MENU
zdravy-zivot

Cítite v nohách pred spaním bolesť alebo mravenčenie?

Dajte si pagaštany do postele, zbavia vás bolestí.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Cítite v nohách pred spaním bolesť alebo mravenčenie?

Tŕpnu vám nohy, svrbia vás alebo pália? Ak nutkanie poprechádzať sa a uvoľniť napätie pociťujete príliš často, zvážte návštevu neurológa.

Ak vám nohy tŕpnu, svrbia vás alebo pália, pravdepodobne máte syndróm nepokojných nôh. Prejavuje sa obvykle podvečer alebo v noci. Pri tejto poruche centrálneho nervového systému človek neovláda vôľou nutkanie pohybovať končatinami, najmä nohami. 

Pozor na únavu

Jednoznačne je však dokázané, že syndróm súvisí s istým minimálnym nedostatkom dopamínu, látky, ktorá má významný vplyv na pohybové schopnosti človeka. Zistilo sa aj porušenie metabolizmu železa v centrálnom nervovom systéme, čo znamená, že v organizme tiež chýba. Ak nemáte ťažkosti s nohami, možno sa vám bude zdať, že nejde o žiaden veľký problém. Omyl. Syndróm nepokojných nôh vážne negatívne zasahuje do života. Človek si nevychutná spánok ani odpočinok. Stále musí nohami hýbať, chronické ťažkosti so spánkom sa začnú prejavovať v poruchách nálady, chybami v práci,  stráca chuť na sex a prepuknúť môže až ťažká depresia

Aké sú príznaky?

Pri stanovení diagnózy syndrómu nepokojných nôh je najdôležitejšie vypátrať, či ide o primárne alebo sekundárne príčiny. V druhom prípade to bývajú príznaky iného ochorenia, najčastejšie ním býva spomínaný nedostatok železa. Početnú skupinu tvoria pacienti s urémiou, chorými obličkami. Veľmi často je sekundárnou príčinou syndrómu tehotenstvo, čo asi súvisí s tým, že plod odoberá žene kyselinu listovú, horčík a vitamíny skupiny B. Možné je aj to, že zle funguje štítna žľaza.

Syndróm sa pomerne často vyskytuje v rodinách, zvykne ním trpieť matka, otec i súrodenci. Pozitívnu rodinnú anamnézu lekári zistili u viac ako polovice pacientov. Je dôležité, či nepríjemné príznaky človek pociťuje každý deň, čo naozaj nie je výhra, alebo iba raz za čas, trebárs za štvrť či pol roka.

Uškodí vám pohár vína?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zistili mi v krvi zvýšenú hladinu kreatinínu, čo s tým?

Častokrát mierne zvýšenie kreatinínu môže byť spôsobené dehydratáciou, teda nedostatočným príjmom tekutín. Preto v prvom rade by som zvýšil príjem tekutín na dva až dva a pol litra denne a znížil príjem soli v potrave. A za mesiac by som skontroloval u praktického lekára znovu hodnoty obličkových funkcií, teda kreatinín, urea, glomerulárna filtrácia a podľa potreby i minerály. 

Pokiaľ by pretrvávala hodnota zvýšeného kreatinínu, následne by som doporučil nefrologické a urologické vyšetrenie, aby sme vylúčili alebo potvrdili patologickú príčinu, ktorá spôsobuje oslabenie funkcie obličiek a podľa výsledku nasadil ďalší postup. Momentálne by som ale neodoporúčal žiadnu diétu okrem zníženia soli a dostatočného príjmu tekutín a počkal by som na kontrolné vyšetrenie obličkových funkcií. 

čítať viac

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor