Vrátnu dolinu pomôže prehľadať aj vrtuľník, odplavené autá rozrežú

Desiatky horských záchranárov stále prehľadávajú turisticky obľúbenú Vrátnu dolinu, zatiaľ nehlásia žiadne úrazy ani obete. Na pomoc im letí aj vrtuľník ministerstva vnútra a k zdemolovaným autám, ktoré spolu s cestou strhla lavína bahna, smerujú hasiči.

22.07.2014 10:44 , aktualizované: 17:32
Záplavy, storočná voda, Vrátna Foto: ,
Voda vo Vrátnej doline poškodila cestu. Zostali tam desiatky uviaznutých turistov, aj deti.
debata (8)

Tí sa budú snažiť autovraky rozrezať a potvrdiť, že v nich nikto nezostal. Ako povedal vedúci odboru krízového riadenia žilinského okresného úradu Ľubomír Hollý, všetky záchranné zložky vrátane zástupcov žilinskej krajskej samosprávy na spoločnej porade v Terchovej určili za prioritu prečesanie celej malofatranskej doliny, či tam po pondelkovej prietrži mračien niekto neuviazol. Okrem toho musia zabezpečiť zásobovanie a vodu pre terchovskú časť Štefanová, kde sa celoročne býva a tiež opraviť strhnuté elektrické vedenie. V Tiesňavách na začiatku Vrátnej doliny už začali vypĺňať diery v ceste betónom, aby ju sprejazdnili pre ťažkú techniku, ktorá je potrebná pri odstraňovaní škôd v ďalších častiach doliny.

Prívalový dážď a rozbúrený potok Vrátňanka v pondelok na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj zaparkované autá. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni.

Na severe hrozia povodne, vo Vrátnej evakuovali desiatky ľudí

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal varovanie prvého stupňa pred povodňami na území severného Slovenska. Platí v utorok do približne 18:00.

Pre severné Slovensko platí aj výstraha prvého stupňa pred dažďami. Úhrn zrážok môže dosiahnuť 20 až 50 milimetrov.

Búrka, ktorá sa strhla v pondelok popoludní na severe Slovenska, ochromila dopravu a paralyzovala život v krajskom meste Žilina. Ľudia hovoria, že niečo takéto ešte nezažili a už ani zažiť nechcú.

Upratovanie po búrke v Terchovej.
Upratovanie po búrke v Terchovej.
+21Voda vo Vrátnej doline poškodila cestu....

Cez mesto nemohli jazdiť autá, prestali fungovať počítače aj semafory, vypadla linka 158, ktorá občanom slúži, aby mohli zavolať na pomoc políciu. Tiesňová linka 112 však zostala funkčná. Žilinské ulice sa vyľudnili, boli celé zaliate a nedalo sa po nich chodiť. Viac si prečítajte v článku Silná búrka sa prehnala severom Slovenska.

Horskí záchranári evakuovali z chaty a lanovky 122 ľudí

Po pondelkovej prietrži mračien, ktorá zničila prístupovú cestu do Vrátnej doliny v Malej Fatre, evakuovali horskí záchranári z chaty a lanovky 122 ľudí. Polícia doposiaľ neeviduje žiadnu nezvestnú osobu. Ako ďalej informuje Horská záchranná služba (HZS), chatu Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zaplavovala prívalová voda z okolitých svahov a prístupová cesta bola na viacerých miestach strhnutá.

Záchranárom sa ešte v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chleb evakuovať 122 ľudí. „Ťažko povedať, čo všetko sa stalo. Škody nevieme presne odhadnúť. Ľudí sme transportovali a ubytovali v Terchovej. Pod chatou je zhrnutý kopec áut, ktoré stiahla nejaká lavína bahna. Odtrhla sa asi časť kopcov Hromové a Steny. Aké sú škody a či je nejaká ujma na zdraví, to zatiaľ nevieme povedať,“ povedal horský záchranár Jozef Mičo. Polícia celú Vrátnu dolinu uzavrela, na miesto nešťastia smeruje aj premiér Robert Fico.

Takto vyzeral v pondelok potok pretekajúci... Foto: Terchova.sk
Terchová Takto vyzeral v pondelok potok pretekajúci Terchovou.

Stúpajú hladiny Pivovarského potoka, Rajčanky a Ľubochnianky

V Žiline odvolali tretí stupeň povodňovej aktivity a znížili ho na druhý. Podľa Pavla Čorbu, hovorcu mesta, sa ešte v pondelok začalo s prácami na odstraňovaní následkov pondelkovej kalamity. Najviac postihnuté sú mestské časti Brodno, Považsky Chlmec, Vranie, Strážov a Budatín, kde boli poškodené mestské komunikácie, zaplavené ulice a rodinné domy. V centre mesta bolo zaplavených niekoľko podchodov a podjazdov, v parkoch a na sídliskách búrka vyvrátila a zlomila viacero stromov. Celkové škody ešte nie sú vyčíslené.

„Doteraz nebol krízovému štábu hlásený ani jeden prípad zraneného alebo nezvestného človeka,“ zdôraznil Pavol Čorba.

Kritická situácia vznikla pri Mestskej krytej plavárni, kde sa plot ohraničujúci dlhodobo rozostavanú budovu zrútil do výkopu. Nebezpečné miesto celú noc strážila hliadka mestskej polície.

V Žilinskom kraji stále prší. Stúpajú najmä hladiny Pivovarského potoka, Rajčanky a Ľubochnianky. Žiadny z vodných tokov v kraji však zatiaľ nedosahuje ani prvý stupeň povodňovej aktivity. Hydrometeorológovia aj dnes vystríhajú pred dažďom v celom Žilinskom kraji a do 17:00 očakávajú úhrn zrážok 20 až 50 milimetrov. Takého počasie je pre danú oblasť a ročnú dobu bežné, no môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Podľa údajov Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu hladina potoka Rajčanka v Poluvsí stúpla za posledných 24 hodín z približne 31 na 81 centimetrov a v Žiline zo 117 na 170 centimetrov. Pivovarský potok v Martine sa od pondelkového poludnia zdvihol z 10 na 25 centimetrov a hladina Ľubochnianky v liptovskej obci Ľubochňa stúpla zo 46 na 74 centimetrov.

Charita je pripravená pomôcť zaplaveným obciam v Žilinskom kraji

Slovenská katolícka charita (SKCH) v spolupráci s Diecéznou charitou Žilina pomôže obciam a mestám v Žilinskom kraji, ktoré v pondelok zasiahol silný dážď. Hasiči museli zasahovať na Orave, Liptove a Kysuciach, ale aj v okolí Považskej Bystrice v Trenčianskom kraji. „V súčasnosti oslovujeme obce, kde silný dážď spôsobil škody a ponúkame im pomoc vo forme dezinfekčných a čistiacich prostriedkov a náradia. Zaplaveným domácnostiam vieme požičať aj vysúšače, ktoré im pomôžu rýchlo a efektívne vysušiť svoje príbytky,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Obce, ktoré potrebujú pomoc, sa môžu obrátiť na SKCH alebo na Diecéznu charitu Žilina. SKCH má na svojej stránke v sekcii Povodne zverejnené užitočné rady, ako po povodiach postupovať napr. pri nahlasovaní škôd do poisťovne, pri dezinfekcii studní alebo čistení domácností od nánosov bahna. Dostupné sú na internetovej stránke www.charita.sk. SKCH pomáha zaplaveným domácnostiam pravidelne. Tento rok podala pomocnú ruku 11 zaplaveným obciam v Prešovskom a Košickom kraji, ale aj stovkám rodín v Srbsku a Bosne a Hercegovine.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #dážď #SHMÚ #povodne