústupe Tatárov na prelome 13. a 14. storočia. Hradnú pevnosť dal v roku 1291 postaviť šľachtic Illés z rodu Kácsicsovcov. V roku 1310 sa jeho synovia Leustach a Jakow pridali na stranu oligarchu Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý v tých časoch pustošil majetky kráľa Karola Róberta. K zmene majiteľa došlo po víťazstve uhorského panovníka roku 1323, keď ho daroval svojmu vernému prívržencovi Tomášovi Szécsényimu. V roku 1461 rod Szécsényiovcov vymrel po meči a tak prešiel Šomošský hrad do majetku rodiny Lošonciovcov.

V polovici 16. storočia hrad úspešne odolával nájazdom Turkov a pred nepriateľmi sa bránil celých 20 rokov. Hradnú posádku v tom čase tvorilo 50 pešiakov, 40 husárov a 10 delostrelcov. Turkom sa hrad podarilo zajať až v roku 1573. K oslobodeniu spod tureckej nadvlády došlo o dvadsať rokov neskôr. Po smrti poslednej žijúcej majiteľky z rodu Lošonciovcov sa pevnosť stala majetkom baróna Zsigmonda Forgácha. Po vypuknutí povstania sedmohradského kniežaťa Františka II. Rákociho sa noví majitelia pridali na stranu vzbúrencov a to sa im stalo osudným. Po potlačení vzbury v roku 1709 o hrad prišli a od tých čias už iba chátral. Pred úplnou skazou ho zachránila až rozsiahla konzervácia a čiastočná rekonštrukcia v roku 1971.

Na hradnom kopci nájdete zvyšky gotického paláca so štvorcovou cisternou, ktorá slúžila na zachytávanie dažďovej vody. Medzi palácom a pozostatkami juhovýchodnej budovy je umiestnená vstupná veža s ďalšími dvoma kamennými nádržami. Zachovali sa i zvyšky okenných otvorov, delové strieľne a nárožné rámovanie okenných múrov. Na severovýchodnej strane hradného vŕška si môžete obzrieť aj unikátny prírodný útvar Kamenný vodopád. V jeho blízkosti sa nachádza tzv. kamenné more – veľkú plochu uprostred lesa, ktorú tvoria výlučne kamene.

Pokiaľ máte ešte chuť na ďalšie dobrodružstvo, v blízkosti hradu sa nachádzajú i dve vyhliadkové veže – Rozhľadňa na MačacejRozhľadňa na Karanči, z ktorých sa Vám naskytnú nádherné panoramatické výhľady na okolie. Na konci dňa sa ubytujte v peknom apartmáne a premyslite si kam budú smerovať Vaše kroky najbližšie dni. Ubytovanie v okolí Hradu Šomoška si môžete poprezerať na našej stránke ubytovanie Šiatorská Bukovinka. Ak patríte k milovníkom histórie, odporúčame Vám túru k Fiľakovskému hradu, ktorý je vzdialený len 12 km. Skvelou alternatívou, pri ktorej sa nezapotíte je návšteva Termálneho kúpaliska Novolandia.

Viac

Hrad Sivý Kameň

Hrad Sivý Kameň

Podhradie (okres Prievidza)

Ak máte radi históriu a lákajú Vás veci nepoznané, zavítajte do obce Podhradie, pri Lehote pod Vtáčnikom neďaleko Prievidze a objavte zvyšky Hradu Sivý Kameň. Ten dali postaviť okolo roku 1330 dvaja bratia – Mikuláš a Ján – kasteláni z neďalekého Bojnického zámku. Ako už iste tušíte, hrad pomenovali podľa farby stavebného materiálu, ktorého základ tvoril sivý kameň.

Stavbu hradu si vyžiadali pomery, ktoré nastali po smrti oligarchu Matúša Čáka Trenčianskeho v roku 1321. Keďže okrem Bojnického zámku sa žiadny iný v okolí nenachádzal, vznikla potreba vybudovania ďalšieho úradníckeho centra. Počas svojej existencie patril mnohým rodom. V roku 1430 sa vrátil do rúk kráľa Žigmunda Luxemburského a ten ho o rok neskôr, na znak úcty za zásluhy v bojoch proti Turkom, daroval Gregorovi Majthényimu a jeho dedičom.

Koniec 16. a začiatok 17. storočia bolo pre toto opevnené sídlo érou pohrôm. V roku 1524 vyhorel a o dva roky neskôr, v bitke pri Moháči, padol do tureckého zajatia vnuk Gregora Majthényho Bartolomej. Výkupné, ako aj oprava poškodených častí rod finančne vyšťavila. Aby toho nebolo málo, začiatkom 40-tych rokov 16. storočia hrad vyplienili lúpežní rytieri Ján a Rafael Podmanickí a neskôr aj sedmohradské knieža Gabriel Bethlen.

Značne poškodená pevnosť stratila svoj obranný a strategický význam a zemepáni presťahovali svoje panstvo do Novák. Zostalo tu iba väzenie pre previnilcov a skladisko. V časoch povstania Františka II. Rákoczyho, keď na Hornej Nitre bojovali kurucké vojská proti cisárskym, došlo k jeho úplnému zničeniu. Dielo skazy dokonali obyvatelia Podhradia, ktorí ho využívali ako stavebný materiál.

Na hradný kopec Vás zavedie značená cestička priamo z obce. Celý výstup Vám bude ľahkým krokom trvať približne 15 minút. Skromné zvyšky hradu naznačujú už len jeho rozlohu. Z vrchu andezitového brala sa Vám naskytne krásny panoramatický výhľad na celé Podhradie i Partizánske. V roku 1973 bol hrad vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Nádherná okolitá príroda so svojimi početnými skalnými útvarmi poskytuje množstvo príležitostí na pešiu i cyklo turistiku. Po tejto nenáročnej vychádzke si to namierte priamo do rekreačno-oddychového areálu Rybníky & GRILL, ktorý sa nachádza v blízkej obci Sebedražie. Okrem vynikajúcich grilovaných pstruhov, tu na Vás čaká 30 m dlhý vrak lode a unikátna račia farma.

Jeden deň Vám na spoznanie Hornonitrianskeho kraja určite stačiť nebude. Preto si už teraz zarezervujte ubytovanie neďaleko zrúcaniny Hradu Sivý Kameň a naplánujte aktivity v okolí. Ubytovanie v Podhradí predstavuje bohatú ponuku chát a chalúp, ako aj komfortne zariadených penziónov. Pokiaľ chcete zrúcaninu navštíviť v zimnom období, môžete sa tešiť na skvelú lyžovačku v lyžiarskom stredisku Cigeľ Priedavky - Šabľová.

Viac

Hrad Čičva

Hrad Čičva

Sedliská

Slovensko patrí počtom stredovekých hradov k popredným štátom Európy. K jedným takým patrí aj Hrad Čičva (známy aj ako Čičava) v obci Sedliská. Nachádza sa na Merníckej pahorkatine, ktorá je súčasťou Beskydského predhoria, nad miestnou časťou Podčičva. Hrad je v súčasnosti už len ruinou, no stojí za to si k nemu naplánovať výlet.

Na Hrad Čičva, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 205 m n. m., sa dostanete priamo z obce. Cesta z autobusovej zastávky na hradný kopec trvá približne 10 minút. Motorizovaní návštevníci majú k dispozícii parkovisko priamo pod hradom. Vzhľadom na nenáročnosť trasy je táto atrakcia Sedliskej prístupná všetkým vekovým kategóriám. Potulky hradnými ruinami, romantické prostredie a pekné výhľady ocenia nielen milovníci historických pamiatok, ale aj mladšie generácie.

Prvýkrát sa hrad spomína v donačnej listine kráľa Štefana V. z roku 1270, ktorú panovník dal do daru šľachticovi Raynoldovi spolu s okolitým panstvom. Hrad ochraňoval významnú obchodnú cestu nad priesmykom nazývaným Porta polonica (Poľská brána), vedúcou z juhu na sever. Základ hradu tvorilo jadro v tvare lichobežníka na hradnom kopci, ktorý v 15. storočí vybudovali vtedajší vlastníci Rozgonyiovci. Objekt bol obkolesený kamenným múrom. Oproti jadru neďaleko vstupnej brány sa nachádzal palác. Najvzácnejším útvarom na hrade je bergfrit. Týmto krkolomným názvom sa označovala hlavná hradná veža s kruhovitým pôdorysom, ktorá väčšinou slúžila ako posledné útočisko pre obrancov hradu. V architektúre slovenských hradov sa s ním takmer vôbec nestretávame.

Hrad bol postavený v románsko-gotickom slohu. Počas jeho histórie bola dobudované predhradie, neskôr delostrelecká bašta. Zaujímavosťou je, že v roku 1523 sa hrad stal majetkom krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, ktorá sa v roku 1573 zosobášila so svojim manželom Františkom Nadasdym v neďalekom Vranove. V roku 1610 získala hrad ako veno ich dcéra Katarína. V roku 1711 sa bez boja hrad dostal do rúk cisárskeho generála Jána Pálfyho. Jeho nástupca generál Lanken ho prikázal zbúrať. Odvtedy je z neho ruina.

Po návšteve tohto zaujímavého miesta sa oplatí presunúť do neďalekého Vranova nad Topľou, kde za pozornosť stojí zaujímavá sakrálna pamiatka Bazilika narodenia Panny Márie. V horúcich letných dňoch Vám určite dobre padne osviežujúci kúpeľ na Kúpalisku Vranov nad Topľou. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa radi pozerajú na svet z konského sedla, môžete navštíviť Ranč Sahiba. Vyznávači adrenalínu si možno radi zajazdia na rýchlych motokárach na autodrome T1 Ring vo Vranove nad Topľou.

Región ponúka veľké množstvo atrakcií a možností na jedinečné výlety. Určite si ho obľúbite a lepšie spoznáte, ak tu strávite niekoľko dní. V takom prípade si radi oddýchnete u našich ubytovateľov, ktorí majú rôzne druhy ubytovacích zariadení. Priamo v Sedliskej si môžete zarezervovať perfektné ubytovanie pri Hrade Čičva. Alebo Vás skôr očaria apartmány v centre obce? Možno Vás zaujmú legendy o hrade z rozprávania našich ubytovateľov počas večere v ubytovaní v súkromí Sedliská. Ponuku našich ubytovacích zariadení nájdete na portáli MegaUbytovanie.sk

Viac

Živánska veža

Živánska veža

Jedľové Kostoľany

Na západnom okraji Pohronského Inovca, neďaleko obce Jedľové Kostoľanyokrese Zlaté Moravce púta pohľady okoloidúcich zrúcanina historickej kamennej veže. Živánska veža pochádza pravdepodobne z 13. storočia a podľa niektorých dohadov bola v minulosti podzemnou cestou spojená s hradom Hrušov. Jej strážna funkcia mala súvisieť s objavom vzácnych ložísk zlata na území dnešnej Novej Bane a s významnou obchodnou cestou. Jej pozostatky tu dnes stoja ako nemý svedok čias dávno minulých i ako pútavá atrakcia pre turistov a návštevníkov tohto regiónu.

Postavenie veže sa spája s menom Matúš Čák Trenčiansky. Zrúcanina sa svojou architektúrou nápadne podobá na najväčšiu vežu na Slovensku, vežu Trenčianskeho hradu. Postavená bola pravdepodobne okolo roku 1280. Išlo o strážnu vežu určenú na ochranu priľahlej komunikácie a vyberanie poplatkov. Podľa listinných dôkazov plnila svoju funkciu do konca 15. storočia. V ďalších storočiach veža pustla. Predpokladá sa jej rozlomenie pod vplyvom gravitácie, ale historici nevylučujú ani zemetrasenie.

Veža sa pôvodne skladala z niekoľkých podlaží. Niektoré zdroje uvádzajú, že bola vysoká neuveriteľných 40 m a mala 6 poschodí so vstupom na prvom podlaží. Do veže sa zo strategických dôvodov vchádzalo po rebríku. Postavená bola z lámaného andezitu. Do dnešných dní sa zachovala jej severná časť s viditeľným umiestnením okien a pôvodnou hrúbkou múrov. Na druhom poschodí sa zachovali aj strieľne a interiérová omietka. Na treťom poschodí je viditeľná štrbinová strieľňa.

S rozlomením Živánskej veže sa spája zaujímavá legenda. Hovorí sa, že vežu svojho času obsadili vplyvní zbojníci. Ich kapitán sa zamiloval do prekrásnej dievčiny, ktorej srdce však už patrilo jazdcovi na čiernom koni zo Skýcova. Zbojnícky kapitán dievčinu uniesol a uväznil vo veži. Mal ju spútať reťazou, ktorá bola taká dlhá, že siahala až k potoku. Dievčina mu tu chodila prať šaty. Jedného dňa ju tam našiel švárny šuhaj na čiernom koni. Reťaz rozťal a spanilú dievčinu vyslobodil. Spoločne sa potom na čiernom tátošovi vybrali priamo k veži. Tu dievča položilo sviečky pod sudy s pušným prachom. Obrovská rana zničila polovicu veže a pochovala zbojnícku družinu.

Ktovie, možno sa niekde v útrobách kamennej veže ešte ukrýva vzácny zbojnícky poklad. Ak máte chuť ho pohľadať, urobte si počas svojich potuliek Ponitrím výlet k tajomnej kamennej veži. V okolí sa pokocháte pohľadom z rozhľadne na Drieňovej, navštívite zrúcaninu hradu Hrušov a urobíte si výlet k Starohutskému vodopádu, jednému z najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov. Zarezervujte si už teraz ubytovanie v blízkosti Živánskej veže, pretože jeden deň Vám na spoznávanie krás a tajomstiev tohto regiónu určite stačiť nebude. Vyberte si z ponuky ubytovania v Jedľových Kostoľanoch alebo zvoľte ubytovanie v Zlatých Moravciach a začnite s prípravami na pobyt plný zážitkov.

Viac

Hrad Dobrá Niva

Hrad Dobrá Niva

Podzámčok

O tom, že Slovensko je krajinou hradov niet pochýb. Historici odhadujú, že v období stredoveku ich bolo postavených vyše 180. Do dnešných čias sa však zachovalo len 17 z nich. Medzi hrady, ktoré nemali to šťastie patrí aj Hrad Dobrá Niva. Ruiny gotického opevneného sídla nájdete na kopci nad obcou Podzámčok, len 4 km od obce Dobrá Niva.

Dobronivský hrad mal v minulosti veľmi významnú úlohu – chránil starú obchodnú cestu vedúcu južne od Zvolena, cez LiptovOravu až do Poľska. Táto dôležitá poštovo-obchodná cesta sa kedysi nazývala Via Magna. Prvá písomná zmienka o pevnosti pochádza z roku 1305 a spomína sa ako Castrum de Dobronya.

V roku 1306 sa jeho vlastníkom stal Matúš Čák Trenčiansky, ktorý si ho vzal od Demetera Zólyomiho. Po jeho smrti si prešiel mnohými majiteľmi. Najdlhšie ho vlastnil rod Eszterházyovcov a to od roku 1614 do roku 1804.

Na hrade nebývali vždy iba dobrí ľudia. Jedným z krutovládcov bol Štefan Verböci, ktorý sa do dejín zapísal neslávne známym zákonníkom Tripartitum. Ten uvrhol mnohých obyvateľov vtedajšieho Uhorska do nevoľníctva.

Nie je známe, kedy došlo k schátraniu hradu. V roku 1805 ho odkúpila kráľovská kancelária pre potreby banskej komory a odvtedy začala pevnosť pustnúť. K súčasnému stavu dopomohli aj dedinčania, ktorí ho používali ako stavebný materiál pre svoje obydlia.

Opevnené sídlo kedysi pozostávalo z dvojposchodového podpivničeného gotického paláca s vežou a kamennými hradbami. Okolo kopca sa vinul prstenec priekopy a valového opevnenia. Vchod chránili dve brány, bašta a silné opevnenie.

Do dnešných čias sa z neho zachovali obnovené nárožie paláca s okennými otvormi a dve kamenné konzoly, ktoré pôvodne niesli arkier. V roku 1996 prešla zrúcanina rekonštrukčnými konzervačnými prácami.

K Dobronivskému hradu Vás zavedie cestička, ktorá začína pri kostole v Podzámčoku. Celý výstup Vám pomalou chôdzou zaberie približne 20 minút a zvládnu ho aj Vaši drobci. Na hradnom kopci Vás čaká udržiavaný areál s obnoveným schodiskom, lavičkami a ohniskom, na ktorom si môžete opiecť chutné špekáčiky.

Ak máte ešte chuť na ďalšie dobrodružstvo, presuňte sa do Zvolena, kde na Vás čaká moderný komplex Športový areál Orlík. Vo Zvolene nájdete aj repliku Pancierového vlaku Hurban, ktorý sa zúčastnil bojov počas Slovenského národného povstania. Veľmi peknou exkurziou bude tá na Zvolenský hrad a k zrúcanine Pustého Hradu.

Jeden deň Vám na spoznanie krás Horehronia stačiť určite nebude, preto si zarezervujte ubytovanie v blízkosti Hradu Dobrá Niva a naplánujte si výlety po okolí. Môžete si vybrať či podľahnete čaru drevených chát a chalúp alebo dáte prednosť penziónu s reštauráciou. Celú ponuku nájdete na našej podstránke ubytovanie Podzámčok.

Viac

Hričovský hrad

Hričovský hrad

Hričovské Podhradie

Na obcou Hričovské Podhradie, v okrese Žilina, sa vypína Hričovský hrad, známy aj ako Hrad Hričov. Vydajte sa na príjemnú prechádzku s miernym stúpaním. Či už sa na hrad vyberiete vo dvojici, s priateľmi alebo ako rodina s deťmi, túto trasu zvládnete všetci približne do hodinky. Po výstupe Vám budú odmenou krásne výhľady na okolitú prírodu.

Hričovský hrad je prístupný náučným chodníkom priamo z obce Hričovské Podhradie. Chodník zároveň tvorí okruh s 20 tabuľami, ktoré Vás informujú o histórii hradu či okolitej faune a flóre. Počiatky zrúcaniny hradu siahajú až do 13. storočia. Počas svojej histórie zmenil hrad viacerých majiteľov. Zaujímavosťou je falšovateľská dielňa mincí, ktorú na hrade viedli bratia Podmanickovci. Od 17. storočia sa hradní páni začali sťahovať do luxusnejších zámockých sídiel a hrad postupne chátral. Poslednými majiteľmi boli Thurzovci, ktorí na hrade ale nesídlili. Počas bočkajovského povstania bol hrad dobitý a spustošený hajdúchmi. Tu sa začal začiatok jeho rozpadu.

Vydajte sa po náučnom chodníku Hričovského hradu a obzrite si kúsok z histórie. Cestu Vám spríjemnia oddychové zóny s informačnými tabuľami. Nahliadnite na krásy prírody na Považí. V letných dňoch nájdete skvelé osvieženie na Vodnej nádrži Hričov. Jej okolie je vhodné nielen na dlhé prechádzky, ale aj na cyklovýlet.

Bicyklom sa raz dva dostanete aj k Budatínskemu zámku. Okrem samotného zámku Vás očarí aj nádherný Budatínsky park. Ak ste predsa len vášnivý turista, vo Vašom programe nemôžu chýbať Súľovské skaly. Zaujmú Vás ich rôzne geomorfologické tvary. Ihly, okná, veže a strmé bralá sú vyhľadávané priaznivcami horolezectva. Menej náročné trasy ocenia nadšenci skalolezectva.

Poďte spoznať Považie a jeho krásy, ktoré ponúka. Zarezervujte si ubytovanie v okolí Hričovského hradu. S výberom Vám radi pomôžeme. V našej ponuke nájdete komfortné penzióny či útulné chalupy, obkolesené malebnou prírodou.

Viac

Hrad Štítnik

Hrad Štítnik

Štítnik

Pôvodne nížinný vodný Hrad v Štítniku bol postavený v 13. storočí a plnil funkciu ochrannej pevnosti. Stojí na rovinke a pred nepriateľmi ho v minulosti chránili rozsiahle močariská. Do hradu sa dalo dostať iba jediným padacím mostom, ktorý býval počas noci a v prípade hroziaceho útoku zdvihnutý. Zrúcaninu protitureckej pevnosti nájdete priamo v obci, neďaleko gotického evanjelického kostola.

O jeho prestavbu a renováciu sa v roku 1432 postaral šľachtický rok Bebekovcov. Keďže pevnosť musela odolávať častým tureckým nájazdom, v roku 1577 sa znovu prebudoval na modernú pevnosť. Vonkajšie opevnenie bolo zosilnené kruhovými delovými baštami a navýšila sa aj pozorovacia hranolová veža. Do protitureckého obranného pásma bol zaradený v roku 1559.

Po ústupe tureckých vojsk sa na hrádok opäť vrátili zemepáni. Na hrade sa vystriedali uhorské šľachtické rody Baloghovcov, Pongrácovcov, Rákocziovcov a Bakošovcov. Po úmrtí posledného potomka z roku Bakošovcov v roku 1666, opevnené sídlo prevzal stúpenec Juraja I. Rákociho. Po jeho smrti ostal hrad bez majiteľa a z kedysi mocnej pevnosti zostala už iba zrúcanina.

V 19. storočí sa do rekonštrukcie schátranej stavby pustila banícka rodina Sárkányi a z jedného krídla sa stal kaštieľ. Z pôvodného vodného hradu sa do dnešných čias zachovalo len západné prízemné krídlo, juhovýchodná bašta a časť vstupu na východnej strane. Na mieste severného krídla stojí v súčasnosti hospodárska budova. Po vzájomnej dohode prešiel hrad v roku 2016 do vlastníctva obce Štítnik, ktorá sa postarala o vyčistenie areálu a pustila sa do príprav jeho obnovy. Tá by sa mala dotknúť i legendami opradených katakomb, ktorých existencia sa traduje už po stáročia.

V obci Štítnik si môžete obzrieť aj ďalšie zaujímavé stavby – morový stĺp, radnicu, kúrie, meštianske domy i spomínaný evanjelický gotický kostol. Dedinka sa preslávila aj čipkárstvom, ktoré tu v roku 1905 zaviedli sestry Szontághové, keď manuálne začali háčkovať čipky technikou zvanou irlandské guipure. Ak máte ešte dostatok energie, spravte si výlet do blízkej obce Ochtiná a prezrite si nádherný podzemný svet Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Táto nevídaná krása je právom zapísaná na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO. Zarezervujte si ubytovanie v okolí Štítnickeho hradu a pustite sa do objavovania ďalších zaujímavostí Gemerského regiónu. Bohatú ponuku ubytovania si môžete poprezerať na stránke ubytovanie v Štítniku.

Viac

Kapušiansky hrad

Kapušiansky hrad

Kapušany

Dominantou okolia obce Kapušany, ležiacej v okrese Prešov, je zachovaná zrúcanina Kapušianskeho hradu. Situovaná je na pomerne strmom skalnatom výbežku Spišsko-šarišského medzihoria. Z impozantnej stavby z 13. storočia sa dodnes zachovali rozsiahle kamenné múry, hradby, strieľne či dokonca stopy po kozube. Dostanete sa k nim mierne náročným výstupom z parkoviska pod hradom. Cesta na vrchol hradného kopca Vám potrvá približne 40 minút.

Hrad bol postavený na mieste pôvodného slovanského hradiska pravdepodobne v 13. storočí. Prvé zmienky pochádzajú z roku 1249, kedy sa hrad spomína pod názvom Tobul. Opevnenie malo strážnu funkciu a jeho úlohou bola ochrana cesty z Prešova smerom na sever. Vybudovať ho dali príslušníci rodu Maglód. Po ich vymretí hrad opakovane menil majiteľov, až ho v roku 1312 obľahlo a dobylo kráľovské vojsko. Poškodené opevnenie dlho pustlo. V 15. storočí sa dostalo do rúk úradníka Andreja Tetényiho, ktorý so súhlasom Žigmunda Luxemburského zničený hrad obnovil. V ďalších storočiach bol objekt opakovane dobytý povstaleckými voskami. Na začiatku 18. storočia rozhodol uhorský snem o jeho zničení podpálením.

Monumentálne opevnenie malo pravouhlú dispozíciu. Tvorilo ho predhradie a horný hrad. Predhradie bolo chránené vysokým kamenným hradiskom, za ktorým sa nachádzali hospodárske budovy. Prístup k samotnému hradu bol chránený ešte jednou bránou s hranolovou vežou. Nádvorie ohraničoval múr opevnenia. Na najvyššom mieste boli postavené dve veže. Zatiaľ čo jedna mala obrannú funkciu, druhá už bola obytná. Prepojené boli s ďalšími hradnými budovami. Prístup k hradu bol zo severnej strany. Bránu chránila vstupná veža.

Z pôvodnej stavby sa zachovala značná časť kamenných múrov. Na niektorých častiach sú dokonca viditeľné pozostatky omietok. Všimnúť si tiež môžete kamenné ostenia okien, strieľní a portálov. Identifikujete tu aj miesto, kde pred stovkami rokov stál kozub a v niektorých častiach budete vidieť i časti klenieb. Snahy o obnovu hradu prebiehajú od roku 2012. Opevnenie je verejnosti voľne prístupné. Platí sa len symbolické vstupné do veže.

S Kapušianskym hradom sa spája poučná legenda o dvoch lakomcoch. Malo ísť o príslušníkov rodu Kapiovcov, ktorí svojho času opevnenie vlastnili. Chceli sa vraj zavďačiť kráľovi tým, že ho obdarujú. Obaja si na svoje vzácne dary dali ušiť mechy. Jeden z bratov si však všimol, že mech toho druhého je menší. Nahneval sa a zo svojho mechu odstrihol. Predsa nebude dávať viac! Nato odstrihol zo svojho mechu aj druhý brat. Takto obaja strihali, až im zostali iba malé mešteky. Kráľa však ich dary zarmútili. Kpiovcov poctil svojou návštevou a nechal sa na hrade hostiť tak dlho, že v truhliciach nezostala ani jedna zlatka. Lakomci tak na svoju chamtivosť nepekne doplatili.

Ak máte radi legendami opradené ruiny a zrúcaniny, určite si pri potulkách východným Slovenskom nenechajte ujsť výlet na hradný kopec. Spojíte si ho s prehliadkou fascinujúcej nočnej oblohy v prešovskej hvezdárni a planetáriu, s vychádzkou k neďalekej zrúcanine Zbojníckeho hradu alebo s prehliadkou zaujímavého podzemia soľnej jaskyne. Vodný relax si zas vychutnáte na obľúbenom letnom kúpalisku Plaza Beach Solivar. Neváhajte a zarezervujte si hneď ubytovanie v okolí Kapušianskeho hradu. Kapacity chát v Kapušanoch a v blízkom okolí sa rýchlo míňajú. Alebo by ste dali prednosť ubytovaniu v Prešove? Tu iste nájdete aj príjemné penzióny a moderné apartmány. Stačí si len vybrať.

Viac

Hrad Revište

Hrad Revište

Žarnovica

Zrúcaninu gotického Hradu Revište nájdete na strmom andezitovom kopci, na pravom brehu rieky Hron, v Žarnovickej mestskej časti Revištské Podzámčie. Bol postavený súčasne so Šášovským hradom, ktorý sa nachádza na opačnom brehu rieky. Ich význam spočíval v ochrane úzkeho priechodu, ktorým viedla obchodná cesta k stredoslovenským banským mestám.

Prvý krát sa pevnosť spomína v roku 1265, neskôr, v roku 1331 už ako kráľovský hrad. Bol vybudovaný na strategicky výhodnom mieste a zaradil sa do sústavy pohronských strážnych hradov. Počas svojej existencie si tak, ako aj iné hrady na Slovensku, prešiel mnohými majiteľmi. Spoločná história je veľmi úzko spätá aj čo sa týka hradných pánov. V roku 1647 po vymretí rodu Dóczyovcov sa toto opevnené sídlo, spolu s priľahlými dedinami stalo opäť kráľovským majetkom.

Počas povstania Imricha Thökölyho, došlo k jeho vyrabovaniu a poškodeniu, ktoré však bolo vzápätí opravené. Ako ale došlo k samotnému zániku nie je známe. V posledných zachovaných účtoch z roku 1701 sa spomína čistenie hradných komínov. Je zrejmé, že počas prvej etapy Rákoczyho povstania hrad definitívne stratil svoju obrannú funkciu a začal pustnúť. Zánik tohto opevneného sídla potvrdzuje podrobný opis panstva Revište z roku 1801. V listine sa uvádza, že bol pôvodným sídlom zemepánov, ale už viac ako sto rokov nie je obývaný.

Pôvodne sa skladal z vnútornej opevnenej veže a nádvoria s gotickým palácom. Vstup z dolného do horného nádvoria ochraňovala kruhová bašta. Z južnej strany sa na vežu napájal hradbový múr, ktorý vymedzoval úzke pozdĺžne nádvorie. Súčasťou nádvoria bola aj cisterna, ktorá sa zachovala až dodnes.

Od roku 2012 vedie k zrúcanine žlto značený Náučný chodník Majitelia hradu Revište priamo od reštaurácie Pod Hradom. Rezkou chôdzou Vám výstup nezaberie viac ako 30 minút. Z hradného kopca sa Vám naskytne fantastický výhľad na celé údolie Hrona, mesto Žiar nad HronomŠtiavnické vrchy. Hradný areál ožíva najmä počas leta, keď sa tu konajú rôzne slávnosti napr. Strašidelná noc hradov a zrúcanín alebo Rozprávková cesta či detský sparťanský pretek na hrad King Race.

Zaujímavá je aj povesť o krásnej Selime a hradnom pánovi. Selima bola dcéra hlavného tureckého kapitána, ktorý sídlil na Levickom hrade. Jedného dňa naplánovala útek so svojim milým a ich úkrytom sa stala práve táto pevnosť. Keď sa o tom turek dozvedel, vyzval hradného pána na súboj. V osudný deň sa pred tureckým kapitánom zjavila zvláštna postava v rytierskej zbroji. Ten neváhal a vytasil svoj meč. Keď rytier padol na zem mŕtvy, zistil, že pod rytierskym odevom bola jeho milovaná dcéra Selima. Tá chcela zachrániť hradného pána pred istou smrťou. Turek svoj čin neuniesol a vzal život aj sebe.

Milou bodkou za krásnym dňom v prírode môže byť zastávka v neďalekom Zveroparku. Po dni plnom objavovania si oddýchnite a ubytujte sa v Žarnovickej chalúpke. Celú ponuku ubytovania v blízkosti Hradu Revište si môžete poprezerať na našej stránke ubytovanie v Žarnovici.

Okolie Žarnovice ukrýva množstvo skvelých atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť. Letná dovolenka bez kúpania by azda nebola ani dovolenkou. Vezmite rodinku na Kúpalisko Žarnovica a užívajte si slniečko pri bazénoch. Odporúčame Vám aj obľúbený Vodný raj Vyhne, ktorý je v prevádzke celoročne.

Viac

Vršatský hrad - Vršatec

Vršatský hrad - Vršatec

Vršatské Podhradie

Na brale Vršatec, ktorý sa vypína nad obcou Vršatské PodhradieBielych Karpatoch, nájdete zrúcaninu kedysi bájneho Hradu Vršatec. Hrad bol koncom 13. storočia súčasťou rozsiahleho panstva najmocnejšieho pána západného i stredného Slovenska – Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorého prezývali "pán Váhu a Tatier". Ak máte radi históriu a radi objavujte nepoznané, táto nenáročná túra Vás určite nadchne.

Hrad postavili približne v roku 1244 po vpáde mongolov, za účelom ochrany Uhorských hraníc a cesty vedúcej na Moravu. Počas svojej existencie sa na hrade vystriedalo niekoľko majiteľov. Okrem Matúša Čáka Trenčianskeho patril Ctiborovi zo Ctiboríc, palatínovi Garovi i uhorským kráľovnám Barbore Celjskej a Alžbete Luxembrurskej.

V roku 1439 sa objavila prvá písomná zmienka o Vršatskom Podhradí, ktoré sa vtedy označovalo ako Podhradhye. V 15. storočí prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá hrad zmenila na obytnú pevnosť. Pevnosť však neskôr začala upadať, pretože šľachta uprednostňovala nižšie položené sídla, hlavne kaštieľ v Pruskom. V roku 1680 hrad vypálilo cisárske vojsko a po opravách hrad v roku 1707 vyhorel. Nedarilo sa mu ani počas Rákociho povstaní, kedy ho zámerne zničili výbušninami.

V súčasnosti je z hradu možné vidieť jeho obvodové múry a pivnicu, ktorá je čiastočne vysekaná do skaly. Prístup na hornú časť hradu je vzhľadom na nebezpečenstvo padajúcich častí zakázaná. Výstup k zrúcanine nie je náročný, zavedie Vás k nemu modro značený náučný chodník. Z hradu sa Vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na Malú Fatru, Martinské hole, Kľak, Vápeč, Strážovské vrchy a celé Považie. Zrúcaniny hradu sú prístupné počas celého roka.

Po návšteve Vršatca môžete vo svojom objavovaní Považia pokračovať a vydať sa do obce Bohunice, kde nájdete Kaštieľ a múzeum regiónu Bielych Karpát. Odtiaľ si to môžete nasmerovať do Lednice, kde na vápencovom brale stojí zrúcanina Lednického hradu. Ak patríte k fanúšikom letectva, v obci Slavnica máte jedinečnú príležitosť navštíviť Letecké múzeum Slávnica. Región Bielych Karpát je plný zaujímavých atrakcií, preto neváhajte a zarezervujte si svoj pobyt ešte dnes. Skvelú ponuku ubytovania neďaleko zrúcaniny Vršatského hradu nájdete na našej stránke ubytovanie vo Vršatskom Podhradí.

Viac

Hrad Kuchyňa

Hrad Kuchyňa

Kuchyňa

Pri návšteve Malých Karpát sa môžete zastaviť aj v obci Kuchyňa. Na jej zalesnenom kopci s názvom "Na varte" nad horárňou Vývrat sa nachádzajú už len nepatrné zvyšky Kuchynského hradu.

Výlety na zrúcaninu hradu majú v obľube nielen vášniví turisti, ale aj maminky s deťmi alebo seniori. K východiskovým bodom patrí spomínaná horáreň. Za ňou sa nachádza rázcestie, na ktorom odbočíte doľava. Pokračujte lesnou cestou do kopca. Kopec je relatívne strmý, preto je fajn mať vhodnú pevnú obuv. Trasa je kvôli stúpaniu pomerne náročná. Výstup Vám zaberie približne 30 minút. Stojí to však za to. To oceníte, keď sa dostanete na miesto.

Ako tento hrad vyzeral? Jadro bolo oválne a na oboch jeho koncoch stáli hranolové veže. Obe boli údajne obývané. Hoci obvodová hradba už neexistuje, pozornému oku neuniknú základové múry, ktoré zrejme obsahujú priečny terénny schod na plošine medzi vežami. To by mohlo naznačovať ďalšiu zástavbu. Na tomto hrade môžete zbadať aj upravenú terasu, druhý fortifikačný prstenec, menšie predhradie a priekopu. Bol pred ňou kedysi ďalší diel obohnaný valom a priekopou. Dostať sa do hradu bolo možné pomocou drevených mostov. Dnes tu z tohto všetkého nájdeme len nepatrné zvyšky.

S hradmi sa väčšinou spájajú rôzne povesti aj legendy. Ani tu to nie je výnimkou. V čase vpádu tureckých vojsk na naše územie pustošili všetko, čo sa dalo. Len dvaja udatní chlapci ostali na hrade a bránili ho, kým sa im neminulo strelivo. Potom už turkom nič nebránilo priblížiť sa k nemu. V zúfalstve vraj jeden z chlapcov odtrhol z čižmy železnú podkovičku, vložil ju do praku a vystrelil na Turka. Táto nevídaná strela spôsobila to, že zo strachu sa radšej nepokúsili hrad dobiť.

Krásny malackého okresu si Vás natoľko získajú, že budete mať záujem ich hlbšie poznávať. Na Záhorí si vodné radovánky vychutnáte na vodnej nádrži Kuchyňa. Rybárov poteší možnosť rybolovu počas sezóny na vodnej hladine Vývratu. Z inej perspektívy si prehliadnete krásy Malých Karpát z vyhliadky Veľká Homoľa. V krásnom prostredí borovicového lesa na nachádza White Eurovalley Golf Park Malacky. Ide o prvý 27-jamkový golfový areál v tomto regióne. Horúce letné dni sa dajú tráviť aj tak, že si zvolíte kúpanie sa v bazéne Kúpalisko Malacky.

Niekedy je fajn sa na chvíľku pozastaviť a užívať si všetky príležitosti, ktoré život ponúka. Taká sa Vám môže naskytnúť, ak si pozriete ponuku ubytovania pri hrade Kuchyňa a vyberiete si to, v ktorom ostanete aj dlhšie ako len jednu noc. Môžete si z katalógu ubytovacích zariadení vybrať útulné apartmány Kuchyňa, alebo Vás možno vďaka pútavej fotogalérii oslovia chaty v Kuchyni. Tím portálu MegaUbytovanie Vám s radosťou pomôže s výberom.

Viac

Lipovský hrad

Lipovský hrad

Lipovce

Pozostatky Lipovského hradu môžete navštíviť severozápadne od obce Lipovce, ležiacej v okrese Prešov. Múry veže, paláca a zvyšky hradiska sa vypínajú na vápencovom brale Zámčisko, známom aj ako Jazvečia hora či Varhoška. Hradný kopec sa nachádza približne 1,5 km západne od obce. Okrem atmosféry čias dávno minulých, ktoré tu majú dodnes svojho nemého svedka, si v tejto lokalite vychutnáte aj malebnú prírodu a krásne výhľady na kaňon Lačnovského potoka a panorámu okolia.

História hradu je doteraz zahalená rúškom tajomstva. Zaujímavé je, že v tejto lokalite dodnes nebol urobený riadny archeologický výskum. Z tohto dôvodu k pozostatkom hradu nevedie žiadny značený turistický chodník. Absencia ľudského zásahu však robí z tohto miesta skutočne lákavý turistický cieľ s autentickou prírodnou a historickou atmosférou. Z kamennej stavby sa do dnešných dní zachovali zvyšky veže približne do 1,5 poschodia, pozostatky obytného paláca a obranných múrov. V teréne môžete vidieť dôkazy existencie hradnej priekopy a obranných valov.

Hrad bol pravdepodobne postavený v 13. storočí a mal plniť obrannú funkciu. Išlo o kráľovskú ranogotickú pevnosť, ktorá bola neskôr darovaná šľachtickému rodu. Predpokladá sa, že hrad bol zbúraný koncom kuruckých vojen, niekedy okolo roku 1591. Dôvodom zničenia pevnosti boli pravdepodobne snahy predísť tomu, aby sa tu združovala odbojná šľachta. S Lipovským hradom sa spája legenda, ktorú svojho času písomne spracoval Ján Domasta. Rozpráva príbeh nešťastnej lásky statočnej dievčiny Hanky, ktorá sa spolu so svojim dieťatkom od žiaľu premenila na skalu. Táto kamenná "socha" ženy dodnes stojí pod Lipovským hradom. Práve po nej vraj bolo pomenované chránené územie európskeho významu, Kamenná baba, s rozlohou 340 ha.

Počas potuliek východným Slovenskom si určite nenechajte ujsť výlet na zaujímavé miesto, ktoré v sebe spája atmosféru histórie a prekrásnej nedotknutej prírody. Túru k hradu si v Lipovciach spojíte s prechádzkou podzemím jaskyne Zlá diera. Ide o veľmi citlivo sprístupnenú jaskyňu bez elektrického osvetlenia. Cestou k nej sa určite zastavte aj na zaujímavom mieste zvanom Lačnovská gravitačná anomália. Vraj tu naplatí gravitácia a odbrzdené autá sa pohybujú hore kopcom. Prídete na to, ako je to možné?

Keď Vám výlety okolím Lipoviec zaberú celý deň, jednoducho si nájdete ubytovanie v blízkosti Lipovského hradu. Ubytovanie v Lipovciach a v priľahlých oblastiach sa môže pochváliť najmä zaujímavou ponukou obľúbených chát a chalúp, zaručujúcich súkromie pre rodiny i partie priateľov. Ich pridanou hodnotou je výborná dostupnosť k zaujímavostiam a turistických chodníčkom tohto regiónu.

Viac

Liptovský hrad - Kalameny

Liptovský hrad - Kalameny

Kalameny

Ruina Liptovského hradu sa nachádza na vrchu Sestrč, vo výške 999,9 m n. m. v katastri obce Liptovská Sielnica, v okrese Liptovský Mikuláš. Sestrč je súčasťou Chočských vrchov, ktoré sa vypínajú nad obcami Bukovina a Kalameny. Hradu sa niekedy hovorí aj Liptovský Starý hrad či Sielnický hrad. Jedná sa o najvyššie položený hrad na území Slovenska a zároveň jeden z najvyššie položených hradov v rámci strednej Európy.

Prvá zmienka o hrade pochádza z 13. storočia, z roku 1262. Kráľ Belo IV. dal hrad postaviť na mieste pôvodného hradiska, ktoré ešte v období pred Kristom plnilo obrannú funkciu. Hrad bol následne v 13. a 14 storočí niekoľkokrát zničený a znovu obnovený. Od roku 1340 v ňom sídlila Liptovská župa. Husitské vojská ho obsadili v období 1431 – 1434, od roku 1454 ho vlastnil Pongrác. Ten obnovil obytnú časť a dobudoval parkánovú hradbu. V roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a nechal ho zničiť. Z pôvodnej obytnej veže, cisterny, malého nádvoria a dvoch brán sa tak zachovala len časť múru s previsom zatrávnenej zeminy.

V 80. rokoch 20. storočia sa na mieste uskutočnil archeologický výskum, vďaka ktorému sa objasnil celkový vývin hradu, zrekonštruovali a zakonzervovali sa jeho základy. Odkryli sa viaceré pozostatky stavby, ako aj strely a kováčsky materiál.

Na hrad sa dostanete celoročne, terén je však počas dažďov a zimy náročnejší a miestami nebezpečný. Inak je túra vhodná takmer pre všetkých, kľudne zo sebou zoberte aj deťúrence. Ak majú aspoň trošku lepšiu kondíciu, určite výlet zvládnu. Vyraziť môžete po žltej turistickej značke z obce Kalameny cez Sedlo pod Kráľovou a následne cez sedlo Poľana. Druhá cesta vedie po červenej turistickej značke z obce Vlachy cez Havránok, Bukovinu a Sedlo pod Kráľovou. Cestou naspäť zažijete aj trošku dobrodružstva, keď prejdete cez drevený rebrík, ktorý odvážlivcom zvýši adrenalín v krvi.

Z hradu sa Vám naskytnú dychberúce výhľady na takmer celý Liptov, ako na dlani budete mať ja vodnú nádrž Liptovskú Maru a zaručenie Vás očaria okolité hory. Veľmi pekný je pohľad na drevený prístrešok a zaujímavé je prezrieť si ručne vyrobené spoločenské hry. Na Liptovský hrad chodia i mnohí fotografi kvôli jedinečným záberom okolitej prírody i nočnej oblohy bez výrazného svetelného smogu.

Atmosféru tohto jedinečného miesta treba proste zažiť. Navštívte stránku ubytovanie Kalameny, vyberte si vhodné ubytovanie v blízkosti Liptovského hradu a skvelý výlet môže začať. Ak chcete vedieť, čo sa oplatí vidieť v okolí, inšpirujte sa aj našej stránke ubytovanie Liptovský Mikuláš. Celý región je neopísateľne krásny, ponúka mnohé fascinujúce prírodné zákutia aj historické miesta, a určite stojí za návštevu nielen raz, ale kľudne aj opakovane a na niekoľko dní.

Viac

Hrad Rákoš

Hrad Rákoš

Rákoš (okres Revúca)

Pozývame Vás na výlet do 13. storočia. V tom čase sa severne od obce Rákoš, v okrese Revúca vypínal majestátny gotický hrad. Išlo o strategicky umiestnenú stavbu, ktorá slúžila na ochranu tohto územia pred mongolskými vpádmi. Dnes existenciu Hradu Rákoš dokazujú len neúprosným zubom času a silou prírody poznačené kamenné múry, pozostatky klenby a stopy po strážnej budove.

Gotický hrad pochádza z 13. storočia. O jeho vybudovanie sa zaslúžil veľkomožný pán Detrik z rodu Ákošovcov. Týmto počinom nadviazal na politiku Bela IV., ktorý po devastačných mongolských vpádoch podporoval výstavbu obranných hradov v Uhorsku. V druhej polovici 14. storočia bol hrad opustený a začal chátrať. O jeho obnovenie sa neskôr na krátky čas zaslúžili Bubekovci. Definitívne bol hrad opustený od 16. storočia. Vplyvom času a prírody za 5 storočí schátral do dnešnej podoby.

Obzvlášť zaujímavá bola architektúra hradu a dômyselné využitie prirodzenej dispozície terénu. Prírodou vytvorené skalné lavice a bralá boli priamo zakomponované do samotnej stavby ako obranné prvky alebo steny objektu. Dominantou hradu bol lichobežníkový palác, ktorého severnú stranu chránila hlboká priekopa. Kamenné podložie hradu však znemožnilo výstavbu studne a tak tu ako zdroj pitnej vody slúžila cisterna.

Ak sa pri svojich potulkách Slovenským rudohorím dostanete až do nenápadnej obce Rákoš, určite neobíďte jedinečné miesto, ktorému stáročia dozadu dominoval impozantný hrad. Urobte si prechádzku ku kamenným múrom, ktoré boli nemými svedkami vpádov mongolských vojsk do Uhorska. Výlet sem si môžete spojiť s turistikou v Národnom parku Muránska planina, s prechádzkou k známemu Muránskemu hradu alebo s odpočinkom v neďalekom Rekreačnom areáli Predná Hora.

Nájdite si ubytovanie v blízkosti Hradu Rákoš a nechajte sa zlákať jedinečnými zážitkami. Vyberte si z ponuky ubytovania Muráň alebo ubytovania v Revúcej na našom portáli a naplánujte si dovolenku, na ktorú budete spomínať po celý rok.

Viac

Hrad Sitno

Hrad Sitno

Ilija

okrese Banská Štiavnica je dominantou najvyšší vrch Štiavnických vrchovvrch Sitno. Práve na ňom môžete nájsť zrúcaninu slávneho hradu Sitno, ktorý zabezpečoval obranu pred nepriateľmi. Zavítajte do obce Ilija, kde práve do jej katastra spadá Sitniansky hrad.

História hradu Sitno siaha do 13. storočia, kedy vznikol ako opevnené hradisko na tomto vrchu. O 3 storočia neskôr bola dobudovaná brána, ktorá mala obrannú funkciu. Hrad sa skladal z dvoch častí – hradného horného paláca a dolného hradu. Ani na tomto hrade nechýbalo nádvorie, cisterna na vodu či strieľne. Žiaľ, v 18. storočí definitívne hrad zničili stavovské povstania a tak z neho ostala len ruina.

Počas jeho éry najväčšieho rozkvetu bol hrad v roku 1548 obliehaný kráľovským vojskom. V tom čase ho ukradol lúpežný rytier Melicha Balassa. O necelých sto rokov sa hrad dostal do trvalej údržby rodu Koháryovcov. Vlastníkmi hradu boli do jeho zániku. Po roku 1710 na konci protihabsburských povstaní bol hrad zdrojom stavebného materiálu pre Rozhľadňu na Sitne aj Kaštieľ vo Svätom Antone.

Ak Vás zaujala história hradu a spomeniete si na rôzne legendy. Jedna hovorí o osude dvoch bratov – Sitnianskych rytierov. Starší dostal od otca na smrteľnej posteli celý majetok, ten mladší s tým nebol v poriadku, a tak si postavil na Malom Sitne svoj vlastný hrad. Niečo pravdy na týchto legendách o hrade Sitno opradených rúškom tajomstva môže byť.

Na hrad Sitno sa môžete dostať autom z obce Ilija. Po zelenej turistickej trase (asfaltovej cestičke cez Vlčiu jamu) je výstup menej náročný, no za to časovo dlhší. K hradu vedie aj cesta od Počúvadlianskeho jazera taktiež po zelenej trase pri chatkách cez les. Po určitej dobe sa dostanete na Tatársku lúku s náučným chodníkom, odkiaľ je možné ísť modrou trasou priamo na hrad.

Spolu s návštevou hradu je fajn plánovať si výstup na vrch Sitno. Je možné absolvovať ho aj jazdou na koni. Toho Vám spolu s profesionálnym sprievodcom zapožičajú na Ranči Nádej vo Svätom Antone. Do histórie je možné preniesť sa v Kaštieli vo Svätom Antone. Ak prídete ako rodinka s deťmi, je dobré si vopred zarezervovať ubytovanie pri hrade Sitno. V obci Ilija je na výber z viacerých penziónov alebo ubytovaní v súkromí Ilija. Veríme, že Váš čas pri zdolávaní tejto atrakcie si naplno užijete aj vďaka príjemnému ubytovaniu na Slovensku.

Viac

Lednický hrad

Lednický hrad

Lednica

Pozývame Vás do obce Lednica, nad ktorou sa na strmom vápencovom brale vypína dominanta Bielych Karpát - Hrad Lednica. V minulosti patri Lednický hrad medzi hrady s najťažšou prístupnosťou. Dnes je z hradu zrúcanina, avšak od roku 2004 tu prebieha rozsiahla a intenzívna obnova a tak hradu svitá na lepšie časy. Príďte sa pozrieť na panoramatický výhľad na Biele Karpaty a Moravu a objavte toto históriou popretkávané miesto.

Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z roku 1259, no archeologické nálezy potvrdzujú, že bralo bolo osídlené už pred 2 000 rokmi. Pevnosť bola postavená za účelom stráženia cesty, ktorá viedla Považím na Moravu. Počas celej histórie hradu sa tu vystriedalo viacero majiteľov. Medzi prvými majiteľmi sa spomína župan Marek z Lednice a isté obdobie ho vlastnil aj mocný a obávaný „pán Váhu a Tatier“ Matúš Čák Trenčiansky. K ďalším známym vlastníkom patrila rodina Pakšiovcov, bratia Sobek a Matej Bielikovci, Rákociovci, lúpežní bratia Podmanickí i Maťašovskí.

Hrad sa skladal z troch častí a bol takmer neprístupný. Najnižšie sa nachádzalo predhradie, v ktorom boli postavené obranné bašty, väznica, miestnosť pre drábov, stajňa, miestnosť pre vozy i kováčska dielňa. Na nádvorie sa vstupovalo cez padací most a tunel vytesaný do skál.

Na nádvorí stredného hradu boli hlavné palácové obytné budovy pre služobníctvo, hospodárske miestnosti, sklady i príbytok kastelána. Predpokladá sa, že v čase rozkvetu mal hrad 45 miestností a obranné veže s baštami. Azda najväčším lákadlom je miestna pozorovateľňa, ku ktorej vedie cestička po oceľovom rebríku a schodoch vytesaných do skalného brala.

Pod hradom nájdete studničku, ku ktorej sa viaže smutný príbeh. V deň keď si krásna poddaná Katarínka brala hradného hájnika Ondreja, sa na hrade konala bujará oslava. Hradný pán, náruživý gróf, sa rozhodol, že neprijme dary svadobčanov, ale nárokoval si právo prvej noci. Nešťastná Katarínka nechcela porušiť sľub vernosti a radšej vyskočila z okna hradu do priepasti. Na mieste kde skonala vytryskol prameň s vodou, ktorý sa na jej počesť nazýva Katarínkin prameň. Zaujímavosťou je, že k prameňu rád chodieval aj Jan Amos Komenský.

Prezrite si i drevený kríž, ktorý je umiestnený na strmej skale pod hradom. Postavili ho tam poddaní na znak vernosti Katarínky a Ondreja. Na hrad Vás zavedie cesta z obce Lednica a prístupový chodník, ktorý vedie okolo studničky.

Po výstupe na Lednický hrad si dajte pauzu a oddýchnite si na kúpalisku v obci Lednické Rovne, ktorá je neďaleko. Ďalším skvelým miestom, ktoré môžete v okolí navštíviť, je Botanický park v Lednických Rovniach a ruiny Vršatského hradu vo Vršatskom Podhradí. Región Bielych Karpát je plný skvelých atrakcií, ktoré sa oplatí navštíviť. Nezaháľajte a objednajte si svoj pobyt ešte dnes. Širokú ponuku ubytovania neďaleko zrúcaniny Lednického hradu nájdete na našej stránke ubytovanie v Lednici.

Viac

Hrad Divín

Hrad Divín

Divín

Divín je vyhľadávaná obec vďaka svojim historickým pamiatkam a turistickým atrakciám. Ročne ju pre jej krásne scenérie obdivuje mnoho turistov. Môžete si tu pozrieť jedinečný renesančný kaštieľ s opevnením, dych berúci dvojvežový kostol zo 17. storočia alebo majestátne sa týčiaci hrad Divín.

Dostať sa na hrad je veľmi jednoduché. Priamo pri renesančnom kaštieli je parkovisko, z ktorého sa pešou chôdzou dostanete po Hradnej ulici ku kostolu s dvoma vežami. Hneď oproti kostolu je mostík s nadväzujúcou úzkou uličkou. Po ľavej strane budete míňať aj vinárničku pod lesíkom, odkiaľ vedie červená turistická trasa. Ňou sa dostanete na lúku s rozkvitnutými poľnými kvetmi. Na jej pravej časti sa nachádza cintorín pred krásnym hradom. Druhá trasa na hrad vedie autom priamo k cintorínu, kde končí asfaltová cesta. Tu môžete zaparkovať Vášho štvorkolesového tátoša a dostať sa po vlastných na hrad. Hrad je celoročne voľne prístupný.

Zavítajte na zrúcaniny gotického hradu, ktorý sa nachádza nad obcou Divín, na nevysokom vápencovom pahorku. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1329 pod názvom Dyun. Vtedy ho dal postaviť príslušník rodu Lošonciovcov z Lučenca. Hrad prešiel rukami viacerých vlastníkov, ktorí ho zveľaďovali a starali sa oň. Počas jeho prehliadky si môžete všimnúť, ako sa stavitelia hradu snažili kopírovať skalné bralo a všetky nerovnosti terénu. Určite Vás zaujmú aj časti vonkajšieho plášťa. Vo vnútri hradu boli postavené obytné a hospodárske krídla. Pozornému oku neuniknú ani masívne hrubé múry alebo štrbinové okná, ktoré zabezpečovali jeho aktívnu obranu.

Hradu sa stali osudné lúpežné výčiny, ktoré robil jeho majiteľ Imrich Balaša. V roku 1683 ho dobyli vojská vtedajšieho kráľa a podpálili ho. V súčasnosti môžete pozorovať len holé murivo a obdivovať jeho dispozíciu. Nadšenci pre historické pamiatky sa snažia odkrývať rúška tajomstiev a vykonávajú tu rôzne archeologické výskumy aj konzerváciu dochovaných hradných častí.

S viacerými hradmi a zámkami sa traduje veľa povestí a legiend. Ani Divínsky hrad nie je výnimkou. Prvá z povestí o vzniku hradu Divín je naviazaná na robotníka, ktorý mal priniesť obetu lesnému duchovi. Aby sa hrad podarilo dokončiť, zamurovali do základov hradu dieťa. Žeby od toho vznikol názov Divín? Druhá legenda Vás nasmeruje k zakladateľom hradu. Viac o nej sa dočítate na informačnej tabuli.

Aby ste sa z Divína nemuseli ponáhľať hneď domov a mohli si vychutnávať jeho krásy, odporúčame Vám zarezervovať si ubytovanie pri hrade Divín. Odtiaľ sa Vám naskytne výhľad aj na krásny Zichyho kaštieľ. Pozrieť sa oplatí aj unikátne slnečné hodiny alebo sa ísť schladiť do vodnej nádrže Ružiná. Pre detičky môžete vytvoriť program v podobe jazdenia na koňoch Ružiná. Po napadnutí súvislej vrstvy snehu si zalyžujete, prípadne sa môžete aj sánkovať v Ski centre Košútka. Bažiaci spoznávať ďalšie klenoty nášho úžasného Slovenska môžete napríklad aj počas návštevy Haličského zámku.

Ak sa Vám ponuka výletu nielen na hrad, ale aj atrakcie v okolí zapáčila, zostaňte v tomto regióne na viac ako jeden deň. Môžete si zarezervovať ubytovanie v blízkosti hradu Divín. V ponuke ubytovacích zariadení sú nie len turistické ubytovne v Divíne, ale aj zaujímavé a útulné chatky Divín. Možno si len ako rodinka s deťmi či zamilovaný pár vystačíte aj v komfortnom apartmáne. Veľmi radi Vám pomôžeme vybrať si tak, aby ste sa na Vašom pobyte cítili fantasticky.

Viac

Hrad Brekov

Hrad Brekov

Brekov

Vedeli ste o tom, že Slovensko má najväčšiu hustotu stredovekých hradov v rámci Európy? V tomto období ich bolo na našom území postavených okolo 180. Aj v obci Brekov môžete nájsť jeden taký. Hrad Brekov sa nachádza sa na západnom okraji Humenských vrchov, ktoré sú súčasťou pohoria Vihorlat.

Hrad Brekov alebo aj Brekovský hrad leží v nadmorskej výške 280 m n. m., v údolí rieky Laborec, nad rovnomennou obcou Brekov. Dostanete sa sem pešo po turistickom chodníku značenom žltou farbou za približne 30 min. Trasa vedie krásnym lesným prostredím a zvládnu ju aj rodiny s deťmi, rovnako dobre aj aktívni seniori. Vystúpiť na vrch sa oplatí. Nádherný výhľad na okolitú krajinu Vás očarí v každom ročnom období.

Hrad bol vybudovaný v 13. storočí. Patril do skupiny hradov, ktoré ochraňovali významnú Uhorsko-Poľskú obchodnú cestu. V 15. storočí bol hrad silnejšie opevnený a zohral významnú úlohu v bojoch medzi vojskami uhorského kráľa Mateja Korvína a poľského vládcu Kazimíra IV. V druhej polovici 15. storočia vlastnil hrad rod Zápoľských, ktorý ho rozšíril a opevnil. Bohužiaľ, jeho ďalší majiteľ František Kendy sa v povstaní proti Habsburgovcom postavil na stranu vzbúrencov. Po potlačení povstania v roku 1558 kráľovské vojsko hrad spustošilo. Mikuláš Druget ho o 17 rokov obnovil. Ale následne o 69 rokov ho dobili a takmer zničili povstalecké vojská Juraja Rákociho. Hrad bol obnovený len čiastočne a od 17. storočia bol opustený a chátral. Dnes je v štádiu ruín a len pozorné oko návštevníka si s trochou fantázie môže predstaviť jeho zašlú slávu.

Z kedysi veľkolepého diela sa dodnes zachovali múry do výšky tretieho podlažia. Návštevník si tu môže prehliadnuť tiež vstupné brány, klenuté pivnice, zvyšky kuchyne s otvoreným ohniskom, mohutné komíny a zvyšky krbov. Od roku 2009 sa miestne občianske združenie snaží o konzerváciu a čiastočnú obnovu hradného torza. Organizujú tu dve pravidelné podujatia, a to Silvestrovský výstupDrugethovské hradné slávnosti.

Zaujímajú Vás tajomstvá a povesti? S tou miestnou o tajomnom čiernom koňovi, neľútostnom hradnom pánovi Františkovi Barkócimu, jeho chudobnom poddanom Mišovi Maťukovi, zlovestnom prekliatí a záhadnom zemetrasení sa tu určite zoznámite. Miestni obyvatelia dodnes hovoria, že sa pod hradnými múrmi zjavuje prekliata duša mŕtveho feudála, ktorá nemôže nájsť pokoj v podobe čierneho koňa.

Po krásnom výlete si môžete oddýchnuť v osviežujúcich vlnách neďalekého Kúpaliska Humenné alebo na Mestskej plavárni Humenné. Nasledujúci deň môžete svoje putovanie za históriu zavŕšiť návštevou zrúcanín Hradu Jasenov. Vo Vihorlatskej Hvezdárni Humenné môžete svoj pohľad uprieť k oblohe a skúmať jej ukryté tajomstvá s odborným výkladom astrológov. Milovníkov tradičnej architektúry určite poteší návšteva Skanzenu Humenné alebo Vihorlatské múzeum Humenné.

Vravíte si, že by ste chceli spoznať všetky zaujímavé miesta, ale nedá sa to za jeden deň? Nevadí. Urobte si krásny víkend alebo si naplánujte dokonca celý týždeň svojho pobytu v tomto nádhernom regióne. My Vám v takomto prípade vieme odporučiť vhodné ubytovanie pri Hrade Brekov. Pokojne si zarezervujte apartmány Brekov alebo iné z ubytovaní Brekov. Kompletnú ponuku nájdete na našom portáli.

Viac

Hrad Blh

Hrad Blh

Veľký Blh

Hrad Blh, nenápadná zrúcanina ležiaca vo výške približne 400 m n. m. je ukrytá pred zrakmi návštevníkov uprostred bývalej Čiernej obory, ktorá je dnes súčasťou zvernice Teplý Vrch. Zvedaví turisti budú po výstupe k ruinám hradu očarení krásnym výhľadom na obec Veľký Blh, okolitý okres Rimavská Sobotavodnú nádrž Teplý Vrch. Z hradného areálu, ktorý pozostával z dvoch palácov, štyroch bášt a niekoľkých domov sa nám do dnešných dní zachovali len dva pásy kamenných hradieb, náznaky budov a cisterna na vodu. Miesto ale napriek tomu dýcha históriou a Vy môžete naplno využiť svoju fantáziu, keď si v hlave budete vytvárať obrázky hradných siení dávnej minulosti.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1323. Odvtedy bolo miesto sídlom viacerých známych i menej známych uhorských šľachticov. Dôležitú úlohu zohral počas husitských aj protihabsburských povstaní a jeho majitelia hradný areál neustále opevňovali. V čase svojej najväčšej slávy bol hradný komplex značne veľký a mal rozmery 150 x 70 m. Po potlačení povstaní začiatkom 18. storočia ostal hrad, žiaľ, nenávratne zničený.

K ruinám hradu sa dnes dostanete od vodnej nádrže Teplý vrch alebo zo zvernice s rovnakým názvom. Mimochodom, chránený zverník má rovnako zaujímavú históriu. Bol zriadený už v 18. storočí a je prvým na území dnešného Slovenska, kam bol dovezený daniel škvrnitý pôvodom zo Stredomoria a juhozápadnej Ázie. Posledným neštátnym vlastníkom zvernice bol bulharský cár Ferdinand Coburg, známy poľovník a cestovateľ. V zvernici pokračujú v tradícii chovu danielov, ku ktorým sa v súčasnosti pridružil tiež chov muflonej zveri. Vzácnosťou okolitého lesa je aj dub Márie Széchyovej, ktorý je približne 300 rokov starý. Pri prechádzke lesom neprehliadnite ani jedinečnú sekvoju mamutiu.

Výstup k zrúcanine je nenáročný a trvá približne 5 minút. Ak sa radi nechávate vtiahnuť do histórie prostredníctvom návštev starých hradov, nevynechajte túru na zrúcaniny v okolí. Navštíviť môžete neďaleký Drienčanský hrad alebo Hrad Sobôtka v Rimavskej Sobote. Rimavská Sobota a okolie Vám ponúkajú krásne prírodné zákutia aj zaujímavé múzeá. Vyberte si ubytovanie v blízkosti Hradu Blh a vyrazte na výlety za dobrodružstvom po celom regióne.

Viac

Hrušovský hrad

Hrušovský hrad

Hostie

Pokiaľ nemáte plán na nedeľné popoludnie, pozývame Vás na príjemnú prechádzku k zrúcanine Hrušovského hradu. Zvyšky pevnosti, ktorá bola kedysi súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho, nájdete v pohorí Tríbeč, v katastri obce Hostie. Hovorí sa, že Hrad Hrušov patrí k najkrajším a najzachovalejším zrúcaným hradom na Slovensku. Ak sme vo Vás vzbudili záujem, zbaľte rodinku a vyrazte na výlet.

Prvá písomná zmienka o gotickej pevnosti pochádza z roku 1253. Od svojej existencie strážil dôležitú obchodnú cestu, ktorá spájala PožitaviePonitrím. Medzi najvýznamnejších panovníkov, ktorí hrad vlastnili patril už spomínaný „pán Váhu a Tatier“, kráľ Ľudovít Veľký a patril aj rodine Bubekovcov, Levických a Rákocziových. K spustošeniu došlo v roku 1708 počas Protihabsburgského povstania, keď cisárske vojská pevnosť dobyli a zničili.

Pýtate sa ako sa k hradu dostať? Odpoveď znie veľmi jednoducho. Najkratšia cesta vedie z obce Skýcov a zvládnu ju aj Vaši drobci v kočíku. Na ceste z Topoľčianok do obce Skýcov sa na pravej strane cesty nachádza parkovisko. Odtiaľto vedie na hrad červená turistická značka a pomalým krokom ste pri zrúcanine za pol hodinu. Podhradie je upravené a okrem info tabúľ tu nájdete i detské zábavné hlavolamy. Z kopca sa Vám naskytne nádherný výhľad na okolie. Nezabudnite si so sebou pribaliť aj niečo chutné na opekanie. Pod hradom sa totižto medzi stromami ukrýva altánok s posedením a ohniskom.

Na lúke pod pevnosťou sa môžete zastaviť aj pri pomníku T. G. Masaryka. Viaceré fakty dokazujú, že túto lokalitu mal veľmi rád a v minulosti ju hojne navštevoval. Veľmi obľuboval miesto pod starou hruškou, kde si zvykol opekať kukuricu a debatovať popri tom s Edvardom Benešom a inými členmi vtedajšej vlády. Kúsok odtiaľto nájdete ďalšiu zaujímavosť – balvan, ktorý je z jednej strany obrastený stromom. V súčasnosti sa o zámok stará skupinka nadšencov z obce Hostie, ktorá má na starosti rekonštrukčné a konzervačné práce. Vstupný poplatok je dobrovoľný a slúži na obnovu tejto vzácnej historickej pamiatky.

A čo tak predĺžiť si pobyt na Dolnej Nitre a spoznať ďalšie zaujímavé miesta? V okolí zrúcaniny nájdete množstvo chát a chalúp za výhodné ceny. Vyberte si takú, v ktorej si môžete ugrilovať rybky chytené v Pstruhovom raji v neďalekých Topoľčiankach. Pri výbere ubytovania v blízkosti Hrušovského hradu Vám pomôže stránka ubytovanie v Hostí. V Topoľčiankach majú okrem rybníkov i národný žrebčín s múzeom, ktoré je venované chovu koní na Slovensku. Odporúčame Vám tiež návštevu zámku Topoľčianky.

Viac

Hrad Hajnáčka

Hrad Hajnáčka

Hajnáčka

Pri návšteve najjužnejšej časti Stredného Slovenska a turistike po Cerovej vrchovine nezabudnite prísť na Hrad Hajnáčka. Je to impozantná zrúcanina gotického hradu, hrdo stojaca na vrchole homoľovitého kopca priamo nad obcou Hajnáčka. Hradné bralo je tvorené čadičovou vyvrelinou sopečného pôvodu a podľa archeológov bolo osídlené už v dobe kamennej, čo len umocňuje veľkoleposť danej lokality. Hoci sa ruiny hradu týčia vo výške len 355 m n. m., z hradnej skaly je krásny výhľad na okolitú krajinu Cerovej vrchoviny a na blízke Maďarsko. Pri pohľade na východ od obce Hajnáčka uvidíte masív Ragáč, národnú prírodnú rezerváciu, kde sa nachádzajú sopečné jaskyne. Juhozápadne od Ragáča zas môžete pozorovať národnú prírodnú pamiatku Kostná dolina, ktorá je najvýznamnejším náleziskom zafírov v celom pohorí Karpaty. Malá vzorka modrého drahokamu z Kostnej doliny sa nachádza v Gemersko-malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote a ďalší kúsok nájdete v Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Opevnenie na brale bolo postavené v 13. storočí a o jeho počiatkoch sa píše v listine kráľa Bela IV. z roku 1245. Základy samotného hradu boli položené v roku 1247. Pevnosť sa následne spomína v roku 1320, keď ju do vlastníctva získal kráľ Karol I. Robert a za zásluhy ju daroval významnému šľachtickému rodu Széchényiovcov. Od 15. storočia hrad menil svojich hradných pánov a stal sa dôležitým oporným bodom v obrane proti Turkom, ktorí ho však nakoniec dobyli, obsadili a opustili ho až po páde Fiľakova v roku 1593. Po vyhnaní Turkov hrad opravili a opevnili, no v roku 1645 ho tureckí spojenci znovu nakrátko obsadili. Po ich opätovnom vytlačení cisárskym vojskom bol hrad dôkladne zrekonštruovaný, no žiaľ, v roku 1703 vyhorel a odvtedy chátral. V časoch svojej najväčšej slávy stál na najvyššej časti brala palác chránený dvomi pásmi hradného múru a baštou. Zaujímavosťou je hradná skala, ktorá tvorila časť hradieb i vnútornej architektúry a dokonca bolo do nej vysekané schodisko. Ak budete pozorní, v zarastených kúskoch muriva postrehnete zvyšky hradných múrov a vysekané schodište, ktoré tvoria poslednú pamiatku na niekdajšiu protitureckú pevnosť.

Mimochodom, o názve hradu existuje veľmi pekná povesť, ktorá rozpráva o vládcovi a jeho dcére. Na love jeleňa stratil vládca svoj vzácny meč a jeho dcéra sa rozhodla ho nájsť. Podarilo sa jej to a cestou späť ešte otcovým mečom skolila diviaka, ktorý napadol pastiera a zachránila mu tak život. Tento statočný čin videl krásny mládenec, do dievčiny sa na prvý pohľad zamiloval a vzal si ju za ženu. Z lásky k nej pomenoval hrad, v ktorom žili podľa svojej ženy - Hajnáčka.

Výstup na hrad Hajnáčka je pomerne krátky s miernym stúpaním. Trasa je dlhá asi 400 metrov a hravo ju zvládnu aj menšie deti. Na hradné bralo sa z obce Hajnáčka dostanete po žltej značke, romantickým chodníkom pomedzi malé domčeky a cez úzke uličky. Chodník Vás zavedie až k pútavej drevenej hradnej bráne. Odtiaľ je to len kúsok k ruinám hradu.

Prírodná rezervácia Hajnáčsky hradný vrch, vyhlásená v roku 1958, a obec Hajnáčka určite stoja za návštevu. Dedinka v centrálnej časti Cerovej vrchoviny, na hornom toku potoka Gortva, vynikla v polovici 19. storočia vďaka sírnemu prameňu a následnému vybudovaniu kúpeľov. I keď kúpele by ste už dnes v Hajnáčke hľadali márne, navštíviť môžete napríklad kaplnku z 18. storočia alebo klasicistický kaštieľ z roku 1820. Zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Hradu Hajnáčka a pozrite si neďaleké mestá Fiľakovo či Rimavská Sobota. Vydajte sa na prehliadku Fiľakovského hradu alebo do kúpeľov Číž a nechajte sa uchvátiť krásami regiónu.

Viac

Hrad Kazimír

Hrad Kazimír

Kazimír

V malebnej obci Kazimír, v okrese Trebišov nájdete zrúcaninu Hradu Kazimír. V časti nazývanej Hrunok sa kedysi nad potokom Izra vypínal hrádok z 13. storočia. Navštívte pozostatky hradu neďaleko úpätia Slanských vrchov. Zrúcaninu nájdete priamo v obci v blízkosti stredovekého kostola.

Stena bývalej obytnej časti, pravdepodobne palácovej stavby, je jedinou zachovalou časťou zrúcaniny. Hoci sa zachovalo len veľmi málo informácií, niektoré tvrdia, že sa jednalo o kláštor a nie hrádok. Pod stenou nájdete pivnice ktoré boli súčasťou hrádku. Podľa okolitého terénu je zrejmé, že v okolí stálo niekoľko ďalších stavieb.

O Hrade Kazimír neexistujú žiadne zachované písomné zbierky. Vznik ako aj jeho zánik bol pravdepodobne len výsledkom osídľovania. K dohadom, že išlo o kláštor a nie hrádok sa viaže aj legenda o kláštore bielych mníchov - kanibalov. Vraj ten, kto vstúpil do kláštora už z neho nevyšiel.

Ak Vás cestou k Hradu Kazimír zaujala okolitá príroda, využite možnosť nahliadnuť na ňu z vtáčej perspektívy a nevynechajte neďalekú Rozhľadňu Tokaj medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Moderná architektúra, ktorá pripomína drevený sud Vám dovolí z výšky 12 m nahliadnuť do okolitých viníc a vinohradov. Zavítajte do neďalekej Veľkej Tŕne a užite si Degustáciu vín v Tokajskej pivnici.

Hľadáte ubytovanie v okolí Hradu Kazimír? Vyberte si z ponuky ubytovania v okolí Trebišova a užite si krásy vinohradníckej oblasti. Či už sa na výlet vyberiete s rodinou a deťmi alebo zavoláte svojich priateľov a spojíte ho s degustáciou vín, veríme, že si spoločný čas užijete.

Viac

Hrad Dobrá Voda

Hrad Dobrá Voda

Dobrá Voda

Zrúcanina Hradu Dobrá Voda leží v severovýchodnej časti pohoria Malé Karpaty, nad obcou s rovnomenným názvom. Vyrazte s rodinou na výlet a pustite sa do objavovania opustených ruín, ktoré sa ukrývajú hlboko v lese. Kúzelná atmosféra Dobrovodského hradu Vám určite učaruje. K hradu sa viažu dve zaujímavé povesti. Prvá hovorí o zázračnom prameni Dobrá Voda, ktorá vyliečila chorého kráľa. Tá druhá je o rytierovi, ktorého za temných nocí vídať ako blúdi po hradbách a krajine i nebesám hrozí ohnivým mečom. Je to vraj duch niekdajšieho hradného pána, ktorého kráľ pre napáchané zbojstvá uväznil v žalári na jeho vlastnom hrade.

Ako už istotne tušíte, názov hradu je odvodený od vodných prameňov v jeho okolí. Prvá písomná zmienka o opevnenom sídle pochádza z roku 1263 a spomína sa aj pod názvami Bona Aqua, Dobrawoda či Dobrý kameň. Za hlavného staviteľa sa považuje Aba Veľký z hlohoveckého rodu Abovcov. K najvýznamnejším majiteľom patril Matúš Čák Trenčiansky a koncom 14. storočia sa hradným pánom stal Ctibor zo Ctiboríc. 

Po povstaní Františka II. Rákocziho v roku 1703 bol hrad veľmi poškodený a požiar v roku 1762 ho natoľko zničil, že v ňom zostalo už iba väzenie pre poddaných. Začiatkom 19. storočia začal chátrať a postupom času sa zmenil na zrúcaninu. K procesu deštrukcie výrazne prispela aj zeleň, ktorá prerastá jeho múrmi. Podľa ľudových povestí je táto pevnosť prepojená podzemnými chodbami so Smolenickým zámkom.

V súčasnosti patrí hrad do prírodnej rezervácie Slopy. Ideálnym východiskovým bodom k zrúcanine je obec Dobrá Vodaokrese Trnava. Auto si môžete odparkovať pri miestnom kostole. Na konci dediny sa začína červeno značený turistický chodník, ktorý Vás zavedie do lesa s miernym stúpaním. Približne v polovici cesty prejdete okolo pozostatkov starého židovského cintorína. Neďaleko za cintorínom je križovatka, na ktorej nezabudnite odbočiť vpravo. Odtiaľto trvá cesta na hrad už iba 15 - 20 minút. Ten sa Vám pred očami vynorí až posledných pár stoviek metrov pre cieľom.

Areál vonkajšieho hradu je typický svojimi ochrannými hradbami a niekoľkými baštami. Nájdete tu i pozostatky hospodárskych budov a kaplnky. Najzaujímavejším miestom je vrch, na ktorom v minulosti stál palác a dve veže. Dostanete sa k nemu po vybudovaných schodíkoch. V okolí zrúcaniny sa nachádza ohnisko, takže si na výlet zbaľte i chutné špekáčiky.

Návštevu hradu môžete spojiť s návštevou Pamätnej izby Jána Hollého, ktorá je venovaná nášmu významnému bernolákovskému básnikovi a katolíckemu kňazovi. Nachádza sa na starej katolíckej fare v obci. Práve tu ho v roku 1843 navštívili Štúr, HurbanHodža, aby ho poprosili o názor na ich novú predstavu o spisovnej slovenčine.

Deň v obci Dobrá Voda si môžete spríjemniť aj na letnom Kúpalisku Dobrá Voda. Po vydarenom dni si doprajte odpočinok a ubytujte sa v príjemnom penzióne. Kompletnú ponuku ubytovania neďaleko Hradu Dobrá Voda nájdete na našej podstránke ubytovanie v Dobrej Vode. Počas Vášho pobytu si spravte výlet i do neďalekých Dechtíc, kde sa o ďalší skvelý zážitok postará jazda na Lesnej železnici Katarínka. Prajeme Vám príjemný pobyt plný nezabudnuteľných zážitkov.

Viac

Slanecký hrad

Slanecký hrad

Slanec

Nad nenápadnou obcou Slanec v okrese Košice – okolie okoloidúcich upúta zalesnený vrch so zachovanými zvyškami stredovekého hradu. Zrúcanine Slaneckého hradu dominuje kamenná veža s pozoruhodným názvom Nebojsa a niekoľko hradných stien. Architektonickým skvostom je gotický lomený oblúk na okne pôvodnej hradnej kaplnky. Okrem jedinečnej stredovekej atmosféry sa hradný kopec môže pochváliť aj prekrásnymi výhľadmi na široké okolie. Máte chuť sa o tom presvedčiť na vlastné oči?

O stavbe a pôvode hradu sa nezachovali spoľahlivé písomné zmienky. Predpokladá sa, že pôvodný hradný komplex dali postaviť Abovci na začiatku 13. storočia. Prvé písomné zmienky však pochádzajú až z roku 1281, kedy už na kopci nad súčasným Slancom stála okrúhla kamenná veža. Neskôr hrad dobyl kráľ Ladislav IV a ponechal si ho vo svojom vlastníctve. V 15. storočí bol hrad vypálený a o jeho obnovu sa zaslúžil Ladislav Losonczy. Opevnenie hradu bolo vybudované až v roku 1601 jeho ďalšími majiteľmi, Forgáčovcami. V nasledujúcich rokoch hrad opakovane menil majiteľov až opäť podľahol požiaru pod rukou Juraja Rákociho II.

Hrad bol strategicky umiestnený na vrchole kužeľovitého kopca, ktorý mu vytváral prirodzenú ochranu pred votrelcami. Prístupová cesta viedla zo severnej strany, odkiaľ bolo hradné opevnenie chránené priekopou. Dominantou stavby bola vysoká veža, na vrchole ktorej sa nachádzala obranná galéria. Neskoršími prestavbami nadobudol hrad charakter paláca s kaplnkou. V dostupnosti hlavnej veže, bola postavená ďalšia kruhovitá veža, ktorej zvyšky sa zachovali dodnes. Celý komplex bol obohnaný hradným opevnením s neuveriteľnou hrúbkou 140 cm. Prístup k hradu chránila od 15. storočia bašta vsadená do cípu návršia.

Pozostatky hradu dodnes dominujú širokému okoliu. Najkrajšie zachovanou časťou hradného komplexu je štvorpodlažná veža Nebojsa. Vstup je možný do jej prvého, kamenného podlažia. V blízkosti veže sa vypínajú pozostatky múru niekdajšieho paláca s gotickým oknom kaplnky. Prednú časť tvorí obranné predhradie a pozostatky preborených pivníc. Hradný kopec ponúka prekrásny výhľad na Východoslovenskú nížinu a Slanské vrchy. Východiskovým bodom túry k zrúcanine hradu je obec Slanec, odkiaľ až na hradný kopec vedie značený turistický chodník.

K Hradu Slanec sa viaže povesť, podľa ktorej ho svojho času obývala krásna uhorská kráľovná. Keďže šľachta bola s jej panovaním nespokojná, povstalci obľahli hrad a zeman Forgáč prenikol až do jej spálne s úmyslom mladú kráľovnú zavraždiť. Uchvátený jej krásou však svoj úmysel nenaplnil a pomohol jej pred povstalcami utiecť. Kráľovná mu vraj za záchranu života darovala hrad i obraz so svojou podobizňou v Evinom rúchu.

Ak Vás fascinujú povesťami opradené hradné zrúcaniny, tú nad obcou Slanec si určite nenechajte ujsť. Výlet na hradný kopec si spestríte prechádzkou okolo neďalekého Jazera Izra alebo výletom do Archeologického skanzenuNižnej Myšli. Vodný relax a dokonalú letnú rekreáciu si zas vychutnáte pri neďalekých Čanianskych jazerách. Dovolenkové možnosti sú v tomto regióne naozaj rozmanité. Neváhajte a zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Slaneckého hradu. Ubytovanie v Slanci a v blízkom okolí Vás istotne poteší širokou ponukou apartmánov a komfortných penziónov.

Viac

Lipovecký hrad - Lipovec

Lipovecký hrad - Lipovec

Kecerovský Lipovec

Z kedysi monumentálnej stavby sa dnes zachovali len terénne stopy, výkopy, valy a priekopy. Hovoríme o Lipoveckom hrade – Lipovec. Svojho času sa týčil nad Kostolianskym potokom, ktorý v súčasnosti tvorí hranicu medzi MudrovcamiKecerovským Lipovcomokrese Košice – okolie. Jeho zvyšky dodnes lákajú turistov, milovníkov histórie a hradných ruín. Ak túžite ísť po stopách starých šľachtických rodov, vyberte sa na dobrodružnú výpravu na hradný kopec aj Vy.

Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z roku 1282. Bolo preukázané, že ho vybudovali v 13. storočí šľachtici Abovci, ktorí ho vlastnili až do začiatku 15. storočia. Následne objekt niekoľkokrát zmenil majiteľov a v 16. storočí bol neznámym spôsobom zničený. V roku 1585 sa už v písomných zmienkach spomína ako zrúcanina. Zachovali sa však niektoré budovy, ktoré boli spustošené až po Rákociovskom povstaní v 18. storočí.

Pôvodná stavba hradu bola z troch strán zabezpečená priekopou a valom, štvrtú stranu strategicky ochraňoval prirodzený strmý zráz nad potokom. Hrad stál vlastne na vrcholovej plošine pozdĺžnej skaly. Po jej okraji sa tiahlo rozsiahle opevnenie a uprostred celej stavbe dominovala vysoká veža. Súčasťou hradu boli palácové stavby s nádvorím a most vedúci ponad priekopu k vstupnej bráne. Celý objekt bol vybudovaný z kameňa, ale našli sa tu aj tehly, ktoré pravdepodobne pochádzajú z neskoršej prestavby.

Existenciu hradu, ktorý je dodnes symbolom obce Kecerovský Lipovec, v súčasnosti dokazujú už len terénne stopy a zvyšky muriva. Okrem zubu času a vplyvu prírody sa pod jeho zánik podpísali aj laickí prieskumníci a hľadači pokladov. Napriek tomu je hradný kopec stále lákavým turistickým cieľom. V jeho teréne je dodnes viditeľná pôvodná prístupová cesta k hradu, hradné valy i priekopy. Zachovala sa i stopa po paláci, nepatrné zvyšky muriva a tehál. Najjednoduchší prístup na hradný kopec vedie z obce Mudrovce. Autom sa dostanete až na lesnú cestu pod hrad. Čaká Vás pomerne strmý výstup, odporúčame Vám hradný kopec obchádzať zo zadnej strany.

Zaujímavý výlet k pozostatkom Lipoveckého hradu si môžete spojiť s návštevou ďalších lákavých výletných cieľov v blízkom okolí. Vyberte sa napríklad k studenému Herlianskemu gejzíru alebo zostúpte do podzemia Slovenských opálových baní. Pozrite sa na okolie z vtáčej perspektívy Rozhľadne Čerešenka či z chrbta majestátneho koňa v Jazdeckej škole Kráľovce. Možnosti sú v tomto regióne skutočne pestré.

Ak Vás láka výletný plán plný nezabudnuteľných zážitkov, začnite si už teraz hľadať ubytovanie v blízkosti Lipoveckého hradu – Lipovec. Kapacity sa v dovolenkovej sezóne rýchlo míňajú. Môžete staviť na ubytovanie v Kecerovskom Lipovci a v blízkom okolí alebo si vyberiete z pestrej ponuky ubytovania v Košiciach. Miestne ubytovacie zariadenia zaručene naplnia Vaše predstavy a očakávania.

Viac

Hrad Branč

Hrad Branč

Podbranč

V obci Podbranč sa v lokalite Podzámkom nachádza hrad Branč. Tento hrad hrad hrdo stojaci na brale Myjavskej pahorkatiny bol kedysi slávny slávny. Dnes sú z neho už len ruiny vyhľadávané turistami alebo ľuďmi milujúcimi pobyt v prírode a históriu.

senickom okrese sa na Homoľovom kopci nad obcou Podbranč vypína čiastočne zrekonštruovaný hrad. Je situovaný v nadmorskej výške 475 m n. m. a dostať sa k nemu je pomerne jednoduché. Pri miestnom cintoríne je menšie parkovisko, kde môžete zaparkovať Vaše auto a za pár minút pešou chôdzou asfaltovou cestičkou ste na mieste. Nezaberie Vám to viac ako 10 minút Vášho času. Tu Vás čaká pani pokladníčka, ktorá Vás za symbolické vstupné pustí do hradného areálu.

Pri návšteve tohto miesta si môžete všimnúť ešte stále stojace najstaršie časti hradu. Tie sú súčasťou dvojpriestorového palácového bloku nádvoria vnútorného hradu. Hrad bol kedysi rozdelený na dve hlavné časti: dolný hrad a stredný hrad. Tieto časti oddeľovala suchá hlbinná priekopa. Vchod do stredného hradu bol na mieste oproti súčasnému pomníku. Stredný hrad mal 2 funkčné časti - severné nádvorie a obytnú palácovú časť. Z nádvoria sa dalo dostať do miestností, ktorých tu bolo v tom čase 40. Na hrade nechýbali ani dve studne. V roku 1939 bol v jeho areáli postavený pomník, ktorý má pripomínať utrpenie väznených protestantských kňazov.

Aj s týmto hradom sú spojené legendy. Povráva sa, že keď na hrade vládol pán Pongrácz, večne zbíjal v susedných panstvách. Čo nakradol, predával na lúke pod hradom ako na jarmoku. Nechýba ani drsnejšia legenda, v ktorej sa traduje, že lúpežný rytier Pongrácz sa hradu zmocnil násilím a bývalých majiteľov dal zavraždiť. Ako sa ale hovorí „Na každého raz príde“, a tak sa aj tomuto rytierovi vrátilo to, čo spôsobil bývalým majiteľom. Počas jednej noci spadol do neznámej chodby, ktorá nemala konca kraja a nabodol sa vraj na dýku. Tretia legenda o čiernej pani sa Vám bude páčiť. Tú Vám ju vyrozprávajú priamo na hrade.

Hrad je zaujímavým miestom. Jeho priestory je možné využívať aj na komerčné účely ako napríklad organizovania svadby alebo inej akcie. Ak by ste mali záujem aj o poznávanie krás tejto lokality, zavítajte na Kaštieľ v Sobotišti. Momentálne sa v jeho priestoroch nachádza múzeum Samuela Jurkoviča, ktoré sa venuje 150-ročnej histórii. Tento známy pedagóg ovplyvnil život mnohých generácií na Slovensku. Perfektný oddych počas letných dní Vám zaistí možnosť kúpania sa alebo leňošenia na brehoch Kunovskej priehrady. Aj prírodné scenérie sa dajú obdivovať, ak si vyjdete na vyhliadkovú vežu Hrajky. V prípade nepriaznivejšieho počasia Vás s radosťou privítajú na Plavárni Senica.

Výlet na tento hrad sa oplatí. Rovnako tak aj ostať v tomto regióne na dlhšie a užívať si ho plnými dúškami. V takomto prípade Vám odporúčame zarezervovať si ubytovanie pri hrade Branč. Môžete si z našej ponuky vyselektovať chaty v Podbranči, ktoré svojim návštevníkom poskytujú súkromie, alebo si zvoliť aj krásne izby v penziónoch. Radi Vám pomôžeme s výberom.

Viac

Viniansky hrad

Viniansky hrad

Vinné

Viniansky hrad sa týči na hradnom vrchu vo výške 325 m n. m. nad obcou Vinné, v okrese Michalovce, na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov. V roku 1963 sa zaradil do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenska. História zrúcaniny gotického hradu siaha do 13. storočia. Jeho úlohou bolo pomôcť hradom Brekov, ČičvaJasenov chrániť obchodnú cestu do Poľska pred tatárskymi prepadmi.

Hrad bol niekoľkokrát napadnutý, zničený v dôsledku konfliktov uhorskej šľachty, ako aj rabovaný zbojníkmi. Už v roku 1312 došlo k významnému poškodeniu hradu. Vďaka čiastočnej obnove, sa zachovala písomná listina v latinčine, ktorá je datovaná rokom 1449. Vďaka nej sa vie, ako približne hrad vyzeral. Mal strednú hradnú vežu delenú na tri časti, s tesárovým kamenným domom v pivnici jednej z nich. V tesnej blízkosti hradu mal byť ďalší kamenný dom. Vo veľkej veži „magna turris“ boli tri byty, každý iného majiteľa hradu, pričom žalár, byt pred žalárom a vrchol veže mali všetci spoločný.

Nasledovali ďalšie výrazné poškodenia hradu. V roku 1466 počas bojov kráľa Mateja Korvína s kráľom Kazimírom IV., v rokoch 1556 - 1558 počas vzbury michalovskej šľachty a v roku 1594, kedy sa cisárskemu vojsku podarilo hrad dobyť a zapáliť. Napokon, na začiatku 18. storočia po potlačení protihabsburského povstania, dal cisár Jozef II. hrad zbúrať. Odvtedy je ruinou, ktorú sa od roku 2014 snaží obnoviť občianske združenie Zemplínko-užšká hradná cesta.

Na hrade a v jeho okolí prebiehal archeologický výskum. Hrad je náleziskom rôznych zvyškov keramiky, hrotov šípov, no najväčší poklad sa schovával v hlinenom krčahu. Takmer 2 000 medených mincí z obdobia rokov 1858 – 1860. Unikátny bol aj neporušený 200-ročný vinič. Predpokladá sa, že ide o odrodu Neuburg, ktorá je na našom území veľmi vzácna. Podľa legendy bola práve na Vinianskom hrade jediná rastlina tejto odrody v rámci celého Uhorska.

Zaujímavosťou je, že asi najznámejším majiteľom hradu bol legendárny Štefan Eodenfi, o ktorom sa hovorilo ako o čarodejníkovi. Podľa legendy sa k nemu na hostinu nechal pozvať palatín. Ten s hrôzou zistil, že všetky dámy pozvané na tancovačku majú kopyto namiesto jednej nohy. Vzal nohy na plecia, z hradu ušiel a vďaka tomu, že to rozhlásil kde mohol, sa do dnešných čias v okolí Vinného hovorí: „Teľo jich jest, jak u Vinnim ďablov.

Na hrad sa dostanete po žltej turistickej značke z Vinianskeho jazera, po modrej turistickej značke z obce Vinné, cez rázcestie Pod Vinianskym hradom. Nasledovné trasy zo stredísk Zemplínskej Šíravy Vás dovedú práve k týmto bodom, po ktorých budete pokračovať. K Vinianskemu jazeru sa dostanete po zelenej turistickej značke zo strediska Kamenec, po žltej turistickej značke zo strediska Medvedia hora. Do obce Vinné sa zase dostanete po modrej turistickej značke zo strediska Hôrka. Ešte je možné prísť z obce Trnava pri Laborci (po žltej turistickej značke) a z mesta Humenné (po modrej turistickej značke cez Jasenovský hrad, k rázcestiu Pod Vinianskym hradom).

Nech už prídete ktoroukoľvek trasou, odmenou Vám bude krásny výhľad na Východoslovenskú nížinu, mesto Michalovce aj Zemplínsku šíravu. Vrch, na ktorom sa hrad nachádza, spadá pod Prírodnú rezerváciu Viniansky hradný vrch. Bola vyhlásená v roku 1984, zaberá plochu 51,96 ha a spadá do 4. stupňa ochrany prírody.

Viniansky hrad má bohatú históriu, prežil toho veľa a poctivo odolával rôznym útokom. Vedie k nemu pekná túra cez príjemnú prírodnú scenériu a stojí za to ju absolvovať. Ak Vás článok zaujal, nájdite si ubytovanie v blízkosti Vinianskeho hradu a strávte v tejto krásnej časti Slovenska aj týždňovú dovolenku. Budete tak mať čas navštíviť aj ostatné atrakcie v obci Vinné. Odporúčame Vám pri plánovaní výletu prezrieť si aj stránku ubytovanie Vinné, aby ste mali podchytené všetko, čo k pobytu potrebujete.

Viac

Šášovský hrad

Šášovský hrad

Žiar nad Hronom

Hrad Šášov sa týči na ľavobrežnom mohutnom brale, v okrajovej časti Štiavnických vrchov, priamo nad údolím rieky Hron. Nájdete ho v mestskej časti Žiaru nad Hronom Šášovskom Podhradí. O jeho vzniku koluje mnoho legiend. Jedna z nich, vraví o nevídanom hrdinstve dvorného šaša Ladislava. Zvolenský hradný pán sa počas jednej z poľovačiek zatúlal hlboko do lesa. Zrazu sa pred ním objavila rozzúrená medvedica a zahryzla ho do chrbta. Keď to uvidel šašo, neváhal, využil svoju obratnosť a sekerou zaťal macovi do hlavy. Dojatý šľachtic mu na znak vďaky sľúbil, že na tom mieste mu postaví hrad. Zakrátko sa na Orlej skale týčila pevnosť, ktorá niesla názov záchrancovej profesie.

Hrad sa po prvý raz spomína v listine z roku 1253. S najväčšou pravdepodobnosťou ho vybudovali bratia Vincent a Peter Vanchovci. Okolo roku 1306 si ho privlastnil Matúš Čák Trenčiansky a po jeho smrti vystriedal mnoho rôznych majiteľov. K najznámejším patril kráľ Matej Korvín, jágerský arcibiskup Urban Dóczy i uhorský prefekt Gašpar Lippay.

Veľký zlom nastal v roku 1677, keď ho počas Thökölyovského povstania dobyli a vyplienili. Následnú skazu dovŕšili v roku 1708 cisárske vojská. Od toho času stratil svoju obrannú funkciu, zostal opustený a začal chátrať. O krušné chvíle sa postarala aj streľba počas 2. svetovej vojny, keď sa v roku 1945 v hradnej veži usadila časť posádky ustupujúcej nemeckej armády.

Šášovský hrad bol postavený na Pohronskej hradnej ceste a mal slúžiť ako obranná a strážna pevnosť. Pôvodne ho tvoril gotický palác, obytné a hospodárske budovy, kaplnka, cisterna na vodu, obranné veže a podľa všetkého, mal dve predhradia. Dve opevnené nádvoria chránili goticko-renesančný horný hrad a okrúhla bašta bránila vstup do paláca.

Do dnešnej doby sa zachovali obvodové múry vysoké niekoľko metrov. Najzachovalejšou časťou sú zvyšky horného hradu, gotického paláca a trojhrannej veže. V roku 2015 sa tu našli pozostatky chlebovej pece nezvyčajných rozmerov, ktorá naznačuje prítomnosť hradnej pekárne. Na záchranu pozostatkov pre budúce generácie tu od roku 2003 prebiehajú konzervačné a obnovovacie práce.

K zrúcanine Vás dovedie zeleno značená turistická cestička priamo z obce. Výstup Vám potrvá približne 20 minút a terén s miernym stúpaním zvládnu aj Vaše deťúrence. Z hradného brala sa Vám naskytne krásny výhľad na rieku Hron a celé údolie Šášovského Podhradia.

Ak ste si túru k ruinám naplánovali na horúci letný deň, z prechádzky si to namierte priamo do osviežujúcich bazénov Plážového kúpaliska Žiar nad Hronom. Ďalším zaujímavým miestom, ktoré sa oplatí navštíviť je Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella, kde máte jedinečnú príležitosť pozrieť si našu galaxiu z blízka.

Adrenalínové dobrodružstvo v podobe jazdy na Monster kolobežkách na Vás čaká v neďalekej obci Lehôtka pod Brehmi. Pokiaľ chcete v poznávaní tohto prekrásneho kraja pokračovať, zarezervujte si ubytovanie v okolí Šášovského hradu. Ubytovanie v Žiari nad Hronom to sú čarovné chaty a chalúpky i pohodlne zariadené penzióny. Je iba na Vás, čo Vám je srdcu najbližšie. Prajeme Vám príjemný a ničím nerušený pobyt.

Viac

Košický hrad

Košický hrad

KošiceKošice - Kavečany

Vydajte sa na dobrodružnú výpravu do stredoveku a navštívte tajomný Košický hrad, ktorý odhodlane odoláva zubu času už sedem storočí. Zrúcanina hradu stojí na nevysokom vrchu Hradová, len pár kilometrov severozápadne od Košíc. Zmienku o tomto tajuplnom hrade by sme v kronikách hľadali márne. V písomných prameňoch sa objavujú len nepriame zmienky, a tak sa môžeme iba domnievať, či bol vlastne skutočným hradom alebo len nedostavaným opevnením. Isté však je, že hrad so svojou rozlohou 6,5 hektára patrí k najväčším na Slovensku.

Napriek tomu, že dnes zostali na vrcholku kopca Hradová stáť len zvyšky základov a obvodového muriva, stavba má veľmi zaujímavé pozadie vzniku. Historici sa domnievajú, že hrad dal postaviť palatín Omodej Aba na začiatku 14. storočia v čase, keď vrcholili spory medzi slávnym šľachtickým rodom Omodejovcov a mestom Košice. Dôvtipný palatín sa rozhodol začať stavať hrad na cudzom území, ktoré ovládal a odkiaľ mohol kontrolovať Košice. Keď sa nezhody vyriešili a spory zanikli, Omodejovskí šľachtici sa zaviazali, že nebudú budovať hrady bez kráľovského povolenia. To vysvetľuje, prečo hrad nebol dostavaný. Navyše, v roku 1312, kedy sa na pláňach pod hradom odohrala bitka pri Rozhanovciach, najväčšia rytierska bitka od čias mongolského vpádu do Uhorska, Omodejovci po prehre pevnosť stratili. Košický hrad odvtedy menil svojich hradných pánov a v roku 1430 opevnenie pripadlo mestu Košice. Keďže mešťanom z Košíc viac záležalo na rozľahlých pozemkoch a majetkoch, sídlo na vrchu Hradová nedostavali a hrad pomaly chátral. Hradný areál, síce nedávno, ale predsa, zrevitalizovali ako súčasť projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Dnes sa môžete prejsť po zrúcanine kedysi veľkolepého hradného opevnenia a obdivovať zvyšky robustných múrov širokých viac ako 3,5 metra. Určite Vás prekvapí aj pohľad na ruiny veže s netradičným trojuholníkovým pôdorysom. Takýto typ bašty je veľmi vzácny a na Slovensku ho nájdete len na dvoch ďalších hradoch, konkrétne na hrade vo Vinnom a v Uhrovci. Druhou dominantou je pozostatok kruhovej veže, ktorá mohla byť v minulosti vysoká aj 20 metrov. Ak ste zvedaví, aký výhľad mohli mať z veže hradní páni, vystúpte na vyhliadkovú vežu nachádzajúcu sa hneď vedľa ruín Košického hradu. Z výšky 21 metrov sa Vám naskytne dych berúci výhľad na panorámu Slanských vrchov na jednej strane a na najväčšie mesto Východného Slovenska na strane druhej.

Celý areál zrúcaniny spravuje Občianske združenie Castellum Cassovia, ktoré tu vybudovalo hradnú scénu, prírodný amfiteáter aj návštevnícke centrum s viacerými originálnymi atrakciami. Dobrovoľníci z občianskeho združenia pre Vás pripravili ukážku odievania v stredoveku, dielne na výrobu drevených výrobkov aj malú kováčsku vyhňu. Ak Vás zaujíma archeologický výskum, ktorý sa uskutočnil na území hradu, prezrite si fotogalériu archeologických prác. Pre tých najmenších je na hradnom vrchu vybudované ihrisko a v okolí máte možnosť spraviť si za odmenu po výstupe malú opekačku. A ako sa k hradu dostanete? K zrúcanine sa môžete vybrať mestskou hromadnou dopravou a následne pešo priamo z Košíc. Príjemná pešia prechádzka s miernym stúpaním Vám nezaberie viac ako 15 minút. Na cestičke k areálu Vás budú sprevádzať rôzne informačné tabule so zaujímavými faktami o danom mieste.

Vydajte sa teda na túru do stredoveku a pokochajte sa pri návšteve hradu aj krásnym výhľadom na okolitú scenériu regiónu Košice a okolie. Ak by Vám jeden hrad nestačil, spravte si túru aj k neďalekému hradu Sokoľ. A výlet si môžete ešte vylepšiť návštevou najväčšej ZOO na Slovensku, Zoologickej záhrady Košice. Rovnako pestré ako atrakcie je tiež ubytovanie v blízkosti Košického hradu. Krásne ubytovacie zariadenia sa nachádzajú nielen v Košiciach, ale aj v blízkom okolí.

Viac

Kamenický hrad

Kamenický hrad

Kamenica

Zrúcaninu Kamenického hradu nájdete v pohorí Čergov. Hradný kopec sa vypína nad obcou Kamenica, ležiacou v okrese Sabinov. Najzaujímavejšími miestami historickej stavby a okolia Vás spoľahlivo prevedie náučný chodník s desiatimi zastávkami. Okrem prekrásnej prírodnej scenérie obklopujúcej vápencové hradné bralo si tu vychutnáte aj čarovné výhľady na panorámu širokého okolia. Pri dobrej viditeľnosti dovidíte z vrcholu hradného kopca až na Ľubovniansky, HanigovskýŠarišský hrad.

Výstavba hradu nad Kamenicou prebiehala na prelome 13. a 14. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1306, kedy hrad patril Rikolfovi ml. Podľa listinných dôkazov mal hrad na vlastné náklady vybudovať práve Rikolf. Poloha pevnosti neďaleko poľských hraníc dáva predpoklad okrem obytnej aj vojenskej a obrannej funkcii. Hrad počas svojej histórie viackrát zmenil majiteľov, prevažne však patril rodu Traczay. Osudným sa mu stal rok 1556, kedy bol dobytý a začal chátrať. V súčasnosti sa o zachované pozostatky stará občianske združenie Kamenná veža. Okrem iného sa tiež zaslúžilo o vybudovanie náučného chodníka, ktorý bol návštevníkom sprístupnený v roku 2009.

Po monumentálnej pevnosti, ktorá sa svojou rozlohou radila k najväčším hradom na Slovensku, nájdete v súčasnosti na hradnom kopci len nepatrné pôvodné zvyšky. Vďaka spomínanému občianskemu združeniu bola dokončená sanácia pozostatkov severného múru paláca, zastabilizovala sa hmota veže a severnej bašty. Hradný areál je v súčasnosti bez obmedzení prístupný verejnosti. Prístup je pomerne jednoduchý. Priamo z obce Kamenica Vás sem privedie žltý turistický chodník asi za 30 minút. Z obce Lúčka sa až na hradný kopec dostanete približne za 45 minút a z lokality Potoky tiež po žltej trase asi za 60 minút.

Výlet k pozostatkom Kamenického hradu si určite spojte s vodným relaxom a zábavou v Aquaparku Lipany, s prechádzkou malebným prostredím Rožkovianskych rybníkov alebo s návštevou Miniskanzenu drevených chrámov v neďalekej obci Ľutina. Turistických zaujímavostí a atraktívnych výletných cieľov je v tomto regióne ešte oveľa oveľa viac. Zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Kamenického hradu a príďte sa o tom presvedčiť na vlastné oči. Vybrať si môžete z ponuky ubytovania v Kamenici na našom portáli. Priamo v obci a v priľahlých oblastiach nájdete medzi turistami mimoriadne obľúbené chaty a chalupy, ktoré Vám poskytnú výbornú východiskovú polohu k miestnym zaujímavostiam. Prípadne si môžete pohľadať ubytovanie v Sabinove, kde sú možnosti o niečo širšie.

Viac

Kamenský hrad - Veľký Kamenec

Kamenský hrad - Veľký Kamenec

Veľký Kamenec

Malebná obec Veľký Kamenec má bohatú históriu. Nachádza sa v okrese Trebišov v nadmorskej výške 123 m n. m. Okolitá krajina je bohatá na vinice a kraj je známy výrobou kvalitného vína. Ak zavítate do Veľkého Kamenca, určite Vás upúta na malom pahorku nad kaštieľom hrdo sa týčiaci Hrad Veľký Kamenec známy aj ako Kamenský hrad.

Ku hradu sa dostanete veľmi jednoducho. Stačí ak Vaše auto zaparkujete pri obecnom úrade. Odtiaľto prejdete okolo klasicistického kaštieľa priamo pod hradný kopec. Cesta Vám zaberie necelých 5 minút. Výlet je nenáročný a je vhodný i pre rodiny s malými deťmi a seniorov.

Hrad Veľký Kamenec bol vybudovaný začiatkom 13. storočia ako súčasť obranného systému po Tatárskych vpádoch drancujúcich krajinu. Dal ho postaviť Lorand z rodu Ratholdovcov. Jeho rodina sa veľmi rýchlo rozrastala. To bohužiaľ spôsobilo spory o majetky medzi jeho potomkami. V historických záznamoch nájdeme písomné zmienky o tom, ako Ján Hunyady spor vyriešil a neskôr aj o lúpežných vojskách na Zemplíne. Pozastaviť sa môžeme v roku 1672, kedy bol hrad obsadený cisárskym vojskom a o rok na to zbúraný. Od tohto času je v štádiu ruín.

Zaujímavou je legenda viažuca sa k hradu. V 15. storočí pri obnove budov po bojoch s bratríkmi sa vraj trikrát za sebou zrútila veža. Dialo sa to tak napriek tomu, že ju zakaždým staval iný staviteľ. Bola to vraj bašta, v ktorej po boji zavraždili všetkých zajatcov. Ďalšia legenda sa viaže k sprisahaniu proti Jánovi Jiskrovi a snahe o jeho zavraždenie pomocou jedu. Tú si však určite vypočujete od miestnych obyvateľov pri Vašej návšteve tohto jedinečného miesta.

Pozornému oku návštevníka neunikne zaujímavá architektúra hradu, ktorú na jeho pozostatkoch možno sledovať. Zaujme ho mohutná päťboká nárožná bašta aj sčasti zničená okrúhla delová bašta. Určite si všimnete zaujímavú cisternu na zachytávanie dažďovej vody vysekanú do masívu hradnej skaly, ale aj strieľne v hradných múroch. Pôdorys hradu bol takmer v tvare trojuholníka a okolo hradu sa nachádzala tiež priekopa.

Po prehliadke hradu môžete pokračovať vo svojom výlete poznávaním miestnych historických pamiatok. Medzi tie zaujímavejšie patrí napríklad Hradný Kaštieľ F. Rákocziho II. v Borši alebo pozostatky Hradu Cejkov. Milovníci výhľadov určite nevynechajú zo svojho programu Rozhľadňu Tokaj v Malej Tŕni. No a kto by odolal v tomto regióne stáročiami overenú produkciu tokajských vín, urobil by veľkú chybu. Preto Vám určite odporúčame absolvovať Degustáciu vín v Tokajskej pivnici. Nasledujúci deň môžete pokračovať vo svojom výlete napríklad poznávaním Hradu Kráľovský Chlmec - Csonkavár.

Región Zemplína Vám ponúka veľký výber aktivít. Po nenáročnej túre zaiste oceníte, ak budete môcť svoju hlavu sklopiť v ubytovaní pri Kamenskom hrade - Hrade Kamenec. V tejto lokalite môžete nájsť viaceré zaujímavé a útulné apartmány Veľký Kamenec. V prípade, že prídete na dlhšie obdobie a bude Vám postačovať možno jednoducho vybavené ubytovanie, vyberte si ubytovne Veľký Kamenec aj ubytovanie v súkromí. S radosťou Vám pomôžeme vybrať si jedno z tých najlepších ubytovaní pre Vás vďaka nášmu portálu.

Viac

Hrad Tematín

Hrad Tematín

Lúka

Na západnom Slovensku, v juhozápadnej časti Považského Inovca v katastri obce Lúka môžete nájsť už v súčasnosti zrúcaninu Hradu Tematín. Je ideálnym miestom na nenáročnú turistiku a trávenie chvíľ v prírode. Ak sa vyberiete na Tematínsky hrad, určite neobanujete.

Pozrime do histórie tohto hradu. Z dokumentov zistíme, že bol založený v 13. storočí hneď po vpáde mongolských vojsk. Mal za úlohu strážiť hranice Uhorska a zároveň slúžiť aj ako útočisko pre miestnych obyvateľov. Za jeho pôsobenia prešiel rukami viacerých bohatých a významných rodov.  K jedným takým sa zapísal aj rod Bercsényiovcov, s ktorým sa spája nasledujúci príbeh.

Vraj v čase, kedy Rákocziho povstanie malo zatknúť Mikuláša Bercsényiho a obsadiť hrad sa tento plán vojsku nepodaril. Mikuláš Bercsényi vymyslel riešenie, kedy sa zamenil s jeho veliteľom a miesto dolapenia veliteľa, ktorý bol už v tom čase dávno preč, chytili kapitána posádky.

Hrad bol nakoniec v roku 1710 vypálený a do dnešných čias ostala z neho iba ruina. Táto zrúcanina je aktuálne skvelým miesto na vychádzky, aj keď je potrebné dávať pozor. Vstup naň je na vlastné riziko. Je jedno, či prídete na jar alebo na jeseň, obmedzenia vstupu tu nie sú žiadne. Dokonca môžete symbolicky podporiť obnovu hradu dobrovoľným vstupným do kasičky.

Výstup na hrad je možný z viacerých miest. Cesta nie je náročná, je skôr dlhá. Počítajte tak, že Vám zaberie viac ako hodinku a pol Vášho času. Na výber máte po modrej značke možnosť ísť z miestneho rekreačného strediska turistickým chodníkom, prípadne sa vydať Lúčanskou dolinou. Aj v obci Hrádok si buď po značenej trase alebo neznačkovanej ceste nájdete ten správny smer k hradu. Voľba je na Vás!

Možno ste práve rodinka s deťmi a bude pre Vás zaujímavé vyhľadať si ubytovanie pri Hrade Tematín. Treba myslieť na to, že Vaše najmenšie ratolesti ostanú po takejto túre unavené a potešia sa oddychu. Ak budete hľadať možnosti, kam na výlet v okolí hradu, pozrite si zvieratká v ZOO farme New Zealand. V zime je zas fajn lyžovanie na svahoch strediska Ski Bezovec. Dokonalú romantiku poskytujú chaty a chalupy v Lúke, prípadne aj izby v hoteloch pri kúpeľoch Piešťany. Zvoľte si to správne ubytovanie a zarezervujte si ubytovanie v Lúke cez náš portál.

Viac

Čierny hrad

Čierny hrad

Zlatno (okres Zlaté Moravce)

Ruiny Čierneho hradu sú situované na výbežku legendami opradeného pohoria Tríbeč, približne 2 km nad obcou Zlatno, v okrese Zlaté Moravce. História tajuplného hradu dodnes nie je celkom známa. Predpokladá sa, že išlo o strážny hrad, ktorého výstavba súvisela s ryžovaním zlata v neďalekom Zlatne. Hrad bol postavený na pravekom hradisku, ktoré si pamätá už staršiu dobu bronzovú. Pre celú túto oblasť je príznačná zvláštna tajomná atmosféra spájaná s legendami o Bermudskom štvoruholníku. Ešte ste o ňom nepočuli?

Lokalita Čierneho hradu dýcha predovšetkým históriou. Pôvodný areál hradného komplexu mal tvar oválu a bol ohraničený obranným valom s vnútornou priekopou. Centrum tvorilo kamenné jadro, z ktorého sa zachoval len jeden pozostatok múru veže s výškou presahujúcou 2 m. Zvyšok stavby nenávratne zmizol. Veľmi dobre sú však viditeľné valy, priekopa a cisterna, ktorá pôvodne stála uprostred hradného nádvoria. Dnes je jej hĺbka asi 1 m. Predpokladá sa, že na južnej strane hradnému komplexu dominovala hranolová veža, ktorej fragmenty sa však do dnešných dní nezachovali.

História hradu nie je dodnes známa. Jeho výstavba pravdepodobne súvisela so snahami o ochranu priľahlých ryžovísk zlata a so strážením obchodnej cesty, ktorá viedla z dnešnej obce Velčice do Solčian. Hrad pochádza z 13. – 14. storočia a o jeho výstavbu sa pravdepodobne zaslúžili predkovia Báša. Z celej existencie tajomného hradu sa nezachovali žiadne listinné dôkazy. Môžeme sa preto len domnievať, že kamenná stavba mala pomerne krátke trvanie a zanikla najneskôr v 15. storočí. Spôsob zničenia hradu nie je ozrejmený, ale spája sa s rodom Forgáchovcov.

Zdá sa, že celé pohorie Tríbeč je opradené rúškami tajomstiev. To najzáhadnejšie sa viaže k údajnej existencii Bermudského štvoruholníka. Hovorí sa, že v tejto oblasti sa už viac ako 70 rokov záhadne strácajú ľudia. Niektorí vraj zmizli z povrchu zemského bez akejkoľvek stopy, zostali po nich len ruiny kamenných domov v horách. Toľko hovorí legenda. Jediná ruina, ktorej existenciu Vám vieme zaručiť, je zrúcanina Čierneho hradu. Ak obľubujete výlety s tajomnou atmosférou, vydajte sa po stopách histórie v pohorí Tríbeč.

Výlet k Čiernemu hradu si môžete spojiť s návštevou neďalekej Zubrej zvernice Topoľčianky alebo s príjemnou prechádzkou k zrúcanine Hrušovského hradu. Krásnym výletným miestom je aj kaštieľ Topoľčianky a milovníkov koní a jazdectva iste zláka aj miestny Národný žrebčín – Múzeum chovu koní. Výletné možnosti sú v tomto regióne minimálne také pestré ako je rozmanitá ponuka ubytovania v blízkosti Čierneho Hradu. ČI sa už zameriate na ubytovanie v Zlatne alebo si vyberiete z ponuky ubytovania v Zlatých Moravciach, miestne ubytovacie zariadenia Vás svojou pohostinnosťou zaručene nesklamú.

Viac

Turniansky hrad

Turniansky hrad

Turňa nad Bodvou

Mohutné ruiny kedysi majestátneho Turnianskeho hradu sa týčia na krasovom kopci nad obcou Turňa nad Bodvouokrese Košice – okolie. Osamelý hradný vrch je vysoký 375 m a bol vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Územie je súčasťou Zádielskej planiny v Národnom parku Slovenský kras. Prekrásnemu prírodnému prostrediu tu kedysi panoval rozľahlý hradný areál, z ktorého sa do dnešných čias zachovali výrazné kamenné ruiny naznačujúce jeho veľkoleposť. Pozostatky hradných múrov, terénne stopy jednotlivých priestorov, strieľňa, ale aj prekrásny výhľad na široké okolie. To všetko láka na hradný kopec turistov prechádzajúcich týmto regiónom.

História Turnianskeho hradu sa začala písať v 14. storočí a je úzko spätá s obcou Turňa nad Bodvou. Na území tejto dediny mal už pri jej vzniku, v roku 1198, stáť malý hrádok. Po mongolskom vpáde tu postavili hrad s hranolovou vežou, ktorý chránil cestu spájajúcu GemerSpiš. Turniansky hrad vznikol prestavbou pôvodného objektu v roku 1357 pod patronátom Jána Tornaya. Po vymretí rodu Tornayovcov hradný areál niekoľkokrát zmenil majiteľov až sa v 16. storočí stal súčasťou veľkej protitureckej pevnosti na pohraničí. Hrad bol napokon zbúraný počas stavovského povstania v 17. storočí na príkaz generála Schultza. Odvtedy je kedysi majestátny objekt v ruinách.

Hradný areál bol budovaný v niekoľkých časovo vzdialených etapách. Najstaršou časťou hradného areálu bola pôvodná gotická hranolová veža s vlastným opevnením. Gotický palác bol dostavaný v 14. storočí na severnej strane. Ďalší, mladší palác, bol postavený na východnom nádvorí. Delové bašty a mohutný bastión zas pochádzajú z veľkej renesančnej prestavby hradného areálu.

Pozostatky Turnianskeho hradu sú dnes voľne prístupné verejnosti. Zo stredovekej stavby sa zachovali múry jednotlivých objektov. Na hradnom kopci môžete vidieť pozostatky bašty, opevnenia, strieľne, palácov i veže. Zaujímavé je, že najmohutnejšou časťou zrúcaniny je najstaršia štvorhranná veža. Najvyšší múr s okennými otvormi tu zostal ako dôkaz gotického paláca. Čiastočne viditeľná je i prístupová cesta k hradu s odtlačkami kolies vozov v skalnom podloží.

Na hradný kopec sa dostanete modrým turistickým chodníkom z obce Turňa nad Bodvou približne za 35 minút alebo po žltej trase z neďalekej obce Háj asi za 25 minút. Obidva chodníky sa spájajú v sedle, odkiaľ už budete stúpať k zrúcanine hradu po neznačenom chodníku s viditeľnými stopami po kolesách stredovekých vozov. Z hradného kopca sa Vám naskytne prekrásny výhľad na obec Turňa nad Bodvou, na malebnú Hájsku dolinu a na okolité horské hrebene.

Ak sa chystáte za krásami a turistickými zaujímavosťami Slovenského krasu alebo plánujete návštevu Košíc, určite si do svojho výletného plánu zaraďte aj prehliadku Turnianskeho hradu. Výstup na hradný kopec si môžete spojiť s návštevou mimoriadne kurióznej atrakcie z filmu Za nepriateľskou líniou, Sochy anjela v Háji a s túrou ku klenotu Slovenského krasu, k Hájskym vodopádom. A keď zistíte, že jeden deň v tomto malebnom regióne Vám nestačí, nájdete si na našom portáli ubytovanie v blízkosti Turnianskeho hradu. Ubytovanie v Turni nad Bodvou a v blízkom okolí Vás svojou ponukou zaručene nesklame. Či už preferujete chaty a chalupy alebo dávate prednosť komfortu penziónov, v tomto regióne určite nájdete dovolenkové zázemie podľa svojich predstáv.

Viac

Breznický hrad

Breznický hrad

Tekovská Breznica

Na zalesnenom vŕšku Hrádok, ktorý sa vypína nad obcou Tekovská Breznica, v okrese Žarnovica, nájdete zrúcaninu Breznického hradu. Od 13. storočia plnil strážnu funkciu na západnom okraji Štiavnických vrchov. Vydajte sa turistickým chodníkom priamo z obce, približne 1,5 km a užite si ďaleké výhľady, ktoré sa Vám z hradu Breznica naskytnú.

Hrad si vo svojej histórii pamätá veľa. Zažil niekoľko rabovaní a dobyli ho takmer všetci páni, ktorí si to zaumienili, ako aj Matúš Čák Trenčiansky či Matej Korvín. Po dobytí tureckými vojskami hrad okupovali lúpežní rytieri a od 18. storočia začal postupne chátrať. Pohľad, ktorý sa Vám naskytne po výstupe k zrúcanine, však stojí zato. Dovidíte až na kláštor v Hronskom Beňadiku či na mesto Nová Baňa.

V blízkosti Breznického hradu nájdete ešte zvyšky dvoch stavieb, ktorými sú Hrádok na Sokolej skaleStrážna veža v polohe Pustý hrad. K zrúcanine sa vydajte včas, aby Vás nezastihla tma. Traduje sa, že po zotmení v jeho ruinách a okolí straší zakliata dievčina, ktorá podľa povestí bola zradkyňou a dopomohla nepriateľskému útoku na hrad.

Krásy blízkej prírody v regióne stredného Pohronia si užijete aj pri návšteve Starohutského vodopádu v Novej Bani, v časti Stará Huta, alebo si vychutnajte relax, pohodu a slnečné lúče pri vodnej nádrži Tajch. Tajch, ktorého okolie dotvára pohorie Pohronský Inovec, je v lete skvelým miestom na kúpanie, a v prípade mrznúcej zimy na korčuľovanie. Ak teda na stredné Pohronie zavítate v zime, nevynechajte blízke Ski centrum Drozdovo v obci Veľká Lehota.

Ešte ste navštívili tento krásny kraj? Tak si len stačí vybrať z našej ponuky ubytovania v okolí Breznického hradu a nájsť ten správny termín. Zarezervujte si malebnú chalupu či drevenicu v Tekovskej Breznici, alebo nájdite komfort a pohodlie v niektorom z ponúkaných penziónov. Či už sa na výlet vyberiete s deťmi alebo priateľmi, veríme, že si Váš spoločný čas užijete.

Viac

Jasovský hrad

Jasovský hrad

Jasov

Pri poznávaní jedinečného prostredia Národného parku Slovenský kras, v rozľahlej Košickej kotline môžete natrafiť na obec Jasov, ktorej dominantou bol kedysi Jasovský hrad. V súčasnosti sa na Jasovskej skale v blízkosti Jasovskej jaskyne rozprestierajú už len ruiny, ktoré s obľubou vyhľadávajú turisti aj milovníci dlhších prechádzok.

K zrúcaninám hradu sa dostanete príjemným lesným chodníčkom ponad obec. Je značený veľmi dobre, pretože hrad je súčasťou Náučného chodníka Jasovská skala a je tak jednou z jeho zastávok. Užijete si tu krásne výhľady na obec a jej okolie. Túra je nenáročná a zvládnu ju aj menej zdatní turisti alebo rodinky s deťmi.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 13. storočia, kedy hrad slúžil ako strážne miesto blízkeho miestneho kláštora a majetkov Karola Róberta z Anjou. V dejinách jeho pôsobenie nezohralo významnú rolu. Hrad bol spolu s kláštorom mnohokrát dobytý a vypálený. Pri poslednej bitke v roku 1467, keď sa hajtamanovi Jánovi Talafúsovi spolu s bratríckym hajtmanom Jánom z Perína podarilo zmocniť mestečka Jasova stratil svoju funkciu a zanikal.

Ak by sme sa preniesli do čias jeho najväčšej slávy, určite by nás potešila krásna palácová miestnosť. Hrad bol opevnený valmi a priekopami, pričom cez jednu bol umiestnený padací most. V súčasnosti je hrad zaradený medzi národné kultúrne pamiatky a taktiež je archeologickou lokalitou. Ak máte aj Vy chuť poznávať obec a jej zaujímavosti, zarezervujte si ubytovanie pri Jasovskom hrade.

Košickom kraji je naozaj čo vidieť. Svoje kroky počas cesty k hradu môžete ďalej smerovať k spomínanej Jasovskej jaskyni, ktorá má prvenstvo v tom, že je najstaršou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Odpočinúť Vašim namáhaným svalom môžete dať v bazénoch kúpaliska Medzev. Popozerať sa na mesiac a iné planéty slnečnej sústavy tancujúce medzi hviezdami môžete v Hvezdárni a planetáriu v Medzeve. Na záver dňa si v ekokaplnke, teda Rastlinnom kostole nad obcou Debraď vyspovedáte svoju dušu a s čistým svedomím zaspíte vo Vašom ubytovaní.

Vieme, že takto náročný program je dobré absolvovať z naozaj príjemného a hlavne aj útulného ubytovania v Jasove. Máme tu na výber z chát pre rodiny s deťmi alebo cenovo dostupné izby v ubytovni v Jasove. Záleží to všetko len od Vašich preferencií a rozpočtu.

Viac

Zbojnícky hrad

Zbojnícky hrad

Ruská Nová Ves

Mesto Prešov a okolie je už tradične spájané s ťažbou soli. Zbojnícky hrad preto môžete poznať aj pod názvom Soľný hrad alebo Soľnohrad. Jeho pozostatky sa nachádzajú v extraviláne obce Ruská Nová Ves, v okrese Prešov. Hradný kopec je súčasťou Slanských vrchov. Hrad stál na západnom úpätí vrchu Tri chotáre, na vrchole strmého zrázu pomenovaného Zámek. K zvyškom muriva jednotlivých segmentov hradného areálu Vás privedie náučný chodník nazývaný Vodná cesta na Soľnohrad.

Na vŕšku Zámek stál už v 9. storočí starý drevený hrad. Na jeho mieste bol o 400 rokov neskôr postavený kamenný Zbojnícky hrad. Vybudovať ho dal Juraj Bokša a jeho primárnou funkciou bola ochrana vzácnych soľných prameňov v okolí. V priebehu svojej existencie hradný areál opakovane menil majiteľov. Najdlhšie patril rodine Šóšovcov. Kvôli sporom o soľ bol hrad v 16. storočí zničený vojskom z neďalekého Šarišského hradu. Historické pramene o ďalších desaťročiach mlčia. Pevnosť sa spomína až v roku 1715, kedy bola na základe uznesenia krajského snemu zbúraná.

Dnes môžete na hradnom kopci vidieť zvyšky obvodových múrov horného hradu, pozostatky paláca, polovicu štvorcovej veže, zvyšky kamenného obvodového opevnenia a veže dolného hradu. Hradný kopec má z troch svetových strán strmé zrázy, ktoré tvorili opevneniu prirodzenú ochranu. Zo strany, ktorou viedla prístupová cesta, bol hrad chránený 13 m širokou priekopou. Dodnes sa zachovali jej pozostatky do hĺbky až 3 metrov. Zachované terénne stopy jasne naznačujú pôvodnú konštrukciu hradu. Skalná plošina tvorí súčasne prírodnú vyhliadku, poskytujúcu prekrásny pohľad na panorámu širokého okolia.

Hradná zrúcanina je obľúbeným výletným cieľom turistov. Až na hradný kopec sa dostanete nenáročným náučným chodníkom Vodná cesta, ktorý vedie priamo z obce Ruská Nová Ves. Celú trasu zvládnete približne za 30 minút. Pozostatky hradu sú z časti obrastené vegetáciou. Pri nepozornosti niektoré časti ľahko prehliadnete, prípadne si ich pomýlite so skalami. Vyhraďte si preto na výlet dostatok času. Okrem atmosféry dávnej histórie si vychutnáte aj prekrásne prírodné prostredie a jedinečné výhľady.

Výlet k pozostatkom hradu, ktorý svojho času chránil bohatstvo tohto regiónu, si môžete spojiť s návštevou vodného parku Plaza Beach Solivar v Prešove alebo s relaxom v aquaparku Delňa. Určite nevynechajte ani prehliadku prešovskej hvezdárne a planetária a obhliadku pamätihodností mesta. Jedinečným zážitkom bude zaiste aj vstup do Soľnej jaskyne či prechádzka miestnou kalváriou. Zaujímavosti tohto regiónu sú skutočne rozmanité. Odporúčame Vám preto vyhľadať si ubytovanie v blízkosti Zbojníckeho hradu a naplánovať si zaujímavý poznávací pobyt. Ubytovanie v Prešove Vás svojou ponukou dovolenkového zázemia zaiste nesklame.

Viac

Znievsky hrad

Znievsky hrad

Kláštor pod Znievom

Zrúcanina hradu, ktorý kedysi niesol názov Turčiansky hrad, stojí na vápencovom vrchu Zniev, vo výške 985 m n. m. Navštívte obec Kláštor pod Znievom, v okrese Martin, a vydajte sa stredne náročnou trasou na približne hodinový výstup. Za odmenu si vychutnáte majestátne výhľady na Martinské hole či vrchy pohoria Veľká Fatra. Zastávkou pre oddych Vám bude Kalvária sv. Kríža. Pokojné miesto, obkolesené lesom, Vám dodá pokoj a povzbudenie pred pokračovaním vo Vašej ceste na Znievsky hrad.

História hradu siaha až do 13. storočia, kedy sa spomína v listine vydanej uhorským kráľom Belom IV. V tých časoch Turčiansky hrad slúžil na administratívne účely pre vtedajší región Turiec, ktorý spadal pod Zvolenskú župu. Po osamostatnení Turčianskej župy, ktorá mala nové sídlo, hrad stratil svoje významnejšie postavenie a dostal nové meno Zniev. Dominantou hradu bol vežovitý palác s okolitou hradbou. V 16. storočí bol pri dobývaní kráľom Ferdinandom I. ťažko poškodený. Hradu chýbala moderná hradba, ktorá by odolala delostreľbe. Hrad vystriedal niekoľko majiteľov. O rekonštrukciu sa v 17. storočí snažili Bočkajovci, Tököliovci a začiatkom 18. storočia aj Rákociovci. Následne hrad upadal. Okolie nádvoria a priehlbiny v ňom nasvedčujú tomu, že súčasťou hradu boli kedysi pravdepodobne hospodárske budovy.

V súčasnosti sa zachovali poškodené základy horného hradu a torzo malej vežičky. Zvyšky hradby sú sotva spozorovateľné. Hoci je zrúcania prerastená zeleňou a k predstaveniu si kedysi majestátnej stavby hradu potrebujete väčšiu dávku fantázie, odmenou za výstup Vám budú ďaleké výhľady na okolie Turca. Zvažujete dovolenku v regióne Turiec? Láka Vás okrem krásnych výhľadov aj štipka adrenalínu? Tak nevynechajte Ferratu HZS – Martinské hole. Po zdolaní jednosmernej trasy sa môžete naspäť zviezť na kolobežke. Potešiť svoj zrak na krásnu prírodu môžete aj z konského sedla a zajazdiť si v Ranchi Amadeus. Milovníci zimných športov si prídu na svoje v stredisku Snowland Valčianska dolina.

Ešte stále váhate? Vyberte si z našej ponuky chát, zrubov alebo apartmánov v Kláštore pod Znievom. Zarezervujte si ubytovanie v blízkosti Znievskeho hradu a spoznávajte históriu a prírodu tohto atraktívneho regiónu Turiec.

Viac

Hrad Hodejov

Hrad Hodejov

Hodejov

Ak Vás lákajú zrúcaniny a staré hrady, určite zamerajte svoju pozornosť na Hrad Hodejov nachádzajúci sa v okrese Rimavská Sobota, v historickom regióne Malohont. K ruinám hradu sa dostanete príjemnou prechádzkou z pôvabnej obce Hodejov, ležiacej na ľavom brehu riečky Gortva, asi 20 km juhozápadne od Rimavskej Soboty. Zvyšky múrov zaniknutého hradu pyšne stoja vo výške cca 263 m n. m. na strmom skalnatom kopci Cerovej vrchoviny.

Hoci sa dnes z neho zachovali len nepatrné zvyšky základov, kedysi hrad hrdo odolával náporom Husitov aj Turkov. Historici a archeológovia už len môžu predpokladať, že cesta k hradu obchádzala hradný komplex a na severovýchode bola strážená baštou. Obvodový múr mal hrúbku až 3 metre, predhradie malo tvar predĺženého oválu a hradný areál nedisponoval vežou. Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1281. Spomína sa v nej bitka uhorského kráľa Ladislava Kumánskeho a palatína Fintu z rodu Abovcov. Bitka sa odohrala práve na priestranstve pod hradom Hodejov. Kráľovské vojsko zvíťazilo a hrad obsadilo. História hradu je veľmi zaujímavá, o jeho vlastníctvo sa viedlo niekoľko bitiek a v priebehu storočí mal viacero hradných pánov, ktorí ho získavali prevažne bojmi. V roku 1560 hrad odolal osmanským útokom, aj napriek tomu, že nebol opevnený. Uhorský snem následne až v roku 1567 prikázal Hodejov opevniť, no bolo už neskoro. Turci hrad v roku 1571 dobyli, spustošili a už nikdy nebol obnovený. V modernej dobe boli zvyšky hradných múrov rozobrané na stavebný materiál a miesto sa výrazne poškodilo aj lomom. V roku 1962 sa v lokalite Hodejova uskutočnil archeologický výskum, ktorý odhalil a potvrdil praveké osídlenie. Archeológovia našli až 371 kusov bronzového pokladu z obdobia Halštatu. To je o ďalší dôvod viac, prečo navštíviť toto magické miesto.

A čo by to bolo za zrúcaninu, keby sa k nej neviazala pútavá povesť? V dávnych uhorských časoch, keď pán Hodejovský odišiel s družinou na jednu z mnohých vojenských výprav, navštívila hrad panna Ľudmila, neter jeho bezdetnej manželky. Jednej noci ktosi zaklopal na hradnú bránu. Boli to mníšky, ktoré prosili o prichýlenie, pretože ich kláštor bol spustošený. Dôverčivá hradná pani ich pozvala do hradu netušiac, že v skutočnosti sú to preoblečené ľahké ženy z bandy lúpežníckeho rytiera Kompolta, ktorý sa zahľadel do mladej Ľudmily. Z hradu ukradli všetky cennosti a pannu Ľudmilu uniesli. Proti svojej vôli žila Ľudmilka istý čas so svojim únoscom, až sa jej nakoniec podarilo preľstiť ho. Keď prišla správa o smrti hradného pána Hodejovského, nahovorila Kompoltovi, že práve ona zdedí Hodejov a keď sa zosobášia, bude hrad patriť aj jemu, ako jej právoplatnému manželovi. Nenásytný rytier neotáľal a rýchlo sa sťahovali do hradu aj s drahocennosťami, ktoré odtiaľ predtým odniesli falošné mníšky. Nevesta hneď začala strojiť svadbu a pozývať hostí, aby bolo veselie ako sa patrí. No aké bolo prekvapenie nádejného ženícha, keď sa hrad zaplnil nie svadobnými hosťami, ale kráľovským vojskom. Lúpežnícku bandu na čele s Kompoltom posadili do temnice a v kraji spravili poriadok.

Ak sa vyberiete po stopách bystrej Ľudmily, naplánujte si trasu cez obec Hodejov, kde už v 19. storočí fungovali železité kúpele a parný mlyn. V rovnakom období sa tu zdržiaval revolučný maďarský básnik Sándor Petőfi, jedna z najvýraznejších postáv Uhorskej revolúcie v roku 1848. Býval v hodejovskom kaštieli a dozaista sa nechal v svojej tvorbe inšpirovať aj čarovným prostredím malebnej obce a ruinami týčiacimi sa na hradnom kopci. Dnes je Hodejov východiskovým bodom zelenej turistickej trasy vedúcej na Steblovú skalu, vrch Ragáč a na Hrad Hajnáčka. Nájdite si ubytovanie v blízkosti Hradu Hodejov a vydajte sa na turistiku po Cerovej vrchovine alebo na prehliadku pamätihodností priamo v idylickej obci. Za návštevu stojí utešená kaplnka sv. Anny postavená na hradnom vrchu v roku 1895 či ranoklasicistická kúria Prónaiovcov a eklekticistický kaštieľ Dr. Emila Stojkovicsa. Navyše sa každý rok v obci organizujú poľovnícke slávnosti sv. Huberta. Pridajte sa a naplánujte si nezabudnuteľný výlet s ubytovaním v penziónoch alebo apartmánoch na Gemeri.

Viac

Soví hrad - Šurice

Soví hrad - Šurice

Šurice

Obec ležiaca v strednej časti Cerovej vrchoviny. Aj takto by sme mohli charakterizovať Šurice, ktoré sa nachádzajú okrese Lučenec v Banskobystrickom kraji. Priamo v obci môžete obdivovať nádherný rímskokatolícky kostol svätého Michala archanjela alebo zájsť na úžasnú prírodnú pamiatku označovanú ako Soví hrad.

Ročne navštívi túto atrakciu v Šuriciach veľmi veľa turistov. Nečakajte však, že by ste na Sovom hrade našli sovy alebo hrad. V súčasnosti je Soví hrad definovaný len ako prírodný výtvor alebo prírodná pamiatka. Je to aj preto, že história hradu nie je doposiaľ známa. Dostať sa na Soví hrad môžete priamo z obce Šurice. Výstup na hrad je nenáročný a zvládnu ho aj rodinky s deťmi. Dostať sa na toto mieste je pomerne ľahké vďaka značeniu prostredníctvom informačných tabúľ, ktoré začínajú už priamo v obci. Na jednom strmšom úseku sa nachádzajú schody, ktoré Vás dovedú priamo na tento hrad.

Soví hrad je veľmi vzácny skalný útvar. Je to geologický výtvor v nerovnom teréne, ktorý dáva impozantný ráz miestnej krajine. Zaujímajú sa oň aj archeológovia, ktorí tu robia svoje výskumy. Po ceste naň si môžete urobiť zaujímavé fotografie a pochváliť sa nimi svojej rodine. Toto miesto vyhľadávajú aj výtvarní umelci alebo fotografi, ktorí tu zachytávajú krásu jedinečnej scenérie.

Ak by ste však chceli vystúpiť až na vrchol skalnatého brala, odporúčame Vám ho realizovať len ak ste horolezcom. Skala je pomerne lámavá a je potrebné mať dostatočnú výstroj na lezenie. Odvážnejších možno osloví stanovanie v prírode, kde budú môcť pozorovať krásnu hviezdami posiatu oblohu.

Aby ste si mohli všetky zážitky vychutnávať naplno, rezervujte si ubytovanie v blízkosti Sovieho hradu. Odtiaľto sa Vám ľahšie budú podnikať výlety aj na iné zrúcaniny hradov ako je hrad Hajnáčka alebo Pohanský hrad. Trošku iný pohľad na svet poskytuje rozhľadňa na Mačacej. K zaujímavým prírodným úkazom patrí Kamenný vodopád. Nevynechajte ani kúpanie sa vo vodnej nádrži Gemerský Jablonec. Tu si naplno užijete všetky vodné radovánky. 

Zobúdzať sa do nových dní a odhodlaní poznávať všetky atrakcie regiónu môžete nielen zo svojich domovov. Pokojne si zarezervujte útulný apartmán v Šuriciach a užívajte si pohodovú dovolenku. Možno Vás oslovia i cenovo prijateľnejšie ubytovania v súkromí Šurice, kde Vám Váš pobyt môže spríjemniť aj poskytovateľ ubytovania. Veríme, že zo širokej ponuky si vyberiete práve také ubytovanie, ktoré sa Vám bude páčiť a bude presne podľa Vašich kritérií.

Viac

Hrad Sobôtka

Hrad Sobôtka

Rimavská Sobota

Kedysi majestátna turecká vodná pevnosť, dnes nenápadná, zubom času poznačená zrúcanina. Hrad Sobôtka, nemý pamätník Osmanskej ríše, je situovaný v Rimavskej Sobote, na pravom brehu rieky Rimavy, v Rimavskej kotline. Z veže chránenej štyrmi baštami, kasární, mešity a ďalších obytných a hospodárskych budov tu dnes zostali už len sotva poznateľné kamenné múry zarastajúce vegetáciou. Napriek tomu má toto miesto svoje nezvyčajné, históriou dýchajúce čaro.

Rimavská Sobota bola v 16. storočí súčasťou Osmanskej ríše. Práve tu, na zrúcanine pôvodného husitského hradiska, si v roku 1555 Turci postavili jednu zo svojich najsevernejších pevností. Prirodzenú ochranu vodnému hradu tvorila rieka Rimava. Tradičné opevnenie vytvárali drevené koly utesnené utlačenou hlinou. Stredobodom hradu bola veža chránená štyrmi baštami. V okolí sa nachádzali vojenské kasárne, mešita a viacero hospodárskych a obytných budov.

Zaujímavosťou je, že pevnosť mala v časoch svojho rozmachu slúžiť aj ako pokladnica. Traduje sa, že obce sem privážali dane, ktoré im Turci vyrúbili za to, že ich sídla nezničili. V hrade vraj dokonca svojho času sídlil správny okres. Po skončení tureckých bojov hrad stratil svoj význam a rokmi spustol do dnešnej podoby.

Prístup k zrúcanine je časovo nenáročný. Z Rimavskej Soboty sa autom vyberiete na mestskú časť Sobôtka. Z neďalekého parkoviska zájdete až k pozostatkom hradných múrov za niekoľko minút. Keďže hrad mal charakter vodnej pevnosti, nachádza sa bezprostredne pri rieke Rimava. Prístupová cesta však nie je upravená.

Ak radi objavujete miesta s atmosférou čias dávno minulých, počas svojho pobytu v Rimavskej Sobote určite nevynechajte ani výlet k zrúcanine takmer zabudnutého Hradu Sobôtka. A ak Vám toto miesto učaruje, vyberiete sa aj k neďalekej zrúcanine Hradu Hodejov alebo k Hradu Blh. Po zaujímavej ceste históriou si zaslúžený odpočinok vychutnáte na pláži Vodnej nádrže Teplých vrch alebo na Termálnom kúpalisku Kurinec – Zelená voda. Dovolenkový plán máme pripravený, začnite si hľadať ubytovanie v blízkosti Hradu Sobôtka. Ubytovanie v Rimavskej Sobote a v okolí Vás pohostinnosťou zaručene nesklame.

Viac

Najvyhľadávanejšie kategórie atrakcií

Pomôžeme Vám s výberom najvhodnejšieho ubytovania

  • Viac ako 6 000 objektov

    Len overení ubytovatelia

  • Viac ako 120 000 hodnotení

    Skúsenosti a názory z prvej ruky

  • Najlepšie ceny ubytovania

    Ceny bez navýšenia, priamo od majiteľov

  • Najnavštevovanejší portál

    Viac ako 40 000 návštevníkov denne