Jaromir Jagr, Florida, smiech, feb16

Marek Balický • 04. mar 2016 o 06:45
Český hokejista Jaromír Jágr je už historicky tretím najproduktívnejším hráčom zámorskej NHL. Štyridsaťštyriročný veterán si v zápase v noci na piatok, v ktorom jeho Florida prehrala v Colorade 2:3, pripísal asistenciu a dosiahol tak svoj 1850. bod v profilige. Na treťom mieste historického poradia sa vyrovnal legendárnemu Gordiemu Howeovi.

(AKTUALIZOVANÉ 10.35)

V dvanástich zápasoch štvrtkového programu sa predstavili štyria Slováci, ani jeden z nich nebodoval. Z výhry sa tešili Zdeno Chára (Boston) a Andrej Sekera (Edmonton), so svojimi tímami neuspeli Martin Marinčin (Toronto) a Marko Daňo (Winnipeg).

Jágr na 1850 bodov potreboval 1611 zápasov a necelých 22 sezón, jeho slávnemu predchodcovi prezývanému "Mr. Hockey" sa to podarilo za 1767 zápasov počas 26 sezón.

"Vždy som si hovoril, že keď chceš byť dobrým hráčom, musíš poznať históriu a doceniť bývalé hviezdy. Mal som to šťastie sa stretnúť takmer s každým z top 10 kanadského bodovania a veľmi si ich všetkých vážim. S niektorými hráčmi som si dokonca zahral, proti ďalším som často nastupoval. Pár poznám len zo zostrihov ako práve Gordieho alebo Phila Esposita," povedal pre nhl.com Jágr , ktorý je so 48 bodmi (21+27) v 61 zápasoch najproduktívnejším hráčom Floridy.

V historických tabuľkách sú pre ním už len Mark Messier (1887) a Wayne Gretzky (2857).

Colorado zastavilo sériu dvoch prehier aj vďaka brankárovi Calvinovi Pickardovi, ktorý čelil 40 strelám a v tretej tretine zaznamenal 24 zásahov. Prekonal tak klubový rekord, ktorý držal súčasný tréner Avalanche Patrick Roy. Ten v roku 1997 zaznamenal v zápasoch proti Edmontonu Oilers a Hartfordu Whalers po 23 zásahov v jednej tretine.

Do histórie sa zapísal aj tréner Bostonu Claude Julien, ktorý doviedol svoj tím k 387. víťazstvu a vyrovnal klubový rekord Arta Rossa. Bruins zdolali Chicago 4:2. Julien vedie Boston v deviatej sezóne a má bilanciu 387-215-85. Ross zaznamenal 387 víťazstiev, 290 prehier a 95 remíz počas 17 sezón na striedačke Bostonu.

V zápase sa predstavil len jeden Slovák. Kapitán Bruins Zdeno Chára bol na ľade takmer 24 minút a zaznamenal dve strely. V drese hostí stále nehrá pre zranenie Marián Hossa a na súpisku sa v tomto zápase nezmestil krídelník Richard Pánik.

Strojcami víťazstva boli Patrice Bergeron a Brad Marchand, obaja dali gól a pridali asistenciu. "Bol to skvelý zápas. Od prvej minúty sme boli koncentrovaní a každý hráč podal výborný výkon," povedal Bergeron .

Edmonton umlčal strelcov Philadelphie a vyhral na ľade Flyers 4:0. Brankár Cam Talbot chytil všetkých 35 striel a v piatom štarte proti "letcom" zaznamenal tretí shutout. "Neviem v čom to je, že sa mi darí akurát proti nim. Cítil som sa v bránke dobre, chalani spravili v oslabeniach kus dobre práce," povedal Talbot .

Necelých 20 minút bol na ľade aj slovenský obranca Oilers Andrej Sekera, ktorý zaznamenal plusový bod a zblokoval päť striel. Edmonton vyhral tretí zápas za sebou, takú sériu zažil naposledy na začiatku decembra.

New York Islanders bez Jaroslava Haláka v bránke vyhrali vo Winnipegu 4:3, keď 29 sekúnd pred koncom vyrovnal Anders Lee a v predĺžení rozhodol Kyle Okposo. Rozhodujúcemu momentu predchádzala kuriózna situácia, keď sa puk k strelcovi odrazil od tváre Nikolaja Ehlersa.

Okposo pohotovo zakončil, ale hneď gestom naznačil, že súper potrebuje ošetrenie. Napokon z hrozivo vyzerajúcej situácie obišiel dánsky útočník bez vážnejšieho zranenia. Tréner "ostrovanov" Jack Capuano sa tešil z 200. víťazstva v NHL, čo sa mu podarilo ako druhému koučovi v histórii klubu.

Tretí zápas v službách Jets odohral po výmene z Chicaga Marko Daňo. Slovenský útočník sa opäť nedočkal víťazstva, ani kanadského bodu a zaznamenal len dve "mínusky". Na ľade bol 13 minút a 54 sekúnd a rozdal aj sedem bodyčekov.

Toronto s Martinom Marinčinom v obrane prehralo s Minnesotou 1:2. Maple Leafs viedli 1:0, ale hostia dvomi presilovkovými gólmi fínskych útočníkov Mikka Koivua a Mikaela Granlunda zápas otočili. Pri oboch inkasovaných gólom bol na ľade slovenský obranca Marinčin, ktorý celkovo odohral 22 a pol minúty. Wild vyhral tri zápasy za sebou, na druhej strane Toronto ťahalo za kratší koniec už v štvrtom stretnutí v rade.

Tréner Maple Leafs Mike Babcock mal ťažké srdce na rozhodcov. "Myslím si, že nás dnes poriadne poškodili. Niektoré verdikty som nechápal. Ľudia platia za to, aby videli hráčov a nie rozhodcov," povedal zámorským médiám.

Pittsburgh vďaka skvelému záveru druhej tretiny zdolal New York Rangers 4:1. "Tučniaci" otočili v priebehu jednej minúty a 39 sekúnd z 0:1 na 3:1 a v súboji rivalov Východnej konferencie dosiahli len tretie víťazstvo z posledných 14 vzájomných duelov. Najviac zažiaril ruský útočník Jevgenij Malkin, ktorý dal svoj 25. gól v sezóne a pridal dve asistencie. Len dve tretiny vydržal v bránke "jazdcov" Henrik Lundqvist, ktorý išiel dole pre menšie zranenie krku. To utrpel ešte v priebehu druhej časti po zrážke so spoluhráčom Ryanom McDonaghom.

Buffalo zdolalo Calgary 6:3 aj vďaka dvom gólom a asistencii Marcusa Foligna. Sabres z posledných 12 duelov doma proti Flames vyhrali 10 a ani raz neprehrali v riadnom čase. Naposledy sa hokejisti Calgary tešili z víťazstva po 60 minútach v Buffale 15. marca 1996.

Tampa Bay triumfovala v Ottawe 4:1, keď Ben Bishop zaznamenal 33 zásahov. Robustný brankár prišiel k "bleskom" v apríli 2013 práve z Ottawy, proti ktorej nastúpil už 12 krát a ani raz neprehral v riadnom čase.

Hrdinom New Jersey bol útočník Adam Henrique, ktorý v Nashville vyrovnal 39,7 sekundy pred koncom na 4:4 a potom sám v predĺžení rozhodol. "Pri oboch góloch spravili chalani skvelú prácu a ku mne sa už puk len odrazil. Dosiahli sme dôležité víťazstvo," povedal už 22-gólový strelec po tom, ako Devils ukončili sériu troch prehier. Center Predators Mike Fisher odohral svoj 1000. zápas v NHL a túto métu dosiahol ako 301. hráč histórie.

Anaheim vyhral desiaty zápas za sebou a vyrovnal klubový rekord z decembra 2013. Formu Ducks si odniesli hokejisti Arizony a prehrali doma 1:5. "Káčeri" v posledných 19 zápasoch vyťažili 35 z 38 možných bodov.

"Žraloci" zo San Jose opäť potvrdili, že to na súperových ľadoch vedia. Vo Vancouveri ich nezastavilo ani to, že po prvej tretine prehrávali 0:2. Obrat dokončil svojím 19. gólom v sezóne veterán Patrick Marleau. V bránke Sharks nastúpil desiatykrát za sebou Martin Jones, ktorý zaznamenal 28 zásahov.

Hokejisti Los Angeles stále bez zraneného Mariána Gáboríka vyhrali nad Montrealom 3:2, keď im na to stačilo len 15 striel. Kings vyhrali piaty z posledných šiestich duelov. Debut v drese "kráľov" absolvoval po výmene z Caroliny útočník Kris Versteeg, ale nebodoval.

NHL - štvrtok:

Boston Bruins - Chicago Blackhawks 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Góly: 2. P. Bergeron (Marchand, Stempniak), 20. Marchand (Krug, Stempniak), 23. Spooner (Krug, P. Bergeron), 36. Eriksson (Liles, Krejčí) - 15. Toews (Ladd, Ehrhoff), 40. Fleischmann (Teräväinen, Hjalmarsson). Brankári: Rask - Darling, strely na bránku: 25:27, 17.565 divákov

Buffalo Sabres - Calgary Flames 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)

Góly: 11. Ristolainen (B. Gionta, M. Foligno), 36. M. Foligno (Bogosian), 38. Deslauriers (Bogosian), 50. J. Larsson (B. Gionta, M. Foligno), 53. Eichel (E. Kane), 59. E. Kane - 24. M. Backlund (Hathaway, Bouma), 37. Hamilton (Monahan, Giordano), 44. Monahan (Hathaway, Hamilton). Brankári: Lehner - Hiller, strely na bránku: 35:29, 18.651 divákov

Philadelphia Flyers - Edmonton Oilers 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 12. Jakupov (McDavid, Eberle), 35. Hall, 37. Maroon (Pardy, Davidson), 52. Korpikoski (Letestu). Brankári: Neuvirth - Talbot, strely na bránku: 35:31, 18.636 divákov

Pittsburgh Penguins - New York Rangers 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Góly: 38. Crosby (Hagelin, Letang), 39. Malkin (Kunitz, Daley), 40. Hörnqvist (Kessel, Malkin), 58. Kessel (Malkin) - 37. Kreider (Zuccarello, McDonagh). Brankári: Fleury - Lundqvist (41. Raanta), strely na bránku: 26:28, 18.492 divákov

Ottawa Senators - Tampa Bay Lightning 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Góly: 46. Methot (Z. Smith) - 25. Paquette (J.T. Brown, Hedman), 39. Palát (T. Johnson), 59. Kučerov, 60. Stamkos (Straalman). Brankári: Hammond - Bishop, strely na bránku: 34:29, 17.943 divákov

Toronto Maple Leafs - Minnesota Wild 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 28. Gardiner (Greening, Corrado) - 32. M. Koivu, 52. Mikael Granlund (Vanek, Suter). Brankári: Sparks - Dubnyk, strely na bránku: 22:22, 18.915 divákov

Nashville Predators - New Jersey Devils 4:5 po predĺžení (2:1, 1:1, 1:2 - 0:1)

Góly: 9. C. Smith (Sh. Weber, F. Forsberg), 18. Ribeiro (Josi, F. Forsberg), 23. Gaustad (Watson, Salomäki), 58. F. Forsberg (C. Smith, Ribeiro) - 16. Palmieri (Josefson, Schlemko), 28. Smith-Pelly (Merrill, S. Kalinin), 50. Zajac (Schlemko, Palmieri), 60. Henrique (Smith-Pelly, Palmieri), 62. Henrique (Zajac, J. Moore). Brankári: Rinne - Kinkaid, strely na bránku: 34:33, 17.113 divákov

Winnipeg Jets - New York Islanders 3:4 po predĺžení (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)

Góly: 17. Scheifele (M. Perreault, Byfuglien), 50. T. Myers (Burmistrov, Stafford), 58. Scheifele (Wheeler, M. Perreault) - 27. De Haan (Hamonic, Lee), 49. Prince (Okposo, Hickey), 60. Lee (Leddy, Nielsen), 63. Okposo (Nielsen). Brankári: Hutchinson - Greiss, strely na bránku: 29:27, 15.294 divákov

Arizona Coyotes - Anaheim Ducks 1:5 (0:2, 1:3, 0:0)

Góly: 30. Duclair (M. Domi, C. Murphy) - 5. McGinn (Perry), 6. Rakell (Perry, Vatanen), 22. Fowler (Vatanen, Kesler), 34. Manson (Kesler, McGinn), 39. Perry (Bieksa, H. Lindholm). Brankári: Treutle (40. Dominque) - Andersen, strely na bránku: 28:21, 11.999 divákov

Colorado Avalanche - Florida Panthers 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Góly: 6. Landeskog (Barrie, Pickard), 14. Bödker (Barrie, Landeskog), 25. Duchene (Iginla) - 10. Gudbranson (Barkov, Jágr), 33. B. Campbell (J. Jokinen, R. Smith). Brankári: Pickard - Luongo, strely na bránku: 26:40, 16.194 divákov

Vancouver Canucks - San Jose Sharks 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Góly: 8. Virtanen (Hamhuis, Tanev), 19. Bärtschi (Hamhuis, Virtanen) - 31. Hertl (Burns, J. Thornton), 41. Burns (Hertl), 46. Marleau (Donskoi, Couture). Brankári: Miller - Jones, strely na bránku: 30:30, 18.422 divákov

Los Angeles Kings - Montreal Canadiens 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Góly: 1. Kopitar (Martinez, Lucic), 4. Pearson (J. Carter), 46. King - 19. Subban (A. Markov), 55. Eller (Subban, A. Markov). Brankári: Quick - Scrivens, strely na bránku: 31:15, 18.230 divákov