Komentár Daga Daniša: Predvolebná koncovka. Veľkí uviazli. Malí rastú
2.3.2016 00:15
akt. 05.02.2019 01:24

Komentár Daga Daniša: Predvolebná koncovka. Veľkí uviazli. Malí rastú

Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk
Uložiť článok
Keby sa mohli tento týždeň zverejňovať prieskumy, dozvedeli by sme sa zaujímavé veci. Veľké strany uviazli. Alebo padajú (KDH padá veľmi svižne). A menšie strany sa rýchlo derú dopredu. Hlavne Sulíkova SaS.

Všetko na jednom mieste: Parlamentné voľby 2016 >>

Podľa jedného z posledných prieskumov SaS predbehla aj prispatú Procházkovu #Sieť. A mohla by byť skokanom volieb 2016.

Samozrejme, ide len o neoficiálne čísla menších agentúr, ktoré unikli do politického prostredia. A ktoré treba brať s rezervou. Môžu byť nepresné.

Navyše, volebné preferencie z prieskumov sa už nesmú zverejňovať (čísla si musí autor komentára nechať pre seba). 

V každom prípade sa však dá očakávať, že v pohybe budú hlavne menšie alebo novšie strany. A lídri s radikálnejším profilom.

Spomínaný prieskum sa robil krátko pred televíznymi debatami. Tie však tento trend nijako nenabúrali. Skôr ho potvrdili. Diskusie „top lídrov“ (Fico, Procházka, Figeľ, Bugár) boli neutrálne a bez efektu. Priestor využili skôr tí menší . Platí to aj o včerajšej debate v RTVS. 

Pohyb „vzadu“, ktorý naznačujú prieskumy, je prirodzený. A zdravý. Kde rastie nespokojnosť so systémom, tam rastú menšie strany s radikálnym slovníkom. A ich lídri, ktorí hlásajú zmenu (do veľkej miery potrebnú).

Na druhej strane, tlak zdola sa môže rýchlo zvrhnúť. Do nepríjemných volebných scenárov.

Medzi poslancami – vládnymi aj opozičnými – sa v posledných dňoch šíri panika z „hnedej gardy“ , resp. z extrémistov (meno ich vodcu a názov strany netreba zbytočne pripomínať). Údajne pomaly rastú k hranici päť percent.

A podľa najnovšieho prieskumu, ktorý sa robil v pondelok a v utorok, vyskočil nad hranicu päť percent. 

Vo voľbách ju zrejme tak ľahko neprekonajú. Sú za nimi skôr nevoliči a nerozhodní, ako skalní voliči. Ak by sa to však stalo - napríklad pre všeobecne nízku volebnú účasť - mali by sme tu problém. A o dosť väčší, ako bola kedysi Slotova SNS.

V parlamente by sedeli neonacisti. Teda magori v uniformách, ktorí chcú vyzbrojovať svoju „domobranu“... A ktorí majú v programe rasovú nenávisť, hrubú aroganciu a násilie.

Na Slotu by sme potom spomínali ako na starého neškodného „dobráka“.

No a na to, aby sa to nezvrhlo, stačí len jedna vec. Rozhýbať sa. Vybrať si jednu zo slušnejších (hoci aj zdravo kritických) strán, ktorú si vieme predstaviť vo vláde. A podporiť ju. Čím viac ľudí príde voliť, tým slabšie potom budú extrémy na okrajoch.

Extrémisti z kategórie neonacistov nezvyknú byť silní. Aspoň nie na Slovensku. Spravidla nevedia prekonať ani len 3-percentnú hranicu.

Krik a bordel dokážu robiť len tam, kde sa unaví a odmlčí väčšina.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.