Deň narcisov

Počas včerajšieho dňa sa v našich uliciach znova objavila záplava žltých narcisov. Každý, kto bol čo i len troška pozorný, si mohol všimnúť, že tento rok sa niesol v jemne oslavnom nádychu.
Už 20. rokov máme možnosť dobrovoľne prispieť a tak získať malý narcis.

No koľko ľudí si pamätá na čo prispievajú?



Prvý deň narcisov bol u nás zorganizovaný 21.3.1997 so sloganom "S ligou proti rakovine nosíme kvet ľudskosti". A s týmto heslom sa k nám Deň Narcisov pravidelne vracia.


Liga proti rakovine je občianske združenie, ktoré na Slovensku pôsobí už 25 rokov. Jeho hlavným cieľom je pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym. Liga proti rakovine bola založená 19. januára 1990 v Bratislave a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC) so sídlom v Ženeve. Na medzinárodnej úrovni spolupracuje LPR SR so 40 organizáciami z 28 štátov Európy, s členmi ECL a inými organizáciami vo svete. Táto organizácia počas svojho dlhoročného pôsobenia pomohla mnohým pacientom, zorganizovala veľké množstvo akcií na podporu chorým a získala veľa významných ocenení.

Liga proti rakovine má rozbehnutých niekoľko projektov, Deň Narcisov je iba jedným z nich. Medzi ďalšie zaujímavé projekty patrí "Týždeň proti rakovine". Je to pravidelná kampaň v jeseni. Počas tohto týždňa prebieha niekoľko aktivít. Jednou z nich je "Deň jabĺk", kedy dobrovoľníci rozdávajú okoloidúcim čerstvé jablká aby aj takto pripomínali občanom potrebu pamätať na zdravý životný štýl.
Ďalším zaujímavým projektom je magazín LA SPERANZA, čo znamená v preklade nádej. Názov, ktorý si vybrali samotní pacienti, najlepšie vyjadruje zmysel tohto časopisu, ktorý má informačno-poradenský charakter a je tematicky zameraný na potreby a záujmy fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím – onkologických pacientov.


Myslím, že Liga proti rakovine sa snaží odvádzať čo dobrú prácu a pomáhať tým, ktorý to potrebujú. Každý z nás už niekedy musel navštíviť naše slovenské zdravotníctvo a na vlastnej koži si vyskúšať ako to celé prebieha a aký to je vôbec pocit tráviť čas v nemocnici.
Preto je naozaj úctyhodné, že sú tu aj ľudia, ktorí pomáhajú chorým a dávajú im pocit nádeje, podpory, sily a lásky.





Zdroj: https://www.lpr.sk/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Auto Scroll Stop Scroll