Čo by ste mali vedieť o osýpkach

Čo by ste mali
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2017-03-09 13:30:01 |

Rozšírenie osýpok, ktoré patria k najzávažnejším ochoreniam detského veku, by rodičia nemali brať na ľahkú váhu.

Aj na Slovensku môžu vzniknúť malé epidémie osýpok, keďže v súčasnosti s nimi bojujú v Rumunsku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a Belgicku. „Odporúčame rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti z dôvodu zavádzajúcich informácií a zavádzajúcich argumentov antivakcinačných aktivistov, aby kontaktovali svojho pediatra a diskutovali o možnosti dať zaočkovať svoje deti," vyzýva hlavný hygienik SR Ján Mikas.

V rámci povinného očkovania sa očkujú deti v 15. až 18. mesiaci života a preočkovanie sa vykonáva u detí v 11. roku života. Ak ste svoje dieťa zaočkovať nedali, v záujme jeho zdravia by ste sa podľa odborníkov mali spojiť s  detským lekárom a dohodnúť ďalší postup. Rodičia by si mali byť vedomí toho, že neočkovaním neohrozujú iba vlastné dieťa, ale aj ostatné. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča na dosiahnutie dostatočnej kolektívnej imunity proti osýpkam zabezpečiť 95-percentnú zaočkovanosť dvoma dávkami očkovacej látky. V SR sa proti osýpkam začalo očkovať v roku 1969.

MMR očkovanie je strašiakom pre rodičov

Práve z MMR očkovania majú rodičia malých detí najväčší strach spomedzi všetkých očkovaní. Ide totiž o živú vakcínu obsahujúcu oslabené vírusy osýpok, príušníc a ružienky. Obávajú sa najmä autizmu, o náraste ktorého sa v súvislosti s týmto očkovaním hovorí. Ďalšími vážnymi ochoreniami, ktoré sa dávajú s MMR očkovaním do súvisu, sú cukrovka leukémia. Nikdy to však nebolo potvrdené.

Celoslovenská zaočkovanosť v posledných rokoch klesla z 99 na približne 95 percent. Našťastie, na Slovensku je na rozdiel od viacerých európskych krajín  epidemiologická situácia zatiaľ priaznivá. „Za posledné roky sme nezaznamenali ani jeden prípad domáceho ani importovaného ochorenia osýpok," konštatuje Mikas. Posledný bol v roku 2012. Upozornil však, že najmä pediatri a všeobecní lekári pre dospelých by mali byť ostražití a myslieť na to, že sa môžu s osýpkami stretnúť.


Orientačná "mapa" kožných vyrážok u detí


Osýpky - ako ich spoznáte a ako ich liečiť

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému.

Dojčatá matiek, ktoré boli zaočkované alebo osýpky prekonali, sú až do 6. mesiaca života pred infekciou osýpok chránené protilátkami matky prenášanými cez placentu.

Keď sa človek dostane do kontaktu s nakazeným, priemerná doba medzi bezpríznakovým obdobím a prvými príznakmi ochorenia je priemerne 10 dní (8 – 12 dní).  

Zo začiatku sa ochorenie prejavuje nádchou, zápalom spojiviek, svetloplachosťou, dráždivým kašľom a horúčkou nad 39 °C. Typické sú belavé bodky s červenkastým okolím spôsobené odumieraním buniek. Teplota postupne klesá a zjavujú sa vyrážky spôsobené  množením vírusov v koži a slizniciach. Ide o splývavé škvrny až pupence bledoružovej, neskôr červenej až fialkastej farby. Majú priemer 3 až 5 mm. Tvoriť sa začínajú obvykle za ušami a odtiaľ sa šíria po celom tele. Priebeh môže byť veľmi mierny, ale aj veľmi vážny s fatálnymi následkami.

Konkrétne lieky na osýpky neexistujú. Choré dieťa musí byť izolované a malo by prijímať dostatok tekutín. Dôležitý je tiež pokoj na lôžku. Teplotu znižujeme na to určenými liekmi. 

Mohlo by vás tiež zaujať:

rientačná "mapa

Očkovanie riešia rodičia po celom svete

Ovčích kiahní sa báť netreba

 

Fotogaléria

thinkstock.com
Zdroj: TASR, SITA, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia