Ako získať dobré zamestnanie?

Niekedy na ňu nadávame, inokedy ju hľadáme. Je pre väčšinu z nás spôsob obživy. Preto sa takmer každý zaujíma o pracovné miesta a ponuky. Mnoho ľudí si hľadá zamestnanie. Často úspešne. Hlavne vo väčších mestách a firmách sú prakticky vždy nejaké voľné miesta. No možno patríte k tým šťastnejším – ak máte dobrý nápad, niekedy je práca jednoduchá. Niečo vytvoríte a nasleduje pravidelný zárobok. Ak si hľadáte zamestnanie, vždy si položte otázku, či by ste nemohli pracovať tak, ako rentiéri. Niečo vytvoriť a potom z toho dlhodobo získavať peniaze (renta).

Veľmi často na tomto webe nájdete aj články o podnikaní. Či už ako živnosť, alebo si založíte s.r.o. Vždy je dobré myslieť aj na to, že budete svojím vlastným pánom. Nechcem vyvolávať falošné ilúzie, že by podnikanie bolo pohodlnejšie, ako zamestnanie. Nie vždy to tak musí byť. No zakaždým odporúčam, aby ste zvážili aj takúto možnosť. Tí šikovnejší totiž majú šancu v podnikaní dosiahnuť úspech a často aj väčšiu spokojnosť. Práve to je dosť dôležité. Nielen peniaze, ale aj spokojnosť.

Najhoršie sú na tom tí, ktorí nemajú rozsiahle znalosti. Tí potom môžu predávať skôr svoju silu a pozornosť. Žiaľ, nielen u nás s takými možnosťami zarobíte dosť málo. Je to nepríjemná situácia. Najčastejšie sa týka tých, čo sa v škole učili zle. Neskôr v živote už nastane časový a finančný tlak. Ďalšie vzdelávanie je náročné až nemožné. Ak niekto musí pracovať 8 až 10 hodín v zle platenom zamestnaní, má problém. Domov sa vráti unavený a už nezostáva veľa času na to, aby si rozšíril kvalifikáciu. Je rád, že je rád… Navyše, ak sa v minulosti aj zadlžil, tak sa stáva ekonomickým rukojemníkom. Musí pracovať čo najviac, lebo banka, alebo veriteľ naňho tlačia. Tam už je takmer nemožné vypadnúť z bludného kruhu. Neraz takých ľudí zlákajú podvodníci – ponúknu niečo bezplatné a potom ich zmanipulujú. Myslite na to, že ak niečo je bezplatné, vy sami ste tovarom!

Nečudo, že dnes je trend hľadať si skôr prácu z domu. Na počítači môžete vykonávať veľa prác, napríklad vyrábať webstránky či tvoriť video.

Hľadať si prácu je tiež umenie

Chcete dostať nejaké miesto. Je to práca, ktorú chcete robiť a viete ju robiť. No vysvedčenie vám na to nestačí. Aby ste uspeli je dôležitý pracovný pohovor. Pri ňom sa rozhoduje, či máte šancu. Mnoho ľudí príde na pohovor nesústredených, neprimerane oblečených. Jasné, že robotu potom nedostanú. Nikto im to vysvetľovať nebude. Najmä miesta, o ktoré je väčší záujem, znamenajú aj tvrdú konkurenciu. Je jasné, že budúci zamestnávateľ sa bude zaujímať o to, aby dostal čo najlepšieho pracovníka. Takého, ktorý bude dôstojne reprezentovať firmu. Preto je dôležité vedieť, aký oblek, či kostým sa kedy hodí. Alebo nmať potetovanú polovicu tváre – môžete sa tak automaticky vylúčiť z niektorých pracovných pozícií.

Preto si robte niečo aj sami so sebou. Okrem toho, že sa vo svojej profesii naozaj vyznáte je dobré mať čo najlepšie komunikačné schopnosti. Nízke sebavedomie, strach a neistota sú na pohovore vždy malým červeným mínusom pri vašom mene. Zamestnávatelia predsa len radšej vítajú ľudí sebavedomých, spokojných. Nie ustráchaných v.kúte.sedov.

Je práca zmyslom života, ako nás učili?

Ten blud nám za socializmu tvrdili od vidím do nevidím. Hmm. Možno pre niekoho áno, ale potom stojí za úvahu zvážiť, čo to bude za život.V živote sú aj iné veci, ktoré môžu mať tiež svoj zmysel. A často je zamestnanie len prostriedkom na to, aby človek vôbec prežil.

  • Je mnoho pracovných pozícií, ktoré človek môže vykonávať naozaj, ako svoj životný cieľ, zmysel. V zamestnaní sa môžeme naozaj niekedy realizovať. Povolanie nás môže naplniť. Nemusí ísť len o efektné zamestnania ako je herec. Aj v zdravotníctve, napríklad, môže pracovník vnímať, že jeho činnosť je pre ostatných mimoriadne užitočná a potrebná.
  • Ale sú profesie, ktoré človeka nenaplnia. V ktorých sa nerealizuje. Sú práce nudné, otravné, nepríjemné. Pri práci na páse je síce možno fajn vedieť, že vyrábate niečo, čo poteší mnohých. No stereotypná záťaž znechutí a asi málokoho bude napĺňať trebárs kontrolovať stroj pri balení injekčných striekačiek. Zámerne príklad zo zdravotníctva, ale oveľa viac mechanizovaný.

Jednoducho, nedá sa to zovšeobecniť. Väčšina z nás bola vychovávaná v duchu tvrdenia „vyštuduj a potom si nájdi dobré zamestnanie“. No dnes sa začína ukazovať, že zamestnanie ako také nemusí byť vždy tak dobré, ako sa zdá. O zamestnaní sa totiž dá povedať, že je to nástroj na prežitie. Výplaty sú zvyčajne len také, aby človek z práce neušiel. A tak kto chce mať viac peňazí, aj času, musí sa zaujímať skôr o živnosť, o podnikanie a nie o zamestnanie.

Podnikanie nie je zamestnanie!

Veľmi častým nedorozumením u ľudí je, že by radi zohnali nejakú dobrú prácu a zaujmú ich ponuky, napríklad, z oblasti multi level marketingu. Tieto ponuky znejú atraktívne. To preto, že sú buď lživé, alebo v tom lepšom prípade sú to štvrťpravdy. (Polopravdy vám radšej nepovedia.) Ponúka sa tu možnosť rozprávkového zbohatnutia. Žiaľ, málo sa už zdôrazní, že je to podnikanie. A princíp podnikania je ten, že idete do rizika – pracovným zapojením aj svojími financiami. To je investícia, spravidla na úvod celkom bez mzdy. To všetko po nejaký čas robíte často s finančnou stratou. A výsledok? Neistý, v budúcnosti. Pravdepodobnosť úspechu pomerne nízka – možno 5% a skôr menej. Nie je to málo ak to porovnáte s výhrou v lotérii. Ale ak o predaji nič neviete, je veľmi pravdepodobné, že investícia vyjde nazmar. Žiaľ, ľudia ktorí si chcú privyrobiť hľadajú prácu v zmysle dostávať aj pravidelnú plácu. Hneď. A pre nich je potom takéto podnikanie často sklamaním. Nemôžu čakať celé mesiace na to aby vyhodnotili, či je vôbec nádej, aby to začalo prinášať aj zisk.

  • Napriek tomu budem na tomto webe opakovane zdôrazňovať, že podnikanie vás má šancu dostať na vyššiu úroveň príjmu a osobnej slobody. Podnikaním myslím akýkoľvek fungujúci biznis. Ak ste schopní, máte nejaké znalosti a IQ nie úplne na spodnej hranici normy, môžete si naladiť život, ktorý bude vcelku slobodný.
  • Viem, ak zoženiete lukratívne manažérske miesto, môže to byť tiež veľmi výhodná situácia. Môžete roky pracovať na dobrej pozícii za príťažlivý peniaz a to bez obáv a neistôt, aké sú spojené s podnikateľským životom.

Žiaľ, obidve uvedené situácie sú tak trochu podmienené aj vonkajšími okolnosťami. V obidvoch prípadoch to chce určitú inteligenciu – najmä emočnú – ale aj tú normálnu. Chce to vedieť niečo, čo vás baví a vie vám to aj zarobiť. Po splnení tejto kombinácie to potom chce aj trocha šťastia. Keď začínate, aby nebol poruke nejaký konkurent, ktorý vám vyfúkne pozíciu, kariéru, alebo biznis. V takej optimálnej situácii je relatívne málo ľudí. Preto ak medzi nich nepatríte, asi sa tomu ani nečudujete. Platí však jedna zásada. Dostať sa na dobré manažérske miesto v nadnárodnej firme je naozaj dosť náročné. Skúste preto ísť aj na vlastnú päsť a založte si vlastnú firmu. To môžete spraviť relatívne jednoducho. A na rovinu: ak máte schopnosti, ktoré sa len vzdialene blížia kvalifikácii na top manažéra, tak ste veľmi blízko aj ku podnikaniu.

No a myslite vždy aj na zdravie

Pri práci je telo často v strnulej polohe aj celé hodiny. Veľmi často sa potom stáva, že sa ozvú bolesti chrbta. Najmä v sedavom zamestnaní to nie je otázka či, ale kedy. Preto je dobré myslieť aj na ergonómiu práce. Dobré rozvrhnutie môže v mnohom pomôcť.

Najmä sedavé zamestnanie je nepríjemné aj preto, že človek môže pri ňom ľahšie priberať. Všímajte si to čím skôr. Radšej sa hneď stravujte zdravo, ako by ste potom museli hľadať spôsoby ako schudnúť. Stačí si pozrieť obvod pása. Mimochodom tučný človek aj v zamestnaní často narazí na problémy, ktoré sú zbytočné. Nielen, že na niektoré pozície sa ani nedostane. Ale aj výkonnosť často ide dole. Častejšia je prácensechopnosť. To všetko sú zbytočné dôsledky obezity.

Niektoré ponuky práce sú aj podvodné. Ak niečo vyzerá príliš dobre, spozornejte. Môže ísť o podvod. Na to je dobré využiť takzvanú occamovu britvu. Occamova britva hovorí o tom, že ak sú viaceré možné viaceré vysvetlenia, platí spravidla to najjednoduchšie.

Zamestnanie? Väčšinou pracujete za možnosť prežiť

Zamestnanec vykonáva pre zamestnávateľa určitú činnosť. Zamestnávateľ mu zaplatí len toľko, aby zamestnanec neutiekol. Je preto len logické. že kariéra zamestnanca má nemilý scenár: práca, odpočinok a dookola. Inými slovami: dlhodobá chudoba, alebo v lepšom prípade dlhodobý skoro dostatok. Jeden problém tu ale je. Ani za 20 rokov kariéry na nejakom mieste nehrozí, že by ste si:

  • zarobili toľko, že už nemusíte ďalej pracovať
  • vytvorili produkt, alebo službu ktorá by vám prinášala ďalší zisk bez toho, aby ste pre to museli pracovať
  • aby na plnení vášho sna, nápadu, myšlienky pracovali iní zamestnanci a vy ste získavali časť zisku
  • aby ste mohli svoju prácu na rok opustiť a venovať sa, napríklad, umierajúcemu rodičovi bez toho, aby sa v tom čase podstatne zmenil váš príjem (a že je to psychicky a finančne náročné, to asi nemusím popisovať)

To všetko sú príklady, ktoré bežné zamestnanie neumožní. Už z princípu – ste platení od hodiny. Ak nepracujete, nemáte byť za čo platení. A práve toto je ten problém. Preto tvrdím, že vždy, ak sa dá, hľadajte prednostne také činnosti, ktoré vám budú prinášať zisk dlhšie, než počas jej tvorby. Alebo neskôr. A v zamestnaneckom pomere vás žiaden duševne zdravý podnikateľ k takej príležitosti nepustí. On si takú situáciu vytvára pre seba. Nie pre vás. Pár príkladov.

  • Nahráte pieseň. Ak sa stane hitom, budú vám prichádzať honoráre aj celé roky alebo desaťročia.
  • Založíte firmu, nastavíte ju. Funguje ako samostatná jednotka, vy v nej už nemusíte pôsobiť, iba vám prichádzajú šeky – časť zo zisku.
  • Investujete do akcií. Ak ste volili dobre, vaše peniaze sa budú rozmnožovať.
  • Prenajímate byt. Všetko, čo získate navyše po zaplatení nákladov je váš zisk.
  • Napíšete knihu a vydáte ju. Pár rokov sa možno bude po troche predávať a pár rokov vám tak z nej budú kvapkať honoráre.

To sú rýchle príklady na to ako sa aj nápad, alebo premyslená akcia môže vykonať raz tak, aby neskôr zarábala. To sa už ale rozprávame o pojme pasívny príjem. Mnoho ľudí neverí, že niečo také vôbec je možné. Ale to nevadí. Vy si o tom pozrite čo najviac informácií. V článku na inom webe som o tom písal podrobnejšie.

Váš čas, vaša voľba, váš výsledok

Času v živote máme všetci nadelené rovnako. Ak sa venujete práci, ktorá vás sotva uživí, je to trocha problém. V tom čase sa totiž nemôžete venovať ničomu lukratívnejšiemu. Inými slovami vy rozhodujete, čomu budete dávať svoju pozornosť. Zle platenému pracovnému miestu? Alebo príprave na lepšie platenú budúcnosť? Veľa ľudí totiž zotrváva v pracovnom procese, pretože majú pocit, že treba platiť všetky tie účty za telefón, mobil, elektrinu, káblovku, plyn, byt, auto, dovolenku, televízor… Jednoducho potrebujú peniaze na to, aby žili život obyčajného človeka. A potrebujú ich hneď. A tak volia pracovné miesto, ktoré im dáva len malú perspektívu do budúcnosti.

Pokiaľ ste na tom finančne slabšie, odporúčam vám absolútne zoškrtať výdavky. Žite čo najúspornejšie, aby ste mohli čo najmenej času stratiť v zamestnaní. Všetok získaný čas investujte do vzdelania, aby ste si zvýšili kvalifikáciu a vylepšili kariéru. Netvrdnite pred televízorom, ak máte existenčné problémy. Riešte ich.

Ak je to len trocha možné, vždy sa pýtajte sami seba, či sa vám neoplatí myslieť veľkorysejšie. Väčšina ľudí zostane tam kde je. Pracovné miesto im stačí a púta toľko ich pozornosti, že im ani nenapadne, že efektívnejšie by možno bolo dať výpoveď a celú svoju pozornosť sústrediť na vytvorenie nejakého efektívnejšieho podnikania. Viem, živnostníctva sa ľudia boja. Je to o sebazodpovednosti. Ak sa mi nedarí, ja som na vine. Nie je na koho sa vyhovoriť. Pohodlnejšie je to v zamestnaní – ak nie je robota, na vine je ten blbec (šéf, manažér, investor). Jednoducho oni sú zlí a my stále tí dobrí. A tak človeka neprekvapí, že mnoho ľudí zotrváva v pohodlnejšej životnej situácii. Žiaľ, prináša už oveľa menej pohodlné životné výsledky.