MENU
zdravy-zivot

FOTO JUMPING: Fit na trampolíne. Tréneri a lekári prekvapili jeho plusmi

Už po 10 - ich minútach sa Achillova šľacha prispôsobí mäkkému dopadu. Na dlážku nikdy nezoskakujte, aby ste si neublížili.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

FOTO JUMPING: Fit na trampolíne. Tréneri a lekári prekvapili jeho plusmi

Najzábavnejší spôsob, ako vyplaviť odpadové látky z tela, je hopkanie na trampolíne. Skákanie doslova „žmýka“ jedy z lymfatického systému.

FOTO cvikov jumpingu s Mirkou Kosorínovou nájdete v GALÉRII!

Lymfa sa rozprúdi a vyzbiera toxíny aj z takých zákutí, kde sa už dlho bez vyrušovania zbierali. „Ak lymfatický systém správne cirkuluje, prakticky nie je možné ochorieť,“ tvrdí doktor Samuel West, špecialista na lymfatické cesty a propagátor cvičenia na minitrampolíne.

Začnite pohojdávaním

„Je medicínsky zdokumentované, že úplne jednoduché poskakovanie aktivuje pohyb lymfy a tým odstraňuje zápaly, opuchy a zadržiavanie vody v organizme. Zlepšuje aj prekysličenie všetkých buniek tela,“ vypočítava pozitíva trampolíny lekár. Nemusíte pritom predvádzať nijakú akrobaciu! Spočiatku stačí, ak na nej dvakrát denne len zľahka prešľapujete, najmä ak ste nešportovec alebo už máte svoje roky. Chodidlá pritom stále ostávajú v kontakte s podložkou. Takéto pohojdávanie môžete praktizovať počas telefonovania, sledovania televízie či počúvania hudby.

Príliv energie

Keď si už na trampolínu zvyknete, začnite skákať – najprv päť minút, potom pridávajte podľa svojej kondície. Optimálne je skákať 15 až 20 minút dvakrát denne. Doktor West odporúča pridať aj vedomé hlboké dýchanie, pričom nádych robíte nosom a výdych ústami. Rozhodne neskáčte do úmoru. Po zostúpení z trampolíny by ste nemali byť unavení, naopak, mali by ste cítiť viac energie. „Ak navyše zmeníte jedálny lístok na zdravší, verte, že po pár mesiacoch bude pre vás únava, bolesť či choroba neznáme slovo,“ tvrdí lekár.

Pevná postava, dobrý sex

„Počas tréningu na trampolíne nespaľujete prakticky nijaké tuky. To však vôbec neprekáža, pretože ak na nej vydržíte minimálne 15 minút, kondíciu i svaly ste vytrénovali na lepšiu úroveň. Dokonca aj schudnete, pretože budujete svalovú hmotu, ktorá je ‚hladná‘ po tuku,“ tvrdí odborník na funkčnú kondíciu Vlado Zlatoš. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič vidí aj ďalšie pozitíva. „Skákaním na trampolíne sa posilňuje aj hlboký svalový systém stabilizátorov brucha, chrbta a panvového dna, čo najmä ženám zlepšuje sexuálnu výkonnosť.“

Kedy neskákať

„Mechanické otrasy môžu uvoľniť žlčové či močové kamene z ich miesta a potom môže vzniknúť kolika pri zaklinení kameňa v žlčovode alebo v močovode,“ pripúšťa nefrológ MUDr. Milan Hrubý. S lekárom sa poraďte aj vtedy, ak máte nejaké chronické ochorenie alebo problém so srdcom, s kĺbmi, kosťami či s cievami.

Nedajte sa odradiť!

Na začiatku môžete mať trochu problémy – telo sa začne detoxikovať a vyplavovať jedy, pričom sa prechodne budete cítiť horšie.

Prečo je taká skvelá?

Na trampolíne skáčete proti gravitačnej sile, pričom striedate beztiažový stav na vrchole s dvojnásobne silnou gravitáciou dolu. To pripomína pumpovanie, ktoré odstraňuje z buniek odpadové produkty a vháňa do nich kyslík a živiny z krvného obehu.

Skákanie

  • dodáva energiu, odbúrava stres 
  • detoxikuje, zvyšuje imunitu 
  • spevňuje svaly, zlepšuje motoriku 
  • posilňuje srdce aj pľúca 
  • prekrvuje aj mozog, skracuje reakčný čas 
  • znižuje hladinu cholesterolu 
  • zvyšuje hustotu kostí 
  • prekysličuje všetky bunky v tele 
  • menej zaťažuje kĺby, kosti a šľachy ako iné športy

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Po pôrode mi neustále treba na wc. Čo s tým mám robiť?

Ťažkosti, ktoré popisujete, môžu byť príznakom hyperaktívneho, teda dráždivého močového mechúra. Rozhodne treba navštíviť urológa, ktorý buď potvrdí túto diagnózu alebo nájde inú príčinu ťažkostí. Tých príčin, môže byť veľa,, ale najčastejšie je to práve hyperaktívny močový mechúr. Prejavuje sa častým močením, nutkaním na močenie, náhle vzniknutým, nepotlačiteľným nutkaním na močenie, močením v malých porciách, nočným močením. Po vyšetrení a vylúčení iných príčin je liečba medikamentózna. Na trhu je niekoľko liekov, ktoré upravujú tento stav a utlmujú zvýšenú aktivitu močového mechúra.     

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor