Nemecko - Taliansko

Nemecko - Taliansko Zdroj: reuters

Juraj Buch • 02. júl 2016 o 23:50
Veľký šláger štvrťfinále futbalového kontinentálneho šampionátu EURO 2016 medzi Talianskom a Nemeckom dospel až do pokutových kopov. Po nerozhodnom výsledkuj 1:1 aj po predĺžení sa Európa dívala na rozstrel plný zvratov so šťastným koncom 6:5 pre úradujúcich majstrov sveta., ktorí čakajú na súpera zo stretnutia Francúzsko - Island.

AKTUALIZOVANÉ 00:05

Skóre otvoril v 65. minúte Nemec Mesut Özil, na ktorého zásah odpovedal o trinásť minút neskôr premenenou penaltou Leonardo Bonucci. V jedenástkovom rozstrele ako posledný zlyhal striedajúci Talian Matteo Darmian, víťazný pokus zaznamenal Jonas Hector .

Štvrťfinále:

Nemecko - Taliansko 1:1 (1:1, 0:0), 6:5 v jedenástkovom rozstrele

Góly: 65. Özil - 78. Bonucci (z 11m). Rozstrel z 11m: Insigne - 0:1, Kroos - 1:1, Zaza - nedal, Müller - nedal, Barzagli - 1:2, Özil - nedal, Pelle - nedal, Draxler - 2:2, Bonucci - nedal, Schweinsteiger - nedal, Giaccherini - 2:3, Hummels - 3:3, Parolo - 3:4, Kimmich - 4:4, De Sciglio - 4:5, Boateng - 5:5, Darmian - nedal, Hector - 6:5

Rozhodovali: Kassai - Ring, Toth (všetci Maď.), ŽK: Hummels, Schweinsteiger - Sturaro, De Sciglio, Parolo, Pelle, Giaccherini

Zostavy:

Nemecko: Neuer - Höwedes, Boateng, Hummels, Hector - Kimmich, Khedira (16. Schweinsteiger), Kroos, Özil - Müller, Gomez (72. Draxler)

Taliansko: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini (120.+ Zaza) - Parolo - Florenzi (86. Darmian), Sturaro, Giaccherini, De Sciglio - Pelle, Eder (108. Insigne)

Začiatok štvrťfinálového súboja gigantov sa niesol v znamení taktického boja a opatrnosti. Už po štvrťhodine hry nastal škrt v nemeckých plánoch, keď zdravotne indisponovaného Khediru musel nahradiť Schweinsteiger. Tímy sa striedali v kontinuálnom držaní lopty, tá sa však pohybovala v neutrálnej zóne.

Talianske pasáže niekoľkokrát ukončila nepresná prihrávka, tento neduh ich trápil už v skupinovej fáze proti Írom. Darilo sa im v defenzíve, presne načasovaným sklzom zastavili rýchlu nemeckú kontru, pri inej akcii sa Schweinsteiger dopracoval k hlavičkovému zakončeniu jedine faulom.

Na opačnej strane si Boateng zastal úlohu stopéra pri centri De Sciglia na Giaccheriniho. V 41. minúte hlavičkoval Gomez mimo v najväčšej šanci dovtedajšieho priebehu, neskôr sa lopta poodrážala k Müllerovi, no nezasiahol ju ideálne.

Taliani dali bodku za úvodnou štyridsaťpäťminútovkou tečovanými strelami Giaccheriniho a Sturara, najmä druhý pokus vystrašil Neuera. Obe mužstvá mali v polčasovej prestávke na konte jednu strelu na bránku.

Bezprostredne po štarte druhého dejstva pokračoval šach, ku ktorému sa opäť pridala séria nepresností predovšetkým v podaní Talianov. Po jednej z nich sa v 54. minúte dostal k zakončeniu Müller, "azúrových" pred inkasovaním zachránil akrobatický obranný zákrok Florenziho. Postupom času držali Nemci zápasovú taktovku ešte pevnejšie, na chvíľu začalo "prihárať" v talianskom pokutovom území a pritvrdzovať sa v osobných súbojoch.

Dianie na trávniku sa potom na pár minút vrátilo do zabehaných koľají medzišestnástkového futbalu, až kým v 65. minúte nenašiel Gomez z ľavého krídla nabiehajúceho Hectora, jeho prihrávka prešla na Özila, ktorý prekonal Buffona.

Nemci po strelenom góle príliš nepožičiavali Talianom loptu a nepúšťali ich do tlaku, ale vyrovnanie im, paradoxne, ponúkli vlastnou chybou. Boateng zahral v pokutovom území rukou a nariadenú jedenástku v 78. minúte premenil Bonucci.

Zásah na 1:1, samozrejme, zaskočil Nemcov a dodal Talianom odvahu pokúsiť sa o víťazstvo v riadnom hracom čase. To sa im však nepodarilo ani pokusom De Sciglia, takže nasledovalo predĺženie.

V ňom sa už Nemci spamätali a v úvode nadstavenia sa znova stali pánmi ihriska, aj keď Taliani tiež mali záblesky na polovici súpera. Rozhodnutie mohla priniesť čerstvosť Nemca Draxlera, ktorý najprv netradičným zakončením prestrelil bránku Buffona a následne síce dobre potiahol protiútok, ale v rozhodujúcej chvíli prihral nepresne. V 113. minúte sa pekne uvoľnil striedajúci Talian Insigne, no vypálil iba do Neuera. Ten sa vzápätí postaral o kuriozitu, keď odkopom trafil hlavného rozhodcu a zrazil sa s protihráčom.

Mužstvá sa napokon zmierili, že rozuzlenie prinesie až rozstrel z bieleho bodu, v ktorom zlyhali traja Nemci, ale až štyria Taliani.

Hlasy (ORF, uefa.com, LaGazzettadelloSport):

Jonas Hector, autor víťaznej penalty Nemecka: "Bolo to ťažké, som veľmi šťastný, že sa nám podarilo postúpiť. Niekto musel zobrať zodpovednosť na vlastné plecia, keďže zostalo málo hráčov, ktorí ešte nekopali. Odohrali sme nesmierne namáhavý zápas, pomohol nám kúsok šťastia. V obrane sme hrali dobre a súpera sme nepúšťali do šancí."

Manuel Neuer, brankár Nemecka: "Nikdy som nezažil takýto rozstrel. Mám pocit, že väčšina Talianov mierila do stredu. Výsledok 1:1 po 90 minútach bol pre nás trocha nešťastný, podľa mojej mienky sme boli lepším tímom a zaslúžene sme postúpili do semifinále."

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Som spokojný, že sme postúpili do semifinále. Turnaj sa ešte nekončí, pokračujeme ďalej. Je to skvelý pocit. Taliani majú kvalitný tím, vpredu sú nebezpeční, nám sa ale podarilo uzavrieť im priestor v strede podľa. Ak chcete proti Talianom uspieť, musíte ich zdolať ich vlastnými zbraňami a hrať inteligentne."

Jérôme Boateng, obranca Nemeca: "Boli sme lepším mužstvom, no bol to tvrdý boj. Jedenástky nám vôbec nejdú, sú samozrejme lotériou, našťastie máme v bráne Manuho a to je obrovská výhoda."

Antonio Conte, tréner Talianska: "Lúčim sa s hrdosťou na všetko, čo sme dosiahli. Tento kolektív odovzdal maximum, panuje sklamanie, no v žiadnom prípade výčitky. Naši hráči ukázali príkladný vzťah k najcennejšiemu dresu."

Leonardo Bonucci, autor gólu Talianska: "Ukázali sme, že sme prvotriedne mužstvo, som hrdý na to, čo sme dokázali. Jediné, čo nás mrzí, je, že sme nepremenili o jednu penaltu viac ako súper."