Liečte virózu obláčikmi alebo Vyskúšajte inhalovanie

Liečte virózu obláčikmi alebo
Ilustračné foto
Zdroj: Tlačová správa
2018-03-03 14:30:49 |

Chrípková sezóna v plnom prúde...dutiny plné, kašeľ neutícha, duní v hlave nejedného z nás. Čo tak popri tabletkách, sirupoch či pastilkách vyskúšať inhalovanie?

Ak sa vám z vône kamiliek hodených do hrnca s horúcou vodou zdvíha žalúdok, namiesto naparovania dajte šancu inhalovaniu. Stačí minerálna voda a jedna praktická zdravotnícka pomôcka. 

Pozor na horúcu paru

Aj vy sa pri nádche zvyknete nakloniť nad hrniec s horúcou vodou? Nič proti klasickej metóde starých mám...ale naparovanie nad bylinkovým odvarom nie je pre každého. Najčastejšie používaný harmanček alebo mäta nie sú vhodné pre alergikov a rovnako sa neodporúča časté naparovanie, pretože pri ňom dochádza k vysušovaniu sliznice – časom stráca svoju prirodzenú obranyschopnosť. Navyše hrozí riziko obarenia.

Zvlhčenie je základ

Na komplexnú liečbu dýchacích ciest je vhodná liečebná metóda, ktorú môžete praktizovať doma a to úplne bez chémie. Stačí trochu liečivej minerálky a inhalátor. Tento užitočný pomocník rozptyľuje roztok s liečivou látkou do formy jemnej hmloviny izbovej teploty. Najčastejšie sa do inhalátora používa liečivá minerálka, bežne dostupná v ktoromkoľvek supermarkete. Stačí sedieť a voľne dýchať – cez masku alebo náustok. Rozprašovaný aeorsól preniká celými dýchacími cestami a prináša blahodarnú úľavu pri nádche, upchatom nose, kašli, aj zapálených prieduškách. Sliznice sa  zvlhčujú a hlien sa ľahšie vykašliava.  

Veselé inhalovanie

Pri pravidelnom používaní a začatí liečby ihneď po nástupe prvých príznakov sa vďaka inhalátoru môžete liečiť bez chemických prípravkov, liekov a sladkých sirupov. Jeden inhalátor využije celá rodina. Najnovšie modely majú takmer vreckové rozmery, sú nenáročné na údržbu a ľahko sa obsluhujú. Inhalovanie je na rozdiel od naparovania pod dekou príjemné a praktické, vďaka čomu na túto procedúru ľahko „ukecáte“ aj deti. Môžu pri tom sledovať televíziu alebo rozprávku na počúvanie, prípadne im môžete čítať. Popri inhalovaní si môžu kresliť alebo sa hrať s plastelínou – maska ich v činnosti nijako neobmedzuje.

Existujú aj inhalátory v detskom prevedení (napr. žltý inhalátor s pribalenou hračkou), ktoré vďaka veselej farbe nebudú pre deti postrachom a ľahko ich presvedčíte, že macko inhaluje spolu s nimi! Takýto inhalátor samozrejme môžu používať aj ostatní členovia rodiny, stačí vymeniť väčšiu masku.  Pravidelné inhalovanie odporúčajú aj odborníci: Ľudia s upchatým nosom často siahnu po nosových sprejoch a pri kašli si dávkujú presladené sirupy. Nosové kvapky a spreje sú návykové, navyše riešia len momentálny opuch sliznice. Pri dlhodobom užívaní môžu viesť k závislosti. Pri nádche a respiračných ochoreniach vám môžu pomôcť inhalátory. Sú vhodné na prevenciu alebo podpornú liečbu respiračných ochorení, lebo sú šetrné k vášmu zdraviu. Či už je to prechladnutie, kašeľ, prejavy alergie, alebo chrípkové stavy z dôvodu kolísavej teploty. Pri inhalovaní zvlhčujete horné, stredné a dolné dýchacie cesty. Pri akútnych stavoch odporúčam inhalovať 3-krát denne po dobu 20 minút.“ – vysvetľuje detská lekárka MUDr. Katarína Šimovičová.       

Prečítajte si tiež:

Chrípka opäť úraduje: Účinnejšiu prevenciu ako túto nenájdete   

Proti kašľu a hlienom pomôže aj mrkva                         

Fotogaléria


Foto: Omron
Zdroj: az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia