5.3.2016 07:01 | Reportáže a publicistika

Ďalší e-shop ponúkal smartfóny za nezmyselné ceny

Zdroj: Shutterstock.com

Obchod mal v ponuke telefón za polovicu. Tvrdí, že išlo o akciovú ponuku, ktorá medzičasom vypršala.

Prípady, kedy internetový predajca predáva tovar za prehnane nízke ceny, ktoré sa ukážu nereálnymi, sú čoraz menšou raritou. V týchto dňoch sa do tejto skupiny obchodov zaradil aj Andreashop.sk. Na svojich stránkach cez víkend ponúkal smartfón LG K10 len za 108,83 eura.

Zákazník, ktorý redakciu Živé.sk na prípad upozornil, však nový telefón nedostal napriek tomu, že objednávka bola zo strany obchodu potvrdená.

E-shop mu oznámil, že zariadenie za predmetnú cenu nie je schopný dodať a navrhol predaj za sumu 215 eur. Tú kupujúci odmietol.

fotogaléria
Chybný údaj sa premietol aj do histórie Zdroj: Heureka.sk

Akcia alebo chyba obchodu?

„V akciovej cene sme mali dva telefóny LG. Akonáhle prišlo k vypredaniu, cenu sme okamžite zmenili, pričom vybavené boli prvé dve objednávky,“ tvrdí pre Živé.sk manažér e-shopu, pričom ostatní zákazníci vraj boli informovaní, že akciový tovar sa už vypredal.

fotogaléria
Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Zdroj: Shutterstock.com

Vo zdôvodnení samotnému nakupujúcemu sa však v skutočnosti zmienka o ukončenej akcii nenachádzala. Obchod mu len oznámil, že v danej sume viac nedokáže smartfón dodať.

Navyše, len pár minút po vyššie uvedenej reakcii zástupcu predajcu dostal zákazník iné vysvetlenie: „Dobrý deň, ospravedlňujeme sa, mali sme chybu na stránke.“

Menšou raritou je aj samotný fakt, že telefón vo veľkej zľave prišiel na náš trh len asi pred mesiacom. A hneď bol v polovičnej zľave. Aktuálne jeho cena na slovenskom trhu začína na približne 175 eurách.

Nedokonalosť systému

Andreashop naďalej tvrdí, že k situácii došlo počas intervalu medzi vypredaním telefónu (v danej cene) a následným zvýšením žiadanej sumy. Systém e-shopu totiž údajne neumožňuje iné riešenie podobných akciových ponúk.

To však môže pre koncového zákazníka v praxi znamenať, že pri akomkoľvek zlacnenom tovare nemôže mať istotu, že ho po objednaní skutočne dostane.

Predajca však verí, že čoskoro sa podobným prípadom vyhne. Podľa vlastných slov do systému plánuje implementovať viaceré vylepšenia. Kedy sa tak má presne stať, nepovedal.

fotogaléria
LG K4 a K10 už máme v redakcii a pripravujeme Zdroj: Ján Trangel

Právne kľučky

Legislatíva Slovenskej republiky umožňuje predajcom chrániť sa pred situáciami, kedy pochybili práve oni.Do obchodných podmienok si môžu pridať klauzulu, ktorá takéto prípady upravuje. Pri jej formulácii však musia byť veľmi opatrní, aby ju zákazník nemohol právne napadnúť.

Podobný špeciálny bod do vlastných podmienok pridala napríklad Alza.sk, ktorá podobné cenové problémy v minulosti zaznamenala hneď niekoľkokrát. Opatrný je však aj Andreashop.sk:

Dôležité je, že obchod neposudzuje, kedy je vzniknutá objednávka platná. To už určuje zákon. Naopak, sústredí sa na situácie, pri ktorých ju môže dodatočne upraviť. Zákazníkovi vtedy zároveň ponúka možnosť odstúpenia od zmluvy.

V predmetnom prípade však nebol dodržaný ani presný postup  z podmienok. Predajca objednávku najprv potvrdil, až následne nakupujúceho oboznámil so vzniknutou situáciou.

Čítajte aj Ďalší e-shop ponúkal smartfóny za nezmyselné ceny

Nie je jediný

Medzi ďalšie obchody, ktoré sa v minulosti dopustili pochybenia pri zobrazovaní cenových ponúk, patrí Alza. Jej česká pobočka predávala iPhony 6 len za 29 eur , Slováci si pre zmenu mohli zakúpiť noteboky od 2,50 eura . Žiadny z tovarov sa však ku koncovým zákazníkom nedostal.

Lacné smartfóny sa dali zakúpiť aj v obchode Sunnysoft.sk . No zatiaľ čo Alza svoju chybu priznala, Sunnysoft hovoril o napadnutí systému neznámym útočníkom.

Právnej stránke obdobných prípadov sme sa nedávno podrobnejšie venovali v samostatnom článku .