TOP

Aby dieťa prospievalo a malo šťastné detstvo? 4 veci, na ktoré nezabúdajte už od jeho narodenia

Aby dieťa prospievalo a malo šťastné detstvo? 4 veci, na ktoré nezabúdajte už od jeho narodenia
Zdroj: iStockphoto
GALÉRIA
Nemusíme byť odborníkom na starostlivosť a výchovu detí na to, aby sme im dali všetko, čo naše ratolesti potrebujú. Väčšina z nás to nakoniec, vycíti celkom automaticky.

I nedávny výskum neurovedcov z University of California potvrdil to, čo sme dávno vedeli. Dieťatko na to, aby bolo spokojné a šťastné potrebuje našu lásku, pozornosť a základnú starostlivosť.

Tu je niekoľko jednoduchých krokov, akými mu dáme šťastné detstvo už od prvých dní:

1. Ukážte mu svoju lásku

Dni, týždne i mesiace po pôrode sú hektické, ale napriek tomu sa snažme nájsť energiu a každý deň svojmu dieťaťu preukázať lásku. Samozrejme, ak keď bude staršie.

Naša láska, naša emocionálna starostlivosť a podpora dá dieťaťu bezpečnú základňu, z ktorej môže skúmať svet. Najskôr to budú len prvé nesmelé krôčiky, neskôr aj odvážne výpravy do sveta dospelých.

Vedecké prácu dokazujú, že láska,  pozornosť a náklonnosť rodiča počas prvých rokov života dieťaťa majú priamy a merateľný vplyv na fyzický, mentálny i emocionálny rast dieťaťa.

Ako mu ukázať svoju lásku?

Úplne jednoducho – postačí dotyk, úsmev, objatie, povzbudenie, počúvanie, či spoločná hra kedykoľvek je to možné.

V priebehu prvých šesť mesiacov je dieťa pre budovanie dôvery veľmi dôležitý, aby sme za dieťaťom prišli vždy, keď nás bude volať a hneď reagovali na jeho plač.

Tým, že reagujeme na jeho potreby, keď je rozrušené, pomôžeme budovať vzájomnú dôveru a silné citové puto. A to pokojne aj do veku troch rokov – nie, nie je to rozmaznávanie! Dávame dieťaťu istotu a pevný základ.

2. Postarajte sa o jeho potreby

Dieťatko potrebuje byť zdravé a plné energie, aby mohlo rásť a učiť sa. My mu v tom môžeme pomôcť dôsledným pokrývaním jeho základných potrieb, kvalitným prísunom potrebných živín, pravidelnými prehliadkami u lekára.

Dôležité je, aby malo podmienky na kvalitný zdravý spánok, vždy keď ho potrebuje. Počas spánku totiž vznikajú v mozgu veľmi dôležité prepojenia, cesty, ktoré umožňujú dieťaťu učiť sa, hýbať sa, rozmýšľať. Sú to vlastne kľúče k pochopeniu, k tomu, aby dieťa chápalo všetko, čo vidí, čo počuje, vnímalo chute, vône, hmatové podnety.

Je dokázané, že dojčenie okrem najkvalitnejšej potravy dieťaťu v ranom detstve dáva aj množstvo iných výhod. Podporu rozvoja jeho mozgu, ale tiež dojčené deti majú nižší výskyt hnačkových ochorení, alergií, dýchacích problémov a ušných infekcií.

Rovnako je dôležité, aby sme čo najskôr reagovali na potreby dieťaťa byť v suchu a čistote, ktoré sú prirodzene dané. Deti sa cítia nepohodlne, keď sú v mokrom alebo priveľmi teplom, či studenom prostredí, navyše zotrvávanie v špinavej plienke môže viesť k vzniku infekcií a kožných problémov.

Kúpanie dieťaťa je veľmi príjemným spoločným rituálom, ktorý významne podporí vzťah medzi rodičmi a dieťaťom.

3. Čítajte mu

I keď sa môže zdať, že vaše dieťa je na čítanie ešte malé, veď predsa ničomu nemôže rozumieť.

Čítanie nahlas v ranom veku je cestou k budovaniu slovnej zásoby dieťaťa, tiež však stimuluje jeho predstavivosť a pomáha mu zdokonaliť jazykové zručnosti. Samozrejme, je to tiež aktivita vhodná na podporu vzájomnej väzby.

Experti na čítanie dokonca tvrdia, že aj novorodeniatko si vie vychutnať, keď mu rodič číta – nakoniec, nie je od veci čítať už bábätku v brušku. Hlas matky, či otca dieťatko upokojí a vodí silnú väzbu.

4. Stimulujte jeho zmysly

Každá nová interakcia, nová skúsenosť dáva dieťaťu informáciu o svete okolo neho a jeho mieste v ňom.

Štúdie ukazujú, že deti, ktoré vyrastajú v pestrom prostredí, v ktorom môžu využiť naplno všetky svoje zmysly majú aktívnejší a väčší mozog ako deti, ktoré vyrastajú bez podnetov, respektíve s minimom.

Pozor však na nadmernú stimuláciu, to tiež nie je dobré! Nemôžeme dieťaťu bombardovať všetky zmysly počas celého dňa, potrebuje aj oddych na to, aby podnety dokázalo spracovať.

Rovnako je potrebné uvedomiť si, že lekári neodporúčajú žiadnu televíziu, tablety, či iné výdobytky modernej techniky deťom do veku dvoch rokov.

Podobné články



MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ