BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Nesprávne zvolená redukčná diéta

Zásady redukčných diét vám dnes asi vymenuje každé dieťa, aj dospelý. Budú síce takpovediac "snovo deformované", ale hrubé obrysy asi zaznejú vždy. Zrejme by zaznelo niečo na spôsob "menej sladkostí, menej pečiva, preč mastné, viac ovocia a zeleniny". Asi v tomto duchu sa s tým dokonca dá skoro až súhlasiť - ak teda vieme, ako sú tieto zásady myslené.

Žiaľ, mnoho tučných nevie, ako sa správne stravovať. Nič si o veci neprečítajú. Na žiadneho odborníka sa neobrátia. Rovno si "naordinujú" diétu. Taká diéta vychádza z hore uvedených hmlistých zásad, skreslených do absurdných rozmerov. Niektoré potraviny sa stanú "zakázané", iné "vhodné". To je len krôčik od delenia potravín na "dobré" a "zlé". Potom prídu na rad pojmy "prísny", niekedy dokonca "trest".

Lenže problém je, že ak niečoho inak zdravého zjete veľa, môže to ublížiť. Napríklad skúste zjesť kilo cesnaku. No a naopak, ak menej vhodnú potravinu použijete opatrne, môže významne pomôcť chuti jedla a málo vám "ublíži". Napríklad tučný syr parmezán sa v malom množstve dá použiť na špagety ako výborná chuť, soľ i zdroj bielkovín.

Človek, ktorý chce schudnúť potom má napríklad takýto jedálniček:

  • Z chleba akceptuje len "polystyren".
  • Povolené jedlo býva jogurt, ale čo najnižšietučný.
  • Ak niečo k tomu, tak nízkotučný syr, hlavne málo.
  • Väčšina jedál sa nahradí ovocím v dobrej viere, ako super to pomôže.
  • Niekedy sú pokusy o oddelenú stravu či iné diéty.
  • Drasticky sa obmedzia veľkosti príloh.

Asi tušíte, že sú to zásady nevhodné a to preto, že sú dlhodobo neúčinné a nezdravé. Ostatne, ako asi každý mantinelizmus.

Sú konštrukciou zloženou zo zle pochopených vstupných dát. Vychádzajú zo zásady "čím menej, tým lepšie".
  • Ak je o tuku je chronicky známe, že sa z neho priberá, tak ho proste vyškrtneme a schudneme.
  • Ak sa priberá z jedla, nejedzme a schudneme.

Asi tak sa dá uvažovať zdanlivo celkom logicky - ale nesprávne.

Ďalej sú časté názory, z ktorých cítiť tlak reklamy.

Keďže človek bežne o jedení nevie prakticky nič, najbližšie dostupné informácie o potravinách poskytuje reklama. A tá do nás denne masíruje to, čo chceme počuť predtým, kým nás to zlomí k nákupnému rozhodnutiu:

  • Aké hyper-zdravé sú nízkotučné jogurty a ako málo tuku obsahujú. (Ľahko prehliadnete koľko je v kelímku lyžičiek cukru.)
  • Aké úžasné (hlavne pre srdce) je natierať si chlieb margarínom. (Trocha palmového oleja so značkovým obalom.)
  • Že je skvelé a zdravé jesť sladulinké müsli "plné vlákniny". (Rozumej: niekoľkokrát menej vlákniny, ako v rovnakom množstve ovsených vločiek za desatinovú cenu)
Človek, ktorý chce schudnúť a nevie ako, podľahne v predajni rôznym nápisom typu "línia", "racio" a podobným návnadám.

Mnoho žien sa v snahe schudnúť stravuje katastrofálnym spôsobom. Týrajú sa hladom, jedia stereotypnú stravu a chýba im v tele veľa živín. Nečudo, že taký životný štýl si vyžiada svoju daň. Metabolizmus sa spomalí, takže dáma odrazu priberá aj z úplných maličkostí. Navyše taký príjem potravy je neprirodzený a tak celkom zákonite prichádzajú obdobia, kedy sa telo vzbúri. V ľudskej reči to znamená časté "záchvaty" nezvládnuteľnej túžby po nezdravých jedlách. Nasleduje obžerstvo, výčitky a ešte tvrdšia diéta. O to skôr zas príde ďalší "záchvat"... Asi tušíte, že tak sa chudnúť nedá.

Viem, radi by ste počuli riešenie, najlepšie vo forme jednej vety. Poťažmo by ste sa ešte vedeli zmieriť s hotovým jedálnym lístkom na mesiac, ktorý by vám nalinkoval presný návod čo robiť. A práve tomu sa chcem vyhnúť.

Kým budete svoju obezitu riešiť pasívne, neporazíte ju.

Ak by ste prevzali nejaký hotový jedálny lístok, musíte sa ním riadiť a ani neviete presne prečo. To je zlé, pretože ak nerozumiete súvislostiam, ľahko spravíte diétne chyby, ani o nich neviete. Neviete, ako reagovať v prípade, že nedostať niektoré suroviny, ktoré máte zjesť. Mnoho ľudí si napríklad zamieňa žlčníkovú diétu s redukčnou. Majú pocit, že zemiaky sú bezpečné aj v neobmedzenom množstve. Alebo šunka. Musíte sa naučiť aspoň základy.

Aspoň bleskovo...

Ak chcete chudnúť, nesmiete sa "báť" jesť tuk. Je nevhodné jesť tuk vo forme slaniny, salám, klobás, tučných syrov, smotany. Úplne sa vzdajte kože z kuriatok či inej zveriny, podľa možnosti aj margarínov a masla. Neznamená to však, že ostanete celkom bez tuku. Asi 30% vášho celkového denného príjmu energie MUSÍ byť z tuku. Pri chudnutí radšej 25%. Inak neschudnete a ešte si aj ublížite. Uprednostnite však konzumáciu tukov zdraviu prospešných. To sú predovšetkým rastlinné oleje. Napríklad panenský olivový, či ľanový olej. Polievajte nimi zeleninu, ak sa vám nehnusí, jedzte ich priamo lyžičkou, alebo nakvapkajte na chlieb. Spolu s tukmi v potrave tak prijmete primerané množstvo tuku a to aj v správnom zložení. Nevyhýbajte sa mastným rybám.

Tak isto bielkoviny bývajú zastúpené málo, alebo priveľa v zle navrhnutých diétach. Pritom práve bielkoviny sú dôležité, inak riskujete, že telo začne z nedostatku živín "žrať" vlastné svaly. Bielkoviny by ste mali prijímať na úrovni maximálne 1,2 gramu na kilo vašej optimálnej hmotnosti. (Nie na kilo hmotnosti s nadváhou.) Radšej ale pod jeden gram...

Ak sa za každú cenu chcete stravovať vegetariánsky, bude o niečo náročnejšie zostaviť jedlo tak, aby malo aj dobrú výživovú hodnotu. Ísť smerom k vegetariánstvu je výborný nápad, ale vyžiada si o niečo viac znalostí, ako bežná strava. Asi najvýhodnejšie je snažiť sa o vegetariánstvo, ale nie príliš prísne. Takže občas aj kuracie mäso môže byť.

Sacharidy bývajú prijímané v zle zostavených diétach vo veľkom nadbytku, alebo naopak úplne chýbajú. Veľmi častou chybou je nadmerná konzumácia ovocia - na to pozor. Ovocie obsahuje cukor a tak aj z neho sa dá veľmi ľahko pribrať - či už jedávate priamo ovocie, alebo pijete "len" džús. Pri chudnutí si povoľte jesť najviac jeden kus ovocia denne. Zvyšok "prírody" v strave nech tvorí hlavne zelenina v objeme asi pol kila až kilo denne. Ostatné pokrmy by mali byť čo najmenej sladké a mali by mať nízky glykemický index.

Kontrola správnosti: Koľko zjesť, to si orientačne môžete vypočítať v kalkulačke BMI. Ak ste si už naordinovali nejaké diétu, zapisujte si aspoň niekoľko dní, čo a koľko zjete. Hneď uvidíte, ako vyzerá vaša bilancia za jeden deň.

S dobre zostaveným jedálničkom budete stále najedení a zároveň budete chudnúť. Veľmi pravdepodobne sa prestanú objavovať rôzne "záchvaty" chuti na sladké. (Poznámka: ženy po opakovaných zlých redukčných diétach môžu mať až tak pomalý metabolizmus, že ani pri 6000 kJ chudnúť nebudú. Potom je lepšie konzultovať vec s lekárom. Diétu pod 5500 kJ si radšej nezostavujte sami. Je to riskantné, môžete si poškodiť zdravie.)

Viem, mnoho žien sa snaží schudnúť drastickými diétami a nedarí sa im to. Na odporúčania, ktoré tu predkladám mnohé z nich asi zareagujú posmechom. Zdá sa im nemožné, že ak začnú jesť viac potravy (dokonca olej) budú chudnúť. Veď predtým nejedli takmer žiaden tuk a nechudli. Ak ale máte problém s nechudnutím, skúste tento návod: Jedlo rozdeľte do 5  malých porcií denne. Musíte začať prvým jedlom hneď ráno po prebudení a posledné jedlo si dajte asi 2 až 3 hodiny pred spaním. (Teda nie o 17:00 hodine ak chodíte spávať po 23:00!).

Denne zjedzte pol kila zeleniny, jeden kus ovocia, malú hrsť orieškov, alebo semien, aspoň 2 lyžice oleja buď na šalát, alebo priamo do úst. Často ryby, chudé mäso, mliečne výrobky pokojne aj polotučné. Chlieb a pečivo len celozrnné. Nevyhýbajte sa strukovinám. To všetko si pred jedením vážte, aby ste mali názor na to, čo jete. A 3 litre čistej vody, alebo čaju denne. Žiadne malinovky, džúsy, koly.

Napísal
Miro Veselý 
5. mája 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.