Emocionálna inteligencia u detí: Ako podporiť jej rozvoj?

Emocionálna inteligencia u detí:
Ilustračné foto
Zdroj: Foto: gettyimages.com
2023-05-10 19:00:00 |

Máj možno považovať za mesiac lásky. Ide o krásny cit a rozoznávame viacero  foriem lásky. Napríklad môže ísť o  partnerskú lásku, súrodeneckú lásku či o materinskú lásku.

Práve materinská láska tá je považovaná za jednu z tých najsilnejších čo potvrdzujú viaceré príbehy matiek, kedy v rôznych situáciách dokázali, ako veľmi im záleží na svojom dieťati. Už od určitého veku detičky navštevujú školu a získavajú poznatky z rôznych oblastí života a vzdelávajú sa pre svoje budúce kariérne uplatnenie.

Avšak, v súčasnosti sa v spoločnosti často stretávame so slovným spojením, akým je emocionálna inteligencia. Možno ju poznáte pod pojmom (synonymickým výrazom), akým je emočná inteligencia, pričom možno o nej povedať to, že ide o schopnosť rozpoznať, vyhodnotiť a skontrolovať emócie, ktoré sa týkajú seba samého/ej, prípadne aj iných, či celej skupiny, uvádza wikipedia.org. Tá je pre život taktiež veľmi podstatná, keďže ako sa hovorí život je mnohokrát o vytváraní vzťahov, čo možno vidieť už u detí v kolektíve v škôlkach. Tam sa napríklad detičky socializujú, vytvárajú si kamarátstva a budujú svoje sociálne zručnosti. Keďže práve kvalitné vzťahy dokážu dieťaťu pomôcť v živote uspieť je vhodné praktizovať aktivity, ktoré im pomôžu rozvíjať emocionálnu inteligenciu.

Tipy ako podporiť rozvoj emocionálnej inteligencie u detí

V súčasnosti existuje viacero možností, ako dopomôcť vychovať emocionálne inteligentnejšie dieťa, uvádza verywellfamily.com. Napríklad je vhodné dieťaťu pomôcť pomenovať emóciu, o ktorej sa s najväčšou pravdepodobnosťou domnievate, že ju cíti. Prípadne si ju tým u dieťaťa aj potvrdiť, napríklad keď vidíte, že ho niečo rozhnevalo, tak sa ho spýtať, či skutočne je to tak, ako si myslíte, že sa cíti. Je však vhodné odkomunikovať si s dieťaťom aj jeho priaznivé pocity. Nápomocné môže byť tiež trénovanie schopností učenia sa riešiť problémy. Je vhodné učiť dieťa v hľadaní minimálne piatich spôsobov toho, ako by bolo možné vzniknutý problém vyriešiť. Napríklad, začať môžete tým, že mu pomôžete pomôcť rozvíjať kreativitu v podobe brainstormingov, kde si spoločne poviete, ktoré riešenie situácie je najvhodnejšie.

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/zk

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia