Z európskych miest to vraj platí predovšetkým pre Rím, Londýn, Barcelonu alebo Prahu.

Zatiaľ čo vo väčšine sveta klesá násilná kriminalita, ktorá sa napríklad v Spojených štátoch od 90. rokov znížila o 32 percent (a v najväčších mestách dokonca o 64), o to väčší pozor je potrebné si na niektorých miestach dávať na drobnú kriminalitu, predovšetkým krádeže, dodal Stuff.co.nz.

Na špičke pomyselného rebríčka sa ocitlo vietnamské Hočiminovo Mesto, kde zlodeji používajú originálny spôsob – kabelky a batohy prehodené cez rameno nič netušiacich turistov kradnú za jazdy na malej motorke či skútri. Dobrou správou je, že chcú zvyčajne len hotovosť – batoh s akýmkoľvek iným obsahom vrátane smartfónov potom skončí na najbližšej policajnej stanici, kde sa dá s trochou šťastia nájsť.

Eldoráda pre zlodejov: Na ktorých miestach v zahraničí treba byť ostražitý

Zdroj: Flickr/Prince Roy/CC

S tým sa v Európe počítať nedá, pokiaľ je v ukradnutej taške laptop, často ešte počas noci putuje do zahraničia, kde mu vymažú pamäť a obratom ruky ho predajú.

Napríklad v Londýne nie je človek v bezpečí pred zlodejmi v lacnej reštaurácii ani v luxusnom hoteli Ritz. Medzi najrizikovejšie miesta však patrí Stratford v oblasti niekdajšiej olympijskej dediny a obrie nákupné stredisko Westfield na Shepherd's Bush.

Eldoráda pre zlodejov: Na ktorých miestach v zahraničí treba byť ostražitý

Nákupné centrum Westfield Zdroj: Flickr/MallSecrets.co.uk Picture Archive Follow/CC

Obyvatelia Ríma tvrdia, že ich povesť talianskej metropole kriminality je nezaslúžená – v Taliansku je veľa podstatne horších miest, napríklad Neapol. Avšak Rím je preslávený špecifickým druhom kriminality – vreckárstvom.

V prepočte na počet obyvateľov je ale najhorším miestom Vatikán, kam sa sťahujú vreckoví zlodeji, aby turistov odľahčili o peňaženky. Je podivuhodné, že sa neboja božieho hnevu.

Eldoráda pre zlodejov: Na ktorých miestach v zahraničí treba byť ostražitý

Zdroj: Flickr/Jen DeVere Warner/CC

V Prahe nájdete množstvo nápisov: „Pozor na vreckárov“, aj varovania pred vykradnutím áut: „Nenechávajte cennosti na sedadle“. Napríklad vlani sa v hlavnom meste odohrala viac ako polovica vreckových krádeží z celého Česka.

Miestne vreckárske gangy, ktoré často pochádzajú z rôznych krajín, používajú vynaliezavé spôsoby, ako obeť rozptýliť, vrátane detí s nevinnými tváričkami. Magnetom pre vreckových zlodejov sú oblasti Václavského a Staromestského námestia, píše novozélandský portál.

Eldoráda pre zlodejov: Na ktorých miestach v zahraničí treba byť ostražitý

Václavské námestie Zdroj: Flickr/Ronnie Macdonald/CC

Tipy, ako sa chrániť v zahraničí pred zlodejmi

Napriek vyššie uvedenému sa podľa portálu stále oplatí tieto (aj iné) miesta navštíviť. Len je potrebné prijať toľko predbežných opatrení, koľko je možné:

  • obliekajte sa ako miestni, nie ako turista,
  • uzatvorte cestovné poistenie,
  • opasok na peniaze síce môže byť trochu nepohodlný, ale je to najbezpečnejšie miesto, kde uchovať cennosti,
  • na verejnosti nevyťahujte peňaženku, a pokiaľ musíte nosiť kabelku, držte ju tesne pri tele,
  • mimoriadne opatrní buďte v preplnených vlakoch, autobusoch a metre,
  • zapíšte si číslo IMEI svojho telefónu a sériové číslo laptopu. Aj keď sa polícii nepodarí nič vypátrať, krádež je potrebné nahlásiť,
  • fotokópia pasu uložená v hoteli vám pomôže pri vydaní náhradného cestovného dokladu v prípade krádeže.

Zdroj: ČTK