Týždeň v kocke Daga Daniša: Kto vyrába radikálov? Slepé elity
4.3.2016 00:05
akt. 05.02.2019 02:08

Týždeň v kocke Daga Daniša: Kto vyrába radikálov? Slepé elity

Uložiť článok
Za posledných sedem dní sa toho veľa zmenilo. Pomery síl medzi stranami vyzerajú celkom inak, ako na začiatku kampane. Ľudia sa však nedozvedia nič viac.

Moratórium na prieskumy

Zákaz zverejňovať volebné prieskumy, ktorý platí od víkendu, sa ukázal ako dvojsečná zbraň. Ľudia sa nedozvedeli, ako v závere kampane rástli  extrémisti. Hoci táto informácia je pre voľby 2016 dôležitá.

Mnohých by rozhýbala. Väčšina si určite neželá, aby v parlamente sedeli neonacisti. Posmelení a posilnení úspechom vo voľbách…

Všetko na jednom mieste: Parlamentné voľby 2016 >>

Moratórium na kampaň

O niečo lepšie to vyzerá so zákazom kampane dva dni pred hlasovaním.

Dva dni pre „pokoj zbraní“ padnú dobre.

Užime si ich.

Valec Donald Trump

Kto mal pocit, že slovenská kampaň bola drsná a úchylná, mal by prepnúť kanál na americké spravodajstvo.

„Superutorok“ potvrdil , že republikánske primárky so slušným náskokom ovládol Donald Trump.

Trump je pravicový radikál s prízemnými spôsobmi a primitívnym, nevkusným slovníkom, ktorý desí nielen demokratov, ale aj vlastných republikánov.

Navyše, realitný magnát Trump je ukážkový politický dezertér. Bol členom Republikánskej strany (do roku 1999, potom 2009-2011 a dnes), Demokratickej strany (2001-2009) aj malej Reformnej strany (1999-2001).

Jeho politický program je radikálny (deportácie moslimov, rozšírenie držania zbraní, výrazné zníženie daní).

Jeho prejav je však prudko úchylný. Mexičania sú pre neho „zločinci“, Sýrčania „teroristi“, ženy „tlsté prasatá a povaľačky“. Moderátorka bola na neho v televíznej debate „ostrá, lebo menštruovala“. Clintonová „nevie uspokojiť manžela, preto nemôže uspokojiť ani Ameriku“.

Napriek tomu Trump nie je na okraji, ale v strede volebného boja.

Ešte pred pár rokmi by to bolo nemysliteľné. Dnes je to realita. A nielen pri Trumpovi.

Aj demokrati majú svojho populárneho exota – staromódneho komunistu Sandersa. V primárkach je síce za Clintonovou, ale s veľmi slušnou podporou.

Britských labouristov zas ovládol starý pravoverný marxista Corbyn.

Vo Francúzsku je na vzostupe ultrapravica Le Penovej, v Nemecku rastie protimoslimské hnutie PEGIDA. Vo Švédsku sú medzi najpopulárnejšími stranami radikálni nacionalisti.

Rozmach radikálov a extrémistov už nie je v Spojených štátoch či v Európe výnimočný. Je to normálny stav. S prognózou, že sa to bude rozširovať.

Kto je na vine? Zaslepené elity

Dôvody tejto mizérie veľmi presne vystihol francúzsky spisovateľ Michel Hauellebeck. Autor románu Podvolenie.

Po parížskych teroristických útokoch napísal komentár pre New York Times , kde obvinil elity zo zlyhania. Z klamstva. A z popierania reality.

Elitné strany aj elitné médiá robili roky propagandu, postavenú na lži. Presviedčali nás, že vojny Západu v Iraku, v Líbyi, v Sýrii sú spravodlivé a dobré (hoci v skutočnosti priniesli rozvrat).

Presviedčali nás, že silné moslimské menšiny môžeme spoľahlivo integrovať (hoci v skutočnosti sa to nikde nepodarilo).

Presviedčali nás, že príchod miliónov utečencov do Európy nie je problém, ale výzva. A nakoniec nás presviedčajú, že hranice, ktoré mali Európe a Schengenu zaistiť bezpečnosť, sú prežitok…

Áno, v tomto má Hauellebeck pravdu. Elity začali nehoráznym spôsobom klamať a vyrábať nový svet a novú „realitu“. Stratili nielen rozum, ale aj zmysly. Nedokážu vnímať skutočnosť – takú, aká je. Naopak, popierajú ju v samotných základoch.

A tam, kde sa elity trvdohlavo stavajú proti pravde a realite, tam zákonite strácajú vplyv. A do stredu ringu sa derú iní hráči. A stačí im na to naozaj málo – aby tvrdili, že čierna je čierna a biela je biela.

Presne toto sa dnes deje vo svete. A do istej miery aj na Slovensku. Tí, ktorí sa roky považovali za vzory „správnej mienky“ a „korektnosti“, sú čoraz viac mimo. 

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.