MENU
rodina-a-tehotenstvo

Koľko mlieka pre dieťa je dosť? Banálna pomôcka odmeria správne množstvo

Mlieko k deťom nedmysliteľne patrí. Vitamíny z neho veľmi potrebujú.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Koľko mlieka pre dieťa je dosť? Banálna pomôcka odmeria správne množstvo

Podľa štatistík patríme v konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov k najmenej poctivým Európanom. Problém je, že ho nezačíname riešiť už u detí.

Máte pocit, že opakovať stokrát opakované už nemá zmysel? Ale má. Namiesto odporúčanej dávky mlieka my Slováci skonzumujeme len polovicu, teda denne priemerne 0,13 litra. Zmení sa to jedine, ak začneme od detí.

Čítajte aj: Mlieko na dennom poriadku: 5 výhod jeho pitia

Lebo vápnik

Prečo je teda mlieko také dôležité? Je hlavným zdrojom vápnika v ľudskej potrave. Ten je základnou súčasťou kostí a zubov, nachádza sa aj vo svaloch a krvi. Stará sa však i o činnosti, o ktorých neviete. Je hybnou silou ľudského tela, najmä nášho pohybového aparátu a podporuje tiež prietok krvi v cievach. V dospelosti vápnik napomáha v boji proti osteoporóze, k čomu potrebuje z mlieka aj vitamín D. Chronicky známym vápnikom však bohatstvo bieleho zlata nekončí.

Ďalšie dobré veci v mlieku

  • Vitamín B12 - pre tvorbu červených krviniek a správne fungovanie nervového systému
  • Vitamín A - chráni zrak
  • Kyselina pantoténová – dodá energiu a pomôže k dobrému výkonu
  • Bielkovinové peptidy - pomáhajú chrániť telo pred vznikom trombózy alebo zvyšovaním krvného tlaku

Aké vitamíny obsahuje jeden pohár mlieka? Budete prekvapení!

Od dojčaťa po tínedžera

Na to, aby sme si z mlieka vzali všetko potrebné nielen v detstve ale aj v dospelosti, naň treba deti naučiť. Pre deti - v závislosti od veku, najskôr však od prvého roka dieťaťa by mal byť príjem vápnika od 800 do 1500 mg denne. Mlieko však nestráca svoj význam, ani keď staršie dieťa prestane rásť. Len čo sa rast zastaví, začína sa dlhoročný proces obnovovania buniek, ktoré sa v našom tele nachádzajú. Pre dospievajúcich a dospelých sa odporúčaná dávka vápnika pohybuje na hranici 800 až 1000 mg. Namáhať s jeho rátaním sa však nemusíte. 

Koľko mlieka podľa veku?

Do jedného roka zvyčajne bábätko dojčíte a merať, koľko mliečka si z vás vytiahne, je zbytočné. Ak chcete mať istotu, že váš poklad spapá mliečka dosť aj po odstavení, vezmite si dvojdecový pohár. Nemusí piť priamo z neho. Pomôže vám však počítať mililitre.

1-3 rokov: jeden a pol pohára denne

4-6 rokov: dva a štvrť pohára denne

7-10 rokov: tri a trištvrte pohára denne

10-18 rokov: chlapci 5 pohárov, dievčatá 4 poháre denne

Nafúknutý mliečny problém: Kde sa skrýva laktóza a čím ju nahradiť?

Mlieko môžete nahradiť:

  • Deti - potrebné množstvo vápnika ako v litri mlieka je aj v 100 až 120 g syra
  • Dospelí – potrebné množstvo vápnika má 50 gramov syra a 250 ml jogurtu

Neznáša ho?

Ak má vaše dieťa s mliekom problém, môžete ho plne nahradiť kyslomliečnymi výrobkami. „Pitie mlieka môže vyvolávať ťažkosti, ak konzument neznáša mliečny cukor, teda laktózu alebo ak má alergiu na mliečnu bielkovinu,“ vysvetľuje diabetologička MUDr. Adriana Ilavská, PhD. Kyslomliečne baktérie vyvolávajú v mlieku charakteristické biochemické zmeny, najmä premenu mliečneho cukru – laktózy na kyselinu mliečnu a tvorbu aromatických látok. Dieťa ho strávi ľahšie a navyše s ním dostane do tela aj milióny prospešných mikroorganizmov. Výhovorka, že vaše dieťa mlieko jednoducho nevypije, teda neobstojí.

Súvisiaci článok: Mandľové, ryžové, kokosové: Je rastlinné mlieko zdravšie než kravské?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Po pôrode mi neustále treba na wc. Čo s tým mám robiť?

Ťažkosti, ktoré popisujete, môžu byť príznakom hyperaktívneho, teda dráždivého močového mechúra. Rozhodne treba navštíviť urológa, ktorý buď potvrdí túto diagnózu alebo nájde inú príčinu ťažkostí. Tých príčin, môže byť veľa,, ale najčastejšie je to práve hyperaktívny močový mechúr. Prejavuje sa častým močením, nutkaním na močenie, náhle vzniknutým, nepotlačiteľným nutkaním na močenie, močením v malých porciách, nočným močením. Po vyšetrení a vylúčení iných príčin je liečba medikamentózna. Na trhu je niekoľko liekov, ktoré upravujú tento stav a utlmujú zvýšenú aktivitu močového mechúra.     

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor