Deväť krajín Únie chce viac peňazí pre pestovateľov tabaku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fajčenie
Od roku 1989 je 31. máj Svetovým dňom bez tabaku. Tento rok určila Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization - WHO) ako hlavné heslo pri tejto príležitosti Rámcový dohovor o kontrole tabaku. Foto: SITA/Marián Peiger

BRUSEL 24. septembra (WEBNOVINY) – Taliansko je na čele skupiny členských štátov EÚ, ktoré žiadajú, aby európski pestovatelia tabaku mali nárok na väčšie dotácie v rámci reformy Spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky (CAP).

Hrozí tak spochybnenie dohody, ktorú krajiny EÚ dosiahli v júni. „V dokumente, ktorý podpísali deviati ministri, žiadame opätovné otvorenie celoeurópskej diskusie o budúcnosti tabakového priemyslu,“ povedala novinárom talianska ministerka poľnohospodárstva Nunzia De Girolamová.

Okrem nej spoločné vyhlásenie podpísali ministri z Francúzska, Španielska, Grécka, Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Chorvátska. Skupina štátov v ňom tvrdí, že júnová dohoda o nových podmienkach CAP neférovo diskriminuje pestovateľov tabaku a neumožnila vládam krajín napojiť ich dotácie na objem produkcie.

Tabak sa do zoznamu nedostal

Reforma takéto dotácie, cieľom ktorých je podpora poľnohospodárstva aj v ťažko využiteľných oblastiach, umožňuje, ale iba pri niektorých produktoch, vrátane obilia, mlieka a dobytka.

Tabak sa napriek podpore viacerých európskych predstaviteľov do zoznamu nedostal.

Väčšiu časť obsahu reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky určili rokovania vyjednávačov EÚ. Ostáva už iba niekoľko tém, týkajúcich sa rozpočtu, ktoré by sa mali doriešiť v nasledujúcich dňoch a otvoriť tak cestu k schvaľovaniu členskými štátmi a Európskym parlamentom.

Ohrozujú schválenie reformy

Bulharský tabak smeroval z Ukrajiny
Foto: SITA/Marián Peiger

„Podľa môjho názoru je pre zdravie diskusie, ktorá práve prebieha, dôležité, aby sme sa jednoznačne sústredili iba na zostávajúce otvorené otázky, ktoré treba uzavrieť. Otázka tabaku, spolu s ďalšími otázkami, sa vyriešila politickou dohodou, ktorú sme dosiahli v júni,“ reagoval eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Coilos.

Zmeny, ktoré požaduje skupina deviatich krajín, kde sa pestuje tabak, by mohli ohroziť snahy o schválenie reformy včas na to, aby mohla začať platiť od 1. januára 2014.

EÚ vyprodukuje približne 280 tis. ton čerstvého tabaku ročne, čo zodpovedá približne 4 % celosvetovej produkcie. Najväčším pestovateľom v Únii je Taliansko, nasledované Bulharskom, Poľskom a Španielskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať