MENU
rodina-a-tehotenstvo

Opäť to neznesiteľné svrbenie? Nedovoľte, aby sa intímny problém zmenil na chronický!

Voľnopredajné lieky vám môžu privodiť chronickú kandidózu.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Opäť to neznesiteľné svrbenie? Nedovoľte, aby sa intímny problém zmenil na chronický!

Keď sa v tele premnožia kvasinky, pripravte sa na biele pľuzgieriky v ústach aj na svrbenie v intímnej oblasti. Aby ste sa ich definitívne zbavili, nebude stačiť iba využívať balenie liekov. 

Kandidóza je skupina ochorení spôsobená premnožením kvasiniek najčastejšie postihuje pokožku a sliznice. Chorobu vyvoláva neškodná kvasinka Candida albicans, ktorá sa v organizme bežne vyskytuje. 

Opäť to neznesiteľné svrbenie? Nedovoľte, aby sa intímny problém zmenil na chronický!Opäť to neznesiteľné svrbenie? Nedovoľte, aby sa intímny problém zmenil na chronický!
Zdroj: Shutterstock

Na pohlavných orgánoch sa objavuje 5 x častejšie než v ústach. Foto: Shutterstock

Problém v záhyboch

Kvasinková infekcia miluje záhyby ľudského tela, hľadajte ju v podpazuší i pod prsami. Môže však postihnúť i nechty, oči, genitálie, pokožku vlasov, jazyk, podnebie a hrdlo. Dodržiavajte zvýšenú hygienu!

Najčastejší vinníci

Najčastejším dôvodom je oslabená imunita, časté užívanie antibiotík, antikoncepcia, stres, nadmerné požívanie cukru, ale i intímna hygiena s agresívnymi prostriedkami, nevhodnými na citlivé ženské partie.

Čas ísť k lekárovi

Ak používate voľnopredajné lieky, môžete si privodiť chronickú kandidózu. Keď sa v priebehu polroka ochorenie vrátilo, potrebujete lekársku pomoc! Kožný lekár alebo gynekológ vám predpíše antimykotiká. Najprv vám však musí odobrať vzorky, aby zistil, či skutočne ide o kvasinky.

Viac: Trápia vás intímne problémy? Vinníkom nemusí byť iba obyčajná mykóza 

Častý problém v tehotenstve. Prečo?

Mykotické infekcie trápia tehotné ženy veľmi často. „Dôvodom je porucha prirodzenej rovnováhy vaginálneho prostredia a zvýšené hladiny hormónu gestagénu, čo je typické pre tehotenstvo,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Tomáš Danys, PhD., MPH, zo súkromnej gynekologickej ambulancie v Nových Zámkoch.

„Ak vyšetrenie potvrdí kvasinky, lekár zváži lokálnu liečbu čapíkmi, ktoré sa aplikujú do pošvy. Celkovú liečbu antimykotickými tabletami v tehotenstve neodporúčam! Voľnopredajné lieky si bez konzultácie s lekárom nezaobstarávajte, varuje doktor Danys. Keď sa rozhodnete nasadiť si liečbu sama, bude to na vaše riziko. Ohrozujete však už dva životy!

Viac: Ak vás v tehotenstve ničí mykóza, lieky neužívajte. Pomoc však existuje

S nevhodnou stravou nezaberú

Myslite na to, že iba lieky nepomôžu. Je potrebné urobiť si poriadok v potravinách a dať stopku tým, ktoré si prešli procesom kvasenia a tiež sladkému (aj ovociu), hubám či plesnivým syrom. 

Bude vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trojročného syna bolieva ucho. Čo to môže byť, je to vážne?

Bolesť ucha je jeden z najčastejších symptómov u detí. Bolesť uší môže byť primárna, kedy je patológia ušného pôvodu (oblasť vonkajšieho, stredného či vnútorného ucha) a sekundárna, tzv. prenesená bolesť, kde musíme pátrať po prípadnom zdroji bolesti napr. stomatologického charakteru. Najčastejšou príčinou je zápalový proces a infekcia. V detskom veku sú časté poruchy sluchovej trubice. Sluchová trubica je samostatný orgán, ktorý spája nosohltan a stredoušnú dutinu. Sluchová trubica má tri funkcie - ventilačnú, drenážnu a ochrannú. Porucha ktorejkoľvek z nich môže spôsobiť jej patológiu. Detský pacient má odlišné anatomické pomery sluchovej trubice od dospelého človeka. Až u 40 % detí sa vyskytuje porucha sluchovej trubice. Vo väčšine prípadov sa nemusí jednať o nič vážne. Avšak pri pretrvávaní bolesti ucha, prípadne pridružení ďalších príznakov ako je zvýšená teplota, zhoršenie sluchu, výtok z ucha, závraty a podobne, je potrebné dôkladné otoskopické a ďalšie vyšetrenia.

čítať viac

Po noci mám vždy hrubý biely povlak na jazyku. Čo s tým?

Biely povlak na jazyku môže mať via­cero príčin. Môže to byť príznak prob­lému s trávením, oslabenej imunity pri prechladnutí alebo zápal v ústnej dutine, nedostatok B vitamínov alebo železa, nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov, hlavne antibiotík, pri fajčení alebo cukrovke. Najčastejšie je to však prejav kvasinkovej infekcie na jazyku.

Na začiatok liečby je vhodné použiť škrabku na jazyk, ktorá odstraňuje biely povlak z jazyka, znížiť príjem cukru a použiť probiotické pastilky, ktoré pomáhajú osídliť ústnu dutinu správnymi baktériami. Taktiež môžete používať dezinfekčný alebo protizápalový sprej do ústnej dutiny a začať užívať vitamíny B skupiny, ktoré majú pozitívny vplyv na sliznice. Ak by problém pretrvával, poraďte sa so svojím lekárom.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor