Sobota4. máj 2024, meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia

Je konzumácia ZMRZLINY každý deň dobrý nápad? Žena to vyskúšala, takto sa to ODRAZILO na jej tele

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: gettyimages.com)

Vynikajúca pochúťka v horúcom počasí! Taká je bezpochyby zmrzlina. No čo v prípade, ak si ju chcete dopriať každý deň? Certifikovaná odborníčka na výživu odhalila pravdu tým najdôveryhodnejším spôsobom - vyskúšala to priamo na sebe, aby vedela vyvodiť záver.

Nutričná špecialistka žije so svojou rodinou v Los Angeles, kde už viac ako desať rokov pracuje ako certifikovaná odborníčka na výživu a inštruktorka jogy. Hoci je profesionálka vo svojom odbore, to neznamená, že si občas nevychutná nejaký dezert.

Čím viac sú dni horúcejšie a slnko páli, jej telo túži po zmrzline, ako tomu bolo v detstve. Počas bezstarostných časov bola totiž zmrzlina pre ňu jedna z top sladkostí!

Keď telu chýba laktáza

Pri jej láske k dezertu si však nie je istá, či je to opätované. Vo svojich dvadsiatich rokoch sa totiž u nej objavila citlivosť na určité množstvo mliečnych výrobkov. Odvtedy našla veľa iných chutných alternatív, ktoré sú taktiež výborné. 

Bostonská detská nemocnica tvrdí, že 30- až 50-miliónov Američanov trpí intoleranciou laktózy, ako sa píše na thehealthy.com.

"Konzumácia zmrzliny môže negatívne ovplyvniť vaše trávenie, ak ste citliví na mliečne výrobky alebo laktózu," upozorňuje registrovaná dietologička Erika Jacobsonová, MS, RD, CDN. „Zmrzlina je jedlo s vyšším obsahom laktózy, takže ak máte intoleranciu na laktózu, môžete pociťovať bolesť žalúdka, kŕče, plynatosť a hnačku. Stáva sa to vtedy, keď vášmu telu chýba enzým laktáza, potrebná na rozklad laktózy (cukor, ktorý sa prirodzene nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch)."

Preto za účelom tohto experimentu vymenila druhy mliečnych výrobkov, ktoré vyskúšala, za nemliečnu zmrzlinu. Tým zároveň hovorí, že byť odborníkom na výživu neznamená obmedzovať sa v stravovaní. Ide skôr o to vedieť, koľko živín každý z nás potrebuje a aké potraviny možno nahadiť tými, ktoré nerobia dobre nášmu telu. Tým sa začal týždňový experiment, počas ktorého jedla každý deň zmrzlinu. 

Je konzumácia ZMRZLINY každý
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Strata kontroly a plynatosť

Údaje z apríla 2023 ukázali, že jedna z najznámejších značiek zmrzliny je u Američanov veľmi obľúbená, o čom svedčia tržby v roku 2022, ktoré dosiahli takmer miliardu dolárov. Tento experiment začala s touto značkou, pričom si vybrala obľúbenú príchuť s čokoládou, kúskami marshmallows, karamelom a fondánovými rybkami. 

Prvé, čo si na sebe všimla, bol fakt, že nemohla prestať jesť. Mala problémy s kontrolou porcií, obzvlášť pri tejto spomínanej príchuti, keďže ide o veľmi sladkú chuť a ako odborník na výživu si je vedomá toho, že cukor môže mať silný návykový účinok. Podľa webovej stránky obľúbenej značky zmrzliny obsahuje 34 gramov pridaného cukru (8,5 čajových lyžičiek), nehovoriac o 18 gramoch tuku na porciu 2/3 šálky. Trinásť z týchto 18 gramov tuku tvoria nasýtené tuky. Ide o presný limit toho, koľko nasýtených tukov by väčšina z nás mala zjesť za deň na základe smerníc American Heart Association. Na to by mal pamätať každý, kto myslí na prevenciu srdcových chorôb a infarktu. 

Navyše, jej žalúdok trpel, kvôli čomu sa neskôr večer necítila dobre. Nepríjemné pocity a plynatosť ju sprevádzali celý večer. Hneď vedela, že to bolo kvôli zmrzline. Keď zje príliš veľa mliečnych výrobkov naraz, nesadne jej to. Na vine však boli pravdepodobne aj iné ingrediencie v zmrzline.

Podľa zoznamu prísad značka pridáva do niektorých svojich produktov guarovú gumu a karagénan na zahustenie a konzerváciu produktu. Vo svojej praxi zistila to, čo odhalila štúdia Pennsylvánskej štátnej univerzity z júna 2022. Keď skonzumujete príliš veľa týchto látok, môže to spôsobiť zápal v čreve. Keď za ňou chodili jej klienti a spolu s nimi skúmala, čo mohli zjesť, nadúvanie im spôsobili spomínané ingrediencie. Ak ich človek obmedzí, výrazne sa zníži pocit nepohodlia v bruchu. Sama na vlastnej koži zistila, že karagénan a guarová guma majú tendenciu zaťažovať jej žalúdok, keď ich zje príliš veľa.

Zmrzlinu vymenila za iné alternatívy

Jacobsonová ponúka riešenie, ak ste si všimli nepravidelné trávenie po konzumácii príliš veľkého množstva mliečnych výrobkov. Dajte prednosť zmrzline z kozieho mlieka.

Niektorí s citlivosťou na kravské mlieko môžu zistiť, že kozie mlieko je lepšie tolerované. Čo sa však týka obsahu laktózy, sú približne rovnaké,“ hovorí Jacobsonová.

Je konzumácia ZMRZLINY každý
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Klasickú zmrzlinu nakoniec vymenila za gelato, ktoré obsahuje mlieko s menším obsahom tuku a jeho textúra je hustejšia a jemnejšia ako zmrzlina. Vybrala si príchuť s tmavou čokoládou a ešte k tomu si doň pridala arašidy a arašidové maslo. Po niekoľkých dňoch jedenia gelata si všimla pár vecí:

  • Stačili jej 2 až 3 lyžičky a bola spokojná. Mala pocit, že si dala lahodnú maškrtu, ale necítila sa úplne sýta.
  • Nemala žiadne žalúdočné problémy, ale to mohlo byť vďaka menším porciám, ktoré uspokojili jej chuť do jedla.
  • Keďže gelato je smotanové a nie mliečne, zdalo sa jej ľahšie na žalúdok a celkovo na trávenie.

Posledný deň experimentu prešla odborníčka na ovocnú zmrzlinu. Jej príprava je jednoduchá. Rozmixuje jeden mrazený banán s jednou alebo dvoma šálkami mrazeného ovocia (napr. jahôd) a pol hrnčekom kokosového mlieka. Tieto tri ingrediencie rozmixuje na konzistenciu podobnú sorbetu. Keďže v ňom nie sú žiadne mliečne výrobky, nikdy ju nebolel žalúdok.

Ak chcete vyskúšať rôzne druhy zmrzliny, aby ste zistili, čo je pre vaše telo najlepšie, Jacobsonová odporúča experimentovať s lahodnými alternatívami zmrzliny, ktoré sú dnes dostupné, ako je kokosová, mandľová, kešu, ovsená, sójová, kozie, a dokonca aj zmrzlinu na báze avokáda. 

Môžete ju mať každý deň, ALE...

"Kvalitné mliečne výrobky môžu byť zdravou súčasťou vašej stravy," tvrdí Jacobsonová. "Obsahujú rovnováhu všetkých troch makroživín (bielkoviny, tuky a sacharidy) a sú plné dôležitých živín, ako je draslík a vápnik. Ak sa rozhodnete pre fermentované mliečne výrobky, získate tiež podporu probiotík. To, či by mali byť mliečne výrobky súčasťou vášho jedálnička alebo nie, však skutočne závisí od vašej individuálnej tolerancie a jej vplyvu na trávenie. A hoci v zdravej výžive je určite miesto pre zmrzlinu, najlepšie je s mierou.“

Je konzumácia ZMRZLINY každý
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Koľko zmrzliny môžete prijať za deň závisí od niekoľkých individuálnych faktorov vrátane celkovej stravy a príjmu cukru, typu zmrzliny a veľkosti porcie, ako aj od akýchkoľvek konkrétnych zdravotných problémov. Je dôležité, aby ste svoju stravu prediskutovali so svojím lekárom. 

"Dobrou správou je, že stále môžete jesť zmrzlinu denne a chudnúť," hovorí Jacobsonová. „Kľúčom je dbať na veľkosť porcie a na to, ako zapadá do celkového príjmu kalórií a pridaného cukru. Na podporu rovnováhy cukru v krvi si skúste dopriať malú porciu hneď po jedle s bielkovinami, tukom a vlákninou, nie nalačno."

V každom prípade sledujte etiketu na výrobku a snažte sa minimalizovať pridané cukry a umelé prísady. 

Hoci si odborníčka na výživu po tomto experimente nebude dávať každý deň na tanier zmrzlinu, určite na ňu nezanevrie. Vďaka tomuto pokusu vyskúša nové možnosti a príchute. Čo takto dať si zmrzlinu z kozieho mlieka? 

Viac o téme: ZmrzlinaZdraviePrevenciaPotravina
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9